Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JP

Dobrý den, kolik je životní minimum pro dva pracující a 3 nezletilé v insolvenci? Děkuji

Dobrý den,

pro jednoho pracujícího a 3 děti činí nezabavitelné minimum s čistou mzdou nad 20 000 Kč zhruba 14 000 Kč. Pro jednoho pracujícího bez dětí pak při čisté mzdě min. 15 600 Kč činí nezabavitelné minimum 9 338 Kč.

JP

Dobrý den, dostal jsem se do dluhové pasti. Mám dluh 800 000 Kč a už nestíhám platit. Když udělám insolvenci, tak mi jde o to, že mám i americkou hypotéku na dům. Je možné vyjmout dům z insolvence a platit dál hypotéku? Levnější nájem asi ani nenajdu pro 5-ti členů rodinu.

Dobrý den,

hypotéku z insolvence vyjmout nelze. V insolvenci odevzdáváte veškeré příjmy (mimo nezabavitelného minima) insolvenčnímu správci. Neměl byste z čeho hypotéku splácet. Při vyhlášení insolvence Vám banka úvěr zesplatní a nemovitost v zástavě prodá. Výtěžek z prodeje bude použit na umoření hypotéky a zbytek odevzdán insolvenčnímu správci.

DS

Dobrý den, jsem v insolvenci. Loni jsem slyšela v televizi, že důchodcům v insolvenci sníží splácení na 3 roky. Je to pravda a kdy se to uskutečni?

Dobrý den,

novela insolvenčního zákona doposud nebyla schválena Parlamentem, takže o finálním znění zákona a začátku jeho platnosti můžeme nyní pouze spekulovat. Aktuální znění novely však počítá s tím, že se nová pravidla hry (kratší varianta splácení na 3 roky) budou týkat jen nových insolvencí (již běžící osobní bankroty budou nadále pokračovat dle podmínky platných v době jejich schválení). 

Seniorům stejně jako matkám na mateřské a nezaměstnaným důrazně doporučuji si nikdy žádné peníze nepůjčovat. Téměř vždy to končí osobním bankrotem, protože zcela nepřekvapivě není z čeho dluhy splácet. 

I

Pokračování dotazu č. 5479: Díky za odpověď. Vrátit peníze z plnění za úraz tedy nelze za žádných okolností, i když paní správkyně pravidelně každý měsíc posílá věřitelům? Posílá jim dost velkou částku, jelikož přítel má vyšší plat.

Dobrý den,

mimořádné příjmy je třeba insolvenčnímu správci odevzdat i při nadprůměrně vysokých pravidelných splátkách. Cílem insolvence je co nejdříve a v co nejvyšší míře umořit všechny dluhy. Insolvenční správce nemůže věřitelům sdělit "myslím, že dlužník splácí dost, více mu brát nebudu". Insolvenční správce je povinen použít všechny příjmy dlužníka (mimo nezabavitelného minima) na zaplacení dluhů. 

I

Dobrý den, přítel měl pracovní úraz, od pojišťovny dostal určitou částku plnění, která byla ovšem celá odeslána insolvenční správkyni. Je možné, aby mu tuto částku správkyně vrátila? Díky

Dobrý den,

výplata pojistného plnění je mimořádným příjmem, který je třeba odevzdat insolvenčnímu správci na umoření dluhů. Tyto peníze Vám insolvenční správkyně vrátit nemůže, protože je dle zákona musí rozdělit mezi věřitele.

J

Dobrý den, jsem v insolvenci už čtvrtým rokem, ale teď mi přišla exekuce na plat. Můžou mi ji strhnout z platu, když mám insolvenci? Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, kdy přesně vznikl dluh, který po Vás nyní vymáhá věřitel exekučně. Jestliže dluh vznikl před začátkem insolvence, nelze ho nyní vymáhat exekučně (vykonavatelnost exekuce je pozastavena). Naopak pokud dluh vznikl až v průběhu insolvence, není součástí osobního bankrotu a lze ho vymáhat exekučně. Doporučuji prostudovat náš článek Insolvence a osobní bankrot (oddlužení).

PB

Dobrý den, jsem již třetím rokem v insolvenci a splatila jsem 60% pohledávek. Dle novely insolvenčního zákona jsem splnila kratší verzi (tu 3 letou s 60%). Mohu požádat soud o ukončení insolvence?

Dobrý den,

tato novela insolvenčního zákona umožňující rychlejší oddlužení (60% za 3 roky) doposud nebyla schválena Parlamentem. Dle aktuálního znění novely (přechodná ustanovení) se budou již probíhající insolvence řídit pravidly platnými k datu schválení insolvence (nebudete moci využít tříleté varianty). Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení).

R

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda se mi nějak změní doba splácení insolvence. Bylo mi stahováno cca 9 000 Kč. Změnil jsem zaměstnání a nyní mi stahují už skoro rok nějakých 17 000 Kč měsíčně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kolik k dnešnímu dni celkem ještě dlužíte a kolik měsíců Vám zbývá do ukončení pětiletého oddlužení? Zvládnete-li s novou měsíční splátkou uhradit zbývající dluh dříve než skončí pětileté období oddlužení, zkrátí se Vám doba insolvence. Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení).

PF

Dobrý den, mám dluhy u různých společnosti. Díky pravidelnému příjmu ze zaměstnání jsem dokázala dluhy pomalu splácet. Nedávno mi ale skončila pracovní smlouva, kterou mi odmítli prodloužit, jelikož jsem byla posledního půl roku na nemocenské. Momentálně jsem nezaměstnaná. Nedávno, když mi přišla výplata na bank. účet, jsem zjistila, že byl účet zablokován exekutorským úřadem z důvodu nezaplacení směnečné pohledávky. Dopis z exekutorského úřadu zatím nepřišel. Momentálně jsem ale bez příjmu a díky té blokaci účtu nemám ani na zaplacení splátek za tento měsíc. Prosím poraďte jak mám teď postupovat, abych se vyhnula osobnímu bankrotu? Děkuji

Dobrý den,

při blokaci účtu z důvodu exekuce máte nárok na vyplacení dvojnásobku životního minima (6 820 Kč pro jednotlivce, s počtem vyživovaných osob/dětí částka roste). Nicméně toto neřeší Vaši situaci, kdy jste bez práce, nemocná a na dávkách. Bez příjmu z nové práce upadnete do spirál exekucí. Nepovolí Vám ani osobní bankrot, neboť v rámci něho je třeba doložit, že budete schopná splatit min. 30% dluhů během následujících 5 let (zbytek je následně prominut) - více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení).

Hovoříte o směnce, tedy předpokládám, že jste si půjčky nabrala u nebankovních společností. To bylo bohužel Vaše nejhorší životní rozhodnutí, které jste mohla udělat. Když Vám není ochotna půjčit banka, dělá to pro Vaše dobro. Banky mají peněz dostatek, půjčují všem, kde to jen trochu jde. Nabrat si v takové situaci úvěry u nebankovních společnosti znamená, že se dříve či později dostanete do exekucí a osobního bankrotu. Přesně tomu chtěla banka předejít, a proto Vám nepůjčila.

P

Dobrý den, jsem zoufalá. Nastoupila jsem u nejmenované firmy na DPP s možností odpracovat jen 300h za rok. Na účtárně mi tvrdí, že budu dostávat daňový bonus na děti. A jelikož mám dluhy, údajně mi tento exekutoři strhnou? Mám dvě děti, 11 a 14 let ve své péči, žijeme spolu sami. Beru příspěvky na dítě, na bydlení 3 000 Kč. Alimenty mi jejich otec pošle jednou za 4 měsíce (500) Kč. Byt platím i se službami 9 000 Kč. Do toho výdaje za školu. Můžete mi prosím napsat, kolik mi musí nechat peněz a co vše mi můžou brát? Dluh sám o sobě nemám nesplatitelný, ovšem ty úroky a pokuty firem, které se pod to podepisují, jdou do statisíců.. Předem Moc děkuji za cenné rady. Petra

Dobrý den,

při čisté mzdě 19 000 Kč a více Vám musí exekutor z výplaty ponechat 12 500 až 15 500 Kč (dle přednostních pohledávek). Máte-li roční hrubý příjem vyšší než šestinásobek minimální mzdy (80 100 Kč), ale zároveň nevyčerpáte celou daňovou slevu na děti (34 608 Kč), bude Vám nevyčerpaná část slevy vyplacena při ročním zúčtování daně jako daňový bonus (tento jednorázový mimořádný příjem může být exekuován). Předmětem exekuce naopak nemůže být doplatek na bydlení ani přídavek na dítě (neboť se jedná o příjem dítěte, nikoliv Váš). 

Neplacení alimentů se při dlužné částce vyšší než čtyřnásobek povinné měsíční platby stává trestným činem s horní sazbou odnětí svobody až 5 let. Trestní oznámení podejte na Policii ČR, dluh vymáhejte s pomocí exekutora.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Rychlé odkazy

Banky v ČR