Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet

Běžný účet

ZADAT NOVÝ DOTAZ
BJ

Dobrý den, jsem místopředsedkyní Spolku absolventů OA a SEŠ Brno - Pionýrská 23, máme účet a každý měsíc dostáváme na naši adresu výpis z účtu. Tak tomu bylo až do července 2021. Za měsíc srpen 2021 jsme dosud tento výpis neobdrželi. Můžeme vědět proč? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u jaké banky máte veden běžný účet? Může se jednat o pochybení na straně banky nebo poštovního doručovatele. 

B

Dobrý den, mám dotaz ohledně převodu peněz z účtu matky. S mojí sestrou jsme určeny jako disponenti k jejímu účtu. Při udělení tohoto práva, že mohu já i sestra nakládat s tímto účtem, mi bylo řečeno, že při finančních transakcích musíme ale obě tuto transakci podepsat. Ptám se tedy, jak je možné, že si sestra převedla na svůj účet poměrně vysokou částku bez mého podpisu a navíc v době, kdy matka byla v nemocnici, takže s ní nemohla být v bance jako majitelka účtu a tento převod podepsat. Děkuji velice za odpověď.

Dobrý den,

dispoziční právo dává disponentovi možnost z účtu převést peníze bez souhlasu majitele účtu či ostatních disponentů. Pokud by tomu tak nebylo (pokud byste potřebovala k převodu peněz souhlas majitele účtu), nemělo by dispoziční právo žádný smysl (to by peníze mohl rovnou převést majitel účtu). Sestra coby disponent tak peníze převést mohla bez souhlasu majitele účtu. 

JK

Dobrý den, mám dotaz. Jaký mám IBAN? Budou mi zaslány peníze ze zahraničí na můj účet č. 155192456/0300. Děkuji

Dobrý den,

Vámi zadané číslo účtu není platné, nemáte v něm prosím překlep? IBAN si můžete ověřit v naší IBAN kalkulačce.

SM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, můj expřítel má exekuci, která se mu strhává z výplaty (HPP), ale výplata chodí na můj účet. A dozvěděla jsem se, že podal výpověď. Zajímá mě, co když nezruší mé číslo účtu. Může mi exekutor strhávat peníze? Děkuji

Dobrý den,

exekutor by Vám mohl obstavit běžný účet a strhnout peníze (Vy byste následně musela prokázat, jaká část zůstatku na účtu náleží expříteli a jaká Vám). Proto důrazně nedoporučuji nechat dlužníky používat cizí účty. 

MP

Dobrý den, Equa Bank nabízí běžný účet od 15 let a při jeho zakládání nevyžaduje žádné údaje zákonného zástupce. Posledním krokem tvorby účtu je podepsání rámcové smlouvy - podepisuje tuto smlouvu zákonný zástupce nebo neplnoletý klient?

Dobrý den,

některé banky (např. Equa bank) umožňují založení běžného účtu od 15 let bez souhlasu zákonného zástupce (smlouvu podepisuje dítě, nikoliv rodič). 

R

Dobrý den, prosím, můžu zřídit běžný účet pro 14ti letou dceru? Přijde mi nesmysl zřizovat dětský účet na necelý rok. Děkuji

Dobrý den, 

do 15 let se zřizují dětské účty a až následně od 15 let studentské účty či běžné účty pro dospělé. Po dosažení věkové hranice 15/18 let se účty obvykle automaticky převádějí, např. z dětského na studentský (zůstává stejné číslo účtu).

JH

Dobrý den, s manželem jsme rozvedení a dceru (13 let) máme ve střídavé péči. Zákonní zástupci jsme oba. Manžel zřídil dceři účet, vedený pod jeho účtem, na který dcera dostává pravidelnou výplatu z její pracovní činnosti (tj. reklama, zpěv). Odmítl mi dát přístup k tomuto účtu. Žádala jsem alespoň o možnost nějakého pasivního náhledu, kvůli opodstatněné nedůvěře, jak otec s penězi nakládá. Ze zákona mám prý na tento přístup nárok, přesto mi na pobočce banky byl přístup odmítnut. Byl postup banky (ČSOB) v pořádku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

minimálně pasivní náhled na běžný účet svých neplnoletých dětí by měli mít na vyžádání oba rodiče. Můžete zkusit o nápravu požádat ombudsmana ČSOB. 

LO

Dobrý den, přítelkyně má běžný účet, je jí 17 let. S matkou, která tento její účet zřizuje a ví od něho všechny přístupové údaje, nežije a přítelkyně je přiřazena OSPODem k prarodičům. Matka je pořád její zákonný zástupce a disponentem účtu. Přítelkyni bude za rok 18 let a potřebovala by svůj účet. Problém je, že matka jí přístupové údaje dát nechce. Matka je problémová a zadlužená. Na účet přítelkyně chodí matky příjem. Tudíž na účet přítelkyně dluhy vzniknout můžou. Máme strach, že by se do budoucna mohly objevit problémy a tak chceme zjistit jak z této šlamastiky ven. Je možnost přepsat účet na její matku, aby se změnil majitel daného účtu? Jak je možné získat přístupové údaje od daného účtu, když nám je její matka nechce dát dobrovolně? Je možné vůbec tento problém vyřešit? Máte nějaký nápad jak získat tento účet zpátky? Děkuji S pozdravem

Dobrý den,

nejlepší by bylo tento dětský účet zrušit a zřídit si nový u jiné banky (např. u Air Bank lze od 15 let založit běžný účet bez souhlasu zákonného zástupce). 

F

Dobrý den, mám problém. Na účtu nemám dostatek peněz, přijdou mi v úterý, jenže zítra se mi má automaticky strhnout částka co každý měsíc. Něco tam mám, ale částka co se má odečíst je vyšší. Co se stane? Bude žádost ve frontě a až dojdou peníze tak se strhne? Nebude za to pokuta? Kontokorent nastavený nemám.  Vím že když je to trvalý příkaz, tak se odloží do doby ať tam peníze budu, ale jak je to u plateb co se strhávají automatický? Děkuji

Dobrý den,

o jaké inkaso se jedná? (za energie, splátka půjčky, hypotéky?) Při nedostatečném zůstatku pro inkaso např. za energie částka odeslána nebude. U splátky úvěrů by banka mohla strhnout část peněz a jako pohledávku po splatnosti vést pouze nezaplacenou část splátky. 

J

Dobrý den, když si v bance bude chtít uložit větší částku peněz, je banka oprávněna se mě ptát, jak jsem k penězum přišel? Děkuji a přeji hezký den!

Dobrý den,

na základně platné AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu) má banka nikoliv právo ale přímo povinnost zjišťovat původ peněz u podezřelých transakcí. Nebude-li výše vkladu odpovídat vašim příjmům a běžným obratům na běžném účtu, banka se Vás pravděpodobně na původ peněz zeptá. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

účet pro dospělé a seniory, dětský účet, studentský účet, která banka nabízí nejlepší běžný účet bez poplatků a podmínek?Banky v ČR