Banky.cz Články Spoření Jak se vyznat v úrocích a bankovních poplatcích

Jak se vyznat v úrocích a bankovních poplatcích

11.10.2013 Spoření

Jak se bezpečně orientovat v bankovních sazebnících? Redakce Banky.cz Vám přináší kompletní přehled klíčových bankovních pojmů.

NEJSOU POPLATKY A ÚROK TOTÉŽ? NIKOLIV.

  • Úrok je vypočítaný z vypůjčené částky
  • Poplatky jsou částka, kterou vám banka účtuje za poskytnutí určitých služeb a za chod vašeho účtu. Jsou splatné nad rámec úroku

ÚROK

Je to cena, kterou platíte za obvyklé půjčky nebo za možnost přečerpání účtu – za kontokorent. Máte-li tedy půjčku, váš výpis z bankovního účtu obsahuje srážku označenou jako "úrok".

V bankovním sazebníku bývá úrok označen jako procentní sazba nedoplatku (což je částka úvěru nebo kontokorentu). Suma, kterou ve skutečnosti platíte, se mění v závislosti na částce, kterou bance během účetního období dlužíte.

Bankovní poplatky

Poplatky vznikají při jakémkoliv požadavku na službu, která není přímo spojena s vaším dosavadním běžným účtem. Zpravidla vám bude účtován samostatný jednorázový poplatek, žádáte-li o poskytnutí nového úvěru nebo kontokorentu. Tyto poplatky se účtují proto, že banka musela analyzovat, zda si budete moci dovolit splácet zadanou částku a musela provést kontrolu vašich minulých úvěrových záznamů.

Co moje banka poskytuje zdarma?

Poplatky jednotlivých bank se liší. Většina bank nezpoplatňuje obyčejnou operaci s osobním bankovním účtem za předpokladu, že na účtu udržujete vyrovnaný aktivní zůstatek. Některé banky již takové služby jako automatizované vklady, vklady na přepážce, výběry hotovosti, trvalé příkazy, hotovostní platby, výpisy, avízo o zůstatcích a vydání kreditní nebo debetní karty poskytují bezplatně. Nejlepší je ověřit si vše přímo v bance.

Každá banka má svůj tištěný sazebník poplatků. Potřebujete-li jej, požádejte o něj na kterékoliv pobočce vaší banky. Kdykoliv máte nějakou nejasnost, ptejte se. Každý váš dotaz ohledně poplatků by měli být zaměstnanci banky schopni zodpovědět:

  • co je základ, ze kterého je účtováno;
  • jak dlouhé je zúčtovací období která banka používá;
  • jakým způsobem zveřejňuje banka změny u svých poplatků.

Bude mi banka účtovat poplatek za jakékoliv další služby i v případě, že jsem dobrý klient?

To záleží na vnitřních směrnicích banky. Ale za služby jako kreditní karty, náhradní výpisy, vydání cizí měny, vydání bankovních směnek, sjednání dočasných úvěrů ve prospěch vašeho účtu a v mnoha dalších záležitostech platí v rámci téhož produktu u téže banky všichni, pokud není sjednáno jiné pravidlo

Co když neudržuji vyrovnaný aktivní zůstatek?

Některé banky vám umožní malý dočasný úvěr, kontokorent, ale v opačném případě, tj. pokud nebudete udržovat na svém účtu vyrovnaný aktivní zůstatek, budou vám pravděpodobně účtovat poplatek za chod vašeho účtu za celou dobu, během které je účet přečerpán. Konec měsíce může být buď den v měsíci, který je uvedený na vašem bankovním výpisu nebo poslední den v měsíci podle kalendáře – tuto skutečnost si ověřte ve vaší bance. Některé banky mohou účtovat poplatek za sjednání rozsahu možného přečerpání účtu nebo vám stanoví denní poplatek, zůstává-li váš účet přečerpán, aniž by k tomu dala banka souhlas.

Pokud zadáte příkaz nebo máte trvalý příkaz, který se bance “vrátí” z důvodu nedostatku finančních prostředků na vašem účtu, počítejte s dodatečným poplatkem.

Jak mám vědět, kolik mi banka naúčtuje?

Úplný seznam poplatků a úrokových měr by měl být vystaven v každé pobočce nebo tam o něj můžete kdykoliv požádat. Vaše banka vám podle Bankovního kodexu má oznámit 14 dní předem částku za poplatky a úrok, který vám bude připsán na vrub vašeho účtu. Pokud jste s vaší bankou dohodli limit kontokorentu nebo úvěr, musí vám poslat dopis se sdělením částky vašeho limitu, na jak dlouhou dobu byl sjednán, úrokovou míru a výši sjednaného poplatku za chod vašeho účtu.

Úrokové míry vztahující se k vašemu účtu se mohou čas od času změnit. Podle Bankovního kodexu vám banka musí tyto změny sdělit sdělit co nejdříve buď dopisem nebo jinou osobní zprávou, pomocí oznámení a letáků na pobočkách i tištěnými reklamními materiály. Banka vám musí minimálně jednou ročně upřesnit úrokovou míru platnou pro váš účet. Jestliže máte účet spojený s klasickou vkladní knížkou, předpokládá se, že získáte informace kdykoliv jdete s vaší knížkou do banky, tedy alespoň jednou ročně.

Proč banka odečítá tyto poplatky přímo z mého účtu?

Banka spravuje váš účet, a je tedy způsobilá připsat na vrub tohoto účtu platbu za služby, které vám poskytuje. Je to efektivnější než posílat fakturu.

Podle Bankovního kodexu mají banky své poplatky zveřejňovat předem; Se změnami by vás měla banka obeznámit ve čtrnáctidenním předstihu před odečtením z vašeho účtu.

Za co mi banka zaúčtuje jednorázové poplatky?

Jednorázové poplatky se zpravidla účtují, když klient od banky žádá, službu, která není běžnou transakcí. Například, když žádáte na pobočce o nějakou expresní službu nebo mimořádnou platbu jste-li v jakékoliv momentální tísni.

Také můžete na bankovním výpisu najít poplatky za to, že si v bance objednáte zvláštní službu, např. provozování bezpečnostní schránky. Banka vám předem sdělí cenové podmínky, když o takovou službu požádáte.

Co se stane, když náhodně přečerpám účet?

Některé banky nabízejí pojistnou zálohu – jakýsi "polštář". Umožní vám přečerpat účet až do dané částky, aniž byste museli zaplatit jakýkoliv poplatek, ale zaplatit úrok z přečerpané částky musíte. Zjistěte si předem, zda vaše banka tuto službu poskytuje.

Co mám dělat, když nesouhlasím s poplatky, které mi byly naúčtovány?

Pravidelně kontrolujte vaše bankovní výpisy, abyste viděli jaké poplatky, jsou připisovány na vrub vašeho účtu. Máte-li dojem, že poplatky nejsou správně nebo že je chyba ve způsobu, jakým byly vypočítány, kontaktujte pracovníka banky a vysvětlete mu problém. Požádejte banku, aby účet zkontrolovala a zaslala vám písemné vysvětlení výpočtu celkové částky. Vezměte s sebou kopii výpisu!

Jestliže vás odpověď banky neuspokojí, ptejte se dál, jistě najdete někoho, kdo se vaší záležitostí bude zabývat do hloubky

Jestliže se rozhodnete podat oficiální stížnost, požádejte banku, aby vám sdělila své vnitřní předpisy pro reklamační řízení. Oprávněné stížnosti mohou upozornit na chybu nebo nekompetentnost. Více v našem dalším článku (Jak si stěžovat bance).

Je možné, že zjistíte, že účetně je vše správně, ale nevyhovuje vám výše poplatků vaší banky. To může být důvodem k přesunu vašeho účtu do jiné banky – více se můžete dočíst v našem článku. (Jak přesunout účet do jiné banky).Nejlepší způsob spoření!

KOMENTÁŘE k článku Jak se vyznat v úrocích a bankovních poplatcích

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější spoření? Podruhé v historii vede spořicí účet

23.1.2023 Spoření

Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2023

20.1.2023 Spoření

Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.

Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka. Nabízí úrok 6,15 %

26.12.2022 Spoření

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

Zhodnocení u stavebka je už víc než 6 %. A vstupní poplatek definitivně končí

17.10.2022 Spoření

Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena