Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
K

Dobrý den, může exekutor po celou dobu mé insolvence blokovat můj podíl v s r.o., i když jsem ho žádala od odblokování, protože řádně splácím dluh insolvenčním splátkovým kalendářem? Předem Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v insolvenci je vykonavatelnost exekuce dočasně pozastavena. Exekutor tak může nadále blokovat Váš majetek (účet, firmu, atd.), nicméně nemůže Vám z účtu strhnout peníze ani firmu prodat. K odblokování dojde po úspěšně ukončené insolvenci a prominutí dluhů.

TP

Dobrý den, z důvodu exekuce mi byl zablokován účet a bohužel jsem na účtu v mínusu. A má mi na něj zítra dojít výplata, ze které mám zaplatit všechny nutné výdaje na bydlení. Můžu si zažádat o vyplacení životního minima nebo nemám vůbec nárok? Protože z toho důvodu já nemám jak zaplatit nájem atd. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nárok na výplatu dvojnásobku životního minima při blokaci účtu v exekuci máte, nicméně předpokladem je dostatek peněz na účtu. Jste-li v mínusu, pak není z čeho peníze vyplatit. Dostanete-li Vás příchozí výplata do plusu, pak je možné peníze vyplatit tak, abyste přinejhorším skončila na nule. 

D

Dobrý den, pracuji jako mzdová účetní a potřebovala bych se ujistit o správnosti postupu u následujících exekucí jednoho ze zaměstnanců. Již několik let dotyčnému strhávám přednostní exekuční srážku na výživné ve výši 5000 Kč/měs. Před časem přišla na téhož zaměstnance další, tentokrát nepřednostní exekuce ve výši stovek tisíc korun. V současné době počítám exekuce tak, že si na exekuční kalkulačce zadám srážku přednostní pohledávky, ta se mi vypočte ve vyšší výši než 5000,-. Bývalé manželce zaměstnance tedy pošlu výživné v plné výši. Zbytek z vypočtené částky na kalkulačce zasílám na nepřednostní exekuci. Je to tak správně, prosím? Nebo jak by měly srážky probíhat správně? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vás postup je správný. V případě existence předností pohledávky se uvažuje tzv. nižší nezabavitelné minimum.

J

Dobrý den, jsem rozvedená, mám 1 dítě, na které bývalý manžel platí výživné 2 000 Kč. Příjem mám 19 000 Kč. V insolvenci by mi mělo z platu tedy zbýt 11 700 Kč. Jak je to s výživným? To mi bude zůstávat v celé výši? Děkuji

Dobrý den,

výživné je nárokem dítěte a nezahrnuje se do insolvence jako Váš příjem (zůstává Vám celé). Z 19 000 Kč Vám bude zůstávat s jednou vyživovací povinností 11 691 Kč.

R

Dobry den, jsme insolvenci. Mel jsem pracovni uraz. Na co mam nárok od pojištovny?

Dobrý den,

za pracovní úraz byste měl dostat odškodnění vyplacené zaměstnavatelem (které za zaměstnavatele hradí jeho pojišťovna). Je ovšem možné, že toto odškodnění bude vyhodnoceno jako mimořádný příjem a použito ins. správcem na umoření vašich dluhů.

JB

Dobrý den, nějak nemůžu dohledat postup při placení schválené fixní částky v oddlužení. Jde mi o to, že mzdovka odesílá IS 2/3 platu což je více než je fixní částka. Správce tvrdí, že k této částce se ještě připočítává jejich odměna i s DPH, jinde tvrdí, že odměna je v té částce už zahrnuta, tak jak to teda je? Vůbec mi totiž nezůstává nezabavitelna částka pro mne a dítě.

Dobrý den, 

srážky ze mzdy již obsahují odměnu správce včetně DPH. Vždy Vám musí zůstat nezabavitelné minimum, nemůže dostávat méně - požadujte nápravu u mzdové účtárny vašeho zaměstnavatele. 

T

Dobrý den, máme s manželkou 1 společné dítě, další její 2 děti z předchozího manželství s námi žijí ve společné domácnosti (má je v péči, stanoveno soudem). Pro výpočet srážek v insolvenci máme tedy oba 4 vyživované osoby? (manžel/ka + 3 děti). Děkuji

Dobrý den,

manželka má 4 vyživované osoby (1 společné dítě, 2 její děti z předchozího manželství a manžela). U Vás záleží na právním postavení ke 2 dětem manželky z předchozího manželství. Pokud jste je neadoptoval, má vůči nim vyživovací povinnost stále pouze jejich matka a otec (který pravděpodobně platí alimenty). Adopcí by Vám vznikla vyživovací povinnost, která by ke stejnému datu zanikla otci.

N

Dobrý den, maminka už je tři roky v insolvenci. Příjem měla 22 000 Kč a zůstávalo ji 11 000 Kč. Před rokem měla maminka nehodu a nyní už je na invalidním důchodě. Jde o to, že za tři roky má splaceno 60%. Ale už rok má příjem pouze 11 000 Kč a insolvenční správce ji posílá pouze 3 500 Kč. Kam se má maminka obrátit prosím? Nezaplatí ani nájem z 3 500 Kč. Děkuji moc

Dobrý den,

z příjmu 11 000 Kč by mělo mamince zůstávat 7 953 Kč. Pokud ji insolvenční správce posílá méně, žádejte neprodleně nápravu.

V

Dobry den, vlastni vinou mam dluhy i s exekutorskymi uroky 1,2 milionu a cisty prijem cca 17 tis. mesicne. Da se spocitat, zda bych dosahla na insolvenci a pokud ano, zda je to opravdu castka kolem 9 tis. nebo se pocita individualne? Vyzivovaci povinnost k nikomu nemam, ale za tuto castku v Praze nezaplatim ani najem. Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

od 1/6/2019 byla zrušena podmínka splatit během insolvence (5 let) min. 30% dluhů. Nyní stačí splácet min. 2 200 Kč měsíčně a "projevit snahu". Na osobní bankrot tak dosáhnete. S příjmem 17 000 Kč a bez vyživovaných osob Vám bude zbývat 9 954 Kč. Pro život v Praze to samozřejmě není mnoho, bude to velmi tvrdé. Na druhou stranu získáte šanci na nový začátek. Zůstat po celý život v exekucích je mnohem horší. 

VH

Dobrý den, mam exekuce. A teď jsem chvíli na Úřadu práce a měla bych brát podporu něco málo přes 4 000 Kč plus příspěvek na bydlení. Může mi exekutor strhávat podporu? Mám dvě vyživovací povinnosti. Děkuji

Dobrý den,

podporu v nezaměstnanosti lze obecně obstavit, nicméně v případě příjmu 4 000 Kč a dvou vyživovacích povinností Vám exekutor nic strhnout nemůže (z důvodu příliš nízkého příjmu pod nezabavitelným minimem).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Rychlé odkazy

Banky v ČR