Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník LTV

LTV

Definice LTV

Jedná se o zkratku z anglického "Loan To Value".
Je to poměr mezi půjčovanou částkou a hodnotou zastavované nemovitosti (udává se v procentech => potřebuji půjčit 800 000 Kč a kupuji nemovitost v hodnotě 1 mil. Kč tím pádem je LTV = 80%). Je to jeden z hlavních ukazatelů, kterým se řídí celý průběh hypotéky. V praxi to běžně funguje tak, že čím vyšší LTV zákazník má, tak tím vyšší je úrok na hypotečním úvěru. Nejvyšší úrokové sazby zákazníky čekají na 90% LTV, nižší na 80% LTV a nejvýhodnější do 70% LTV (100% hypotéky se od 4/2017 dle nařízení ČNB neposkytují). 
Zároveň je LTV z pohledu banky nastaveno jako kriterium, kolik peněz mohou půjčit po posouzení a zjištění obvyklé hodnoty nemovitosti. Například má-li rodinný dům hodnotu 3 mil. Kč a banka má interní směrnicí nastaveno financovat do výše 80% LTV, tak banka může půjčit hypotéku pro nákup tohoto domu maximálně ve výši 2,4 mil.Kč.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k LTV

V

#10119, Hypotéka a DTI, Hypoteční poradna, 18.5.2020

Dobrý den, chtěl jsem se informovat o tom, co všechno se zahrnuje do DTI při výpočtu čistého ročního příjmu žadatele o hypotéku. Pokud tomu správně rozumím, tak čista mzda žadatele a zdanitelný příjem OSVČ (může být i souhrn těchto příjmů). A jak je to z příjmem z pronájmu? Děkuji.

Dobrý den,

ČNB před měsícem zrušila sledování parametru DTI u žadatelů o hypotéky. Nově se sleduje jen DSTI a LTV. Jinak by to bylo tak jak píšete - spočetly by se všechny příjmy (ze zaměstnání, OSVČ, z pronájmu, atd.).

LB

#9956, Jaký úrok dostaneme u hypotéky?, Hypoteční poradna, 4.5.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na kalkulaci hypotéky. Jednalo by se o hypotéku na koupi pozemku (včetně stavebního povolení a projektové dokumentace) v hodnotě 1 160 000 Kč a výstavbu nového domu na hypotéku v celkové výši 4 000 000 Kč (včetně pozemku). K dispozici máme dům do zástavy v hodnotě cca 4 000 000 Kč. Jsme manželé, bez dětí, čistý společný příjem 40 000 Kč, žádné další splátky. Na jaký úrok jsme cca schopni dosáhnout včetně pojištění?

Dobrý den,

pro hypotéky do 80% LTV a bonitní klienty (dostatečný příjem, bez závazků a dluhů) je šikovný hypoteční poradce schopen nabídnout sazbu okolo 2% bez nutnosti sjednávat nevýhodné životní pojištění. Kontaktujte prosím naše specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, vše vám spočítáme na míru a doporučíme nejvhodnější řešení.

JB

#9953, Hypotéka LGBT, Hypoteční poradna, 4.5.2020

Dobrý den, jako absolutní laik potřebuji radu ohledně hypotéky. Žiji s přítelem (jsme gay pár, tudíž manželství bohužel není možné) a uvažujeme o hypotéce na dům. Vzhledem k tomu, že procesu nerozumím, potřeboval bych kompletní radu o tom, jak to probíhá, jaké jsou podmínky a zda-li na hypotéku vůbec máme nárok. Já, 21 let, odpracováno 6 měsíců, chystám se na VŠ od října tohoto roku. Žádné úvěry, žádné půjčky. Přítel, 27 let, odpracováno víc jak 7 let, stabilní zaměstnání už 6 let. Par úvěru na telefon a bankovní půjčka. Zbytek informací bez problémů dodám. Děkuji.

Dobrý den,

o hypotéku určitě můžete požádat společně, manželství není podmínkou. Banky vyžadují pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a mít dostatečný příjem. Musíte splnit podmínky LTV a DSTI, kdy vám banka může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (je třeba mít našetřeno min. 10% nebo ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí) a na splátky všech úvěrů lze vynakládat max. 50% příjmu. Prostudujte podmínky hypotéky a kontaktujte naše hypoteční poradce, kteří s vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

JR

#9950, Hypotéka a insolvence, Hypoteční poradna, 3.5.2020

Dobrý den, mám prosbu, jsem cca 1,5 roku po skončení insolvence, do které jsem se dostal ne vlastní vinou. Měl jsem půjčky a stal se mi úraz, který mě dostal na pár let mimo práci. Ale to hlavní je, že bych chtěl získat hypotéku na koupi nového srubu k trvalému bydlení. Jsem ženatý, zaměstnán na dobu neurčitou, moje manželka to samé, měsíční příjem máme přes 30 tisíc, ale nevím si rady, kde a jak získat hypotéku. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

takto brzy po ukončení insolvence Vám bohužel nikdo hypotéku ani půjčku neposkytne. Je třeba vyčkat minimálně 3-5 let od momentu úspěšného ukončení insolvence a teprve potom žádat o úvěr (spodní hranice 3 roky platí pro velmi bonitní klienty s příjmy nad 50 000 Kč nebo pro nižší LTV do 60-70%). Banka Vám následně bude moci půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, tedy bude třeba mít našetřeno min. 10% z kupní ceny nebo ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. Doporučuji prostudovat podmínky hypotéky.

TP

#9833, Hypotéka a příjem z pronájmu, Hypoteční poradna, 22.4.2020

Dobrý den, prosím o radu s výběrem banky pro hypotéku. Chtěl bych koupit byt, LTV je pouze 40%. Mé příjmy jsou sice vysoké (přes 60 000 Kč), ale jde pouze o příjmy z pronájmu. Podnikání jsem na čas přerušil. Jaká banka příjmy z pronájmu jako jediné příjmy započítává nejlépe? Děkuji.

Dobrý den,

jedná se o nestandardní situaci, neboť většina bank vyžaduje příjem ze zaměstnání či podnikání a ostatní příjmy uznává pouze jako doplňkové. Nicméně i s tímto si umíme poradit - doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí banku s nejvýhodnějšími podmínkami.

Články o LTV

Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

20.5.2020, Hypotéka

…nk Oberbank nebo UniCredit Bank Některé z těchto bank přitom snížilyslibovanou úrokovou sazbu i pod 2%. Například UniCredit Bank aktuálně u hypoték sLTV do 60% nabízí úrok 1,79%. A u mBank dosáhnete se 70% LTV na sazbu 1,94%. Ovšem pozor, u naprosté většiny bank získáteslibovaný úrok jen v případ…

Pět základních podmínek pro získání hypoték

Pět základních podmínek pro získání hypoték

27.4.2020, Hypotéka

… hypotékudostanete nebo ne, zásadně ovlivňují její výši. Pokud je tedy nesplníte, jsouvaše šance na získání potřebného úvěru minimální. 1. podmínka: LTV maximálně 90%Zásadní pro získání potřebné půjčky jsou vašeúspory a hodnota vybrané nemovitosti. To vše je vyjádřené ve zkratce LTV.Odkazuje na a…

Čekají nás dostupnější hypotéky? Nahrává tomu ČNB i situace ve světě

Čekají nás dostupnější hypotéky? Nahrává tomu ČNB i situace ve světě

13.4.2020, Hypotéka

…přišla začátkem dubna. Centrální banka se rozhodla výrazně zmírnit 3 ukazatele,které do velké míry rozhodují o tom, na jak vysokou půjčku dosáhnete. LTV, tedy maximální poměr půjčky vůči hodnotězástavy, zvýšila z 80% na 90%. DSTI, tedy poměr měsíčních splátek vůči čistémuměsíčnímu příjmu, zvýšila…

ČNB zmírnila podmínky pro hypotéky

ČNB zmírnila podmínky pro hypotéky

2.4.2020, Hypotéka

Zvýšení LTV z 80% na 90%, zvýšení DSTI ze45% na 50% a zrušení parametru DTI. Přestože ČNB zmírnila tyto parametry s platnostíod 1/4/2020, nejedná se o apríl. Na hypotéky tak nově dosáhne mnohem více zájemcůo vlastní bydlení. Centrální banka reagovala zmírněním podmínek pro získání hypotéky na pro…

Lidé si loni na bydlení půjčili o 36 miliard méně než v roce 2018

Lidé si loni na bydlení půjčili o 36 miliard méně než v roce 2018

3.2.2020, Hypotéka

…letos mohla přijítČeská národní banka. Její mluvčí sice nedávno podobné plány popřela, loni alezástupci banky avizovali, že uvažují o snížení limitu LTV. Podle některýchodhadů může klesnout až na 70%. Pokud by k tomu opravdu došlo, pro klienty byto znamenalo, že potřebují mít naspořeno mnohem víc…Banky v ČR