Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník RPSN

RPSN


Definice RPSN

Je roční procentuální sazba nákladů za úvěr, či půjčku (úrok p.a. + další poplatky a výdaje s úvěrem spojené, např. za poskytnutí či správu úvěru, za povinně vedený běžný účet, atd.). RPSN sazba tedy je prakticky vždy vyšší než úroková sazba.
RPSN má umožnit spotřebiteli vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost úvěru, který hodlá přijmout. V České republice musí poskytovatelé úvěru tuto sazbu spotřebiteli prezentovat v nabídce financování.
V rámci konkurenčního boje bank i nebankovních poskytovatelů jsou často využívány praktiky různých dodatečných poplatků, jako je administrativní poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za správu úvěru, poplatek za převod prostředků, pojištění schopnosti splácet, apod.
Prostřednictvím sazby RPSN lze porovnávat i úvěr s leasingem, kde se do RPSN započítává vliv akontace a odkupní ceny předmětu leasingu.Dotazy v poradně k RPSN

M

#9602, Koronavirus a nebankovní půjčky, Půjčka, 5.4.2020

Dobrý den, jak je to s odkladem splátek a výší úroků po dobu odkladu u nebankovních společností? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

prozatím je v platnosti pouze nezávazné doporučení České bankovní asociace nabízet odklad splátek u půjček a hypoték klientům postiženým koronavirem. Většina bank tak dnes odklad splátek nabízí. Naopak většina nebankovních poskytovatelů úvěrů žádné úlevy nenabízí. Vláda slíbila projednat mimořádné opatření v podobě plošného odkladu splátek, nicméně jde zatím pouze o nápad v zárodku (tedy nebankovní společnosti odklady zatím nabízet nemusí). Pokud bude nařízení vlády schváleno, počítá se s odkladem splátek u klientů postižených koronavirem (3-6 měsíců), kteří před krizí koronaviru řádně spláceli. Po dobu odkladu splátek se bude dluh dále úročit běžným úrokem, což v případě nebankovek a jejich RPSN v řádu stovek-tisíců procent může mít fatální následky.

A

#9585, Nebankovní půjčka, lichva a vysoký úrok, Půjčka, 4.4.2020

Dobry den, da se ze zakona brat jako lichva, kdyz jistina je 35 000 Kc a RPSN je ve vyssi 60,63%?

Dobrý den,

zákon o spotřebitelském úvěru nijak neomezuje max. výši úroků. RPSN ve výši 60% je přípustné, nelze hovořit o lichvě. Většina nebankovních poskytovatelů úvěrů si účtuje mnohem vyšší RPSN, i stovky až tisíce procent. Proto důrazně doporučujeme si půjčovat výhradně u bank s úrokem 4-7%. 

A

#9397, Nebankovní půjčka a neplatnost úvěrové smlouvy, Půjčka, 25.3.2020

Pokračování dotazu č. 9383: To chapu - a kdy tak mam ucinit? Az po prezkumu nebo muzu zacit uz ted to resit? Nebo se mam domluvit se spravcem? Nezda se mi ze by byl pro. Mohu si zato sama, ale takove spolecnosti by nemely vubec mit licenci. Vyuzivaji lidi v nouzi, kde jim pujci aniz by mely.

Dobrý den,

žalobu pro neplatnost úvěrové smlouvy podejte co nejdříve (ideálně to mělo být dořešené před vstupem do insolvence - proto z toho není ins. správce nadšen). Ohledně půjčování peněz lidem v nouzi - neustále v naší bezplatné finanční poradně nabádáme klienty, aby si půjčovali pouze u bank s úrokem 4-7% a varujeme před vysokým RPSN v řádu i tisíců procent u nebankovních půjček. Když někomu peníze poskytovatel úvěrů nepůjčí, dotyčný si stěžuje a dožaduje se svého práva na úvěr (které samozřejmě neexistuje). Když už se klientovi peníze půjčí, část si opět stěžuje, že nestíhá splácet a jak to, že si jim někdo dovolil peníze půjčit. Není možné se zavděčit všem. Pro porušování zákona o spotřebitelském úvěru tu samozřejmě máme opravný prostředek v podobě žaloby na neplatnost úvěrové smlouvy. 

A

#9392, Insolvence a odmítnutí pohledávek, Exekuce a insolvence, 25.3.2020

Pokračování dotazu č. 9383: Chci se jeste zeptat - muze tedy pozadavek davat k soudu ins. spravce ohledne neplatnosti pohledavky? Mam znamou ktera ma to same a jeji spravce podaval zaloby na spolecnosti ohledne neplatnost smlouvy ale zda sem mi, ze muj insolvencni spravce s tim nechce nic mit, ze nechce nic delat. Prvne mi rekne at si pripravim veskere podklady co jsem vse platila atd., ja vse nachystam a pri schuzce mi rekne, ze se s tim hrabat nebude a ze si mam dobre rozmyslet ktere chci odmitout a proc.

Dobrý den,

insolvenční správce řeší váš osobní bankrot včetně přezkumu pohledávek (za to je také placen). Nemůžete po něm ale chtít, aby za Vás vedl soudní spory s úvěrovými institucemi a někoho žaloval. Osobně nebankovním společnostem s RPSN ve výši stovek-tisíců procent určitě nefandím, ale problém který jste si způsobila musíte také sama vyřešit (vyhledat odbornou právní pomoc/najmout právníka, sepsat žalobu, absolvovat soudní řízení). 

#9276, Nebankovní půjčka a koronavirus, Půjčka, 17.3.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to u nebankovních společností. Jsou i nějaká doporučení pro tyto firmy? Myslím že i v tomto sektoru bude hodně lidí v nouzi. Zatím vstřícní nejsou vůbec. Pokud jsem OSVČ a všemi opatřeními jsem ze dne na den přišla o práci. Musím se nahlásit na úřad práce, do toho hledám práci v okolí bydliště. Musím nějak vyjít s penězi, protože nevím jak dlouho tato situace bude trvat, nemohu si dovolit uhradit prodloužení půjčky. Splátkový kalendář mi nechtějí nabídnout. Zároveň se chci vyhnout insolvenci. Mohu vůbec bez práce na úřadu práce žádat v této situaci o insolvenci?

Dobrý den,

na poskytnutí úlev není právní nárok. Zatímco s ohledem na krizi koronaviru banky úlevy poskytují (nabízejí odklad splátek či jiná řešení), nebankovní poskytovatelé úvěru nikoliv. 

Proč? Protože zatímco cílem většiny bank je, aby klient řádně splácel jistinu a banka získala normální úrok. Cílem poskytovatelů nebankovních půjček naopak je získat vysoký úrok nebo vysoké sankce.  Logicky, nebankovka musí zaplatit obvyklý úrok bance a potřebuje vydělat. Nejhorší nebankovky klienta často nesmyslnými pokutami a RPSN ve výši stovek až tisíců procent dostanou do co nejdelší exekuce, insolvence či ho připraví o nemovitost. 

Proč si někdo půjčuje u nebankovek za takto extrémně nevýhodných podmínek, když by si u bank mohl půjčit za 4-7% je mi velkou záhadou. 

O insolvenci může požádat každý, kde je měsíčně schopen splácet minimálně 2 200 Kč.

Články o RPSN

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

…berbank avizuje, že občany podpoří v době koronavirus krize zvýhodněnými podmínkami své FÉR konsolidace půjček pro nejvyšší objemy půjček. Zda bude RPSN dosahovat avizovaných 2,99% právě prověřujeme - výsledek uvidíte v našem přehledu porovnání půjček. Raiffeisen BankRaiffeisen prostřednictvím w…

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

4.3.2020, Půjčka

…hodnější nabídku. Proto před podpisem smlouvy zkontrolujte, jakémožnosti vám nabízí ostatní poskytovatelé. Zajímejte se nejen o úrok, ale zejména o RPSN– tedy o roční procentuální sazbu nákladů. V ní jsou započítané nejen úroky,ale i veškeré další poplatky a náklady spojené s půjčkou. Tato hodno…

Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

2.3.2020, Hypotéka

…ro vás nenívýhodnější sáhnout po hypotéce, která sice nabízí o dvě desetiny vyšší úrok,ale díky nulovým poplatkům vyjde mnohem levněji. 5. Sledujte RPSNPočítat ručně úroky i veškeré poplatky je aledost náročné. Zvlášť, když to máte dělat u každého poskytovatele. Jednodušší jesledovat RPSN. Tato …

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

8.1.2020, Půjčka

…k nástrah. Obvyklemezi nimi bývají: splatnost do několika týdnů vysoké pokuty při problémech sesplácením poměrně velký úrok a hlavně vysoká hodnota RPSN Tato zkratka znamená roční procentuální sazbunákladů a kromě úroků jsou do ní započítané také veškeré poplatky. Přesně takříká, o kolik půjčku …

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

11.12.2019, Půjčka

…latků či nejdelší dobu splácení V klidu pak porovnáte jednotlivé nabídky avyberete tu, která je pro vás nejvýhodnější. Zaměřte se přitom zejména na RPSN. Tedy ročníprocentuální sazbu nákladů. Právě ona udává, o kolik přesně půjčku přeplatíte. Někdepřeplatíte i víc než 100%Rozdíly mezi jednotlivý…Rychlé odkazy

Banky v ČR