Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník LTV

LTV

Definice LTV

Jedná se o zkratku z anglického "Loan To Value".
Je to poměr mezi půjčovanou částkou a hodnotou zastavované nemovitosti (udává se v procentech => potřebuji půjčit 800 000 Kč a kupuji nemovitost v hodnotě 1 mil. Kč tím pádem je LTV = 80%). Je to jeden z hlavních ukazatelů, kterým se řídí celý průběh hypotéky. V praxi to běžně funguje tak, že čím vyšší LTV zákazník má, tak tím vyšší je úrok na hypotečním úvěru. Nejvyšší úrokové sazby zákazníky čekají na 90% LTV, nižší na 80% LTV a nejvýhodnější do 70% LTV (100% hypotéky se od 4/2017 dle nařízení ČNB neposkytují). 
Zároveň je LTV z pohledu banky nastaveno jako kriterium, kolik peněz mohou půjčit po posouzení a zjištění obvyklé hodnoty nemovitosti. Například má-li rodinný dům hodnotu 3 mil. Kč a banka má interní směrnicí nastaveno financovat do výše 80% LTV, tak banka může půjčit hypotéku pro nákup tohoto domu maximálně ve výši 2,4 mil.Kč.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.48 %

Dotazy v poradně k LTV

J

#5942, Koupě nemovitosti, Reality, 7.2.2019

Rodiče koupí 2/3 nemovitosti a syn se snachou 1/3 nemovitosti na hypotéku. Otázka: 1) Zástavní právo smluvní v katastru nemovitostí bude na 1/3 nemovitosti nebo na celou nemovitost? 2) V případě zástavy celé nemovitostí: potřebují vlastníci 1/3 souhlas se zástavním právem od spoluvlastníků 2/3? 3) V případě zástavního práva na 1/3 nemovitosti, za jaký úrok dostanou hypotéku? Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

banka Vám nemůže půjčit více než 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok pouze 80%). Bude tedy záležet na výši úspor a půjčované částky. Příklad: Hodnota 1/3 RD 1 mil. Kč, 200 000 Kč bude financováno z vlastních úspor a 800 000 Kč hypotékou - pak bude stačit zástava na 1/3 RD. 

Majitel 1/3 RD může zastavit pouze svůj podíl na nemovitosti - nemůže zastavit cizí majetek (Váš podíl) bez Vašeho souhlasu (nedoporučuji zastavovat svůj majetek za cizí dluhy). 

Úroky se nyní pohybují kolem 3% za fixaci na 5 let (do 80% LTV), přehled nabídek všech bank zde v našem srovnávači hypoték.

V

#5926, Mám šanci získat hypotéku?, Hypotéka, 5.2.2019

Dobrý den, chtěli bychom hypotéku na výstavbu. Já 22 000 Kč čistého, partner 26 000 Kč čistého. Máme spotřebitelský úvěr, cca 310 000 Kč, splátka 5 000 Kč. Vlastníme pozemek, za cca 900 000 Kč, ten by šel také do zástavy. Na něm bychom chtěli postavit za cca 2,8 mil. Kč a do hypotéky schovat ten spotřebitelský úvěr. Je tato představa reálná?

Dobrý den,

ano, tato představa je reálná. Pro celkový úvěr ve výši 3,1 mil. Kč máte dostatečný příjem i LTV (poměr dluhu vůči zástavní hodnotě nemovitosti, který nesmí překročit 90% - pro lepší úrok 80%). Některé banky umožňují z hypotéky čerpat neúčelově až 10%, což by akorát pokrylo Váš spotřebitelský úvěr. Kontaktujte prosím naše specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky zde, pokusíme se Vám udělat konkrétní nabídku na míru.

DK

#5884, Ručíme synovi za hypotéku, Hypotéka, 30.1.2019

Dobrý den, můj dotaz se týká ručení. Syn má hypotéku cca 3,5 mil. Kč na dům, který nyní rekonstruuje. Nynější hodnota nemovitosti je zhruba 1,5 mil. Kč. Ručíme chalupou ve výši cca 1,5 mil. Kč a zajímá nás, zda je možné po rekonstrukci domu a pozemku (až bude hodnota nemovitosti odpovídat hodnotě hypotéky), se vyvázat z ručení. Hypotéku má syn u KB. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úvěr nemůže být vyšší než 80-90% hodnoty nemovitosti, tedy vyvázání Vaší nemovitosti z úvěru je teoreticky možné nejdříve po splnění této podmínky (počítejte raději 80%, neboť za vyšší LTV banky účtují vyšší úroky). 

KP

#5808, Pracovní smlouva na dobu určitou, Hypotéka, 22.1.2019

Dobrý den, je možné si vzít sama hypotéku, když mám smlouvu na dobu určitou do 4/2022? V podniku pracuji od 11/2015 - zástup za mateřskou dovolenou. Smlouva na dobu neurčitou zatím není možná. Byt v hodnotě cca 2,3 mil. Kč, hypotéka 0,9 mil. Kč, příjem cca 25 000 Kč měsíčně. Děkuji

Dobrý den,

banky u hypoték vyžadují pracovní smlouvu na dobu neurčitou a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě. Kontaktujte prosím naše specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky zde, pokusíme se Vám pomoci s bankami vyjednat výjimku. Nemohu nic slíbit, ale jistá šance na úspěch tu je z důvodu relativně nízkého LTV (39%) a pracovní smlouvy na delší období (3 roky).

M

#5170, Nízká hypotéka, Hypotéka, 16.9.2018

Dobrý den, chtěli bychom koupit nový byt od developera, na který chceme získat hypotéku 3 mil. Cena tohoto bytu je však 6 mil. Dostaneme tak “nízkou” hypotéku, respektive zajímá banku potažmo developera výše naší hypotéky a to, kde vezmeme zbylou částku na nový byt? Nebo si musíme vzít hypotéku ve výši ceny bytu, aby banka developerovi zaručila, že ty peníze budeme mít? Druhou polovinu z ceny bytu bychom zaplatili po prodeji našeho starého bytu. Je to takto možné? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

je to přesně naopak - čím nižší LTV (poměr hypotéky vůči ceně bytu), tím jste pro banku bonitnější zákazník, který dosáhne na lepší podmínky. Určitě si tedy půjčte jen tolik, kolik skutečně potřebujete (3 mil. Kč). Developer nepotřebuje žádnou garanci o tom, jak máte peníze na koupi bytu zajištěné. V případě nezaplacení Vám totiž propadá rezervační poplatek a developer byt prodá jinému zájemci. 

Články o LTV

Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Hypotéka

…adní úrokové sazby. Ceny realit jsou vysoké,hypotéky méně dostupné. ČNB poučená předchozí krizí tahá za záchranou brzduvpodobě omezení hypoték (max. LTV 90%, dluh max. devítinásobek ročníhopříjmu, splátka max. 45% měsíčního příjmu). To poslední co teď potřebujeme jsoustátní garance za hypotéky kl…

Velké porovnání hypoték – říjen 2018

Velké porovnání hypoték – říjen 2018

18.10.2018, Hypotéka

…úrokových sazeb. Výsledkem je zdražení úvěrů (zatím pouze hypoték, půjčky nadálestagnují), ale i zvýšení sazeb u spořících produktů. Hypotéky do 70% LTVNejlevnějšíhypotéku pořídíme aktuálně u Fio banky (2,28%, refinancování ještě o 0,1%levněji), přičemž ani příplatek za nesjednání volitelného poj…

Hypotéka – kolik Vám banka půjčí?

Hypotéka – kolik Vám banka půjčí?

4.10.2018, Hypotéka

…řestože se jedná o pouhá doporučení (byť v režimu „comply orexplain“), lze očekávat, že je budou všechny banky bez výjimek dodržovat. K jižomezenému LTV na max. 90% tak přibývají nové parametry DTI a DSTI. LTV (Loanto Value): poměr úvěru vůči hodnotě nemovitosti (max.90%) DTI (Debtto Income): pom…

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu

21.9.2018, Hypotéka

…Výstavba budevždy probíhat na nějakém pozemku. Mohou nastat dvě situace. Pozemek již vlastníme:bance je třeba doložit LV a nabývací titul kpozemku, LTV hypotéky nastavbu bude nižší, čímž dosáhneme na lepší podmínky (nižší úrok) Pozemek teprve kupujeme na hypotéku:bance je třeba doložit návrh ku…

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

23.8.2018, Hypotéka

…bytu do nově kupovaného RDmůže ručit nejen novým RD, ale i svým starým bytem (který si ponechává napronájem). Takto lze dosáhnout požadované hodnoty LTV i s nulovými úsporami.Ručit lze i cizí nemovitostí (např. byt či dům rodičů), nicméně toto řešenínedoporučujeme. Vpřípadě nesplácení hypotéky pa…Rychlé odkazy

Banky v ČR