Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
R

Pokračování dotazu č. 7066: Děkuji za odpověď. 9 055 Kč se mi zadá málo. Mám insolvenci, jsem vdaná, mám dvě děti, nárok na slevu na daně uplatňuje manžel. Mám tedy vyživovací povinnost i já? Nebo jen manžel? Kolik mi tedy má zůstat? Děkuji

Dobrý den,

děkuji za doplnění. S platem 14 305 Kč a 2 dětmi (ke kterým máte taktéž vyživovací povinnost) by Vám mělo zůstávat 11 197 Kč.

R

Dobrý den, můžou na mě ještě exekutoři, když už jsem podal žádost o osobní bankrot?

Dobrý den,

během osobního bankrotu je vykonavatelnost exekucí dočasně pozastavena. Exekutor Vám např. může blokovat účet, ale nemůže z něj strhnout peníze (nebo provádět exekuci movitých věcí).

R

Dobrý den, měla jsem výplatu 14 305 Kč, jsem vdaná, dvě děti má manžel na sebe. Nechali mi 8 255 Kč. Je to v pořádku? Děkuji

Dobrý den,

výše nezabavitelného minima závisí nejen na příjmu, ale i na počtu vyživovaných osob, typu srážek (exekuce/insolvence) a v případě exekuce typu pohledávek (přednostní/nepřednostní). V nejhorším možném případě by Vám však mělo zůstávat 9 055 Kč.

R

Dobrý den, podala jsem žádost na soud o osobní bankrot. Jsem teď chráněna před exekutory? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, od momentu podání žádosti o oddlužení se vykonavatelnost exekucí pozastavuje.

E

Dobrý den, kolik mi prosím zůstane z výplaty 11 500 Kč při bankrotu? Děkuji

Dobrý den,

s čistým příjmem 11 500 Kč a bez vyživovacích povinností Vám v osobním bankrotu bude zůstávat 8 120 Kč (s dětmi více).

J

Dobrý den, mám insolvenci a teď jsem měla za červen výplatu 17 847 Kč v čistém a zaměstnavatel mi poslal 9 644 Kč. Je to v pořádku nebo mi mělo zůstat vice teď od června? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

není to v pořádku, mělo Vám zůstat minimálně 10 237 Kč (či více v případě vyživovacích povinností).

HS

Dobrý den, mám 17 000 Kč čistého. Od 10.4. 2019 jsem v insolvenci, čekám na rozhodnutí soudu. Kolik mi prosím bude zůstávat? Děkuji

Dobrý den,

s čistým příjmem 17 000 Kč a bez vyživovacích povinností Vám bude v insolvenci zůstávat 9 954 Kč (s dětmi více).

E

Dobrý den, když jsem v insolvenci, bude po mně chtít insolvenční správce i vyúčtování za spotřebu energie a při přeplatku peníze zabaví nebo ne? Děkuji

Dobrý den,

přeplatek na energiích není mimořádným příjmem, neodevzdáváte ho insolvenčnímu správci. Můžete si nastavit zcela libovolně vysoké zálohy, které budete platit z nezabavitelného minima.

MH

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, co je potřebné udělat proto, aby sestra mohla vyhlásit osobní bankrot. Proti sestře je vedeno pět exekučních řízení (jistina cca 15 000 Kč, úroky a poplatky cca 97 000 Kč). Sestra je nezaměstnaná. Jediným příjmem je invalidní důchod (třetí stupeň). Vzhledem k výši invalidního důchodu i přes vydané exekuční příkazy nedochází k žádným srážkám. Sama nemůže vyhlásit osobní bankrot, ale na internetu jsem se dočetl, že pokud by se našla třetí osoba, která by jí darovala prostředky na oddlužení, je možné si podat návrh na oddlužení. Chápu to správně, že pokud by jsem se zavázal, že jsem ochotný uhradit v průběhu 3 let 30 % dlužné částky mé sestry, by mohla sestra zažádat o osobní bankrot? Za Vaši odpověď Vám předem děkuji.

Dobrý den,

od června 2019 se pravidla pro insolvenci změnila. Nově není třeba uhradit během 3-5 let min. 30% dluhů, ale stačí splácet 2 000 Kč měsíčně a "projevit snahu". Invalidní důchodci ve druhém a třetím stupni mohou jednou za život požádat o kratší variantu na 3 roky. Na příslušenství (úroky a penále) přesahující jistinu o více než 100% se pohlíží jako na podřízenou pohledávku.

Sepište se sestrou darovací smlouvu na 2 000 Kč měsíčně (1 000 Kč půjde na splátky dluhů, 1 000 Kč odměna insolvenčního správce) a požádejte o variantu na 3 roky, během kterých splatíte 36 000 Kč a zbytek bude prominut.

R

Dobrý den, mám podanou žádost na osobní bankrot. Bydlím v pronájmu plně vybaveném nábytkem i elektronikou. Může správce zabavit věci které nejsou moje a jsou v nájemní smlouvě? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

v případě exekuce movitých věcí je velmi obtížné rozlišit, co patří dlužníkovi a co nikoliv. Pakliže dojde omylem k zabavení věcí nepatřících dlužníkovi, musí se jejich navrácení domáhat majitel podáním vylučovací žaloby. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Rychlé odkazy

Banky v ČR