Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet

Běžný účet

ZADAT NOVÝ DOTAZ
PW

Dobrý den, setkala jsem se s problémy u zakládání firemních účtu pro společnosti s ručením omezeným, jejich společníci a jednatelé pochází z Polska. Banky žádají o vyplnění AML formuláře, jenž následně prověřují. Nejsou při tom schopné určit, jak dlouho se na odpověď bude čekat. Stalo se mi, že jsme čekali 2 týdny na odpověď banky, která nakonec založení účtu odmítla kvůli nedostatečné návaznosti na ČR. Přiznám, že požadování po nově vzniklé společnosti, aby vykazovala vztahy s ČR, v okamžiku kdy nemůže zaplatit převodem za jakoukoliv transakci, je zvláštní. Jak má taková společnost najít české partnery, když nemůže vést platební styky, a tímto prokázat návaznost na ČR? Měla jsem také jinou situaci - kdy mi banka odmítla založit technický účet pro složení základního kapitálu, přestože je to povinný postup u zakládání s.r.o. Není to v rozporu s nějakými předpisy EU? Budu vděčná za vyjádření.

Dobrý den,

tato praxe skutečně vychází z AML legislativy, kterou musí banky dodržovat. Není to proti pravidlům EU - spíše naopak - vychází to z nich.

JB

Naše firma zaměstnává Ukrajince. Asi před 14 dny za mnou začali chodit s dotazy, že po nich na přepážce KB chce pracovnice doložit výplatní pásku. I když nepožadují žádnou půjčku. Toto mi skutečně přijde jako nepřiměřený zásah do soukromí. Při zřízení běžného účtu dokládají pracovní smlouvu, povolení k pobytu, pas. K čemu jim je výplatní páska? Vidí, kdo jim peníze poslal. Proč by měla mít banka informace o tom, kolik má zaměstnanec hodinovou mzdu, jaké má prémie a příplatky, kdy byl nemocen, kdy měl dovolenou? Vždyť tyto informace se dají velmi lehce zneužít, prodat. Toto není v rozporu s GDPR? Co bych měla našim zaměstnancům-cizincům doporučit? Jakou by měli zvolit banku pro založení běžného účtu, ze kterého budou posílat i peníze domů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

cizinci nejsou povinni předkládat bance své výplatní pásky a stejně tak banka není povinna jim vést běžné účty či poskytovat jiné služby. U cizinců ze zemí mimo EU jsou obecně vyšší požadavky při vedení účtů na prokázání "poctivého záměru". Banky mohou požadovat mimo pracovní smlouvy i např. nájemní smlouvu či jiné potvrzení dokládající zajištěné ubytování nebo výplatní pásku. Cizinec musí prokázat, že v ČR žije, pracuje, a proto má dobrý důvod mít český účet. Vězte, že banku jinak vůbec nezajímá, kdo má kdy dovolenou a jak vysoké má příplatky. Zneužití informací nehrozí, je to plně v souladu s GDPR. 

BH

Dobrý den, prosím laskavě o radu, jak mám zrušit běžný účet a platební kartu u Hello Bank. Děkuji za laskavost.

Dobrý den,

navštivte nejbližší pobočku Hello Bank a požádejte o zrušení karty a účtu. Výpovědní lhůta u debetní karty bývá obvykle 30 dnů (z důvodu doběhnutí všech potenciálních nezaúčtovaných transakcí).

KS

Dobrý den, vyrážím na jeden semestr Erasmu do Polska. Rád bych jednoduše a levně platil ve zlotých. Moje dosavadní banka je Česká Spořitelna. Mohli byste mi poradit, která banka by pro mě v tuto chvíli mohla být výhodná? Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

doporučuji běžný účet od Equa bank, kde máte vedení účtu a všechny tuzemské transakce zdarma a výběry z bankomatu v zahraničí jen za 9 Kč.

J

Dobrý den, řekněme, že při půjčování auta v autopůjčovně mi zablokují na debetní kartě nějakou částku. Auto vrátím a půjčovna tuto blokaci zruší ihned v den vrácení auta. Na účtu ale mám i po dalších čtyřech dnech tuto částku blokovanou. Když jsem volal do banky, bylo mi řečeno, že to je v systému a blokace sama vyprší až po 30-ti dnech. Je to v pořádku? Neměla by banka tuto blokaci zrušit okamžitě nebo v krátké době po zrušení této blokace autopůjčovnou? Děkuji

Dobrý den,

mechanismus blokace peněz na kartě není bohužel tak přímočarý jako např. platba z účtu na účet. Proto zaúčtování karetní transakce trvá déle. Záleží na mnoha okolnostech (typ terminálu obchodníka, atd.), 30 dní berte jako nejzazší možný termín.

RH

Dobrý den, sháním banku, která by byly schopna založit běžný účet pro více majitelů. Prý už je to v ČR možné, ale zatím jsme nenašli banku, která by to umožňovala. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

banky společné účty nenabízejí, protože jde o právně velmi komplikovanou záležitost. Ani bych Vám společný účet nedoporučoval. V případě rozvodu manželů, rozchodu druhů či jiných komplikací není jasné, komu patří jaké peníze.

P

Dobrý den, ráda bych věděla, jak vybrat hotovost v zahraničí bez kreditní karty. Děkuji.

Dobrý den,

hotovost můžete vybrat v zahraničí ze kteréhokoliv bankomatu pomocí své debetní karty z běžného účtu. Naopak výběr přes kreditní kartu nedoporučuji, je extra zpoplatněn.

ZO

Dobrý den, mám otevřen studentský účet u České spořitelny. Bohužel teď budu dojíždět do školy a v blízkosti není žádný bankomat této banky. Jelikož jsem už plnoletý, napadlo mě si otevřít běžný účet u Equa Bank. Ptám se tedy, jestli je možné mít studentský účet a zároveň běžný účet u jiné banky? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

můžete mít zcela libovolné množství běžných a studentských účtů. Já osobně bych ale spíše doporučil nepoužívaný účet u ČS zrušit a dále pokračovat jen u Equa bank, kde máte vše zdarma, bez podmínek a napořád (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank a lepšího spořícího účtu).

JM

Krásný den, nechci svůj účet, jelikož k moderním technologiím mám nedůvěru a mám strach. Mohu posílat asi jednou měsíčně obnos na soukromý účet mé dcery, která s tím souhlasí, k dceři mám důvěru.

Dobrý den,

chcete-li zrušit svůj běžný účet, navštivte nejbližší pobočku vaší banky a požádejte o zrušení účtu. Nicméně toto řešení důrazně nedoporučuji. Každý by měl mít své peníze na svém účtu. Mixování Vašich peněz s penězi Vaší dcery na jejím účtu nemůže nikdy dělat dobrotu. Pokud by se Vaše dcera dostala do exekuce či insolvence, o všechny peníze byste přišla (resp. byste se musela domáhat jejich vydání vylučovací žalobou u soudu a složitě dokazovat, co je Vaše). Ale nejde jen o exekuce, může dojít k rozvodu či jakékoliv jiné životní události, která by Vám přístup k Vašim penězům ztížila. Peníze na účtu Vaší dcery jsou zkrátka jejím majetkem se všemi právními důsledky. Ještě jednou - nedoporučuji.

Pokud nevěříte moderním technologiím - jaký je pak ale rozdíl mít peníze na svém nebo cizím účtu? Je to stejné. Rozuměl bych argumentu "nevěřím moderním technologiím, jdu si dát peníze do slamníku". Ale argument "nevěřím moderním technologiím, jdu převést peníze ze svého účtu na cizí" logiku nemá. Nicméně ani ten slamník nedoporučuji, riziko krádeže či živelné události (požár, atd.) je velké. Peníze patří do banky. 

K

Mohu dat trvaly prikaz k uhrade kdekoli na poste pokud mam Postovni sporitelnu nebo musim na banku?

Dobrý den,

nejjednodušší je zadat trvalý příkaz z pohodlí domova přes internetbanking.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

účet pro dospělé a seniory, dětský účet, studentský účet, která banka nabízí nejlepší běžný účet bez poplatků a podmínek?Rychlé odkazy

Banky v ČR