Banky.cz Banky.cz Úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření

Je úvěr, který se skládá ze dvou částí a který musí být využit jen k financování bytových potřeb. V první fázi se jedná o tzv. překlenovací úvěr, taktéž někdy označovaný jako meziúvěr ve kterém zákazník splácí pouze úroky z půjčené částky a “k tomu” je povinen si zároveň spořit na stavebním spoření. Jakmile si zákazník spoří minimálně 2 roky, má “naspořeno” alespoň 40% cílové částky a zároveň dosáhne potřebného hodnotícího čísla od stavební spořitelny, tak překlenovací úvěr může přejít na řádný úvěr. U řádného úvěru už totiž zákazník splácí i jistinu, jak je tomu u klasického anuitního splácení.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV?

LTV je zkratka pro anglické Loan-to-value neboli půjčka k hodnotě. LTV zjednodušeně znamená v jakém poměru je výše půjčky, kterou banka nabízí a hodnota nemovitosti.


V praxi je LTV vyjádřeno procentuálně.

Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT HYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %


FAQ

 • Kdo v ČR poskytuje úvěry ze stavebního spoření?

  V tuzemsku působí 5 stavebních spořitelen a jsou upraveny zákonem č. č. 96/1993 Sb.

  - Českomoravská stavební spořitelna
  - Modrá pyramida stavební spořitelna
  - Raiffeisen stavební spořitelna
  - Stavební spořitelna České spořitelny
  - Wüstenrot stavební spořitelna

 • Jak nastavit cílovou částku, když chci čerpat úvěr ze stavebního spoření?

  Nastavení cílové částky vychází z vašeho finančního záměru. Čím vyšší cílová částka, tím více budete mít k dispozici. Zároveň platí, že čím vyšší je cílová částka, tím vyšší je poplatek za uzavření smlouvy a měsíční vklady a splátky úvěru.

 • Je lepší hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření?

  Nelze jednoznačně říct. Obecně pro úvěry v řádech desetitisíců se jeví výhodnější využít úvěr ze stavebního spoření, pro vyšší úvěry, např. pro koupi či výstavbu je výhodnější hypoteční úvěr. Samozřejmě záleží na dalších parametrech. Pro nezávislé porovnání nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám rozdíly vysvětlíme.

Články o hypotékách v hypotečním magazínu

Nejlevnější za víc než 2 roky. Průměrný úrok hypoték klesl na 2,21 %

Nejlevnější za víc než 2 roky. Průměrný úrok hypoték klesl na 2,21 %

27.7.2020, Autor: Martin Silný

O krok blíž k „magické” hranici 2 % se v červnu přiblížila průměrná úroková sazba hypoték. Klesla totiž z 2,30 % na 2,21 % – tedy na nejnižší úroveň od konce roku 2017. A dá se čekat, že to nebude zdaleka konečná.

Číst článek
Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

13.7.2020, Autor: Luboš Gregor

S dobrou zprávou pro všechny zájemce o hypotéku přišli minulý týden poslanci. Na svém jednání totiž odhlasovali zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň zachovali možnost odečíst si úroky z hypotéky od daně z příjmu. Pro žadatele o hypoteční úvěr to znamená, že ušetří i statisíce korun.

Číst článek
Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Autor: Martin Silný

Poplatky za předčasné splacení hypotéky straší spoustu lidí, kteří o takovém kroku uvažují. V současnosti se ale ve většině případů žádných závratných částek bát nemusíte. A při správném postupu je mimořádné splacení hypotéky dokonce zcela zdarma. Bez ohledu na to, u jaké banky jste si půjčili.

Číst článek
Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Dotazy k hypotékám v naší poradně

Odstoupení od smlouvy o hypotečním úvěru

6.8.2020

Dobrý den, před 2 dny jsem podepsala smlouvu o refinancování hypotéky za výhodnější sazby, ve smlouvě ovšem byla jiná sazba než jsme se domlouvali s hypotečním specialistou a mnoho podmínek, na které mě taktéž neupozornil. Byl to celkem tlak. Stávající banka mi nabídla lepší úrok a podmínky a hladkým průběhem ne tak komplikovaným. Lze ještě od smlouvy odstoupit? Stávající banka tvrdí, že ano, do 14 dnů. Prosím o radu. Děkuji.

7.8.2020 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, ano, od smlouvy můžete odstoupit do 14 dní od podpisu zcela bez sankce (pak byste platila až 5% z nevyčerpané částky). Odstoupení od smlouvy je třeba bance doručit písemně (nestačí email či telefonát). Pro příště - pokud s něčím nesouhlasíte či na Vás kdokoliv tlačí, doporučuji nic nepodepisovat.

Číst článek

Hypotéka na rekonstrukci cizího domu

6.8.2020

Dobrý den, ráda bych zjistila vstupní informace co se hypotéky týče. Rádi bychom si s přítelem vzali hypotéku, máme našetřený základ na Lišce a vlastním i další nemovitost. Jedná se o to, že peníze z hypotéky chceme investovat do domu, který zatím není náš (dvougenerační bydlení). Rodiče by na nás část domu rádi přepsali až po svatbě, pochopitelně kvůli dani. Ta se zatím ale nechystá. Jak lze v takovém případě postupovat? Lze využít nějaké hypotéky u které máme peníze na účtu dopředu a můžeme je proinvestovat ještě před samotným přepisem? Jaké produkty a kroky pro nás lze doporučit?

7.8.2020 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, jedná se o nestandardní situaci, která ovšem není neřešitelná. Jen je třeba pečlivě zvážit všechny parametry a rizika: zadlužili byste se kvůli investici do cizí nemovitosti (kdyby došlo k rozporům v rodině, rodičům zůstane nemovitost a vám dluhy)banka u hypotéky vyžaduje ručení nemovitostí (ručit můžete i cizí nemovitostí, tedy např. rekonstruovaným domem ve vlastnictví rodičů)k nemovitosti v zástavě banka nechá zapsat do katastru věcné břemeno "zákaz zcizení", které znemožní převod nemovitosti na jinou osobubanky obvykle hypotéku poskytují jen na řešení vlastních bytových potřeb (Vy ale chcete žádat o úvěr na rekonstrukci cizí nemovitosti)abyste si mohli odečítat zaplacené úroky od základu daně (ročně dostávat v rámci daňového přiznání 15% ze zaplacených úroků zpět), musíte být nejen účastníky úvěrové smlouvy, ale taktéž majiteli nemovitostidoporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešeníprostudujte podmínky hypotéky

Číst článek

Hypotéka se záznamem v registrech

5.8.2020

Dobrý den, chtěl bych v budoucnu požádat o hypotéku (cca za 4-5 let). Bohužel mám z minulosti negativní záznam v BRKI a NRKI. Aktuálně pracuji v IT oddělení, kde mám smlouvu na dobu neurčitou a možnost profesního růstu (finanční posun). Aktuálně mám čistou mzdu ve výši 35 000 Kč. Mám založené stavební spoření. Rád bych se zeptal, zda je možnost si vzít vůbec hypotéku s negativním záznamem v registrech z minulosti. Případně bych poprosil o rady jak zvýšit šanci na získání. Děkuji

7.8.2020 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, banky přihlížejí pouze k záznamům v registrech mladším 4-5 let, tedy máte-li z minulosti negativní záznamy a chcete-li o úvěr žádat až za 4-5 let, nebude se získáním hypotéky žádný problém. Obecně je třeba: mít dostatečný příjem (úměrný výši požadované hypotéky)mít pracovní smlouvu na dobu neurčitounebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtěnemít negativní záznamy v registrech mladší 4-5 letmít našetřeno min. 10% z kupní ceny nemovitosti (pro lepší úrok min. 20%)

Číst článek
Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 900 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR