Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
S

Dobrý den, jsem v insolvenci od dubna 2019, v únoru 2021 se mi narodil syn. Teď někdy přes léto schválili jednorázové doplacení rodičovského příspěvku v případě narození druhého dítěte. Zajímalo by mě jak to funguje v insolvenci. Sebere mi vše insolvence a budu mít nárok pouze na rodičovský příspěvek na druhé dítě? Nebo mi nechají nevybranou částku za první dítě a srážky budou probíhat z rodičovské na druhé dítě? Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

jedná se o čerstvou novinku, pro kterou neexistuje precedent. Vyčkejte na postup ins. správce. Pravděpodobně se však bude jednat o mimořádný příjem, který ins. správce použije na umoření vašich dluhů.

M

Pokračování dotazu č. 15328: Dobrý večer, do insolvence jsem vstoupila jen já sama, půjčky jsou psány na mne, manžela by se to týkat nemělo. Aspoň mi nic takového doteď řečeno nebylo, což si myslím, že je důležitá informace. Nikde jsem majetkem neručila. Může se něco požadovat po manželovi? Děkuji.

Dobrý den,

nemáte-li zúžené SJM, ručíte v manželství za dluhy společně a nerozlučně. Majetek nabytý za dobu trvání manželství navíc spadá do SJM. Určitě nestačí prohlásit "půjčky jsou psané na mě, takže se to manžela netýká". Přestanete-li splácet půjčky (či vstoupíte do insolvence), věřitelé mohou dluhy vymáhat i po manželovi (obstavení výplaty, majetku, atd.). Proto se doporučuje manželům žádat o oddlužení společně.

M

Pokračování dotazu č. 15323: Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď. Píšete, že pračku mi vzít nemohou, hodnotnější majetek ano - je nějaká peněžní hranice? Zda nemohou vzít např. kolo, jak je to s televizí, takové to základní vybavení domácnosti. Manžel vlastní motorku, ale to by se jej týkat nemělo. Na co bych si měla dát pozor? Ještě prosím info k automobilu, starší auto, že nezabaví, ale hodnotnější že ano, lze nějak ošetřit, aby nebylo zabaveno? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

žádná pevně daná hranice neexistuje, vše je na zvážení okolností a posouzení ins. správcem. Jen si dovolím ještě upozornit, že v manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně. Proto by manželé měli žádat o oddlužení společně. Pokud byste do insolvence vstoupila pouze Vy, exekutoři by obratem vaše dluhy začali vymáhat po manželovi. 

G

Dobrý den, mám takový dotaz.  Budu mít insolvenci, mám plat 18 000 Kč a dluh 165 000 Kč. Kolik bude měsíční splátka? Nemůžu to nikde dohledat, děkuji.

Dobrý den,

výše nezabavitelného minima v insolvenci je nezávislá na výši dluhů. Zohledňuje se příjem a počet vyživovaných osob (děti, manželka). S příjmem 18 000 Kč a bez vyživovaných osob Vám bude zůstávat 11 250 Kč.

M

Dobrý den, dostala jsem se do situace, kdy jsem se musela rozhodnout pro insolvenci. Nyní mi byl přidělen ins. správce. Bylo mi řečeno, že mám zavolat ohledně zhodnocení majetku. Co vše se sem počítá, je myšleno i vybavení domácnosti, jako pračka atd.? Co vše se bude zohledňovat? Vlastním automobil, ale nezbytně jej potřebuji k cestě do zaměstnání, žiji na vesnici a spojení zde nepřipadá v úvahu. Zároveň vyřizuji potřeby mých rodičů, kteří jsou již v důchodu. Prosím, poraďte mi. Děkuji.

Dobrý den,

ins. správce budou zajímat vaše majetkové poměry a možnost zpeněžení hodnotnějšího majetku, který nepotřebujete pro běžný chod domácnosti. Pračku Vám zcela jistě nikdo brát nebude. Stejně tak Vám nikdo nebude brát starší a levnější auto, kterým dojíždíte do zaměstnání (naopak novější a dražší vůz by Vám byl spíše zpeněžen). 

LH

Dobrý den, jsem v insolvenci a v nejbližší době dostanu darem auto v hodnotě cca 120 000 Kč. Existuje nějaký způsob, aby mi to auto zůstalo? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o osudu auta rozhodne ins. správce (dary, dědictví a jiné mimořádné příjmy mohou být použity na umoření dluhů). 

P

Dobrý den, jsem na nemocenské, v práci jsem dal výpověď. Výpovědní doba skončila na konci srpna. Došlo k tomu, že mi z nemocenské vypočítali insolvenci zvlášť a z práce za proplacené přesčasy taky insolvenci zvlášť. Nemocenská 15 400 Kč mi přišlo na účet a na insolvenci šlo 4 600 Kč. Z práce mi přišlo 16 000 Kč a na insolvenci šlo 5 500 Kč. Jsem ženatý a jedno dítě. Příjmy by se měly sčítat a já tedy poslat správci ještě cca 10 000 Kč, že?

Dobrý den,

ano, v insolvenci se nejprve sečtou všechny příjmy a teprve následně se z celku počítá nezabavitelné minimum. Doporučuji kontaktovat ins. správce a domluvit se na řešení této situace a doplacení rozdílu.

M

Dobrý den, prosím o dvě rady. Dne 23.8. 2021 mi začala insolvence. Dnes mi přišla předsoudní výzva k uhrazení dluhu od Directu za pojištění automobilu, který je staršího data než 23.8. 2021. Dále druhá navazující otázka je k pokutě vystavené dne 18.8. 2021 za jízdu na červenou, které si nejsem vědom. Mám tyto dvě věci platit nebo se přihlásili pozdě a po zahájení insolvence tyto věci už nemají platnost? Děkuji moc za brzkou odpověď.

Dobrý den,

dluhy vzniklé před podáním žádosti o oddlužení si musí věřitelé přihlásit do insolvence. Na druhou stranu bez povinného ručení jezdit nemůžete, tedy chcete-li dále používat svůj automobil, doporučuji povinné ručení uhradit. Nejste-li si vědom spáchaného přestupku, můžete odmítnout zaplatit pokutu a zahájit správní řízení, v rámci kterého byste podal vysvětlení. Bude-li Vám přestupek v rámci správního řízení prokázán, riskujete vyšší pokutu a ztrátu bodů (jízda na červenou je poměrně závažný přestupek). 

LK

Pokračování dotazu č. 15276: Dobrý den, ne to bylo jinak. V lednu 2021 uvalena exekuce na účet, kde se nacházela částka 80 000 Kč. V březnu vybráno životní minimum 15 440 Kč. Do 3.9. 2021 byl zůstatek na účtu 64 560 Kč, ale banka zaslala exekutorovi 3.9.2021 80 000 Kč. Žádný kontokorent na účtu nebyl. Od banky mi přišla upomínka, že mám zůstatek -15 440 Kč a mám neprodleně vyrovnat účet. Sam exekutor tvrdí, že jsem na tu částku měla nárok, ale peníze nechce vrátit, že mám vše řešit s bankou. Jak mohla banka vyplatit peníze do mínusu, když na účtě nebyly peníze a nebyl ani kontokorent? Děkuji

Dobrý den,

velmi dobrá otázka, kterou doporučuji směřovat na vaši banku. V konečném důsledku je ale asi jedno, jestli peníze dlužíte bance nebo věřiteli, pro kterého dluh vymáhal exekutor (dluh musíte vyrovnat tak jako tak a kratší exekuce znamená nižší náklady vymáhání, které hradí dlužník).

M

Dobrý den, prosím, mám dotaz. Mám insolvenci a v práci jsme dostali pěkné odměny za minulý měsíc. Chci se zeptat, jestli si správce strhává celou částku odměn nebo jen nějaké procento. Neznám to ještě, jsme odměny neměli, až nyní poprvé. Tak mě to zajímá, děkuji.

Dobrý den,

z celkového příjmu (základní mzda a odměny) se vypočte dle počtu vyživovaných osob vaše nezabavitelné minimum a zbytek bude sražen na insolvenci. Většina z odměn tak půjde ins. správci na umoření vašich dluhů.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Banky v ČR