Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet

Běžný účet

ZADAT NOVÝ DOTAZ
K

Pokračování dotazu č. 9070: Valuty budu nakupovat u České spořitelny, tam mám i účet, ze které budu směnu platit.

Dobrý den,

Česká spořitelna neúčtuje žádný poplatek za výběr z valut z vlastního účtu (při výběru z korunového účtu dojde k přepočtu kurzem "valuty prodej" ze dne výběru).

EF

jak odmítnout kartu?

Dobrý den,

běžný účet si můžete zřídit i bez vydání debetní platební karty. Stačí bance oznámit, že kartu nechcete. 

JJ

Dobrý den, chci se zeptat na bankovní poplatky u Equa bank. Chci si u této banky založit běžný účet v EUR. Kolik činí bankovní poplatky za příchozí platbu v EUR ze zahraničí a z tuzemska? A dále bych chtěl pravidelně odesílat z tohoto účtu částku v EUR na kartu u REVOLUT vedenou v GBP, kterou mám zřízenu zde v ČR, ale budu pobývat půl roku ve Velké Británii - kolik činí bankovní poplatky u těchto převodů, popř. jestli je výhodnější mít kartu vedenou u Revolut v EUR, děkuji.

Dobrý den,

SEPA platby (v EUR v rámci EU) jsou u všech bank od 12/2019 zdarma (nebo za poplatek dosahující úrovně max. domácí platby - u Equa bank 0 Kč). Revolut kartu mějte v měně, ve které máte příjmy a chcete realizovat výdaje. Za ostatní zahraniční platby (v jiné měně než EUR) si banky účtují vysoké poplatky, Equa bank 299 Kč.

M

Dobrý den, moje maminka je v domově důchodců a zapomněla u které banky má účet. Jak se dá zjistit která banka to je? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel nezbývá než obejít všechny banky a u všech bank se dotázat, zda-li zde maminka nemá veden účet. Navíc tyto návštěvy bank musí Vaše maminka vykonat osobně (Vám banky informace podat nemohou v rámci zachování bankovního tajemství). Doporučuji začít s největšími bankami jako Česká spořitelna, ČSOB či Komerční banka.

JP

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možnost založení účtu, přestože jsem v registru dlužníků a mám srážky že mzdy? Nerada bych měla pozastavené finance. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o účet požádat můžete, ale banky Vás pro záznam v registrech nebo probíhající exekuce či insolvenci mohou odmítnout. Je-li proti Vám vedena exekuce, pak by exekutor mohl účet zablokovat. 

GM

Dobrý den, rozvádíme se po 20letém manželství. Manžel je Rakušan, budu pravděpodobně dostávat výživné v eurech. Budu si muset zřídit účet pro cizí měnu. Zajímalo by mě, kde by pro mně byly nejvýhodnější podmínky a jak by to bylo, kdybych z konta vybírala eura. Děkuji moc a zdravím.

Dobrý den,

přijde na to, v jaké zemi (v jaké měně) budete tyto peníze utrácet. Žijete-li v ČR, máte výdaje v korunách. Proto by bylo lepší přijímat euro platby přímo na korunový účet s automatickou konverzí na koruny (dle kurzu banky ze dne připsání platby). Naopak pokud žijete v zahraničí (výdaje máte v EUR), dává smysl si založit běžný účet vedený v EUR (doporučuji např. Banku Creditas, která nabízí i výběry hotovosti v eurech zdarma).

I

Dobrý den, byla jsem teď na poště a vybrala si 5 000 Kč z mého účtu. Po příchodu domu jsem se podívala na elektronický účet abych se ujistila kolik mi celkově zbylo. Měla jsem na účtě 41 000 Kč,ale po výběru mi disponibilní zůstatek ukazuje 31 000 Kč a aktuální správně 36 000 Kč. Mezitím jsem nic neplatila a ani se mi nic nestrhávalo. Čemu mám tedy věřit, když už si to strhli? Vyrovná se ten disponibilní účet na správných 36 000 Kč? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud jste si vybrala hotově na přepážce 5 000 Kč a disponibilní zůstatek Vám ukazuje o 10 000 Kč méně, doporučuji podat bance reklamaci.

S

Je možné otevřít účet online?

Dobrý den,

ano, většina bank nabízí zřízení běžného účtu online. Do online žádosti je třeba nahrát kopie dvou dokladů totožnosti (OP a pas/ŘP/jiný doklad vydaný státní autoritou s fotkou) a výpis z jiného vašeho existujícího účtu. Podpis smlouvy je nahrazen platbou 1 Kč z onoho již existujícího účtu na nově zřizovaný účet. Pakliže jiný účet nemáte, vyšle za Vámi banka s podpisem smlouvy kurýra.

VH

Dobrý den, banka odmítla založit běžný účet. Na můj dotaz mi bylo sděleno: "Je nám velice líto nastalé situace. Banka však takovým postupem neporušuje právní řád, neboť na poskytnutí bankovní služby není právní nárok. Banka není povinna se zájemcem uzavřít smlouvu o poskytnutí bankovní služby a v tomto případě jej ani není povinna o důvodech odmítnutí informovat". Nemám žádnou půjčku, exekuci ani nejsem v insolvenci. Co může vést banku k takovému jednání? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

proč Vás banka odmítla netuším (důvodem mohl být negativní záznam v registrech dlužníků, předchozí nevhodné jednání vůči bance, atd.), ale je to přesně tak jak banka píše - na poskytování bankovních služeb není právní nárok, banka Vás může odmítnout i bez udání důvodu.

C

Dobry den, prosim o radu, na ucte mam zustatek 7 000 Kc, ale disponibilni je -4 000 Kc. To znamena ze kdyz vlozim 4 000 Kc, muzu pak uz pracovat s temi 7 000 Kc?

Dobrý den,

spíše to vypadá na nezaúčtované karetní transakce, kdy se Vám do pár dnů oba zůstatky vyrovnají na -4 000 Kč. Doporučuji co nejdříve tyto peníze na účet vložit, aby Vám zbytečně nenaskakovalo penále za nepovolený debet a nedostal jste negativní záznam do registru dlužníků.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

účet pro dospělé a seniory, dětský účet, studentský účet, která banka nabízí nejlepší běžný účet bez poplatků a podmínek?Rychlé odkazy

Banky v ČR