Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník 90% Hypotéka

90% Hypotéka

Definice 90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k 90% Hypotéka

H

#11735, Společná hypotéka pro partnery, Hypoteční poradna, 10.11.2020

Dobrý večer, chceme kupovat baráček a chci zeptat, zdali při žádosti o hypotéku budeme muset skládat nějakou hotovost i pokud odhadní cena této nemovistosti je 4 mil. Kč a my si budeme chtít půjčit jen 3,5 mil. Kč (nynější majitele chtějí za dům menší hodnotu, než má). A taky jestli nebude banka mít problém, když si hypotéku budeme brát ve dvou lidech a nejsme manželé. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 80-90% zástavní hodnoty nemovitosti, tedy dáte-li bance do zástavy RD v hodnotě 4 mil. Kč, nebude problém získat hypotéku ve výši 3,5 mil. Kč (a bez vlastních zdrojů se obejdete). Partnerská hypotéka pro nesezdané páry dnes není ničím mimořádným, určitě budete moci o úvěr žádat společně. 

TK

#8042, Stavba RD a ručení pozemkem, Hypoteční poradna, 16.11.2019

Dobrý den, vlastním stavební pozemek v hodnotě 1,35 mil. Kč, čisté LV bez zatížení. Chci na něm postavit dřevostavbu na klíč. Firmy mi ji podle stavební dokumentace oceňují na cca 5 mil. Kč. Chci se zeptat, zda-li mi banka půjčí tolik peněz. S bonitou problém není, spíš jestli bude stačit ručit pozemkem a nebudu muset dávat do hypotéky další vlastní prostředky. Také bych se rád zeptal jak banka pozná, že bude dům stát 5 nebo 4 miliony. Jelikož se bude jednat o dům podlahovou plochou malý, ale z nadstandardních materiálů a stavebních postupů. Tak aby se bance nezdálo divné, že to bude stát tolik peněz a nebudou chtít tolik půjčit.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok max. 80%). Ručením nemovitostí s celkovou hodnotou 6,35 mil. Kč podmínky pro poskytnutí hypotéky ve výši 5 mil. Kč splníte (LTV 79%). Hypotéka na stavbu se čerpá po částech, platit budete dodavateli vždy jen dokončenou část, kterou banka nechá ocenit znalcem (takto banka pozná, jak hodnotný dům stavíte). Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi projdeme a nabídneme nejlepší možné řešení. 

KV

#7768, Hypotéka a spoluvlastnictví, Hypoteční poradna, 18.10.2019

Dobrý den, s přítelem jsme se rozhodli koupit nemovitost (rodinný dům), momentálně jsme v procesu kupní smlouvy. Cena nemovitosti je 2,5 mil. Kč, přičemž jsme se rozhodli použít hypoteční úvěr 90% LTV. Momentálně jsem první měsíc v nové práci, ve zkušební době, se smlouvou na dobu určitou. Nepřipadá tedy v úvahu, abychom byli žadatelé o hypotéku dva. Žádat tedy bude pouze přítel. Ráda bych věděla, zda-li můžu být spoluvlastníkem nemovitosti, kterou koupíme, když na mě není psaná hypotéka. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, můžete být spoluvlastníkem nemovitosti, na kterou čerpá hypotéku jenom váš přítel, nicméně mi to nepřijde vůči němu spravedlivé. Vy byste měla 50% nemovitosti a on 100% dluhu. 

MC

#5247, Úvěr ze stavebního spoření a hypotéka, Hypoteční poradna, 4.10.2018

Dobrý den, potřeboval bych se zorientovat v mých možnostech, protože moje finanční poradkyně ve stav. spořitelně mi skoro nic neřekla a dost jsem z ní otázky páčil a stejně mi neřekla všechno. Podle Lišky pokud budu dále spořit, mám po nějaké chvíli možnost čerpat malý úvěr až na 900 000 Kč, 20% z toho lze použít na vybavení domácnosti. Zbytek můžu použít na koupě bytu, stavbu domu, nebo koupi pozemku. Byl by to takový malý úvěr. Jen si prostě nejsem jist, jestli to funguje takto. Reprezentativní příklady A) koupit pozemek + postavit dům cena včetně pozemku 4 000 000 Kč měl bych naspořeno 450 000 Kč + bych měl peníze od Lišky - až 900 000 Kč Takže bych si půjčoval hypotéku na 2 650 000 Kč? Takže bych splácel úvěr za hypotéku + úvěr od Lišky na těch 900 000 Kč ano? Lze to takto realizovat? B) koupi bytu Nemovitost bude stát 2 000 000 Kč mohu použít své úspory (minim. 10% raději více) + zaplatit koupi částečně i z té sumy od Lišky? Takže bych třeba při příkladu bytu za 2 mil. měl 900 tis. od Lišky + 300 tis našetřeno, tzn 2 mil. - 1,2 mil. a hypotéka by byla na 800 tis? Příjem: aktuálně mám 17 tis. měsíčně většinou i více, ale je tu možnost přesčasů /respektive brigády/ s tím bych mohl mít ve firmě další příjem až na 27-28 tis. měsíčně. Jen nevím jaký typ pracovního poměru v tomto případě zohledňují banky jako akceptovatelný příjem, který se počítá. Smlouva na neurčito/určito: A taky zaměstnavatel mi dává smlouvu pravidelně na půl roku, není to smlouva na neurčito, tu mi může dát až za dva, tři roky. Tak mě zajímá, jak banky hledí na tyto smlouvy, protože každý druhý má dneska nejdříve smlouvy na třeba 4x půl roku a nikoliv na neurčito. Mnohokrát děkuji za odpovědi, abych měl jasno jak si to nastavit a jaké mám v budoucnu možnosti.

Dobrý den,

banka Vám nemůže na hypotéku půjčit více než 90% z hodnoty nemovitosti, tedy je třeba mít min. 10% z vlastních zdrojů (pro lepší úrok 20%). Jsou skutečně vyžadovány vlastní úspory. Tyto peníze nemůžete nahradit jinou půjčkou ani úvěrem ze stavebního spoření. Banky taktéž vyžadují pracovní smlouvu na dobu neurčitou a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě. 

Váš příklad A) je přípustný (kombinace dvou úvěrů je povolena) a příklad B) nepřípustný (nemůžete dofinancovat chybějící vlastní zdroje pro hypotéku jiným úvěrem). 

Nezapomeňte, že pobočkový pracovník Lišky (ani jiné banky) není Vaším finančním poradcem. Ten prodává produkty své banky či stavební spořitelny. Nedoporučí Vám tak pro Vás nejvýhodnější řešení, ale obvykle takový produkt, ze kterého má sám nejvyšší provizi.

K

#4516, Na investici, Hypoteční poradna, 28.3.2018

Dobrý den, řeším teď koupi nemovitosti na penzion. Chtěl bych si vzít hypotéku na koupi i rekonstrukci, což je cca o milion více než je kupní cena nemovitosti. Dozvěděl jsem se, že abych mohl dostat standardní hypotéku na bydlení (nižší úrok, delší splatnost), musel by být penzion rozlohou max na 50% nemovitosti. Zajímalo by mne, jakým způsobem banka ošetří, že těch zbylých 50% nemovitosti nebudu také pronajímat k bydlení. Řeší se to nějak, nebo už to banku pak nezajímá? Dále jsem slyšel, že na podnikatelskou hypotéku je potřeba vklad min 50% LTV, je to tak? Děkuji.

Dobrý den,

banky Vám mohou na hypotéku půjčit max. 90% z hodnoty nemovitosti (ať už to bude hypotéka na bydlení nebo na investici). Jak píšete, investiční hypotéky mají kratší splatnost, vyšší úrok a nižší LTV, neboť jsou rizikovější oproti hypotékám na bydlení. Některé banky mají pro investiční hypotéky na pronájem i vyšší LTV, ale požadují ručení obytnou nemovitostí. Platí vztah "čím méně riziková nemovitost, tím vyšší LTV". Obytné nemovitosti jsou méně rizikové, komerční a výrobní prostory více.

Pro schválení hypotéky bude banka vyžadovat ocenění nemovitosti odhadcem. Ten v odhadu zmíní, o jakou nemovitost se jedná (na bydlení či penzion na pronájem). Mimo odhadu banka nemá jak zjistit, jestli pronajímáte více, než je smluvně dohodnuto. Ale v případě nedodržení podmínek úvěrové smlouvy Vám může banka úvěr kdykoliv vypovědět a požadovat peníze zpět ihned.

Vyplníte-li hypotéční kalkulačku, kolegové se Vás pokusí oslovit s konkrétní nabídkou.

Články o 90% Hypotéka

Novomanželská půjčka

Novomanželská půjčka

19.8.2021, Půjčka

Brát si novomanželské půjčky bývalo dřívezcela běžné. Stát je poskytoval bezúročně, některé podniky ani nevyžadovalyjejich vrácení (splácení). Novomanželská půjčka byla brána jako investice do nově získanýchzaměstnanců v regionech, kam bylo složitější nové obyvatele přilákat. Ale copůjčk…

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021, Reality

Koupili jste sinezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme,jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektovédokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby. Výstavba vodovodnía kanalizační přípojky nebývá technicky a…

Půjčka pro OSVČ nebo spotřebitelský úvěr?

Půjčka pro OSVČ nebo spotřebitelský úvěr?

17.6.2021, Půjčka

Půjčky pro OSVČ jsou speciální kategoriípůjček spadající do úvěrů na podnikání (tedy půjčky pro živnostníky). Ty nejsou nijak propojeny spodmínkami a zákonnou úpravou spotřebitelských úvěrů. V podstatě s nimi nemajínic společného – snad jen to, že jde o půjčku peněz.  Půjčka pro OSVČ se …

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

4.5.2021, Hypotéka

Dosáhnout na vlastní bydlení je zejména promladé lidi často komplikované. Potřebují totiž dost úspor, které přitom ještěnestihli našetřit. Řešením je takzvaná hypotéka pro mladé. Podívejte se, jakfunguje a kdo na ni dosáhne. U běžného hypotečního úvěru potřebujetealespoň 10 % vlastních p…

Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

3.5.2021, Hypotéka

Plánujete si pořídit nové auto, ale nemátedostatečné úspory? Řešení je jednoduché – sáhnout po půjčce. Ideálním řešenímmůže být hypotéka na auto. Má totiž nejnižší úroky a díky dlouhé splatnosti senemusíte bát příliš vysokých splátek. Při pořízení automobilu na splátky máte několikmožnos…Banky v ČR