Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka

Půjčka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
M

Dobrý den, chci jít do insolvence, protože už jiná možnost není. O tomhle jsem se zmínil paní v Proficredit, které jsem dával splátku a ona mi řekla, že mi to můžou u soudu zamítnout ze dvou důvodů. První, že tu půjčku mám jen dva měsíce starou, tutíž proběhla jen jedna splátka a už bych chtěl do insolvence a ten druhý je, že jsem do žádosti o půjčku uvedl, že mám měsíční výdaj na půjčky jen 8 500 Kč namísto 25 000 Kč, tudíž jsem dal lživý udaj. Myslíte, že má pravdu a opravdu bude s tím u žádosti o insolvenci problém? Použil jsem ty peníze z půjčky na splacení jiných dluhů, nikoliv k mému obohacení.

Dobrý den,

tady nejde o to, nač jste peníze použil. I kdybyste peníze z půjčky daroval třeba charitě, dopustil jste se úvěrového podvodu, neboť jste lhal o výši svých současných dluhů, resp. měsíčních splátek. Úvěrová společnost byla podvedena. Navíc vzít si jeden měsíc půjčku a druhý měsíc žádat o insolvenci - to opravdu vypadá, jako byste už v odbě žádosti o půjčku ani neměl v úmyslu dluh splácet. Za těchto okolností je zamítnutí insolvence velmi pravděpodobné, neboť soud vždy zkoumá poctivost záměru osobního banrotu. 

MK

Dobrý den, chci se Vás zeptat na splátkové prázdniny. Člověk u nebankovní společnosti má většinou u svých půjček nebo kreditních karet možnost po určité době splácení využít placený odklad po 3 splátkách vždy o 1 měsíc většinou za 199 Kč. Vím, že se tak člověk více zadlužuje, ale zajímá mne zda tento občasný placený odklad splátek je pro mne veden jako negativní status v nebankovním registru. Když se rozhodnu např. na Zonky žádat o konsolidaci, můžete mi poradit kolik měsíců zhruba před tím by mi vždy měli odcházet splátky k půjčkám bez nějakého odkladu? Děkuji

Dobrý den,

smluvně dohodnutý odklad splátek by neměl mít negativní vliv na Vaši úvěrovou historii, nicméně samotné půjčování peněz od většiny nebankovních společností již Vaši bonitu poškozuje (zejména od malých firem poskytujících mikropůjčky na týdny-měsíce za RPSN stovky až tisíce procent).

P

Dobry den, mohu si vzit osobni pujcku, a pak dat vypoved v praci? Bude s tim mit ma banka problem, i kdyz budu splacet? Mam v planu cestovat.

Dobrý den,

toto udělat může (bance dokládáte příjem ze zaměstnání a potvrzení o tom, že nejste ve výpovědní lhůtě, jen v momentě žádosti o úvěr), nicméně nemohu to doporučit. Dlužit peníze a nemít pravidelný příjem je velmi riskantní.

JG

Dobrý den, manželova dlužná částka u Hello bank činila k 31.12. 2019 23 677,10 Kč + 1 500Kč za leden (splatné do 17.1.2020). Je možné splatit vše najednou a kolik činí poplatek za předčasné splacení? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

Hello Bank umožňuje předčasné splacení půjčky bez sankce, nicméně vyžaduje sepsané Prohlášení o předčasném splacení úvěru.

M

Dobrý den, vzal jsem si před třemi lety úvěr od nebankovni společnosti. Splátky pravidelně splacim ale zjistil jsem, že společnost (Bonacredit a.s.) již zřejmě neexistuje. Webové stránky jsou zrušeny, emaily nefungují. Neobdržel jsem žádnou zprávu. Ani dopis, ani email. Co můžu dal dělat, když se nedokážu se společností spojit? Chtěl bych zbytek půjčky doplatit a mít klid ale jak firmu najít? Děkuji

Dobrý den,

přestože webové stránky ani jiné informace na internetu nejsou o této firmě dostupné, dle obchodního rejstříku tato firma stále existuje. Můžete své štěstí zkusit na adrese sídla (Náměstí I. P. Pavlova 1789/5, Nové Město, 120 00 Praha 2) nebo kontaktovat majitele (Petr Kornuta, náměstí Msgre Šrámka 1826/5, Moravská Ostrava, 702 00 Ostrava).

DI

Zdravím, viděl jsem Vás v diskuzi o úvěrovém podvodu tak jsem se chtěl zeptat. Dneska mi psal zprostředkovatel jedné společnosti, že jsem si vzal 27 000 Kč u nich jako spotřebitelský úvěr. Ale s tím, že jsem byl bez práce. Tak podává trestní oznámení za úvěrový podvod na mě. 22.11.2019 mě propustili z práce a úvěr jsem si vzal 26.11.2019. Takže 4 dny co už jsem nebyl zaměstnán. Vzal jsem si to na zaplacení nového plynového kotle. Vysvětlil jsem mu, že to ale platím každý měsíc 1 500 Kč a že jsem neměl jinou možnost, protože karma mi ohřívá vodu a celý byt. Mám malé dítě a tak jsem jinou možnost neměl. Už pracuji jinde ale trvá na trestním oznámí. Tak se bojím aby mě nezavřeli.

Dobrý den,

nejprve je třeba si ujasnit, co lze považovat za úvěrový podvod. Vzít si půjčku bez řádného zaměstnání není trestné (nejedná se o úvěrový podvod). Vy pouze musíte uvést v žádosti o půjčku všechny údaje pravdivě (o svém příjmu, zaměstnání, atd.). Pokud se Vás tedy poskytovatel úvěru zeptal, jestli jste zaměstnán, Vy jste nebyl a o tomto faktu jste zalhal, pak je to špatně a mohlo by se jednat o úvěrový podvod. Naopak pokud se Vás na toto poskytovatel úvěru neptal (přestože by se dle zákona o spotřebitelském úvěru měl přesvědčit, že budete schopen půjčku splácet), k žádnému pochybení z Vaší strany nedošlo. 

Obecně nefunkční karma ani malé dítě doma nejsou relevantní důvody pro páchání trestné činnosti (podílení se na úvěrovém podvodu). 

Na půjčování peněz máme banky, kde dostanete dobré podmínky (úrok 5-7%) a vždy slušné jednání. Naopak nedoporučuji si půjčovat u nebankovních poskytovatelů úvěrů, kteří nabízejí úrok/RPSN v řádu i tisíců procent a k tomu velmi nesolidní jednání. V extrémním případě si umím představit, že jste se ničeho nedopustil a zprostředkovatel se z Vás snaží jen vytáhnout další peníze výměnou za stažení vymyšleného trestního oznámení.

D

Dobrý den, mám nebankovní půjčku, zpozdila jsem se se splátkami, ale už jsem ji splatila. Jde o to, že jsem si vzala i bankovní půjčku, kterou splácím, ale také později o par dni, ale už mam splátky v pořádku. A tak se chci zeptat, že když budu v záznamu od nebankovní půjčky i po splaceni, jestli má cenu si zažádat o navýšení úvěru v bance. Děkuji

Dobrý den,

s negativními záznamy v registrech dlužníků Vám nikdo další 3-4 roky další peníze pravděpodobně nepůjčí. Ani bych Vám další půjčku nedoporučoval, pokud jste nebyla schopna řádně splácet nynější úvěr (riskujete exekuce a osobní bankrot). 

MB

Dobrý den, chtěl bych si půjčit peníze (bezúčelová půjčka - půjčka na cokoliv). Chci si totiž koupit auto cca do 50 000 Kč, ale bankovní instituce mi nepůjčí. Zkoušel jsem to u Equa bank a podmínkou bylo, aby žadatel byl po zkušební době a měl smlouvu na dobu neurčitou. Ale já mám na dobu určitou (1 rok). Chci se tedy zeptat, jestli mám nárok půjčit si u některých z bankovních institucí. Děkuji.

Dobrý den,

banky vyžadují pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo je nutné půjčku doplatit do konce trvání pracovní smlouvy. Máte-li např. pracovní smlouvu na rok s pevným koncem 31/12/2020, pak Vám banky půjčí max. tolik, abyste to byl schopen splatit v 11 splátkách do prosince letošního roku (což může být klidně i 50 000 Kč s dostatečným příjmem). 

Počítejte s tím, že mimo kupní ceny vozu Vás čekají další nemalé výdaje, které budete muset uhradit neprodleně po koupi. Převod vozidla a evidenční kontrola (1 200 Kč), ekologická daň u vozů EURO 0-2 (3 000 - 10 000 Kč), povinné ručení (3 000 - 10 000 Kč/rok), výměna oleje a filtrů (1 500 Kč), možná baterie, svíčky a kola. Navíc u aut v této cenové relaci počítejte s investicí do oprav dalších min. 15 000 Kč. 

Na účtu byste měl mít rezervu ve výši 3-6 násobku svých měsíční výdajů (třeba 45 - 90 000 Kč). Nemít na účtu tuto rezervu a půjčovat si dalších 50 000 Kč na auto, za které dáte po koupi další desítky tisíc není dobrý nápad (nepotřebujete-li auto nutně k výkonu svého povolání).

D

Dobrý den, mám 1 zápis v registru už dva roky za opožděnou platbu, ovšem od té doby mám vše v pořádku a minimální poplatky. Ovšem několik nebankovních půjček jsem od té doby měl, ale vše jsem platil tak jak mám a vše jsem již zaplatil. Můj plat činní 17 000 Kč a 20 000 diety měsíčně (mám smlouvu na neurčito) a poplatky mi činní cca 3 000 Kč. Mohli byste mi povědět, jestli mám nějakou šanci na půjčku v hodnotě 600 000 Kč? Popřípadě nějakou radu jak zvýšit úspěch žádosti? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

2 roky starý menší prohřešek (opožděná platba) by šel u menší půjčky výměnou za vyšší úrok tolerovat, nicméně u Vás bude problémem nízká oficiální mzda (banka do příjmu počítá pouze oficiální příjem a ne peníze z diet). Řešením by tak bylo přesvědčit zaměstnavatele, aby Vám začal vyplácet oficiálně skutečnou mzdu. 

S

Dobrý den, půjčila jsem si v bance 20 000 Kč a 10 000 Kč. Potom jsem potřebovala více peněz, takže jsem požádala o 120 000 Kč a dvě půjčky předtím konsolidovala (omylem). Banka mi asi před půl rokem začala psát o splácení. Úvěry (20 000 Kč a 10 000 Kč) mám již zaplacené, ale banka mi neustále strhává pokutu 500 Kč každý měsíc. Chtějí potvrzení o splácení, ale jiné než předčasné splacení nemám. Potřebovala bych prosím vysvětlit, jak postupovat. Neustále mi strhávají peníze, i když to mám od října vše zaplacené. Děkuji

Dobrý den,

navštivte nejbližší pobočku vaší banky a pokuste se vše vysvětlit na místě (např. doložením výpisů z účtu o mimořádné splátce doplácejí ony 2 konsolidované půjčky).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

spotřebitelský úvěr, půjčka, mikro-půjčka, konsolidace, refinancování, úvěry na spotřebu, leasing, bonita žadatele o úvěru, záznam v registrech dlužníků, mám šanci získat půjčku?Rychlé odkazy

Banky v ČR