Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka

Půjčka

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Dobrý den, mám dluh u jedné společnosti a ta nabídla mi dluh splácet pomocí splátkového kalendáře, pokud zaplatím 2 000 Kč. Částku jsem uhradil, teď ale po mě chtějí podepsat dohodu o uznání dluhu. Nerad bych se dostal do větších potíží a nevím jak teď postupovat, ale žádná dohoda se mi jen tak podepisovat nechce.

Dobrý den,

uznáním dluhu se prodlužuje standardní promlčecí lhůta ze 3 na 10 let. Věřitel tak má více času na vymožení dlužné částky a není tak nucen přistupovat k okamžitému vymáhání s pomocí exekutora. 

Půjčky od nebankovních společností jsou vždy rizikové. Doporučuji si půjčovat výhradně u bank, které dodržují vysoké etické standardy. Když Vám banka úvěr zamítne, dělá to pro Vaše dobro (předem ví, že pravděpodobně nebudete schopen úvěr splatit). 

RH

Ahoj, jsem 18 letý kluk, který shání půjčku na bydlení (akutně). Mám příjem, ale není na účet ale na ruku, takže ho nemám jak doložit. Tak se chci zeptat, zdali je možnost ještě bojovat o půjčku 15 000. Měsíční příjem mám 23 000 čistého bez benefitů. A ještě k tomu mám záruku vyplacení 50 000 od Lišky na účet 11.2.2019 Děkuji za odpověď

Dobrý den,

pro získání půjčky je třeba mít pravidelný a doložitelný měsíční příjem a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůty. Bez řádné pracovní smlouvy můžete přijít o práci ze dne na den a neměl byste z čeho úvěr splácet. Práci na černo s výplatou na ruku důrazně nedoporučuji. Nikdo by za Vás nehradil zdravotní ani sociální pojištění. Zdravotní jste povinen si platit (jinak Vám na něm roste dluh), sociální nikoliv, ale pokud v životě neodpracujete oficiálně aspoň 35 let, nebudete mít nárok na důchod. Bez pracovní smlouvy nikdy nezískáte úvěr na vlastní bydlení, bude se Vám velmi obtížně zakládat rodina. 

V

Dobrý den, chtěl bych vědět, co byste mi doporučili v mé situaci. Přestěhoval jsem se do jiného města a našel si tu práci. Výplata 19 000 Kč ve zkušební době. Dále se bude zvyšovat téměř dvojnásobně, ale na základě bonusu. Jsem ve zkušební době do 1.4. (nastoupil jsem 1.1). Musím si co nejrychleji sehnat byt, na který momentálně nemám žádné peníze. Spotřebitelský úvěr u své Komerční banky mohu dostat až po šesti odpracovaných měsících (mám smlouvu na dobu určitou). Jak vyřešit mojí situaci co nejlépe? Z nebankovnich půjček se mi dělá nevolno a nikdy bych se nechtěl dostat do situace, kdybych si jí musel vzít. Ideální stav je takový, kdybych dokázal sehnat 100-150 tisíc. Mám vůbec tuto možnost?

Dobrý den,

pro získání půjčky nesmíte být ve zkušební ani výpovědní lhůtě. Pokud byste dnes půjčku získal a zítra o práci přišel (ve zkušební lhůtě můžete skončit na hodinu bez udání důvodu), z čeho byste splácel? Nebankovním půjčkám se určitě vyhněte, to by byla rychlá cesta k osobnímu bankrotu. Vyčkejte na konec zkušební lhůty (ještě 2,5 měsíce) a pak zkuste o úvěr požádat u jiných bank (doporučuji Equa bank a Air Bank). Pracovní smlouva na dobu určitou nevadí, ale úvěr je třeba splatit před datem ukončení pracovní smlouvy (např. máte-li smlouvu na 2 roky, půjčí Vám po konci zkušebky jen na 18 měsíců).

Zvažte, zda skutečně potřebujete tak vysoký úvěr (100-150 000 Kč). Spíše doporučuji si pronajmout již vybavený byt, kde nebude nutné investovat do domácích spotřebičů a nábytku. Na drobné dovybavení bytu by mělo postačit 10-20 000 Kč, které našetříte již během zkušebky. Takže byste se mohl obejít zcela bez úvěru.

CV

Můžu požádat o půjčku na auto, když jsem měl asi před 4 roky osobní bankrot? Děkuji

Dobrý den,

půjčku nezískáte dalších 4-5 let od data zdárného ukončení osobního bankrotu (splacení min. 30% dluhů). Jestliže Vám insolvence skončila před 4 lety, můžete to nyní zkusit a třeba uspějete (nebo vyčkejte další rok a bude to jistější). 

Nepotřebujete-li auto k výkonu svého povolání, zvažte, má-li smysl se znovu zadlužovat. Doporučuji náš článek Půjčujeme si odpovědně.

JL

Pokud jsem pečující osobou, mám nárok na nějakou půjčku? Vlastním chatu. Pokud nárok mám, kde?

Dobrý den,

na půjčku nemá nikdo právní nárok (ani pečující osoba). Pro získání půjčky je třeba mít dostatečný příjem, pracovní smlouvu na dobu neurčitou a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě. Jste-li trvale bez pravidelného příjmu ze zaměstnání či podnikání, půjčku nezískáte.

Z

Dobrý den, je prosím vás nějaká banka, která půjčí na exekuce? Chtěla bych se toho zbavit, příjem mám slušný, můžu splácet i 7 000-9 000 Kč měsíčně, děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na vyplacení exekuce Vám bohužel nikdo nepůjčí (neumožňuje to zákon o spotřebitelském úvěru sloužící k ochraně proti předlužení). Stejně tak nedostanete úvěr dalších 4-5 let od momentu doplacení exekuce. Se slušných příjmem a měsíčními splátkami 7 - 9 000 Kč určitě exekuci velmi brzy doplatíte sama. 

J

Dobrý den, pracuji v Německu a bydlím v ČR. Chtěl bych požádat v Německu svoji banku o kontokorent či půjčku a nevím jestli prověřují registry v ČR (Solus atd) nebo jen německý registr.

Dobrý den,

s českým občanstvím a trvalým bydlištěm v ČR je vysoce pravděpodobné, že německá banka prověří i české registry (BRKI, NRKI, Solus). Banky obvykle přihlížejí pouze k záznamům mladším 4- 5 let.

FN

Dobrý den, chci koupit pole (cenu ještě nevím, jde o aukci, 200 000 - 400 000 Kč) a rád bych si nechal poradit, kde by pro mě bylo nejvýhodnější si vzít půjčku. Z důvodu aukce budu peníze potřebovat do 50ti dnů po ukončení aukce. Byl bych rád za co nejnižší měsíční splátky a do dvou let po půjčce budu schopen celou půjčku předčasně zaplatit.

Dobrý den,

vybírejte mezi Equa bank a Air Bank, které nabízejí úrok 5-6%, nulové poplatky za sjednání a vedení půjčky a možnost úvěr kdykoliv splatit bez sankcí. 

L

Dobrý den, mám účet u České spořitelny a chtěla bych sjednat kontokorent. Když bych si půjčila 2 000 Kč a vrátila je během dvou týdnů, kolik bych musela přeplatit?

Dobrý den,

Česká spořitelna účtuje u kontokorentu úrok 18,9%. Se Základním účtem zaplatíte za vedení kontokorentu měsíčně 25 Kč, jinak zdarma. Za 2 000 Kč takto půjčených na 1 rok byste zaplatila na úrocích 378 Kč, tedy zhruba korunu denně. Za dva týdny tak kontokorent přeplatíte o 14,50 Kč. To se nezdá být příliš, ale pokud jste nucena financovat běžné výdaje kontokorentem, jste na tom co se finančního zdraví týče velmi špatně. Na běžném účtu byste měla mít rezervu pro nečekané události (nemoc, ztráta výdělku, porouchaná pračka, atd.) ve výši 3-6 násobku Vašich pravidelných měsíčních výdajů. Jestliže měsíčně utratíte např. 15 000 Kč, pak by to mělo být 45-90 000 Kč. Bez této rezervy velmi riskujete - doporučuji omezit veškeré zbytné výdaje na minimum a neutrácet až do doby než naspoříte tuto částku.

MH

Dobrý den, jaké jsou zkušenosti z odložením splátek u Moneta Money Bank. Jedná se o zdravotní důvody. Budu muset jít časem na operaci obou kyčelních kloubů, tak by mne to zajímalo. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

půjčku můžete předčasně splatit (Moneta Money Bank účtuje poplatek 0,5-1%) nikoliv přestat splácet. Mimořádné události (pracovní neschopnost, nemoc) a výpadek příjmů kryje pojištění schopnosti splácet, které si můžete k půjčce sjednat. Nicméně pojištění kryje pouze nahodilá rizika - ne předem známou věc (plánovaný lékařský zákrok). V tomto případě by bylo lepší si vůbec nepůjčovat nebo si před pracovní neschopností naspořit dostatečnou rezervu na několik měsíčních splátek.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

spotřebitelský úvěr, půjčka, mikro-půjčka, konsolidace, refinancování, úvěry na spotřebu, leasing, bonita žadatele o úvěru, záznam v registrech dlužníků, mám šanci získat půjčku?Rychlé odkazy

Banky v ČR