Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
K

Dobrý den, mám dotaz na insolvenci. Bývalý přítel má Insolvenci. Nyní bohužel insolvenci platit nemůže a po dohodě s insolvenčni správkyní platí maminka od bývalého přítele. Konkrétně mi jde o výživné. Maminka prý peníze odesílala 15.11. a výživné mi stále nepřišlo. Chci se zeptat do kdy musí správkyně peníze odeslat. Myslela jsem, že ten daný měsíc by měly být peníze připsané na mém úctě. Mají nějakou lhůtu do kdy odesílat? Psala jsem správkyni a ta mi jen napsala, že mi nemůže potvrdit jestli ji částka přišla, že vedou víc jak 150 účtu a postupně zpracovávají. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pevné lhůty stanovené nejsou (do kdy od přijetí peněz od dlužníka Vám je musí ins. správce přeposlat). Ins. správce má desítky či stovky klientů a nemůže vše kontrolovat na denní bázi. Pokud dlužník peníze zaplatil, určitě se k Vám alimenty v přiměřeném čase dostanou. 

L

Dobrý den, chtěli jsme zažádat u Kooperativy o milostivé léto. Napsali nám, že na danou exekuci nelze využít tzv. milostivého léta, neboť oprávněným není ani jeden ze subjektů uvedený v části druhé, čl. 4 bodu 25 zákona č. 286/2021 Sb. Kooperativa do toho nespadá? Děkuji za info.

Dobrý den,

milostivé léto se týká jen veřejnoprávních institucí. Soukromé subjekty se mohou dobrovolně přidat. Např. Česká spořitelna se k této akci přidala, Kooperativa nikoliv.

P

Dobrý den, přímo na stránkách ministerstva financí jsem našel toto. Jak to tedy je?

Stravenkový paušál nemůže být předmětem soudního výkonu rozhodnutí ani exekuce. Stejně jako stravenka je i peněžitý příspěvek na stravování samostatným nenárokovým benefitem, který může zaměstnavatel poskytovat zaměstnanci nad rámec mzdy. Srážkám ze mzdy podléhá pouze mzda a také příjmy, které nahrazují mzdu jako odměnu za práci nebo které jsou poskytovány vedle mzdy a jsou zároveň vyjmenovány v § 299 občanského soudního řádu.

 Stravenkový paušál ale není mzda a ani není uveden ve výčtu občanského soudního řádu.

Dobrý den,

přijde na to, jak vysoké stravné pobíráte. Stravenkový paušál do výše 75,60 Kč/směna není předmětem ins./exekučních srážek. Naopak stravné nad tuto hranici srážkami postiženo být může.

P

Dobrý den, v novém zaměstnání mají stravenky paušál. Podléhá insolvenčním srážkám? Děkuji

Dobrý den,

stravenkový paušál do limitu 75,60 Kč/odpracovaná směna nepodléhá ins. ani exekučním srážkám. Naopak částka nad tento limit srážkám podléhá.

ES

Dobry den, prosim vas, mam insolvenci. Duchod mam 12 093 Kc a zvyseni 800 Kc. Mam ve sve peci vnuka. Bude to mit vliv na snizeni splatek pri insolvenci nebo to zustane stejne? Dekuji.

Dobrý den,

nezabavitelné minimum se Vám navyšuje za každou osobu, vůči které máte vyživovací povinnost. Máte-li vůči vnukovi vyživovací povinnost, bude vaše nezabavitelné minimum při příjmu 12 893 Kč činit 11 297 Kč.

N

Dobrý den, mám požádáno o  insolvenci a již nemám nic platit. Chci se zeptat, mám zlato v zastavárně. Můžu ho vybrat nebo nesmím?

Dobrý den,

zastavárnu doporučuji konzultovat s vaším ins. správcem (je to na hraně - aby vyplacení zastaveného předmětu nebylo bráno jako poškozování ostatních věřitelů).

ES

Dobry den, muj duchod je 12 093 Kc a zvysi se mi o 800 Kc. Prosim, kolik mi vezme insolvence? Dekuji

Dobrý den,

z příjmu 12 893 Kč Vám bez vyživovaných osob (manžel, děti) bude zůstávat 9 547 Kč. Pravděpodobně však dojde též k navýšení nezabavitelného minima a bude Vám zůstávat více (ještě se neví, zdali vůbec a případně o kolik se nezabavitelné minimum zvýší).

P

Dobrý den, za měsíc listopad dostanu za neschopenku 8 000 Kč a z úřadu práce 7 000 Kč. Obě částky mi přijdou celé a já si pak sám musím vypočítat srážku pro insolvenci nebo srážku provede úřad práce? Dekuji

Dobrý den,

po Vás určitě nikdo nemůže chtít, abyste si srážky počítal sám. Vše by měly provést instituce, které Vám vyplácí peníze. Případně můžete o asistenci požádat ins. správce. 

PH

Dobrý den, potřebuji poradit Jsem v insolvenci, dlužím na splátkách 24 500 Kč a hrozí mi zrušení insolvence od ins. správkyně. Můžete mi poradit , když se mi insolvence zruší, jestli mohu o novou insolvenci ještě požádat nebo už nikoliv? A co mám dělat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nebude-li insolvence ukončena pro nepoctivý záměr, bude možné požádat o nové oddlužení. Insolvencí byste ale prošel znovu zcela od počátku (podání žádosti, přezkum pohledávek, nová lhůta 5 let).

M

Dobrý den, jsem v insolvenci a mám plat 42 000 Kč . Z výplaty mi zbývá 14 871 Kč. Můžete mi prosím říci, kolik budu mít v roce 2022? Nikde jsem nenašel insolvenční kalkulačku na rok 2022. Děkuji

Dobrý den,

žádná taková kalkulačka pro rok 2022 ještě není k dispozici, protože v tuto chvíli nikdo neví, jak se případně zvýší životní minimum a normativní náklady na bydlení. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?