Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Bonita

Bonita


Definice Bonita

Vyjadřuje hodnocení schopnosti zákazníka dostát svým závazkům vůči instituci, od které si půjčuje peníze - bonitu vypočítává a stanovuje banka či nebankovní instituce v souvislosti se žádostí o financování, nebo refinancování.
Instituce nejčastěji kontroluje úvěrovou zatíženost zákazníka (aktuální splátky závazků plus životní minimum) a jeho současný aktuální doložitelný příjem.  
Kromě vyhodnocení příjmů, závazků a splácení závazků bonita zpravidla reflektuje majetky a historii klienta. Podle tzv. ratingu zákazníka potom banka nabízí financování s příslušnou výší rizikové přirážky (nižší bonita = vyšší přirážka a vyšší úroková sazba nabízená bankou).Dotazy v poradně k Bonita

R

#12020, Investiční hypotéka a snížení nákladů, Hypoteční poradna, 5.12.2020

Dobrý den, chtěl bych si snížit své životní náklady a v budoucnu si pořídit investiční nemovitost, ale až po předčasném splacení úvěru (20% z ceny domů) na vlastní dům, ať jsem bonitní. Sice budu mít ještě hypotéku ale snad to půjde. Čísla na webu banky v sekci bonita celkem vychází. Největší můj měsíční výdaj je za auto (benzín, pojistka), jsem mladý a pojistka mi dělá 1 700 Kč měsíčně včetně havarijka (nejlevnější dle fin. poradce). Mám Superba 2 se kterým jsem spokojený a nerad bych se ho zbavil už jen kvůli tomu, že je to spolehlivé auto a bez investic. Ale dojíždím do práce 50 km tam a 50 km zpět, takže tankuji asi 3x do měsíce plnou nádrž, což je dle mého dost. Mám možnost auto vyměnit za naftu, kterou bych měl zadarmo, ale pojistku bych měl cca stejnou. Ale mám strach, že do toho auta budu cpát jenom peníze. Případně mě ještě napadlo, že bych si pořídil staré auto na naftu a tím pádem bych měl i nižší pojistku, ale opět otázka, bude to spolehlivé auto a bez investic. A co bych měl dělat se Superbem? Prodat nebo si ho nechat, platit pojistku a jezdit s nějakým starým vrakem? Děkuji předem za radu, jsem beznadějný a nevím co je správné.

Dobrý den,

pro získání druhé hypotéky je třeba mít především dostatečný příjem. Z výdajů hodnotí banky především splátky jiných úvěrů. Položky jako "kolik projedete měsíčně benzinu" nemusí být vždy směrodatné. Pokud byste např. provedl mimořádnou splátku a umazal 20% hypotéky se zkrácením splatnosti a zachováním výše měsíční splátky, z pohledu bonity byste si nepomohl (a naopak přišel o peníze, které by bylo možné investovat do druhé nemovitosti). Kalkulačky na webech bank počítají s ceníkovými úroky, které jsou vyšší a snižují Vám bonitu. Dobrý hypoteční poradce Vám dokáže zajistit výrazně lepší podmínky. Koupě starého auta se vznětovým motorem se nemusí vyplatit. Pro malé roční nájezdy si diesel nikdo nekupoval, tedy počítejte s tím, že ročně takové auto najelo třeba 50 000 km a nehledě na stav tachometru bude mít po 10 letech provezu najeto 0,5 mil. km. 

Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce - vše s Vámi proberou a doporučí nejlepší možné řešení. 

KS

#11598, Nenačerpaná hypotéka a rozchod, Hypoteční poradna, 29.10.2020

Dobrý den, s přítelem jsme si vzali letos hypotéku ve výši 2,66 mil. Kč na novostavbu, která je stále ještě ve výstavbě (máme zatím podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, já a přítel jako vlastníci bytu). Hypotéka je schválená a podepsaná, ale dosud jsme ji nečerpali. Hypotéka je psána na mě, přítele a třetího člena jeho rodiny. Přítel se se mnou ale rozešel a já bych si chtěla hypotéku vzít na sebe. Fixaci máme na 10 let a máme velmi dobré úroky. Dočetla jsem se, že o počtu žadatelů hypotéky rozhoduje banka podle bonity. Byt prodávat nechci. Mohu se prosím zeptat, co navrhujete? Zdali půjde změnit hypotéka, když jsme ji nezačali ještě čerpat? Nebo díky výhodným úrokům to nechat na třech žadatelích a jen sepsat zvláštní smlouvu mezi námi, že se zavazuji platit plnou výši hypotéky sama a kupní smlouvu bytu, kde by expřítel měl menší podíl na bytě? Nebo banku požádat o snížení doby fixace na 5 let a poté si převzít hypotéku jen na sebe? Děkuji předem za pomoc. Hezké odpoledne.

Dobrý den,

můžete zkusit přítele a jeho člena rodiny z hypotéky vyvázat, ale to bude možné jen tehdy, bude-li Vaše bonita dostatečná pro pokrytí celé hypotéky. Aneb zvládla byste sama ze svého příjmu splácet celou hypotéku?

Nebude-li možné přepsat hypotéku jen na Vás (a nepodaří-li se Vám sehnat jiného spoludlužníka - např. rodiče nebo nového přítele - ale po týdenní známosti si asi těžko budete brát spolu hypotéku), může být nejlepším řešením zaplatit bance pokutu za nenačerpání hypotéky (banky účtují až 5% z nenačerpané částky). 

Není možné sepisovat dohodu mezi účastníky úvěrové smlouvy o tom, že Vy budete hradit všechno, atd. Za hypotéku vždy ručí společně a nerozlučně všichni spolužadatelé (se všemi právními důsledky). Také by to bylo vůči Vám nespravedlivé a riskantní, neboť byste splácela 100% ceny bytu a vlastnila pouze část nemovitosti (zbytek by nadále vlastnil Váš ex-přítel). Přítel by sám nedosáhl na hypotéku pro sebe (protože by byl formálně vázaný vaší společnou hypotéku). 

Případné ztráty sjednaného úroku se určitě neobávejte. Úrokové sazby neustále klesají a dnes byste získala mnohem lepší podmínky než před několika měsíci (např. i 1,58%). Doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.

S

#11093, Získám hypotéku, když mám půjčku?, Hypoteční poradna, 1.9.2020

Dobry den, chtel bych si vzit hypoteku, ale mam uz pujcku od banky. Je to mozne si o ni zazadat?

Dobrý den,

ano - rozhodující bude vaše bonita, resp. výše vašich příjmů. Hypoték a půjček můžete mít libovolné množství, jen na splátky všech úvěrů nemůžete dávat měsíčně více než 45-50% čistého příjmu. Prostudujte podmínky hypotéky nebo přímo kontaktujte naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

J

#9723, Konsolidace a záznam v registrech, Půjčka, 15.4.2020

Dobrý den, může pomoc finančního poradce při konsolidaci vyjednat u bank lepší podmínky? Při konsolidaci se píše, že pokud je dobrá platební historie, není problém. Když banka strhne poplatky na konci měsíce a dostanu se pár Kč do záporu, je to v registru. Když chci konsolidovat, čili snížit splátku, jsem rizikový i když mám dobrou platební morálku v registrech. Protože splácím hodně a je to brané jako výdaje, takže místo 5 000 Kč  co bych zkonsolidoval dotuji 20 000 Kč. Kontrola výpisů banky co a kam posílám je taky zajímavá věc. V podstatě bych měl něco umazat než mi povolí konsolidaci. Dokážete poradit? Děkuji

Dobrý den,

finanční poradce Vám může pomoci vyjednat lepší podmínky v bankách, ale základem je vždy bonita klienta. Máte-li negativní záznamy v registrech kvůli negativním zůstatkům na účtu, pak Vám žádná banka nejenom že nenabídne lepší podmínky, ale ani Vám konsolidaci neposkytne. Jako první doporučuji zapracovat na kladném zůstatku na účtu.

A

#8973, Hypotéka a spolužadatel, Hypoteční poradna, 17.2.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda může být jeden člověk přistupitelem současně hypotéky i úvěru ze stavebního spoření. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

můžete být spolužadatelem u více hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, nicméně Vaše bonita musí být dostatečná pro pokrytí všech těchto úvěrů.

Články o Bonita

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

1.12.2020, Hypotéka

…ční úvěry. Abyste na ni dosáhli, musíte splnit podmínky prozískání hypotéky. Patří mezi ně například: věk alespoň 18 let, dostatečné příjmy, dobrá bonita a zástava, která má dostačujícíhodnotu. Také u hypotéky na rekonstrukci domu či bytutotiž platí, že vám banka půjčí maximálně 90 % z hodnoty…

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

25.11.2020, Hypotéka

… máte pohromadě všechny potřebnépodklady, předejte je bance. Její pracovníci složku zkompletují a připravíscoring žadatele. Z něj pak vyplyne vaše bonita. Právě ta je základem proschválení hypotéky a nastavení jejích podmínek. Kompletní složka následně putuje kzaměstnancům banky, kteří mají sc…

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

…nadno tedy najde takovou, u které sesvou žádostí uspějete. A u které získáte nejvýhodnější podmínky. Co potřebujete k žádosti o hypotéku na stavbu?Bonita je základ každé žádosti o hypotéku.Abyste ale získali půjčku na výstavbu domu, musíte předložit ještě řadu dalšíchdokumentů. Kromě těch, se …

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

13.11.2020, Hypotéka

… tedy musí v první řadě odsouhlasit banka.A ta si opět nejdřív prověří bonitu toho z manželů, který si chce půjčkunechat. Obvykle přitom platí, že bonita jednohočlověka je menší než u dvou. Je tak poměrně velké riziko, že vaši žádostzamítne. A bez souhlasu poskytovatele můžete na přepishypoték…

Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

10.11.2020, Hypotéka

…téka na jednoho z manželů má také tuvýhodu, že časem můžete manžela či manželku k úvěru přidat. Ideálně na koncifixace. Pokud se tedy mezitím jeho bonita zvýšila (například díky zvýšení platunebo doplacení některého z dřívějších úvěrů). Například při refinancování hypotéky pak díkytomu můžete …Banky v ČR