Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
PB

Dobrý den, pane Jermář, obracím se na Vás s prosbou o radu. Od února 2018 mám schválený osobní bankrot. Vztahuje se tedy na mě splacení žádaných 30% nebo je možnost dluh ponížit na měsíčních 2 200 Kč v případě, že bych nastoupila na mateřskou dovolenou? Bohužel díky bývalému partnerovi se mi dluh vyšplhal na 1 743 000 Kč. V tuto chvíli mám splaceno kolem 180 000 Kč, když odečtu provizi insolvenční kanceláři za splacené období. Nyní jsem nově vdaná a chtěli bychom s manželem ještě dítě. Manžel je totiž zatím bezdětný a já bohužel ve věku, kdy moc nemůžu čekat, za týden 37 let. V této situaci je to o to horší, že mi bývalý partner neplatí ani alimenty. K dnešnímu dni mi dluží kolem 130 000 Kč. Policie s tím nic neudělá jelikož dostal exekuci na dluh i stávající alimenty a někdy nepřijde nic a někdy kolem 2 000 Kč, přestože má platit 6 000 Kč. Je zaměstnaný pouze na DPP a neplatí si sociální ani zdravotní pojištění. Předem Vám moc děkuji za alespoň malou radu co mohu v mé situaci podniknout. S přáním hezkého dne

Dobrý den,

pro insolvenční řízení zahájené před 6/2019 platí podmínka "splatit během 5 let min. 30% dluhů" (podmínka "splácet měsíčně min. 2 200 Kč" se týká novějších řízení zahájených po 6/2019). Pokud jste s novým manželem před svatbou nesepsala u notáře dohodu o zúžení SJM, začal manžel dnem svatby ručit za vaše dluhy (částečně i za ty vzniklé před manželstvím). Zatímco Vy jste před exekutory chráněna insolvencí, Váš manžel není a kdykoliv mu tak mohou exekutoři obstavit plat i majetek. Proto manželé vstupují do insolvence vždy společně a není vhodné se vdávat v průběhu osobního bankrotu. 

S

Dobrý den, přítel má insolvenci, já ne. Bydlíme odděleně. Pokud bychom se chtěli sestěhovat, měl by můj příjem vliv na jeho insolvenci? Přepočítává se pak nově výše splátek? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nikoliv, vše by zůstalo při starém. Ke změně by došlo pouze po uzavření manželství, což Vám nyní důrazně nedoporučuji, protože mimo pozitivního navýšení nezabavitelného minima u Vašeho přítele byste Vy začala ručit za jeho dluhy (částečně i za ty současné, vzniklé před manželstvím - což by vedlo k exekuci na Váš plat a majetek).

LV

Dobrý den, jsem v insolvenci 2 roky, vše platím. Přišel mi dopis od soudu, už aj s exekučním vymáháním. Byl zahrnutý přihlášený věřitel v insolvenci (advokát, exekutor). Je to vůbec možné? Prosím co mám dělat? Děkuji

Dobrý den,

v insolvenci je vykonavatelnost exekucí (vymáhající dluhy vzniklé před vstupem do insolvence) pozastavena. Jsou-li exekučně vymáhané dluhy z období před vstupem do insolvence, podejte proti exekuci a soudnímu rozhodnutí opravné prostředky. 

KP

Dobrý den, uvažujeme s manželkou, že půjdeme do osobního bankrotu. Chtěl jsem se zeptat, jak se počítá vyživovací povinnost. Jeden syn má 10 a druhy 21 let a studuje vysokou školu. Počítají se obě děti nebo jenom ten mladší? Dík.

Dobrý den,

vyživovací povinnost máte vůči své manželce a svým dětem (u dětí do momentu, než jsou samy schopné se začít živit - obvykle do ukončení studií). Celkem tak nyní máte 3 vyživovací povinnosti.

VH

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek a jsem v insolvenci. Mám od 17.6. 2020 schválenou soudem sníženou splátku, kterou zasílám na účet přímo insolvenčnímu správci. Nyní mi za červenec byla proplacena zaměstnavatelem dovolená, která mi zůstala za loňský i letošní rok a sebrali mi insolvenční splátku. Je to možné? I když jsem za červenec splátku už správci poslala? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte-li v insolvenci sjednanou fixní splátku, pak by Vám zaměstnavatel neměl nad sjednanou výši provádět další srážky ze mzdy. 

R

Dobrý den, manžel před asi 10 lety vložil peníze do jisté podvodné společnosti a poté byl součástí hromadné žaloby proti ní. Nyní by měl dostat vyplacenu jistou procentuální náhradu vložených peněz, fyzicky jde o cca 6 000 Kč. Můj dotaz zní, zda je to považováno za mimořádný příjem z hlediska insolvence, ve které jsme už druhý rok. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, jedná se o mimořádný příjem, který bude třeba nahlásit ins. správci (dle výše ostatních příjmů manžela, počtu vyživovaných osob a kalkulovaného nezabavitelného minima zůstane pravděpodobně menší část jemu a větší část půjde na insolvenci).

AK

Dobrý den, jsem už 2,5 roku v insolvenci, řádně splácím, soudem mám stanovenou částku 6 100 Kč, protože jsem byla na mateřské dovolené. Od 1. července 2020 jsem na neschopence. Čekáme druhé dítě. Stále jsem vedena jako zaměstnanec. Zaměstnavatel mi poslal výplatní pásku ohledně PN v prvních 14 dnech. Zarazilo mě, že tam mám strženou částku za exekuci v době před insolvenci. Je možné, aby mi po schváleni insolvence dále zaměstnavatel strhával jiné částky než jsou nařízené soudem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto možné není, v insolvenci je vykonavatelnost exekucí pozastavena, zaměstnavatel Vám nemůže dále provádět exekuční srážky ze mzdy. 

MT

Dobrý den, dcera je v insolvenci. Rozhodnutím soudu jí byla vyměřena nižší splátka (8 000 Kč). V době první vlny "Koronaviru" jí zaměstnavatel nechal doma na 70% . Na insolvenční splátku to spolu s nezabavitelným minimem stačilo (má v péči syna). V červnu si zlomila doma ruku a začala pobírat nemocenskou, i tak 8 000 Kč na insolvenci bylo. Již několik let před insolvencí si platí úrazovou pojistku. Za dobu léčení úrazu má nárok na plnění od pojišťovny. Bude i toto plnění předáno insolvenčnímu správci, i když má soudem stanovenu částku 8 000 Kč? (pokud z plnění nic nedostane, tento měsíc již nemocenská nepokryje ins. 8 000 Kč a nezabavitelnou část) Děkuji

Dobrý den,

má-li Vaše dcera sjednanou fixní výši splátky, pak ji pojistné plnění zůstane. Naopak při variabilních srážkách by část pojistného pravděpodobně připadla ins. správci.

O

Dobrý den, v únoru jsem podal žádost o insolvenci, která mi byla povolena až v měsíci červnu. Doteď mi chodily výplaty normálně, ale nyní mi byla zabavena z 34 tis částka 14 tis a na účet mi došlo 19 990 Kč s tím, že mám vyživovací povinnost 10 tis. Musím ji nyní celou uhradit? Na konci měsíce mám přezkumné jednání. Můj dotaz je v tom, jestli jsou deponované peníze pak vráceny. Nevím totiž o tom, že by na mě byla uvedena exekuce. Popřípadě jestli mzdová účetní něco nespletla. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o deponování mzdy požádal zaměstnavatele pravděpodobně exekutor. Při schválení insolvence putují peníze ins. správci, při neschválení pak exekutorovi. Doporučuji si ověřit, zdali proti Vám není vedena exekuce (jejíž vykonavatelnost je v rámci insolvence pozastavena).

J

Dobrý den, se změnou od 1.7.2020 došlo k situaci, kdy mi při platu 28 000 Kč hrubého vychází na insolvenci 0 Kč (jsem ženatý a mám 5 dětí). Od 2/2018 insolvenci řádné splácím, dosud mám splaceno cca 122 tisíc z 485 tisíc. Jaký je další postup? Není mou chybou, že došlo ke změně zákona. Rád bych splácel dále.

Dobrý den,

nyní máte splaceno 25% a pro úspěšné ukončení insolvence je třeba během 5 let splatit min. 30% všech dluhů. Doporučuji dále splácet dobrovolně ze svého nad rámec zákona minimálně tolik, abyste během 5 let podmínku 30% splnil (taktéž je třeba hradit měsíčně náklady ins. řízení - min. 900 Kč + případné DPH ). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Banky v ČR