Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka

Půjčka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JN

Dobrý den, mám dotaz ohledně podepisování smluv při sjednání úvěru. Kolik osob má být dle vnitřních směrnic banky zastoupeno na smlouvě při sjednání úvěru např. na částku 400 000 Kč? Je možné, že nemusí být dodrženo tzv. pravidlo "4" očí? Tzn. smlouvu podepisuje věřitel a pouze 1 bankovní poradce? Dále se chci zeptat, jedná-li se o osobu, neustále v ohrožených pohledávkách, žádající další úvěr, je postačující pro banku od této osoby čestné prohlášení o bezdlužnosti, nebo je potřeby doložit bezdlužnost fyzicky od všech státních orgánů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

většinu úvěrových smluv pro retailové i korporátní klienty podepisuje za banku pouze jeden pracovník, který má k tomu patřičné oprávnění. Samotný podpis smlouvy je pouhou třešničkou na dortu, které předchází důkladný skóring (na kterém může pracovat i více než jeden člověk z úvěrového oddělení, obchodní případ mohl vyžadovat schválení nadřízeného či být vystaven jiné formě supervize). Obecně, jednoduché případy (mezi které se řadí i Vámi zmíněná půjčka 400 000 Kč) prochází rukama méně pracovníků, složitější případy (např. úvěr v řádu stovek milionů korun pro firmu) mají složitější schvalovací postup.

Pro každý případ mohou být vyžadovány jiné dokumenty prokazující finanční situaci žadatele o úvěr. Zaměstnanec předkládá potvrzení od zaměstnavatele o průměrném výdělku, OSVČ daňové přiznání a případně potvrzení o neexistenci dluhů na daních a odvodech, všechny FO jsou lustrovány v registrech dlužníků (BRKI, NRKI, Solus), PO dokládají kompletní účetní závěrku a např. finanční plán na další roky, atd.

MK

Dobrý den, vzal jsem si na jaře úvěr 100 000 Kč od společnosti Profi Credit, během zákonné lhůty 14 dní jsem ovšem smlouvy vypověděl a vše jsem společnosti v daném termínu řádně splatil i s úroky. Učinil jsem tak protože jsem si nevšiml jistých nevýhodných věcí ve smlouvě. Když jsem si za 3 měsíce obstaral svůj výpis z nebankovního registru, kde figuruje tato půjčka od které jsem odstoupil, nestačil jsem se divit. U půjčky bylo uvedeno odstoupení v zákonné lhůtě, což by bylo v pořádku, ale bylo tam uvedeno rovněž, že se jedná o nejhorší status v registru a díky tomu mi banka neposkytla konsolidaci. Prosím o radu, jak se bránit. Profi Credit se k tomu staví, že je vše OK. Přece díky tomu že jsem vypověděl smlouvu nemůžu za to pykat několik let, že mi banky neschválí konsolidaci.Děkuji

Dobrý den,

s tím bohužel mnoho nenaděláte. Přes 10 let se snažíme lidi odrazovat od nebankovních půjček a je to stále marné. Nebankovní půjčky mají vždy někde skrytý háček - extrémně vysoké úroky, smluvní pokuty či jiné triky např. v podobě špatných záznamů v registrech dlužníků. Při půjčování peněz stačí dodržovat 2 základní pravidla a budete se mít dobře:

1) Na půjčování peněz jsou banky.

2) Peníze si nikdy nepůjčujeme na spotřebu (běžné výdaje), ale vždy pouze na investice (např. nákup bytu na hypotéku).

P

Dobrý den, jsem po insolvenci, jsem důchodce a vzala jsem si půjčky a nejsem teď schopná je uhradit. Co mohu dělat?

Dobrý den,

obávám se, že Vám nezbývá než znovu projít insolvencí. Každý může v životě udělat špatné rozhodnutí a nabrat si nerozumně půjčky. Proto máme institut osobního bankrotu, který dává dlužníkům šanci na nový začátek i u jinak nesplatitelných dluhů. Vám se ale divím, že Vám jedna insolvence nestačila a udělala jste stejnou chybu podruhé. Teď Vás tak bohužel místo klidné penze čekají minimálně 3 roky ve finančním stresu.

P

Dobrý den, uvádějí se mikropůjčky do registru?

Dobrý den,

ano, do registru dlužníků (BRKI, NRKI, Solus) se zaznamenávají všechny půjčky a mikropůjčky.

EN

Dobrý den, mám dvě půjčky u bankovní společnosti a dvě u nebankovní, všechny splácet zvládám. Bohužel jsem se dostala do situace, kdy jsem potřebovala sehnat peníze navíc a tak jsem využila nabídku rychlých půjček do výplaty. (v bance mi již půjčku neschválili z důvodu zápisu v registru - dvakrát jsem se opozdila se splátkou o dva dny) Je nějaká možnost se z těchto mikropůjček dostat? Přemýšlela jsem o konsolidaci, ale nevím, zda je možné konsolidovat i tyto malé půjčky (je jich pět). Popř. Jaké nebankovní společnosti se tímto typem konsolidace zabývá. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s negativním záznamem v registrech Vám bohužel banky nepůjčí. Jinak by nebyl problém konsolidovat i tyto nebankovní půjčky. Doporučuji si již dále nepůjčovat, jste předlužená. Zvyšte si dočasně příjem brigádou či směnou navíc, omezte výdaje na nezbytné minimum (několik měsíců žít "o chlebu a vodě") a splaťte všechny dluhy co nejdříve. Nebankovní půjčky jsou vždy začátkem konce. Půjčovat si na běžné výdaje je cesta do pekel. 

MB

Dobrý den, chtěla bych si půjčit na dluhy 50 000 Kč, ale jsem na MD. Půjčí mi někde?

Dobrý den,

na mateřské máte nízký příjem, ze kterého sotva uživíte sebe a děti. Proto Vám nikdo půjčit nemůže, neb byste neměla z čeho novou půjčku splácet.

M

Dobrý den, chtěla bych si vzít s přítelem úvěr. V září budu mít po zkušební době, pracovní smlouva na dobu určitou mi končí v prosinci. Čistý příjem mám okolo 16 000 Kč a přítel 29 000 Kč. Žijeme u rodiny, výdaje na domácnost a ostatní potřeby včetně potravin máme okolo 12 000 Kč měsíčně. Přítel si půjčit nemůže, žadatel o půjčku musím být já. Chtěli bychom 200 000 Kč. Půjčí mi?

Dobrý den,

nemůžete-li s přítelem o půjčku žádat společně, musíme uvažovat pouze Váš čistý příjem (16 000 Kč) a pracovní smlouvu na dobu určitou. S pracovní smlouvu na dobu určitou končící za 4 měsíce se obávám, že půjčka bohužel nebude možná.

K

Dobrý den, odstoupila jsem od smlouvy o nebankovní úvěr v řádném termínu, ale nazaslala jistinu s úrokem do 30-ti dnů od odstoupení. Je to tedy neplatné?

Dobrý den,

pokud jste nevrátila peníze včas zpět poskytovateli úvěrů, je odstoupení od úvěrové smlouvy neplatné (nelze zrušit smlouvu o půjčce a zároveň nevrátit peníze).

MK

Dobrý den, v současné době mám od zaměstnavatele debetní firemní kartu pro firemní účely (nákupy, služební cesty apod.). Z důvodu jisté restrukturalizace se plánuje, že tyto karty budou zrušeny a nahradí se firemními kreditnímu kartami. Údajně se nyní zjišťuje, jestli je tato možnost v ČR legální, ale kdyby to prošlo, tak by to prý mělo fungovat asi následovně (jsou to zatím trochu podpultové informace, tak nevím, jak moc jsou přesné): Budu si muset zřídit kreditní kartu, která bude vydána na mé jméno, jištění a případné dluhy mají jít za firmou. Má to fungovat tak, že na základě vyúčtování výdajů mi firma zašle peníze na účet a já si to budu muset na kreditní kartě dorovnat. Můj dotaz je, zda-li i v tomto případě se v případě refinancování hypotéky nebo nové hypotéky přihlíželo k tomu, že mám kreditní kartu (ačkoliv jsem z mého pohledu pouze uživatel této karty). Děkuji

Dobrý den,

takto dnes skutečně mnoho firem řeší financování služebních cest a jiných výdajů zaměstnanců (skrz korporátní kreditní karty). Karty bývají vystavovány přímo na jména zaměstnanců a má to mírně negativní vliv na jejich bonitu při žádosti o úvěry (půjčka, hypotéka). Doporučuji sjednat spíše nižší úvěrový rámec (aby byl dostatečný pro služební cesty, ale zároveň příliš nesnižoval Vaši bonitu).

LV

Může si právnická osoba půjčit od soukromé? Konkrétně bytové družstvo od členů?

Dobrý den,

půjčit peníze si může kdokoliv od kohokoliv. Nicméně v tomto konkrétním případě nevidím smysl v tom, když členové družstva půjčují peníze svému družstvu. To je výrazně jednodušší a praktičtější se domluvit na mimořádném příspěvku do fondu oprav. Půjčování peněz má svá pravidla, laikům určitě nedoporučuji se do této oblasti pouštět. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

spotřebitelský úvěr, půjčka, mikro-půjčka, konsolidace, refinancování, úvěry na spotřebu, leasing, bonita žadatele o úvěru, záznam v registrech dlužníků, mám šanci získat půjčku?Rychlé odkazy

Banky v ČR