Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
DH

Dobry den, chtel bych pozadat o radu, jak postupovat v pripade duvodneho podezreni, neplneni podminek insolvence-osobniho bankrotu dluznika. Dluznik si narazove vydelava pravdepodobne na zivnostensky list a tyto zisky nepriznava. Je potreba porizovat a predkladat nejake dukazy (jedna se o stankovy prodej na spolecenskych akcich)? Co kdyz je ucast na techto akcich “na cerno” bez ohlaseni na zivnostesnky list, pripadne ohlaseno na jinou OSVČ? Predem dekuji za radu jak postupovat v souladu se zakonem a zajistit prosetreni vyse uvedeneho duvodneho podezreni.

Dobrý den,

nepravidelný přivýdělek načerno se špatně dokazuje (na rozdíl od hlavní výdělečné činnosti). ČOI by musela stánkaře přistihnout při nevydání účtenky a následně finanční úřad provést daňovou kontrolu OSVČ. 

Jsem v invalidním důchodu 1. stupně pro bipolární poruchu. Bývalý přítel mě přivedl do 2 exekucí, které z tohoto malého důchodu splácím za podpory mé tetičky, která nyní zemřela. Můj dluh činí asi výše 270 tisíc a to především tento dluh jsou úroky. U jedené exekuce mám splacenou jistinu a u druhé asi 50%. Chci se zeptat. zda by bylo možné požádat o insolvenci za předpokladu, že moje matka mi pomůže darovací smlouvou a rovnou bude částku z darovací smlouvy posílat trvalým příkazem na účet insolv. správce. Dále se chci zeptat kdy nejlépe podat žádost o insolvenci, aby to bylo podle nového zákona, který snad platí od 1.7. 2019. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

o insolvenci má smysl žádat pouze tehdy, pokud se svými příjmy (včetně darů) zvládnete splatit min. 30% dluhů během následujících 5 let. Dle novely insolvenčního zákona (vztahující se na budoucí žádosti podané zhruba od poloviny léta 2019) odpadá podmínka 30%, ale stále musíte být měsíčně schopna splácet min. cca 2 200 Kč. 

PG

Dobrý den, mám dluh u VZP. Od podzimu se snažím s VZP a exekutorem vyjednat splátkový kalendář. Stále jsem měl dokládat nové a nové podklady a chodil od jedněch dveří ke druhým. Stále musíte počkat, pošleme Vám to a to..., přineste to a to... Při dnešní schůzce mi paní bez obalu sdělila, že mi narůstá penále a tak nespěchají. Mám nějakou obranu proti takovému jednání, nebo insolvence je pro mne tak jediným řešením? Děkuji Vám za radu a přeji příjemný den

Dobrý den,

jediným řešením je platit své závazky včas a nedělat dluhy. Věřitel (VZP) ani exekutor není povinen Vám poskytnout splátkový kalendář. To je čistě projev dobré vůle, který věřitel/exekutor volí jen pokud si myslí, že z Vás takto dostanete více peněz (nedělá to pro charitu). I s přiznaným splátkovým kalendářem Vám ale dále nabíhá úrok z prodlení z aktuálně dlužné částky (je Vám do určité míry jedno, kdy Vám splátkový kalendář schválí). Snažte se co nejdříve splatit co největší část dluhu.

Nestíháte-li splácet, můžete požádat o osobní bankrot (insolvenci). Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot. Dobře si ale prostudujte pravidla hry (je třeba splatit min. 30% dluhů, 5 let žijete o chlebu a vodě, platíte měsíční odměnu insolvenčnímu správci min. 1 100 Kč).

M

Bratr má exekuci na zdravotním pojištění. Platím z mého účtu bratrovy splátky. Může mi jeho exekutor zablokovat účet? Děkuji

Dobrý den,

exekutor blokuje cizí účty jen pokud na ně dlužník odklání peníze před věřiteli. Jestliže na Váš účet dlužník žádné peníze nevkládá, exekutor nemá důvod Vám účet blokovat.

C

Dobrý den, syn je v insolvenci, má u nás trvale bydliště, společnost která se přihlásila soudu se svojí pohledávkou ji přeprodala jiné společnosti. Je možné, že ji budou chtít vymoct jinak než přes insolvenci? Děkuji

Dobrý den,

věřitel vymáhá své dluhy s pomocí exekutora. Pokud dlužník nestíhá splácet, může sám kdykoliv požádat o insolvenci (tzv. osobní bankrot), ve které obvykle zaplatí jen část dluhů a zbytek je mu následně prominut. Věřitel nemůže podat insolvenční návrh na fyzickou osobu (FO naopak vždy musí požádat sama). 

P

Pokračování dotazu č. 6235: To s tím zaplacením celé částky bohužel chápu, i když mi to nepřijde spravedlivé. Spíš jsem se chtěl zeptat na tu částku 30 000 Kč, jestli si to opravdu můžou nechat takhle zaplatit, když je to 1/3 dluhu k zaplacení navíc. Děkuji.

Dobrý den,

v krajním případě může být odměna insolvenčního správce ve výši spláceného dluhu (např. splácíte měsíčně 1 100 Kč a insolvenčnímu správci platíte taktéž 1 100 Kč). Za pět let takto insolvenčnímu správci na odměnách zaplatíte přes 60 000 Kč. Určitě to není málo (stejně jako případná odměna exekutorovi). Proto je vždy lepší platit své závazky včas a snažit se vyhnout exekuci i insolvenci.

P

Dobrý den, přítelkyně již druhým rokem splácí insolvenci. Dluh byl ve výši cca 97 000 Kč a nedávno jsme zjistili, že to, co do teď zaplatila (přibližně 30 000 Kč), šlo pouze na účet insolvenčnímu správci za jeho služby. Teprve nyní se bude splácet dluh +1 100 Kč každý měsíc za jeho služby. Nepřijde mi fér, že někdo s dluhem kolem milionu korun zaplatí pouze 30% a někdo s dluhem kolem sta tisíc dluh zaplatí celý a ještě mnohem víc. Opravdu takhle insolvence funguje? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v rámci insolvence se snažíte splatit co nejvíce svých dluhů (ideálně všechny). Pokud ale splatíte min. 30%, soud to bere tak, že jste projevil snahu a po pětiletém splácení Vám ostatní dluhy promine. Někdo tak v rámci insolvence splatí třeba 90%, jiný 30% a další 50% - všichni jsou nakonec osvobozeni. S menšími dluhy splatíte obvykle všechno, u milionových dluhů naopak často pouze 30%. Vždy je třeba hradit každý měsíc odměnu insolvenčního správce (cca 1 100 Kč).

JE

DOBRY DEN, ZAPLATILA JSEM V INSOLVENCI 2013-2018 78% SVYCH DLUHU, ALE BYLA MI INSOLVENCE ZRUSENA MESIC PRED KONCEM, PROTOZE JSEM NESPLNILA PODMINKY INS. VICEMENE ZE ZDR. DUVODU A OSOBNICH. KAZDOPADNE JSEM SE DOSTALA DO DLUHU A ODVOLANI MI POVOLILI, ALE DEN PRED TIM MI TO ZNICIL CLOVEK, KTERY MI UDAJNE MEL POMOCI. HNED JSEM DOSTALA EXEKUCI NA CASTKU, KTEROU JSEM V INSOLVENCI ZAPLATILA SKORO CELOU. NA 150 TISIC. TEDY JESTE JEDNOU CELOU CASTKU ZNOVU. A TED TO BUDU MIT SPLACENO. CHCI SE ZEPTAT, JESTLI VSECHNY NEDOPLACENE DLUHY KDE JE CHYBEJICI CASTKA TREBE 3 TIS. MUSIM ZAPLATIT ZNOVU ZA OBDOBI 5 LET? MUZETE MI PROSIM PORADIT?

Dobrý den,

Váš příběh je velmi podivný. Uhrazením 78% dluhů jste podmínky pro zdárné ukončení insolvence splnila (pokud jste neměla nepřiznané příjmy načerno či jste nepřestala řádně splácet). Každopádně exekučně je nyní možné vymáhat pouze zbylou nezaplacenou část dluhů (tedy 22% a penále/zpozdné - nikoliv původních 100%).

PH

Uspesne jsem prosel insolvenci a po obdrzeni rozhodnuti od soudu jsem sel do banky zrusit ucet, na který jsem 5 let nemohl a tam jsem zjistil, ze na nem mam stále exekuci. Vsechny ostatní exekuce mam zrusene. Na telefonicky dotaz u tohoto exekutora mi bylo sdeleno, ze jim od soudu nic neprislo. Co mam v tomto pripade delat, kdyz ucet používat nemuzu, ale platit z neho musim? Dekuji za info

Dobrý den,

požádejte soud o zrušení této poslední exekuce. Se soudním rozhodnutím opět navštivte banku, která Vám účet odblokuje. 

J

Dobrý den, jak je to s insolvenci a prací v Německu? Může soud nebo insolvenční správce z ČR nařídit německému zaměstnavateli srážky ze mzdy?

Dobrý den,

určitě ano. V rámci EU je vymahatelnost práva na nejvyšší úrovni, nemá smysl se skrývat před českou justicí v Evropě. Stejně tak pokud si naděláte dluhy v Německu, neschováte se před nimi ani v ČR.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Rychlé odkazy

Banky v ČR