Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník LTV

LTV

Definice LTV

LTV je zkratka anglického pojmu „Loan To Value” (česky „půjčka proti hodnotě”) a označuje poměr mezi výší půjčky a hodnotou zastavené nemovitosti. Číslo, které je s LTV vždy spojené, udává tento poměr v procentech.

Pomocí této hodnoty vypočítáte, kolik peněz můžete získat. Pokud je LTV hypotéky 90 % a cena nemovitosti 2 000 000 korun, dostanete úvěr tedy maximálně 1 800 000 korun.

Pamatujte, že LTV vychází z odhadní ceny nemovitosti. Ten může být např. oproti kupní ceně i o několik set tisíc korun nižší.

Obecně platí, že čím je LTV vyšší, tím vyšší úrok obvykle dostanete. Naopak s klesající hodnotou LTV klesá i úroková sazba.

Nejvýhodnější úrok tak zpravidla získáte u půjček s LTV do 80 %.

Pokud potřebujete půjčit víc peněz a zároveň chcete snížit hodnotu LTV, můžete ručit více nemovitostmi. Stoupne tak hodnota zástavy, ze které se LTV hypotéky vypočítává.

V praxi to vypadá následovně:

 • Hodnota bytu, na který chcete půjčit, je 3 000 000 korun.
 • Pokud k němu přidáte například byt rodičů v hodnotě 2 000 000 vyšplhá se hodnota zástavy na 5 000 000 korun.
 • Při zástavě v hodnotě 5 000 000 tak bude mít půjčka 3 000 000 korun LTV 60 %.

Můžete tak získat dostatek peněz a zároveň i dobrý úrok.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.14 %

Dotazy v poradně k LTV

MP

#15105, Hypotéka a kurzové sázky, Hypoteční poradna, 18.8.2021

Dobry den, jak velky problem pri zadosti o hypoteku muze byt pravidelne kurzove sazeni? Jde o problem, kdy banky zadosti automaticky zamitaji nebo je to resitelne? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

bude záležet na vaší celkové bonitě (příjmy, ostatní závazky, úvěrová historie, LTV, atd.), ale obecně Vám hazard při žádosti o hypoteční úvěr body navíc nepřidá. 

VR

#15052, Hypotéka na stavbu a pozemek, Hypoteční poradna, 11.8.2021

Dobrý den, chystáme se s manželkou koupit pozemek vhodný k výstavbě RD. Tento pozemek jsme schopni financovat z vlastních zdrojů, ale přijdeme o všechny peníze. Má představa je, že koupíme pozemek ze svých zdrojů a až přijde čas, tak na stavbu využijeme hypotéku a ručit budeme tímto pozemkem. Nejspíš nebudeme mít 10-20% vlastních zdrojů. Je tato možnost správná nebo máme brát hypotéku už na pozemek a pošetřit finance na hypotéku, která bude sloužit na výstavbu domu? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obecně jsou možné obě alternativy (koupě pozemku z vlastních zdrojů a hypotéka na stavbu NEBO hypotéka na pozemek a financování větší části stavby z vlastních zdrojů). Banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, tedy nyní 80-90% z hodnoty pozemku. Pokud byste pozemek nyní koupili z vlastních zdrojů a hypotéku si brali až na stavbu, obejdete se bez vlastních úspor, neboť budete ručit pozemkem i stavbou (určitě se vejdete do limitu LTV).

D

#14991, Mohu ručit bytem za 2 hypotéky?, Hypoteční poradna, 4.8.2021

Dobrý den, uvažujeme se ženou o koupi rekreačního objektu (chata/chalupa) s vlastním pozemkem do výše cca 2,5 – 3 mil. Kč a zajímala by nás prosím informace, zda lze využít ke koupi takovéto nemovitosti hypotéka s tím, že bychom ručili jak zakoupenou nemovitostí, tak ještě bytem v osobním vlastnictví, na který ale máme již hypotéku a ručíme s ním bance. Odhad našeho bytu byl cca před rokem a půl ve výši 5,5 mil. Kč (k dnešnímu dni předpokládám odhadní cenu kolem 6 mil. Kč) a zbývá nám doplatit cca 2,7 mil. Kč. Lze tedy prosím na náš byt v osobním vlastnictví uplatnit 2 zástavy u bank tak, abychom nemuseli při sjednání nové hypotéky na plánovanou chatu použít i vlastní finanční prostředky, ale ze 100% financovat hypotékou? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky u hypoték vyžadují zapsané zástavní právo v prvním pořadí. V případě dostatečného LTV je tedy možné ručit jednou nemovitostí za více hypotečních úvěrů, ale všechny hypotéky by musely být sjednané u stejné banky. 

TC

#14977, Získám 100% hypotéku?, Hypoteční poradna, 3.8.2021

Dobry den, chtěl bych 100% hypotéku na 3 mil. na byt a následný prodej. A nevím, zda na to dosáhnu a jak to zařídit. Děkuji

Dobrý den,

banky Vám mohou půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Je tak třeba financovat 10-20% z vlastních zdrojů nebo bance ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. 100% hypotéku získat nelze.

D

#14955, Máma si na mě vzala úvěr, nedosáhnu na hypotéku, Hypoteční poradna, 1.8.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je možné řešit situaci, kdy jsem si před několika lety vzal úvěr, který je sice psaný na mě, ale bral jsem si jej kvůli své mámě, která potřebovala tyto peníze, ale kvůli 5 pětileté lhůtě po insolvenci ji žádná banka nepůjčila a nebankovní společnosti měly šílené podmínky. Úvěr již několik let splácí ona a vše bylo bezproblémů, avšak momentálně bych rád řešil hypoteční úvěr a splátka, kterou splácí moje máma mi u banky snižuje možnou cílovou částku hypotéky. Je nějaká možnost jak bance doložit to, že úvěr je splácen jiným příjmem než mým? Případně, zda mohu doložit nějakou smlouvu o úvěru, kterou bych s mámou sepsal a zda by mi takovou smlouvu banka přijala jako další pravidelný příjem? Nebo zda je nějaké řešení? Lhůta po insolvenci ji končí za rok, tak zda je nutné počkat a poté převést úvěr na ni nebo zda to lze řešit i jinak? Děkuji

Dobrý den,

každý by si měl brát půjčky výhradně na své jméno. Sjednáte-li půjčku cizí osobě na vaše jméno, bude to mít 2 negativní důsledky:

 • sníží se vaše bonita (nedosáhnete jako např. nyní na hypotéku)
 • pokud Vám skutečný dlužník přestane splácet, banka bude úhradu dluhu vymáhat po Vás

 • Bylo by třeba, aby si matka vzala půjčku na své jméno a tím doplatila váš úvěr. Následně byste na hypoteční úvěr dosáhl. Žádné jiné řešení (např. sepsání dohody mezi Vámi a matkou) možné není, nebylo by právně vymahatelné (pro banku jste klientem Vy, nikoliv vaše matka). 

  V případě dostatečně hodnotné zástavy by též bylo možné půjčku konsolidovat k hypotéce (banky půjčují obvykle až 25% neúčelově navíc při splnění podmínek LTV).

  Články o LTV

  Novomanželská půjčka

  Novomanželská půjčka

  19.8.2021, Půjčka

  …amuVlastní bydlení dovoluje čerpat následující částky: až 2 miliony korun na pořízeníbytu, až 2,4 miliony korun na pořízenídomu (v obou případech je LTV na 90 %), až 600 tisíc Kč na modernizaciobydlí, a až 2 miliony Kč na pořízenídružstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního …

  Jak získat hypotéku pro OSVČ

  Jak získat hypotéku pro OSVČ

  6.5.2021, Hypotéka

  …zký daňový základ nevadí daňová optimalizace ani použitívýdajového paušálu tento typ hypotéky neposkytují všechny banky někteří poskytovatelé nabízí LTV maximálně 80% Hypotéka pro OSVČ a výdajový paušálUž jsme zmínili, že u hypotéky pro živnostníkymůže být komplikací, pokud v daňovém přiznání pou…

  Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

  Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

  4.5.2021, Hypotéka

  …dnějšípodmínky, vyčleňují pro ně poskytovatelé část ze svého tolerančního pásma. Tedyz objemu hypoték, jejichž výše smí překročit maximální povolené LTV. Výhodou je, že bankovní hypotéka pro mladénabízí jednodušší administrativu než státní půjčka. Navíc na ni nejste sami.Stačí už při výběru půjčk…

  Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

  Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

  12.4.2021, Hypotéka

  … všehonehrozí. Ukazují to alespoň zkušenosti z předchozích let, kdy se poskytovatelépokyny centrální banky zpravidla řídili. Novela nyní ovlivní jen LTVA jakých limitů se novela týká? Jsou to: LTV – zkratka anglického pojmu „loan to value”.Určuje výši půjčky vůči hodnotě nemovitosti a v současnos…

  Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

  Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

  17.3.2021, Hypotéka

  … praxi tak najdete vyšší sazby u dvou bank ajedné stavební spořitelny. Úroky přitom vyskočily o 0,1–0,2 procentníhobodu. Konkrétní výše se odvíjí od LTV. U hypotéky s LTV do 70 % vzrostl úrok jen odesetinu, u 80% hypotéky vyskočil o 0,2 procentního bodu. Aktuálně tak úrokové sazby hypotečních úvě…  Banky v ČR