Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet

Běžný účet

ZADAT NOVÝ DOTAZ
P

Dobrý den, je možné banku zažádat o zaslání identifikace hotovostního vkladu třetí osobou na můj bankovní účet nebo se jedná o bankovní tajemství či ochranu GDPR? Jde o částku vyšší než 100 000 Kč a banka by tedy tuto informaci mít měla. Děkuji

Dobrý den,

ano, na jméno vkladatele byste měla mít nárok. Poptejte informaci u své banky, kde máte veden běžný účet.

KA

Dobry den, ráda bych se zeptala, když potřebuji vložit peníze do ČNB, můžu použít jinou banku nebo musím přímo do ČNB? Děkuji

Dobrý den,

hotovost na účet vedený u ČNB lze vložit pouze na pobočkách ČNB. Mnohem jednodušší je peníze na účet poslat bankovním převodem ze svého účtu.

JK

Dobrý den, prosím Vás, můžete mi poslat emailovou adresu, kde můžu poslat žádost na odblokování účtu? Děkuji.

Dobrý den,

pro odblokování účtu je třeba kontaktovat osobu (exekutora), která Vám běžný účet nechala zablokovat. 

JT

Dobrý den, jsem v exekuci a mám zablokovaný účet. Mohu synovi založit dětský a občas mu tam já nebo rodina něco poslat, aby až vyroste něco měl? Je dosažitelný a vyčerpatelný exekutorem rodiče?

Dobrý den,

exekutor může obstavit i cizí účet (včetně dětského účtu), pokud se na něm nacházejí peníze dlužníka. Synovi účet založit můžete, ale doporučuji mu tam nic po dobu exekuce neposílat. 

ŠB

Dobrý den, je možné, aby disponent ještě před smrtí majitele účtu vybral bez mála milión korun a teď se s tím už nedá nic dělat? (děda měl více než milion našetřený, teď umřel a na účtu je deset tisíc). Nejde mi o ty peníze ale o bezcharakternost člověka kterému děda věřil.

Dobrý den,

pokud by k výběru peněz disponentem došlo po úmrtí majitele účtu, pak by předmětem dědictví byl zůstatek na účtu k datu úmrtí (před výběrem peněz) a dědicové by se mohli domáhat soudní cestou navrácení peněz. Došlo-li k výběru peněz za života majitele účtu, bude vše komplikovanější. Stále se můžete pokusit o korekci soudní cestou, ale šance na úspěch je zde výrazně menší (disponent se bude bránit, že k tomu dostal od zesnulého souhlas a Vám se bude těžko prokazovat opak).

ZK

Dobrý den, podepsala jsem žádost o převod platebního účtu do RB. Na základě tohoto dokladu mi bude zřízen účet. Protože nemám chytrý telefon, nemohu si tedy stáhnou aplikaci RB klíč, kterou doporučuje banka stáhnout při prvním přihlášení do internetového bankovnictví. Je možné tento klíč dostávat i formou SMS? Pokud ne, mohu si finance převést i nyní k jiné bance ?

Dobrý den,

přihlašování do internetbankingu přes mobilní aplikaci je pouze doporučenou variantu (z důvodu vyššího zabezpečení). Pro autorizaci vašich požadavků můžete stále používat SMS kódy (které jsou však méně bezpečné, a proto většina bank omezuje výši transakcí u SMS autorizací - např. ČS na 250 000 Kč).

JD

Dobrý den, jaké doklady si mám vzít s sebou do banky pro vyřízení standart účtu? Děkuji

Dobrý den,

pro založení běžného účtu Vám postačí na pobočce banky předložit platný OP.

JD

Dobry den, mam zakladni ucet a chtel bych ho zmenit na novy ucet standart. Je to mozne? Dekuji

Dobrý den,

máte-li na mysli Základní účet od ČS, pak změna na nový běžný účet Standard možná je. Navštivte nejbližší pobočku ČS a požádejte o změnu. 

VK

Dobrý den, měla jsem účet u ING Bank. Dne 15.4. 2021 jsme podepsala žádost o převod platebního účtu do RB. Na základě tohoto dokladu mi bude zřízen CHYTRÝ ÚČET. Protože nemám chytrý telefon nemohu si tedy stáhnou aplikaci RB klíč, kterou doporučuje banka stáhnout při 1. přihlášení do internetového bankovnictví. Je možné si tento klíč stáhnou i později, pokud si časem telefon koupím? Ještě bych se chtěla bych se zeptat, zda si na tento účet mohu posílat platby a provádět potřebné úhrady. Je nějaký limit výše úhrad? Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den,

aplikaci RB klíč si můžete stáhnout i kdykoliv později. Běžný účet Chytrý účet může používat zcela dle libosti, nejsou zde žádné limity pro počet transakcí ani jejich výši. 

LV

Dobrý den, prosím o informaci, zda musím mít jako zaměstnanec běžný účet. Je někde uvedeno, že zaměstnavatel nemůže hradit výplatu skrze pokladnu? A ještě prosím o informaci, zda srážky ze mzdy při částce 25 tis pro exekutory, je částka pohyblivá a koncová částka je dle aktuální kalkulačky pro rok 2021? Moc děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

forma výplaty (hotově nebo na účet) je věcí dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a ujednává se v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel nemá povinnost vyplácet zaměstnance hotově. Pokud nesouhlasíte s výplatou na běžný účet, pracovní smlouvu nepodepisujete. Výše nezabavitelného minima je mimo příjmu závislá též na počtu vyživovaných osob a typu vymáhaných pohledávek. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

účet pro dospělé a seniory, dětský účet, studentský účet, která banka nabízí nejlepší běžný účet bez poplatků a podmínek?Banky v ČR