Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník LTV

LTV

Definice LTV

Jedná se o zkratku z anglického "Loan To Value".
Je to poměr mezi půjčovanou částkou a hodnotou zastavované nemovitosti (udává se v procentech => potřebuji půjčit 800 000 Kč a kupuji nemovitost v hodnotě 1 mil. Kč tím pádem je LTV = 80%). Je to jeden z hlavních ukazatelů, kterým se řídí celý průběh hypotéky. V praxi to běžně funguje tak, že čím vyšší LTV zákazník má, tak tím vyšší je úrok na hypotečním úvěru. Nejvyšší úrokové sazby zákazníky čekají na 90% LTV, nižší na 80% LTV a nejvýhodnější do 70% LTV (100% hypotéky se od 4/2017 dle nařízení ČNB neposkytují). 
Zároveň je LTV z pohledu banky nastaveno jako kriterium, kolik peněz mohou půjčit po posouzení a zjištění obvyklé hodnoty nemovitosti. Například má-li rodinný dům hodnotu 3 mil. Kč a banka má interní směrnicí nastaveno financovat do výše 80% LTV, tak banka může půjčit hypotéku pro nákup tohoto domu maximálně ve výši 2,4 mil.Kč.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k LTV

KP

#7781, Koupě bytu a domu na hypotéku, Hypoteční poradna, 20.10.2019

Dobrý den, v současnosti zvažuji koupi bytu za cca 4 mil. Kč v Praze na hypotéku. Chtěl bych si na něj půjčit cca. 3,2 mil. Kč s co nejnižší splátkou. Momentálně jsem na tom finančně relativně dobře a jsem schopen například za další 2-3 roky 1,2 mil. Kč mimořádnými splátky splatit. V takovém případě by mi poté zůstal dluh na bytě cca 2 mil Kč. Po těchto 2-3 letech bych se rád přestěhoval, ale byt nechal na pronájem s tím, že by se víceméně vykrýval nájem s hypotékou. Nicméně v takové situaci bych potřeboval hypotéku další a to na dům. Dejme tomu na 5 mil. Kč. Rád bych se zeptal, zda banky v takovém případě zohledňují všechny fakta (2 mil. Kč splaceny na bytě, pronájem bytu) a zda bych na hypotéku bez problému dosáhl a zda to vůbec finančně celé dává smysl. Můj následný příjem by měl být nižší tedy cca 40-50 000 Kč měsíčně - celkový příjem v rodině pak v čistém minimálně 60-70 000 Kč. Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vaše úvaha dává velmi dobrý smysl a je mnohými úspěšně praktikována. U následné koupi domu lze zohlednit příjem z pronájmu bytu. Stačí splnit podmínky LTV, DTI, DSTI a není problém získat druhou hypotéku, což by s rodinným příjmem 60-70 000 Kč mělo být dosažitelné. Přestože byste mohl měsíčně splácet i více, volte co nejnižší splátku (tedy splatnost 30 let) - každý rok můžete mimořádně bez sankcí splatit až 25%. Máte tak větší volnost a s úrokem 2% (kdy 15% dostanete zpět na daních, tedy efektivně 1,7%) jde o velmi dobrou příležitost.

KV

#7768, Hypotéka a spoluvlastnictví, Hypoteční poradna, 18.10.2019

Dobrý den, s přítelem jsme se rozhodli koupit nemovitost (rodinný dům), momentálně jsme v procesu kupní smlouvy. Cena nemovitosti je 2,5 mil. Kč, přičemž jsme se rozhodli použít hypoteční úvěr 90% LTV. Momentálně jsem první měsíc v nové práci, ve zkušební době, se smlouvou na dobu určitou. Nepřipadá tedy v úvahu, abychom byli žadatelé o hypotéku dva. Žádat tedy bude pouze přítel. Ráda bych věděla, zda-li můžu být spoluvlastníkem nemovitosti, kterou koupíme, když na mě není psaná hypotéka. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, můžete být spoluvlastníkem nemovitosti, na kterou čerpá hypotéku jenom váš přítel, nicméně mi to nepřijde vůči němu spravedlivé. Vy byste měla 50% nemovitosti a on 100% dluhu. 

M

#7659, LTV, Hypoteční poradna, 6.10.2019

Dobrý den, pokud si bereme hypotéku na 4 100 000 Kč, vklad v hotovosti máme 260 000 Kč. Zaplatili jsme rezervačni poplatek 150 000 Kč, ktery je prý možnost zahrnout právě do tech 10% vkladu hypoteky, ano? Děkuji

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok jen 80%). Není podstatné, kolik jste zaplatil za rezervaci. Důležité je, aby zástavní hodnota nemovitosti (určená odhadcem banky) vyšla na 4,56 mil. Kč, jinak by Vám banka 4,1 mil. Kč půjčit nemohla.

L

#7639, Hypotéka a zdravotní problémy, Hypoteční poradna, 3.10.2019

Dobrý den, chtěla bych si vzít hypotéku. Zajímá mě však, zda se při žádosti musí uvádět zdravotní stav, popř. chronické onemocnění atd. Několik let se léčím s epilepsií, celou dobu bez záchvatu, mám práci na dobu neurčitou, i mám našetřeno minim. 20% z příp. ceny nemovitosti, čistý měs. příjem 25-27 000 Kč, ale zajímá mě, zda bych vůbec nárok měla, děkuji.

Dobrý den,

při žádosti o hypotéku se nikde neuvádí zdravotní stav klienta, banka toto nezkoumá. Splníte-li podmínky LTV/DTI/DSTI (10-20% vlastních úspor, atd.), hypotéku získáte. Zdravotní stav by se posuzoval pouze v případě sjednání životního pojištění, které není k hypotéce povinné. 

P

#7542, Mohu prodat nemovitost v zástavě?, Hypoteční poradna, 20.9.2019

Dobrý den, řeším teď problém ohledně hypotéky a potřeboval bych poradit. Chci si od banky půjčit peníze na koupi bytu, ale banka požaduje do zástavy ještě další nemovitost. Další nemovitost máme, takže to by problém nebyl, ale tento dům chceme příští rok prodávat. Otázka tedy zni - je možné prodat tento dům, pokud bych ho teď použil jako zástavu kvůli hypotéce? Bojím se, aby pak nebyl problém s prodejem tohoto domu. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

nemovitost se zapsaným zástavním právem je neprodejná (mnohé banky navíc prodej přímo zakazují věcným břemenem "zákaz zcizení", které neumožňuje změnu majitele). Banka by musela nejprve souhlasit s výmazem zástavního práva. To by bylo možné pouze za situace, kdybyste i bez této druhé nemovitosti splňovali podmínku LTV. Hodnota nemovitostí roste, zástavu lze v budoucnu nechat přecenit a po splnění podmínky LTV dohodnout výmaz. Nicméně to pravděpodobně nebude možné v horizontu pouhého roku. 

Články o LTV

8 nejčastější chyb, které lidé dělají při výběru a sjednání hypotéky

8 nejčastější chyb, které lidé dělají při výběru a sjednání hypotéky

14.10.2019, Hypotéka

…řeba jen polovinu z ceny domu a zbytek dáte nějakdohromady z úspor, raději si to rozmyslete. A požádejte o víc peněz (pokud tedynejste na maximálním LTV). Obecně je dobré mít k dispozici 1,2 - až 1,5násobekčástky, kterou v danou chvíli od banky potřebujete. Získáte tak dostatečnourezervu na neček…

Skoro polovina žadatelů o hypotéku jsou singles. A zřejmě jich bude přibývat

Skoro polovina žadatelů o hypotéku jsou singles. A zřejmě jich bude přibývat

9.10.2019, Hypotéka

…emci o půjčku na bydlení, kterým je maximálně 36 let, takdostanou šanci na vyšší úvěr. Oproti ostatním žadatelům pro ně budou platitmírnější limity: LTV (loan to value – výše půjčky vůči hodnotězastavené nemovitosti) bude vyšší o 10 procentních bodů DSTI (debt service to income – poměr výšeměsíčn…

Velké porovnání hypoték – srpen 2019

Velké porovnání hypoték – srpen 2019

26.8.2019, Hypotéka

…t smysl mít peníze uložené v bankách (uskladněnív sejfu s ostrahou, pojištěním a transakčními náklady pak vyjdelevněji). Hypotéka na bydlení do 70% LTVÚrokové sazby proúčelové hypotéky na bydlení ve výši min. 1,5 mil. Kč a do 70% LTV je možnésehnat již od 2,22%. Mnohé banky nabízejí stejné sazby…

Hypotéku plánuje čtvrtina Čechů, získat ji je ale problém. Máme 3 tipy, které vám pomohou

Hypotéku plánuje čtvrtina Čechů, získat ji je ale problém. Máme 3 tipy, které vám pomohou

19.8.2019, Hypotéka

…NB), které zpřísnily podmínky pro získání hypotéky Centrální bankatotiž nejprve zrušila 100% hypotéky(a omezila počet hypotečních úvěrů s vícnež 80% LTV) a poté omezila výši hypotéky podle čistého příjmu žadatele.Výrazně tím snížila částku, na kterou lidé dosáhnou. Banky sice letosreagovaly sníže…

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka

…né a je jen na poskytovatelích, zda se jimi řídí. Součástí novely je i zmírnění podmínek pro žadatele do 36 let. Týká se to následujících parametrů: LTV – zkratka anglického pojmu „loan to value”, která určuje výši půjčky vůči hodnotě nemovitosti. DSTI – zkratka obratu „debt service to income”, k…Rychlé odkazy

Banky v ČR