Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník LTV

LTV

Definice LTV

Jedná se o zkratku z anglického "Loan To Value".
Je to poměr mezi půjčovanou částkou a hodnotou zastavované nemovitosti (udává se v procentech => potřebuji půjčit 800 000 Kč a kupuji nemovitost v hodnotě 1 mil. Kč tím pádem je LTV = 80%). Je to jeden z hlavních ukazatelů, kterým se řídí celý průběh hypotéky. V praxi to běžně funguje tak, že čím vyšší LTV zákazník má, tak tím vyšší je úrok na hypotečním úvěru. Nejvyšší úrokové sazby zákazníky čekají na 90% LTV, nižší na 80% LTV a nejvýhodnější do 70% LTV (100% hypotéky se od 4/2017 dle nařízení ČNB neposkytují). 
Zároveň je LTV z pohledu banky nastaveno jako kriterium, kolik peněz mohou půjčit po posouzení a zjištění obvyklé hodnoty nemovitosti. Například má-li rodinný dům hodnotu 3 mil. Kč a banka má interní směrnicí nastaveno financovat do výše 80% LTV, tak banka může půjčit hypotéku pro nákup tohoto domu maximálně ve výši 2,4 mil.Kč.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k LTV

IO

#9316, Koronavirus a americká hypotéka, Hypoteční poradna, 20.3.2020

Dobrý den, jelikož se v současné době nacházím v neutěšené „cash flow“ situaci (nemám aktuálně pravidelný měsíční příjem), rád bych požádal o půjčku 3 mil Kč na dobu tří let, kterou bych mohl splatit jednorázově až po uplynutí 3 let. Ručit bych mohl pražskou garsoniérou v hodnotě 3,7 mil. Kč, případně i dalšími nemovitostmi. Předem děkuji za Vaši reakci a zůstávám s přátelským pozdravem.

Dobrý den,

řešením by v době koronavirové krize mohla být americká hypotéka, kdy by při limitu LTV 70% bylo možné získat za zastavený byt v hodnotě 3,7 mil. Kč až 2,6 mil. Kč. Pro více informací doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce.

H

#9272, Zamítnutá žádost o hypotéku, Hypoteční poradna, 17.3.2020

Dobrý den, chtěli jsme s partnerem žádat o hypotéku, pracuje v Německu, smlouva na dobu neurčitou, plat v pořádku,ale bohužel pod pracovní agenturou. Sice je považována za třetí nejlepší agenturu, ale není bankou akceptována. I přesto, že u banky máme hypotéku na byt, který je skoro zaplacený a byli ochotni počítat do nastávajícího HU ještě máme pozemek v OV. Jsem sice na rodičovské dovolené, ale též jsem dokládala příjem a byla jsem ochotná zastavit i svůj byt a stejně nám to bylo zamítnuto. Tak když to shrnu, tak jsme do zástavy vložili dva byty, pozemek, ručili ještě stavbou domu, přesto jsme dosáhli sotva na 3 mil. Kč na které stejně nemáme nárok. Tak prosím poraďte, co máme dělat. O hypotéku jsme žádali u Hypoteční banky. Děkuji

Dobrý den,

pro získání hypotéky musíte splnit podmínky DTI, DSTI a LTV. Je třeba splnit všechny 3 podmínky, tedy mít dostatečný příjem i zástavu. Vyšší zástavou nelze kompenzovat nedostatečný příjem. Máte-li příjem v EUR (z Německa) a žádáte-li o hypotéku v CZK, jde o tzv. cizoměnovou hypotéku (s kurzovým rizikem), na kterou banky kladou vyšší nároky. Každá banka pohlíží na příjmy ze zahraničí a z mateřské jinak. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce - vše s Vámi probereme a navrhneme nejlepší možné řešení (najdeme Vám banku, která bude nejlépe zohledňovat příjmy z mateřské a ze zahraničí).

JP

#8870, Mám šanci získat hypotéku?, Hypoteční poradna, 6.2.2020

Dobry den, muzu dostat hypoteku na dum, kdyz jsem sam, plat 40 000 Kc cisteho a nemam zadne pujcky? Dekuji

Dobrý den,

přijde na to, kolik peněz chcete půjčit, jak drahou nemovitost kupujete a máte-li dostatek vlastních úspor (nebo můžete-li ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí pro splnění podmínky LTV, kdy Vám banka může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti). Dále banky vyžadují čistý registr dlužníků, pracovní smlouvu na dobu neurčitou a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě. Pokud toto vše splňujete, neměl by být problém hypotéku získat. Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi probereme a navrhneme nejlepší možné řešení.

JD

#8857, Hypotéka a sázení, Hypoteční poradna, 6.2.2020

Dobrý den, posílám na schválení hypotéky poslední tři měsíce výpis. V prostředním měsíci mám pohyby 7 500 Kč na Tipsport a posléze hned +10 tis. na účet. Jednalo se o omyl. Bude to velký problém u schvalování? Příjem mám dostačující. Předem děkuji za info přeji hezký den.

Dobrý den,

samotné sázení není překážkou pro získání hypotéky (máte-li jinak dostatečné příjmy a splňujete-li podmínku LTV), ale nemusíte pak dosáhnout na nejnižší možnou úrokovou sazbu.

LM

#8817, Sháním hypotéku, Hypoteční poradna, 3.2.2020

Dobrý den, která banka nabízí nejvýhodnější hypotéku?

Dobrý den,

není žádná univerzální banka, která by nabídla nejlepší podmínky všem. Vždy je třeba zhodnotit individuální podmínky klienta a najít nejvhodnější řešení. Některé banky nabízejí nižší úrokové sazby pro hypotéky do 70-80% LTV, jiné pro případy 90% LTV, některé banky uznávající lépe příjmy z brigád či rodičovské, jiné méně či nikoliv, atd. Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi podrobně probereme a navrhneme nejlepší možné řešení.

Články o LTV

Lidé si loni na bydlení půjčili o 36 miliard méně než v roce 2018

Lidé si loni na bydlení půjčili o 36 miliard méně než v roce 2018

3.2.2020, Hypotéka

…letos mohla přijítČeská národní banka. Její mluvčí sice nedávno podobné plány popřela, loni alezástupci banky avizovali, že uvažují o snížení limitu LTV. Podle některýchodhadů může klesnout až na 70%. Pokud by k tomu opravdu došlo, pro klienty byto znamenalo, že potřebují mít naspořeno mnohem víc…

Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh

Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh

29.1.2020, Hypotéka

…eté fixace snížila o0,1 procentního bodu – tedy na 2,39%. Jenže pouze pro klienty, kteří sihypotéku sjednají od 20. do 31. ledna. A pouze u půjček s LTV do 80%. Většinuostatních hypotečních úvěrů naopak Komerční banka mírně zdražila. Začátek roku = ideální doba k testováníZmíněné novinky tak potv…

Wüstenrot zvažuje zpětné hypotéky. Mají pomoci hlavně starším klientům

Wüstenrot zvažuje zpětné hypotéky. Mají pomoci hlavně starším klientům

6.1.2020, Hypotéka

…příklad zpřísněnípodmínek pro poskytování hypoték. Česká národní banka totiž loni několikrátnaznačila, že s takovým krokem počítá. Zejména u hodnoty LTV – tedy výšeposkytnutého úvěru vůči hodnotě nemovitosti. Dosud je LTV běžně 80%. Jen ve výjimečnýchpřípadech se smí pohybovat mezi 80–90%. Z někt…

Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

1.1.2020, Hypotéka

…í, kterým díky delšímu rozložení splátek pomohla lépesplnit podmínku DSTI. Různé speciální hypotéky pro mladé, které jimumožnily získat půjčku s 90% LTV, jejichž počet je přitom omezený. 4. Mladí dostalinaději na dostupnější hypotékyVětší šanci na získání potřebné hypotéky dala mladým lidemtaké n…

ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

9.12.2019, Hypotéka

…největšíproblém. Proto jsou připravení současná hypoteční pravidla znovu zpřísnit,pokud nadhodnocení ještě vzroste. Případná změna se dotkne hodnoty LTV (loan tovalue). Tedy poměru výše půjčky vůči hodnotě zastavené nemovitosti. LTV až90%? Dál bude jen výjimečněPodle současných pokynů České národ…Rychlé odkazy

Banky v ČR