Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
V

Zdravím Vas, dostali jsme se do fin. problémů s přítelkyní a ja si podal za svobodna žádost o bankrot. Byl mi schválen jěště za "starých podminek" (splatit min 30% dluhů). Insolvence mi beží 4 měsíce. Poté jsme se vzali. Mysleli jsme, že závazky, ktere jsou na přítelkyni (manželku) zvládneme splácet. Opak byl pravdou. Chtěl bych se zeptat co je lepší a zda to vůbec nějak jde. Může manřelka podat také sama návrh na oddlužení? Nebo se to dá nějak "předělat", abychom měli společný návrh na oddlužení, i když mně už bankrot běží? Díky moc!

Dobrý den,

manželka může o insolvenci žádat sama, ale nejlepší by bylo Vaši insolvenci ukončit a požádat znovu o společné oddlužení (již probíhající řízení nelze sloučit). V manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně. Tedy i pokud by manželka žádné dluhy neměla, mohl by po ni exekutor vymáhat Vaše dluhy (pro které jste v insolvenci).

M

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně částky za přezkum pohledávek (300 Kč s DPH za pohledávku si prý bere ins. spravce). V ins. rejstříku je 17 přihlášek, některé přihlášky mají více pohledávek- dohromady 28, věřitelů je 9 - některý exekutor je prihlasen např. 3x. Částka 300 Kč za prezkum pohledavky je tolikrát kolik je přihlášek v rejstříku? Celkových pohledávek? Nebo počtu věřitelů? A ještě jeden dotaz. Deponována částky u zaměstnavatele jde ins. správci a ten je použije na průzkum pohledávek a zálohu na své odměny na 6 měsíců? Děkuji

Dobrý den,

odměna 250 Kč bez DPH je za přezkum jedné pohledávky (ne jednoho věřitele). Přezkum pohledávek a měsíční odměnu správce hradíte Vy (peníze jsou deponovány u zaměstnavatele do momentu finálního rozhodnutí soudu o povolení či zamítnutí insolvence - tyto peníze nelze použít na nynější náklady insolvence).

K

Pokračování dotazu č. 8607: Dobry den, nebylo by lepsi sepsat darovaci smlouvu? Nez byt oba v insolvenci? Dekuji.

Dobrý den,

pokud jste manželé, pak nemáte moc na výběr, neboť v manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně. Do insolvence můžete vstoupit sama, ale pak by exekutor Vaše dluhy vymáhal po manželovi (neb on by nebyl chráněn insolvencí). Doporučuji náš článek Insolvence a osobní bankrot.

K

Pokračování dotazu č. 8602: Dobry den, pracovala jsem a vydelek jsem mela vysoky. Proto uver na vybavení bytu, a auto na leasing. Jenze ted s neplanovanym těhotenstvím se situace proste zmenila. Kdybych si nastavila rodičovský příspěvek na 12 400 Kc - tzn. na 2 roky. Myslite, ze bych mohla pozadat o insolvenci? S tim, ze bych pak nasledujici 3 roky pracovala.

Dobrý den,

s příjmem 12 400 Kč byste na insolvenci s jednou vyživovanou osobou (1 dítě, bez manžela) těsně dosáhla, zůstávalo by Vám 9 640 Kč. Podmínkou vstupu do insolvence je schopnost splácet min. 2 200 Kč měsíčně po dobu 5 let. Naopak již není vyžadováno uhradit min. 30% dluhů - stačí "projevit snahu". Zvládnete-li za 3 roky splatit min. 60% dluhů, můžete požádat o kratší oddlužení na 3 roky. Jste-li vdaná, žádejte o osobní bankrot s manželem dohromady (neb za dluhy ručíte společně a nerozlučně). Píšete o úvěru na vybavení bytu - nezapomeňte, že insolvence se řeší splátkovým kalendářem i zpeněžením majetku (vlastníte-li byt, mohli by Vám ho dát do nucené dražby). 

MG

Dobrý den, jsem více než 4 roky v insolvenci. S bratrem jsme zdědili byt po otci. Ja nemůžu odmítnout dědictví. S notářkou jsme se domluvili, že byt zdědí bratr, ale je povinen do lhůty měsíc před ukončením insolvence z mého podílu z dědictví uhradit zbyvajici částku insolvence. Co v případě mého umrti, jakéhokoliv, třeba sebevraždy? Insolvence se ruší nebo je bratr povinen i po mé smrti uhradit z mého podílu z dědictví zbývající částku insolvence?

Dobrý den,

nevím přesně, jak máte smluvně zajištěno doplacení insolvence bratrem, nicméně v případě Vašeho úmrtí by byla insolvence ukončena a zbylé dluhy by byly předmětem dědického řízení (stejně jako budoucí příjem od bratra).

K

Dobry den, chtela bych se zeptat na otazku insolvence. Mam vice pujcek a momentalne jsem porodila. Rodicovsky prispevek bude cinit 8 400 Kc mesicne. Muzu pozadat o insolvenci (dluhy cca 700tis) a kolik mi bude zustavat? Dale bych se chtěla zeptat jak to bude s vozidlem, ktere mam na leasing. Bude se tento zavazek promitat v insolvenci nebo nam zabavi auto a dluh "zanikne"? Dekuji moc za odpovedi.

Dobrý den,

napůjčovat si 700 000 Kč, nepracovat, pořídit si dítě a k tomu auto na leasing, to je docela smrtící koktejl. Insolvenci Vám s příjmem 8 400 Kč nepovolí, neboť v osobním bankrotu musíte být schopna splácet měsíčně min. 2 200 Kč a z takto nízké rodičovské by šlo srážet jen 93 Kč. 

Leasing se řídí podmínkami leasingové smlouvy, ale přestanete-li splácet, nejčastěji Vám odeberou auto a musíte-doplatit smluvní pokutu a neuhrazené splátky. 

M

Jsem v důchodu a pracuji. Mám insolvenci, splátky mám rozdělené, z důchodu mi nechávají 40% nezabavitelne částky. Že zaměstnání mi mají nechat 60% nezabavitelne částky. Z důchodu to počítají správně, ale v práci mám dohady. Bydlím sama, nemám jiné vyž. povinnosti. Kolik je 60% nezabavitelne částky z 8 614 Kč. Kolik mám dostat já a kolik je splátka? Je to tak určené, když bych přestala pracovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro výpočet nezabavitelného minima je třeba znát Váš celkový příjem (součet důchodu a čisté mzdy). Např. z celkového příjmu 15 000 Kč by Vám zůstávalo 9 406 Kč, z 20 000 Kč pak 11 073 Kč.

M

Mám insolvenci, jsem v důchodu a pracuji. Splátky mám v procentech. Z platu mi musí zůstávat 60% z nezabavitelne částky. Mám dohady z účetní. Jaká částka mi zůstane z platu 8 614 Kč. Děkuji

Dobrý den,

to takto nelze říci. V insolvenci se nejprve sečtou všechny příjmy (důchod a výplata) a nezabavitelné minium se počítá z celkového příjmu se zohledněním počtu vyživovaných osob. Určitě neplatí, že by Vám mělo zbývat přesně 60% ze mzdy.

M

Dobrý den, dostal jsem se do situace kdy už nezvládám splácet svoje dluhy. Je na mě napsaná půlka dvou domů a několika pozemků, v jednom žiju spolu s maminkou. Přemýšlím o insolvenci. Jak dále postupovat? Přestat splácet závazky a po nějaké době požádat o oddlužení? Je nějaká šance, že můžeme přijít o dům nebo třeba já o auto? Celková výše je cca 800tis. Mám čistý příjem cca 25tis, je to dost aby mi byla insolvence uznána a a vše se řešilo jen splátkovým kalendářem, nikoliv zpeněžením majetku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z příjmu 25 000 Kč by Vám měsíčně v insolvenci zůstávalo 12 739 Kč (zbytek by šel na úhradu dluhů a odměnu ins. správce). Insolvence se řeší splátkovým kalendářem, zpeněžením majetku nebo kombinací obou přístupů - volba je na správci/soudu. Máte-li více nemovitého majetku (pozemky, polovina dvou domů), je zpeněžení části majetku pravděpodobné. Nebylo by lepší část majetku prodat a splatit dluhy sám bez insolvence? Ušetříte poplatky za sepsání žádosti o oddlužení (4 000 Kč + DPH) a měsíční odměny ins. správce (min. 1 100 Kč/měsíc po dobu až 5 let).

P

Dobrý den, za jakých podmínek může zadlužený člověk požádat o insolvenci? Jak může být postižen člověk, jenž souhlasí se zasíláním peněz na svůj účet od člověka, kterému strhávají z platu exekuci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o insolvenci může požádat každý, kdo nestíhá splácet své závazky (má závazky po splatnosti déle než 30 dnů u minimálně dvou věřitelů). 

Každý by si měl zasílat výplatu na svůj účet. Exekutor může nechat zablokovat i cizí účet, který nepatří dlužníkovi, kde se nalézají peníze dlužníka. Postižen je tak i majitel účtu, který není v exekuci (musí se svých peněz složitě domáhat vylučovací žalobou).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Rychlé odkazy

Banky v ČR