Je převedení hypotéky z aktuální banky k jiné bance, která vám zpravidla většinou nabídne mnohem výhodnější podmínky než vaše současná banka. U většiny bank lze hypotéky refinancovat 12 měsíců před koncem fixačního období, na trhu jsou však banky, které nabízí refinancování dokonce až 24 měsíců před koncem fixace, kdy si pro sebe můžete zajistit výhodnější úrokovou sazbu, než bude k datu konce fixace. V rámci silného konkurenčního boje bank, kdy se banky přetahují o každého klienta jsou totiž tito klienti nejlepší z toho důvodu, že banka vidí klientovu úvěrovou historii v registrech, jak zákazník včas a v pořádku úvěr splácí. Při refinancování hypotéky je potřeba si připravit prakticky stejné dokumenty, které jste potřebovali při vyřízení nové hypotéky, jelikož si každá banka musí dle zákona prověřit bonitu svého klienta, jestli je schopný dostát svým závazkům, i když již hypotéku nějakou dobu má a řádně ji splácí.
U refinancování hypotéky mají banky většinou zvýhodněné podmínky, u naprosté většiny je tak refinancování zcela zdarma. Počítejte pouze s poplatky na katastru nemovitostí a to za vklad zástavního práva nové banky a za výmaz zástavního práva aktuální banky od které odcházíte.
Banka i při refinancování musí klienta náležitě prověřit. Jedná o nový smluvní vztah s novou bankou. Co se týče dokládání dokumentů, je to značně individuální a záleží na výběru konkrétní banky. S dobrým výběrem banky lze doložit příjmy zjednodušenou formou, nemovitost může být posouzena interně, případně původním odhadem či nabývacím titulem. A pokud se Vám o převod stará hypoteční specialista, o to více se proces pro vás zjednoduší.
V případě refinancování hypotéky banky většinou akceptují stáří původního odhadu až 6 let. Je potřeba ale doložit aktuální fotodokumentaci, aktuální List vlastnictví a nemovitost musí být v původním odhadu již dokončená. Jiné banky jsou schopny si provést tzv. interní odhad.
Na tuto otázku neexistuje relevantní odpověď. Pokud ale očekáváte tendenci zvyšujících se sazeb u Vaší stávající banky, tak je možná ten správný čas. O aktuálním předpokládaném vývoji úrokových sazeb vám poradí náš hypotéční poradce.
Hypotéku je možné refinancovat ve fixaci kdykoliv, avšak je velmi důležité, kdy Vám fixační období končí. Jestliže chcete refinancovat hypotéku 24 měsíců před koncem fixace nebo dříve a tím si zajistit výhodnější úrokovou sazbu, tak lze vše vyřešit bez jakéhokoliv poplatku, dále hypotéku u současné banky platit a potom plynule přejít k nové bance. Avšak bude-li se jednat o delší dobu než 24 měsíců, je zapotřebí počítat s nějakou pokutou. Je potom tedy strašně individuální jaká pokuta (sankce) bude a zda-li pro Vás nová nabídka na refinancování bude natolik výhodná, že se Vám vyplatí refinancovat společně s úhradou pokuty.
Dříve bylo zjednodušené refinancování a s tím spjaté zjednodušené dokládání příjmů daleko snazší než je tomu dnes. Skoro každá banka po Vás tak bude chtít prohlásit příjmy v žádosti o hypoteční úvěr a také výpisy z běžného účtu. Je to dáno zákonem, jelikož si banky musí prověřit vaši bonitu, nehledě na to, že už nějakou dobu řádně splácíte hypotéku.
Jedná se o proces, kdy vám stávající banka nabídne novou úrokovou sazbu na nové fixační období a vy s novou sazbou budete souhlasit a prodloužíte úvěrovou smlouvu u současné banky. V 8 z 10 případů je ovšem výhodnější refinancovat hypotéku k jiné bance.
Nelze. Americkou hypotéku lze refinancovat pouze americkou hypotékou. Doporučujeme tuto možnost využít, neboť prostor pro nižší sazbu na neúčelových hypotékách je obrovský. Obecně je tento produkt u bank nedostatkovým zbožím a díky naší pomoci Vám tak můžeme vyjednat velmi zajímavé podmínky.
Obecně lze. Je potřeba se informovat, zdali se jedná o úvěr řádný nebo Vám ještě běží překlenovací úvěr. U překlenovacího úvěru mají některé stavební spořitelny podmínku, že v případě výpovědi a plného splacení musí být souhlas obou stran – tedy i stavební spořitelny.
Obecně lze. Je potřeba se informovat, zdali se jedná o úvěr řádný nebo Vám ještě běží překlenovací úvěr. U překlenovacího úvěru mají některé stavební spořitelny podmínku, že v případě výpovědi a plného splacení musí být souhlas obou stran – tedy i stavební spořitelny.
Určitě nebrání. Nejednalo by se pouze o čisté refinancování, ale o kombinaci refinancování a rekonstrukce, aby tak banka měla ošetřeny závazky klienta nemovitost dokončit.
Ano, pokud máte dostatečnou zástavu (celkový úvěr bude do 80 nebo 90 % LTV), je to možné. Bance neprokazujete účel a můžete si tak vzít peníze navíc, které budou jako neúčelový úvěr, avšak za cenu účelové hypotéky.
U refinancování hypotéky se jedná o převedení jednoho úvěru k jiné bance. V případě konsolidace jde o sloučení několika závazků do jednoho. Hojně se konsolidují kontokorenty, spotřebitelské úvěry a kreditní karty (v této situaci můžeme RPSN snížit z původních cca 10 – 20 % i na 4 %).
I když byl loňský rok kvůli koronavirové
pandemii a různým opatřením dost specifický, z hlediska hypotečního trhu byl
nejúspěšnějším v historii. Ukazují to alespoň dosud zveřejněné statistiky.
Například podle hypoindexu si lidé loni půjčili na bydlení přes 250 miliard
korun. O téměř 30 miliard víc než v dosud rekordním roce 2016.
Hypoteční poskytovatelé mají za sebou výjimečný rok. I přes koronavirovou krizi a spoustu omezení si lidé vzali největší objem hypoték v historii a průměrný úrok postupně klesl až na 1,96 %. Jak to ale bude v roce 2021? Podle analytiků letos s tak výhodnými podmínkami počítat nemůžete.
Každý měsíc stoupá objem sjednaných úvěrů na
bydlení a celkový objem hypoték za rok 2020 útočí na absolutní rekord. Taková
je situace na hypotečním trhu. Přestože je kvůli koronavirové epidemii a
vládním opatřením řada podniků zavřená a některé už ohlásily svůj konec, zájem
o půjčky na bydlení roste.
Dobrý deň, nám už schválenú hypotéku, peniaze boli prevedené na účet predávajúceho, čochvíľa sa sťahujem. Od 1. 4. nastupujem do novej práce, keďže v tej doterajšej dávam výpoveď. Môže banka nejako riešiť, že som ešte nezaplatil ešte ani jednu splátku a už som v novom zamestnaní? Ďakujem.
Dobrý den, pro schválení hypotéky je třeba nebýt ve zkušení ani výpovědní lhůtě. Proto se změna zaměstnání při sjednávání hypotéky nedoporučuje. Nicméně po schválení hypotéky a podpisu úvěrové smlouvy již tyto podmínky dále plnit nemusíte.
Dobrý den, vím, že ČNB momentálně stanovila LTV 90 %, ale zjistil jsem, že banky raději poskytují hypotéky s LTV do 80 % a nabízejí u nich výhodnější úrok. Když se k tomu navíc připočte, že banky odhadují nemovitosti i o 20 % níž než je jejich prodejní cena, a že se ještě navíc platí poplatek realitní kanceláři kolem 5 %, tak mi z toho vyjde, že mi banka klidně může být ochotná půjčit jenom 60 % z prodejní ceny nemovitosti. Je tato moje úvaha správná, nebo jsem se v něčem spletl? Děkuji!
Dobrý den, čím vyšší LTV (nižší zajištění úvěru), tím je úvěr pro banku rizikovější. Pokud by klient přestal hypotéku splácet, banka by nemovitost v zástavě prodala a z výtěžku umořila dluh. U LTV do 80% je téměř jisté, že výtěžek z takto nucené dražby by umořil celý dluh. U LTV 90% je riziko, že výtěžek z prodeje nemovitosti by nemusel stačit na umoření dluhu (pokud by např. došlo k propadu cen realit o 10% nebo se nenašel kupec ochotný zaplatit min. 90% původní ceny - v nucených dražbách se obecně dosahuje nižších prodejních cen). Je tedy logické, že i bez doporučení ČNB banky preferují hypotéky s LTV do 80% (vyšší LTV poskytují výjimečně a vždy s vyšším úrokem). Odhady o 20% níž: Záleží na prodejní ceně nemovitosti. Pokud nakupujete za průměrnou tržní cenu, není problém získat odhad na 100% kupní ceny (nebo max. o 5% níž). Část kupujících je ochotna průměrnou tržní cenu přeplatit (např. z důvodu tzv. zvláštní obliby kupované nemovitosti). To je pak odhad banky (průměrná tržní cena) samozřejmě nižší. Provize realitky: Bývá zahrnuta v kupní ceně. Proto může odhad vyjít např. o 5% méně. Zejména v Praze už ale tak vysoké provize nejsou a realitky si dnes spíše berou 100 000-250 000 Kč i z bytů s prodejní cenou nad 10 mil. Kč (tedy reálně cca 2-3%). Nakupujete-li za rozumnou cenu (tržní průměr), není problém získat hypotéku na 80%.
Dobrý den, jsou žadatelé o hypotéku penalizování v případě že obchodují s kryptoměnami? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, banky plošně nepenalizují při žádosti o hypotéku investory do kryptoměn.