Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník RPSN

RPSN


Definice RPSN

Je roční procentuální sazba nákladů za úvěr, či půjčku (úrok p.a. + další poplatky a výdaje s úvěrem spojené, např. za poskytnutí či správu úvěru, za povinně vedený běžný účet, atd.). RPSN sazba tedy je prakticky vždy vyšší než úroková sazba.
RPSN má umožnit spotřebiteli vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost úvěru, který hodlá přijmout. V České republice musí poskytovatelé úvěru tuto sazbu spotřebiteli prezentovat v nabídce financování.
V rámci konkurenčního boje bank i nebankovních poskytovatelů jsou často využívány praktiky různých dodatečných poplatků, jako je administrativní poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za správu úvěru, poplatek za převod prostředků, pojištění schopnosti splácet, apod.
Prostřednictvím sazby RPSN lze porovnávat i úvěr s leasingem, kde se do RPSN započítává vliv akontace a odkupní ceny předmětu leasingu.Dotazy v poradně k RPSN

M

#11081, Půjčka pro cizince a vyšší úrok, Půjčka, 31.8.2020

Dobry den, zazadal jsem poprve o pujcku v Equa Bank a nabidli mi pro castku 100 000 Kc urokovou sazbu 14,90% a RPSN 15,96%. Pujcku zadam poprve. Bydlim v CR 8 let a jsem cizinec pracujici na dobu neurcitou. Cista mzda 30 000 Kc mesicne. Jsou to dobre podminky pro takovou pujcku? Mam pocit, ze ty sazby jsou docela vysoke a z pujcenych 100 000 Kc budu muset za 3 roky splatit 125 000 Kc pri mesicni splatce 2 500 Kc.

Dobrý den,

úroková sazba 15% pro půjčku 100 000 Kč je vysoká, zkuste se prosím poptat u konkurence (v případě bonitního klienta je možné dosáhnout na výrazně nižší úrok 5-7%). 

Z

#11075, Konsolidace půjček, Půjčka, 30.8.2020

Pokračování dotazu č. 11074: Dobrý den, ptal jsem se z důvodu, ze například Raiffeissenbank nabízí orientačně v této částce bonusovou sazbu pouze 3,99%. Neumím právě posoudit, jak moc se tomu dá věřit. Takový úrok mi Air Bank ani Equa bank nenabídne. Moc děkuji za vyjádření.

Dobrý den,

úrok/RPSN kolem 4% je pro celkový konsolidovaný úvěr ve výši 700 000 Kč reálný, Equa bank nabízí sazbu 3,8%. Doporučuji kontaktovat Equa bank a požádat o konsolidaci v této výši (s tím, že jinak jdete k RB). Obě nabídky samozřejmě platí pouze pro dostatečně bonitní klienty (dostatečný příjem, bez negativních záznamů v registru, atd. - v případě nižší bonity by Vám banky nabídly vyšší sazby).

J

#10993, Srovnávač půjček, Půjčka, 17.8.2020

Dobrý den, měla bych dotaz na Vás. Stránka coolpujcky je ověřený porovnávač? Nemusím se bát v tomto porovnávači nějakého podvodu?

Dobrý den,

tento web porovnává u půjček úrok místo RPSN a míchá dohromady bankovní i nebankovní půjčky. Pořádně tak nevíte, od koho a za kolik si vlastně půjčujete. Považuji za velmi nešťastné vedle sebe dávat solidní bankovní půjčku s RSPN 4-7% a vysoce nákladné nebankovní půjčky s RPSN v řádu stovek až tisíců procent. Solidní porovnávač půjček naleznete zde.

V

#10990, Nebankovní půjčky, Půjčka, 17.8.2020

Dobrý den, je webová stránka coolpujcky dobrým porovnávačem půjček na trhu? Nerada bych naletěla nějakému špatnému portálu, který špatně porovnává půjčky. Mohu se spolehnout, že je to legitimní stránka, kde jsou i správné recenze?

Dobrý den,

nikoliv, neboť Vámi zmíněný srovnávač u půjček porovnává úrokovou sazbu místo RPSN. Inzeruje tak nebankovní půjčky s nulovým úrokem, kde může být RPSN vlivem extrémně vysokých poplatků v řádu stovek až tisíců procent. Důrazně doporučuji si peníze půjčovat výhradně u bank, kde máte garanci slušného jednání bez skrytých triků a poplatků. Srovnávač půjček zde.

J

#10988, Nebankovní půjčky a scany dokladů, Půjčka, 17.8.2020

Dobrý den, měla bych na Vás 2 dotazy, které budou delší, ale jelikož se v této oblasti nevyznám, tak bych moc poprosila o radu a trpělivost. Nedávno jsem narazila na společnost LIFO-CB, s.r.o. Tato společnost provozuje stránky jako Šikulka, Tutovka, Půjčka blesk a podobně. Narazila jsem na další jejich web stránku Půjčka Flash. Pokud jsem to dobře pochopila, tak stejně jako předešlé stránky, které provozují, tak se jedná o vyhledávače optimálního poskytovatele úvěru? Je tomu tak? Je potřeba i takovým společnostem sdělovat čísla OP (posílat scany/fotografie dokladů atd.) Bez poskytnutí dokladů (OP, řidičák a podobně stejně nelze nic sjednat ne?) Trochu mě zaujalo, že taková společnost funguje. Připomíná mi to podvodné aukce energií, které dohazují klienty různým malým společnostem. Musí být smlouvy podepsané s takovou společností fyzicky? (popřípadě scan smlouvy, fotografie nebo podobně). Napsala jsem jim i info-email, který sem našla ve veřejném registru firem (měla jsem strach poslat něco přes jejich dotazovou schránku, protože tam chtěli po mě telefonní číslo a souhlas se zpracováním osobních údajů). Nepokazila jsem tím nic? Osobní informace (jméno, příjmení, rodné číslo, telefon, adresa) ani osobní doklady (OP, řidičák atd.) jsem jim neposkytovala. Znají jen emailovou adresu (mám trochu strach jestli na základě emailu nemohou po mě něco chtít). Volala jsem na telefon ze skrytého čísla. Děkuji

Dobrý den,

velmi jednoduchá rada - na půjčování peněz máme přes 30 bank, které Vám za dodržení vysokých etických standardů rády a ochotně půjčí s úrokem 4-7% (nehrozí zde podvod, nesmyslně vysoké poplatky, úrok a RPSN v řádu stovek i tisíců procent atd.). Pokud Vám banky nechtějí půjčit, dělají to především pro Vaše dobro (aby Vás nedostaly do exekuce či osobního bankrotu). Od nebankovních půjček dejte ruce pryč, to je vždy začátek konce.

Články o RPSN

Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

7.9.2020, Hypotéka

…lkulačka. Zadáte do ní potřebné parametry a zaokamžik dostanete seznam těch nejvýhodnějších nabídek. Jednoduše tak porovnáte nejen úrok, alezejména RPSN – tedy roční procentuální sazbu nákladů. V této hodnotě jezapočítaná jak úroková sazba, tak veškeré další poplatky spojené s hypotékou.Díky tom…

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

26.8.2020, Půjčka

…padná opatření protijejímu šíření. Myslete na to i v případě, že úvěr teprveplánujete. Půjčku proto vybírejte opatrně. A zaměřte se u ní zejména na RPSN.Do této hodnoty je započítaná jak úroková sazba, tak veškeré poplatky spojené spůjčkou. Přesně tak říká, o kolik úvěr přeplatíte. Nezapomeňte s…

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

24.8.2020, Hypotéka

…mají jako ověřenéhoklienta. Současný pokles úrokových sazeb navíc znamená, že se přirefinancování můžete přiblížit i k hranici 1,5 %. Zaměřte se na RPSNPočítejte však s tím, že se mohou sazby v jednotlivýchbankách výrazně měnit. Proto si vždy zkontrolujte aktuální nabídky. Pomůže vám s tím naše …

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

10.8.2020, Hypotéka

…ypotékpostupně blíží k hranici 2 %. Na ní byly naposledy v roce 2017. Přirefinancování se tedy můžete dostat i pod tuto hodnotu. Hlídejte si hlavně RPSNPřesto při refinancování hypotéky nespoléhejte pouze naúrok, který banky uvádějí. Mnohem lepší je sledovat hodnotu RPSN. Jsou v nízapočítané nej…

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

29.7.2020, Půjčka

… Pomůže vám s tím naše srovnání půjček. V něm siseřadíte úvěry podle jednotlivých parametrů a snadno tak vyberete tennejvýhodnější. Hlídejte hlavně RPSNZároveň si musíte předem ujasnit, podle čehopůjčku vybírat. Zásadní je zejména hodnota RPSN. Je v ní totižzapočítaný jak úrok, tak veškeré popla…Banky v ČR