Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník RPSN

RPSN


Definice RPSN

Je roční procentuální sazba nákladů za úvěr, či půjčku (úrok p.a. + další poplatky a výdaje s úvěrem spojené, např. za poskytnutí či správu úvěru, za povinně vedený běžný účet, atd.). RPSN sazba tedy je prakticky vždy vyšší než úroková sazba.
RPSN má umožnit spotřebiteli vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost úvěru, který hodlá přijmout. V České republice musí poskytovatelé úvěru tuto sazbu spotřebiteli prezentovat v nabídce financování.
V rámci konkurenčního boje bank i nebankovních poskytovatelů jsou často využívány praktiky různých dodatečných poplatků, jako je administrativní poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za správu úvěru, poplatek za převod prostředků, pojištění schopnosti splácet, apod.
Prostřednictvím sazby RPSN lze porovnávat i úvěr s leasingem, kde se do RPSN započítává vliv akontace a odkupní ceny předmětu leasingu.Dotazy v poradně k RPSN

D

#8937, Půjčka a výpočet úroku, Půjčka, 13.2.2020

Dobrý den, v aplikaci internetového bankovnictví v mobilu se mi nabízí od mé banky jako jejich klientovi, že mám možnost sjednání spotřebitelského úvěru ve výši až 290 000,- CZK, mají tam rovnou i kalkulátor, kde jsem si zadala, že bych si půjčila 49 000,- na dobu jednoho roku a k tomu mi kalkulátor vypočítal následující údaje: 1. splátka: 75,27,- czk, 2-11. splátka: 4633,-czk a 12. splátka 4626,45,-czk a parametry úvěru: pevná zápůjční úrok. sazba: 7,90% p.a. a RPSN: 10,05% a poplatky, které jsou do RPSN započítány jsou vedení účtu: 39,-czk na závěr celková částka, kterou zaplatím: 51 460,72,-czk. Možná jsem úplně hloupá, ale pokud si z půjčené částky 49 000,-czk spočítám úrok 7,90%, tak mi vychází 3871,-czk, tak jaktože mi píšou, že celkově zaplatím jen 51 460,72,-czk, když to je rozdíl pouze 2460,72,.- czk? Moc děkuji

Dobrý den,

úrokem 7,9% se úročí pouze aktuálně dlužná částka, takže 3 871 Kč byste platila pouze pokud byste si dnes peníze půjčila a za rok splatila vše naráz. Vy ale budete splácet průběžně každý měsíc, takže se Vám aktuálně dlužná částka bude snižovat. Proto Vám vychází také výrazně nižší odhad placeného úroku.

P

#8842, Nebankovní půjčky, Půjčka, 5.2.2020

Dobrý den, proč už Česká národní banka nevzala licenci nebankovním poskytovatelům půjček? Je to nehorázné co chtějí za úroky, někdy až 1 000%,  to je nehoráznost a lichva. Jak tohle stát může podporovat? A pak se diví, že lidi jsou v exekucích a insolvencích. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

sektor nebankovních půjček je regulován a ČNB na něj dohlíží. Výše úroku resp. RPSN je věcí dohody mezi věřitelem a dlužníkem. Zákon např. nařizuje nebankovním poskytovatelům půjček se předem přesvědčit, že dlužník bude schopen splácet (jinak lze půjčku soudně zneplatnit). Ale nikde není stanovena max. výše úroku a poplatků. Některé nebankovky půjčují i za více než 1 000 %, ale s tím nic nenaděláte. Rozhodnutí je vždy na straně spotřebitele, který by měl takto extrémně nevýhodné podmínky odmítat.

Lidé by si vůbec měli uvědomit, že na půjčování peněz tu máme přes 30 bank, které dodržují vysoké etické standardy a nabízejí u spotřebitelských úvěrů úrok 5-7%. Banky k půjčování peněz přistupují velmi odpovědně, a proto odmítají půjčovat lidem, kteří by měli se splácením problémy (což by je dostalo do exekucí či osobního bankrotu). Tito lidé místo přijmutí faktu "půjčovat si na spotřebu je velmi nerozumné, navíc když nemám pořádně z čeho splácet" se vrhají na náručí nebankovních poskytovatelů úvěrů, ale s tím nic nenaděláte. Stejně tak škodlivé je brát drogy, kouřit, stravovat se nezdravě, nadmíru konzumovat alkohol, atd. Ale stát ani centrální banka nemůže každého svéprávného a plnoletého občana "vodit za ručičku" a říkat mu "tohle je dobrý nápad a tohle naopak nedělej". Nezapomeňte že každý klient nebankovek, který je schopen si půjčit za RPSN 1 000 %, má stejně jako Vy voličské právo, skrz které ovlivňuje životy nás všech.

M

#8822, Jaký úrok mám šanci získat?, Hypoteční poradna, 3.2.2020

Dobrý den, vyřizujeme hypotéku okolo 3-3,5 mil. Kč. Dostal jsem nabídku na 30let (to chceme) s úrokem 2,39%, když uděláme fix na 10 let. Nechodíme ve financování, takže se chceme zeptat, zda-li to je dobrý úrok. Nebo se ještě můžeme dostat níže. Děkuji

Dobrý den,

přestože úrokové sazby hypoték v lednu mírně rostly (průměrně o 0,2%), stále je možné při dobré bonitě (slušný příjem a hypotéka nad 3 mil. Kč) dosáhnout na nižší úrokové sazby i celkového RPSN. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, kteří se Vám u bank pokusí vyjednat lepší podmínky. Samozřejmostí našeho servisu je vyřízení kompletního procesu hypotéky od A do Z.

A

#8747, Nebankovní půjčka, Půjčka, 29.1.2020

Dobry den, potrebuji poradit, mela jsem uver u společnosti Cfig Se a zesplatily mi ho. Jistina 40 000 Kc, jenze jsem za rok uhradila 20 000 Kc, z toho je pry z jistiny uhrazeno cca 3 000 Kc a zesplatneni je v celkove vyssi 127 000 Kc. Nauctovali si tam nejake nesmysly za nejake pojistky, u kazde pres 10 000 Kc, pak pokuty atd. a dali to rovnou svemu pravnikovi, kteri si to navysil o dalsich 15 000 Kc. S timto nesouhlasim a podal jsem setreni teto spolecnosti na centralni banku a financniho arbitra i ceskou obchodni inspekci, ale zatim se mi nikdo neozval, tak nevim jestli to u pravnika zastavily nez se to vyresi, ale lhuta mi pomalu konci a nevim jak se branit. Dekuji moc za odpoved.

Dobrý den,

již od dětství je každý veden k tomu, aby nebral drogy, nekouřil, nepůjčoval si u nebankovních společností, atd. Na půjčování peněz tu máme přes 30 bank, které nabízejí vždy férové podmínky a úroky u spotřebitelských úvěrů 5-7%. Nemohu pochopit, proč jste si šla peníze půjčit k nebankovním společnostem, před kterými centrální banka vytrvale varuje. To je jako když se kuřák diví, že mu v 60 letech dochází dech, přestože se na každé krabičce cigaret píše "kouření škodí zdraví". 

Pokud byste si u banky půjčila 40 000 Kč, za rok byste při úroku 7% vrátila 42 800 Kč (reálně s pravidelnými měsíčními splátkami ještě méně). To že Vám nebankovka z půjčených 40 000 Kč udělala dluh 127 000 Kč je pro Vás samozřejmě extrémně nevýhodné, ale možná se vše odehrálo v souladu se zákonem (pokud jste s těmito podmínkami ve smlouvě a obchodních podmínkách souhlasila). S dobrým právníkem byste u soudu pravděpodobně nějaké pokuty anulovala, ale obecně příslušenství do 100% hodnoty jistiny je i z hlediska insolvenčního zákona bráno jako v pořádku. Nebankovky půjčují běžně za úrok/RPSN v řádu stovek i tisíců procent. Je to stejné, jako kdybyste si koupila chleba za 800 Kč. Je to drahé? Určitě ano. Ale pokud jste s cenou souhlasila, pak ani obchodní inspekce nic nezmůže. 

Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Třeba právník po prozkoumání všech dokumentů a okolností odhalí nějaké nesrovnalosti a pomůže Vám s obranou před soudem. 

#8632, Půjčka a spořící životní pojištění, Půjčka, 20.1.2020

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda je v současné době možné získat lepší podmínky spotřebitelského úvěru než v roce 2018, kdy jsme si vzali půjčku ve výši 200 000 Kč na dobu 9 let? Výše splátky činí 2 790 Kč. Nyní je výše dluhu 171 290 Kč. Dále bych Vás chtěla požádat o názor na životní pojištění se spořením. Uzavřeli jsme cca před 9 lety u ING a Generali Česká pojišťovna. Bylo nám tehdy doporučeno finanční poradkyní z důvodu krytí případných náhlých událostí v rodině a zároveň dlouhodobého spoření. Současně máme také ale uzavřené životní pojištění celé rodiny, které bylo potřeba k vyřízení hypotéky. Myslíte si, že jsou výše uvedené produkty výhodné? Nebylo by lepší spořit nějak jinak, výhodněji? Připadá mi úplně zbytečné mít dvojí životní pojištění. Lze z takového pojištění se spořením dostat nějaké peníze aniž bychom prodělali kalhoty? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úroky u půjček jsou dnes zhruba stejné jako před 2 lety, výše úroku/RPSN závisí na bance a bonitě klienta. Bonitní klient u lepší banky dosáhne na RPSN 5-6%, což by měsíční splátku snížilo o několik stokorun níže. 

Spořící životní pojištění je na hranici podvodu na lidech. Finanční poradci ho často doporučují, neboť z něj mají nejtučnější provizi (až 2 roky Vašeho pojistného - desítky tisíc korun). Pro klienty jde ale o jeden z nejhorších produktů kdy po letech zjišťujete, že jste teprve na nule. Na pokrytí rizik stačí jedno životní pojištění (to které máte sjednané k hypotéce výměnou za nižší úrok) a spořit je výhodnější s jiným produktem (např. stavební spoření). 

Články o RPSN

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

8.1.2020, Půjčka

…k nástrah. Obvyklemezi nimi bývají: splatnost do několika týdnů vysoké pokuty při problémech sesplácením poměrně velký úrok a hlavně vysoká hodnota RPSN Tato zkratka znamená roční procentuální sazbunákladů a kromě úroků jsou do ní započítané také veškeré poplatky. Přesně takříká, o kolik půjčku …

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

11.12.2019, Půjčka

…latků či nejdelší dobu splácení V klidu pak porovnáte jednotlivé nabídky avyberete tu, která je pro vás nejvýhodnější. Zaměřte se přitom zejména na RPSN. Tedy ročníprocentuální sazbu nákladů. Právě ona udává, o kolik přesně půjčku přeplatíte. Někdepřeplatíte i víc než 100%Rozdíly mezi jednotlivý…

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

13.11.2019, Půjčka

…aké ve chvíli, kdy si pomocí kreditkyvyberete peníze z bankomatu. Kromě toho musíte počítat s vysokými úrokem.Běžně se pohybuje okolo 20 % a víc. A RPSN jde ještě výš – výjimkou není ani 30%. V porovnání s běžnými půjčkami tak vychází kreditní karta na první pohleddost draho. Proč ji tedy jen u …

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

11.11.2019, Hypotéka

…rně výrazný rozdíl. I proto sevyplatí hypotéky nejdřív porovnat pomocí naší kalkulačky, která vám ukáže nejenúroky, výpočet splátky hypotéky, ale i RPSN. Právě jeho hodnota říká, kolikpřesně přeplatíte. Díky kalkulačce tak srovnáte všechny důležitépodmínky hypoték. Včetně těch, které nemusí být …

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

…o Fio bance povedlo už nyní. Pozor, jen úroknestačí!Nezapomeňte ale, že samotný úrok nic neznamená. Důležitéjsou i celkové náklady vyjádřené pomocí RPSN a další podmínky. Pokud tedy chcete opravdu výhodnou hypotéku, nezapomeňte sidůkladně porovnat jednotlivé nabídky. Anebo rovnou využijte kalkul…Rychlé odkazy

Banky v ČR