Redaktorka Banky.cz
Píše články převážně z oblasti osobních financí (půjčky, pojištění, spoření, kolektivní investování) s cílem zvyšovat dostupnost srozumitelných textů v oblasti finanční gramotnosti. V rámci postgraduálního studia a po jeho dokončení působila jako odborný asistent na EkF VŠB-TU Ostrava, v současnosti se plně věnuje projektům na podporu finanční gramotnosti.
Růst úrokových sazeb nabral na začátku roku 2022 nevídané tempo. Tak, jak se zvyšovala základní úroková sazba v ekonomice, rostly (a ještě porostou) úroky na hypotékách. A to jak na nových, tak i na splácených, kterým letos skončí fixace. Porovnejme si průměrnou hypotéku roku 2021 s těmi letošními. O kolik vyšší příjem by musela domácnost mít, aby letos získala stejnou hypotéku jako loni? Jak se tedy mění dostupnost vlastního bydlení v bytech a v rodinných domech, jak se vyvíjí trh s hypotékami a jak jsme na tom s jejich splácením?
Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel
na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s
takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských
než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než
je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky?
Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.
Úrokové sazby rostou. Již několik měsíců máme možnost ukládat své rezervy na spořicích účtech, jejichž zhodnocení překonává 3 %, nyní dokonce i 4 %. Zároveň jde o garantovaný a pojištěný bankovní vklad, o který je téměř nemožné přijít. Jaký je byznys bank v oblasti spořicích účtů? Proč nám teď banky vyplácejí o tolik vyšší úrok než před rokem?
Chystáte se pracovat v zahraničí a hodilo se vám penzijní pojištění v cizině? Koncem března 2022 startují nové evropské osobní penzijní produkty, které budou plně přenositelné mezi zeměmi EU. To značně usnadní život všem na penzi spořícím občanům, stěhujícím se za prací do jiné země. A že s přenosem penzijka bývají komplikace, dokazují i časté dotazy z evropské poradny pro spotřebitele.
I v penzijním spoření byl rok 2021 silně poznamenán pandemií COVID-19. Přesto se mnoho penzijních fondů investujících ve smíšené strategii, či dynamické strategii chlubí zajímavým výnosem. Naopak „nad výdělkem splakali“ klienti spořící na penzi u konzervativních fondů. Ty se propadly na konci roku díky ohromnému nárůstu základní úrokové sazby stanovované Českou národní bankou. Dluhopisy skokově ztratily na atraktivitě i ceně.