Bankovní slovník


Definice RPSN

Je roční procentuální sazba nákladů za úvěr, či půjčku (úrok p.a. + další poplatky a výdaje s úvěrem spojené, např. za poskytnutí či správu úvěru, za povinně vedený běžný účet, atd.). RPSN sazba tedy je prakticky vždy vyšší než úroková sazba.
RPSN má umožnit spotřebiteli vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost úvěru, který hodlá přijmout. V České republice musí poskytovatelé úvěru tuto sazbu spotřebiteli prezentovat v nabídce financování.
V rámci konkurenčního boje bank i nebankovních poskytovatelů jsou často využívány praktiky různých dodatečných poplatků, jako je administrativní poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za správu úvěru, poplatek za převod prostředků, pojištění schopnosti splácet, apod.
Prostřednictvím sazby RPSN lze porovnávat i úvěr s leasingem, kde se do RPSN započítává vliv akontace a odkupní ceny předmětu leasingu.Dotazy v poradně k

PM

#15867, Je půjčka s RPSN 264% výhodná?, Půjčka, 13.11.2021

Dobrý den, pane Jermáři, chtěl bych se Vás zeptat na několik věcí týkajících se revolvingového úvěru. Tato snaha se více dozvědět ohledně tohoto tématu se netýká mě samotného, ale mé partnerky. Jedná se o to, že si vyřídila tento úvěr v polovině roku 2017 a dozvěděl jsem se, že ho do dnešního dne nemá splacený, což mi připadá přinejmenším zvláštní. Tedy za tak poměrně dlouhou dobu. A nyní ke konkrétním informacím.

Vypůjčená částka je 35 000 Kč. Smlouva je uzavřena na dobu neurčitou. Úroková sazba: Smluvní strany se dohodly, že úvěr se bude úročit úrokovou sazbou podle Sazebníku, která ke dni uzavření Smlouvy činí 8,5 % měsíčně. RPSN. Roční procentní sazba nákladů na Úvěr činí 264,42 %. A dále je ve smlouvě informace takováto: Celková částka splatná Klientem, tj. součet výše poskytovaného Úvěru a výše celkových nákladů Úvěru, avšak jen při splnění všech výše uvedených předpokladů pro výpočet RPSN, bude 96.459,54 Kč. Dojde-li ke změně oproti výše uvedeným předpokladům, tato částka se změní. Pro vyloučení pochybností platí, že takto vysokou částku bude muset Klient zaplatit jen tehdy, pokud by byl Úvěr vyčerpán v plné výši úvěrového limitu ve výši 35.000 Kč a došlo by ke splnění všech výše uvedených předpokladů. 

Prosím o vyjádření z Vaší strany, zda se jedná o výhodnou či nevýhodnou půjčku a jak je možné, že ji do dnešního dne nemá splacenou. Jaké faktory za tím podle Vás stojí a jak se to může z Vaší strany vyvíjet a co dotyčnou slečnu pravděpodobně čeká. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hypotéky mají RPSN 2-5%, půjčky 5-10%, kontokorenty 10-20% a kreditní karty 20-25%. Půjčka s RPSN 264,42% je jako koupit si chleba za 1 400 Kč. Méně kvalitní chleba pořídíte do 30 Kč, lepší za 40-50 Kč a i ten nejvíce řemeslný z malé pekárny nebude stát více než 80-100 Kč. Ale jeden bochník za 1 400 Kč? 

Pokud by si vaše přítelkyně vzala půjčku 35 000 Kč s RPSN 10%, za rok by po ni banka chtěla zpět 38 500 Kč. S RPSN 264,42% je to Vámi zmíněných necelých 100 000 Kč. A to je pro běžného zákazníka nebankovních poskytovatelů půjček nesplatitelné. Vaše přítelkyně splácela měsíčně třeba 4 000 Kč, tedy za rok se jí dluh zmenšil o 48 000 Kč. Celkově ale měla vrátit 96 000 Kč, tedy nově dlužila "už jen 48 000 Kč" (místo původně půjčených 35 000 Kč a po roce splácení). Dluh ji tedy neklesal a naopak se zvětšoval.

Doporučuji vaší přítelkyni si zjistit, kolik aktuálně dluží (to už může být v řádu statisíců). Je-li splácení nad její síly, bude lepší požádat o osobní bankrot.

PJ

#15847, Mám půjčky s RPSN přes 1000%, nikdo mi nechce půjčit, Půjčka, 11.11.2021

Dobrý den, chtěla bych konsolidovat své úvěry (200 tis revolvingový úvěr s opakovaným čerpáním, 13 tisíc neúčelový úvěr (obojí u Moneta, kde mám běžný účet). Potom mám u Monety 5 000 Kč kontokorent a u flexi Fin 37 000 Kč půjčku se splatností 30 dnů. Mám pravidelný, celkem vysoký, doložitelný příjem, splátky platím řádně a včas. Přesto mi již několik bank i nebankovních společnosti konsolidaci zamítlo. Je zde nějaká možnost mi pomoci? Nejdůležitější pro mě je zbavit se úvěru u flexi Fin, kde je RPSN 1290%, zbytek splácet zvládnu.

Dobrý den,

pokud Vám již několik bank (a dokonce i nebankovních společností) žádost o další půjčku či konsolidaci zamítlo, máte o tomto záznamy v BRKI a NRKI a nikdo Vám další peníze nepůjčí min. 6 měsíců. Snižte výdaje na nezbytné minimum (žijte několik měsíců o chlebu a vodě), zvyšte dočasně své příjmy (brigáda, směny navíc) a snažte se co nejdříve splatit nebankovní půjčku s RPSN 1290%.

Půjčovat si 37 000 Kč s RPSN 1290% je velmi nerozumné a extrémně nebezpečné. Takto vysoké RPSN znamená, že za dnes půjčených 37 000 Kč po Vás bude chtít věřitel za měsíc vrátit 76 775 Kč (a za rok 477 300 Kč). Možná právě proto Vám nikdo další peníze půjčit nechce, protože už dnes jste de facto jednou nohou v osobním bankrotu.

F

#15319, Mimořádná splátka, Půjčka, 13.9.2021

Dobrý den, zažádal jsem si o vyčíslení zůstatku půjčky a přišlo mi toto: Celková výše nesplaceného zůstatku půjčky/včetně úroků a poplatků/ činí 237 427,82. Pod tím tabulka zůstatek jistiny před MS 226 686,74 Kč. Celková měsíční splátka před MS 3 496 Kč, zbývající počet splátek před MS 94, zbývající celková splátka před MS 327 752,73 Kč. RPSN před MS 10,59%, datum poslední splátky před MS 25.06.2029. Chtěl bych vědět, jak vznikl rozdíl mezi MS/částkou/ a jistinou. Měl jsem za to, že doplácím mimořádnou splátkou pouze částkou jistiny. Prosím o vysvětlení. Děkuji

Dobrý den,

ke kterému dni chcete provést mimořádnou splátku? Jistina je aktuálně dlužná částka a rozdíl mezi vyčíslenou jistinou a mimořádnou splátkou je úrok, kolik bance zaplatíte na úrocích mezi dnešním dnem a datem mimořádné splátky. 

J

#15316, Extrémně drahá nebankovní půjčka, Půjčka, 12.9.2021

Dobrý den, chci ze zeptat, půjčka napriklad u FlexiFin jsem odložením přeplatila o 20 000 Kč, je to zákonné? Daji se nějak peníze dostat zpět, když člověk zaplatí za prodloužení o 30 dní několik tisíc? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nebankovní půjčky jsou drahé a rizikové. Zatímco banky půjčují obvykle za 4-7%, RPSN u nebankovních půjček dosahuje častokáte i stovek procent. Proto důrazně doporučuji si půjčovat výhradně u bank. A pokud Vás banky odmítnou (z důvodu nedostatečné bonity), nepůjčujte si vůbec. Banka pravděpodobně správně odhadla, že nebudete schopna půjčené peníze vrátit, a proto Vám peníze nepůjčila. Tak jste šla pro nebankovní půjčku, tu jste včas nevrátila a nyní čelíte vysokým sankcím/poplatkům za prodloužení doby splatnosti. Nejde o nic nezákonného, byla to vaše svobodná volba si půjčit peníze takto extrémně nevýhodně. FlexiFin hned na titulní straně svého webu velmi srozumitelně upozorňuje, že pokud si dnes půjčíte 30 000 Kč, za měsíc vrátíce 37 500 Kč. Informuje Vás též o extrémním RPSN 1 410%. 

K

#15040, Dostal bych nižší úrok?, Půjčka, 9.8.2021

Dobrý den, mám dotaz. 10.4. 2021 jsem si sjednal úvěr 300 000 Kč na 62 splátek s měsíční splátkou 6 000 Kč a s poplatkem na pojištění 390 Kč a s úrokem 8,10% a RPSN 8,53%. Myslíte, že kdybych si zkusil zažádat o refinancování toho úvěru, že mi někde dají lepší podmínky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

neznám vaši bonitu (jaké máte příjmy, jaká je vaše úvěrová historie, celkové zadlužení, atd.), a tudíž nemohu posoudit, zda byste u jiné banky dosáhl nižšího úroku. Obecně je RPSN 8,53% pro půjčku 300 000 Kč spíše nadprůměrné, viz náš srovnávač půjček.

Články o

5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

19.11.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

…ty jsou u úvěrových predátorů často extrémněvysoké. Při hledání nejvýhodnější půjčky také neporovnávejte pouze úrokovousazbu, ale především hodnotu RPSN, která kromě úroků zohledňuje i další nákladys půjčkou spojené. Hodně ostražití buďte také u textu psaného malým písmem.Právě tam leckdy neseri…

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

6.9.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

…uma důležitá jen pro 52 % lidí. Zjistit výslednou částku ale nemusí vždyjednoduché. Nestačí totiž sledovat jenom úrokovou sazbu. Zaměřte se spíš na RPSN, neboli na ročníprocentuální sazbu nákladů za úvěr. Obsahuje úrok i další poplatky spojené spůjčku – například za poskytnutí nebo správu úvěru.…

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

11.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

…podepisuje kódem ze SMS. Převedení půjček - Air Bank nahradí vaše půjčkyV případě, že máte půjčky čerpané kdekoliv jindea s vyššími náklady (úroky, RPSN, poplatky), je jistě dobrým nápadem převést jek levnější Air Bank. Dá se převést jak jen jeden úvěr (refinancování), tak iněkolik stávajících p…

Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

9.8.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

…mínky. Půjčka od nebankovní společnosti může býtriskantnější. Neplatí to však vždy. Záleží na tom, jakého poskytovatele sivyberete. Sledujte hlavně RPSNObecně platí, že je lepší spoléhat na zavedenéa ověřené společnosti. Například ve zmíněném Indexu odpovědnéhoúvěrování se mezi nejlepšími pravi…

Půjčka bez registru - kdy poskytovatel půjčky do registru nenahlédne?

27.7.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

…y marné předčasně ukončit. Na co si dát pozor u nebankovních půjček?Nebankovní půjčky bývají oproti půjčkám odbank rizikovější. Mimo vyšších úroků, RPSN a poplatků se v této branži pohybujei mnoho společností, které nehrají fér či dokonce podnikají načerno bezpatřičné licence od ČNB. Na co si dá…