Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník RPSN

RPSN


Definice RPSN

Je roční procentuální sazba nákladů za úvěr, či půjčku (úrok p.a. + další poplatky a výdaje s úvěrem spojené, např. za poskytnutí či správu úvěru, za povinně vedený běžný účet, atd.). RPSN sazba tedy je prakticky vždy vyšší než úroková sazba.
RPSN má umožnit spotřebiteli vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost úvěru, který hodlá přijmout. V České republice musí poskytovatelé úvěru tuto sazbu spotřebiteli prezentovat v nabídce financování.
V rámci konkurenčního boje bank i nebankovních poskytovatelů jsou často využívány praktiky různých dodatečných poplatků, jako je administrativní poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za správu úvěru, poplatek za převod prostředků, pojištění schopnosti splácet, apod.
Prostřednictvím sazby RPSN lze porovnávat i úvěr s leasingem, kde se do RPSN započítává vliv akontace a odkupní ceny předmětu leasingu.Dotazy v poradně k RPSN

JK

#8213, Hypotéka a nebankovní půjčky, Hypoteční poradna, 5.12.2019

Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor při žádosti o hypotéku. Chceme si brát hypotéku v hodnotě 2,2 mil. Kč na byt v hodnotě za 3 mil. Kč, v hotovosti máme 1,11 mil. Kč. Z tohoto pohledu by neměl být žádný problém. S příjmy na hypotéku dosáhneme také. Ale v minulých letech jsem měl na sebe zhruba 25 mikropůjček od Kamali, jelikož jsem tyto půjčky bral jako levné peníze za směšný poplatek. Vždy a celou částku jsem splatil včas, nefiguruji v žádném registru SOLUS, NRKI, BRKI. Je možné, že banka od které si budu hypotéku brát uvidí tyto mikropůjčky a bude mě brát jako rizikového klienta a hypotéku zamítne i když někde jsem četl, že na to spíše nahlíží jako pozitivní věc. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

na řádně splacené úvěry v posledních 4 letech banky nahlížejí pozitivně, nicméně 25 mikropůjček od nebankovního poskytovatele úvěrů Vám spíše nepomůže (ale nebude to důvodem pro zamítnutí hypotéky). Přestože je Kamali obecně nejlepší možnou volnou mezi nebankovkami, stále si účtuje RPSN ve výši 49% (banky půjčují za 5-7%, ostatní nebankovky za stovky až tisíce %). Platil jste tak až 10x vyšší úrok než by Vám účtovaly banky.

MK

#8160, Dohoda o uznání dluhu, Půjčka, 28.11.2019

Dobrý den, prosím o radu . V roce 2003 jsem si vzala půjčku u společnosti Profireal, nebyla splácena a proběhla exekuce, která byla splacena 3.5. 2014. Nyní jsem zjistila, že v registru SOLUS figuruji jako dlužník u stejné společnosti. Když jsem se obrátila s dotazem, jak je to možné, bylo mi společností dnes již Poficredit sděleno, že jsem podepsala Uznání dluhu a že tedy i když proběhla exekuce, požadují částku podepsanou v Dohodě o uznání dluhu. Jak se bránit? Dluh byl zaplacen exekucí a jsem nucena splatit to ještě jednou. Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, jak velká část dluhu byla exekučně vymáhána (kolik jste v rámci exekuce splatila). Příklad: Pokud jste např. dlužila 100 000 Kč a podepsala uznání dluhu na 100 000 Kč, ale v exekuci bylo vymáháno pouze 50 000 Kč, pak stále dlužíte zbylých 50 000 Kč. Mnoho nebankovních společností je velmi nesolventních a mimo RPSN v řádu tisíců procent zkouší na klienty i různé právní kličky. Cílem části nebankovních poskytovatelů úvěrů není řádné splácení úvěru dlužníkem, ale naopak snaha držet dlužníka v koloběhu dluhů co nejdéle. Proto nebankovní půjčky důrazně nedoporučuji!

U takto starého dluhu je možné, že již byl promlčen (všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky, s uznáním dluhu 10 let). Možná by se vyplatilo vyhledat odbornou právní pomoc a případně se bránit soudní cestou.

M

#7992, Bonita a řádné splácení, Půjčka, 12.11.2019

Dobrý den, jak moje řádné splácení ovlivní případnou budoucí půjčku u banky? Mám pár nebankovních úvěrů, které řádně splácím s předstihem. Bude na to banka brát ohled jako menší riziko a nebo kvůli tomu že už nějaký záznam o půjčce mám, byť jen pozitivní, tak budu mít menší šanci na půjčku? Konkrétně se jedná o Komerčku, kde jsem i klientem.

Dobrý den,

pozitivní úvěrová historie Vám zvyšuje bonitu, tedy řádně splácené úvěry za poslední 4 roky zvyšují šanci na získání další půjčky. Nebankovní úvěry však mohou být problematické a kontraproduktivní - přijde na to, o jakou společnost se jedná (lidé žádající o peníze u pochybných nebankovek s RPSN ve výši tisíců procent příliš bonitní nebývají). 

F

#7808, Kdo se dívá do registrů?, Půjčka, 22.10.2019

Pokud vím, tak existují nebankovní společnosti, které nenahlíží do registrů a půjčí, např. Zaplo.

Dobrý den,

do registrů nahlížejí všechny nebankovní společnosti. Ukládá jim to zákon o spotřebitelském úvěru, na základě kterého je věřitel povinen se před poskytnutím úvěru přesvědčit, že dlužník bude schopen půjčku splatit. 

Podívejte se na problematiku půjčování peněz z pozice věřitele. Vy osobně byste půjčil své peníze zcela neznámému člověku, aniž byste si prověřil v registrech jeho platební morálku (a další info - není-li např. exekuci či insolvenci)? Asi těžko - jinak byste riskoval, že Vám dotyčný nebude schopen peníze vrátit. Proto existují registry dlužníků (BRKI, NRKI, Solus), aby se každý mohl před poskytnutím úvěru přesvědčit o pozitivní či negativní platební morálce žadatele o úvěr. 

Před rokem 2016 v ČR existovalo přes 50 000 nebankovních poskytovatelů úvěrů. Většinou se jednalo o podvodníky, kterým šlo o to dostat své dlužníky do exekucí a doživotně na nich parazitovat. Tyto nebankovky do registrů nenahlížely. Od 12/2016 (se vstupem platnosti novely zákona o spotřebitelském úvěru) se trh pročistil a dnes v ČR působí pouhé desítky nebankovek, které musí dodržovat přísná pravidla hry (ovšem stále půjčují na úrok/RPSN dosahující i tisíce procent).

PP

#7725, Investice do dluhopisů na páku, Akcie a investice, 14.10.2019

Dobrý den, delší dobu si pohrávám s myšlenkou, že bych si na půjčku, které jsou letos docela nízké (3,9%, s RPSN 4%) vzal 200 000 Kč, které bych poté ihned investoval do dluhopisů (vyhlédl jsem si s úrokem 6,5% u jedné nadnárodní společnosti investující mj. do energií, která má za sebou dlouhou historii s výsledky). Tím pádem bych splácel půjčku, která by se mi ale vrátila na konci splatnosti dluhopisu se zúročením 2,5%. Oproti klasickému spoření např. na spořicím účtu je tedy možno čerpat rozdíl 2,5% ihned. Navíc některé banky nabízí bezúročné období půjček, takže náklady by byly o to nižší. Prosím o fundovaný názor na tuto záležitost. Hezký zbytek dne.

Dobrý den,

investice na kapitálových trzích (dluhopisy, akcie, deriváty) jsou vždy rizikové a investor by měl počítat s tím, že může o své peníze přijít. Proto je rozumné takto investovat pouze část svých úspor, jejichž případná ztráta Vás nikterak neohrozí. Půjčování peněz na investice je velmi rizikové. Investice nemusí skončit dle Vašich představ, a pak by Vám zůstaly jen dluhy.

Potenciální výnos by měl vždy odpovídat podstupovanému riziku (jinak investice nedává smysl). Tedy tam kde můžete o všechno přijít byste také měl mít šanci slušně vydělat. Riskovat pro výnos 2,5% mi nedává žádný smysl. Banka Creditas úročí spořící účet 1,8%, J&T Banka nabízí na pětiletém termínovaném vkladu 2,6%. Proč bych měl riskovat pro 2,5%? U investovaných 200 000 Kč byste ročně vydělal pouze 5 000 Kč, snížila by se Vaše bonita (každý úvěr snižuje bonitu - až byste potřeboval půjčit např. na bydlení, možná by Vám banka neposkytla tak vysokou hypotéku) a to nepočítám transakční náklady (čas strávený sjednáváním a rušením produktů). 

Články o RPSN

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

11.12.2019, Půjčka

…latků či nejdelší dobu splácení V klidu pak porovnáte jednotlivé nabídky avyberete tu, která je pro vás nejvýhodnější. Zaměřte se přitom zejména na RPSN. Tedy ročníprocentuální sazbu nákladů. Právě ona udává, o kolik přesně půjčku přeplatíte. Někdepřeplatíte i víc než 100%Rozdíly mezi jednotlivý…

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

13.11.2019, Půjčka

…aké ve chvíli, kdy si pomocí kreditkyvyberete peníze z bankomatu. Kromě toho musíte počítat s vysokými úrokem.Běžně se pohybuje okolo 20 % a víc. A RPSN jde ještě výš – výjimkou není ani 30%. V porovnání s běžnými půjčkami tak vychází kreditní karta na první pohleddost draho. Proč ji tedy jen u …

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

11.11.2019, Hypotéka

…rně výrazný rozdíl. I proto sevyplatí hypotéky nejdřív porovnat pomocí naší kalkulačky, která vám ukáže nejenúroky, výpočet splátky hypotéky, ale i RPSN. Právě jeho hodnota říká, kolikpřesně přeplatíte. Díky kalkulačce tak srovnáte všechny důležitépodmínky hypoték. Včetně těch, které nemusí být …

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

…o Fio bance povedlo už nyní. Pozor, jen úroknestačí!Nezapomeňte ale, že samotný úrok nic neznamená. Důležitéjsou i celkové náklady vyjádřené pomocí RPSN a další podmínky. Pokud tedy chcete opravdu výhodnou hypotéku, nezapomeňte sidůkladně porovnat jednotlivé nabídky. Anebo rovnou využijte kalkul…

Bankovní vs. nebankovní půjčka: V čem je rozdíl?

Bankovní vs. nebankovní půjčka: V čem je rozdíl?

31.10.2019, Komerční sdělení

…To pomáhá sporovnáním jednotlivých půjček. Pozor na vysoké úrokyNěkterénebankovní společnosti si za půjčku berou opravdu vysoké úroky. Zejména výšeRPSN je u některých několikanásobně vyšší, než je tomu u bank. RPSN totižzohledňuje nejen úroky, ale i další poplatky za vyřízení půjčky, vedení účt…Rychlé odkazy

Banky v ČR