Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Dobrý den, jsem cca 3 měsíce po ukonceni insolvence. Nechala jsem si zaslat vypis z bankovniho a nebankovniho registru ze zvědavosti, jak tam bude vše zapsané. Objednala jsem si výpisy přes server kolikmam.cz a obdržela výpis, na kterém je, že nemám v registrech žádný záznam. Nechápu, jak je to možné. Je možné, že je tato služba podvod? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejedná se o podvod. BRKI a NRKI záznamy obvykle po 5 letech mažou. V insolvenčním rejstříku budete vedena 5 let od skončení insolvence.

N

Dobrý den, mohu podat insolvencni návrh na mateřské? A jak postupovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, o insolvenci můžete požádat i během mateřské. Musíte být schopna splácet měsíčně min. 2 200 Kč a nesmí se jednat o nepoctivý záměr.

L

Dobrý den, z mého e-mailu (nevím jakým způsobem, e-mail zůstal ve složce odeslane) bylo ins. správci zasláno, že žádám o okamžitě zrušení insolvence (mám podezření na osobu, která se nepřihlásila do insolvence a neustále po mně žádá doplacení celého dluhu mimo insolvenci) . Správci se nemohu již třetí den dovolat. Předpokládám, že spravce ihned něčini nějaké kroky (informuje soud) pouze z e-mailu a nejdříve si e-mail s takto důležitou zprávou zpětně ověří. Mockrát dekuji

Dobrý den,

v prvé řadě vám doporučuji si lépe zabezpečit emailovou komunikaci tak, aby cizí lidé nemohli posílat z vašeho účtu žádné zprávy (natož takto citlivé). Vše vysvětlete ins. správci. 

M

Dobrý den, měl mi být vyplacen daňový bonus za dítě v rámci vracení daně. Dneska mi přišlo od FÚ vyrozumění, že peníze zaslali na exekuci a na dluh na městě. Chtěl jsem se zeptat, zda mohou takto postupovat i po novele zákona od minulého dubna. Vloni mi byla totiž vrácena celá částka. Děkuji

Dobrý den,

daňový bonus na děti je skutečně exekutory nepostižitelný a měl být vyplacen Vám. Jednalo se však skutečně o daňový bonus (nevyčerpaná sleva na dani na děti proplácená FÚ při splnění podmínek) nebo o pouhý přeplatek na dani? (ten exekučním srážkám podléhá)

Dobrý den, insolvenční správce mi na dotaz kolik už mám uhrazeno z dlužné částky odpověděl, že posílá stav každý půlrok na ins. rejstřík. Tam to nemohu najít. Můžete poradit? Děkuji

Dobrý den,

přesně s těmito informacemi by Vám měl pomoci váš ins. správce, kterému za jeho služby poskytuje měsíčně odměnu min. 1 100 Kč. On je vaším správcem a průvodcem insolvencí. 

JM

Dobrý den, mohl bych mít dotaz, zdali je možné požádat o smazání z insolvenčního rejstříku po uplynutí doby 2,5 roku od nabytí právní moci splnění oddlužení? Nebo nelze zažádat dříve a musím počkat na uplynutí 5 leté lhůty? Insolvence byla doplacena ve 100% za dobu kratší jak 3 roky. Předem děkuji za odpověď.  S pozdravem

Dobrý den,

toto možné není, insolvenční rejstřík o vás povede záznam celých 5 let (aby měli potenciální budoucí věřitelé informace o vaší historii).

IM

Dobrý den, mám dotaz. Jsem už rok v insolvenci (dluhy z předchozího vztahu) a s partnerem přemýšlíme o svatbě. Může ins. správce po svatbě chtít, aby manžel platil moje dluhy (i když vše platím jak mám)? Snoubenec nemá nic společného s mým dluhem. Jak by to pak bylo, kdybychom se vzali? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

svatbu v insolvenci důrazně nedoporučuji. V manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně a to za určitých okolností částečně i za dluhy vzniklé před manželstvím. Exekutor by tak mohl vaše dluhy vymáhat i po vašem manželovi (vy jste chráněna insolvencí, on nikoliv).

M

Dobrý den, mohl byste mi prosím zodpovědět dotaz týkající se daňového bonusu a probíhající insolvence? Případ: Dlužník si uplatňuje měsíčně slevy na děti, má tedy čistou mzdu navýšenou o doplatek na daňovém bonusu. Mzdová účetní pro srážku na insolvenci vychází z čisté mzdy, ale poníženou o daňový bonus. Tvrdí, že daňový bonus se nezahrnuje do výpočtu pro srážku ze mzdy a že dlužník nemá povinnost ji odevzdat sám. Insolvenční správkyně však tvrdí, že srážka pro insolvenci se má počítat z čisté mzdy navýšené o daňový bonus. Má tedy dlužník povinnost odevzdat přeplatek na daňovém bonusu insolvenčnímu správci, který jinak navyšuje částku na čisté mzdě? Stejně dotaz zní, při uplatnění slev na děti 1x za rok. Přeplatek v ročním zúčtování složený z přeplatku na daňovém bonusu je mimořádným příjmem dlužníka a musí jej tedy odevzdat insolvenčnímu správci? Nebo si jej celý může dlužník ponechat? Děkuji za odpovědi a případně i odkaz na zákon.

Dobrý den,

je třeba odlišit daňovou slevu na děti (která zvyšuje čistou mzdu, ze které se vypočítávají ins. srážky) a daňový bonus na děti (nevyčerpaná daňová sleva proplácená v rámci ročního zúčtování daní při splnění podmínek FÚ), který ins. srážkám nepodléhá. Důležité je též nezaměňovat daňový bonus (nepostižitelný ins. srážkami) za daňový přeplatek (postižitelný ins. srážkami).

LP

Dobrý den, jsme s manželem v insolvenci a byl mi vrácen přeplatek na dani (odečet na manžela). Informovala jsem ins. kancelář s tím, zda přeplatek poslat ins. správci a bylo mi dvakrát řečeno, že veškeré přeplatky na dani si ponechává dlužník s tím, že je doba covid a posílat nic nemám. Ještě loni to prý bylo jinak s výjimkou bonusu na děti. Je možné, že mi bylo řečeno tohle a známé která je ve stejné situaci zase něco jiného? (poslat vše správci) Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o plošné úlevě z důvodu covid-19 mi není nic známo. Vaší povinností je mimořádný příjem řádně ohlásit, což jste učinila. Pokud po Vás ins. správce odevzdání příjmu nežádá, berte to jako příjemný bonus.

L

Dobrý den, před dvěma dny jsem se dozvěděla, že moje nemovitost je v dražbě. Exekutor tvrdí, že mi vše poslal, ale ani na úřední desce Obecního úřadu nic není. Zjistila jsem to náhodou. Dluh na exekuci, na kterou je vyhlášena dražba, je 28 tisíc včetně příslušenství. Částku se mi povedlo získat, u exekutorky jsem si dnes ověřila sumu, kterou mám uhradit abych dražbu zastavila. Za hodinu mi volala asistentka, že mi exekutorka sloučila další exekuce a částka k uhradě je 135 tisíc s příslušenstvím. Ptala jsem se na další věřitele. Trdí. že to ona zjistit nemůže. Je její postup v pořádku? Zjistila jsem, že k dražbě muže dojit pokud jsou přihlášeny pohledávky ve výši 100 tisíc bez příslušenství. Prosím o radu jak se bránit.

Dobrý den,

je-li dluh oprávněný (tyto peníze skutečně dlužíte), doporučuji vše uhradit, jinak Vám bude nemovitost prodána (bylo by škoda přijít o hodnotnou nemovitost pro dluh pouhých 135 000 Kč). Není-li dluh oprávněný (tyto peníze nikomu nedlužíte a exekuce je proti Vám vedena neoprávněně), braňte se právní cestou.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Banky v ČR