Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod

Podvod

ZADAT NOVÝ DOTAZ
PS

Dobrý den, chtěl jsem si proplatit šek z USA, který jsem dostal jako dědictví, ale banka chtěla notářsky ověřenou závěť, kterou mi ovšem americká strana nechce dát, jelikož jsou na ní další citlivé údaje. Bance jsem poskytl dokument na kterém bylo vyznačeno, že jsem dědicem této částky, ale banka trvala na závěti. Na to konto jsem se domluvil s americkou stranou, že mám šek poslat zpátky, že peníze pošlou na účet, ovšem banka mi ho najednou nechce vydat dokud nebude mít závěť, kterou ovšem mít nebudu. Jakým způsobem se mám bránit? Děkuji mnohokrát

Dobrý den,

jak jste se o dědictví dozvěděl, od koho jste dědil (máte v USA rodinu?) a které bance jste dal šek k proplacení? Pokud Vás kontaktoval neznámý člověk přes email a teď z Vás tahá peníze na různé poplatky, jedná se o podvod.

M

Dobrý den, jak je to z převodem peněz z dánské banky? Pán mi posílá platbu za šaty, které si ode mne zakoupil za 3 112 Kč a nyní mám prý jeho bance poslat 7 000 Kč, aby byl převod dokončen a mně má přijít částka 10 121 Kč. Má na tohle právo?

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod. Nikomu peníze neposílejte a veškerou komunikaci s falešným zahraničním kupujícím ihned ukončete. 

PZ

Dobrý den, 6.12. jsem dal příkaz k zahraniční platbě do Velké Británie. V pátek 7. 12. v dopoledních hodinách peníze odešly z účtu, ten samý den 7. 12. jsem zaslal bance (Raiffensenbank) žádost o storno platby, protože jsem zjistil, že se jedná o podvodníka. V sobotu 8. 12. jsem to byl nahlásit na PČR. Ten samý den jsem také kontaktoval banku příjemce (epayments.com), kde jsem jim podrobně vysvětlil k čemu došlo, jak k tomu došlo a že jsem se stal obětí podvodu (zaslal jsem jim i info o platbě v pdf formátu). Sdělili mi, že se případem budou zabývat a že děkují za poskytnuté informace. Do pondělí 10. 12. jsem svoji banku několikrát telefonicky urgoval, a tak hned v pondělí odeslala oficiální žádost o storno platby. Volám, urguji každý den (i několikrát denně) a zatím čekám na vyjádření bank. Každopádně nevím jak zjistit, kde peníze momentálně jsou, jak je na tom řešení problému, jakou lhůtu má banka příjemce na to, aby se ke stornu vyjádřila (jelikož je to stále storno a ne reklamace). Také nevím, jestli se to storno už řeší s finální bankou, nebo s nějakou zprostředkující bankou, protože jsem naštěstí nezadal expresní platbu a bylo mi sděleno, že taková platba trvá třeba i 3-5 pracovních dní (někdy údajně i 10). Jaká je šance, že peníze byly připsány a jsou nenávratně pryč? Popřípadě, jestli připsány nebyly, tak jaké výsledky mohu očekávat? Ještě uvedu, že se jedná o částku 8 000 euro. A také mne v den storna kontaktoval přes sms dotyčný podvodník, že urgentně potřebuje moje osobní údaje (ID, datum narození, trvalé bydliště apod.), což jsem mu samozřejmě nesdělil. Finální banka mne informovala o tom, že o žádné moje údaje nežádala. Prosím o konstruktivní radu, jak mám postupovat dál a co pro to mohu ještě udělat. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

peníze jsou pravděpodobně nenávratně ztraceny, neboť platbu můžete stornovat jen do momentu, než opustí vaši banku (Raiffeisenbank). Banka příjemce platbu stornovat nemůže (navíc "epayments.com" není banka). 

Neznámý člověk ze zahraničí Vás kontaktuje přes email, slíbí Vám pohádkové zbohatnutí a Vy mu pošlete přes 200 000 Kč? To jste si koupil poměrně drahou životní zkušenost. 

L

Dobrý den, naletěla jsem podvodné stránce na internetu a zaplatila přes PayPal přes 2 000 Kč. Zboži již nedošlo a na email nikdo nereaguje. Peníze odešly na č. účtu 706409-33126726/0800, i když jde asi o zahraničního prodejce z Číny. Je nějaký postup jak dostat peníze zpět? Děkuji mnohokrát za odpověď. Leona

Dobrý den,

podvod nahlaste na Policii ČR, ale šance na navrácení peněz je bohužel mizivá. Podvodník měl účet pravděpodobně založen na bílého koně (např. bezdomovce) a Vaše peníze z účtu již vybral. Doporučuji nakupovat jen u prověřených obchodníků. 

B

Dobrý den, chci se zeptat, jak dostanu peníze zpět od podvodné firmy. Dne 27.11.2018 jsem si objednal přes internet u firmy PECKA pneu pneumatiky za 4 632 Kč s tím, že pokud zaplatím předem, bude zboží zasláno zdarma. Fakturu jsem zaplatil. Po týdnu čekání nic nedošlo. V pondělí 3.12. se již nepodařilo na stánky Pneu Prim s.r.o. Jičínská 226/17, PRAHA 3 - ŽIŽKOV připojit. Telefon je též vyvěšen. Tento podvod jsem šel nahlásit na Policii ČR. Děkuji

Dobrý den,

více než nahlásit podvod na Policii ČR z Vaší strany učinit nelze. Teď je na policii, aby podvod prošetřila a dopadla pachatele. Vymáhání škod po podvodnících je velmi komplikované, neboť se obvykle jedná o nemajetné recidivisty.

Z

Dobrý den, chci se prosím informovat, zda jde zneužít nějakým způsobem číslo účtu. Ozval se mi zájemce na můj inzerát a domlouval zakoupení, poslala jsem číslo účtu a pak naštěstí vycouvala. Jednalo se o podvod z Nigérie. Ale je možné mé číslo účtu nějakým způsobem zneužít či dokonce může sloužit k vykradení účtu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

číslo účtu naštěstí není možné jakkoliv zneužít, žádné nebezpečí Vám nehrozí. Jinak gratuluji k odhalení podvodu ještě ve stádiu pokusu, kdy jste o žádné peníze nepřišla!

V

Dobrý den, jak se dá zablokovat účet u Creditas č. 0101034170/2250? Tento účet vlastní kriminálníci, kterým jsem naletěl a převedl ze svého účtu u mBank 7 400 Kč na pneumatiky podvodné firmě PECKAPneu. Děkuji a zdravím, Vojta

Dobrý den,

podvod je třeba nahlásit Policii ČR, která věc prošetří a podnikne další kroky (může nechat zablokovat účet, atd.). Samotná banka nemá jak posoudit, jedná-li se o podvod či nikoliv.

SE

Pokračování dotazu č. 5553: Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Platby byly dvě. První platba z účtu odešla, druhou platbu banka blokla a bez doložení identifikace platby peníze neuvolní. Air Bank zablokovala platbu i účet a požaduje potvrzení, které mi samozřejmě nikdo zpětně nedá. Jak mám postupovat, abych dostala své peníze zpět? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v tomto případě jste přišla o peníze z první platby (ty už má na účtu podvodník a určitě Vám je nevrátí). Peníze z druhé platby Vám Air Bank vrátí (a odblokuje účet), nicméně jste se patrně připletla k podvodu/trestné činnosti a musíte bance doložit, že jste poškozená (nikoliv např. spolu-pachatel při praní špinavých peněz). Podvod oznamte na Policii ČR, která s Vámi vše sepíše. 

ES

Dobrý den, chtěla jsem poslat peníze na zahraniční účet v cizí měně. Banka mi peníze zablokovala a požaduje potvrzení o soukromé osobě, jíž účet patří. Pravděpodobně jsem se stala obětí podvodu. Teď bych jen chtěla dostat své peníze zpět. Jak je možné dostat peníze z banky zpět? Platba je již stornována. Je nějaká možnost dostat své peníze zpět? Jedná se o ústav Air Bank. Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

která banka platbu zablokovala - vaše Air Bank nebo banka příjemce? Pokud platbu stopla Air Bank, peníze Vám obratem připíše zpět na účet. Naopak pokud peníze již opustily brány českých bank, už se k nim nedostanete, neboť byly připsány na účet podvodníka, který nyní vymýšlí další fígle, jak z Vás vytáhnout ještě nějaké peníze (např. "platba se zablokovala, pošlete další peníze pro odblokování".  

P

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Jak dlouho zpravidla trvá zahraniční platba MT103/202 do české banky? Děkuji za odpověď. Petr

Dobrý den,

pokud Vám někdo neznámý přes email slíbil peníze ze zahraničí (nečekané dědictví, provize za pomoc, platba za Vaše zboží inzerované na online bazaru), jedná se o podvod. Jinak MT103/202 je klasický SWIFT (běžná zahraniční platba), tedy délka platby bude záležet na zemi odesílatele (po Evropě do týdne, jinak i déle).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nekalé obchodní praktiky na hranicí zákona, podomní prodej, prodej po telefonu, MLM (multi-level marketing), předváděcí akce, šmejdi, nedodané zboží, internetové bazary, tajemná dědictví v zahraničí, jak z nás podvodníci tahají peníze?Rychlé odkazy

Banky v ČR