Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník RPSN

RPSN


Definice RPSN

Je roční procentuální sazba nákladů za úvěr, či půjčku (úrok p.a. + další poplatky a výdaje s úvěrem spojené, např. za poskytnutí či správu úvěru, za povinně vedený běžný účet, atd.). RPSN sazba tedy je prakticky vždy vyšší než úroková sazba.
RPSN má umožnit spotřebiteli vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost úvěru, který hodlá přijmout. V České republice musí poskytovatelé úvěru tuto sazbu spotřebiteli prezentovat v nabídce financování.
V rámci konkurenčního boje bank i nebankovních poskytovatelů jsou často využívány praktiky různých dodatečných poplatků, jako je administrativní poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za správu úvěru, poplatek za převod prostředků, pojištění schopnosti splácet, apod.
Prostřednictvím sazby RPSN lze porovnávat i úvěr s leasingem, kde se do RPSN započítává vliv akontace a odkupní ceny předmětu leasingu.Dotazy v poradně k RPSN

F

#15319, Mimořádná splátka, Půjčka, 13.9.2021

Dobrý den, zažádal jsem si o vyčíslení zůstatku půjčky a přišlo mi toto: Celková výše nesplaceného zůstatku půjčky/včetně úroků a poplatků/ činí 237 427,82. Pod tím tabulka zůstatek jistiny před MS 226 686,74 Kč. Celková měsíční splátka před MS 3 496 Kč, zbývající počet splátek před MS 94, zbývající celková splátka před MS 327 752,73 Kč. RPSN před MS 10,59%, datum poslední splátky před MS 25.06.2029. Chtěl bych vědět, jak vznikl rozdíl mezi MS/částkou/ a jistinou. Měl jsem za to, že doplácím mimořádnou splátkou pouze částkou jistiny. Prosím o vysvětlení. Děkuji

Dobrý den,

ke kterému dni chcete provést mimořádnou splátku? Jistina je aktuálně dlužná částka a rozdíl mezi vyčíslenou jistinou a mimořádnou splátkou je úrok, kolik bance zaplatíte na úrocích mezi dnešním dnem a datem mimořádné splátky. 

J

#15316, Extrémně drahá nebankovní půjčka, Půjčka, 12.9.2021

Dobrý den, chci ze zeptat, půjčka napriklad u FlexiFin jsem odložením přeplatila o 20 000 Kč, je to zákonné? Daji se nějak peníze dostat zpět, když člověk zaplatí za prodloužení o 30 dní několik tisíc? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nebankovní půjčky jsou drahé a rizikové. Zatímco banky půjčují obvykle za 4-7%, RPSN u nebankovních půjček dosahuje častokáte i stovek procent. Proto důrazně doporučuji si půjčovat výhradně u bank. A pokud Vás banky odmítnou (z důvodu nedostatečné bonity), nepůjčujte si vůbec. Banka pravděpodobně správně odhadla, že nebudete schopna půjčené peníze vrátit, a proto Vám peníze nepůjčila. Tak jste šla pro nebankovní půjčku, tu jste včas nevrátila a nyní čelíte vysokým sankcím/poplatkům za prodloužení doby splatnosti. Nejde o nic nezákonného, byla to vaše svobodná volba si půjčit peníze takto extrémně nevýhodně. FlexiFin hned na titulní straně svého webu velmi srozumitelně upozorňuje, že pokud si dnes půjčíte 30 000 Kč, za měsíc vrátíce 37 500 Kč. Informuje Vás též o extrémním RPSN 1 410%. 

K

#15040, Dostal bych nižší úrok?, Půjčka, 9.8.2021

Dobrý den, mám dotaz. 10.4. 2021 jsem si sjednal úvěr 300 000 Kč na 62 splátek s měsíční splátkou 6 000 Kč a s poplatkem na pojištění 390 Kč a s úrokem 8,10% a RPSN 8,53%. Myslíte, že kdybych si zkusil zažádat o refinancování toho úvěru, že mi někde dají lepší podmínky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

neznám vaši bonitu (jaké máte příjmy, jaká je vaše úvěrová historie, celkové zadlužení, atd.), a tudíž nemohu posoudit, zda byste u jiné banky dosáhl nižšího úroku. Obecně je RPSN 8,53% pro půjčku 300 000 Kč spíše nadprůměrné, viz náš srovnávač půjček.

VJ

#14927, Nestíhám splácet nebankovní půjčky, Půjčka, 28.7.2021

Dobrý den, půjčila jsem si cca před rokem 20 000 Kč u nebankovní společnosti. Ovšem zřejmě jsem špatně pochopila podmínky, kdy se z dluhu strhávala pouze částka nad 5 000 Kč. 5 000 Kč byl asi poplatek. Po zaplacení téměř 34 000 Kč se mi stále z dluhu nic neodečetlo. Dali mě do všech registrů. Řešila jsem tuto situaci s Úvěrovou záchrankou, která vysoudila část peněz zpět, ovšem registr zůstává. Díky těmto splátkám jsem se dostala do hrozného kolotoče půjček, který už nezvládám, ale konsolidaci, mi nikde neschválí, kvůli registru. Jsem zaměstnána, schopná platit i šest až sedm tisíc, ovšem mám smůlu a splátky u více společností mi dělají přes deset tisíc. Je nějaká cesta ven? Děkuji za odpověď s pozdravem.

Dobrý den,

neustále všem důrazně doporučujeme:

 • neberte si nebankovní půjčky (extrémně vysoké RPSN, skryté poplatky, atd - jak jste si sama vyzkoušela)
 • nepůjčujte si na běžné výdaje a spotřebu (nezvládáte-li financovat své potřeby, musíte snížit nezbytné výdaje nebo zvýšit příjmy - půjčka není řešení, to je cesta k osobnímu bankrotu).

 • Jste předlužená a s negativními záznamy v registrech. Za těchto okolností Vám nikdo další peníze nepůjčí, konsolidaci nezískáte. Snižte své výdaje na minimum (žijte o chlebu a vodě) nebo zvyšte své příjmy (brigády, směny navíc). Jinak Vám nezbude než požádat o osobní bankrot. 

  P

  #14829, Vysoce úročené nebankovní půjčky, Půjčka, 15.7.2021

  Dobrý den, pokud jsem si vzal půjčku 60 000 Kč na 6 let a celkově mám splatit 360 000 Kč a půjdu do insolvence, jaká dlužná částka bude vymáhána? Půjčku již splácím 2 roky a nyní jsem zjistil, že stále splácím jenom úroky a jistina se nijak neponížila. Takových “ podařených kousků” mám bohužel víc.

  Dobrý den,

  do insolvence si věřitel přihlásí aktuálně dlužnou částku (kolik budete dlužit k datu zahájení oddlužení). Tedy nikoliv původně vypůjčenou částku (jistina) ani hypotetickou částku, kolik byste splatil za 6 let. 

  Neustále důrazně doporučujeme se vyhýbat obloukem vysoce úročeným nebankovním půjčkám s RPSN v řádu stovek až tisíců procent. Přijde Vám to rozumné si půjčit 60 000 Kč a za 6 let vrátit 360 000 Kč, tedy 6x tolik?

  Články o RPSN

  Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

  Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

  6.9.2021, Půjčka

  …uma důležitá jen pro 52 % lidí. Zjistit výslednou částku ale nemusí vždyjednoduché. Nestačí totiž sledovat jenom úrokovou sazbu. Zaměřte se spíš na RPSN, neboli na ročníprocentuální sazbu nákladů za úvěr. Obsahuje úrok i další poplatky spojené spůjčku – například za poskytnutí nebo správu úvěru.…

  AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

  AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

  11.8.2021, Půjčka

  …podepisuje kódem ze SMS. Převedení půjček - Air Bank nahradí vaše půjčkyV případě, že máte půjčky čerpané kdekoliv jindea s vyššími náklady (úroky, RPSN, poplatky), je jistě dobrým nápadem převést jek levnější Air Bank. Dá se převést jak jen jeden úvěr (refinancování), tak iněkolik stávajících p…

  Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

  Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

  9.8.2021, Půjčka

  …mínky. Půjčka od nebankovní společnosti může býtriskantnější. Neplatí to však vždy. Záleží na tom, jakého poskytovatele sivyberete. Sledujte hlavně RPSNObecně platí, že je lepší spoléhat na zavedenéa ověřené společnosti. Například ve zmíněném Indexu odpovědnéhoúvěrování se mezi nejlepšími pravi…

  Půjčka bez registru - kdy poskytovatel půjčky do registru nenahlédne?

  Půjčka bez registru - kdy poskytovatel půjčky do registru nenahlédne?

  27.7.2021, Půjčka

  …y marné předčasně ukončit. Na co si dát pozor u nebankovních půjček?Nebankovní půjčky bývají oproti půjčkám odbank rizikovější. Mimo vyšších úroků, RPSN a poplatků se v této branži pohybujei mnoho společností, které nehrají fér či dokonce podnikají načerno bezpatřičné licence od ČNB. Na co si dá…

  Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

  Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

  12.7.2021, Půjčka

  …áte o vysvětlení. Na trhu je navíc velká konkurence. Pokud sevám tedy nabízené podmínky nelíbí, můžete se obrátit na jiného poskytovatele. Sledujte RPSN i možné pokutyA podle čeho byste měli půjčku vybírat?Určitým vodítkem může být úrok. Ve skutečnosti ale ukazuje pouze část nákladů,které s úvěr…  Banky v ČR