LTV

Definice LTV

LTV je zkratka anglického pojmu „Loan To Value” (česky „půjčka proti hodnotě”) a označuje poměr mezi výší půjčky a hodnotou zastavené nemovitosti. Číslo, které je s LTV vždy spojené, udává tento poměr v procentech.

  • 90% LTV hypotéky tedy říká, že vám banka půjčí až 90 % z ceny nemovitosti, což je možné pouze u žadatelů mladších 36 let a to od 1.4.2022 dle nařízení ČNB (100% hypotéky banky v Česku v současnosti neposkytují vůbec).
  • 80% LTV hypotéky říká, že vám banka půjčí až 80 % z ceny nemovitosti.
  • A tak dále.

Pomocí této hodnoty vypočítáte, kolik peněz můžete získat. Pokud je LTV hypotéky 90 % a cena nemovitosti 2 000 000 korun, dostanete úvěr tedy maximálně 1 800 000 korun.

Pamatujte, že LTV vychází z odhadní ceny nemovitosti. Ten může být např. oproti kupní ceně i o několik set tisíc korun nižší.

Obecně platí, že čím je LTV vyšší, tím vyšší úrok obvykle dostanete. Naopak s klesající hodnotou LTV klesá i úroková sazba.

Nejvýhodnější úrok tak zpravidla získáte u půjček s LTV do 80 %.

Pokud potřebujete půjčit víc peněz a zároveň chcete snížit hodnotu LTV, můžete ručit více nemovitostmi. Stoupne tak hodnota zástavy, ze které se LTV hypotéky vypočítává.

V praxi to vypadá následovně:

  • Hodnota bytu, na který chcete půjčit, je 3 000 000 korun.
  • Pokud k němu přidáte například byt rodičů v hodnotě 2 000 000 vyšplhá se hodnota zástavy na 5 000 000 korun.
  • Při zástavě v hodnotě 5 000 000 tak bude mít půjčka 3 000 000 korun LTV 60 %.

Můžete tak získat dostatek peněz a zároveň i dobrý úrok.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 3.54 %

Dotazy v poradně k

V

#16536, Navýšení hypotéky, Hypoteční poradna, 20.1.2022

Dobrý den, měl bych dotaz. Mám v plánu výstavbu a prodej RD. Sám mám na svou nemovitost hypoteční úvěr. Je možné do výše odhadu své nemovitosti navýšit mou hypotéku a tyto prostředky použit na koupi jiného pozemku a poté výstavbu dalšího RD? Ten bych po dokončení chtěl prodat. Dekuji

Dobrý den,

obecně toto možné při splnění všech podmínek (LTV, DSTI) je. Jednou nemovitostí je možné ručit za úvěry pouze u jedné banky, tedy navýšení/nová hypo bude muset být u stejné banky.

M

#16310, Hypotéka a konsolidace půjček, Hypoteční poradna, 6.1.2022

Dobrý den, mám momentálně dvě presto půjčky 450 000 Kč a 460 000 Kč. Chceme s přítelkyní udělat z jednogeneračního domu dvougenerační a zvětšit druhé patro. Chtěli bychom tak 3 mil. Kč hypotéku. Dá se to udělat nějak, že bych si vzal o ten cca 1 mil. navíc neúčelově na splacení půjček a platil jen hypotéku? Můj čistý měsíční příjem je 32 000 Kč čistého, přítelkyně má cca 28 000 Kč čistého. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, toto je možné. Banky vám mohou půjčit k hypotéce i peníze navíc (obvykle do 25% z celkové výše úvěru). Je nutné splnit podmínky hypotéky, zejména LTV (banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti). 

M

#15978, Hypotéka a americká hypotéka, Hypoteční poradna, 30.11.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu mít hypotéku na byt a k ní si vzít americkou hypotéku. A musí to být u stejné banky? Děkuji

Dobrý den,

jedním bytem můžete ručit i za více hypotečních úvěrů (hypotéka na bydlení, americká hypotéka). V takovém případě je třeba mít všechny úvěry u stejné banky a je nutné dodržet pravidlo LTV.

ML

#15692, Fix na 5 nebo 7 let?, Hypoteční poradna, 24.10.2021

Dobrý den přeji, podle vývoje trhu z nemovitostmi to vypadá, že volba 5leté fixace u hypotečního úvěru je sázka vedoucí do propasti. 1) Je tomu skutečně tak? 2) Doporučujete zvolit raději vyšší RSPN nebo úrok o 0,2 % s volbou 7, 8 nebo 10 leté fixace u jiné banky? 3) Zároveň se chci zeptat, jestli se doporučuje sázet na UniCredit Bank, pokud stále zpoplatňují mimořádnou splátku až 1 % z její hodnoty včetně finančních nákladů, co uvádějí i na stránkách? Z diskuse vidím, že je téměř předem vyhráno, pokud se budeme soudit, jelikož po 24 měsících by měla být mimořádná splátka zdarma, t.j. pouze za administrativní náklady. 4) Mimořádná splátka funguje stejně jako refinancování? To znamená, že se na ni vztahují stejné podmínky jako u mimořádné splátky (mám na mysli zmíněné v bodu č. 3)? Předem děkuji.

Dobrý den,

některé banky dnes nabízejí fixaci i na 7 let za cenu pětileté. To se obvykle děje v situaci, kdy si banky myslí, že v horizontu 5 let budou sazby níže než dnes. Kratší fixace (5 let) za nižší cenu tak může být výhodnější. UniCredit Bank se svou sazbou 3,55% (5 let fix do 80% LTV s povinným pojištěním, bez pojištění dalších +0,2%) je zdaleka nejdražší. Navíc dle mého názoru nerespektuje doporučenou interpretaci Zákona o spotřebitelském úvěru dle ČNB. Nevidím tak žádný důvod brát si od nich hypotéku (nejvyšší úroky, nejhorší podmínky). 

U mimořádné splátky je jedno, jestli ji hradíte z vlastní kapsy nebo formou refinancování hypotéky od jiné banky - platí stejné podmínky.

M

#15682, Nákup pozemku s břemenem práva chůze a jízdy, Reality, 22.10.2021

Dobrý den, chtěla bych si půjčit 1,3 mil. z celkové hodnoty nemovitosti 3,1 mil. Na pozemek je věcné břemeno chůze a jízdy z roku 1888 (není vymezená část), vedlejší nemovitost nikdo nenavštěvuje. Dnes je již možné zbudovat vlastní přístup z obecní komunikace. Odhadce tato fakta uvede do odhadu. Je reálná šance získat peněžní prostředky? Předem děkuji.

Dobrý den,

věcné břemeno práva chůze a jízdy může být poměrně velkou právní vadou, zejména není-li VB přesně vymezeno pouze na část pozemku. Na druhou stranu žádáte o poměrně nízkou hypotéku (LTV pod 50%). Uvidíte, jak váš případ banka posoudí.

Články o

Získat hypotéku bude letos mnohem těžší. I kvůli přísnějším podmínkám ČNB

3.1.2022, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

…ní podmínek pro získání hypotékyrozhodla Česká národní banka užkoncem loňského listopadu. Platit ale začnou ažod letošního dubna. Konkrétně sezmění: LTV – tedy poměr výše půjčky vůčihodnotě nemovitosti. Vsoučasnosti je 90 %. Znamená to, žesi prostřednictvímhypotéky půjčíte až 90 % zhodnoty nemovi…

Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %

6.12.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

… je vidět téměřu všech bank. Například Air Bank v půlce měsíce zvedla úroky o 0,8 procentníhobodu. Nový hypoteční úvěr s fixací na 5, 7 nebo 10let a LTV do 80 % tak získáte s úrokem 3,89 %. K podobnému kroku přistoupila také skupinaČeskoslovenské obchodní banky, kam patří například: ČSOB, Hypoteč…

Novomanželská půjčka

19.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

…amuVlastní bydlení dovoluje čerpat následující částky: až 2 miliony korun na pořízeníbytu, až 2,4 miliony korun na pořízenídomu (v obou případech je LTV na 90 %), až 600 tisíc Kč na modernizaciobydlí, a až 2 miliony Kč na pořízenídružstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního …

Jak získat hypotéku pro OSVČ

6.5.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

…zký daňový základ nevadí daňová optimalizace ani použitívýdajového paušálu tento typ hypotéky neposkytují všechny banky někteří poskytovatelé nabízí LTV maximálně 80% Hypotéka pro OSVČ a výdajový paušálUž jsme zmínili, že u hypotéky pro živnostníkymůže být komplikací, pokud v daňovém přiznání pou…

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

4.5.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

…dnějšípodmínky, vyčleňují pro ně poskytovatelé část ze svého tolerančního pásma. Tedyz objemu hypoték, jejichž výše smí překročit maximální povolené LTV. Výhodou je, že bankovní hypotéka pro mladénabízí jednodušší administrativu než státní půjčka. Navíc na ni nejste sami.Stačí už při výběru půjčk…