Spoření

ZADAT NOVÝ DOTAZ
AM

Dobrý den, roč uvádíte u produktu J&T Banky Spořicí účet s výpovědí 3M v tabulce úrok ze 100 000 Kč, 400 000 Kč a v detailu ze 700 000 Kč, když takové částky není možno na tomto účtu provozovat?

Dobrý den,

výše minimálního vkladu u spořicího účtu J&T Banky je 1 mil. Kč pro nové zákazníky a 100 000 Kč pro stávající zákazníky. Proto uvádíme úrokové sazby i pro výše vkladů od 100 000 Kč.

V

Dobrý den, moje otázka se týká stavebního spoření. Momentálně splácím úveř ze stavebního spoření, zbývají mi tam nějaké 3 roky splácení. Chtěl bych se zeptat, nové stavební spoření si mohu založit až poté co úvěr splatím anebo můžu si založit nové paralelně s tímto? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

stavebních spoření můžete mít založeno zcela libovolné množství, ale v součtu na jednu fyzickou osobu nemůžete nikdy vyčerpat na státní podpoře více než 2 000 Kč/rok. Proto obvykle více souběžných smluv nedává smysl (vyšší poplatky, stejná státní podpora).

L

Dobrý den, potřeboval bych prosím radu. Můj dobrý známý již nějakou dobu řeší tuhle situaci. Někdy v letech 1994-1995 vyhrál ve společnosti Sazka velký obnos. Problém byl v tom, že zrovna v době kdy to vyhrál byl hospitalizován v léčebně. Problém s alkoholem. Peníze tedy nechal uložit na vkladní knížku u České Spořitelny. Bohužel po pár letech vyhořel a veškerá dokumentace ke knížce byla pryč. Jednal s Českou Spořitelnou, která mu cituji řekla: Ano vkladní knížku tady máte, ale potřebujeme její číslo. On ho už samozřejmě nemá. Jak tohle řešit, aby peníze dostal zpět? Děkuji za odpověď, s pozdravem.

Dobrý den,

pokud kamarád peníze uložil na vkladní knížku na jméno, stačí předložit OP (není třeba znát číslo knížky). Naopak pokud šlo o anonymní vkladní knížku na doručitele (které byly mimochodem zrušeny a lhůta pro vybrání peněz dávno uplynula), bez knížky peníze vybrat nepůjde.

M

Dobrý den, chci se zeptat, může mi insolvenční správce zrušit stavební spoření, penzijní spoření a životní pojistku? Když já jsme to nezakládal a ani ho neplatil? Spoří mi tam táta.

Dobrý den,

ano, ins. správce Vám může ukončit stavební spoření, penzijní spoření i životní pojištění a peníze použít na umoření vašich dluhů. Není podstatné, jestli jste si spořila sama nebo Vám spořil táta (peníze jsou vaše). 

Dobry den, mam smlouvu na penzijni pripojisteni. Chtela bych se zeptat, jestli se mohu prihlasit na internet, kde na svuj ucet uvidim. Dekuji a preji hezky den. 

Dobrý den,

do online správy penzijního spoření se přihlásíte přes web vaší penzijní společnosti (tlačítko pro vstup bývá zpravidla k nalezení vpravo nahoře). 

A

Dobrý den, mám trvalý pobyt v Rusku, ale bydlím a pracuji v ČR. Mám zaměstnaneckou kartu a hradím v ČR zdravotní pojištění. Mám nárok na penzijní spoření a příspěvek od zaměstnavatele?

Dobrý den,

pro získání penzijního spoření je u cizinců třeba:

 • být účastníkem zdravotního pojištění
 • mít trvalý pobyt na území ČR nebo jiného státu EU

 • Dobrý večer, mám dotaz. Je lepší v nynější inflaci vybrat peníze z vkladní knížky ze spořitelny? Děkuji

  Dobrý den,

  neboť jsou peníze na vkladních knížkách neúročeny (resp. banky nabízejí úroky pouze v řádu desetin procent) a inflace se blíží 7%, doporučuji peníze z vkladní knížky vybrat a uložit na jiný, lépe úročený produkt, např. spořicí účet.

  VK

  Dobrý den, mám dotaz ohledně toho, jak nejlépe ukončit stavební spoření u České spořitelny. Stavebko je už založeno od roku 2009, takže 6ti letá lhůta je splněna. Ale jelikož se blíží konec roku tak nevím, jestli se vyplatí počkat do ledna a taky tam vložit těch 20 000 Kč, abych i za rok 2022 dostal od státu dotaci těch 2 000 Kč a požádal bych o zrušení už na konci ledna tou rychlejší metodou malého poplatku abych peníze mohl dál investovat nebo to takhle nefunguje a ty peníze za rok 2022 by mi neposlali protože jsem to v tom lednu vypověděl. Popřípadě nějaký lepší způsob kdyby se našel. Předem děkuji moc za rady :)

  Dobrý den,

  takto to funguje a peníze vložené během roku 2022 byste dostal vyplacené s ukončením spoření (jen státní podpora za rok 2022 by Vám byla zaslána se zpožděním na jaře 2023). Nejlepší by bylo výpověď podat nyní do konce listopadu a v lednu vložit dodatečných 20 000 Kč. Peníze by Vám byly vyplaceny 1. března.

  JG

  Dobrý den, maminka zemřela v září 2021 a měla sjednané připojištění k důchodu od roku 8/2017 a platila měsíčně 500 Kč. Pojišťovna nám vrátila pouze necelých 13 000 Kč odbytné. Podle mého názoru je to málo. Když odečtu státní příspěvek a daň 15%, tak mi vychází nějakých cca 20 000 Kč. Nevíte prosím, jak by to mělo být? Děkuji

  Dobrý den,

  doporučuji ověřit, zdali bylo 500 Kč placeno pravidelně každý měsíc a jaká byla výkonnost fondu (penzijní fondy negarantují nezáporné zhodnocení a některé fondy byly v minulých letech v mínusu, tedy úspory klientů se snižovaly). 

  Příklad: Pokud bylo placeno 500 Kč pravidelně každý měsíc po 4 roky a zhodnocení bylo 0%, mělo by na účtu penzijního spoření být 24 000 Kč mínus poplatky za správu.

  J

  Dobrý den, mám dotaz. Mám sjednané penzijní připojištění. Po 15 letech mám nárok na vybrání půlky peněz i se státními příspěvky. Bohužel jsem se teď dostal do invalidního důchodu 2. stupně. Mám nárok to predčasně vybrat? Smlouva mi běží od roku 2012. Protože jinak bych přišel o příspěvky za tu dobu. Díky

  Dobrý den,

  pokud jste si v rámci penzijního připojištění sjednal mimo výsluhové penze (polovina peněz po 15 letech) též invalidní penzi, můžete ji čerpat v případě invalidity již po 36 odspořených měsících (formou doživotní renty nebo jednorázového vyrovnání). 

  Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
  Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

  Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

  Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

  spořící účet, termínovaný vklad, stavební spořen, vkladní knížka, penzijní připojištění a jiné formy spoření, kam uložit naspořené peníze?