Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka

Půjčka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
F

Dobrý den, jsem mladý bez zkušenosti a tím pádem i hloupý. Půjčil jsem si od Providentu cca 20 000 Kč a musím splatit asi 40 000 Kč. Moje měsíční splátka je celkem 4 500 Kč. Nyní se nám zvedly výdaje, neboť zařizujeme s partnerkou náš nový byt. Takže každý měsíc jakž takž splácíme. Jsme dohodnuti s naší poskytovatelkou na splátce 1 000 Kč měsíčně, jenže v tu chvíli už nás Provident zapisuje do registru a jsme označení jako neplatiči. Žádná banka nám nechce půjčit. Chtěli jsme vzít aspoň 100 000 Kč, abychom vyplatili dluhy a zbytek investovali do bytu. Pokud je to možné, mohl byste nám poradit, jak se z toho všeho dostat?

Dobrý den,

neplatičům nikdo peníze půjčit nemůže. Pokud jste nezvládl splatit ani malou půjčku ve výši 20 000 Kč, nežádejte ve vlastním zájmu o další úvěr za 100 000 Kč a rozhodně s dluhy v zádech nyní neinvestujte do bytu. 

Jak z toho ven? Snižte výdaje na minimum (žijte několik měsíců o chlebu a vodě), zvyšte dočasně své příjmy (směna navíc, brigáda) a snažte se své dluhy co nejdříve splatit. Peníze Vám nikdo dalších 4-5 let nepůjčí. 

P

Dobrý den, dne 4.4. 2017 jsem si půjčil od společnosti Profi Credit částku 30 000 Kč. Druhý měsíc jsem měl z finančních důvodů problém zaplatit splátku a další měsíc mi přišlo, že mám zaplatit 84 000 Kč. Jelikož to pro mě bylo absolutně nesplnitelné, odletěl jsem do Irska za lepší prací. Bohužel jsem tam zůstal déle než jsem čekal a přestal řešit tenhle dluh. Teď bych chtěl dát vše do pořádku a ve výpisu CEE jsem zjistil, že je na mě nařízená exekuce na 120 000 Kč. Četl jsem hodně článků a navštívil webové stránky zabývajících se neplatnými rozhodčími smlouvami právě od Profi Creditu a tím pádem i protiprávně uvalenou exekuci. Chtěl bych se tedy zeptat, jestli je i pro mě možné (v případě, že je má smlouva neplatná), řešit to tímto způsobem a napadnout smlouvu i po 3 letech a po tom, co už je na mě vydán příkaz k provedení exekuce. Děkuji za odpověď .

Dobrý den,

byl-li porušen zákon o spotřebitelském úvěru (např. poskytovatel úvěru dostatečně neprověřil vaši bonitu, atd.), požádejte soud o zrušení úvěrové smlouvy. To můžete učinit i takto se zpožděním po 3 letech a zahájené exekuci. 

V

Dobrý den, existuje nějaký zákon, který zakazuje zasílat poskytnutou půjčku poskytnutou Nebankovními společnostmi nebo bankami na jiný bankovní účet než je účet žadatele? Musí nebankovní společnosti ověřovat při poskytnutí půjčky, jestli patří bankovní účet žadateli? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

při poskytnutí úvěru jsou peníze zasílány na účet určený klientem. Např. u hypotéky se peníze často posílají přímo na účet advokátní či notářské úschovy. Ve specifických případech (zejména při sjednání půjčky online bez fyzického podpisu smlouvy) může být výplata peněz omezena pouze na účet ve vlastnictví žadatele.

J

Dobrý den, mohou nebankovní společnosti uzavírat smlouvy bez doložení osobních dokladů? (občanský průkaz, řidičák a podobně?) Především by mě zajímaly takové ty společnosti, které pracují online pomocí různých webovek a stačí jim rodné číslo a slibují poskytnutí půjčky do 5 minut. Osobně si myslím, že to nelze. Myslím si, že to je i definované v zákoně o spotřebitelském úvěru, ale nejsem si jistý. Dále by mě zajímalo, jestli mohou takovéto nebankovní online společnosti posílat finance i na účet jiný, než účet vlastníka (žadatele o půjčku). Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

Zákon o spotřebitelském úvěru klade na bankovní i nebankovní poskytovatele půjček nemalé nároky. Mimo kontroly identity klienta dle OP je třeba důkladně prověřit i bonitu žadatele o úvěr (má-li dostatečné příjmy, není-li předlužen, v exekuci či insolvenci, atd.). Nebankovní poskytovatelé půjček tento zákon obcházejí dvěma způsoby:

 • buď dlužníkovi půjčí méně než 5 000 Kč (Zákon o spotřebitelském úvěru se vztahu na půjčky od 5 000 Kč výše, menší půjčky regulované nejsou)
 • nebo dlužníka přesvědčí, aby si zřídil živnost a půjčí mu na IČ (pak se jedná o podnikatelský úvěr mimo působnost legislativy na ochranu spotřebitele)
R

Dobry den, prosim poradte jak dal, ja uz nevim. Mam 10 let po uspesne insolvenci. Proc mi tedy banka odmita uver? Negativni registr kdyz uz mam, vse ciste, dluhy nemam, exekuce nemam. Prosim o radu. Dekuji

Dobrý den,

pro získání půjčky je třeba:

 • mít dostatečný příjem
 • nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě
 • ideálně mít pracovní smlouvu na dobu neurčitou
 • nemít negativní záznamy v registrech dlužníků (BRKI, NRKI, Solus) - banky přihlížejí k záznamům mladším 4-5 let
 • nebýt v exekuci ani insolvenci
 • nyní v době krize koronaviru nepracovat ve vybraných profesích (pohostinství, cestovní ruch, atd.).
 • V

  Dobrý den, nedávno jsem se dívala na nebankovní půjčky. V jejich kontaktním formuláři o žádost se nevyplňuje číslo účtu, číslo OP a další potřebné věci. Na stránce nemají napsány ani obchodní podmínky. Není tam napsáno ani jaké doklady je potřeba pro sjednání. Je možné, že se jedná o podvodnou stránku, která jen sbírá údaje o lidech za cílem prodeje marketingovým společnostem? V případě půjčky u jakékoliv společnosti je vždycky potřeba kopie/fotka/scan Občanského průkazu minimálně ne? Na rodné číslo Vám nikdo nepůjčí ne? Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  nemusí se nutně jednat o podvod či pouhý sběr marketingových údajů, nicméně Vámi zmíněný nebankovní poskytovatel vykazuje zásadní nedostatky, které jsou v rozporu se Zákonem o spotřebitelském úvěru (např. neuvádí výši úrokové sazby ani RPSN). Takové společnosti se vyhněte obloukem. Resp., chcete-li se vyhnout osobnímu bankrotu a 5-10 letům ztraceného života, zapomeňte na všechny nebankovní půjčky. Zatímco banky půjčují obvykle za 3-7%, nebankovní poskytovatelé si velmi často účtují stovky i tisíce procent RPSN. Pokud Vám banka nechce půjčit, má k tomu velmi dobrý důvod (je to pro Vaše dobro). 

  ML

  Dobry den, v Roce 2008 nebo 2009 jsem si vzal u Ceske sporitelny uver na 200 tisic Kc. Bohuzel se uver dostal do exekuce v roce 2012, urcite byl tim padem bankou zesplatnen a predan na vymahani. Opravnenym byla Ceska sporitelna. Nyni je exekuce kompletne uhrazena. Jen mne zajima, zda budu v registrech BRKI nebo tim ze byl zesplatnen a predan na vymahani, uz tam tenhle strasak z minulosti nebude. Diky za vas cas a odpoved.

  Dobrý den,

  zesplatnění úvěru je pouze technický detail, který následuje po nesplácení před zahájením vymáhání. Ani zesplatnění úvěru ani exekuce či doplacení dluhu nemají vliv na dřívější smazání záznamu z BRKI. Banky přihlížejí pouze k záznamům mladším 4-5 let, tedy pokud bylo vše doplaceno a urovnáno např. v roce 2015, pak by dnes neměl být problém s žádostí o další půjčku.

  JR

  Dobrý den, je možno získat historii "klikáním" na nebankovní půjčky? Při žádosti o půjčku u ČS jsem byla upozorněna na evidenci žádostí o půjčky, které ale nebyly realizovány. Děkuji

  Dobrý den,

  ano, v registru dlužníků jsou evidovány i rozpracované žádosti o úvěr. Určitě tedy jen tak nikam neklikejte a vždy se pořádně rozmyslete, než požádáte o půjčku

  P

  Dobry den, rad bych dostal od Vas odborny nazor, zda by mi nekdo poskytl pujcku v moji situaci nebo existuje alternativni reseni. Jsem cizinec s trvalym pobytem v CR. Jsem zamestnany na HPP a DPP. Mam dolozitelny prijem (pracocni smlouva, vyplatni pasky apod.). Mam exekuci na plat, kdy mi kazdy mesic zamestnavatel strhava cca 6 000 Kc z 30 000 Kc. Celkova castka na exekuci byla 670 000 Kc a uz zbyva jen 320 000 Kc - pote mam 2. exekucni rizeni cekkem 11 000 Kc od dopravniho podniku. Rad bych si vzal pujcku, abych mohl doplatit zbytek a zbavil se exekucniho rizeni, je to mozne vubec? Dekuji predem za Vasi radu.

  Dobrý den,

  v exekuci Vám nikdo peníze nepůjčí (ani na vyplacení dluhů z exekuce). Po ukončení exekuce půjčku bohužel nezískáte ani dalších 3-5 let. Pokud by bylo současné splácení exekucí nad Vaše síly, mohl byste požádat o osobní bankrot, ve kterém stačí 5 let splácet min. 2 200 Kč měsíčně a po té Vám je zbytek prominut (splatíte-li během 3 let min. 60%, pak insolvence končí již po 3 letech).

  JM

  Dobrý den, mám dvě práce na DPP, z toho jednu na dobu neurčitou s čistým výdělkem cca 11 000 Kč za měsíc a druhou na 3 měsíce se čtvrtletním obnovování této smlouvy. Mé životní náklad jsou komplet cca 13-14 000 Kč za měsíc. Je mi 33. Moje otázka zní, jestli víte o nějaké klasické půjčce (nemám na mysli kontokorent), která by se blížila co nejvíce půjčce pro zaměstnance po zkušební době? 150 tis. za 4,99% na 84 měsíců je pro mě utopie, když nejsem zaměstnanec. 50 tisíc na 18 měsíců s celkovým úrokem 60% je pro mě nepřijatelné. Nejsem tak hloupý, abych něco takového přijal. Víte o nějaké firmě či finančním produktu, o něčem výhodném, na co bych mohl dosáhnout?

  Dobrý den,

  důrazně doporučuji si peníze půjčovat výhradně od bank (hypotéka 1,5-2%, půjčka 3-7%). Je ovšem pravděpodobné, že Váš relativně nízký příjem a k tomu ještě na dohody (ne na řádnou pracovní smlouvu) vyhodnotí banky jako nedostatečný pro získání půjčky. V takovém případě bych se ve Vašem vlastním zájmu s tímto smířil a nehledal půjčku za každou cenu. 

  Jak píšete, pak jsou tu nebankovní poskytovatelé úvěrů, u kterých je úrok 60% spíše ještě velmi nízkou sazbou (RPSN dosahuje běžně stovek až tisíců procent). Na takovéto podmínky samozřejmě rozumný člověk přistoupit nemůže, protože je to obvykle začátek konce. 

  Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
  Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

  Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

  Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

  spotřebitelský úvěr, půjčka, mikro-půjčka, konsolidace, refinancování, úvěry na spotřebu, leasing, bonita žadatele o úvěru, záznam v registrech dlužníků, mám šanci získat půjčku?  Banky v ČR