Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník LTV

LTV

Definice LTV

LTV je zkratka anglického pojmu „Loan To Value” (česky „půjčka proti hodnotě”) a označuje poměr mezi výší půjčky a hodnotou zastavené nemovitosti. Číslo, které je s LTV vždy spojené, udává tento poměr v procentech.

Pomocí této hodnoty vypočítáte, kolik peněz můžete získat. Pokud je LTV hypotéky 90 % a cena nemovitosti 2 000 000 korun, dostanete úvěr tedy maximálně 1 800 000 korun.

Pamatujte, že LTV vychází z odhadní ceny nemovitosti. Ten může být např. oproti kupní ceně i o několik set tisíc korun nižší.

Obecně platí, že čím je LTV vyšší, tím vyšší úrok obvykle dostanete. Naopak s klesající hodnotou LTV klesá i úroková sazba.

Nejvýhodnější úrok tak zpravidla získáte u půjček s LTV do 80 %.

Pokud potřebujete půjčit víc peněz a zároveň chcete snížit hodnotu LTV, můžete ručit více nemovitostmi. Stoupne tak hodnota zástavy, ze které se LTV hypotéky vypočítává.

V praxi to vypadá následovně:

 • Hodnota bytu, na který chcete půjčit, je 3 000 000 korun.
 • Pokud k němu přidáte například byt rodičů v hodnotě 2 000 000 vyšplhá se hodnota zástavy na 5 000 000 korun.
 • Při zástavě v hodnotě 5 000 000 tak bude mít půjčka 3 000 000 korun LTV 60 %.

Můžete tak získat dostatek peněz a zároveň i dobrý úrok.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k LTV

SD

#13971, Sjednání hypotéky po insolvenci, Hypoteční poradna, 21.4.2021

Dobrý den, můžu se zeptat, vyřizujete hypotéky i klientům po skončení insolvence? Děkuji

Dobrý den,

ano, sjednáváme hypotéky i klientům po insolvenci. Pro získání hypotéky je třeba:

 • mít dostatečný příjem (na splátky všech úvěrů můžete dávat max. 45-50% svých příjmů - DSTI)
 • mít dostatečnou zástavu nebo vlastní úspory (banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti - LTV)
 • nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě
 • nemít negativní záznamy v registrech dlužníků

 • Více info v sekci podmínky pro získání hypotéky. Klienti po osobním bankrotu získají hypotéku nejdříve za 3-5 let po skončení insolvence. Více info Vám rádi poskytnou naši hypoteční poradci. Výši splátek si můžete ověřit v hypoteční kalkulačce.

  JK

  #13923, Jak získat 100% hypotéku?, Hypoteční poradna, 18.4.2021

  Dobrý den, je mi 40 let, mám tři děti a před 11 lety jsem si vzal hypotéku na dům ve kterém jsem do minulého roku podnikal. V současné době jsem zaměstnán a dům již nevyužiji. Proto bych si chtěl koupit jiný menší a jen na bydlení. Původní bych si nechal na pronájem nebo pak prodal. Hypotéku máme ještě na 1 milion, měsíčně 9 800 Kč (nic jiného neplatíme). Dům má hodnotu 4-4,5 mil. Čistý příjem domácnosti je 62 tis. (s možností dalších příjmů po odstěhování z pronájmů). Uvažuji o domu, za který chce majitel 3,5 mil. A dotaz by byl, jak nejlépe financovat nový dům, abych měl finanční rezervu na případné úpravy (nejlépe 100%hypotéku). Velice děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Pro získání hypotéky na 100% kupní ceny byste bance musel ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. Jednou nemovitostí můžete ručit za úvěry pouze jedné bance. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení 100% hypotéky.

  K

  #13851, Získám hypotéku?, Hypoteční poradna, 13.4.2021

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné získat hypotéku ve výši 4 mil. Kč, pokud můj plat činí 30 000 Kč měsíčně. Jsem mladší ročník a měla bych zájem o dobu splácení 40 let. Zároveň mám také spotřebitelský úvěr, který splácím ve výši cca 5 000 Kč. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  na splátky všech úvěrů můžete dávat max. 45-50% svého příjmu. Splátka hypotéky 4 mil. Kč s úrokem 1,99% a splatností 30 let by byla 14 765 Kč. U splatnosti 40 let by splátka klesla na 12 092 Kč. V obou případech však na takto vysokou hypotéku nedosáhnete z důvodu splácení půjčky (5 000 Kč). Půjčku je nutné nejprve doplatit nebo v případě dostatečného LTV konsolidovat k hypotéce. Prostudujte prosím podmínky pro získání hypotéky.

  SH

  #13839, Můžeme ručit synovi za hypotéku naším bytem?, Hypoteční poradna, 12.4.2021

  Dobrý den, syn si bere hypotéku na byt a chce, ať mu jdeme ručit s naším bytem. Je možné byt z hypotéky třeba do 3 let vyvázat?

  Dobrý den,

  vyvázání vaší nemovitosti by bylo možné jen za souhlasu banky a po splnění podmínek. Obvykle je vyžadováno, aby LTV (zůstatek dluhu vůči hodnotě nemovitostí v zástavě) nepřesáhlo 80-90% (dle podmínek úvěrové smlouvy). Prostudujte podmínky hypotéky.

  JN

  #13746, Získám dvě hypotéky?, Hypoteční poradna, 4.4.2021

  Dobrý den, je mi 26 let, mám vystudovanou vysokou školu (Ing.) a pracuji ve stabilní firmě se smlouvou na dobu neurčitou a čistou mzdou 38 tisíc korun. Mě měsíční výdaje činí cca 9 tisíc korun (nájem, jídlo zábava) a 10 tisíc korun na pravidelný nákup akcií a ETF. Rád bych pořídil investiční být na hypotéku v ceně cca 2,5 milionu při pokrytím 10% částky vlastními prostředky. Byt bych rád pronajímal a pokrýval tak přesně splátku hypoteky. Rád bych se zeptal, zda bych měl při této situaci šanci získat další hypotéku na pořízení vlastního bydlení 2,5 - 3 miliony. Má rezerva je nyní zhruba 400 tisíc. Moc děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  na splátky všech úvěrů můžete dávat měsíčně max. 45-50% svého příjmu a banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Splátky dvou hypoték (každá 2,5 - 3 mil. Kč) budou velmi blízko této hranici (v závislosti na úrokové sazbě a reálné výši obou úvěrů). Do příjmů lze zahrnout i zisk z pronájmu (obvykle je třeba doložit daňové přiznání s již zdaněným ziskem). Pro koupi jednoho bytu v hodnotě 3 mil. Kč budete potřebovat vlastní zdroje 300 000 - 600 000 Kč (nebo ručení ještě jinou než kupovanou nemovitostí). Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše podrobně proberou a doporučí nejlepší možné řešení. 

  Články o LTV

  Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

  Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

  12.4.2021, Hypotéka

  … všehonehrozí. Ukazují to alespoň zkušenosti z předchozích let, kdy se poskytovatelépokyny centrální banky zpravidla řídili. Novela nyní ovlivní jen LTVA jakých limitů se novela týká? Jsou to: LTV – zkratka anglického pojmu „loan to value”.Určuje výši půjčky vůči hodnotě nemovitosti a v současnos…

  Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

  Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

  17.3.2021, Hypotéka

  … praxi tak najdete vyšší sazby u dvou bank ajedné stavební spořitelny. Úroky přitom vyskočily o 0,1–0,2 procentníhobodu. Konkrétní výše se odvíjí od LTV. U hypotéky s LTV do 70 % vzrostl úrok jen odesetinu, u 80% hypotéky vyskočil o 0,2 procentního bodu. Aktuálně tak úrokové sazby hypotečních úvě…

  Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

  Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

  1.12.2020, Hypotéka

  …u nemovitostí. Nebo k té rekonstruované přidat další dům čibyt. Hodnota zástavy tak stoupne a vy můžete získatvíc peněz. Navíc tím zpravidla klesne LTV (tedy hodnota půjčky vůči hodnotězástavy) a můžete dosáhnout na nižší úrok. Většina lidí ale používá jako zástavuopravovanou nemovitost. Její ho…

  Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

  Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

  20.11.2020, Hypotéka

  … se totižzapočítává do budoucí hodnoty nemovitosti. Právě ta je pro poskytovatelezásadní. Potřebná půjčka na výstavbu domu tak může mítobvykle nižší LTV a vy tak díky tomu získáte nižší úroky než u 90% hypotéky. Zároveň ale musíte dávat pozor, aby pozemeksplňoval předepsané požadavky. Za hypotéku…

  Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

  Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

  17.11.2020, Hypotéka

  …nemáte? I v takovém případě je tady řešení. Zahypotéku můžete ručit jak kupovanou, tak ještě jinou nemovitostí. Zvýšíte tímhodnotu zástavy a snížíte LTV. Tím pádem máte mnohem větší šanci získat vyššípůjčku a zároveň menší úrok. Kromě kupované nemovitosti můžete ručitnapříklad bytem, ze kterého …  Banky v ČR