Na rozdíl od pojištění nemovitosti, které chrání pouze samotnou stavbu, pojištění domácnosti řeší škody, které vzniknou na vybavení domu či bytu.
Od nábytku a elektrických spotřebičů, přes obrazy či knihy až po cennosti a v omezené míře i peníze.
Pojištění domácnosti vám nahradí škodu v různých případech, ať už řešíte krádež, vandalismus nebo třeba následky požáru. Vztahuje se například na:
Pojišťovny nabízejí různé balíčky, které pomáhají řešit vybrané škody. Z nich si zpravidla vyberete ty, které vám nejvíc vyhovují. Samozřejmě se můžete připojistit i proti nadstandardním rizikům.
Mezi typická rizika, která pojištění domácnosti řeší, patří:
Pojišťovna vám dokonce může proplatit náhradní ubytování, když je vaše domácnost neobyvatelná například kvůli povodni nebo požáru.
Každá pojišťovna pracuje s jiným způsobem výpočtu pojistného. Záleží na faktorech, jako jsou:
S výběrem vhodného pojištění vám pomůže srovnání pojištění domácnosti, které získáte díky naší kalkulačce.
Abyste získali opravdu nejlepší pojištění domácnosti, musíte správně nastavit limity pojistného plnění. Maximální výše plnění je daná pojistnou částkou, kterou si stanovíte. Měla by být taková, abyste za ni dokázali domácnost znovu vybavit na stejné úrovni, jakou měla dosud.
Pojišťovny ale pro některá rizika a konkrétní druhy vybavení uplatňují nižší limity (sublimity) pojistného plnění. Bývají určené procentuálně z celkové pojistné částky nebo konkrétní částkou.
Před uzavřením smlouvy si je nezapomeňte zkontrolovat a případně navýšit. Jinak hrozí, že dostanete jen část peněz, které potřebujete na nákup nového vybavení.
Sublimity se v jednotlivých pojišťovnách liší, orientačně ale můžete počítat s následujícími částkami:
Pokud tedy víte, že jen televize má hodnotu 30 000 Kč, určitě si limit pro poškození elektroniky navyšte. Tak, aby pokrylo poškození veškeré elektroniky v domácnosti.
Cena pojištění domácnosti se odvíjí také od toho, zda předměty pojišťujete na novou, časovou nebo obecnou hodnotu.
Přestože je pojištění na novou cenu zpravidla nejdražší, bývá zároveňnejvhodnější. Dokáže vám totiž nejlépe pomoct s řešením škody.
Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti bývá součástí i toho nejlevnějšího pojištění nemovitosti či domácnosti. Vztahuje se například na případy, kdy:
Pojišťovny často nabízejí také pojištění odpovědnosti ze života (lidově se jí někdy říká pojistka na blbost). Pomůže vám v situacích, kdy například:
Pojištění odpovědnosti se obvykle vztahuje na vaši rodinu i domácí zvířata. Využijete ho tedy také v situaci, kdy váš pes vběhne pod kolo cyklistovi, který spadne a zraní se.
Obecně platí, že pokud si sjednáte pojištění domácnosti nebo nemovitosti, tak při pojistné částce 2 000 000 Kč zaplatíte za pojištění odpovědnosti přibližně za 500 Kč ročně.
Většina pojišťoven nabízí k pojištění domácnosti i k pojištění nemovitosti základní asistenční služby zdarma. Doporučujeme je využít. Pomohou vám například:
Podobných služeb můžete samozřejmě získat i víc. Obraťte se na nás a my vám s výběrem pojišťovny poradíme.
S výběrem vhodné pojistky vám pomůže srovnání pomocí online kalkulačky pojištění domácnosti. Stačí zadat několik základních údajů a odeslat je. Kalkulačka porovná nabídky a vy si vyberete tu nejvýhodnější.
Vyzkoušejte to sami a využijte náš srovnávač pojištění domácnosti.
Jak po škodě doložím, co všechno jsem měl doma?
Musíte pojišťovně předat potřebné dokumenty. Patří mezi ně například účtenky, záruční listy nebo fotodokumentace. Pokud jste o dokumenty přišli, například při požáru, stačí i vaše čestné prohlášení.
Na jak dlouho se pojištění běžně sjednává?
Smlouva se standardně sjednává na jeden rok. Pojišťovna ji poté vždy po uplynutí roku automaticky prodlouží.
Jak správně určím pojistnou částku při pojištění domácnosti?
V první řadě je důležité, že za stanovení správné pojistné částky odpovídáte vy – nikoliv pojišťovna. Proto byste to rozhodně neměli podceňovat. Základním orientačním měřítkem bývá podlahová plocha bytu či domu. Podle ní pojišťovna stanoví minimální pojistnou částku. Poté si přičtěte částku za věci, které s rozlohou nesouvisí. Tedy za cennosti, sportovní a osobní potřeby i za vybavení domácnosti.
Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.
Roky vzorně platíte pojistku, ale když se něco stane, od pojišťovny dostanete zaplacenou jen část škody. Přesně tak vypadá typický příklad podpojištění. V praxi kvůli němu můžete prodělat i miliony korun.
Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.
Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.