Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba

Platba

ZADAT NOVÝ DOTAZ
D

Dobrý deň prajem, stala sa mi teraz nedávno taká vec, že slovenská banka (slovenský klient, pre ktorého pracujem) mi odoslala peniaze na môj český účet v nemenovanej banke, ale peniaze mi neboli pripísané na účet. Kontaktovala som slovenskú stranu, tí mi už odoslali aj oficiálne potvrdenie o tom, že platbu previedli. Chodievajú mi od nich peniaze každý mesiac a nikdy doteraz nebol problém. Keď som sa obrátila na českú banku, naposledy si odo mňa vyžiadali toto oficiálne potvrdenie o prevedení platby zo slovenskej banky. Čakám momentálne, ako sa to ďalej bude riešiť, ale keďže so mnou nekomunikujú spôsobom, ako by som uvítala, t.j. že ma budú informovať, ako sa tento prípad bude ďalej riešiť a či sa už vôbec rieši, píšem vám, či by ste mi nevedeli poradiť. Nepoznám nikoho, komu by sa niečo podobné stalo. Aké kroky by mala moja česká banka urobiť, resp. čo od nich mám žiadať? Veľmi pekne ďakujem za pomoc. S pozdravom. Denisa

Dobrý den,

banka příjemce platbu která nepřišla nemusí vůbec řešit, neboť to není v jejím poli působnosti. Těžko říct kde nastala chyba (pravděpodobně na straně odesílatele), ale dokud peníze nedorazí na Váš český účet, je to mimo vliv vaší české banky. 

J

Prosím jak zadat platbu z ČR na Slovensko? Děkuji

Dobrý den,

pro zadání zahraniční platby Vám příjemce musí sdělit IBAN (mezinárodní formát čísla účtu) a SWIFT/BIC (mezinárodní kód banky). Následně zvolíte v internetbankingu položku "zadat SEPA platbu".

SZ

Kolik zaplatím poplatků, když pošlu do zahraničí (konkrétně do Španělska) přes Geroge z mého účtu 300 EUR a způsob zpoplatnění bude OUR?

Dobrý den,

platby v rámci EU v EUR jsou klasifikovány jako tzv. SEPA platby, u kterých není možné zvolit poplatkovou dispozici OUR (pouze SHA - každý platí poplatky své bance). Česká spořitelna si za odchozí SEPA platbu účtuje 220 Kč. Díky nařízení EU budou od prosince SEPA platby zdarma.

PN

Dobrý den, očekávám platbu na účet ze zahraničí. Konkrétně z Kataru. Platba byla odeslána z "The Commercial Bank of Qatar" v sobotu, nicméně zatím nedorazila. Vzhledem k tomu, že s odesílatelem nemám v současné době spojení, ráda bych se zeptala, zda po odeslání mohl platbu zamítnout, či jí zrušit. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

platbu lze stornovat až do momentu než opustí banku (pak již nikoliv). Banky o víkendu nepracují, tedy platbu zadanou v sobotu bylo možné zrušit až do nedělní půlnoci.

IB

Při zadávání platby přes internetové. bankovnictví byl chybně vyplněn kód banky, místo 2010 byl chybně uveden kód 2020. Platba proběhla 4.11.19. Mohu požádat o vraceni platby (170 Kč) na účet nebo přesměrování na banku Fio (2010)? Děkuji za rychlou odpověď. 

Dobrý den,

banky nemohou připsané platby z cizího účtu vracet nebo přesměrovávat jinam. Jak by se Vám líbilo, kdybyste něco prodával, kupující Vám zaplatil, Vy mu věc předal a on pak dal pokyn bance k vrácení peněz? 

Pokud cílový chybně zadaný účet neexistoval, platba se Vám již vrátila zpět na účet (proveďte kontrolu). V opačném případě kontaktujte svou banku, která vyzve majitele účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

MJ

Dobrý den, přišla nám pokuta z Rakouska a v pokynech pro platbu mám jen IBAN (SEPA) AT52 2081 5000 4273 5266. Dále BIC: STSPAT2GXXX. Nic více, dokázal byste mi prosím poradit o jakou banku jde, abych mohla vyplnit adresu, název banky a pokutu zaplatit? Děkuji mnohokráte! 

Dobrý den,

jedná se o Steiermaerkische Bank Und Sparkassen Ag, Sparkassenplatz 4 Graz 8010, Graz, Austria.

P

Pobírame s manželem důchod z Rakouska. Nyní si chceme otevřít v ČR eurokonto a chceme si nechat důchod přeposílat v eurech. Jaká bude výše poplatků za přeposlání a výběr euro - pouze obecně. Která banka je nejvhodnější co do výše poplatků? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

díky regulaci EU nesmí být od prosince 2019 poplatky za SEPA platby (v EUR v rámci EU) vyšší než poplatky za tuzemské platby. V praxi tak budou europlatby zcela zdarma. Pro výběr EUR hotově na pobočce nabízí dobré podmínky Banka Creditas (poplatek 10 Kč).

PB

Dobrý den, u své banky jsem zadala špatně číslo účtu. Bylo by možno zjistit, zda ve vaší bance existuje toto číslo účtu? Zda mám žádat o vrácení peněz nebo neexistuje a peníze se vrátí zpět? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

vyčkejte 4 pracovní dny - pokud se peníze nevrátí, měla jste bohužel smůlu a chybně zadané číslo účtu existovalo. V takovém případě kontaktujte svou banku, která vyzve majitele účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

S

Jaký je poplatek za převod peněz z účtu Poštovní spořitelny na jiný účet?

Dobrý den,

u většiny účtů a bank je dnes zadání platby elektronicky přes internetbanking zcela zdarma. Platby zadané na pobočkách nebo na České poště mohou vyjít až na desítky korun.

EB

Dobrý den, při platbě SEPA mám uvést jméno příjemce. Mužů použít BIC?

Dobrý den,

je-li vyžadováno jméno příjemce, musíte uvést jméno příjemce a ne BIC (mezinárodní kód banky).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

tuzemský a mezinárodní platební styk, IBAN, SWIFT/BIC, SEPA, poplatky, které banky mají nabízejí nejlevnější platby?Rychlé odkazy

Banky v ČR