Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet

Běžný účet

ZADAT NOVÝ DOTAZ
L

Dobrý den, při zadávání plateb (George) mi po rozkliknutí kódu banky stránka nenabídne žádné kódy. Nemohu tak zadat celé číslo účtu. Toto trvá již několik dní. Prosím o radu.

Dobrý den,

doporučuji kontaktovat technickou podporu České spořitelny. Taktéž můžete zkusit zadat celé číslo účtu včetně kódu banky do kolonky pro číslo účtu (George pak zadané číslo rozdělí na číslo účtu a kód banky).

MJ

Dobry den, prosím o info ohledně zrušení papírového výpisu, který chodí mamince a vzhledem k věku je to zbytečné. Dispoziční právo má sestra a tak bychom to udělali buď přes internetové bankovnictví sestry nebo přes SMS. Co potřebujeme k teto změně? Díky za info.

Dobrý den,

u každé banky se žádá o zrušení výpisu trochu jinak (u některých bank je tak možné učinit přes internetové bankovnictví, u jiných přes infolinku banky a někde je třeba navštívit osobně nejbližší pobočku). Každopádně je to krok správným směrem, za papírový výpis Vaše maminka bezdůvodně platila a neměla z něj žádný užitek (stav peněz si mohla ona nebo disponent/sestra zkontrolovat kdykoliv přes internetbanking).

Y

Dobrý den, chci platit platbu v eurech z korunového účtu debetní kartou, ale nechce mi to transakci umožnit. Musím mít embosovanou kartu pro tyto transakce? Děkuji za info

Dobrý den,

nejprve prosím zkontrolujte, zda-li nemáte nastaven příliš nízký limit pro platby kartou online (denní/týdenní). Pokud je zde vše v pořádku, doporučuji si zřídit embosovanou platební kartu, která je již mnoho let standardem a většina bank je nabízí k účtu zcela zdarma. 

P

Dobrý den,založil jsem dětský účet svému nezletilému synovi u Moneta Mony Bank, ale jsem v insolvenci (schválená usnesením). Jenže mi bylo sděleno bankou, že nemůžu aktivovat platebni kartu (synovi), poněvadž jsem v insolvenci a nemám dostatečné práva. Jak tomu mám rozumět? Ve stejný den jsem založil i sobě účet a není problém. Pravda je, že jsem při sjednavání neuvedl, že jsem v insolvenci nikoli proto, že bych insolvenci tajil, ale jen jsem smlouvu prolétl a podepsal. Což jsem později zjistil, že je tam bod o dispozičním právu a úpadku. Nevím jestli mám účet zrušit nebo jak postupovat. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

podmínky pro vedení běžných účtů a platebních karet stanovuje banka. Má-li banka v podmínkách pro aktivaci platební karty "nebýt v úpadku", pak je třeba tuto podmínku splnit (nebo počítat s tím, že Vám banka kartu neaktivuje). Důvodem pro toto opatření je, že dlužníci často využívají dětské účty k odklánění peněz před věřiteli. 

KK

Dobrý den, jak zjistím z čísla platební karty, která banka ji vydala? Našla jsem na internetu jakýsi návod, ale moc tomu nerozumím, je tam, že prvních 6 čísel je tzv. BIN, ze kterého by se to mělo dát poznat, např. že pětkou začíná MasterCard a pak z dalších čísel 2 - 6 lze poznat i banku, můžete mi vysvětlit, když BIN je 5270 62 jaká banka tuto kartu vydala? Děkuji

Dobrý den,

z prvních 6 čísel platební karty (tzv. BIN) lze vyčíst vydavatele platební karty. 

 • Visa: začíná číslem 4
 • MasterCard: začíná dvojčíslím 51-55
 • D

  Dobrý den, prosím o radu. Potřebuji založit babičce účet, chce tam vložit nějaké peníze, ale aby je měla kdykoliv k dispozici. Důchod jí chodí domů, chce aby to tak zůstalo. Chodí jí příspěvek na péči 880 Kč. Děkuji za Váš čas.

  Dobrý den,

  doporučuji běžný účet od Equa bank, který nabízí vše zdarma a bez podmínek (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank). Banka nemá žádné podmínky na pravidelné příchozí platby, platby kartou atd., tedy účet může být i zcela bez obratu a stále je zdarma. 

  Důrazně doporučuji si důchod nechat vyplácet na účet. Jde především o bezpečnost Vaší babičky. Starobní důchodci pobírající důchod hotově jsou častým terčem loupežných přepadení, kdy dochází mimo samotné ztráty peněz bohužel často pro staršího člověka i k fatálnímu poškození zdraví. Peníze si babička může vybírat kdykoliv bez poplatku ze kteréhokoliv bankomatu po menších částkách. Ještě lepší je však všechny své výdaje platit kartou. Není bezpečnější formy placení!

  EB

  Dobrý den, mám u banky běžný účet, ze kterého byl uhrazen nákup nemovitosti. Banka po mně vyžaduje kopii Kupní smlouvy, abych tím doložila účel platby. Transakce byla provedena na pobočce banky jejím zaměstnancem a tomu stačilo pouze sdělení účelu platby. Chtěla jsem se zeptat, zda má banka nějaké právo toto po mě požadovat? Děkuji

  Dobrý den,

  ano, na základě AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu) může banka tyto informace požadovat. Pakliže bance neposkytnete součinnost, může Vám být vedení běžného účtu ukončeno.

  MN

  Dobrý den, mám už více jak 6 let bankovní účet u mBank. Doposud bylo v pořádku, že nemám trvalé bydliště v Čechách ale v Německu. Najednou mi banka sdělila, že pokud nedoručím potvrzení o trvalém pobytu na území České republiky do září, bude mi účet zrušen. Smlouvu s bankou jsem ale podepsala s uvedením pobytu v Německu. Existuje banka v Čechách, která mi založí účet online a nebude vyžadovat trvalé bydliště v ČR? Zkusila jsem Equa bank, ale ačkoli to nikde nebylo uvedeno, najednou pro podpis smlouvy vyžadují trvalý pobyt v ČR. Děkuji.

  Dobrý den,

  banky obvykle vyžadují, aby klient žádající o poskytování bankovních služeb měl v dané zemi tzv. svůj zájem (bydlel tam nebo pracoval či studoval). Pokud v ČR nebydlíte, nepracujete ani nestudujete, může být založení účtu poměrně komplikované. 

  KO

  Dobry den, potrebovala bych poradit ohledne dokladu o vkladu hotovosti na cizi ucet. Omylem jsem ho vyhodila a potrebobuji ziskat nahradni. Jde to nejak? Dekuji za radu.

  Dobrý den, 

  v této záležitosti doporučuji kontaktovat banku, u které jste vklad hotovosti na cizí účet prováděla. Informace v systému dohledatelná bude, ale banka Vám pravděpodobně naúčtuje další poplatek za administrativní úkony. Pečlivě zvažte, zda náhradní potvrzení skutečně potřebujete a nebylo-li by pro příště lepší peníze poslat bezhotovostně z účtu na účet (kdy byste měla potvrzení o platbě v internetbankingu kdykoliv k dispozici).

  L

  Dobrý den, mohu si v insolvenci udělat běžný účet?

  Dobrý den,

  v insolvenci si můžete založit běžný účet, ale exekutor Vám ho může blokovat (leč z něj nemůže strhnout peníze).

  Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
  Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

  Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

  Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

  účet pro dospělé a seniory, dětský účet, studentský účet, která banka nabízí nejlepší běžný účet bez poplatků a podmínek?  Banky v ČR