Banky.cz Porovnání jistotních účtů

Přehled a porovnání jistotních a vázaných účtů
Srovnání podle Vypořádání obchodu vzestupně

Upřesněte výběr
Produkty k porovnání ijednorázový poplatek za vypořádání obchodu, % z převáděné částky Vypořádání obchodu iúroková sazba p.a. při zůstatku 1 mil. Kč Úrok 1 mil. Kč iúroková sazba p.a. při zůstatku 3 mil. Kč Úrok 3 mil. Kč iměny, ve kterých je možné vést jistotní účet
Měna účtu
Vázaný účet individuálně
N/A
N/A
CZK
Vázaný účet 0,1% + 5 000 Kč 0,00 % 0,00 % CZK, EUR, USD
Jistotní běžný účet 0,2%, 6-20 000 Kč 0,01 % 0,01 % CZK
Dohoda o správě kupní ceny 0,2%, 6-20 000 Kč 0,00% 0,00% CZK
Jistotní účet 0,2%, min. 5 000 Kč 0,00% 0,00% CZK
Vázaný účet 0,2%, 9-40 000 Kč
N/A
N/A
CZK
Jistotní účet 0,3%, min. 5 000 Kč 0,01 % 0,01 % CZK
Jistotní účet 0,3%, 6-20 000 Kč 0,01 % 0,01 % CZK
Vázaný účet 0,5%, min. 5 000 Kč
N/A
N/A
CZK

PŘEHLED A POROVNÁNÍ Jistotních a vázaných účtů - VÍCE O POROVNÁNÍ

Bezpečí i u těch nejrizikovějších transakcí. Přesně to nabízí vázaný neboli jistotní účet. Pomůže vám vyřešit například prodej či nákup nemovitosti, aniž byste se museli bát, že druhá strana nezaplatí peníze nebo nepřevede majetek .

Jistotní účet funguje podobně jako úschova peněz u notáře či advokáta. Na speciální účet v bance vložíte smluvenou částku, která zůstane zablokovaná až do doby, než je potvrzený převod majetku. Teprve poté dostane peníze prodávající. A nemusíte se bát, že o peníze přijdete.

AKTUÁLNĚ POROVNÁVÁTE Jistotní účet PODLE Vypořádání obchodu (vzestupně)

Bankovní produkty kategorie Jistotní účet jsou právě srovnané vzestupně podle Vypořádání obchodu. Vypořádání obchodu znamená "jednorázový poplatek za vypořádání obchodu, % z převáděné částky".

Jak funguje jistotní depozitní účet

Základní princip jistotního účtu je bezpečná úschova peněz, a proto se zpravidla využívá při prodeji nemovitostí. Realitní makléř vám pro tuto službu nabídne depozitní účet. Nenechejte se ale zmást, jde o tutéž službu, jen s názvem v realitní hantýrce. U některých bank poskytujících jistotní účty je ale můžete využít i u jiných transakcí. Například při prodeji či nákupu drahého automobilu.

Abyste mohli tento typ účtu využít, musí se na tom vždy shodnout prodávající i kupující. Banka totiž při založení vázaného depozitního účtu požaduje souhlas obou stran.

Kromě něj potřebujete:

  • občanský průkaz prodejce i kupujícího,
  • kupní smlouvu,
  • další dokumenty potřebné u konkrétní transakce.

Podnikatelé musí předložit také originál či ověřenou kopii živnostenského oprávnění nebo výpis z obchodního rejstříku či podobného registru.

Poté s vámi banka uzavře smlouvu, kterou musí podepsat jak prodávající, tak kupující. Je v ní jasně definované, na co si jistotní účet zřizujete a za jakých podmínek prodávající dostane uschované peníze. Pokud je nesplní, peníze se vrátí kupci.

Výhody jistotního nebo vázaného účtu

Hlavní výhodnou vázaného účtu je maximální bezpečnost. Banka totiž nevyplatí peníze prodávajícímu dřív, než splní všechny podmínky zadané ve smlouvě.

Kupující se tak nemusí bát, že přijde o peníze. A prodávající má zase jistotu, že platbu opravdu obdrží.

Na rozdíl od notářské či advokátní úschovy nespoléháte pouze na jednotlivce, ale na velkou a prověřenou instituci. Jakékoliv riziko je tak naprosto minimální.

Poplatky za vypořádání transakce, se kterými vázané účty pracují, jsou navíc podobné jako cena za úschovu u notáře či právníka. A řada bank u jistotního účtu nabízí i úročení peněz. Vaše peníze se tak podobu úschovy mohou dokonce zhodnotit.

V současnosti jsou sice tyto úroky zcela minimální, nedá se ale vyloučit, že v budoucnu opět porostou.

Jak vybrat nejlepší jistotní účet?

Základním parametrem, na který se musíte při výběru jistotního účtu soustředit, je cena za vypořádání obchodu. Obvykle je určená procentem z částky, kterou dostane banka do úschovy. Pohybuje se od 0,1 % do 0,5 %.

Zároveň však banky stanovují pevně danou minimální částku poplatku. U jednotlivých poskytovatelů se pohybuje od 5 000 a výše.

Právě na tyto věci se proto při výběru jistotního či vázaného účtu zaměřte. Jen tak máte jistotu, že získáte ten opravdu nejlepší.

Dotazy v poradně k bankovnímu produktu Jistotní účet

Články o bankovním produktu Jistotní účetRychlé odkazy