Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka

Půjčka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
SP

Dobrý den, moje 40ti letá dcera si půjčila 9.7. 2019. u Profitcredit 50 000 Kč. Současně má u ČS od 1.2. 2019, tedy půl roku, úvěr zhruba 600 000 Kč. Neporušil Profitcredit povinnost prověřit solventnost žadatele o úvěr? Dcera nemá žádný nemovitý majetek, žije v nájemním bytě za 15 000 Kč a má 3 děti. Peníze jsme obratem vrátili. Chtěl bych si u ČNB na Profitcredit stěžovat! Můžete mi prosím sdělit svůj názor na tuto situaci? Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

všichni poskytovatelé úvěrů (bankovní i nebankovní) jsou povinni prověřovat schopnost žadatele půjčené peníze řádně splácet. Navíc musí ověřit, že součet všech splátek úvěrů (stávajících i nových) nepřekročí 45% příjmů dlužníka. Zároveň celková zadluženost nesmí překročit 9ti násobek ročního příjmu dlužníka. 

I matka 3 dětí může dosáhnout na dvě půjčky v celkové výši 615 000 Kč, ale je k tomu třeba vyšší příjem. Pokud by nebankovní poskytovatel úvěrů porušil jakékoliv výše zmíněné pravidlo, bylo by možné žádat soud o zrušení úvěrové smlouvy. Máte-li pocit, že k porušení pravidel došlo (přestože byl úvěr nakonec zrušen ve lhůtě 14 dní od sjednání), určitě podejte podnět ČNB.

P

Dobry den, mam 30 tis, zaklad splatku mam pevnou cca 11 tis a zajima me, jestli je mozne celkovy dluh vyplatit jiz po cca roce radneho splaceni? A pak me zajima, kdyz mi po tom roce splaceni pribyde i neplanovane duchod 1. stupne cca 7 tis, to mi zustane nebo se mi zvetsi splatka nebo mi to seberou uplne ?

Dobrý den,

o jaké splátky se jedná? Splácíte řádně úvěr (půjčku, hypotéku, atd.) nebo dluhy exekučně či jste v insolvenci?

FR

Dobry den, jak zjistím zůstatek půjčky na auto? Byla pořízena přes Cetelem a klientská zóna kde se to dalo zjistit nefunguje. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Cetelem se transformovala na banku Hello bank - zde najdete požadované informace.

MK

Dobry den, jsem v zoufale situaci, mam nekolik nebankovnich pujcek a bohuzel se mi to vymklo kontrole, vznikly na zaklade takzvane klin klinem, dalsi pujcka na zaplaceni prvni pujcky a stale dokola, dalsi pujcky. Chci se zeptat, jestli musim mit navrh na exekuci, abych mohla pozadat o insolvenci? Zatim zadnou exekuci nemam, ale obavam se, ze k ni dojde. Nemam na splaceni vsech pujcek. Dekuji moc za odpoved

Dobrý den,

není třeba čekat na exekuci, o insolvenci můžete požádat kdykoliv. Čeká Vás 5 let o chlebu a vodě, ale pak budou zbylé dluhy prominuty. Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot.

PK

Dobrý den, měl jsem horší období a vzal si půjčky od kamali, vivacredit, viasms, zaplo, ferratum, simplepujcka, teticka od fair Credit, creditgo, crediton, creditair, rerum a Express Credit. Nebyly to půjčky naráz, ale časem, zázrakem se mi podařilo vše doplatit, účty mám u nich otevřené, ale vše splaceno. V životě bych takovou chybu už neudělal. Když jsem vše uhradil, dostal sem zprávu emailem i SMS, že nedlužím u nich ani Kč, ale mám strach, že po půl roce mi třeba přijde od nich exekuce že dlužím. Může se tohle stát, i když mám potvrzení že u nich nic nedlužím? Děkuji

Dobrý den,

je to drsná životní zkušenost, která pro Vás měla naštěstí dobrý konec. Většině dlužníků se z tohoto kolotoče nebankovních půjček nepodaří dostat a končí v exekucích a osobním bankrotu. Jestliže jste vše doplatil a máte potvrzení o bezdlužnosti, není se třeba obávat budoucí exekuce.

H

Dobry den, vzala jsem si pujcku od everydej plus 40 000 Kc a ted jsem ji chtela splatit celou, protoze je to zacarovany kruh a strasne velke splatky. A vypocitali mne 99 500 Kc zaplatit. Je vubec mozne takovy urok? To se rovna lichve, dekuji za odpoved.

Dobrý den,

zatímco banky poskytují spotřebitelské úvěry s úrokem 5-7%, nebankovní poskytovatelé půjček se nestydí říci i o stovky až tisíce procent. Je to nemravné? Určitě. Je to lichva? To nikdo neví, neboť pojem "lichva" je definován v české legislativě velmi vágně. Letos se poslanci snažili dohodnout na přesné hranici výše úroků pro lichvu...a nedohodli se, každý na to má jiný názor. 

Stejně jako drogy ohrožují zdraví, tak i půjčky u nebankovních poskytovatelů úvěrů vážně ohrožují finanční zdraví. Proto je nejlepším možným řešením se těmto škodlivým záležitostem vyhnout. Ani zákon a organizace na ochranu spotřebitele nejsou všemocné. Je to především o lidech, kteří zkrátka musí přestat žádat o nebankovní půjčky. 

PF

Vážení, potřeboval bych poradit s krátkodobou půjčkou. Nejpozději 13.7 bych potřeboval 40 000 Kč, které bych však splatil nejpozději do 18.7. Jelikož pracuji poslední rok načerno v zahraničí, tak bych preferoval půjčku, u které není třeba dokládat příjem. U jaké společnosti by bylo nejvýhodnější si půjčit? V této oblasti se nevyznám. Nikdy jsem si nepůjčoval a žádné dluhy jinak nemám. Děkuji.

Dobrý den,

zákon o spotřebitelském úvěru nařizuje věřitelům se před poskytnutí půjčky přesvědčit, že dlužník bude schopen splácet. Bez doloženého příjmu Vám tak bohužel nikdo půjčit nemůže. Jestliže pracujete načerno, doporučuji zkontrolovat, zda Vám neroste dluh na zdravotním pojištění, které platit i coby nezaměstnaný musíte (jen pokud byste byl registrován na Úřadu práce, platil by to za Vás Úřad práce).

I

Dobrý den, mám v poslední době problém, dostal jsem se do větších problémů a dluhu, problémy jsou vyřešený a nyní mi zůstaly dluhy, nesplácel jsem nějakou dobu 2-3 měsíce. Dostal jsem se do všech možných registru. Mám asi 5 půjček, některé jsou rychlo půjčky, také nebyly spláceny pár měsíců. Je nějaká možnost refinancování? Nejsem špatná osoba, byl jsem spíše hlupák, který se ponaučil a hledám všelijaké možné řešení. Aby se dalo minimálně splácet, jednu větší půjčku než všechny postupně, mluvím o refinancování, zda li je někdo kdo poskytuje či ne, či se to dá nějak řešit či nikoli. Děkuji.

Dobrý den,

refinancování Vám s tolika negativními záznamy v registrech nikdo neposkytne (ani nemůže dle zákona o spotřebitelském úvěru). Nestíháte-li splácet, řešením by mohl být osobní bankrot. Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot.

E

Dobrý den, před nedávnem jsem uzavřel úvěrovou smlouvu přes P2P portál skyloan, kde mým věřitelem je obyčejná osoba bez jakékoliv licence. Vypůjčená částka byla 14 000 Kč, nicméně úrok z prodlení je 560 Kč denně. Chtěl bych se prosím zeptat, zdali je takto uzavřená smlouva platná a zda-li se nejedná o lichvu či nepřiměřené úroky? Děkuji

Dobrý den,

zatímco banky půjčují peníze na spotřebitelské úvěry standardně za 4-7%, nebankovní poskytovatelé půjček si účtují i desítky tisíc procent. Lichva je v české legislativě definována velmi vágně, a tudíž je těžké ji prokázat. V zásadě musí jít o hrubý nepoměr mezi půjčenou a vracenou částkou a zneužití tísňové situace dlužníka a jeho nezkušenosti (což se u soudu dokazuje velmi špatně). Ani zákonodárci totiž v rámci novelizace zákona o spotřebitelském úvěru nemají jasno v tom, kde by přesně lichva měla začínat a co je to onen "hrubý nepoměr". 

Půjčených 14 000 Kč vraťte hned zítra ráno a již nikdy více si u nebankovních poskytovatelů úvěrů nepůjčujte. 

SD
Dobrý den, sháním platební kartu, která má nejvyšší vrácené procento z provedených plateb. Můžete mi něco doporučit? Díky.

Dobrý den,

z debetních karet dnes bohužel žádná nenabízí bonus v podobě procent z plateb. Naopak většina kreditních karet tyto a jiné bonusy (např. cestovní pojištění) nabízí. Kompletní přehled v našem srovnávači kreditních karet, doporučuji Diners club.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

spotřebitelský úvěr, půjčka, mikro-půjčka, konsolidace, refinancování, úvěry na spotřebu, leasing, bonita žadatele o úvěru, záznam v registrech dlužníků, mám šanci získat půjčku?Rychlé odkazy

Banky v ČR