Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník RPSN

RPSN


Definice RPSN

Je roční procentuální sazba nákladů za úvěr, či půjčku (úrok p.a. + další poplatky a výdaje s úvěrem spojené, např. za poskytnutí či správu úvěru, za povinně vedený běžný účet, atd.). RPSN sazba tedy je prakticky vždy vyšší než úroková sazba.
RPSN má umožnit spotřebiteli vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost úvěru, který hodlá přijmout. V České republice musí poskytovatelé úvěru tuto sazbu spotřebiteli prezentovat v nabídce financování.
V rámci konkurenčního boje bank i nebankovních poskytovatelů jsou často využívány praktiky různých dodatečných poplatků, jako je administrativní poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za správu úvěru, poplatek za převod prostředků, pojištění schopnosti splácet, apod.
Prostřednictvím sazby RPSN lze porovnávat i úvěr s leasingem, kde se do RPSN započítává vliv akontace a odkupní ceny předmětu leasingu.Dotazy v poradně k RPSN

B

#14382, Žádala jsem o nebankovní půjčky, Půjčka, 27.5.2021

Dobrý den, zadala jsem na jednu stránku nebankovních půjček, že chci žádat o půjčku, ale byla to stránka asi s 10 různými společnostmi a všechny mě teď otravují a píší, že mám předschválenou půjčku. Je toto normální, když jsem žádala jen u jedné společnosti a hned mi jich psalo dalších 10, že mám u nich půjčku předschválenou a ať se ozvu? Děkuji

Dobrý den,

normální to není. Stejně tak není normální žádat o nebankovní půjčky na pochybných webech. Na půjčování peněz máme na trhu přes 30 bank. Mnoho nebankovních poskytovatelů úvěrů se pohybuje na hraně zákona a takto neetické nakládání s osobními údaji je ještě jedním z těch menších problémů (nebezpečnější je extrémně vysoké RPSN ve výši stovek až tisíců procent, které z Vás rychle a spolehlivě udělá doživotního dlužníka). 

R

#14346, Nebankovní půjčka a vysoké sankce, Půjčka, 24.5.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdysi jsem si vzal revolvingový úvěr od společnosti Ferratum, ale po nějaké době jsem se dostal do problémů se splácením a společnost předala úvěr k vymáhání inkasní společnosti. Zesplatněná částka byla cca 20 tis, ale inkasní společnost po mně chce téměř 29 tis. Je takové navýšení v pořádku? Půjčku jsem si bral jako OSVČ. Předem moc děkuji za radu.

Dobrý den,

Ferratum poskytuje vysoce úročené nebankovní půjčky (RPSN ve výši stovek procent). Úroky z prodlení za pár týdnů či měsíců tak mohou snadno dosáhnout i desítek procent jistiny. A samotné náklady vymáhání (které ještě dále porostou, nezaplatíte-li nyní dobrovolně) mohou být ve výši tisíců korun. Důrazně doporučuji nebrat si takto extrémně úročené nebankovní půjčky. 

D

#13695, Návrh půjčky a početní chyba, Půjčka, 30.3.2021

Dobry den, dostal jsem od Sberbank návrh na úvěr, o který jsem zažádal, tady jsou parametry: Celková výše 70 000 Kč, výše bonusu 6 157 Kč, doba splatnosti 37 měsíců, měsíční splátka 2 305 Kč, úroková sazba 7,99 % p.a., úroková sazba s bonusem 2,77 % p.a., RPSN 8,41 %, RPSN s bonusem 3,10 %, celková zaplacená částka 79 302 Kč, celková zaplacená částka s bonusem 73 145 Kč. Když si ale vynásobím měsíce x splátka, tak mi vyjde jiná částka než jakou mi poslali v emailu, proč? Je to nějaký podvod? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o podvod ani úmysl spíše nejde, pravděpodobně došlo k početní chybě na straně banky (2 305 Kč x 37 měsíců je skutečně 85 285 Kč). Doporučuji kontaktovat poskytovatele půjčky a požádat o vysvětlení. 

D

#13666, Je půjčka na auto výhodná?, Půjčka, 28.3.2021

Pokračování dotazu č. 13659: Dobry den, úrok je 11,25% a RPSN 12,25%, je to výhodné?

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Takto vysoký úrok/RPSN příliš výhodný není, bonitní klienti (s dostatečným příjmem, bez negativní úvěrové historie) si dnes půjčují za 4-7%. Doporučuji náš srovnávač půjček.

D

#13659, Je půjčka na auto výhodná?, Půjčka, 27.3.2021

Dobry den, mám již půjčku na 190 000 Kč a splacím měsíčně 3 000 Kč a 250 Kč pojištění. Chtěl bych si půjčit další peníze na auto. No a když jsem si žádal o půjčku 240 000 Kč se splátkou 4 500 Kč, tak při řádném placení vrátím 333 000 Kč. Je to v nějaké mezi nebo už hrubě nevýhodné? Díky

Dobrý den,

jak vysoký Vám byl nabídnut úrok a kolik činí RPSN? Obecně se Vám nevyplatí půjčovat si na spotřebu a běžné výdaje. Smysl dává např. koupě nemovitosti na hypotéku, nákup auta pro výkon povolání na půjčku, americká hypotéka na rozjezd podnikání, atd. - zkrátka nákup aktiva, které Vám v budoucnu přinese peníze. 

Články o RPSN

Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

14.6.2021, Půjčka

…y. Abyste vybrali správnoupůjčku, musíte vždy začít od srovnání úvěrů. A porovnat si například: RPSN, poplatky, dobu splácení a další parametry. Jen tak najdete úvěr, který zbytečněnepřeplatíte.

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

26.5.2021, Hypotéka

…víc roste zájem o on-line hypotéky právě nabyt. Objem těchto úvěrů se meziročně zvedl z 1,1 na 3,2 miliardy korun. On-line sjednání? Důležitější je RPSNZároveň je třeba zmínit, že i když je on-linesjednání hypotečního úvěru zajímavým benefitem, určitě by nemělo být zásadnímparametrem při výběru.…

7 největších chyb, na které si musíte dát pozor při výběru a splácení půjčky

7 největších chyb, na které si musíte dát pozor při výběru a splácení půjčky

17.5.2021, Půjčka

…u selidé u půjčky dívají. K základnímu porovnání se sice může hodit, rozhodně aledíky ní nezjistíte, o kolik půjčku přeplatíte. To vám prozradí jen RPSN – tedy ročníprocentuální sazba nákladů. V ní je započítaný jak úrok, tak veškeré dalšípoplatky. Například za: sjednání úvěru, vedení účtu nebo …

Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

19.4.2021, Půjčka

…v případech, kdy vám v bance půjčit nechtějí. Zároveň vám alehrozí vyšší úročení. Proto nezapomeňte vždy napřed porovnat také ostatní úvěrya jejich podmínky. Pomůže vám s tím naše srovnání půjček. Snadno tak najdete úvěr, který vám nabídnenejlepší dobu splácení nebo nejnižší úrok a RPSN.

Vznikají nové půjčky od lidí firmám. Inspiroval je i koronavirus

Vznikají nové půjčky od lidí firmám. Inspiroval je i koronavirus

22.3.2021, Půjčka

…ůže pohybovat od 3 000 do 30 000 korun. Samozřejmě nechybí ani smluvní pokuty spojené s pozdními splátkami, či jiným porušením podmínek. Do celkové RPSN sazby půjčky si musíte přičíst finálně úrok. Jeho výše vychází ze skóringua pohybuje se od 3,99 % do 14,99 % p.a. Nicméně pokud jste třeba dnes…Banky v ČR