Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet

Běžný účet

ZADAT NOVÝ DOTAZ
OK

Dobrý večer, v roce 2008 jsem po zahájení insolvence smlouvou s bankou zrušila BÚ. V roce 2009 jsem zjistila, že mi na tomto již zrušeném účtu naběhl dluh. Opět jsem vše vyrovnala a další smlouvou BÚ zrušila. Insolvence mi skončila v roce 2012 100% vyrovnáním všech závazků. V roce 2013 jsem úplnou náhodou zjistila, že již několikrát zrušený účet je stále aktivní a opět jsem ho na pobočce zrušila. Vloni na podzim jsem při řešení překlenovacího úvěru na opravu bytu, u stavební spořitelny zjistila, že jsem stále v bankách vedena jako dlužník. Po usilovném pátrání jsem k mému velkému překvapení zjistila, že dlužím na několikrát zrušeném účtu a po ukončení insolvence mě tatáž banka vede stále jako majitele nesplaceného úvěru (který byl v insolvencí celý splacen), na kterém dlužím 0,- Kč. Cítím se jednáním banky poškozená, proto se ptám, jak postupovat a zda mám nárok na odškodnění. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud nebyl účet blokován exekutorem (o čemž Vás banka případně měla informovat při žádosti o zrušení účtu), je chyba na straně banky a máte právo min. na navrácení účtovaných poplatků za vedení účtu v období, kdy již měl být zrušen. Předložte bance jimi vydané potvrzení o zrušení účtu (které Vám po Vašich žádostech vždy vystavila). Nebude-li banka ochotná poplatky vrátit, doporučuji věc řešit přes Finančního arbitra. 

PK

Je založení internetového bankovnictví podmínkou pro zřízení účtu Moje zdravé finance pro seniory?

Dobrý den,

k používání internetbankingu Vás nikdo nemůže nutit, ale bez něj se v dnešní době neobejdete. Běžný účet bez internetbankingu je jako auto bez volantu - bude se Vám velmi těžko obsluhovat. Platební příkazy zadávané na pobočce, papírové výpisy z účtu, vklady a výběry hotovosti - to vše banky vysoce zpoplatňují a navíc postupně pobočky ruší. Celá správa účtu se dnes odehrává online právě přes internetbanking (platby z pohodlí domova, elektronický výpis z účtu a platební karta - vše zdarma).  

PP

Dobrý den, chtěl bych si se svou partnerkou (nejsme svoji) založit společný účet. Zajímalo by mě, které banky jsou pro tento účel nejlepší, případně které nabízejí dispoziční právo? Děkuji

Dobrý den,

společný účet nenabízejí téměř žádné banky, neboť je to právně komplikované (např. dělení majetku v případě úmrtí jednoho z majitelů účtu). Naopak dispoziční právo k účtu si můžete zřídit u všech bank. Zde ale nemáte stejné postavení. Jeden je majitel a druhý pouze disponent (peníze na účtu jsou majitele, který může disponentovi kdykoliv odebrat přístup k účtu). 

Vůbec nejlepší je neexperimentovat se společným účtem/dispozičním právem a mít každý svůj běžný účet. Nic to nestojí - mnoho bank nabízí vedení účtu a všechny tuzemské transakce zcela zdarma a bez podmínek. Doporučuji Equa bank, u které máte i neomezené výběry z bankomatů všech bank.

ZL

Dobry vecer, take bych se chtela zeptat, pokud manzel Anglican proda nasi nemovitost v Anglii a bude chtit si bud otevrit ucet v CR a nebo poslat vsechny penize na muj ucet, kterou banku byste doporucil s nejnizsim poplatkem za prijem cizi meny. Dekuji

Dobrý den,

pro příjem vyšší hotovosti ze zahraničí doporučuji běžný účet od banky Creditas, která nabízí nízký poplatek za příchozí platbu ze zemí mimo eurozónu (50 Kč) a velmi dobré kurzy (ty jsou ve Vašem případě větší částky mnohem důležitější než samotná výše poplatku).

DP

Dobrý den, po změnách sazebníku které mBank provedla se chci zeptat. Je lepší studenský účet od mBank nebo od UniCredit Bank? A v čem. Děkuji.

Dobrý den,

studentské účty obou bank jsou velmi dobré a liší se pouze výší poplatku za zahraniční platby (mBank je levnější) a počtem bezplatných výběrů z bankomatů (mBank 3, UniCredit Bank neomezeně). Všechny parametry nejen těchto dvou účtů si můžete porovnat zde v našem srovnávači studentských účtů. Je-li Vám více než 18 let, ještě lepší volbou je běžný účet Richee od banky Creditas, který nabízí i úrok 1,5% do 300 000 Kč.

L

Dobrý den, jak lze založit nezletilému dítěti, které je v ústavním zařízení a bez kontaktu s rodiči (zákonnými zástupci), bankovní účet, kam by si rádo ukládalo průběžně peníze s tím, že by je mělo k dispozici nejdříve v 18.letech? Děkuji

Dobrý den,

o založení dětského účtu může na pobočce banky požádat jen zákonný zástupce dítěte  (rodič nebo soudem stanovený opatrovník). Nezapomeňte, že zákonný zástupce může s penězi na dětském účtu téměř volně nakládat (částky v řádech desetitisíců bez problémů, u statisíců-milionů by banka mohla vyžadovat souhlas opatrovnického soudu). Aby to tedy nedopadlo tak, že si dítě bude spořit a rodiče mu to vyberou.

MT

Dobrý den, je mi čerstvě 18 let a přemýšlím nad založením běžného (studentského) účtu. Ale nevím si rady, která banka mi může nabídnout nejvíce služeb. Karta k účtu nezbytná. Apple Pay by pro mě bylo výhodou. Prosím poraďte.

Dobrý den,

doporučuji běžný účet od Equa bank, kde máte vše zdarma a bez podmínek (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank). Platební karta k účtu je samozřejmostí u všech bank, Apple Pay banky postupně implementují. 

AZ

Dobrý den, můj přítel, ruský občan žijící v Rusku, by si přál založit účet u nějaké banky v ČR. Je to vůbec možné? Účet má hlavně sloužit k dlouhodobému uložení peněz s minimálními správními poplatky. Můžete prosím doporučit nějakou banku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u cizinců ze zemí mimo EU banky obvykle žádají doložení vztahu cizince k zemi, kde chce založit účet (např. že zde pracuje či bydlí). Pokud cizinec v ČR nepracuje ani nebydlí, se žádostí o založení účtu spíše neuspěje. Banky by pak musely složitě přezkoumávat původ peněz (že se nejedná o příjmy např. z trestné činnosti), a do toho se bankám příliš nechce. 

M

Dobry den, chcem si zalozit ucet, ktory bude bez poplatkov a zaroven budu minimalne poplatky pri zahranicnych platbach a vyberoch. Aku banku mi odporucite? Dakujem

Dobrý den,

máte na mysli odchozí nebo příchozí zahraniční platby? A do jakých zemí? Bezplatné vedení účtu bez podmínek a tuzemské transakce zdarma nabízí mnoho bank, ale liší se poplatky za odchozí/příchozí SEPA platby a ostatní zahraniční platby. Zde v našem srovnávači běžných účtů si můžete porovnat poplatky všech bank podle toho, co je pro Vás nejdůležitější. Vybírejte mezi Equa bank, Air Bank, Fio bankou a Creditas.

Š

Dobrý den, mohu si vybrat hotovost 130 000 Kč z mého účtu na přepážce ihned? Platí se za výběr? Prosím, jaká je cena hovoru na telefonní číslo banky za minutu? Děkuji.

Dobrý den,

výběry hotovosti na pobočce nad 100 000 Kč je třeba hlásit bankám 2 pracovní dny předem. Banky si za výběr hotovosti na pobočce obvykle účtují poplatky - proto je lepší peníze vybírat raději z bankomatu (větší částku třeba na 2-3 výběry). Některé banky provozují bezplatné infolinky, jiné nikoliv (platí se dle tarifu vašeho mobilního operátora).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

účet pro dospělé a seniory, dětský účet, studentský účet, která banka nabízí nejlepší běžný účet bez poplatků a podmínek?Rychlé odkazy

Banky v ČR