Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
A

Dobrý den, jsem s manželem v insolvenci s tím, že žijeme v zahraničí. Jsme povinní splatit 100%. Ještě máme zaplatit 90 000 Kč a jsme s toho venku. Moji rodiče teď prodali byt a chtějí nám darovat 100 000 Kč. Tak se chci zeptat, jestli je možné ten dar přijmout a doplatit ten dluh. Děkuji

Dobrý den,

dar přijmout určitě můžete. Na darované peníze bude pohlíženo jako na mimořádný příjem, který jste povinni odevzdat ins. správci k doplacení dluhu. 

KK

Pokračování dotazu č. 11 530: Dobrý den, takže pokud to dobře chápu, teď když už mám tedy povoleno oddlužení, je možné, že mi nebude žádná částka deponována, jestliže se exekutor nedomluví se zaměstnavatelem jak mi má deponovat mzdu? Děkuji pěkně.

Dobrý den,

ano - resp. nejde o domluvu, exekutorovi stačí pouze dát vašemu zaměstnavateli příkaz "deponujte u dlužníka srážky ze mzdy až do momentu plného schválení či neschválení insolvence".

KK

Dobrý den, mám 2 exekuce, jednu přednostní a druhou nepřednostní. Podala jsem návrh na oddlužení, avšak těsně před tím než mi přišly peníze z rodičovského příspěvku. Tzv. 6.10. mě dali na vývěsku a 8.10. jsem dostala peníze. Tudíž předpokládám, že peníze mi nebyly deponovány ale ještě strženy na exekuci. Chtěla bych se zeptat na to, jak teď bude deponována má mzda, jestliže mi už na přednostní exekuci zbývá doplatit jen 1 000 Kč a měla bych za normálních okolností splácet za nepřednostní pohledávku. Kolik mi tedy bude strženo? Děkuji pěkně.

Dobrý den,

deponování části příjmu (z výplaty či rodičovské) není při vstupu do insolvence automatické, exekutor o to musí požádat (ne vždy se tak děje, neboť v případě schválení insolvence jdou deponované peníze ins. správci, nikoliv exekutorovi). Další postup tedy bude záležet na rozhodnutí exekutora.

P

Dobrý den, zhruba před měsícem jsem vstoupila do insolvence. Paní správkyně říkala, že už mám být v klidu, že mi věřitelé už dají pokoj. Opak je pravdou. Mám dvě půjčky u nebankovní společnosti a jedna z nich mi dnes zaslala dopis, že mě předala inkasní agentuře, že ještě není insolvence schválena a oni chtějí své peníze nazpět. Volal jsem tedy do té inkasní agentury a paní mi říkala, že bohužel ještě není rozhodnuto o úpadku soudem a musím splatit dluh, jinak mě zažalují, že neplatím a dluh se mi stejně prý každým dnem bude navyšovat než proběhne soud a oni mě mohou zažalovat. Prosím, opravdu se mi to může navýšit? Mají právo mě nyní žalovat? Děkuji

Dobrý den,

nebankovní poskytovatelé úvěrů a jejich inkasní agentury se z Vás pouze podvodem a klamáním snaží vymámit peníze, na které již nemají nárok. Vy jste chráněna před výkonem exekucí již od momentu podání žádosti o oddlužení (nečeká se na schválení, které může trvat měsíce). Naopak půjčky již dále splácet nesmíte (zvýhodňovala byste tím vybrané věřitele, což je v rozporu s pravidly insolvence). 

Vůbec nepřistupujte na tyto nekalé praktiky nebankovek, ignorujte je, nikam nevolejte a nic nevysvětlujte. Šetřete svůj čas, nervy a peníze za telefon.

Dluh se Vám samozřejmě navyšuje za každý den prodlení a věřitelé mohou podat k soudu žádost o výkon exekuce, nicméně tímto vše končí - exekuci nebude možné vykonat. 

PT

Dobrý den, platím insolvenci od listopadu minulého roku. Jsem zoufalá. Zjistila jsem, že jsem těhotná a nevím jak to teď bude dál. Cca 4. měsíc. Nedávali mi moc šancí mít dítě a pro mě a přítele je to zázrak. Na potrat jsem se bála jít a také se bojím, aby mi nezrušili insolvenci. Od 7.8. 2020 jsem na nemocenské z podezření na rizikové těhotenství. Jisté problémy mám a lékař mě nechal doma. Takže mi strhávají srážky z nemocenské. Celou dobu jsem poctivě pracovala. Dále mi budou brát z mateřské, to bude pořád částka dost vysoká na srážky. Ale co potom, až dojde na rodičovskou (dva a půl až tříletou variantu)? To bude nějak kolem 10 tisíc a z toho asi nebude moc co strhnout? Stačí, když budu posílat minimálně kolem 2 000 Kč? Nebo šlo by se se správcem nějak domluvit a nebo se soudem na částce, kterou bych chtěla nechat strhávat na vlastní žádost? Nerada bych, aby mi insolvenci zrušili, byla jsem na dobré cestě splatit, ale je to moje první a možná poslední dítě. Já už jsem se o tom se správcem bavila, počítám s tím, že by mi bylo odebráno auto, měla jsem ho kvůli dojíždění do práce. Ale správce má pochyby aby mi bylo vůbec co strženo, že hrozí že by mi na mateřské insolvenci zrušili. Ještě jeden dotaz - svatbu bude asi lepší nechat až skončí insolvence? Nerada bych, aby partner musel nést nějaká rizika. Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

kdy přesně jste podávala žádost o oddlužení? Pokud po 6/2019, pak pro úspěšné ukončení insolvence stačí po dobu 5 let splácet měsíčně min. 2 200 Kč (to lze zvládnout i na rodičovské - nastavte si měsíční rodičovskou na 13 700 Kč, což se blíží variantě na 2,5 roku). Bylo-li insolvenční řízení zahájeno před 6/2019, je nutné splatit min. 30% dluhů (což může být na rodičovské problém). V takovém případě by možná bylo lepší současnou insolvenci ukončit a o oddlužení požádat obratem znovu dle nových pravidel. Na potrat kvůli penězům nebo insolvenci určitě nechoďte, lidský život má mnohem vyšší hodnotu než pár desítek tisíc korun.

E

Pokračování dotazu č. 11514: Dobry den, mam 1 vyzivovaci povinnost. S partnerem sice ziji ve spolecne domacnosti, ale kvuli exekuci tady nemam trvaly/ani prechodny pobyt. Moje materska cini 25 000 Kc. Dle exekucni klakulacky by se srazka provadet mela. Jinak nechapu tuhle situaci, kde muze byt problem.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Máte-li dostatečný příjem pro provádění exekučních srážek a ty prováděny nejsou, mohl věřitel výkon exekuce pozastavit nebo došlo k administrativnímu pochybení na straně exekutora či ČSSZ (exekutor např. nepožádal o provádění srážek). 

E

Dobrý den, mám dvě exekuce, které jsou sráženy z mateřské. Jedna byla po doplaceni ukončena a druhá se na ČSSZ nesráží. Už 3. měsíc je mi vyplácena celá částka. Na ČSSZ druhou exekuci nemaji. Kde mohl nastat problém? Je možné, že účetní další pokyny ke srážení na ČSSZ neposlala? Nebo exekuci si automaticky převede ČSSZ? Pokud se tak stalo, budu já mít nějaký postih? Ukončení druhé exekuce možné nebylo, je tam velká částka. Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kolik máte vyživovaných osob (děti a manžel) a jak vysoká je mateřská? S nástupem na mateřskou došlo pravděpodobně k poklesu příjmu a naopak s narozením dítěte se navýšil počet vyživovaných osob. Třeba Vám z mateřské s ohledem na její výši a počet vyživovaných osob nelze nic srážet. 

J

Dobrý den, jsem v insolvenci. Oficiálně ještě nebyl soud, ale žádost už byla podána v únoru, takže tak nějak běží .Chci se zeptat, zda si můžu teď sjednat úrazové pojištění? A co když budu mít pak úraz a pojišťovna mě vyplatí? Mohu si peníze ponechat?

Dobrý den,

úrazové pojištění si sjednat můžete, ale pojistné plnění by bylo kvalifikováno jako mimořádný příjem a musel byste ho částečně či zcela odevzdat ins. správci na umoření vašich dluhů. 

JE

Dobrý den, můj čisty příjem je 34 000 Kč. Mám insolvenci a mám dostat odměny za covid-19. Jsem sama. Zbude mi něco nebo půjde celá částka na splátku? 

Dobrý den,

s takto vysokým příjmem již dostáváte maximální možné nezabavitelné minimum (14 680 Kč). Celá odměna tak půjde na splátky vašich dluhů. 

H

Dobrý den, pokud jsem žádal banku o vyplacení životního minima z účtu, na kterém je exekuce, ale nebyla tam částka, která by dosahovala peněz, které mi mohou vyplatit. Můžu nyní zažádat o zbytek peněz?

Dobrý den,

během exekuce a blokace účtu můžete jednou požádat o vyplacení dvojnásobku životního minima (máte-li na účtu dostatek peněz). Nemáte-li na účtu dostatek peněz, banka Vám nemá z čeho dvojnásobek životního minima vyplatit. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Banky v ČR