Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #4669, Spoření

Spoření, Exekuce a insolvence

P

Dobrý den, mohu mít při Insolvenci spořící účet a na něj si šetřit nějaké peníze? Nebo mi to vše vezmou? Předem Vám moc děkuji za odpověď a přeji Vám hezký zbytek dne Patrik.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

pokud zvládnete z dohodnutého životního minima ještě spořit, je to jistě hodné obdivu a peníze jsou Vaše (jinak všechny mimořádné příjmy je třeba odvést insolvenčnímu správci). Účty Vám nadále může blokovat exekutor. Nemůže sice ty peníze zabavit, ale účet Vám může blokovat až do skončení insolvence. 

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019, Politika, Autor: Jan Budín

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Penzijní spoření – výnosy 2018

Penzijní spoření – výnosy 2018

18.3.2019, Spoření, Autor: Petr Jermář

Po letech tučných zisků dynamických fondů zasáhla letos klienty studená sprcha v podobě záporných výnosů. Kladné nuly dosáhly pouze dva konzervativní fondy. Jak hospodařil váš penzijní fond?

Velké porovnání hypoték – březen 2019

Velké porovnání hypoték – březen 2019

6.3.2019, Hypotéka, Autor: Pavel Strašák

Po dlouhém období zdražování hypoték přišlo koncem února první zlevnění. Některé banky snížily sazby pouze kosmeticky, jiné až o 0,4%. Kam pro nejvýhodnější hypotéku?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

PS

#6285, DPP a daň z příjmu, Daně, 25.3.2019

Chtěla bych se zeptat, v minulém roce jsem měla dvě brigády, obě na DPP. V jedné jsem podepsala slevu na poplatníka a vydělala jsem si tam celkově 17 100 Kč, ale ani jednou jsem nepřesáhla 10 000 Kč za měsíc. Na druhé brigádě jsem si celkově vydělala 918 Kč. Musím podat daňové přiznání? Děkuji

Dobrý den, nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale můžete tak učinit, pokud jste během minulého roku zaplatila vyšší než nulovou daň (srážkovou či zálohovou). Jestliže jste u výdělku 17 100 Kč podepsala prohlášení poplatníka, pravděpodobně Vám zde žádná daň stržena nebyla. Naopak pokud jste u druhé brigády prohlášení poplatníka nepodepsala, byla Vám zde stržena srážková daň ve výši 15% (např. z hrubého výdělku 1 000 Kč by to bylo 150 Kč).  Pro podání daňového přiznání Vám musí zaměstnavatelé na Vaši žádost vystavit POZP (potvrzení o zdanitelných příjmech), kde je přesně uvedená výše již stržené daně. Na Vašem uvážení pak ponechávám, na kolik se Vám vyplatí podávat DP pro daňovou vratku ve výši max. cca 150 Kč.

J

#6284, Ztratil jsem vkladní knížku, Spoření, 25.3.2019

Dobrý den, zdědili jsme vkladní knížku po babičce, ale někde jsme ji při vyklizení založili a nemůžeme ji najít. Je možnost zrušit a vybrat vkladní knížku bez ní? Máme jen dokumenty od notáře a dědické řízení je již ukončené. Děkuji

Dobrý den, ano, navštivte nejbližší pobočku banky, u které byla vkladní knížka vedena a předložte notářské rozhodnutí o vypořádání dědictví. Banka Vám peníze vyplatí i bez předložené vkladní knížky.

VT

#6283, Nemohu zkolaudovat nemovitost, Hypotéka, 25.3.2019

Dobrý den, mám hypotéku na stavbu, ale stavěná nemovitost z určitého důvodu nejde zkolaudovat. Jak bude postupovat banka když jí to oznámím? Vezme si do zástavy jinou nemovitost? Díky

Dobrý den, toto je velmi závažná situace, neboť neprovedenou kolaudací nemovitosti kterou ručíte porušujete úvěrové podmínky. Banka by v nejhorším možném případě mohla úvěr zesplatnit (požadovat navrácení všech peněz do 2-4 týdnů). Můžete-li ručit jinou trvale obyvatelnou (a řádně zkolaudovanou) nemovitostí, nabídněte bance do zástavy tuto nemovitost.  Z jakého důvodu nelze nemovitost zkolaudovat? Pokud jste jen mírně porušil regulační podmínky, třeba se půjde se stavebním úřadem domluvit na zaplacení pokuty. V případě větších prohřešků vyžaduje stavební úřad obvykle mimo pokuty i odstranění nedostatků (např. odbourání patra, které přesahuje max. výšku zástavby). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 6200 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR