Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod

Podvod

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JP

Dobrý den, nedávno jsme se s přítelkyní dozvěděli, že je na ni uvalena exekuce za neplacení pojistné smlouvy, kterou za ní vyplnila její macecha, která v dané pojišťovně pracovala, tudíž ona o ní nevěděla. Vše je již nahlášeno na polici jako podvod a mě zajímá, jestli může exekutor zmrazit můj účet v bance, kam chodí i rodičovský příspěvek mojí přítelkyně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je velmi dobře, že jste hned tento podvod nahlásili na Policii ČR. Riziko exekuce (zmražení Vašeho účtu) tu bohužel je. Doporučuji o podaném trestním oznámení informovat pojišťovnu, která by na základě těchto nových skutečností měla vymáhání nezaplaceného pojistného pozastavit.

LK

Dobrý den, existuje nějaký způsob, jak dostat zpátky peníze, vložené do pyramidy Five Winds Assets Management? Přítel se dal nalákat známým a vložil značnou část úspor přes tohoto člověka na zahraniční účet uvedené společnosti. Je možné tyto prostředky získat zpátky?

Dobrý den,

podejte trestní oznámení, ale šance na záchranu peněz z pyramidových podvodů je minimální (zejména jsou-li peníze na účtech v zahraničí).

B

Dobrý den, na účet prodávajícího jsem z mého účtu zaslala částku 720,-Kč, příkaz bance jsem zadala 19. února a to paní, která v inzerátu vystupovala jako Peta Malinka, její č. účtu 670100-2215489930/6210. Dá se s tím prosím něco udělat? Paní nereaguje na mé zprávy, dokonce si mě nyní i zablokovala. Chci zabránit aspoň tomu, že paní okrade další lidičky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

věc je třeba nahlásit Policii ČR. Samotné banky nemohou platby vracet ani blokovat účty (nemohou posoudit, jedná-li se o podvod či nikoliv - to přísluší pouze PČR/soudům).

I

Dobrý den, prodávám použitý oblek do Anglie. Citibank international mi poslala potvrzeni o tom, že zadržela platbu a že ji připíše až po odeslání zboží - chtějí sledovací číslo a potvrzení. Paní mi o tom psala, že to takhle udělá. Máte s tímto způsobem zkušenosti? Díky

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod. Podvodník Vám nyní píše jménem banky falešné informace. Zboží nikdy nesmíte odeslat před obdržením platby (jinak by kupující neměl důvod platit). Podvodníkovi ale vůbec nejde o prodávané zboží. Po odeslání zásilky by z Vás začal tahat peníze na různé smyšlené výdaje (bankovní poplatky, daně, cla a podobné nesmysly). Tito podvodníci sídlí v zemích s velmi špatnou vymahatelností práva (nejčastěji Afrika). K jejich odhalení si mnohdy stačí položit otázku, proč by někdo z Anglie procházel české bazary a sháněl na nich použitý oblek. 

JH

Dobrý den, mám dvě mikro-půjčky, které splácím. Jsou sice nebankovní, ale nejsou od žádných fyz. osob, no je to prostě Zaplo a Kamali. Jenže najednou mi volají fyzické osoby, které nabízejí úvěry. Velmi se mi nelíbí tohle a mám mít nějakou obavu z toho? Je to nějaký Radek Dornak a nějaká Sismova, vůbec nevím jak se k nim moje číslo dostalo a co to má znamenat, mám z toho divný pocit. Upozorňuji, že nejsem v žádném registru negativně evidován a vše řádně splácím.

Dobrý den,

těžko říct, kde neznámí volající nabízející půjčky vzali Vaše telefonní číslo, ale určitě to není v pořádku. Bez Vašeho výslovného souhlasu nesmí nikdo uchovávat Vaše osobní údaje (včetně telefonního čísla) a už vůbec je nesmí používat k marketingovým účelům (např. k nabídce půjček). Pokud by se to opakovalo, můžete dotyčné žalovat.

Nebankovní půjčky co nejdříve doplaťte a již nikdy více si takto nepůjčujte. Zatímco Kamali Vám účtuje RPSN "jen" 49%, u Zapla platíte více než 1000%. Finančně gramotný člověk si půjčuje u bank za 5-8%.  

F

Jsem v bance a stále hovoří o tom, že máme vkládat do produktu piva a vody do Dominikánské republiky. Také do rumu, který se bude dovážet do České republiky. Co je realita?

Dobrý den,

patrně se jedná o podvod, žádná banka klientům nenabízí investice do exportu piva a vody do Dominikánské republiky (a importu rumu). 

PC

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou. Odmítl jsem úvěrovému pracovníkovi společnosti Fincentrum podepsat připravený návrh hypotečního úvěru. Což nesl s očividnou nelibostí a sdělil mi, že budu muset uhradit bance náklady s odhadem nemovitosti, na to jsem byl upozorněn předem a počítal s tím. Poté mi ovšem zmiňovaný pracovník obratem zaslal k úhradě fakturu ve výši několika tisíc za úhradu nákladů a ušlého zisku. Na toto jsem nebyl upozorněn ani předem ani v momentě kdy jsem nabídku odmítl. Je takový požadavek oprávněný?

Dobrý den,

nejenže nemáte povinnost úvěrovou smlouvu podepsat, ale navíc i po podpisu můžete ze zákona od smlouvy odstoupit bez sankce ve lhůtě 14 dní od podpisu smlouvy. Požaduje-li po Vás Fincentrum úhradu ušlého zisku, porušuje tím zákon. Doporučuji podat podnět České národní bance, jinak se nepoctivých finančních poradců nezbavíme. 

J

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně převodu peněz z Kanadské Banky. Bohužel jsem na základě potvrzení o převodu peněz (Jmenuje se to Telegraphic transfer) odeslal zboží na adresu, ale místo toho aby mi převedli peníze, napsali mi, že chtějí poplatek: Nejdřív to bylo kvůli tomu, že můžou odeslat minimální částku 32 tisíc a drobné, ale dotyčná mi měla převést pouze 24 tisíc. Samozřejmě po doplacení pak přišlo, že kvůli MMF chtějí 25% z celkové částky. Dělalo to asi 8 500 Kč. Bohužel jsem se nechal okecat od dotyčné že je vše v pohodě a opět peníze poslal. Nyní, po x urgencích co teda bude mi přišlo, že omylem banka převod "zdvojila" a proto chtěla od dotyčné odečíst 2x tolik peněz. Ona mi pak psala, že jí teď blokují asi 1000 dolarů a že já musím poslat též 1000 dolarů, aby nám platbu uvolnili. Nemluvě o x dalších kecech o ní že je vše ok. Ona normálně reaguje, mám její ofocenou občanku, je to holka z Maďarska který prý pracuje na lodi (doloženo x fotkama) a kupovala notebook pro neteř. No počítám, že na 99% mi napíšete, že je to podvod a vím, že peníze nejspíš už nikdy neuvidím, ale chtěl bych se zeptat. Mohli byste mi poradit, kde tento podvod nahlásit? Přijde mi, že když půjdu na PČR, že je to naprosto zbytečné, nic s tím neudělají. Není nějaká stránka, kde bych mohl tento podvod nahlásit? Popřípadě myslíte, že má cenu toto nahlásit na Maďarskou policii? Ona normálně reaguje, když jsem jí psal, že je to podvod, že ji nahlásím na policii, začala se rozčilovat co jí to píšu, že to není podvod atd. Skoro bych jí i věřil, ale opravdu se mi nechce platit 1000 dolarů. Už jsem poslal celkem asi 25 000 Kč, které nejspíš neuvidím (+22 000 za notebook co mi mělo přijít). Kdybyste mi mohli poradit kam to nejefektivněji nahlásit? Napíšu klidně na FBI. Moc děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

jedná se o podvod, podejte trestní oznámení na neznámého pachatele na Policii ČR. Podvodník se skrývá v zemi se špatnou vymahatelností práva (nejčastěji Afrika) a navíc s Vámi komunikoval pod falešnou identitou (komunikace s bankou byla taktéž fingovaná a v režii podvodníka), takže ho nebude možné vypátrat ani jinak předat spravedlnosti. 

Poslat někomu do Kanady 25 000 Kč jen na základě pár líbivých emailů, to je i na mne velmi silná káva. Selským rozumem:

1) Proč by si někdo z Kanady kupoval bazarový notebook v ceně 22 000 Kč zrovna v ČR? (Vy přece také bazarové zboží nenakupuje na druhé straně zeměkoule, protože samotné náklady na dopravu by byly neúnosně vysoké, nemluvě o doplatcích cla/DPH a dalších rizikových faktorech)

2) Proč jste kupujícímu posílal zboží před zaplacením? Jako prodávající nikdy nemůžete odeslat zboží před zaplacením, jinak kupující nemá důvod Vám platit. 

3) "Abych Vám mohl zaplatit peníze, napřed mi nějaké pošlete" - toto bych ani nenazýval pokusem o podvod jako spíše velmi dobrým žertem na úrovni komedie "Ducháček to zařídí". Tohle přece nemůžete myslet vážně...dávejte na sebe v životě pozor, jinak velmi rychle přijdete o mnohem více než o 25 000 Kč. 

T

Pokračování dotazu. č 6085: Na můj dotaz jste mi odpověděli, že banka neexistuje. Posílám Vám email banky a prosím o názor. Děkuji

Dobrý den,

skutečně se jedná o podvod. Web falešné banky Vám dnes dokáže vytvořit i průměrný student střední školy za jedno odpoledne. Neposílejte žádné peníze neznámým cizincům, kteří Vás kontaktovali přes email (a nyní Vám třeba píší jménem falešné banky) - jinak o ně přijdete. 

T

Banka EBID mi oznamila uspesne zalozeni online bankovnictvi vcetne podminek pristupu-mimo jine. 1.vygenerovani AKTIVACNIHO KODU-dodala banka 2.kod CURRENCY doda ministerstvo financi, ale az po zaplaceni castky 4 500 EUR a pak bude zpristupneno online bankovnictvi. Prosim o vas nazor. Dekuji

Dobrý den,

jedná se o podvod. Kontaktoval Vás neznámý cizinec přes email a slíbil Vám pohádkové zbohatnutí. Nyní z Vás bude pod různými záminkami pouze tahat peníze. Jeden scénář, mnoho různých provedení - podobných příběhů máme plnou poradnu.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nekalé obchodní praktiky na hranicí zákona, podomní prodej, prodej po telefonu, MLM (multi-level marketing), předváděcí akce, šmejdi, nedodané zboží, internetové bazary, tajemná dědictví v zahraničí, jak z nás podvodníci tahají peníze?Rychlé odkazy

Banky v ČR