Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba

Platba

ZADAT NOVÝ DOTAZ
D

Dobrý den, měla bych prosbu. Fungují zahraniční převody do Egypta? Mam na mysli převod peněz na běžný účet tam. Děkuji

Dobrý den,

platby do Egypta fungují, ale tato země je klasifikována jako riziková, takže veškeré odchozí platby z ČR do Egypta mohou být podrobeny důkladné kontrole (zda nedochází k praní špinavých peněz nebo financování terorismu). Proto je jednodušší např. dovolenou hradit jiným způsobem (kartou online, atd.).

KS

Prosim vas, 16.5.2019 mi byla odeslana nemocenska a jeste dnes 21.5. ji nemam. Je to z CNB do Moneta Money Bank. Dekuji

Dobrý den,

tuzemská platba trvá max. 2 pracovní dny. Byla-li platba odeslána ve čtvrtek 16/5, musela Vám dorazit na účet v pátek 17/5. Nemáte-li peníze na účtu ani dnes, platba odeslána nebyla. 

MH

Dobrý den, včera jsem poslala peníze na účet do mBank bez předčíslí. Prosím, můžete mi sdělit, zda účet existuje a jak dostat peníze zpátky? Děkuji

Dobrý den,

bez vyplněného předčíslí Vám mBank pravděpodobně vrátí platbu zpět - vyčkejte 4 pracovní dny. Pokud se Vám platba nevrátí, byla připsána na správný účet.

JM

Dobrý den, potřebuju poslat peníze na účet do kanadské banky. Mám pouze SWIFT code, transit , Inst., Account Byla jsem i v bance, ale nevěděli jsme, které údaje použit (vyjma account aSWIFT) a jak vyplnit příkaz k úhradě.

Dobrý den,

předně bych Vám doporučil zvážit změnu banky. Jedním z hlavních úkolů bank je zprostředkování platebního styku. Pokud banka neví jak na to, je něco špatně. U SEPA plateb je zadání čísla účtu povinné ve formátu IBAN. U ostatních zahraničních plateb (včetně platebního styku s Kanadou) se uvádí SWIFT a číslo účtu příjemce. V tomto případě se bude správný údaj nalézat pod pojmem "account" nebo "account number". 

JT

Pokračování dotazu č. 6551: Dobrý den, děkuji Vám za odpověď v bankovní poradně. Nevím, kam se obrátit o pomoc či radu, a tak prosím, zda byste byl tak laskavý a poradil ještě v pár souvisejících věcech. Pokud příjem z činnosti OSVČ bude přicházet na dolarový účet v USD, asi by nebylo dobré, aby tento účet byl přímo jako podnikatelský? Z podnikatelského je třeba platit zálohy plateb OSVČ trvalými příkazy v korunách - máme tedy k tomuto účelu zavést další účet korunový? Jakou banku a typ účtu vybrat? (poplatky) Na soukromý účet (to bude tedy již třetí účet?) si peníze převádět z dolarového účtu anebo přes ten podnikatelský korunový? Z něho by měly být hrazeny soukromé výdaje na živobytí a trvalé příkazy (bydlení, pojistné atd). Pokud by tedy byly potřeba celkem tři účty (USD na přicházející příjmy, korunový podnikatelský a korunový soukromý), jak vybrat banku? Jak tuto zamotanou věci udělat co nejjednodušší a efektivní? Velmi vás prosím o pomoc. Díky za pochopení.

Dobrý den,

pro příjem plateb z USA doporučuji běžný účet od banky Creditas, která má velmi dobré kurzy a nízké poplatky (jen 50 Kč/příchozí zahraniční platba ze zemí mimo EU, vedení účtu a tuzemské transakce zdarma). V jaké měně máte výdaje? Máte-li 100% výdajů v CZK, pak můžete dolarové platby přijímat přímo na CZK účet. Pokud naopak některé náklady hradíte v USD, vyplatí se platby přijímat na USD účet (a z něj USD platby hradit přímo a zbytek převádět na CZK účet). Tuzemské platby a výdaje v CZK hraďte z CZK účtu. 

Jak velké je Vaše podnikání? Máte-li obrat do 1 mil. Kč a jste-li neplátce DPH, pak nemusíte mít nutně separátní podnikatelský účet (může však sloužit k lepšímu přehledu podnikatelských a soukromých aktivit). Dle měny výdajů a velikosti podnikání pak budete mít 1-3 účty (až 1 v USD a až 2 v CZK). 

J

Dobrý den, dne 27.3.2019 jsem provedl platbu kartou a autorizoval částku 20.000,- . Obchodník si strhl z banky 4 x 5000,- . Banka mu peníze vydala, ale blokaci na 20.000,- nezrušila. Tím, že mi bylo blokováno celkem 40.000,- jsem se dostal do záporného zůstatku a nemohl jsem disponovat mými penězi, což mi způsobilo značné potíže. Banka tvrdí , že to jejich vina není, že se prostě jen částky nespárovaly. Ačkoliv jsem reklamaci řešil hned 1. pracovní den od zjištění (1.4.2019), tak mi blokovanou částku uvolnili až po uplynutí 7 dní od události (4.4.2019). Můžete mi prosím alespoň přibližně objasnit, kdo je vlastně na vině? Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

chyba je buď na straně obchodníka (špatně odeslaný požadavek do banky) nebo na straně banky (špatně zpracovaný přijatý požadavek od obchodníka). Vy jste postupoval správně tím, že jste podal reklamaci. Na vyřešení reklamace mají banky 30 dnů, tedy vyřešení reklamace do 7 dnů lze považovat za velmi dobrou reakční dobu.

IK

Dobry den, jak muzu co nejrychlejsim zpusobem prevest penize na ucet u PPF Banky? jsem z Brna a pobocku zde PPF nemá. Dekuji

Dobrý den,

platbu zadejte přes internetbanking, peníze dorazí na účet do PPF banky zítra dopoledne. Banky taktéž nabízejí za poplatek expresní platby, kde je převod dokončen ještě tentýž den (opět možno zadat přes internetbanking).

GR

Dobrý den, při posílání peněz online bankovnictvím jsem omylem zadala nesprávný kód banky. Teď nevím co s tím. Přijdou peníze na správné číslo účtu? Nebo dá se platba nějak stornovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s chybným kódem banky peníze na správné číslo účtu nedorazí. Vyčkejte 4 pracovní dny - třeba jste měla štěstí a chybně zadané číslo účtu neexistovalo (platba se Vám vrátí zpět na účet). V opačném případě kontaktujte svou banku, která vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud dotyčný peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

JP

Dobrý den, omylem jsem zadal jiné číslo účtu než na který jsem chtěl poslat platbu pres bankomat. Jak mohu získat peníze zpět?

Dobrý den,

vyčkejte 4 pracovní dny - třeba jste měl štěstí a chybně zadané číslo účtu neexistovalo (platba se Vám vrátí zpět na účet). V opačném případě kontaktujte svou banku, která vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud dotyčný peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

M

Dobrý den, chci zaplatit převodem do USA. Moje banka (UniCredit) nabízí vyplnit platbu na účet xxx a SWIFT kód. Swift je jasný, ale nevím jaký účet vyplnit. Příjemce mi poslal více čísel - "account", "wire routing" a "Electronic/ACH Transfer". Prosím o radu. Děkuji

Dobrý den,

americké banky bohužel stále neadoptovaly standard IBAN. Zadání platby provedete kombinací SWIFT (BIC) a "account number".

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

tuzemský a mezinárodní platební styk, IBAN, SWIFT/BIC, SEPA, poplatky, které banky mají nabízejí nejlevnější platby?Rychlé odkazy

Banky v ČR