Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
T

Dobrý den, druhým rokem mám exekuci na plat. Mám trvalý pobyt na městkem úřadě a přechodný každou chvíli jiná ubytovna. Mám možnost jít do insolvence, když nemám žádný majetek? Můj příjem je cca 24 000 Kč a potřeboval bych, aby mi zůstávalo min 13 000 Kč měsíčně. Jde požádat, aby mi zůstávalo víc než minimum? Celkový dluh cca 700 000 Kč

Dobrý den,

nemajetnost vstupu do insolvence nebrání, stačí být schopen měsíčně splácet min. 2 000 Kč a projevit snahu uhradit co nejvíce dluhů během 5 let. Nezabavitelné minimum závisí na výši příjmu a počtu vyživovaných osob. S příjmem 24 000 Kč a bez dětí Vám bude měsíčně zůstávat 12 288 Kč. Nemůže Vám zůstávat více než nezabavitelné minimum, ani kdybyste plánoval splatit 100% dluhů (cílem je splatit dluhy co nejdříve - proto pouze nezabavitelné minimum).

P

Dobrý den, jak je to z vyplacením živ. minima z účtu zablokovaného exekutorem? Je to vždy u každé exekuce zvláště nebo je tam výjimka? Nebo když je souvislá řada exekuci, tak nelze vyplácet? Děkuji.

Dobrý den,

nárok na výplatu dvojnásobku životního minima z Vašeho účtu máte pouze jednou za dobu exekuce při blokaci účtu (máte-li na účtu dostatek peněz). Více exekucí není překážkou ve výplatě peněz, ale taktéž nezískáváte nárok na další výplatu za každou dodatečnou exekuci.

VS

Dobrý den, jsem v insolvenci již třetím rokem. Řádně platím své závazky. Momentálně jsem z mateřské nastoupila do práce a mám dotaz. V rámci povolení oddlužení mám darovací smlouvu, dle které jsem povinna platit každý měsíc částku 2 800 Kč. Nově mi bylo sděleno, že částka která mi bude strhávána z platu nebude obsahovat 2 800 Kč, ale musím je platit ještě k tomu, co mi bude strháváno. Vzhledem k tomu, že mám 1 vyživované dítě a jsem matka samoživitelka pracující v sousedním městě než žiji, tak po odečtu zabavitelné částky, oněch 2 800 Kč a autobusů mi z výplaty nezůstane takřka nic. Chci se zeptat, zda je možné nějak buď zrušit darovací smlouvu, když částka jenž bude strhnuta je 4 200 Kč nebo zda je možné zažádat o rapidní snížení strhnutých peněz. Děkuji

Dobrý den,

v rámci insolvence započaté před 1/6/2019 máte povinnost splatit min. 30% dluhů během 5 let. Pokud tuto podmínku splníte pouze se srážkami ze mzdy, neměl by být problém darovací smlouvu zrušit a na insolvenci posílat pouze zákonné srážky ze mzdy.

M

Pokračování dotazu. č 7516: Děkuji za odpověď, mám ještě jeden dotaz. Když neprodleně doplatím dluh na nájemném, jak mám dál postupovat? Mám zaslat kopii platby na insolvenční soud nebo insolvenční správkyni a nebo řešit s ÚMČ, tak aby nebyla zrušena insolvence? Děkuji

Dobrý den,

o doplacení dluhu informujte svého insolvenčního správce, který je Vaším průvodcem v osobním bankrotu (on bude dále v případě potřeby informovat soud). ÚMČ s Vaší insolvencí nebude mít po doplacení dluhu nic společného.

T

Dobrý den, chceme společně s manželkou vyhlásit společný bankrot. Máme 1 dítě, manželka platí na své další 2 děti výživné ve výši 1 500 Kč měsíčně. Já mám příjem cca 18 000 Kč, manželka 6 000 Kč (rodičovská). Dosáhneme alespoň na minimální splátku, aby nám byl bankrot povolen? Děkuji

Dobrý den,

ano, na minimální splátku ve výši min. 2 000 Kč měsíčně dosáhnete, takže Vám osobní bankrot povolen být může. 

M

Dobrý den, jsem již druhým rokem v insolvenci a za tu dobu mi vznikl dluh na nájemném, který již řeší insolvenční soud a insolvenční správkyně, která navrhuje konkurz. Prosím o radu, co v tomto případě dělat a co mě přibližně čeká. Děkuji

Dobrý den,

insolvence je Vaše šance na nový začátek, nepromarněte ji! Pokud jste se v insolvenci opět zadlužil, může Vám být osobní bankrot ukončen a nevyhnete se exekucím (třeba i doživotním). Doporučuji vyvinout maximální úsilí a dluh na nájemném neprodleně doplatit. 

R

Dobrý den, jsem v insolvenci. Manželka má dům již z doby před manželstvím, než jsme se znali. Tudíž je její. Správce mi řekl, že manželka o dům přijít nemůže, jelikož dum není ve společném mění manželů. Ptám se - nemůžu nám správce stejně dům vzít? Děkuji

Dobrý den,

za dluhy v manželství ručíte společně a nerozlučně. Na úmor těchto dluhů lze použít i majetek, který není v SJM, ale pouze ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů. 

MR

Dobrý den, bude se u žádosti o oddlužení zkoumat i výpis z účtu, aby bylo zjištěno, za co jsem předchozí půjčky utratila?

Dobrý den,

původ dluhů se v insolvenci nezkoumá. Je jedno, jestli jste se do osobního bankrotu dostala nerozvážnými půjčkami, neplacenými pokutami za jízdy načerno či z jiného důvodu. Soud pouze ověřuje poctivost záměru. 

P

Dobrý den, mám exekuci na plat. 16.9.2019 bude právníkem zaslán soudu návrh na oddlužení společně s manželkou, má taky exekuce, na mateřské. Měl bych několik dotazů. 1) v současné době mi po exekuci na plat zbývá cca 17 500 Kč (čistý příjem 21 500 Kč). Při insolvenci by mi mělo z výplaty zbýt tedy cca 13 500 Kč? 2) 13 500 Kč mi bude z výplaty zbývat již při zahájení insolvenčního řízení nebo až po jeho schválení? Zaměstnavateli toto dává na vědomí soud nebo musím já? 3) Manželka má mateřskou 6 300 Kč, může si do své nezabavitelné částky přivydělat? Máme jedno dítě, máme nezabavitelnou částku oba tedy cca 9 600 Kč. 4) v současné době nemáme žádný bankovní účet. Pokud by nám bylo oddlužení schváleno a založili bychom si účet, nikdo již tedy "na něj nemůže?" Mnohokrát děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

1) ano, přesně 13 596 Kč 2) až po schválení, insolvenci ve vlastním zájmu oznamte exekutorovi a vašemu zaměstnavateli Vy a to co nejdříve po podání návrhu 3) může 4) vykonavatelnost exekucí je v insolvenci pozastavena - exekutor Vám dále může blokovat účty, ale nemůže Vám z nich strhnout peníze

PC

Dobrý den, jsem zdravotně postižený vozíčkář a chtěl jsem se optat jak to mám udělat, když teď hledám nadace ohledně koupi elektrického vozíku a o ni po mně požadují účet. A když mám exekuci od 2008, tak mi prosím poraďte, jak to mám udělat. Zda jde udělat nějaká ta klička a vyzrát na exekutory.

Dobrý den,

není jak vyzrát nad exekutory, žádná klička neexistuje. Jsou pouze 2 možná řešení. Buď uhradíte všechny své dluhy (čímž zastavíte exekuce) nebo projdete osobním bankrotem, na jehož konci Vám budou zbylé dluhy prominuty. Pro invalidy ve druhém a třetím stupni je od 1/6/2019 možná jednou za život kratší insolvence (pouze na 3 roky místo standardních 5 let). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Rychlé odkazy

Banky v ČR