Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka

Půjčka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
P

Zdravím, mám splacené za poslední 2 roky 2 úvěry bez opoždění plateb, už třetím rokem bezproblémový paušál, žádný Solus atd. Nyní mi končí 1 úvěr a zbývá mí splatit ještě 15 tisíc s měsíční splátkou 2 000 Kč. Dalo by se s mým stálým měsíčním příjmem 20 tisíc čistého zažádat o úvěr ve výši 300 tisíc se splátkou 6 tisíc, což by vycházelo podle kalkulačky schopnosti vyžití dobře, když navíc bydlím u rodičů. Nebo bude problém když už jeden úvěr mám a chci si vzít další? Mimochodem, půjčku bral bych od stejné banky Equa Bank.

Dobrý den,

můžete mít zcela libovolné množství souběžných půjček. Jediným omezujícím faktorem je váš příjem, kdy na splátky všech úvěrů nesmíte dávat více než 45-50% příjmu. Další půjčku se splátkou 6 000 Kč pravděpodobně získáte. 

JN

Dobrý den, mám dotaz ohledně spotřebitelského úvěru od banky. Když si jako zaměstnanec půjčím např. 150 000 Kč (v rámci předschváleného limitu a tato částka není maximum) a v rámci doby splácení přejdu na OSVČ, může toto banka brát jako porušení smluvních podmínek a i když budou splátky bez problému, chtít toto řešit okamžitým splacením apod.? A upřímně, může toto banka nějak zjistit, např. založením podnikatelského účtu u jiné banky apod? Navíc pokud se nebudu sám aktivně hlásit se změnami v bance, kde bude úvěr veden? Samozřejmě nechci nic riskovat, ale získat úvěr jako OSVČ je velmi obtížné, zvlášť v začátku a tato cesta se mi jeví jako nejschůdnější.

Dobrý den,

přechod ze zaměstnání na OSVČ během splácení půjčky je naprosto v pořádku (stejně jako změna zaměstnavatele, ztráta zaměstnání, nástup na mateřskou, atd.). V žádném případě se nejedná o porušení smluvních podmínek. 

DL

Dobry den, mam splatkovy kalendar na splaceni dane z roku 2019. Mam sanci ziskat podnikatelskou pujcku napriklad u Ceske sporitelny, kdyz u nich mam vedeny podnikatelsky ucet uz temer 2 roky?

Dobrý den,

při žádosti o půjčku vyžadují banky od podnikatelů prohlášení, že nemají dluhy na odvodech ani daních. Půjčku tak spíše nezískáte.

JK

Dobrý den, ztratil jsem zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství, kde jsem měl číslo občanky, rodné číslo, jméno, příjmení, adresu bydliště a datum narození. Je tohle nějak zneužitelné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jsou to všechno citlivé údaje, ale online půjčku si na Vás nikdo bez kopie OP nesjedná.

F

Dobrý den, před pár týdny jsem našel na internetu takový dotazník, kde si můžete spočítat splátky a výši půjčky. Dotazník jsem vyplnil, ale ihned se mi ozvalo asi 15 společnosti (typu: tetička, sms půjčka, viakredit apod.). S žádnou společností jsem nepodepsal smlouvu ani jakkoliv nevyužil jejich služby. Nedávno jsem si žádal u Monety o spotřebitelský úvěr, který mi byl zamítnut na základně špatných informaci z registru. V SOLUSU žádný záznam nemám, a v bankovním a nebankovnim registru klientských informaci mám záznam, ze jsem si žádal o minutové půjčky. Na základě těchto informaci mi banka nechce půjčit peníze, i když splňují všechny podmínky, a nemám žádný bankovní, ani nebankovní úvěr. Prosím Vás, jak dlouho bude záznam v registru? Dá se s tím něco dělat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o nebankovní půjčky jste požádal vyplněním dotazníku. Nesmíte takto lehkovážně sdělovat své osobní údaje všem online kalkulačkám a jiným webům. Nedokončené žádosti o půjčky zůstávají v registrech obvykle 3 měsíce.

P

Dobrý den, může mi exekutor z důvodu exekuce zastavit splácení úvěru? Neboť to co mi pan exekutor strhává z výplaty (8 tisíc) tak zároveň jsem touhle částkou splácel úvěr. Ale bohužel nemám výplatu ředitele nýbrž jen pingla co pracuje za 23 tisís. Plus se mi zvedl nájem na 10 tisíc. Zároveň exekuce s úvěrem, to dělá 25 tisíc. A kdyby mi banka nevyhověla, může nějak exekutor zasáhnout? Předem děkuji za odpověď. :)

Dobrý den,

exekutor nemá povinnost Vám nechávat dostatek peněz na splácení půjčky. Jeho úkolem je pouze z Vás vymoci peníze, které dlužíte věřiteli, jehož zastupuje. 

JJ

Dobrý den, kolega si před čtyřmi lety vzal úvěr ve výši 400 000 Kč u nebankovní společnosti a začátkem letošního roku nebyl schopný splácet, a tak se dostal do prodlení, kdy půl roku nesplácel. Následně byl úvěr předán exekutorovi (jistina 568 000 Kč) a ten jsem v listopadu jednorázově vyplatil. Ale dále nebankovní společnost požaduje po kolegovi pokutu za prodlení ve výši 3,9 mil. Kč nebo mu nabízí nový úvěr ve výši 980 tisíc, který bude sloužit na vyplacení pokuty za nesplácení. Rád bych se zeptal, zda je legálně možné požadovat takové částky jako pokutu z prodlení.

Dobrý den,

těžko soudit, k čemu přesně se váš kolega nebankovní společnosti upsal, ale velmi pravděpodobně se jedná o podvod. Doporučuji vám vyhledat odbornou právní pomoc a bránit se takto nesmyslně vysokým pokutám. Určitě si neberte další nucenou nebankovní půjčku.

L

Dobrý den, před 15 lety jsem si vzala v bance půjčku 100 000 Kč. Potom jsem se dostala do finančních problémů, splácím jiné exekuce. A teď mi přišlo, že musím zaplatit celkem 850 000 Kč a každý měsíc to naskakuje o úroky 5 tis. Jak se mám proti tomu bránit? Děkuji.

Dobrý den,

růst úroků o 5 000 Kč měsíčně znamená roční nárůst 60 000 Kč, tedy 7% p.a. (což je na úrovni zákonného úroku z prodlení). Nárůst dluhu za posledních 15 let musíte brát v kontextu inflace (zdražování). Před 15 lety jste si za 100 000 Kč mohla v Praze koupit 2 parkovací stání a dnes by Vám na ně nestačilo ani 850 000 Kč. Není-li ve vašich silách splácet své závazky, požádejte o osobní bankrot.

P

Dobrý den, před přibližně 3 lety jsem v mladistvé nerozvážnosti zaslal šéfovi potencionální brigády scan cestovního pasu, trvalé bydliště, rodné číslo a číslo účtu. Dnes se mi po letech ozval s prosbou o peníze v očividném podvodu, takže jsem ho zablokoval. Otázkou je, jestli mohl za ty roky s daným materiálem něco napáchat nebo jak to případně zjistit/ověřit. Předem děkuji!

Dobrý den,

na základě kopie cestovního pasu nelze sjednat půjčku online, tedy velmi pravděpodobně s tím nikdo škodu nenapáchal. Stav svých závazků si můžete ověřit v BRKI a NRKI.

J

Zdravím, mám za sebou 3 splacené úvěry bez prodlení u Equa Bank, u které bych chtěl žádat o úvěr asi 300 tisíc. Nyní mám aktivní úvěr a kvůli měsíční karanténě s komplikacemi jsem byl v prodlení s jednou splátkou a to až 14 dní. I když jsem se s bankou domluvil, že klidně počkají, přesto jsem automaticky v registru. Nechal jsem si poslat výpis z kolikmam.cz ohledně BRKI a nemám žádné pohledávky ani zastavené kontrakty apod. Když mám cca 20-21 000 Kč v čistém a nastavím si splátku 6 tisíc měsíčně, k tomu bydlím u rodičů a mají stále příjmy, tak by opožděná splátka nemusela hned znamenat velký prohřešek a zamítnutí ale spíš jen větší úroky u půjčky?

Dobrý den,

jedna opožděná splátka o 14 dní v krizi koronaviru (a jinak čistá úvěrová historie) určitě nebude důvodem pro zamítnutí půjčky. Možná Vám banka napočítá vyšší úroky. Příjem 21 000 Kč je pro měsíční splátku 6 000 Kč dostatečný. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

spotřebitelský úvěr, půjčka, mikro-půjčka, konsolidace, refinancování, úvěry na spotřebu, leasing, bonita žadatele o úvěru, záznam v registrech dlužníků, mám šanci získat půjčku?Banky v ČR