Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JB

Dobrý den, přišla mi exekuce vedena na mou osobu, ale zablokován byl účet manžela. Od roku 2017 s manželem nežijeme a máme smlouvu o zúžení SJM. Lze s tímto dokumentem exekutora přesvědčit o odblokování manželova účtu? A mohu jít do insolvence bez manžela?

Dobrý den,

máte-li řádně zúžené SJM, neručíte za závazky společně a nerozlučně a nelze tak pro váš dluh postihnout manželův účet. Do insolvence můžete vstoupit bez manžela.

JT

Dobry den, mobiliarni exekuce byly zastaveny do 31.1.2021. Minuly tyden byl opet prodlouzen nouzovy stav a docetl jsem se, ze se posunuje i datum zastaveni mobiliarnich exekuci, je to pravda? Predem dekuji za Vasi odpoved.

Dobrý den,

o dalším prodloužení ochranné lhůty proti mobiliárním exekucím jsem žádné informace nenašel. Pokud tak bylo rozhodnuto v pátek, další informace a pokyny budou pravděpodobně publikovány během následujících dnů.

VO

Dobrý den, můžou mi v insolvenci brát i bonus na děti? Jsem v insolvenci již čtvrtým rokem. Teď mi ho berou a jedna známá říkala, že její insolvenční správce říká, že nemůžou. Pokud ano, můžu žádat navrácení bonusů zpět? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od roku 2020 nelze daňový bonus na děti postihnout ins. srážkami (dříve to možné bylo). Osvobození platní pouze pro daňový bonus (nikoliv pro daňový přeplatek, který je možné nadále srážet).

MV

Dobrý den, když mám dluh 800 000 Kč, jsem v insolvenci, plat mám 21 000 Kč a k tomu 1 dítě (11 let), kolik mi bude strháváno a kolik mi zůstane? Děkuji

Dobrý den,

z čistého příjmu 21 000 Kč Vám při jedné vyživované osobě (1 dítě) bude v insolvenci zůstávat 13 998 Kč.

MV

Dobrý den, bylo mi odsouhlaseno oddlužení. Jak dlouho budu pobírat celou výplatu bez srážek než se přihlásí věřitelé?

Dobrý den,

pokud nejste v exekuci/exekutor nenařídí deponování srážek ze mzdy u zaměstnavatele, pak budete pobírat celou mzdu do momentu zahájení splácení insolvence. 

MV

Dobrý den, jak často se provádí vyúčtování za elektřinu když jsem v insolvenci? Zabaví mi správce přeplatky za elektřinu?

Dobrý den,

vyúčtování za energie bude probíhat nadále ve stejném režimu jako doposud (v periodách a termínech stanovených distributorem). Zálohy na energie hradíte z nezabavitelného minima a tak by ani přeplatky neměly být sráženy na insolvenci.

MV

Dobrý den, chci se zeptat, pokud pobírám přídavky na dítě a jsem v insolvenci, můžu o tuto dávku přijít?

Dobrý den,

přídavky na děti můžete pobírat i v insolvenci (osobní bankrot není překážkou). Rozhodující je výše vašeho příjmu.

TK

Dobrý den, mám díky ztrátě zaměstnání jako kuchař a nastalé situaci koronaviru problém splácet dluhy. Mam asi 5-6 exekucí, každá kolem 15 000 Kč. Chtěl jsem se tedy zeptat, zdali existuje nějaká možnost sloučit vše dohromady v jeden dluh a platit pouze jednu věc a tím zjednodušit mé splácení. Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

exekuce sloužit nelze, ale můžete požádat o osobní bankrot

K

Dobrý den, kdyby mi byla insolvence schválena, mohu i nadále žádat o příspěvek na bydlení? Nevadí to i v žádosti před podáním? Je nějaký dluh, který by zhatil možnost insolvence? Děkuji mnohokrát za rychlé odpovědi :)

Dobrý den, 

o příspěvek na bydlení můžete žádat i během insolvence, ale rozhodný bude váš čistý příjem před ins. srážkami. Insolvence může být zamítnuta pro nepoctivý záměr. 

EB

Dobrý den, jsem zdravotník a mám exekuci. Slyšela jsem, že odměny vyplácené v nouzovém stavu (za nouzový stav) není možné exekučně zabavit. Je to pravda? Existuje případně nějaký právní p5edpis nebo precedens, nařízení soudu atd., který bych mohla předložit mzdové účtárně, aby mi případnou odměnu "nesebrali"? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o tomto mi není nic známo. Bonus za vyšší pracovní úsilí během koronavirové krize je mimořádným příjmem a lze jej postihnout exekučními i ins. srážkami. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Banky v ČR