Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
P

Pokračování dotazu č. 6601: Jestli to tedy chápu správně, po uhrazených soudních výlohách se může platit poté i nějaká další částka jiná?

Dobrý den,

dlužník hradí veškeré náklady na exekuční vymáhání. Nejenom náklady soudního řízení, ale také odměnu exekutora a úroky za zpozdné. Čím později zaplatíte, tím to bude dražší. Doporučuji nad ničím nepřemýšlet a relativně stále malý dluh v řádu tisíců korun co nejdříve uhradit. 

P

Dobrý večer, když má člověk na úctě třeba 300 000 Kč, a poté má na ten účet exekuci, mel uhradit nějaký poplatek, který uhradil a pote bylo řečeno, ze ta exekuce byla prodána do vice společnosti a skočila tam další blokace 6 300 Kč, tak bylo opět uhrazeno a odblokování stále neproběhlo. A dokonce se musí uhradit soudní výlohy, v hodnotě 6 700 Kč, protože se ten soud jakože prohrál, chápu to správně? Nemůže se ta cena 6 700 Kč za ty soudní výlohy zvedat nebo zůstává? A co se stane tedy po uhrazení té částky za ty soudní výlohy? Bude již účet odblokovan, nebo tam budou i pote další problémy a další částky, které se budku muset kvůli tomu odblokovani zaplatit?

Dobrý den,

exekuce není levnou záležitostí. I proto je lepší platit své závazky včas. Pokud neplatíte řádně a včas, věřitel po Vás vymáhá dluh soudní cestou. Musí najmout právníka a podat návrh k soudu. Po schválení soudem začíná exekuce vedená exekutorem, kterému je třeba za odvedenou práci taktéž zaplatit. Všechny tyto náklady s vymáháním spojené jdou k tíži dlužníka. Po zaplacení dluhu a nákladů na exekuci Vám bude účet odblokován. Čím později zaplatíte, tím větší bude úrok z prodlení a náklady na vymáhání.

JZ

Dobrý den, může prosím požádat o oddlužení Češka žijící už 2 roky v Rakousku s trvalým pobytem stále v ČR? Všechny dluhy jí vznikly v ČR v rozmezí 3 – 5 let před tím než se odstěhovala, z Rakouska žádné dluhy nemá. Pokud je možné požádat o oddlužení v ČR, řídí se příslušnost soudu trvalým bydlištěm v ČR? Existuje paragraf, který tuto situaci upravuje? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

občan ČR s trvalým pobytem v ČR o oddlužení v ČR požádat může. Žádosti o osobní bankrot podané po 1/6/2019 se již řídí novelou insolvenčního zákona, která zavádí kratší oddlužení na 3 roky (ale je třeba splatit min. 60%) a u stávající pětileté varianty již nebude nutné splatit min. 30% (postačí splácet min. 2 200 Kč měsíčně a "prokázat snahu a poctivý záměr").

JD

Dobrý den, prosím o radu. Manžel má insolvence od roku 2015, řádně vše splácí. Mě z insolvence vyřadili, takže manžel má vše na sebe. Skoro vše je na něho, jen jeden úvěr je na mě a ten činil 190 598 Kč. Má ho v insolvenci a splácí ho. V roce 2016 mě kontaktoval exekutor, že ho musím splácet taky. Domluvili jsme se na 1 500 Kč měsíčně s tím, že musím zaplatit 168 524 Kč. Posílala jsem pravidelně až do teď. 17.5. 2019 mi přišel dopis od exekutora, že to přebírá někdo jiný a dal mi srážky z platu, částka je 138 603 Kč. Prosím o radu, jestli se s tím dá něco dělat. Přijde mi, že stále oba platíme a částka se nesnižuje. Děkuji

Dobrý den,

manželé vždy žádají o insolvenci společně, jinak by druhý z manželů nebyl chráněn před exekucí (dluhy jsou v manželství společné, exekutor by je obratem začal vymáhat po druhém z manželů). Jediným receptem na umoření dluhů je jejich rychlé splacení, neboť Vám nadále roste úrok/zpozdné. Je-li splácení dluhů nad síly dlužníky, žádá se o osobní bankrot. Nově od 1/6/2019 stačí splácet pouze 2 200 Kč měsíčně a "projevit snahu" (již není nutné během 5 let uhradit min. 30% dluhů). Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot.

P

Dobry den, proč pořad nechávají v insolvenci jen 9 700 Kč? Dyť se z toho nedá žít, vše se zdražilo, nájem, potraviny a jiné náklady pro život. Jsem 3. rokem v insolvenci. Platím nájem 6 000 Kč, na jídlo my zbývá 3700 Kč a to chodím do práce. Svačiny do práce kupuji každý den, pak na doma jídlo. 110 Kč na den. To mají lide, kteří jsou na sociálních dávkách a ne ti, kteří pracují. A ještě kde je potřebná hygiena.

Dobrý den,

pohledem do historii zjistíte, že dlužníci se dnes mají velmi dobře. V dávných dobách byl za nesplacený dluh trest smrti, později otroctví a nakonec pouhé vězení. Dnes stačí během 5 let splatit min. 30% dluhů a zbytek je prominut. Nově od 1/6/2019 padá i podmínka 30% (bude stačit měsíčně splácet jen 2 200 Kč). Vyžít z 9 700 Kč není určitě snadné. Osobní bankrot ale nemá být procházkou růžovým sadem. Berte to jako formu trestu za své dluhy, které jste nebyl schopen řádně splácet. 

A

Pokračování dotazu č. 6583: A pokud pohledávka není přednostní? Jak se to počítá potom? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

základem je "základní nezabavitelná částka", která vychází z životního minima a normativních nákladů na bydlení (není závislá na výši mzdy - naopak je ovlivněna počtem vyživovaných osob v domácnosti). Při 0 dětech pro rok 2019 činí 6 429 Kč. Z rozdílu mezi Vaší mzdou a 6 429 Kč Vám zůstává bez přednostních pohledávek 66% a s přednostními pohledávkami (a v osobním bankrotu) jen 33%. Toto platí až do maxima 16 072 Kč. Nad tuto hranici jde v současné chvíli vše na úhradu dluhů a Vám nezůstává nic. Od 1/6/2019 se hranice z 16 072 Kč posouvá na 25 715 Kč. I z části mzdy na 16 072 Kč Vám tak bude něco zůstávat (což má motivovat dlužníky k vyšším výdělkům).

A

Dobrý den, mám exekuci zhruba 200 000 Kč, měsíčně mám výplatu 21-24 000 Kč, záleží jak jsou v měsíci svátky nebo kolik mám přesčasů. Chtěla bych si nechat udělat osobní bankrot, ale zajímá mě, kolik by mi zbylo po 1.6.2019. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rozdíl mezi nezabavitelnou částkou v exekuci a insolvenci je závislý na typu pohledávek. Pokud je 100% dluhu klasifikováno jako přednostní pohledávka, pak je výše nezabavitelné části mzdy stejná v insolvenci i exekuci (je jedno, jestli zvolíte osobní bankrot či nikoliv - bude Vám zůstávat stejně).

M

Dobrý den, přítelkyně řádně platí již druhým rokem insolvenci 2 000 Kč měsíčně. Měla dluh něco kolem 12 000 Kč. Teď má možnost mimořádné splátky na splacení 100 % dluhu. Chci se zeptat, když to splatí předčasně, co pak odměna pro insolvenčního správce? Kolik bude činit a jestli pro něj už ta odměna končí nebo musí doplatit také jeho odměnu po dobu zbylých 3 let čili 1 100 Kč měsíčně krát 36 měsíců?

Dobrý den,

měsíční odměna (1 100 Kč) náleží insolvenčnímu správci jen za každý započatý měsíc insolvence. V případě předčasného ukončení insolvence dále odměny správci neplatíte. Určitě tak dluh vyrovnejte co nejdříve, můžete na tom jen vydělat.

VF

Zdravím, kdy bude v platnosti nový insolvenční zákon? A co potřebuji za dokumenty k žádosti o zkrácené oddlužení a na koho se mohu obrátit s touto žádostí? Vztahuje se možnost oddlužení i na lidi, kteří byli jako tzv.bílé koně? Děkuji

Dobrý den,

novela insolvenčního zákona vstoupí v účinnost 1/6/2019. Na zkrácené oddlužení mají nárok ti, kteří během 3 let budou schopni splatit 60% svých dluhů (a dále jednou za život starobní a invalidní důchodci ve druhém a třetím stupni invalidity bez nutnosti splatit 30% nebo 60%). Žádost o oddlužení Vám za úplatu sepíše oprávněná osoba (např. právník) a následně ji podáte k soudu. 

Soud povolí jen takové oddlužení, kde není pochyb o poctivosti záměru osobního bankrotu. Pokud jste se do dluhů dostal úvěrovými podvody či jste plnil roli tzv. "bílého koně", bude záměr Vaší žádosti vyhodnocen pravděpodobně jako nepoctivý a soud Vám oddlužení nepovolí. 

JV

Pokračování dotazu č. 6561: Který legislativní předpis toto upravuje?

Dobrý den,

způsob výpočtu nezabavitelné částky upravuje nařízení vlády č. 595/2006 Sb. Máte-li nesplatitelné dluhy, vyplatilo by se Vám požádat o osobní bankrot, kde byste měsíčně splácel 2 200 Kč a po 3 letech by Vám byly zbylé dluhy prominuty. Tuto možnost přinesla starobním a invalidním důchodcům novela insolvenčního zákona, která začne platit letos v létě. Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Rychlé odkazy

Banky v ČR