Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?
A čemu lépe poslouží termínovaný vklad oproti spořícímu účtu? Přinášíme Vám
přehled spořících bankovních produktů a běžných účtů.
Vstupní brána do světa bankovnictví a financí vůbec. Běžný účet slouží k platebnímu styku (příjem výplaty, úhrada složenek). Naopak neslouží ke spoření či půjčování peněz. K běžnému účtu dostaneme debetní platební kartu, pomocí které můžeme vybírat peníze z bankomatu a platit útraty v obchodech i na internetu. Takto můžeme vyčerpat jen peníze, které máme na účtu (na rozdíl od kreditní karty).
K běžnému účtu lze sjednat i kontokorent (povolené přečerpání do mínusu). Účet pak může sloužit i k půjčování peněz, ale není to optimální. Kontokorent je totiž velmi drahý (vysoký úrok a poplatky). Poplatky za vedení kontokorentu si mnohé banky účtují i v případě, kdy kontokorent máme sjednaný, ale vůbec ho nevyužíváme.
K debetní platební kartě si můžeme sjednat rozličná pojištění (cestovní, proti zneužití karty, asistence atd.). Vždy je třeba důkladně propočítat, co se vyplatí, a prostudovat výluky z pojištění. Standardní cestovní pojištění obvykle nekryje extrémní sporty a v EU máme nárok na bezplatné ošetření i bez komerčního pojištění.
Nejlepší běžné účty níže, kompletní srovnání všech bank zde. Vedení účtu včetně všech tuzemských transakcí zdarma a bez podmínek je dnes dobrým standardem, nikoliv science fiction.
Optimální volba pro uložení finanční rezervy (3-6 násobek pravidelných měsíčních výdajů domácnosti). Peníze jsou stejně jako na běžném účtu kdykoliv k dispozici, ale navíc se zde úročí více než symbolickým 0,01%.
Nejlepší spořící účty níže, kompletní srovnání všech bank zde. Většina bank podmiňuje lepší úročení (0,6-1%) plněním podmínek a omezuje úročené vklady na 200 000 Kč – 350 000 Kč.
Slouží k uložení peněz v bance/družstevní záložně na delší dobu (obvykle 1-5 let). Během sjednaného termínu nesmíme peníze vybrat, ale odměnou je nám vyšší úrok oproti spořícímu účtu. Celý vklad musíme vložit naráz při zřizování termínovaného vkladu (nelze vkládat v průběhu termínu). Družstevní záložny nabízejí i trojnásobné úroky oproti bankám, ale je třeba vložit 10% z ukládaných peněz formou členského vkladu do kapitálu záložny.
Nejlepší termínované vklady níže, kompletní srovnání všech bank zde.
Alternativa k termínovanému vkladu, kdy peníze také nemůžeme po určitou dobu vybrat (6 let), ale zase spoříme postupně pravidelnými měsíčními vklady a stát stavební spoření dotuje až 2 000 Kč/rok (10% z ročního vkladu, max. 2 000 Kč). Čtyřčlenná rodina tak může čerpat až 8 000 Kč/rok. Pro získání plné státní podpory je třeba měsíční ukládat 1 700 Kč.
Stavební spoření lze využít i pro financování bytových potřeb. Můžeme čerpat řádné a překlenovací úvěry. Díky nízkým úrokovým sazbám hypoték však úvěry ze stavebního spoření nejsou momentálně tím nejvýhodnějším způsobem financování bydlení. Uvidíme, co s podmínkami na trhu udělá v příštím roce přitvrzující měnová politika ČNB.
Nejlepší stavební spoření níže, kompletní srovnání všech bank zde.
V minulém století nejpreferovanější způsob spoření, který do propadliště ději odsunul internetbanking, resp. digitalizace bankovnictví. Dnes je jasnou volbou spořící účet, případně termínovaný vklad se stavebním spořením. Alespoň trochu zajímavé podmínky banky nabízejí už jen dětem.
Nejlepší vkladní knížky níže, kompletní srovnání všech bank zde.
Slouží k jednorázovému vypořádání realitních obchodů (stejně jako notářská či advokátní úschova). Banka sepíše s prodávajícím a kupujícím smlouvu o úschově, kupující na účet složí kupní cenu a banka ji uvolní prodávajícímu po úspěšně dokončeném převodu nemovitosti na katastru. Celý proces vypořádání koupě/prodeje nemovitosti popisujeme v našem článku Prodej nemovitosti 2 – Postupy a finanční aspekty.
Nejlepší jistotní účty níže, kompletní srovnání všech bank zde.
Nový název i kód banky, většinou však stejné číslo účtu. Zároveň víc bankomatů nebo možnost využívat bankovní identitu. Klienti Equa bank prošli 14. listopadu mnoha změnami. Jejich banka totiž právě k tomuto datu zmizela z bankovní mapy České republiky. Značku Equa bank plně nahradila Raiffeisenbank.
Přejmenování Expobank na Max banku je formálním zakončením prodeje této původně ruské banky Bance CREDITAS, resp. investiční skupině CREDITAS. Stávající produkty banky zůstávají v nabídce, přibyl ale nejlepší spořicí účet, který je teď na českém bankovním trhu k mání. Úrok startuje na 6,01 %, dokonce bez omezení výše vkladu.
Banka Creditas se stala novým majitelem původně ruské banky Expobank CZ a.s. Pro klienty Expobank se tím však nic nemění - obě banky budou v následujících letech fungovat zcela samostatně, včetně garantovaného pojištění vkladů. Transakce má být dalším impulsem k růstu Expobank CZ na českém trhu, obě banky plánují těžit ze vzájemné synergie a zázemí silného, ryze českého vlastníka.
Zajít na pobočku banky? To láká stále méně klientů. Často raději bankovní operace vyřeší on-line přes počítač nebo mobilní telefon. Proto banky postupně omezují počet míst, kam mohou lidé zajít osobně. Jen za loňský rok v České republice ubylo 85 poboček bank.
Zatímco jedna vede v počtu klientů, druhá se může pyšnit největším objemem spravovaných peněz. Řeč je o finanční skupině České spořitelny, která se loni starala o 4,5 milionu klientů. A také o skupině ČSOB, která ve stejném období spravovala 1,8 bilionu Kč. Obě společnosti tak uhájily prvenství z předchozího roku.
KOMENTÁŘE k článku Bankovní produkty – účty a spoření
dotaz, Komentoval(a): Petr Liška