Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod

Podvod

ZADAT NOVÝ DOTAZ
E

Dobrý den, snad mi zodpovíte a poradíte s problémem. Doporučili mi obchodování na burze u australského poskytovatele. Bohužel jsem byl nezkušený a naletěl. Můj účet nejen že přišel o peníze ale k tomu tam vznikla dlužná suma přes 1 000 USD. Můžete mi poradit zda je dluh vymahatelný v ČR? Děkuji moc za radu.

Dobrý den,

toto spíše vypadá na podvod, kdy z Vás podvodník vytáhl peníze a teď to zkouší pod falešnou záminkou dluhu z burzy znovu. Běžně totiž nemůžete proinvestovat více než máte na účtu.

JR

Dobrý den, již dvakrát mě na spamu upozorňovali nějací lidé, že mají přístup k mému účtu a mám jim poslat a zaplatit nějaké peníze v Bitcoinech. Smazala jsem to ale co dál? Je banka v pořádku? Děkuji 

Dobrý den,

jedná se o klasické podvodné spamy, kterých se na internetu vyskytují tisíce. Váš účet je v pořádku, email smažte a označte jako spam. Více netřeba činit.

DD

Dobrý den, stala se mě taková nemilá věc, kupoval jsem kolo od španělského prodejce, kolo měl poslat přes zásilkovou službu která podrží peníze dokud kolo nedojde, na španělský účet jsem zaslal 1300 EUR a zboží nikde. Dají se dostat peníze nazpět z účtu příjemce, je nějaká možnost?

Dobrý den,

jedná se o podvod, který můžete nahlásit Policii ČR, ale šance na navrácení peněz jsou nulové. Zásilkové služby ani banky takovéto služby neposkytují. Bazarové zboží v zahraničí nakupujte výhradně u prověřených prodejců nebo přes aukční portály, které v podobných případech garantují vrácení peněz (např. eBay).

DS

Dobrý den, zaregistroval jsem se na jedné stránce, kde mi rovnou strhli měsíční platbu, ale hned jsem předplatné zrušil. Přišlo mi to divné a bohužel jsem to zjistil pozdě. Nešlo o velkou částku, ale dozvěděl jsem se, že jsem udělal velikou chybu a stránka lidem i po zrušení strhává peníze dál. A tak se chci zeptat, kartu jsem si zablokoval a platby na internetu také, ale vyžádat si novou je asi samozřejmost že ano? Nikdy sem se nenachytal, ale tady jsem si skutečně nezjistil, co je stránka zač. Teď mám strach, že jsem po zadání platební karty dal plný přístup nesprávným lidem. Jak mám co nejlépe postupovat? Došlo k tomu před dvěma dny.

Dobrý den,

po zablokování platební karty je odpovědnost za další případné zneužít karty na straně banky. Nemusíte tak mít obavu o další osud své karty (již z ní není možné strhávat peníze).

PT

Zdravím, mám triviální dotaz ale jsem v tomto ohledu hodně paranoidní. Může určitá osoba nějak zneužít toho, že je ji známo číslo bankovního účtu spolu s telefonním číslem? Pravděpodobně není možnost jak by k tomu mohlo dojít, ale chtěl bych mít jistotu. Díky

Dobrý den,

číslo bankovního účtu ani v kombinaci se znalostí telefonního čísla nijak zneužít nelze.

PT

Dobrý den, oslovila mě po emailu jistá paní, že mi chce nabídnout finanční dar. Znám ji. Její pan notář mi odeslal darovací listinu s jistou větší částkou. Pro mě je 100 000 Kč větší částka. Na dokumentu byl její podpis, podpis pana notáře z Francie a čeká se na můj podpis. Jenže mi přijde divné, že v dokumentu se nachází suma 575 eur za převedení daru do Česka. Je to tak správně, že se za finanční dar platí taková suma a nebo se jedná o podvod? Děkuji.

Dobrý den,

jedná se samozřejmě o podvod. Přestaňte věřit na to, že Vám neznámý cizinec přes email slíbí peníze. Proč by to dělal? Vy byste darovala 100 000 Kč neznámému Rumunovi?

LG

Dobrý den, mám takový problém. Na sBazar.cz jsem měla inzerovaný notebook, ozval se mi na něj muž, který psal česky, notebook chtěl poslat do Londýna s tím, ze peníze zašle na účet. Tak jsem souhlasila a čekala na platbu. Došel mi e-mail z ING direct bank, ze platba bude připsána na můj účet jakmile zašlu potvrzení o poslané zasilce. E-mail byl věrohodný, tak jsem tak učinila. Jenže pak došel další, ze nemůžou aktivovat platbu nižší než 10 000 Kč, a proto musel kupující zaslat 3 500 Kč navíc (měl poslat dohromady 6 500 Kč), takže jakmile zašlu refundaci na částku 3 500 Kč, aktivují mi na můj účet 10 000 Kč. Myslela sem, že je to tak v pořádku, když komunikuji s bankou, peníze jsem zaslala, poté došel další e-mail, že nastal problém a odešlo na můj účet dalších 3 500 Kč, které musím vrátit, jinak mi nemohou aktivovat moji platbu nyní ve výši 13 500 Kč. Nevěděla jsem co dělat, abych svoje peníze získala zpět, tak jsem je poslala a čekala. Přišel e-mail, že platba je aktivní a během par dni mi dojde na můj účet. A nestalo se tak. Došel další e-mail, ze kvůli poplatkům co jsem zaplatila za převod Western union mi kupující musel zaslat 400 Kč za poplatky, ale nemůže poslat nižší částku než 3 500 Kč, že je to mezinárodní převod. Takže po mě opět chtějí peníze. 3 100 Kč a když neodešlu, neaktivuji mi platbu. Co mám prosím dělat? Chci své peníze zpět. Děkuji.

Dobrý den,

jedná se o podvod. Své peníze bohužel zpět nedostanete, neb podvodník sídlí v zemi se špatnou vymahatelností práva (nejčastěji Afrika). Udělala jste bohužel několik závažných chyb, ze kterých by se bylo dobré pro příště poučit.

1) Proč by cizinec z Anglie chtěl koupit použitý notebook za 6 500 Kč přes český bazar? To přece nedává žádný smysl. Vy také nekupujete použitou elektroniku nízké hodnoty na rumunském online bazaru.

2) Nikdy neposílejte zboží před připsáním peněz na účet (jinak prodávající ztratí motivaci Vám zaplatit).

3) Česky si s Vámi bude dopisovat kdokoli (Google translator Vám do češtiny přeloží konverzaci z libovolného jazyka).

4) Komunikaci s bankou (včetně falešného webu a emailů) umí nafixlovat i průměrný středoškolák, je to práce na pár hodin. 

5) Banky nemají s prodejem bazarového zboží nic společného. Ty jen procesují platby na základě pokynu majitele účtu. Vůbec je nezajímá kdo a proč za co platí, nekontrolují odeslané zásilky. Příběh o mezinárodních platbách, poplatcích a minimech je nesmysl. 

6) Nikdy nikomu neplaťte přes Western Union.

DP

Dobrý den, na sBazaru jsem našel inzerát na prodej auta, jedná se o Něměcko, pán nabízí za 7 000 EUR, určitě se jedná o podvod, komunikace je přes translator, ale má to vymakané, protože má nějakou ženu co mluví česky a ta volá na moje telefonní číslo. Dá se někde tento pokus o podvod hlásit?

Dobrý den,

pokus o podvod nahlaste Policii ČR, která vše prošetří. Přímo pod inzerátem je také tlačítko pro nahlášení podezřelého inzerátu provozovateli sBazaru, který může inzerát okamžitě zablokovat.

P

Muzu nejak nahlasit podvodny ucet 5615085349/0800? Pokud to lze, mohu se zeptat jak? Zaslala jsem na nej menize lze to nejak vratit zpet?

Dobrý den,

podvod nahlaste Policii ČR, která podnikne další kroky v přestupkovém či trestním řízení.

P

Dobry den, potrebovala bych radu. Byla mi nabidnuta pujcka od soukromeho investora, ktery mluvi cesky a ma ceske tel. cislo. Chtel poslat z meho uctu overovaci plabu, kterou jsou poslala. Tim padem ma moje cislo uctu. Po nekolika dnech se ukazalo, ze je z Nigerie a uz zaclo peklo. Najednou mi poslal penize na cesky ucet pres sprostredkovatelku tady v CR a chtel poslat pres Westerunion. Ted mi pise a posila penize na muj cesky ucet a ja nevim co mam delat. Vyhrozuje mi, ze mi udela peklo. Muze mi zablokovat ucet? Mam si udelat novy? Na vse mam doklady a vse ulozene.

Dobrý den,

stejně jako učíme malé děti nechodit pryč z dětského hřiště s cizími lidmi, dospělí by se měli vyvarovat kontaktu s neznámými cizinci, kteří jim slibují modré z nebe (pohádkové zbohatnutí, koupi inzerovaného bazarového zboží se zasláním na druhou stranu zeměkoule, půjčky, atd.). Jedná se o klasické podvody, kdy z Vás budou podvodníci pouze tahat peníze. Sídlí v zemích jako Nigérie, kde je velmi špatná vymahatelnost práva. Doporučuji s tímto podvodníkem okamžitě ukončit veškerou komunikaci, i když Vám bude vyhrožovat třeba vyšetřováním FBI (nejčastěji používaná falešná hrozba). Podvodník Vám nemá jak uškodit, nemůže Vám zablokovat účet ani nic podobného. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nekalé obchodní praktiky na hranicí zákona, podomní prodej, prodej po telefonu, MLM (multi-level marketing), předváděcí akce, šmejdi, nedodané zboží, internetové bazary, tajemná dědictví v zahraničí, jak z nás podvodníci tahají peníze?Rychlé odkazy

Banky v ČR