Banky.cz Banky.cz Úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření

Je úvěr, který se skládá ze dvou částí a který musí být využit jen k financování bytových potřeb. V první fázi se jedná o tzv. překlenovací úvěr, taktéž někdy označovaný jako meziúvěr ve kterém zákazník splácí pouze úroky z půjčené částky a “k tomu” je povinen si zároveň spořit na stavebním spoření. Jakmile si zákazník spoří minimálně 2 roky, má “naspořeno” alespoň 40% cílové částky a zároveň dosáhne potřebného hodnotícího čísla od stavební spořitelny, tak překlenovací úvěr může přejít na řádný úvěr. U řádného úvěru už totiž zákazník splácí i jistinu, jak je tomu u klasického anuitního splácení.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV?

LTV je zkratka pro anglické Loan-to-value neboli půjčka k hodnotě. LTV zjednodušeně znamená v jakém poměru je výše půjčky, kterou banka nabízí a hodnota nemovitosti.


V praxi je LTV vyjádřeno procentuálně.

Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT HYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %


FAQ

 • Kdo v ČR poskytuje úvěry ze stavebního spoření?

  V tuzemsku působí 5 stavebních spořitelen a jsou upraveny zákonem č. č. 96/1993 Sb.

  - Českomoravská stavební spořitelna
  - Modrá pyramida stavební spořitelna
  - Raiffeisen stavební spořitelna
  - Stavební spořitelna České spořitelny
  - Wüstenrot stavební spořitelna

 • Jak nastavit cílovou částku, když chci čerpat úvěr ze stavebního spoření?

  Nastavení cílové částky vychází z vašeho finančního záměru. Čím vyšší cílová částka, tím více budete mít k dispozici. Zároveň platí, že čím vyšší je cílová částka, tím vyšší je poplatek za uzavření smlouvy a měsíční vklady a splátky úvěru.

 • Je lepší hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření?

  Nelze jednoznačně říct. Obecně pro úvěry v řádech desetitisíců se jeví výhodnější využít úvěr ze stavebního spoření, pro vyšší úvěry, např. pro koupi či výstavbu je výhodnější hypoteční úvěr. Samozřejmě záleží na dalších parametrech. Pro nezávislé porovnání nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám rozdíly vysvětlíme.

Články o hypotékách v hypotečním magazínu

Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

12.4.2021, Autor: Luboš Gregor

Konečně! Po mnohaměsíčním čekání mají lidé do 36 let na dosah mírnější podmínky u hypoték. Přinese jim je novela zákona o České národní bance, kterou koncem března schválila poslanecká sněmovna. Ještě letos se tak lidé můžou dočkat vyšších hypotečních úvěrů.

Číst článek
Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

31.3.2021, Autor: Martin Silný

Hypoteční trh loni naskočil na rekordní vlnu a zdá se, že ji nehodlá opustit. Ukazují na to alespoň aktuální statistiky. Podle nich si lidé v únoru půjčili téměř 30 miliard korun. Tedy skoro o 5 miliard víc než v lednu a nejvíc v historii českého hypotečního trhu.

Číst článek
Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

17.3.2021, Autor: Luboš Gregor

Konec zlevňování? Zdá se, že ano. Po řadě měsíců, kdy úrokové sazby hypoték padaly, nastal podle všeho obrat. A začalo zdražování, o kterém se mluví už od začátku roku. Pro zvýšení sazeb se totiž po menších bankách rozhodl i jeden z nejvýznamnějších hráčů na českém trhu – skupina ČSOB.

Číst článek
Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Dotazy k hypotékám v naší poradně

Hypotéka a rozchod

17.4.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala, s partnerem máme hypoteční úvěr na oba, v katastru každý vlastníme 1/2, splátky jsou z jeho účtu. Já jsem prokazatelně zaplatila 10 % kupní ceny, on zaplatil doposud splátky - nyní jsme 50-50. Ale - rozchod. Chce mě vyškrtnou, já nesouhlasím. Pravděpodobně nebudu dost bonitní v případě zájmu o nemovitost. Může mi ručit matka vlastním domem popř. příjmem apod., abych získala potřebnou bonitu? Pravděpodobně to skončí u soudu - budou se dokazovat výpisy z účtů? Napadlo mě, že než se k něčemu dopracujeme, začnu mu posílat polovinu splátky, aby nedošlo k tomu, že už bude mít zaplaceno větší částku. Když nebudu souhlasit s přenecháním HÚ? Díky za odpověď.

18.4.2021 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, zatímco v manželství máte majetek v SJM a rozvodem dochází k vypořádání SJM a dělení majetku mezi manžele, při rozchodu se nic na vašich majetkových poměrech nemění. Z právního hlediska je rozchod (stejně jako počátek vztahu) těžko uchopitelný a legislativa společné soužití nesezdaných osob nijak neupravuje (nemáte vůči sobě vyživovací povinnost, nemáte společný majetek, atd.). Nadále je tedy každý majitelem své poloviny nemovitosti a máte povinnost splácet hypotéku společně (banka nezkoumá, kdo platí jakou část). Chcete-li to po rozchodu jinak, musíte se spolu domluvit. Pokud byste se spolu nedomluvili a trvali na vypořádání podílového spoluvlastnictví, můžete spor řešit soudní cestou (soud by dal každému možnost vyplatit druhého, případně by byl nařízen prodej nemovitosti). O hypotéku můžete žádat dohromady i se svou matkou (dejte si však pozor na splatnost úvěru - hypotéka musí být doplaceno nejpozději v 65-70 letech a bere se v potaz věk nejstaršího spolužadatele). Prostudujte podmínky hypotéky. Doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.

Číst článek

Hypotéka a výmaz zástavy

16.4.2021

Dobrý den, uhradila jsem komplet hypotéku u UniCredit Bank dne 12.4. 2021 a potřebuji vystavit kvitanci pro katastrální úřad. Nikde jsem nedohledala jakou lhůtu na to banka má. Bohužel na to má velký vliv vyplacení prodejní ceny nemovitosti a já nevím co pro to mám udělat, aby banka vystavila či nejdříve. Děkuji.

18.4.2021 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, požádejte banku o vystavení kvitance a výmaz zástavy z katastru. Celý proces může zabrat i 2 měsíce (zástava Vám z katastru nezmizí za 2 dny po uhrazení poslední splátky hypotéky). 

Číst článek

Jsem starší, získám hypotéku?

16.4.2021

Dobrý den, je mi momentálně 49 let a bydlíme v pronájmu. Bohužel pronajímatel chce v dohledné době byt prodat. O tento byt však zájem nemáme, chce ho prodat za aktuální tržní cenu, což je cena "nového" malého domku s pozemkem v naší lokalitě. Známí mě straší, že jsem už na hypotéku starý a že nemám šanci. Momentálně jsme v situaci, kdy se mi syn léčí a manželka o něho pečuje. Léčba končí letos v prosinci a žena zas může jít pracovat, takže druhý příjem by zas byl. Já pracuji jako pendler v SRN, mám stabilní práci na dobu neomezenou, jsem nepostradatelný, starám se o chod firmy. Takže momentální Korona opatření mě nemůžou ohrozit, myslím tím ztrátu nebo nemožnost pracovat. Mám stálý měsíční příjem minimálně 52.000 Kč. Momentálně nedisponujeme žádnou hotovostí. Hypotékou bychom chtěli financovat pozemek + dům. Výstavbu bychom chtěli provést buď komplet svépomocí nebo částečnou výstavbu, hrubou stavbu odbornou firmou, a zbytek svépomocí. Myslíte, že by tu byla pro mne šance ? Děkuji za odpověď.

18.4.2021 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, 49 let není dnes žádné stáří, i v tomto věku lze hypotéku získat. Otázkou tak není "jestli hypotéku získáte", ale "kolik Vám může banka půjčit maximálně". Banky požadují doplacení hypotéky nejpozději v 65-70 letech, tedy max. splatnost úvěru by byla 16-21 let. Úrokové sazby se pohybují kolem 2% a na splátky všech úvěrů můžete dávat max. 45-50% svých příjmů. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a přesně Vám spočítají, jak vysokou hypotéku byste mohl získat. Prostudujte náš článek Hypotéka na stavbu domu.

Číst článek
Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 13 900 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR