Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník LTV

LTV

Definice LTV

Jedná se o zkratku z anglického "Loan To Value".
Je to poměr mezi půjčovanou částkou a hodnotou zastavované nemovitosti (udává se v procentech => potřebuji půjčit 800 000 Kč a kupuji nemovitost v hodnotě 1 mil. Kč tím pádem je LTV = 80%). Je to jeden z hlavních ukazatelů, kterým se řídí celý průběh hypotéky. V praxi to běžně funguje tak, že čím vyšší LTV zákazník má, tak tím vyšší je úrok na hypotečním úvěru. Nejvyšší úrokové sazby zákazníky čekají na 90% LTV, nižší na 80% LTV a nejvýhodnější do 70% LTV (100% hypotéky se od 4/2017 dle nařízení ČNB neposkytují). 
Zároveň je LTV z pohledu banky nastaveno jako kriterium, kolik peněz mohou půjčit po posouzení a zjištění obvyklé hodnoty nemovitosti. Například má-li rodinný dům hodnotu 3 mil. Kč a banka má interní směrnicí nastaveno financovat do výše 80% LTV, tak banka může půjčit hypotéku pro nákup tohoto domu maximálně ve výši 2,4 mil.Kč.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.48 %

Dotazy v poradně k LTV

MC

#6228, Odhad vyšel lépe, mohu si vzít vyšší hypotéku?, Hypoteční poradna, 16.3.2019

Dobrý den, chtěli bychom koupit dům v hodnotě 1 000 000 Kč, ale odhad vyšel na 1 600 000 Kč. Můžu si vzít vyšší hypotéku, například 1 300 000 Kč? Abychom měli nějaké peníze na rekonstrukci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vyšel-li odhad na více než kupní cenu, pak je určitě možné získat vyšší hypotéku. Banku totiž z hlediska LTV zajímá zástavní hodnota nemovitosti (a ne samotná kupní cena). Banky Vám půjčí až 90% z hodnoty nemovitosti, ale pro lepší úrok doporučuji žádat max. 80% (tedy 1 280 000 Kč). Taktéž nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti (4%), kterou platíte Vy coby kupující (finanční úřad se obvykle spokojí se 4% z kupní ceny, není-li kupní cena výrazně podhodnocená). 

Vše si můžete spočítat v naší hypotéční kalkulačce (zanechte nám tam prosím na Vás kontakt, umíme nabídnou lepší úrok než samotné banky - díky dojednaným velkoobchodním slevám - navíc s námi ušetříte na poplatcích za odhad nemovitosti a dalších výdajích, které u nás máte zdarma).

IN

#6200, Trvalé bydliště na úřadu práce, Hypoteční poradna, 12.3.2019

Dobrý den, z důvodu, že se každý rok/dva stěhuji, mám trvalé bydliště na městském práce. Nechala jsem se tam přepsat dobrovolně, abych si stále nemusela měnit doklady s tím, že až si koupím vlastní bydlení, adresu si teprve změním. Teď mám zájem o hypotéku. Myslíte, že bude trvalé bydliště na úřadě problém? Doporučujete mi raději si teď změnit adresu a doklady, než se budu o hypotéku ucházet? Děkuji.

Dobrý den,

máte-li jinak čisté registry dlužníků, dostatečný příjem a LTV max. 90%, s hypotékou by neměl být problém. Banky při skóringu čím dál více zohledňují i soft parametry a bydliště na městském úřadě Vám body navíc určitě nepřidá (nemělo by to být ale překážkou). Máte-li čas na změnu bydliště (do banky běžte žádat o hypo až s novým OP), doporučuji ho raději změnit.

J

#5942, Koupě nemovitosti, Reality, 7.2.2019

Rodiče koupí 2/3 nemovitosti a syn se snachou 1/3 nemovitosti na hypotéku. Otázka: 1) Zástavní právo smluvní v katastru nemovitostí bude na 1/3 nemovitosti nebo na celou nemovitost? 2) V případě zástavy celé nemovitostí: potřebují vlastníci 1/3 souhlas se zástavním právem od spoluvlastníků 2/3? 3) V případě zástavního práva na 1/3 nemovitosti, za jaký úrok dostanou hypotéku? Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

banka Vám nemůže půjčit více než 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok pouze 80%). Bude tedy záležet na výši úspor a půjčované částky. Příklad: Hodnota 1/3 RD 1 mil. Kč, 200 000 Kč bude financováno z vlastních úspor a 800 000 Kč hypotékou - pak bude stačit zástava na 1/3 RD. 

Majitel 1/3 RD může zastavit pouze svůj podíl na nemovitosti - nemůže zastavit cizí majetek (Váš podíl) bez Vašeho souhlasu (nedoporučuji zastavovat svůj majetek za cizí dluhy). 

Úroky se nyní pohybují kolem 3% za fixaci na 5 let (do 80% LTV), přehled nabídek všech bank zde v našem srovnávači hypoték.

V

#5926, Mám šanci získat hypotéku?, Hypoteční poradna, 5.2.2019

Dobrý den, chtěli bychom hypotéku na výstavbu. Já 22 000 Kč čistého, partner 26 000 Kč čistého. Máme spotřebitelský úvěr, cca 310 000 Kč, splátka 5 000 Kč. Vlastníme pozemek, za cca 900 000 Kč, ten by šel také do zástavy. Na něm bychom chtěli postavit za cca 2,8 mil. Kč a do hypotéky schovat ten spotřebitelský úvěr. Je tato představa reálná?

Dobrý den,

ano, tato představa je reálná. Pro celkový úvěr ve výši 3,1 mil. Kč máte dostatečný příjem i LTV (poměr dluhu vůči zástavní hodnotě nemovitosti, který nesmí překročit 90% - pro lepší úrok 80%). Některé banky umožňují z hypotéky čerpat neúčelově až 10%, což by akorát pokrylo Váš spotřebitelský úvěr. Kontaktujte prosím naše specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky zde, pokusíme se Vám udělat konkrétní nabídku na míru.

DK

#5884, Ručíme synovi za hypotéku, Hypoteční poradna, 30.1.2019

Dobrý den, můj dotaz se týká ručení. Syn má hypotéku cca 3,5 mil. Kč na dům, který nyní rekonstruuje. Nynější hodnota nemovitosti je zhruba 1,5 mil. Kč. Ručíme chalupou ve výši cca 1,5 mil. Kč a zajímá nás, zda je možné po rekonstrukci domu a pozemku (až bude hodnota nemovitosti odpovídat hodnotě hypotéky), se vyvázat z ručení. Hypotéku má syn u KB. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úvěr nemůže být vyšší než 80-90% hodnoty nemovitosti, tedy vyvázání Vaší nemovitosti z úvěru je teoreticky možné nejdříve po splnění této podmínky (počítejte raději 80%, neboť za vyšší LTV banky účtují vyšší úroky). 

Články o LTV

Zvýhodněné hypotéky pro mladé

Zvýhodněné hypotéky pro mladé

16.4.2019, Hypotéka

…i půjčovat s menším příjmem více. Tak zní kompromisní návrhnovely zákona, na kterém se dohodlo Ministerstvo financí s ČNB. Jak vysokébudou úlevy pro LTV, DTI a DSTI? Regulace hypotékBanky se připoskytování úvěrů na bydlení řídí doporučením ČNB, které reguluje 3 sledovanéparametry: LTV (loan to va…

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci

1.4.2019, Hypotéka

…otéky na rekonstrukci je celkem jednoduché, protože banka nám vždyuvolňuje peníze postupně, vždy na základě aktuální hodnoty naší zástavy dourčitého LTV, které je předem stanoveno. Pouze v případě drobných rekonstrukcí probíhá čerpání jednorázově. Tedy vpřípadě rekonstrukce většího rozsahu jsou n…

Velké porovnání hypoték – březen 2019

Velké porovnání hypoték – březen 2019

6.3.2019, Hypotéka

…asedání koncem března. Právě nyní tak může býtnejvhodnější doba pro sjednání nové hypotéky či refixaci stávající smlouvy. Hypotéka na bydlení do 70% LTVNíže uvádímepřehled úrokových sazeb pro pětiletou fixaci, úvěry nad 1,5 mil. Kč a LTV do70%. Pozornost je třeba věnovat rozdílným příplatkům za n…

Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Hypotéka

…adní úrokové sazby. Ceny realit jsou vysoké,hypotéky méně dostupné. ČNB poučená předchozí krizí tahá za záchranou brzduvpodobě omezení hypoték (max. LTV 90%, dluh max. devítinásobek ročníhopříjmu, splátka max. 45% měsíčního příjmu). To poslední co teď potřebujeme jsoustátní garance za hypotéky kl…

Velké porovnání hypoték – říjen 2018

Velké porovnání hypoték – říjen 2018

18.10.2018, Hypotéka

…úrokových sazeb. Výsledkem je zdražení úvěrů (zatím pouze hypoték, půjčky nadálestagnují), ale i zvýšení sazeb u spořících produktů. Hypotéky do 70% LTVNejlevnějšíhypotéku pořídíme aktuálně u Fio banky (2,28%, refinancování ještě o 0,1%levněji), přičemž ani příplatek za nesjednání volitelného poj…Rychlé odkazy

Banky v ČR