Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba

Platba

ZADAT NOVÝ DOTAZ
R

Dobrý den, poslal jsem do Equa bank peníze přes českou poštu, kde jsem zadal chybné číslo účtu (místo desetimístného jsem zadal devítimístné). Jak mám prosím postupovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je velmi pravděpodobné, že devítimístné číslo běžného účtu v Equa bank existovat nebude a platba se vrátí zpět České poště. Doporučuji věc řešit s Českou poštou coby odesílatelem platby.

DT

Dobrý den, mají v Turecku shodné číslo euro účtu a IBAN? Jak dlouho trvá převod euro z mého účtu v ČSOB do Turecka ?

Dobrý den,

IBAN označuje mezinárodní formát čísla účtu (je unikátní pro každý účet, není s ničím shodný). Převody trvají obvykle několik pracovních dnů. 

VM

Dobrý deň, potrebujem zaslať čiastku 525 CZK na účet Fio v ČR z účtu mBank SR v EUR. Akú sumu v EUR mám zaslať, aby príjemca obdržal čiastku práve 525 CZK? Dakujem

Dobrý den,

chcete-li aby příjemce obdržel přesně 525 CZK, je třeba ze slovenského účtu odeslat 525 CZK (nikoliv ekvivalent v EUR). Mezinárodní platba v CZK by ale byla výrazně dražší na poplatcích pro odesílatele i příjemce (SEPA platby v EUR jsou zdarma). Proto doporučuji se s příjemce platby dohodnout na přesné částce v EUR, neboť příchozí euro platba se přepočítává na koruny kurzem banky ze dne připsání platby (a Vy nemůžete vědět, jaký kurz bude mít Fio Bank v ČR zítra dopoledne). 

Z

Dobrý den, je možné mimo sjednání půjčky nějak jinak zneužít foto přední strany občanky? Moc děkuji

Dobrý den,

samotná fotka přední strany OP (bez zadní strany OP a bez fota dalšího dokladu totožnosti, např. pasu či řidičského průkazu) by zneužitelná být neměla. U všech právních aktů činěných osobně je vždy vyžadováno předložení originálu OP. Kopie dokladů se používá při sjednání půjčky na dálku.

F

Dobrý den, mohl bych se zeptat, za jak dlouho průměrně dorazí platba odeslaná z Paypal na bankovní účet? Požadoval jsem výplatu dnes dopoledne, nejsem si tedy jistý, jak dlouho může trvat, jelikož jsem toto neprováděl. Může platba dorazit zítra nebo spíše až koncem týdne? Mám účet u RB. Děkuji

Dobrý den,

platba by Vám na běžný účet u RB měla dorazit do 1 pracovního dne od momentu zadání platby (resp. od uvedeného data splatnosti).

AZ

Dobrý den, v zahraničí jsem měla půjčený automobil z autopůjčovny, která si klasicky blokovala určitou částku. Po vrácení auta autopůjčovna do dvou dnů uvolnila blokaci částky na kreditní kartě. Tím (podle mého názoru) dali najevo, že jsem auto vrátila v pořádku a pro stržení jakékoliv částky z mého účtu není důvod. Za 3 dny mně však strhli částku ve výši 400 EUR bez jakéhokoliv vysvětlení. Na moji zprávu, proč to udělali a že na to neměli právo, nereagují. Zkouším strženou částku reklamovat přes svoji banku (chargeback), ale banka nechce situaci řešit, protože podle nich si autopůjčovna oprávněna strhla částku za např. poškození auta. Jak tuto situaci řešit? Děkuji

Dobrý den,

snažte se svou banku přesvědčit k využití institutu chargeback, který je zde právě pro tyto případy. Jinak Vám nezbude než se navrácení peněz domáhat právní cestou (žalovat autopůjčovnu v zahraničí může být komplikované a právní náklady pravděpodobně převýší 400 EUR). 

HS

Dobry den, mam uspory na eurovem uctu v bance Credit Agricole na Ukrajine. Poradte mi, prosim, jak se s nejmensimi ztratami k penezum dostat bez nutnosti cesty na Ukrajinu? Prevadet eura do zahranici banka neumoznuje. Dekuji predem za radu.

Dobrý den,

pokud ukrajinská banka neumožňuje převod peněz do zahraničí (což je velmi podivné), zkuste peníze převést do jiné ukrajinské banky, která Vám následný převod do ČR umožní. Jinak Vám nezbude než peníze vybrat hotově na pobočce na Ukrajině a peníze do ČR transportovat fyzicky.

MF

Dobrý den, potřebuji ze spořícího účtu převést peníze na běžný účet. Když tu operaci provedu v den pracovního klidu (sobota, neděle, svátek), budou peníze běžném účtu okamžitě v den převodu? Nebude se transakce provádět až v následující pracovní den?

Dobrý den,

přijde na to, u které banky jsou běžný účet a spořicí účet vedeny. Platby v rámci banky probíhají ve většině případů neprodleně 24/7, tedy jsou-li oba účty u stejné banky, platba proběhne pravděpodobně ihned. Jsou-li účty u různých bank:

 • umí-li obě banky okamžité platby, proběhne platba okamžitě
 • neumí-li min. jedna z bank okamžité platby, proběhne platba v nejbližší pracovní den
 • JV

  Dobrý den, podvodem mi bylo blokováno několik plateb v US dolarech během 4 minut. Banka se se mnou spojila, ale prý nemůže blokaci zastavit. Musí prý proběhnout platba a potom budu moci podat reklamaci. Je to tak správně? Proč se platby nezastaví blokaci?

  Dobrý den,

  je třeba podat reklamaci a banka musí prošetřit, jak k neoprávněným platbám došlo. Doporučuji neprodleně zablokovat platební kartu a požádat o vystavení nové.

  V

  Dobrý den, jak je to prosím s údaji (jméno) při příchozí a odchozí platbě fyzických osob? Když posílám z účtu peníze na jiný účet, nevidím ve výpisu jméno příjemce, příjemce peněz však ve výpisu mé jméno (odesílatel) vidí, jak to? A lze nějak zajistit, aby mé jméno vidět nebylo? Vřele děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  důvod pro toto (ne)zobrazení jmen je prostý. Jméno majitele účtu je bankovním tajemstvím, tedy ho odesílatel vidět nemůže. Příjemce ale potřebuje vědět, od koho mu platba dorazila a má se za to, že je to i v zájmu odesílatele (jinak by příjemci peníze neposílal).

  Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
  Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

  Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

  Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

  tuzemský a mezinárodní platební styk, IBAN, SWIFT/BIC, SEPA, poplatky, které banky mají nabízejí nejlevnější platby?  Banky v ČR