Banky.cz Banky.cz Porovnání jistotních účtů

Přehled a porovnání jistotních účtů
Srovnání podle Vypořádání obchodu vzestupně

Upřesněte výběr
Produkty k porovnání ijednorázový poplatek za vypořádání obchodu, % z převáděné částky Vypořádání obchodu iúroková sazba p.a. při zůstatku 1 mil. Kč Úrok 1 mil. Kč iúroková sazba p.a. při zůstatku 3 mil. Kč Úrok 3 mil. Kč iměny, ve kterých je možné vést jistotní účet
Měna účtu
Equa bank Vázaný účet individuálně
N/A
N/A
CZK
Expobank Vázaný účet 0,1% + 5 000 Kč 0,00 % 0,00 % CZK, EUR, USD
Česká spořitelna Jistotní běžný účet 0,2%, 6-20 000 Kč 0,01 % 0,01 % CZK
Komerční banka Dohoda o správě kupní ceny 0,2%, 6-20 000 Kč 0,00% 0,00% CZK
Banka Creditas Jistotní účet 0,2%, min. 5 000 Kč 0,00% 0,00% CZK
Československá obchodní banka Vázaný účet 0,2%, 9-40 000 Kč
N/A
N/A
CZK
UniCredit Bank Jistotní účet 0,3%, min. 5 000 Kč 0,01 % 0,01 % CZK
Sberbank CZ Jistotní účet 0,3%, 6-20 000 Kč 0,01 % 0,01 % CZK
Raiffeisenbank Vázaný účet 0,5%, min. 5 000 Kč
N/A
N/A
CZK

PŘEHLED A POROVNÁNÍ Jistotní účet - VÍCE O POROVNÁNÍ

Bezpečí i u těch nejrizikovějších transakcí. Přesně to nabízí vázaný neboli jistotní účet. Pomůže vám vyřešit například prodej či nákup nemovitosti, aniž byste se museli bát, že druhá strana nezaplatí nebo majetek nepřevede.

Jistotní účet funguje podobně jako úschova peněz u notáře či advokáta. Na speciální účet v bance vložíte smluvenou částku, která zůstane zablokovaná až do doby, než je potvrzený převod majetku. Teprve poté dostane peníze prodávající. A nemusíte se bát, že o peníze přijdete.

AKTUÁLNĚ POROVNÁVÁTE Jistotní účet PODLE Vypořádání obchodu (vzestupně)

Bankovní produkty kategorie Jistotní účet jsou právě srovnané vzestupně podle Vypořádání obchodu. Vypořádání obchodu znamená "jednorázový poplatek za vypořádání obchodu, % z převáděné částky".

Jak funguje jistotní účet

Základní princip jistotního účtu je bezpečná úschova peněz, a proto se zpravidla využívá při prodeji nemovitostí. U některých poskytovatelů ho ale můžete využít i u jiných transakcí. Například při prodeji či nákupu drahého automobilu.

Abyste mohli tento typ účtu využít, musí se na tom vždy shodnout prodávající i kupující. Banka totiž při založení vázaného účtu požaduje souhlas obou stran.

Kromě něj potřebujete:

  • občanský průkaz prodejce i kupujícího,
  • kupní smlouvu,
  • další dokumenty potřebné u konkrétní transakce.

Podnikatelé musí předložit také originál či ověřenou kopii živnostenského oprávnění nebo výpis z obchodního rejstříku či podobného registru.

Poté s vámi banka uzavře smlouvu, kterou musí podepsat jak prodávající, tak kupující. Je v ní jasně definované, na co si jistotní účet zřizujete a za jakých podmínek prodávající dostane uschované peníze. Pokud je nesplní, peníze se vrátí kupci.

Výhody jistotního účtu

Hlavní výhodnou vázaného účtu je maximální bezpečnost. Banka totiž nevyplatí peníze prodávajícímu dřív, než splní všechny podmínky zadané ve smlouvě.

Kupující se tak nemusí bát, že přijde o peníze. A prodávající má zase jistotu, že platbu opravdu obdrží.

Na rozdíl od notářské či advokátní úschovy nespoléháte pouze na jednotlivce, ale na velkou a prověřenou instituci. Jakékoliv riziko je tak naprosto minimální.

Poplatky za vypořádání transakce, se kterými vázané účty pracují, jsou navíc podobné jako cena za úschovu u notáře či právníka. A řada bank u jistotního účtu nabízí i úročení peněz. Vaše peníze se tak podobu úschovy mohou dokonce zhodnotit.

V současnosti jsou sice tyto úroky zcela minimální, nedá se ale vyloučit, že v budoucnu opět porostou.

Jak vybrat nejlepší jistotní účet v roce 2020

Základním parametrem, na který se musíte při výběru jistotního účtu soustředit, je cena za vypořádání obchodu. Obvykle je určená procentem z částky, kterou dostane banka do úschovy. Pohybuje se od 0,1 % do 0,5 %.

Zároveň však banky stanovují pevně danou minimální částku poplatku. U jednotlivých poskytovatelů se pohybuje od 5 000 a výše.

Právě na tyto věci se proto při výběru jistotního účtu zaměřte. Jen tak máte jistotu, že získáte ten opravdu nejlepší.

Dotazy v poradně k bankovnímu produktu Jistotní účet

K

#9711, Prodej bytu a zástavní právo, Reality, 14.4.2020

Dobry den, kupuji nemovitost, ktera je zatizena zastavnim pravem ve prospech treti fyzicke osoba, ktera poskytla majiteli finance na koupi bytu. Ja jakozto budouci novy majitel nemuzu koupit byt, kdyz na katastru je dana zastava. Realitni kancelar chce vse resit pres jistotni ucet. Jake mohou nastat budouci komplikace, jestlize je byt zastaven? Je v tomhle ohledu jistotni ucet tou spravnou volbou?

Dobrý den,

toto lze ošetřit notářskou nebo advokátní úschovou, kdy se ve smlouvě o úschově jasně specifikuje, za jakých podmínek notář/advokát uvolní Vaše peníze prodávajícímu (první podmínka: po přepsání vlastnického práva na Vás, druhá podmínka: po smazání zástavního práva).

MH

#4154, Jistotní účet - úročení KB, Reality, 29.12.2017

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jsou úroky u Komerční banky na jistotním účtu. Když je má jistota 200 000 Kč, kolik z toho jsou úroky za rok? Děkuji.

Dobrý den,

Komerční banka jistotní účty (které nazývá "Dohoda o správě kupní ceny") neúročí. Většina ostatních bank nabízí pouze symbolických 0,01% (výjimkou je Expobank s úrokem 0,65%).

P

#4120, Jistotní účet a advokátní úschova, Reality, 13.12.2017

Dobrý den, kupujeme družstevní byt a finance chceme řešit přes advokátní úschovu. Z veřejných zdrojů víme, že banky ručí za vklad do výše 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Kupní cena je zhruba dvojnásobná oproti ručení vkladu bankou. Proto jsme chtěli, aby advokátní úschova uschovala kupní cenu za nemovitost na dva uschovatelské účty u dvou různých bank. Bylo nám sděleno, že mají účet u UniCredit Bank a jiný uschovatelský účet u jiné banky zakládat nechtějí/nemůžou. Je standardním postupem, že uschovatel má uschovatelský účet pouze u jedné banky? Prosíme o radu, jak postupovat, abychom nemuseli využít jistotní účet u banky (zde je ručení za vklad zase jen do 100 000 EUR). Děkuji

Dobrý den,

s ručením bank za vklady máte pravdu. Na jednu PO je to 100 000 EUR (cca. 2,5 mil. Kč), tedy pokud by banka zkrachovala zrovna v době, kdy by u ní byly uloženy Vaše peníze na jistotním účtu, pravděpodobně byste dostali jen velmi malou náhradu (ani ne celých 2,5 mil. Kč), neboť každý advokát/notář má mnoho účtů pro úschovu peněz od více klientů (na těchto účtech může být souběžně uloženo i několik desítek mil. Kč - limit 100 000 EUR se vztahuje na všechny účty u jedné banky na jednu FO/PO). Od roku 2016 je zvýšen limit pojištěných vkladů při zvláštních životních událostech na 200 000 EUR (tedy cca 5 mil. Kč), ale jen pro FO a jen pro zvláštní životní události (mezi které Garanční systém pojištění vkladů řadí i úhradu kupní ceny nemovitosti). 

Osobně bych se krachu UniCredit Bank (ani ostatních velkých bank, kde mají advokáti a notáři své účty pro úschovu) v době úschovy peněz (pár měsíců) nebál. Statisticky je mnohem vyšší riziko zpronevěry na straně advokáta. Jistotní účet od banky má 2 výhody. Limit pojištění jen pro Vás coby FO 200 000 EUR a riziko zpronevěry nulové. Na druhou stranu může být složitější papírování, neboť kupní smlouvu budete muset sepsat u notáře či advokáta. A je vždy jednodušší sepisovat smlouvu o úschově dohromady spolu s kupní smlouvou. 

JP

#2957, Jistotní účet, Reality, 9.8.2016

Dobrý den, potřeboval bych věděj jaká je výše poplatku za jistotní účet u equa banky? Dle vašich stránek 0,2 % podle informace z equa banky by to mělo být 1 % z uschované částky. Díky za odpověď.

Dobrý den,

po kontrole s Equa bank je jejich oficiální sazba individuální. Bude záležet na složitosti podmínek pro výplatu a velikosti uschované částky, ale obecně běžný případ by měl být zhruba v těchto relacích - 1 mil. Kč = 6 000 Kč, 3 mil. Kč = 11 000 Kč. Pokud by nabízené 1% ze strany Equa bank bylo výrazně mimo tyto relace bez důvodu (komplikovaný případ), doporučuji notáře.

RV

#2891, Jistotní účet, Reality, 11.7.2016

Kolik prosím, stojí služba "Dohoda o správě kupní ceny" - bankovní úschova? Hradí kdo: kupující nebo prodávající? Děkuji za odpověď, zdravím Váňová

Dobrý den,

sjednání tohoto produktu u KB vyjde na 0,2% z ukládané částky, min. 6 000 Kč, max. 20 000 Kč. Ohledně úhrady - záleží na domluvě mezi prodávajícím a kupujícím. Férové je dělit náklady na prodej nemovitosti (tedy náklady na úschovu peněz, případně na sepsání kupní smlouvy) mezi prodávajícího a kupujícího rovným dílem. Ale záleží na dohodě.

Články o bankovním produktu Jistotní účet

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…i/mincemi Hypotéka:účelový úvěr zajištěný zástavním právem knemovitosti pro pořízení nemovitosti (nákup, výstavba, vypořádání dědictví, atd.) Jistotní účet:označován též jako vázaný účet, stejná funkce jako notářská/advokátní úschova, slouží kvypořádání obchodu, nejčastěji kprodeji/ko…

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

28.1.2015, Reality

…dvokátních úschov. I když je teoretické nebezpečí zpronevěry u notáře i advokáta stejné, vpraxi se ukazuje o něco bezpečnějším notář. Banka (jistotní účet):banka Vám na rozdíl od notáře či advokáta kupní smlouvu nesepíše a omezuje svou činnost pouze na smlouvu o úschově (ideální je s…

Porovnání bankovních produktů

Porovnání bankovních produktů

12.12.2012, Banka

…produkt. Do databáze lze vstoupit přímo stitulní strany portálu banky.cz kliknutím na jednu zdevíti kategorií bankovních produktů: běžný účet, jistotní účet, spořící účet, termínovaný vklad, vkladní knížka, kreditní karta, půjčka, mikropůjčka,hypoteční úvěr a stavební spoření, viz obrá…

Tipy Banky.czBanky v ČR