Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník LTV

LTV

Definice LTV

LTV je zkratka anglického pojmu „Loan To Value” (česky „půjčka proti hodnotě”) a označuje poměr mezi výší půjčky a hodnotou zastavené nemovitosti. Číslo, které je s LTV vždy spojené, udává tento poměr v procentech.

Pomocí této hodnoty vypočítáte, kolik peněz můžete získat. Pokud je LTV hypotéky 90 % a cena nemovitosti 2 000 000 korun, dostanete úvěr tedy maximálně 1 800 000 korun.

Pamatujte, že LTV vychází z odhadní ceny nemovitosti. Ten může být např. oproti kupní ceně i o několik set tisíc korun nižší.

Obecně platí, že čím je LTV vyšší, tím vyšší úrok obvykle dostanete. Naopak s klesající hodnotou LTV klesá i úroková sazba.

Nejvýhodnější úrok tak zpravidla získáte u půjček s LTV do 80 %.

Pokud potřebujete půjčit víc peněz a zároveň chcete snížit hodnotu LTV, můžete ručit více nemovitostmi. Stoupne tak hodnota zástavy, ze které se LTV hypotéky vypočítává.

V praxi to vypadá následovně:

  • Hodnota bytu, na který chcete půjčit, je 3 000 000 korun.
  • Pokud k němu přidáte například byt rodičů v hodnotě 2 000 000 vyšplhá se hodnota zástavy na 5 000 000 korun.
  • Při zástavě v hodnotě 5 000 000 tak bude mít půjčka 3 000 000 korun LTV 60 %.

Můžete tak získat dostatek peněz a zároveň i dobrý úrok.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.49 %

Dotazy v poradně k LTV

KS

#11424, Získáme hypotéku s mnoha půjčkami?, Hypoteční poradna, 5.10.2020

Pokračování dotazu č. 11398: Dobry den, uz jsem se tady jednou ptala ohledne hypoteky. Pritel cisty mesicni prijem 25 000 Kc a vic, ja rodicovsky prispevek 7 600 Kc, mame dve deti, pritel ma u sve banky vetsi uver, kde splaci 6 000 Kc mesicne a pak dalsi uver u Homecredit, kde splaci 2 000 Kc mesicne. Ja mam nebankovni pujcku. Je nejaka sance, ze i tak ziskame hypoteku? A pujdou tyhle uvery dat nejak do hypoteky? A je nejaka banka, ktera da hypoteku 100%? Aniz bychom slozili nejakou hotovost? Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den,

minule jste psala, že splácíte pouze jednu půjčku (6 000 Kč měsíčně). Teď uvádíte, že máte i Homecredit (2 000 Kč měsíčně) a další nebankovní půjčku (kolik splácíte měsíčně?). To bohužel mění situaci, neboť s příjmy 32 600 Kč můžete dávat na splátky všech úvěrů max. cca 45% (14 670 Kč). Dáváte-li měsíčně za splátky všech bankovních a nebankovních půjček přes 10 000 Kč, moc prostoru pro další splátky hypotéky zde není. 

Banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, tedy je třeba mít našetřeno 10-20% z kupní ceny nebo bance ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. Je možné si půjčit část peněz z hypotéky neúčelově, ale musíte dodržet podmínky LTV (celková výše hypotéky max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti). 

DT

#11409, Hypotéka pro studenty, Hypoteční poradna, 3.10.2020

Dobrý den, mám neobvyklý dotaz. Jsem student a rád bych si vzal hypotéku na dva byty v hodnotě 2,5 mil. Kč na 30 let, které bych dále pronajímal. 250 000 Kč mám již naspořeno, na volnou živnost si dokáži vydělat od tohoto měsíce průměrně 10 000 Kč čistého. Moje otázka zní, dosáhnu příští rok na hypotéku s předložením daňového přiznání za poslední tři měsíce? Popřípadě kolik bych si zhruba měl měsíčně vydělat? Jak byste postupoval v mém případě? Vážím si každé odpovědi.

Dobrý den,

obávám se, že příjem 10 000 Kč měsíčně je pro hypotéku ve výši 2,5 mil. Kč nedostatečný. Jinak podnikavost se samozřejmě cení, uvažujete správným směrem. Doporučuji zvýšit čistý příjem na 20 000 Kč měsíčně a začít třeba jen s jedním bytem za 1,25 mil. Kč, čímž byste dosáhl s LTV 80% na lepší úrok. Taktéž se vyplatí mít našetřenou rezervu, neboť hypotéku budete muset splácet každý měsíc (může dojít k výpadku příjmu vlivem neobsazeného bytu, neplatícího nájemníka, atd.). Prostudujte podmínky hypotéky.

T

#11376, Ručení nemovitostí, Hypoteční poradna, 30.9.2020

Dobrý den, obracím se na Vás ohledně rady k ručení nemovitosti. Jde o jeden barák, na kterém je zástavní právo na dva byty. Oba byty mají dohromady menší hodnotu než je barák, byty jsou v družstevním vlastnictví, oba byty úvěrované dvěma úvěrovými smlouvami od ČMSS. Každá ze 3 nemovitostí, leží na jiném místě města, nejde o jeden komplex nemovitosti. Pokud bych chtěla u jednoho bytu přefinancovat úvěr od ČMSS, kde je úvěr formou meziúvěru a řádného úvěru, na hypoteční úvěr u jiné banky, lze to ze zákona, nebo musíme řádně ukončit oba úvěry a přefinancovat u jiné jedné banky? Údajně nelze ze zákona na zajištěnou nemovitost uzavírat dvěma bankami úvěry. Mnohokrát děkuji, nevím na koho se už obrátit a makléři či finanční poradci mají bohužel odlišné názory. Krásný den.

Dobrý den,

banky vyžadují zástavní právo za hypotéku zapsané v katastru na prvním místě, tedy jednou nemovitostí můžete ručit pouze jedné bance (stavební spořitelně), byť třeba za dva a více úvěrů (stačí-li LTV). Doporučuji prostudovat podmínky hypotéky.

MS

#11297, Hypotéka po insolvenci, Hypoteční poradna, 23.9.2020

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně hypotéky po insolvenci. V roce 2016-18 jsem byl v insolvenci, řádně splacena 100% během 3 let. Nyní jsem již druhým rokem tedy po insolvenci. Chci se zeptat, zda vůbec existuje banka, která je schopna mi hypotéku poskytnout nebo to mám zkusit po 4 nebo 5 letech po vymazání z rejstříku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

záleží na vaší bonitě. Klienti s vyšším příjmem a nižším LTV na hypotéku po insolvenci mohou dosáhnout i dříve, ale banky každý takovýto případ posuzují individuálně. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

MV

#11116, Hypotéka na penzion, Hypoteční poradna, 2.9.2020

Dobrý den, jaká je nejvhodnější půjčka na financování koupě penzionu a přilehlých rozsáhlých pozemků? Lze si půjčit 100% částky a ručit touto nemovitostí a pozemky? Nebo se musí ručit ještě dalším majetkem? I přesto, že je prodejní cena pod tržní hodnotou? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky Vám mohou formou hypotéky půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. V případě podnikatelských úvěrů je výše zástavy věcí dohody, ale obvykle max. LTV bývá nižší než 90%. Rozhodující je zástavní hodnota, nikoliv kupní cena, tedy pokud byste kupovala výrazně pod tržní cenou, je šance na získání 100% úvěru (zejména v případě podnikatelského úvěru). Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. 

Články o LTV

Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

19.10.2020, Hypotéka

Téměř na 2 %. Tak hluboko spadla v posledníchměsících nabídková sazba u hypoték s LTV do 70 %. V září byla pouze 2,04 % a dáse čekat, že v říjnu ještě klesne. Otázkou je, na jak dlouho. Proti dalšímupoklesu stojí konec odkladu splátek u spotřebitelských a hypotečních úvěrů ahrozba horší splátkové…

Hypotéka na nemovitost v zahraničí: 3 možnosti, jak ji získat

Hypotéka na nemovitost v zahraničí: 3 možnosti, jak ji získat

3.10.2020, Hypotéka

… jaké poplatky a podmínky jsouspojené s hypotékou v dané zemi v některých státech musíte prokázat bankovníhistorii výše hypotéky v poměru k zástavě (LTV) můžebýt poměrně nízká Americká hypotéka u české bankyŘešením může být také neúčelová neboliamerická hypotéka, kterou nabízí řada bank na českém…

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

29.6.2020, Hypotéka

… že měsíční splátky všech půjček (včetně hypotéky)smí být maximálně 50 % z čistého měsíčního příjmu žadatele. Nově už ale žádnýtakový limit neplatí. LTV do 90 % platí. Alespoň zatím…Původně byla přitom hranice DSTI pouze 45 %. Začátkem dubnaji ale centrální banka zmírnila na 50% a nakonec v červn…

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

…rametry hypotékyU každé půjčky na bydlení musíte důkladněprozkoumat její parametry. Právě ty jsou pro správný výběr zásadní. Patří mezině například: LTV, doba splácení, typ splátek, úrok, RPSN či doba fixace. LTV LTVje zkratka anglického výrazu loan to value a ukazuje, jaký je poměr půjčky vůčiho…

Pokles úrokových sazeb hypoték zrychluje. Do zlevňování se pustily i velké banky

Pokles úrokových sazeb hypoték zrychluje. Do zlevňování se pustily i velké banky

15.6.2020, Hypotéka

…kytovatelů hypoték na českém trhu.Vše navíc nasvědčuje tomu, že v červnu budou úroky ještě nižší. Na 2,29% klesl průměrný úrok u hypotečních úvěrů s LTV 70%a 80%. Pomohlo tomu hlavně zlevnění několika velkých poskytovatelů. Jen vkvětnu nabídla výrazně nižší sazby například: ČSOB Hypoteční banka n…Banky v ČR