Banky.cz Banky.cz Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčky

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Složitější a složitější. Taková je v posledních letech situace lidí, kteří chtějí vlastní bydlení. Ceny totiž stoupají a podmínky hypoték se zpřísňují. Řešením je nákup družstevního bytu. Jenže i na něj potřebujete dost peněz. Stále víc lidí proto hledá hypotéku na družstevní byt. Možností je několik.

Jak na daňový odpočet úroků z hypotéky

Jak na daňový odpočet úroků z hypotéky

6.6.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Pokud splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete využít zaplacené úroky jako nezdanitelnou položku a snížit si tak odvod daně. Lze tak učinit po skončení kalendářního roku prostřednictvím daňového přiznání, které si podáte sami, popřípadě prostřednictvím ročního zúčtování daně, které zpracuje zaměstnavatel.

Změna povinného ručení: 5 případů, kdy můžete dát výpověď a změnit pojišťovnu

Změna povinného ručení: 5 případů, kdy můžete dát výpověď a změnit pojišťovnu

31.5.2019, Pojištění, Autor: Lukáš Vaněk

Stovky korun ročně. A tisíce korun za celou dobu trvání pojištění. Tolik vám dokáže ušetřit změna povinného ručení. Přesto na ni spousta motoristů zapomíná. Stačí přitom jen porovnat nabídky a ve správnou chvíli pojišťovnu změnit.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

A

#6832, Podřízená pohledávka, Exekuce a insolvence, 16.6.2019

Pokračování dotazu č. 6829: U všech čtyř dluhů jsou úroky, penále atd. 3-4x vyšší než původní částky. To se údajně považuje za podřízené - jaký to má vliv na schvalování? Děkuji

Dobrý den, děkuji za doplnění. Příslušenství půjček (úroky, penále, atd.) ve výši nad 100% jistiny je nově považováno za tzv. podřízenou pohledávku. To má 2 dopady: 1) podřízené pohledávky se nepočítají do limitu splacených 60% za 3 roky 2) podřízené pohledávky jsou věřitelům hrazeny až jako poslední (v praxi se tak na ně vůbec nedostane)

H

#6831, Poplatek za sepsání návrhu na oddlužení, Exekuce a insolvence, 16.6.2019

Dobrý den, kdy se platí poplatek za insolvenci? Je zahrnut až do splacení insolvence? A jde dát insolvencí pevná částka ke strhávání? Děkuji

Dobrý den, poplatek za sepsání návrhu na oddlužení je stanoven zákonem na 4 000 Kč bez DPH (u manželů 6 000 Kč bez DPH) a neplatí se přímo tomu kdo návrh sepsal, ale přihlásí se formou přednostní pohledávky do insolvence. Výše splátek v insolvenci je dána výší nezabavitelného minima (které je závislé na výši Vašich příjmů a počtu vyživovaných osob - může se každý měsíc lišit).

J

#6830, Půjčil jsem peníze sestře na ústní dohodu, Osobní a rodinné finance, 16.6.2019

Dobrý den, přítel půjčil větší obnos peněz své sestře, kdy si vzal na sebe úvěr s tím, že mu to sestra do půl roku splatí. Sestra samozřejmě peníze nevrátila, pouze splácí úvěr, který je psaný na přítele. Mezi sebou mají pouze ústní dohodu, SMS mezi sebou. Lze tyto peníze nějakým způsobem vymáhat nebo s tím jít k soudu?

Dobrý den, vymáhání půjčených peněz po příbuzných bez jakékoliv smlouvy o půjčce je poměrně komplikované. Za prvé nejsou formálně sepsané smluvní podmínky půjčky - u soudu to bude slovo proti slovu (sestra může tvrdit, že peníze měla vrátit ne za půl roku ale třeba až za 5 let). Za druhé se dle zákona o spotřebitelském úvěru věřitel vždy před poskytnutím půjčky musí přesvědčit o tom, zda bude dlužník schopen splácet. Vyžádal si Váš přítel od sestry potvrzení o příjmech či zkontroloval její záznamy v registrech dlužníků? Pravděpodobně nikoliv. Jinak by ji nemohl půjčit stejně jako banka, u které si vzal úvěr pro sestru na své jméno.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 6800 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR