Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník 90% Hypotéka

90% Hypotéka

Definice 90% Hypotéka

Je hypotéka, kde hodnota 90% představuje výši půjčené částky bankou na hypoteční úvěr oproti hodnotě zastavované nemovitosti. Tuto výši hypotéčních zdrojů v porovnání s hodnotou nemovitosti banky stále poskytují, avšak v omezeném množství z důvodu doporučení k omezení rizikových obchodů ze strany ČNB. Oproti nejčastěji poskytovanému hypotéčnímu úvěru s 80% LTV jsou tyto 90% LTV výrazně dražší, a to v průměru o 1%. 

Příklad: pokud bude zástavní hodnota vaší nemovitosti 1.000.000,- Kč, tak při 90% LTV vám banka poskytne 900.000,- Kč a vy musíte financovat vlastními zdroji 100.000,- Kč.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k 90% Hypotéka

TK

#8042, Stavba RD a ručení pozemkem, Hypoteční poradna, 16.11.2019

Dobrý den, vlastním stavební pozemek v hodnotě 1,35 mil. Kč, čisté LV bez zatížení. Chci na něm postavit dřevostavbu na klíč. Firmy mi ji podle stavební dokumentace oceňují na cca 5 mil. Kč. Chci se zeptat, zda-li mi banka půjčí tolik peněz. S bonitou problém není, spíš jestli bude stačit ručit pozemkem a nebudu muset dávat do hypotéky další vlastní prostředky. Také bych se rád zeptal jak banka pozná, že bude dům stát 5 nebo 4 miliony. Jelikož se bude jednat o dům podlahovou plochou malý, ale z nadstandardních materiálů a stavebních postupů. Tak aby se bance nezdálo divné, že to bude stát tolik peněz a nebudou chtít tolik půjčit.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok max. 80%). Ručením nemovitostí s celkovou hodnotou 6,35 mil. Kč podmínky pro poskytnutí hypotéky ve výši 5 mil. Kč splníte (LTV 79%). Hypotéka na stavbu se čerpá po částech, platit budete dodavateli vždy jen dokončenou část, kterou banka nechá ocenit znalcem (takto banka pozná, jak hodnotný dům stavíte). Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi projdeme a nabídneme nejlepší možné řešení. 

KV

#7768, Hypotéka a spoluvlastnictví, Hypoteční poradna, 18.10.2019

Dobrý den, s přítelem jsme se rozhodli koupit nemovitost (rodinný dům), momentálně jsme v procesu kupní smlouvy. Cena nemovitosti je 2,5 mil. Kč, přičemž jsme se rozhodli použít hypoteční úvěr 90% LTV. Momentálně jsem první měsíc v nové práci, ve zkušební době, se smlouvou na dobu určitou. Nepřipadá tedy v úvahu, abychom byli žadatelé o hypotéku dva. Žádat tedy bude pouze přítel. Ráda bych věděla, zda-li můžu být spoluvlastníkem nemovitosti, kterou koupíme, když na mě není psaná hypotéka. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, můžete být spoluvlastníkem nemovitosti, na kterou čerpá hypotéku jenom váš přítel, nicméně mi to nepřijde vůči němu spravedlivé. Vy byste měla 50% nemovitosti a on 100% dluhu. 

MC

#5247, Úvěr ze stavebního spoření a hypotéka, Hypoteční poradna, 4.10.2018

Dobrý den, potřeboval bych se zorientovat v mých možnostech, protože moje finanční poradkyně ve stav. spořitelně mi skoro nic neřekla a dost jsem z ní otázky páčil a stejně mi neřekla všechno. Podle Lišky pokud budu dále spořit, mám po nějaké chvíli možnost čerpat malý úvěr až na 900 000 Kč, 20% z toho lze použít na vybavení domácnosti. Zbytek můžu použít na koupě bytu, stavbu domu, nebo koupi pozemku. Byl by to takový malý úvěr. Jen si prostě nejsem jist, jestli to funguje takto. Reprezentativní příklady A) koupit pozemek + postavit dům cena včetně pozemku 4 000 000 Kč měl bych naspořeno 450 000 Kč + bych měl peníze od Lišky - až 900 000 Kč Takže bych si půjčoval hypotéku na 2 650 000 Kč? Takže bych splácel úvěr za hypotéku + úvěr od Lišky na těch 900 000 Kč ano? Lze to takto realizovat? B) koupi bytu Nemovitost bude stát 2 000 000 Kč mohu použít své úspory (minim. 10% raději více) + zaplatit koupi částečně i z té sumy od Lišky? Takže bych třeba při příkladu bytu za 2 mil. měl 900 tis. od Lišky + 300 tis našetřeno, tzn 2 mil. - 1,2 mil. a hypotéka by byla na 800 tis? Příjem: aktuálně mám 17 tis. měsíčně většinou i více, ale je tu možnost přesčasů /respektive brigády/ s tím bych mohl mít ve firmě další příjem až na 27-28 tis. měsíčně. Jen nevím jaký typ pracovního poměru v tomto případě zohledňují banky jako akceptovatelný příjem, který se počítá. Smlouva na neurčito/určito: A taky zaměstnavatel mi dává smlouvu pravidelně na půl roku, není to smlouva na neurčito, tu mi může dát až za dva, tři roky. Tak mě zajímá, jak banky hledí na tyto smlouvy, protože každý druhý má dneska nejdříve smlouvy na třeba 4x půl roku a nikoliv na neurčito. Mnohokrát děkuji za odpovědi, abych měl jasno jak si to nastavit a jaké mám v budoucnu možnosti.

Dobrý den,

banka Vám nemůže na hypotéku půjčit více než 90% z hodnoty nemovitosti, tedy je třeba mít min. 10% z vlastních zdrojů (pro lepší úrok 20%). Jsou skutečně vyžadovány vlastní úspory. Tyto peníze nemůžete nahradit jinou půjčkou ani úvěrem ze stavebního spoření. Banky taktéž vyžadují pracovní smlouvu na dobu neurčitou a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě. 

Váš příklad A) je přípustný (kombinace dvou úvěrů je povolena) a příklad B) nepřípustný (nemůžete dofinancovat chybějící vlastní zdroje pro hypotéku jiným úvěrem). 

Nezapomeňte, že pobočkový pracovník Lišky (ani jiné banky) není Vaším finančním poradcem. Ten prodává produkty své banky či stavební spořitelny. Nedoporučí Vám tak pro Vás nejvýhodnější řešení, ale obvykle takový produkt, ze kterého má sám nejvyšší provizi.

K

#4516, Na investici, Hypoteční poradna, 28.3.2018

Dobrý den, řeším teď koupi nemovitosti na penzion. Chtěl bych si vzít hypotéku na koupi i rekonstrukci, což je cca o milion více než je kupní cena nemovitosti. Dozvěděl jsem se, že abych mohl dostat standardní hypotéku na bydlení (nižší úrok, delší splatnost), musel by být penzion rozlohou max na 50% nemovitosti. Zajímalo by mne, jakým způsobem banka ošetří, že těch zbylých 50% nemovitosti nebudu také pronajímat k bydlení. Řeší se to nějak, nebo už to banku pak nezajímá? Dále jsem slyšel, že na podnikatelskou hypotéku je potřeba vklad min 50% LTV, je to tak? Děkuji.

Dobrý den,

banky Vám mohou na hypotéku půjčit max. 90% z hodnoty nemovitosti (ať už to bude hypotéka na bydlení nebo na investici). Jak píšete, investiční hypotéky mají kratší splatnost, vyšší úrok a nižší LTV, neboť jsou rizikovější oproti hypotékám na bydlení. Některé banky mají pro investiční hypotéky na pronájem i vyšší LTV, ale požadují ručení obytnou nemovitostí. Platí vztah "čím méně riziková nemovitost, tím vyšší LTV". Obytné nemovitosti jsou méně rizikové, komerční a výrobní prostory více.

Pro schválení hypotéky bude banka vyžadovat ocenění nemovitosti odhadcem. Ten v odhadu zmíní, o jakou nemovitost se jedná (na bydlení či penzion na pronájem). Mimo odhadu banka nemá jak zjistit, jestli pronajímáte více, než je smluvně dohodnuto. Ale v případě nedodržení podmínek úvěrové smlouvy Vám může banka úvěr kdykoliv vypovědět a požadovat peníze zpět ihned.

Vyplníte-li hypotéční kalkulačku, kolegové se Vás pokusí oslovit s konkrétní nabídkou.

MK

#3450, Vlastník nemovitosti, Hypoteční poradna, 16.3.2017

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Ten se jedná ohledně hypotečního úvěru. Ve zkratce, s přítelem chceme kupovat byt. Už na začátku jsme se domluvili, že byt bude můj a pokud mé příjmy nebudou dostatečné k získání samostatné hypotéky, přidá se následně do hypotéky i on. O hypotéku jsem žádala v České spořitelně (na 30 let, na 2.490.000,- s 15% LTV - jen mé vlastní úspory). Tudíž od banky dostaneme 2.116.500,- Bohužel moje příjmy na tuto částku nedosáhly a přítel do hypotéky byl připojen, hypotéka nám následně byla odlepnuta. Hned na začátku jsme naši situaci říkali v ČS, že chceme, aby vlastnictví bytu bylo jen na mou osobu. Nejprve nám vše odsouhlasily. Ve chvíli kdy nám developer zaslal Smlouvy budoucí kupní s tím, že jsme oba ve hlavičce jsem se z ČS dozvěděla, že cestu že byt bude v mém vlastnictví nedělají a že zástavní právo na kupovaný byt musí být na oba. Z toho vyplynulo, že přítel bude vlastnit půlku bytu. Přes právníka jsem se ale dozvěděla, že by byla možnost u jiné banky mít hypotéku na oba, ale vlastníkem by byl jen jeden z nás (já). Mohl by jste mi poradit, která z bank toto umožňuje? V současné chvíli mám předjednanou hypotéku od ČS na 2.116.500,- na 30 let, úroková sazba 1,99% s fixací na 8 let.

Dobrý den,

vlastnit nemovitost v jednom a mít dva spolužadatele o hypotéku určitě lze, v tom by neměl být sebemenší problém. Bance by mělo být jedno, kdo nemovitost vlastní. Podstatná je adekvátní zástava dostatečný příjem všech spolužadatelů o úvěr. Můžete ručit i jinou než kupovanou nemovitostí (ani ji nemusíte vlastnit) či naopak Vaši zastavenou nemovitost můžete prodat (pokud by byl někdo ochoten ji s touto "právní vadou" koupit). Nechce-li Vám Česká spořitelna vyjít vstříc, vyplňte prosím hypoteční kalkulačku a kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.

Pro Vašeho přítele ale může být tato situace poměrně riziková. Spolužadatel o úvěr = ručitel za dluh. Já osobně bych nechtěl ručit za něco, co mi nepatří. V rodině se to takto nebere, ale co kdyby došlo na rozchod? Váš přítel by nadále ručil svým platem a majetkem za Vaši nemovitost a nikdy by nedostal další hypotéku (dokud by se ta vaše společná nedoplatila).

Články o 90% Hypotéka

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

Hypoteční úvěr je pro řadu lidí nejjednoduššícesta, jak získat vlastní bydlení. Ne každý ale ví, jak hypotéka funguje, koliksi může půjčit nebo podle čeho ji vybírat. Podívejte se proto, kdy vám pomůže akdo ji může získat. Hypotéka je jednoduše řečeno specifický druhpůjčky, která je zaji…

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.Prověřujeme od 13.3.2020aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech.Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na …

Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

1.1.2020, Hypotéka

Rok 2019 byl pro hypoteční trh v několika ohledechpřelomový. Výrazně opadl zájem o nové úvěry, průměrná výše hypotéky poprvépřekonala 2,5 milionu korun a na trhu se opět objevily půjčky s úrokem pod 2 %.Podívejte se proto na největší změny, které rok 2019 přinesl do světa českýchhypotečn…

Hypotéku chce do roka 300 000 mladých. Většina na to ale nemá dost peněz

Hypotéku chce do roka 300 000 mladých. Většina na to ale nemá dost peněz

25.11.2019, Hypotéka

Chci bydlet ve vlastním. A počítám, že mi stím hypotéka pomůže. Tímto způsobem uvažují statisíce mladých lidí. Jenže je tujeden problém – zapomínají, že pro získání hypotéky musí splnit několikpodmínek. Včetně dostatečných úspor. A právě ty většině z nich chybí. Nedávno to ukázal průzkum…

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

Větší zájem o nájemní bydlení, častější využíváníspolužadatelů nebo menší počet nových úvěrů. To jsou některé následky loňskéhozpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Od jejich zavedení na podzimuplynul už rok. Podívejte se, jak se za tu dobu změnil hypoteční trh. V souvislosti s loň…Banky v ČR