Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod

Podvod

ZADAT NOVÝ DOTAZ
MZ

Dobrý den, dnes mi poslali z Afriky email. Chci se zeptat, jestli to je lež. 

FROM THE HONORABLE DESK OF MR.AFRIQ TINO. DIRECTOR INTERNATIONAL REMITTANCE DEPARTMENT.BANK OF AFRICA (B.O.A.B) 24/BLOCK B.021 AKPAKPA ROAD COTONOU-BENIN REPUBLIC OFFICE TELEPHONE NUMBER +229 62004305 We received your mail and your Bank data’s was acknowledged, Like we told you on our last mail that we have concluded the transfer of your fund, be inform now that all your fund $15.7 Million Usd will get to your account in your country within 6hrs after the transfer here. You have to pay €395 Euro for the Bank transfer fee and it can not be remove from your total money, as you know you suppose to pay more than €395 Euro but due to the source of your fund we where told to receive only €395 by the International Monitoring Fund IMF and after the payment you will get your money as we stated above. We can not use our Bank email for now for security reasons but as soon as you send the fee we will furnish you with our site. Here is the information you will use to send the €395 dollar NAME== DAVID MARK COUNTRY== BENIN REPUBLIC CITY== COTONOU Waiting your update, Afriq Tino.

Dobrý den,

samozřejmě se jedná o podvod, pouze se z Vás snaží vytáhnout peníze. Proč si myslíte, že by Vám neznámý cizinec z Afriky chtěl poslal miliony dolarů?

PS

Dobrý den, posílal jsem ze svého účtu peníze do Ruské Federace (Moskevská banka). Částka byla něco přes 100 000 Kč. Nebylo to na účet firmy ale fyzické osoby. Peníze jsem posílal 27.8. a dnes je 9.9. a peníze ještě nedošly. Nevíte jak je to možné? Děkuji

Dobrý den,

za jakým účelem jste peníze do Ruska posílal? Nejedná se náhodou o podvod? V případě neexistujícího či chybně zadaného účty by se peníze automaticky vrátily zpět v řádu dnů. Takto po 3 týdnech peníze dávno dorazily do cíle a protistrana Vám to pravděpodobně jen nechce přiznat.

VK

Dobrý den, po zahraniční platbě a domluvě o odeslání zboží mi nic nepřišlo a druhá strana se mnou přestala komunikovat. Jak dále postupovat? Děkuji za informaci.

Dobrý den,

můžete vše nahlásit Policii ČR, ale sám zvažte, jaká je šance na vypátrání podvodníka v zahraničí (zejména je-li podvodník situován ve vzdálenější zemi se špatnou vymahatelností práva).

S

Prosím poradíte? Dnes mi napsala "paní" z Belgie původem Francie, stará, umírá, bez dětí, manžel zemřel, chce někomu dát dědictví. Nevím, proč jsem si s ní začala psát, bylo mi jí líto nebo co. Až později jsem si uvědomila, co jsem udělala. Napsala jsem totiž všechny své údaje - jméno, příjmení, země, město, adresa, Gmail, telefon...co mám dělat? Co teď? Vůbec nevím, co jsem to provedla :(

Dobrý den,

pozitivní je, že jste si tuto chybu uvědomila a doposud neposlala podvodníkovi žádné peníze. Vámi uvedené údaje naštěstí nelze nijak zneužít. Podvodník se z Vás snaží pouze vytáhnout peníze. Nejdříve Vám naslibuje dědictví, pak Vám bude povídat o penězích na cestě a následně po Vás bude požadovat uhrazení smyšlených poplatků a jiných výdajů. 

RB

Pokračování dotazu 7232: Jeste pro doplneni,  kuryr pouzival logo s adresou enguirybilionscurier Dortmund a tez banka HSBC adresu reditele. Je to možne?

Dobrý den,

ano, webové stránky, kurýrní službu i email ředitele banky zvládne dnes na internetu zfalšovat i průměrný středoškolák. Jedná se skutečně o podvod, žádné další peníze podvodníkovi neposílejte.

RB

Pokračování dotazu č. 7228: Ješte se vracím k minulému dotazu ohledně peněz z Německa. Peníze, které jsem poslala kurýrní službě za skenování atd., lze vymahat soudně?

Dobrý den,

samozřejmě že můžete podat trestní oznámení pro podvod a soudně vymáhat náhradu škody, nicméně Vaše šance na úspěch se bohužel limitně blíží nule. Žádná kurýrní služba nebyla, celou dobu jste si psala s podvodníkem, který sídlí v zemi s velmi špatnou vymahatelností práva (nejčastěji Afrika). 

RB

Přitel mi poslal penize z Německa kuryrni službou. Nakonec skončily v Polsku v bance HSBC. Ta nyní požaduje po měn penize za přistupovy kód a daň. Navic na soukromy účet, nikoli bankovní. Jak se mám k penezům dostat?

Dobrý den,

a nejedná se náhodou o podvod? Peníze se určitě neposílají kurýrem a není možné, aby zásilka určená Vám skončila v polské bance. Pravděpodobně se Vám ozval neznámý cizinec, který Vás slíbil peníze. Nikdy žádné peníze nedostanete. Podvodník nasimuloval celou konverzaci s bankou a kurýrní službou a nyní z Vás bude tahat peníze pod různými záminkami (které jsou mimochodem zcela nesmyslné).

IN

Dobrý den, mám účet v Kanadě Standard Citi bank, u nich vystavený certifikát Money laundering, ale nemohu převádět peníze. Požadují ode mě český mezibankovní schvalovací dopis z České republiky. Prosím, jak mám postupovat k získání tohoto dokumentu?

Dobrý den,

a nejedná se náhodou o podvod? Nic jako mezibankovní schvalovací dopis neexistuje. Platby z Kanady do ČR probíhají zcela standardně, nic extra není třeba. Mimochodem "money laundering" je v překladu "praní špinavých peněz" aneb legalizace výnosů z trestné činnosti.

JP

Pokračování dotazu č. 7220: Dobrý den, díky za odpověď. Svého dodavatele jsem již informoval. Dá se tomu ještě nějak předejít, aby poskytovatele nezměnili? Popřípadě zamezit, aby číslo nezneužili?

Dobrý den,

víc bohužel nyní udělat nemůžete. Jinak než k přepisu odběrného místa na jiného dodavatele EIC zneužít nejde (podvodník má provizi z každého přepsaného místa). 

JP

Dobrý den, dnes se u mě zastavil údajný muž z elektriky. Zeptal se mě pouze, zda vím, že budou zdražovat elektřinu, já že ne. Pak mi o tom chvíli povídal a požádal mě o výpis z elektřiny, opsal si jedno číslo a to bylo vše. Nejspíše EIC. Je možné toto číslo nějak zneužít, aniž bych něco podepsal?

Dobrý den,

jednalo se o podvodníka, který si opsal kód Vašeho odběrného místa (EIC) a nyní zfalšuje Váš podpis a změní Vám dodavatele energií (obvykle do 3-4 měsíců, což je standardní výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele energií). Doporučuji tento podvod nahlásit na Policii ČR a svého dodavatele energií preventivně informovat. 

Pamatujte si, že dodavatelé energií, zdravotní pojišťovny, mobilní operátoři, atd. nikdy neposílají své pracovníky obcházet domácnosti a kontrolovat jejich účty. Podomní prodejci se zabývají prodejem předražených nesmyslů - nikdy si tyto podvodníky nepouštějte přes práh a vůbec se s nimi nedávejte do řeči. V mnoha obcích je navíc podomní prodej zakázán obecní vyhláškou. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nekalé obchodní praktiky na hranicí zákona, podomní prodej, prodej po telefonu, MLM (multi-level marketing), předváděcí akce, šmejdi, nedodané zboží, internetové bazary, tajemná dědictví v zahraničí, jak z nás podvodníci tahají peníze?Rychlé odkazy

Banky v ČR