Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod

Podvod

ZADAT NOVÝ DOTAZ
PK

Dobrý den, narazil jsem na skvělou nabídku auta, tak jsem auto koupil. Ale teď se ukázalo, že to byl podvod. Peníze jsem poslal na nějakou banku v Rakousku - jdou ještě vymáhat peníze zpět? Jinak ještě podvodník se vydával za eBay a poslal mi velmi propracované dokumenty o mé objednávce.

Dobrý den,

velmi přesvědčivé dokumenty a vůbec celou komunikaci (včetně např. zfalšovaného profilu banky, dodavatele, atd.) dnes dokáže naaranžovat i průměrný středoškolák, technicky je to velmi jednoduché. Podejte trestní oznámení na neznámého pachatele, nicméně u podvodníků ze zahraničí je obecně vymahatelnost horší. Jestli skončily peníze v Rakousku, pak tu šance je, ale mimo Evropu skoro vůbec. 

P

Dobrý den, stala jsem se obětí podvodu, kdy neznámý pachatel hackoval účet na messengeru mé kamarádky a žádal peníze v nouzi s veškerými údaji. Já je poskytla. Hned co mi došlo že jde o podvod jsem kartu zablokovala a poslala email na centrálu. Chtěla bych se zeptat, zda je nějaká šance o vrácení peněz. Děkuji

Dobrý den,

banka Vám peníze vrátit nemůže, neb se nejednalo o pochybení na straně banky (platbu jste uskutečnila dobrovolně Vy). Podejte trestní oznámení na Policii ČR na neznámého pachatele. Podvodníci však bývají často ze zemí se špatnou vymahatelností práva (Afrika, Blízký východ, Jižní Amerika), takže šance na navrácení peněz je téměř nulová. 

ZR

Mám poslat peníze přes Western Union (40 000 Kč) příteli, který se za ně má dostat z ropné věže na pevninu. Nevím jestli nejde jen o podvod. Nemám žádné číslo účtu, jen město Istanbul, jméno, příjmení a země Turecko.

Dobrý den,

samozřejmě se jedná o klasický podvod. Mladé Rusky neustále obepisují postarší muže stejně jako mladí Arabové české ženy a zkouší z nich vytáhnout peníze. Mnohdy se za těmito falešnými internetovými profily skrývá někdo úplně jiný než Vámi vysněný přítel (např. obtloustlá osoba opačného pohlaví nebo pouze chatovací robot). Stejně jako se děti ve školce učí nechodit s cizími lidmi, pak by i mnohým dospělým prospěl kurz o nenavazování kontaktu s neznámý podvodníky ze zahraničí. 

V

Dobrý den, jeden muž mi napsal, že aby došlo k převodu peněz na můj účet, tak potřebuje, abych převedla 5 000 Kč, že to vyžaduje banka a já to udělala. Je nějaká možnost, že se nejednalo o podvod a kdyžtak je nějaká možnost získat peníze zpět? Děkuji

Dobrý den,

samozřejmě se jedná o podvod. Své peníze už bohužel neuvidíte, neb podvodník sídlí v zemi se špatnou vymahatelností práva (nejčastěji Afrika). Když by Vás na ulici zastavil člověk s požadavkem "dejte mi 5 000 Kč" a já Vám pak dám více, na první pohled byste věděla, že je to a podvod. Při brouzdání na internetu má ale bohužel stále nemálo lidí potřebu věřit těmto nesmyslům. 

A

Dobrý den, také mám takový problém s pánem s ciziny a chce mi poslat nemalou částku. Zřídil mi účet na moje jméno ve Francii a byli tam peníze. Řekl, že si je mohu přeposlat na muj účet v CZ. Udělala jsem to, ale ta banka chce poplatek 456 EUR a dají mi kód, aby ty peníze byly na mém účtu. Myslela jsem, že je to podvod, tak už jsem nereagovala, ale dnes mi přišel vypis z mé banky, že z protiúčtu my byla odeslána cizí měna, ale peníze tam nejsou. Prosím poraďte mi, zda se jedná o podvod nebo ne. Děkuji

Dobrý den,

samozřejmě se jedná o podvod. Nic jako "peníze tam jsou ale ještě nejsou dokud nezaplatíte poplatek" neexistuje. Banky žádné kódy pro převod peněz ani dopisy neposílají. Celou dobu si s Vámi hraje podvodník situovaný v zemi se špatnou vymahatelností práva, který nafingoval veškerou komunikaci s bankou (i dopis) a jen se z Vás snaží vytáhnout peníze.

HO

Dobrý den, ztratila se mi kopie mé občanky a nyní mám strach, jestli nejde na ni uzavřít půjčku, nebo podle xeroxu udělat novou občanku. Moc děkuji za radu.

Dobrý den,

pro sjednání půjčky jsou dnes vyžadovány 2 doklady totožnosti, samotná kopie OP by stačit neměla. Přijde na to, kde jste kopii ztratila (na ulici nebo spíše doma), ale pro klid duše by bylo lepší OP zablokovat a nechat si vystavit novou.

P

Dobry den, pres inzerci jsem si koupila pneumatiky od soukromeho prodejce, domluvili jsme se na platbe predem a to ve vysi 3 000 Kc. Bohuzel se mi rozbil telefon, nejde jiz sehnat na pana tel kontakt, zbylo mi pouze cislo uctu a potvrzení o odeslani platby. V bance mi nechteji na pana dat kontakt a ani mu zaslat dopis, aby platbu vratil. Zkousela jsem mu poslat korunu s mym tel kontaktem, at mi zavola, na to pan nereagoval. Co mi prosim poradite?

Dobrý den,

pokud jste zboží předem zaplatila ale nedostala, můžete nahlásit podvod na Policii ČR, která vše prošetří (zjistí majitele dle čísla účtu). Banka Vám jméno ani další údaje o majiteli cizího účtu sdělit nemůže z důvodu zachování bankovního tajemství. 

DD

Dobrý den, je běžné zaplatit 400 Euro za zřízení nerezidenčního účtu? Jsem účastníkem dědického řízení, kdy na bankovním účtu banky Massa Groups ve Francii je blokována finanční částka od příbuzného. Banka chce pro převod peněz do České republiky zřídit na mé jméno účet nerezidenta, na které údajně převedou peníze. Chtějí po mě kopii pasu, roční výpis telefonu nebo elektřiny, 2 pasové fotografie a zaplacení poplatku 400 Euro. Prosím, je tento postup včetně požadavků banky v pořádku? Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud Vás kontaktoval přes email neznámý cizinec a slíbil Vám dědictví, pak se jedná o podvod. Dotyčný nyní falšuje všechnu komunikaci mezi Vámi a institucemi ve Francii a jen z Vás bude tahat peníze pod smyšlenými záminkami.

PG

Pokračování dotazu č. 7820: Děkuji za odpověď, v tom případě je ale bankovní tajemství hezky děravé a pokřivené, no holt jsme v Česku a i nemožné je u nás možné. Takže problém nevyřeším asi. No jedná se o to, že právě ten utajený človíček dostal platbu a měl poslat dle dohody zakoupený předmět, dohodu, kterou ale nedodržel. Takže dostal zaplaceno, bohužel částka 700 Kč není pro policii zajímavá a dají to k ledu. Nebo existuje nějaká cesta, jak přimět nečestného člověka k navrácení peněz?

Dobrý den,

tento podvod nahlaste Policii ČR, která vše prošetří (Policie ČR si majitele účtu snadno zjistí). Problém u těchto podvodů bývá, že účet je většinou založen tzv. na bílého koně (bezdomovce, jinak nemajetného a těžko dohledatelného člověka) a skutečný pachatel si peníze vybírá kartou z bankomatu. Jedinou obranou proti těmto podvodům je nekupovat zboží od neznámých lidí na dálku s platbou předem. Takto doporučuji nakupovat jen přes Aukro či eBay, kde vidíte historii prodejce a hodnocení kupujících. 

KM

Jak je vůbec možné, aby se zmetci pokoušeli strašit důchodce a vymáhali peníze za něco, co oslovení neobdrželi. A navíc to nemohou nijak dokázat smluvním vztahem, či jakýmkoli dokladem potvrzujícím převzetí zboží či služeb. Takový humus před r. 89 neexistoval. Právní řád a ochrana před tímto podvodným a zločineckým jednáním neexistuje. K čemu je vlastně Ústava a Listina základních lidských práv svobod? Nezlobte se, ale pro jisté lidi k ho***!

Dobrý den,

pokud jste se stala obětí podvodu, podejte trestní oznámení Policii ČR, která vše prošetří. Jedná-li se o občanskoprávní spor, domáhejte se svých práv soudní cestou. Je-li Vám nuceno neobjednané zboží, prostudujte náš článek Podvody s prodejem produktů po telefonu, obraťte se na ČOI nebo podejte žalobu. 

V každé společnosti se již od pradávna vyskytovali podvodníci či jinak nečestně jednající lidé. Zatímco ve starověku a středověku platilo právo silnějšího, za bývalého režimu neplatilo právo žádné (život Vám mohlo zničit i vykonstruované falešné obvinění). Dnešní doba Vám na rozdíl od do minulých dává konečně možnost domoci se svých práv civilizovanou (soudní) cestou. Ochrana lidských práv a svobod je na nejvyšší možné úrovni, važme si toho.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nekalé obchodní praktiky na hranicí zákona, podomní prodej, prodej po telefonu, MLM (multi-level marketing), předváděcí akce, šmejdi, nedodané zboží, internetové bazary, tajemná dědictví v zahraničí, jak z nás podvodníci tahají peníze?Rychlé odkazy

Banky v ČR