Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník RPSN

RPSN


Definice RPSN

Je roční procentuální sazba nákladů za úvěr, či půjčku (úrok p.a. + další poplatky a výdaje s úvěrem spojené, např. za poskytnutí či správu úvěru, za povinně vedený běžný účet, atd.). RPSN sazba tedy je prakticky vždy vyšší než úroková sazba.
RPSN má umožnit spotřebiteli vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost úvěru, který hodlá přijmout. V České republice musí poskytovatelé úvěru tuto sazbu spotřebiteli prezentovat v nabídce financování.
V rámci konkurenčního boje bank i nebankovních poskytovatelů jsou často využívány praktiky různých dodatečných poplatků, jako je administrativní poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za správu úvěru, poplatek za převod prostředků, pojištění schopnosti splácet, apod.
Prostřednictvím sazby RPSN lze porovnávat i úvěr s leasingem, kde se do RPSN započítává vliv akontace a odkupní ceny předmětu leasingu.Dotazy v poradně k RPSN

RS

#11754, Úvěr na rekonstrukci pro SVJ, Hypoteční poradna, 12.11.2020

Dobrý den, jaké možnosti má dnes SVJ pro spolufinancování opravy domu a jaké jsou podmínky takové půjčky/úvěru? Konkrétně jaká je minimální půjčená částka, doba splácení, RPSN/úrok a další poplatky? Co je k získání půjčky u ČS potřeba doložit? Předem děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

úvěry na rekonstrukce bytových domů pro SVJ nabízejí převážně stavební spořitelny. Úroky/RPSN se pohybují kolem 2%, splatnost obvykle až 25 let, vždy bez zástavy nemovitosti (neb SVJ nemá čím ručit), minimální částky jsou v řádech statisíců. Požadavky a podmínky jsou vždy individuální. Poskytovatel půjčky se zajímá např. o počet neplatičů, stav účetnictví, atd. 

J

#11661, Konsolidace půjček, Půjčka, 4.11.2020

Dobrý den, uvažuji o konsolidaci půjček. Momentálně mám nabídku na 270 000 Kč ,mimořádné splátky bez poplatků. Volný měsíční kapitál na umoření půjčky by byl 10 000 Kč. Otázka zní, co je výhodnější? A) Splátka měsíčně 4 495 Kč, RPSN 10,60% na 7 let nebo B) splátka měsíčně 10 042 Kč, RPSN 11,63% na 2,7 let. S tím že při variantě A bych každý měsíc posílat s měsíční splátkou 4 495 Kč i splátku mimořádnou 5 505 Kč. Uvažuji správně, že se ''vyplatí'' varianta A s nižším RPSN za předpokladu, že ji pomocí mimořádných splátek předčasně ukončím?

Dobrý den,

vaše úvaha je správná, ale RPSN nad 10% mi přijde zbytečně vysoké. U takto vysoké půjčky by bonitní klient měl být schopen dosáhnout na zhruba poloviční RPSN kolem 5%. Doporučuji k nahlédnutí nabídky našeho srovnávače půjček

MF

#11567, Hypotéka a odstoupení od smlouvy, Hypoteční poradna, 25.10.2020

Dobrý den, prosím o radu. V červnu jsme podepsali s finančním poradcem elektronický smlouvu s Modrou Pyramidou. Smlouva měla být na koupi pozemku a po té i na výstavbu domu. Jenomže banka nám stále dělala problémy s pozemkem. Stále jsme dokládali potvrzení a dokumenty a pořád to bylo nedostačující. Bance jsem nabídla i být, který odhadli na 1,8 mil. Po dokládání různých smluv jsme se rozhodli smlouvu s nimi ukončit. Oni po nás chtějí poplatek za nečerpání cca 24 tisíc. Žádali jsme o odpuštění poplatků z důvodu uvedení nás v omyl, že smlouva byla jen na výstavbu a nikde nebyly žádné informace o čerpání peněz. Žádost nám zamítli s tím, že nám vypracovali dodatek na koupi pozemku s tím, že zastavíme být. Ale poslední kapka byla, že tyto dokumenty s osobními údaji byly vhozeny ve schránce v porušené obálce. Tyto dokumenty jsme nepodepsali a odstoupili jsme. Známá mi říkala, že pokud nás uvedou v omyl, tak bychom pokuty a poplatky platit neměli a dokonce máme i podle nějakého paragrafu nárok na hypotéku od nich s 0% úročením. Prosím poraďte co dál. Jak postupovat? Předem děkuji. S pozdravem

Dobrý den,

jak přesně Vás prosím Modrá pyramida uvedla v omyl? Zaslanými smlouvami poštou, které k Vám doputovaly v porušené obálce? To určitě nebude důvod pro odstoupení od smlouvy bez sankce za nenačerpání úvěru. 

Ohledně hypotéky s 0% úročením - pokud byste hypotéku načerpali a následně se soudní cestou domáhali zneplatnění úvěrové smlouvy pro porušení Zákona o spotřebitelském úvěru (např. pokud by poskytovatel úvěru nedostatečně ověřil Vaši bonitu, nepravdivě Vás informoval o úrokové sazbě, RPSN či jiných podmínkách a poplatcích) a s žalobou jste uspěli, pak by byla úvěrová smlouva zneplatněna od počátku. Banka by Vám musela vrátit již zaplacené úroky a poplatky a Vy byste jistinu splácela dle svých možností. Určitě ale nelze hypotéku nenačerpat, prokázat pochybení na straně banky a následně se domáhat úvěru s nulovým úročením.

Banka Vám při podpisu úvěrové smlouvy jasně stanovila podmínky čerpání úvěru. Doporučuji tyto podmínky velmi pečlivě prostudovat. Pokud došlo následně k pochybení ze strany banky (např. po Vás bylo vyžadováno něco jiného než bylo smluvně ujednáno), braňte se právní cestou.

T

#11389, Půjčí mi v insolvenci?, Půjčka, 1.10.2020

Pokračování dotazu č. 11388: Ale když bych půjčku dostal, co se stane, když bych ji splácel pravidelně?

Dobrý den,

v insolvenci Vám opravdu žádný solidní poskytovatel úvěrů (bankovní ani nebankovní) dodržující Zákon o spotřebitelském úvěru nepůjčí. Nabídku dostanete maximálně od nebankovek např. na podnikatelský úvěr (musel byste si zřídit IČ), čímž se tito poskytovatelé půjček snaží obcházet platnou legislativu. Podmínky a RPSN těchto úvěrů jsou pro dlužníky extrémně nevýhodné, často jsou úvěry nesplatitelné (cílem těchto "poskytovatelů půjček na hranici zákona" je z Vás udělat doživotního dlužníka). 

Navíc byste přijetím takového závazku porušil pravidla insolvence a ta by Vám mohla být ukončena. Máte za sebou 4 roky tvrdé odvykací kůry a před sebou už jen poslední pátý rok. Určitě se nevyplatí takto riskovat!

PP

#11317, Konsolidace a odstoupení od úvěrové smlouvy, Půjčka, 24.9.2020

Dobrý den, mého starého otce pod záminkou nějakých změn dalo by se říct nalákali do banky, kde mu nabídli výhodnou konsolidaci jeho čtyř úvěrů vedených u jejích banky. Dva z úvěrů platí 2 roky a další dva z úvěrů dokonce 4 roky, celková dlužná částka je 190 000 Kč. Byl vytvořen jeden velký úvěr na 260 000 Kč, ze kterého byly ty úvěry splaceny a zbytek byl převeden na účet otce, i když se mu jednalo pouze o konsolidaci. Otec špatně vidí a tak si při podpisu smluv tohoto nevšiml a to se událo ve čtvrtek 17.9. O víkendu ve svém bankovnictví si toho všiml a v pondělí už jim hlásil, že chtěl jen konsolidaci a ne peníze navíc. Domluvil se s bankou, že přebytečné peníze použije tedy na umoření tohoto velkého úvěru. Podotýkám, že na úvěru je RPSN 11,47%. Když jsme se to se strýcem dnes náhodou dozvěděli mezi řečí, taj se nám to chování banky nelíbilo a otec když zjistil jak nevýhodná konsolidace to vlastně je souhlasil, že jí chce zrušit. A proto se se strýcem vydali do banky, kde jim prý sdělili, že konsolidace zrušit bohužel nejde a kdyby ano, tak jim otec musí zaplatit celou výši nově sjednaného úvěru, i když ve smluvních podmínkách je napsáno, že lhůta pro zrušení konsolidace je bez udání důvodu 30 dní. Podotýkám, že všechny čtyři úvěry byly vedeny právě u banky, která nabídla tu konsolidaci a tak se ptám. Opravdu má banka nárok neposkytnout klientovi zrušení té konsolidace a vrácení starých úvěrů jak to bylo, když jsou vedené u její banky? De facto otec teď vlastně ty úroky bude platit znovu. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od úvěrové smlouvy můžete odstoupit bez sankce a udání důvodu do 14 dnů od podpisu. Při odstoupení do smlouvy je však nutné bance v rámci této lhůty (14 dnů) vrátit všechny půjčené peníze. Pokud peníze nevrátíte, není možné od půjčky odstoupit. Již splacené úvěry nelze obnovit. Lze pouze požádat o jinou půjčku, ze které byste případně vrácení peněz financovali. RPSN přes 10% se mi zdá poměrně vysoká, ale neznám bonitu Vaše otce (jaké má příjmy, záznamy v registrech, věk atd.). Bonitní klient by neměl problém dosáhnout na poloviční RPSN. 

Články o RPSN

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

18.11.2020, Půjčka

… výši úvěru. V praxi se tedy splácení protáhne a prodraží. Myslete na to už při výběru půjčky. Hledejteproto takovou, která má nízký úrok a zejména RPSN. Tato zkratka znamená ročníprocentuální sazbu nákladů a přesně říká, o kolik úvěr každoročně přeplatíte. Abyste vybrali co nejvýhodnější nabíd…

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

13.11.2020, Hypotéka

…tiž přebírá vaši půjčku i se všemi jejímipodmínkami. Patří mezi ně například: doba splatnosti a výše splátek, doba fixace hypotéky, úroková sazba a RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Právě parametry hypotéky jsou často zásadnípřekážkou, která převodu brání. Zvlášť, když jste půjčku sjednal…

Na co si dát pozor u hypotéky: 4 hlavní rizika a jak se jim vyhnout

Na co si dát pozor u hypotéky: 4 hlavní rizika a jak se jim vyhnout

12.10.2020, Hypotéka

… snažíte vybrat conejlépe, tak můžete podlehnout jednomu z hlavních rizik hypotéky. Jak z toho ven? Nesledujte pouze úrok, ale zajímejte se hlavněo RPSN. Tato zkratka znamená roční procentuální sazba nákladů a vyjadřuje, okolik úvěr každý rok skutečně přeplatíte. Zahrnuje například: úroky, popla…

8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

23.9.2020, Půjčka

…tedy vyplatí zkontrolovat si základní podmínky. 5) Spočítejte si, kolik za půjčení penězzaplatítePři půjčování peněz vás bude spíše než úrokzajímat RPSN, tedy roční procentuální sazba nákladů. Musí ji zveřejňovatvšechny instituce povinně u každé půjčky. RPSN zahrnuje veškeré náklady spojené súv…

O jaké hypotéky je největší zájem? Vedou ty s dlouhou fixací

O jaké hypotéky je největší zájem? Vedou ty s dlouhou fixací

21.9.2020, Hypotéka

…RPSN – tedy roční procentuální sazbě nákladů. Je v nízapočítaný jak úrok, tak poplatky spojené s úvěrem. Přesně tak říká, o kolikpůjčku přeplatíte.Banky v ČR