Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka

Půjčka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
N

Dobrý den, mám dotaz.  Zaplatila jsem poslední splátku z nákupu na splátky u Home Credit a ráda bych účet zrušila.  Je možné takto účet rovnou zrušit? Platila jsem 1 rok a měla u toho sjednané pojištění Max. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

po doplacení půjčky/nákupu na splátky můžete váš úvěrový účet zrušit. 

KJ

Dobrý den, půjčila jsem si malou částku na Zaplo.cz a nezvládnu to splatit v termínu kvůli nečekaneé situaci. Mohu je požádat o splátkový kalendář, i když se jedná o částku menší než 10 000 Kč?

Dobrý den,

určitě je lepší věřitele prokativně informovat o neschopnosti dostát svým závazkům a zkusit se domluvit na splátkovém kalendáři (prodloužení splatnosti). Je pak na věřiteli, jestli bude ochoten Váš návrh akceptovat nebo nebankovní půjčku zesplatní. 

F

Dobrý den, o vyčíslení zůstatku půjčky jsem požádal 8.9.2021.Aktuální zůstatek půjčky včetně úroků a poplatků 237 427 Kč. Mimořádnou splátku jsem zaplatil 11.9.2021. Aktuální zůstatek půjčky včetně úroků a poplatků 237 658 Kč. Pořád nemohu pochopit ten rozdíl mezi jistinou (226 686 Kč a aktuálním zůstatkem půjčky včetně úroků a poplatků (237 658 Kč), což jsem zaplatil. Naposledy děkuji za vysvětlení.

Dobrý dem,

neznám detaily vašeho případu, doporučuji požádat o bližší vysvětlení přímo banku, u které jste si půjčku sjednal. Došlo-li při vyčíslení zůstatku k chybě nebo např. byl zůstatek vyčíslen k budoucímu datu a Vy jste splátku provedl nyní, banka Vám vrátí úrokový přeplatek. 

DJ

Dobrý den, měl bych dotaz, jestli by byla možná půjčka 400-500k, je mi 19, skoro 20 let a můj čistý příjem je 20 tisíc (práce na zkrácený úvazek a částečný invalidní důchod). Celkově jsme na tom s penězi doma velice dobře, teďka se i budeme stěhovat do svého z paneláku do baráku a celkově ani nic doma nepřispívám, plánuji bydlet ještě s rodiči 5-8let. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na půjčku 400 - 500 tisíc korun pravděpodobně dosáhnete, ale zvažte sám, na kolik je to rozumné. Dalších 8 let byste žil pod hranicí chudoby (váš příjem po odečtení splátky úvěru). Bydlíte-li u rodičů, bývá dobrým zvykem na chod domácnosti přispívat. Za 1-2 roky můžete změnit názor, třeba se budete chtít osamostatnit a pomalu byste neměl ani na nájem a stravu (po odečtení splátek). Doporučuji náš článek Finanční hříchy mladých.

M

Dobrý den, přítel si na mě vzal dluhy a nechal mě. Prosím, poskytli byste mi půjčku abych to vše splatila a nebyla v průšvihu? Moc prosím.

Dobrý den,

co přesně myslíte oním "přítel si na mě vzal dluhy"? Pokud přítel zneužil vaši identitu (sjednal si půjčku na vaše doklady bez vašeho vědomí), jedná se o úvěrový podvod, který neprodleně ohlaste Policii ČR. Pokud jste si peníze půjčila Vy na své jméno a následně jste půjčené peníze dále půjčila příteli, můžete po něm dluh vymáhat soudní cestou. 

F

Dobrý den, zažádal jsem si o vyčíslení zůstatku půjčky a přišlo mi toto: Celková výše nesplaceného zůstatku půjčky/včetně úroků a poplatků/ činí 237 427,82. Pod tím tabulka zůstatek jistiny před MS 226 686,74 Kč. Celková měsíční splátka před MS 3 496 Kč, zbývající počet splátek před MS 94, zbývající celková splátka před MS 327 752,73 Kč. RPSN před MS 10,59%, datum poslední splátky před MS 25.06.2029. Chtěl bych vědět, jak vznikl rozdíl mezi MS/částkou/ a jistinou. Měl jsem za to, že doplácím mimořádnou splátkou pouze částkou jistiny. Prosím o vysvětlení. Děkuji

Dobrý den,

ke kterému dni chcete provést mimořádnou splátku? Jistina je aktuálně dlužná částka a rozdíl mezi vyčíslenou jistinou a mimořádnou splátkou je úrok, kolik bance zaplatíte na úrocích mezi dnešním dnem a datem mimořádné splátky. 

J

Dobrý den, chci ze zeptat, půjčka napriklad u FlexiFin jsem odložením přeplatila o 20 000 Kč, je to zákonné? Daji se nějak peníze dostat zpět, když člověk zaplatí za prodloužení o 30 dní několik tisíc? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nebankovní půjčky jsou drahé a rizikové. Zatímco banky půjčují obvykle za 4-7%, RPSN u nebankovních půjček dosahuje častokáte i stovek procent. Proto důrazně doporučuji si půjčovat výhradně u bank. A pokud Vás banky odmítnou (z důvodu nedostatečné bonity), nepůjčujte si vůbec. Banka pravděpodobně správně odhadla, že nebudete schopna půjčené peníze vrátit, a proto Vám peníze nepůjčila. Tak jste šla pro nebankovní půjčku, tu jste včas nevrátila a nyní čelíte vysokým sankcím/poplatkům za prodloužení doby splatnosti. Nejde o nic nezákonného, byla to vaše svobodná volba si půjčit peníze takto extrémně nevýhodně. FlexiFin hned na titulní straně svého webu velmi srozumitelně upozorňuje, že pokud si dnes půjčíte 30 000 Kč, za měsíc vrátíce 37 500 Kč. Informuje Vás též o extrémním RPSN 1 410%. 

F

Dobrý den, chtěl bych předčasně splatit půjčku u Equa bank a není mi jasné, proč se jistina liší od aktualního zůstatku jistiny (včetně úroků a poplatků) o deset tisíc Kč, když ve smlouvě mám uvedeno, že předčasné splacení půjčky je zdarma. Děkuji

Dobrý den,

požádejte o vyčíslení zůstatku půjčky k datu předčasného splacení úvěru. Máte-li sjednané předčasné splacení zdarma, bude Vám vyčíslena jen aktuálně dlužná částka. 

DK

Dobrý den, jsem 4 roky v insolvenci, končí mi za jeden rok. Můžu si vzít půjčku? Děkuji

Dobrý den,

v insolvenci na sebe nesmíte brát další závazky, nesmíte si půjčovat další peníze (porušila byste tím podmínky insolvence a osobní bankrot by Vám byl ukončen). V insolvenci ani 5 let po skončení insolvence Vám půjčku nikdo neposkytne.

M

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když nejsem vlastník nemovitosti, ale mám tady jen trvalý pobyt, jestli u půjčky můžu ručit touto nemovitostí? To nejde ne?

Dobrý den,

nemovitostí může ručit pouze její majitel, nikoliv nájemník. Pokud by vlastník nemovitosti chtěl ručit za vaši půjčku svou nemovitostí, učinit tak samozřejmě může. Vy ale bez jeho souhlasu cizí nemovitostí ručit nemůžete.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

spotřebitelský úvěr, půjčka, mikro-půjčka, konsolidace, refinancování, úvěry na spotřebu, leasing, bonita žadatele o úvěru, záznam v registrech dlužníků, mám šanci získat půjčku?Banky v ČR