Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Bonita

Bonita


Definice Bonita

Vyjadřuje hodnocení schopnosti zákazníka dostát svým závazkům vůči instituci, od které si půjčuje peníze - bonitu vypočítává a stanovuje banka či nebankovní instituce v souvislosti se žádostí o financování, nebo refinancování.
Instituce nejčastěji kontroluje úvěrovou zatíženost zákazníka (aktuální splátky závazků plus životní minimum) a jeho současný aktuální doložitelný příjem.  
Kromě vyhodnocení příjmů, závazků a splácení závazků bonita zpravidla reflektuje majetky a historii klienta. Podle tzv. ratingu zákazníka potom banka nabízí financování s příslušnou výší rizikové přirážky (nižší bonita = vyšší přirážka a vyšší úroková sazba nabízená bankou).Dotazy v poradně k Bonita

SL

#14575, Mohu přestat ručit za půjčku?, Půjčka, 16.6.2021

Dobrý večer, prosím vás, moje sestra ručí svému bývalému manželovi za půjčku. Jak může ukončit smlouvu jako ručitelka?

Dobrý den,

toto by bylo možné je za souhlasu banky, která se ztrátou ručitele velmi pravděpodobně souhlasit nebude (nezměnila-li se výrazně bonita dlužníka).

B

#14447, Banka mi pro refixaci nabízí vysoký úrok, Hypoteční poradna, 2.6.2021

Pokračování dotazu č. 14443: Děkuji za předchozí odpověď. Po 5 letém řádném splácení jsme od banky dostali návrh na nepřiměřený úrok téměř 5%. Bohužel naše bonita bude vhodná k refinancování úvěru za 3 měsíce po termínu fixace. Po návratu do práce z rodičovské dovolené budeme mít další stabilní příjem. Chtěla bych se zeptat, zda je možné refinancovat za tak krátkou dobu po nové fixaci? Předpokládám, že po nás bude banka požadovat nějaké sankce. Jak vysoké by mohly být při původně půjčené částce 3 miliony a zbývající 2 miliony? Dočetla jsem se, že maximálně 50 tisíc. Nicméně se má jednat pouze o poplatek za administrativní úkony v řádu tisíců korun? Je toto obhajitelné? Nebylo by nakonec výhodnější, domluvit fixaci jen na rok a pak refinancovat? Obávám se však, že nám banka již jiný návrh nedá. Již jednou nám oznámila, že toto je jejich konečná nabídka. Je toto standartní chování banky k bezproblémovému řádně platícímu klientovi s čistým rejstříkem? Velice děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úrok 5% je u účelové hypotéky na bydlení extrémně vysoký. Sazby pro fixaci na 5 let se dnes běžně pohybují pod 2,5%. Zejména u prověřeného a řádně splácejícího klienta je toto nepochopitelné. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří ověří možnost refinancování hypotéky nyní i s Vámi na rodičovské. Rodičovskou lze uznat částečně jako doplňkový příjem, splácení by šlo protáhnout při refinancování až na 30 let a měsíční splátka by pak vycházela jen na cca 7 500 Kč, na což by vám s manželem stačily i poměrně nízké příjmy. 

Pokuta max. 1% ze splácené částky (max. 50 000 Kč) se týká jen smluv, u kterých uplynulo min. 24 měsíců od podpisu (museli byste tak s refinancováním vyčkat dalších 24 měsíců od refixace hypotéky). 

I

#14106, Hypotéka před svatbou, Hypoteční poradna, 3.5.2021

Dobrý den, manžel si ještě před svatbou vzal hypotéku a koupil byt. Zajímalo by mě, jestli se bude vyžadovat můj souhlas, ověřovat příjmy a bonita? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v rámci další refixace po Vás banka možná bude vyžadovat přistoupení k hypotéce manžela. Pokud byste s tímto nesouhlasila, mohli byste s manželem u notáře sepsat zúžení SJM. 

J

#13585, Jak řešit spor s bankou?, Banka, 22.3.2021

Dobrý den, pokud nebyla v souladu se zákonem posouzena bonita klienta u banky a nebo u nebankovního poskytovatele, je jedinou možnosti pro klienta soudní cesta nebo je možné se domáhat nápravy i u arbitra nebo jiného mimosoudního typu řešení sporů? Děkuji

Dobrý den,

spor resp. smírné řešení a dohodu lze řešit/hledat mnoha způsoby. Můžete oslovit banku, můžete zkusit Finančního arbitra, atd. Ale pokud se s Vámi poskytovatel úvěru na smírném řešení dohodnout nechce, budete se muset domáhat svých práv soudní cestou (jste-li v právu). 

B

#13577, Nebyla ověřena bonita dlužníka, Půjčka, 22.3.2021

Dobrý den, prosím Vás o zevrubný popis jak postupovat v případě, že byla nedostatečně prověřena úvěruschopnost žadatele o úvěr u bankovní instituce a u nebankovního poskytovatele úvěrů. Rád bych měl detailní postup. Mockrát díky!

Dobrý den,

pokud poskytovatel úvěru nesplnil podmínky Zákona o spotřebitelském úvěru (např. neprověřil bonitu žadatele o úvěr), můžete se domáhat zneplatnění úvěrové smlouvy soudní cestou.

Články o Bonita

Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

22.6.2021, Komerční sdělení

… navýšit. Má to sice svá pravidla,ale stále je to jeden z nejlevnějších způsobů, jak si půjčit peníze na dalšíinvestice do nemovitosti. Klíčová je bonita klienta a hodnota zastavenénemovitosti. Počítat se vyplatíOdborníci radí, že si každý musí dobře zvážit,zda je vůbec za současné situace vho…

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

17.6.2021, Půjčka

Půjčky pro OSVČ jsou speciální kategoriípůjček spadající do tzv. úvěrů podnikatelských. Ty nejsou nijak propojeny spodmínkami a zákonnou úpravou spotřebitelských úvěrů, v podstatě s nimi nemajínic společného – snad jen to, že jde o půjčku peněz.  Půjčka pro OSVČ se (stejně jako půjčky pro firm…

Půjčka pro seniory aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

Půjčka pro seniory aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

3.6.2021, Půjčka

Půjčka pro důchodce je stále častějivyužívaným typem spotřebitelského úvěru. Podívejte se, proč tomu tak je, čím sepůjčky důchodcům vyznačují, zda jsou k mání pro všechny důchodce, i tyinvalidní, či jak je to s hypotékami. Je seniorská půjčka doménou jennebankovních společností, anebo se dá zí…

Jak získat hypotéku pro OSVČ

Jak získat hypotéku pro OSVČ

6.5.2021, Hypotéka

… zaměstnanců stejné. Obě skupiny musí splnit stejnépodmínky pro získání hypotéky. Patří mezi ně například: věk alespoň 18 let, dostatečný příjem a bonita nebo dostatečná hodnota zástavy. Jenže hned druhý z těchto bodů skrývá zásadnírozdíl. Banky totiž vnímají příjmy zaměstnanců jako stabilněj…

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

4.5.2021, Hypotéka

Dosáhnout na vlastní bydlení je zejména promladé lidi často komplikované. Potřebují totiž dost úspor, které přitom ještěnestihli našetřit. Řešením je takzvaná hypotéka pro mladé. Podívejte se, jakfunguje a kdo na ni dosáhne. U běžného hypotečního úvěru potřebujetealespoň 10 % vlastních prostře…Banky v ČR