Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod

Podvod

ZADAT NOVÝ DOTAZ
MJ

Dobrý den, naletěl jsem nedávno cizinci. Teď mi údajně píše agent FBI, že mi vrátí peníze, že podvodníka s totožným emailem dopadli. Chce jen po mně mobilní číslo a číslo účtu. Dá se tomu prosím věřit? Máte prosím nějakou zkušenost? Děkuji

Dobrý den,

jedná se o opět o podvod, stále si s Vámi píše stejný podvodník, který se nyní vydává za agenta FBI (opět z Vás bude tahat peníze a pokud nezaplatíte tak vyhrožovat vyšetřováním, což je naprostý nesmysl).

L

Dobrý den, oslovil mě cizinec, že vyhrál velkou výhru v loterii, našel si můj email v celosvětové databázi emailů a z výhry chce darovat 10% z její části a rozdělit mezi 5 lidí po celém světě aby on sám pomohl chudým a nemocným zajistil práci. A chce aby obdarovaní udělali totéž ve své zemi. Nic víc zatím nepožaduje. Aby částku poslal šekem, chce mou adresu a tel. číslo. Jak tomu mam rozumět? Jedná se o podvod? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, kdy z Vás cizinec bude pod různými záminkami pouze tahat peníze (na přepravu, notáře, pojištění, bezpečnostní kód k zásilce a podobné nesmysly). Vy si řeknete "pár korun sem, pár korun tam, ale budu bohatá, tak to zaplatím". Samozřejmě nikdy žádné peníze zpět nedostanete. Nic jako celosvětová databáze emailů neexistuje

V

Dobrý den, zadala jsem údaje své karty (včetně tří místneho čísla vzadu karty) ke koupi produktu, následně po odeslání mých údajů jsem se dozvěděla, že tato stránka je podvod. Na jiné stránce o ní píši, že si na napálené lidi, co žádají účty, vezmou půjčky. Chci se zeptat, jestli to opravdu jde? Popřípadě, co s tím mám dělat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

neprodleně svou platební kartu zablokujte, hrozí riziko neoprávněného čerpání peněz z vaší karty. Půjčku si na Vás s těmi údaji nikdo sjednat nemůže, ale pokud jste zadala údaje ke své kreditní kartě (nikoliv debetní), pak samozřejmě může podvodník vaší kartou načerpat úvěr.

RJ

Dobry den, muzete mi poradit, jak podat trestni oznameni na firmu Levas.cz? Nedodali zbozi, nejsem sam, nereaguji.

Dobrý den,

můžete podat trestní oznámení na Policii ČR pro podvod, případ nahlásit ČOI či vyhledat odbornou právní pomoc, která Vám poradí s vymáháním náhrady škod v civilním řízení.

AK

Dobrý den, existuje tato banka? Poste Italian Bank. Děkuji

Dobrý den,

banka tohoto jména skutečně existuje, nicméně jak jsem Vám již odpovídal, pokud Vás kontaktoval cizinec přes email a slíbil Vám peníze, jedná se o podvod.

AK

Dobrý den, potřebuji si otevřít offshore účet u banky ABN AMRO v Itálii, se základním vkladem 1 950 EUR. Prosím, jaké tím na sebe beru riziko? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

k čemu by Vám byl takovýto účet dobrý? Pokud Vás kontaktoval cizinec přes email a slíbil Vám zbohatnutí, pak se jedná o podvod a jen z Vás bude tahat peníze (např. pod záminkou zřízení účtu, atd.). Tito podvodníci dokáži zfalšovat veškerou komunikaci s bankou, dají Vám přístup i do falešného internetbankingu, takže si oběť myslí, že skutečně někde má uložené peníze.

J

Dobrý den, je možné si sjednat půjčku u nebankovních či bankovních společností online pouze se znalostí rodného čísla, trvalého bydliště a bankovního spojení? Ptám se z toho důvodu, jelikož mám strach ze zneužití osobních údajů. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto možné není. Pro sjednání půjčky online je třeba předložit kopie/scany dvou osobních dokladů (OP a řidičský průkaz nebo pas).

ZS

Dobrý den, jak mám postupovat v případě, kdy byly zneužity osobní údaje. Přišel mi e-mail o tom, že se mi někdo naboural do mého účtu na Apple ID, že si mám aktualizovat informace. Bohužel jsem jim vyplnila údaje o své kartě a OP i s fotkou. Po 14 dnech mi přišly dvě faktury, se kterými nemam nic společného, kartu jsem si tedy zablokovala. Půjdu tedy nahlásit zneužití osobních údajů na PČR a udělat nový OP. Chci se zeptat, jak mohou zneužít mého OP? Je ještě něco co mohu udělat? Jak zabráním tomu, aby si na mě třeba někdo vzal půjčku?

Dobrý den,

na takovéto emaily nikdy reagovat nesmíte. Takto citlivé údaje si nikdy přes email neposílají. Kopie OP je bohužel zneužitelná, nicméně pro sjednání půjčky jsou obvykle vyžadovány 2 doklady totožnosti. Při zneužití osobních údajů je třeba nahlásit ztrátu OP neprodleně a provést blokaci karty (mnohdy jde o minuty, tedy skutečně je třeba tyto úkony provést neprodleně).

NG

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu co dělat. Hledala jsem byt a pán jakožto majitel mi nabídl byt s tím, že ale žije v Rakousku, tak ať mu pošlu 9 000 Kč na účet a on mi pošle klíče a smlouvu. Nesouhlasila jsem poslat takovou částku, když nemám jistotu, zda je to pravda. Pán nabídl, že aby jsme si vzájemně věřili, pošle klíče a smlouvu, když mu pošlu 4 000 Kč zálohu a až dostanu vše potřebné a uvidím byt, tak doplatím zbytek. V pátek 15.5.2020 jsem poslala peníze a v pondělí 18.5.2020 mi napsal, že poslal klíče a smlouvu, ale ať pošlu v ten den zbytek, i když jsme se domluvili, že až budu mít vše ve schránce. Pán se vymlouval, že ne a že pošle zálohu zpět, ale vypadlo z něj, že jen půlku, protože 2 000 Kč dal za smlouvu právníkovi. Ale tohle mi neoznámil dopředu a zatím mi nevrátil nic ani ty 2 000 Kč. Mám uložené zprávy, jméno a příjmení pána, jeho číslo účtu a mobilní číslo. Mohu podat trestný oznámení na Policii i přestože je to méně než 5 000 Kč? Nebo jak to řešit?

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, kdy z Vás podvodník tahá pod různými záminkami peníze a slibuje Vám následné protiplnění. O již poslané 4 000 Kč jste pravděpodobně nevratně přišla, neboť vypátrat pachatele je téměř nemožné (jméno je smyšlené, telefon má anonymní SIM kartu a účet je veden pravděpodobně na bílého koně - bezdomovce či jinak nemajetného člověka, který nemá s podvodníkem nic společného). Podvod určitě nahlaste na Policii ČR, která aspoň nechá zablokovat podvodníkovi účet. 

L

Dobrý den, bohužel jsem částečně naletěla podvodnému oznámení o výhře MT, zadala jsem osobní údaje, nicméně platbu duchapřítomně neprovedla. Za několik týdnů mi přišla info sms, přičemž souvislost jsme si nespojila a otevřela odkaz (výzva k úhradě poplatku za dopravu od Datart - souvislost). Zprávu jsem vymazala. Čeho se mám nyní obávat, resp. co dělat aby nedošlo ke zneužití údajů - došlo k nim, nebo jsem zastavila včas? Děkuji a zdravím.

Dobrý den,

pokud jste podvodníkům neposkytla kopie svých dokladů (OP, pas, řidičský průkaz) či např. číslo platební karty s CVC/CVV kódem a datem expirace, nemohou naštěstí napáchat žádnou větší škodu.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nekalé obchodní praktiky na hranicí zákona, podomní prodej, prodej po telefonu, MLM (multi-level marketing), předváděcí akce, šmejdi, nedodané zboží, internetové bazary, tajemná dědictví v zahraničí, jak z nás podvodníci tahají peníze?Banky v ČR