Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník 80% Hypotéka

80% Hypotéka

Definice 80% Hypotéka

Je nejčastěji sjednávaná hypotéka z více důvodů (ČNB s ohledem na růst ceny nemovitostí a krytí bankovních rizik omezila poskytování 90% hypoték a úplně zakázala poskytovat 100% hypotéky)
Jde o hypotéku s nejvýhodnější úrokovou sazbou na trhu - v tomto segmentu je nejvyšší konkurence mezi bankami poskytujícími hypotéky.

Příklad: pokud máte odhad nemovitosti na 1.000.000,- Kč, tak vám banka poskytne 800.000,- Kč formou hypotečního úvěru za nejvýhodnějších podmínek. Z vlastních prostředků tedy financujete 200.000,- Kč.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k 80% Hypotéka

VK

#9472, Převzetí hypotéky, Hypoteční poradna, 30.3.2020

Dobrý den, uvažujeme o převzetí hypotéky. Prodávající by přenechal hypotéku ve výši 1,2 mil. Kč a chce 800 000 Kč navrch. Splácí 8 000 Kč měsíčně. Jaký je v tomto případě postup? Půjčí nám banka 2 miliony s tím, že se pokryje dluh a vyjme ze zástavy a zbytek převede na účet prodávajícího nebo se jen převede ta hypotéka na nás se stejnou výší splátky a budeme si muset dobrat úvěr na 800 000 Kč a splácet tak mnohem více? Děkuji

Dobrý den,

převzetí hypotéky kupujícím je možné za souhlasu banky, nicméně lepším řešením by pro kupujícího bylo zřídit si svou hypotéku na částku, kterou potřebuje ke koupi nemovitosti. Už proto, že kupující evidentně potřebuje půjčit dalších 800 000 Kč a celkově chce možná jinou výši splátky, jinou dobu splatnosti a obecně jiné podmínky.

TK

#8042, Stavba RD a ručení pozemkem, Hypoteční poradna, 16.11.2019

Dobrý den, vlastním stavební pozemek v hodnotě 1,35 mil. Kč, čisté LV bez zatížení. Chci na něm postavit dřevostavbu na klíč. Firmy mi ji podle stavební dokumentace oceňují na cca 5 mil. Kč. Chci se zeptat, zda-li mi banka půjčí tolik peněz. S bonitou problém není, spíš jestli bude stačit ručit pozemkem a nebudu muset dávat do hypotéky další vlastní prostředky. Také bych se rád zeptal jak banka pozná, že bude dům stát 5 nebo 4 miliony. Jelikož se bude jednat o dům podlahovou plochou malý, ale z nadstandardních materiálů a stavebních postupů. Tak aby se bance nezdálo divné, že to bude stát tolik peněz a nebudou chtít tolik půjčit.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok max. 80%). Ručením nemovitostí s celkovou hodnotou 6,35 mil. Kč podmínky pro poskytnutí hypotéky ve výši 5 mil. Kč splníte (LTV 79%). Hypotéka na stavbu se čerpá po částech, platit budete dodavateli vždy jen dokončenou část, kterou banka nechá ocenit znalcem (takto banka pozná, jak hodnotný dům stavíte). Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi projdeme a nabídneme nejlepší možné řešení. 

A

#5258, Úvěr ze stavebního spoření, Hypoteční poradna, 7.10.2018

Dobrý den, kupujeme s přítelem byt v novostavbě za 4,4 mil. Kč. 2,5 mil. Kč zaplatíme v hotovosti a na 1,9 mil. Kč si chceme vzít hypotéku. Hypotéka bude na mě, přítel v ní nebude figurovat. Klíčové pro nás je, abychom byt mohli splatit co nejdříve. Já mám čistý příjem 35 000 Kč a přítel by mohl přispívat každý měsíc ze svého příjmu minimálně 80 000 Kč. Byla jsem se poptat na hypotéku v mé bance ČSOB. A v Modré pyramidě na hypoúvěr, protože spolupracuje s realitní kanceláří, od které byt kupujeme, a byla nám doporučena, že má výhodu právě v tom, že můžeme splácet kdykoliv bez sankcí a poplatků. V ČSOB bych měla fixaci na 3 roky a úrok 2,83 %. Mimořádná splátka až 25 % za rok bez poplatku a pokud bychom to celé chtěli splatit dříve než za tři roky, tak by sankce byla individuální, ale maximálně 50 000 Kč. V Modré pyramidě fixace na 3 roky a úrok 2,63 %. Splácet prý můžeme kdykoliv kolik chceme, bez sankcí. Úrok na stavebním spoření by byl 3 %. My bychom reálně chtěli úvěr splatit za dva roky (počítám s ročními bonusy ze zaměstnání). Na internetu čtu na Modrou pyramidu jen negativní ohlasy, problémy se vším, pokuty atd. Například nám neřekli, že musíme mít našetřeno na spořícím účtu alespoň 40 %, aby se začal čerpat řádný úvěr. Těch 40 % (950 000,-) bychom tam mohli reálně mít za rok. A při osobní schůzce jsem podepisovala formulář, kde byly podmínky a úroky a moje osobní údaje. Kopii jsem nedostala. Obávám se, jestli jsem se tím nezavázala k založení stavebního spoření. Můžete nám prosím poradit, jestli se v našem případě více vyplatí klasická hypotéka u ČSOB, nebo hypoúvěr u Modré pyramidy? Děkuji

Dobrý den,

Modrá pyramida Vám nabídla úvěr ze stavebního spoření, který je pro Vás coby velmi bonitního klienta nevhodný (máte dostatečnou zástavu a nadstandardní příjmy). Nejprve byste totiž spořila na stavebním spoření a po naspoření 40% z cílové částky by se teprve úvěr překlopil do anuitního splácení (do té doby byste platila vysoký úrok z překlenovacího úvěru a vždy z celé půjčené částky - Vaše splátky by totiž šly na stavební spoření, ne na umoření úvěru). 

Určitě volte hypotéku. Ze zákona můžete u hypotéky každý rok splatit mimořádně až 25% bez sankcí. To není výsada ČSOB. To jsou podmínky dané zákonem, které musí dodržovat všechny banky. Dále úvěr můžete splatit kdykoliv bez sankcí k datu výročí fixace. Chcete-li úvěr splatit za 2-3 roky, doporučuji fixaci na 3 roky. Nabízený úrok 2,83% se mi zdá vysoký, určitě lze získat lepší nabídku. Případně kontaktujte naše hypotéční specialisty prostřednictvím formuláře hypoteční kalkulačka, kteří Vám najdou hypotéku s nejnižším úrokem na trhu. Určitě by neměl být problém se dostat pod 2,5%.

RF

#4251, Bonita žadatele, Hypoteční poradna, 25.1.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na radu, jak banky postupují při hodnocení bonity, když je manželka na mateřské dovolené. Nyní vlastníme družstevní byt, jako členové družstva a jsme absolutně bez dluhů, úvěrů, kontokorentů a půjček. Chtěli bychom si půjčit 4.000.000 s tím, že 80% (tj. 3.200.000) by se ručilo koupenou nemovitostí a na zbytek by nám ručili rodiče jejich domem. Chtěli bychom totiž původní družstevní byt pronajímat s předpokládanou výši příjmu z nájmu 5.000 měsíčně. Nyní máme dohromady příjem cca 35 000 Kč čistého (můj příjem a rodičovská). Myslíte, že jsme schopní dosáhnout na hypotéku? Já pracuji ve státních službách na dobu neurčitou a manželka je učitelka, nyní na rodičovské dovolené. Samozřejmě je možnost prodat byt včetně garáže v osobním vlastnictvím - pak by hypotéka byla poloviční a nebyl by problém. Ale drží se mne myšlenku pronájmu. Díky za radu

Dobrý den,

banky Vám mohou půjčit max. 90% z hodnoty nemovitosti (pro 80% nabízejí lepší úrok o 0,6-0,8%). Nemáte-li žádné úspory (aspoň 400 000 Kč), bude třeba ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí (družstevním bytem ručit nelze). S ručením domem rodičů doporučuji maximální obezřetnost. V naší poradně máme několik příběhů, kde o střechu nad hlavou přišli naráz děti a jejich rodiče v penzi. 

Do příjmu lze mimo mateřské a výplaty započítat také očekávaný budoucí výnos z nájmu (některé banky ale pak požadují nižší LTV). Hypotéka ve výši 4 mil. Kč, se sazbou 2,49% a splatností 30 let vychází na necelých 16 000 Kč měsíčně. Kolik činí průměrné měsíční výdaje vaší domácnosti? Se započtení nájmu by vám měsíčně zůstávalo 24 000 Kč, bez nájmu jen 19 000 Kč. Zhruba tolik utratí mladá rodina s 2 dětmi, která bydlí ve vlastním a žije úsporně. Bylo by to tedy bez rezervy (jakoukoliv nenadálou životní událost byste musel řešit prodejem družstevního bytu). 

S

#4201, Reverzní hypotéka, Reality, 14.1.2018

Chtěli bychom prodat byt, ale zároveň v něm dožít. Jak se stanovuje cena?

Dobrý den,

cena se vypočte ze současné hodnoty nemovitosti, obvyklého nájmu, a očekávané doby dožití. Příklad: Kdybyste dnes prodávala svou nemovitost bez věcného břemena dožití, měla by hodnotu 3 mil. Kč. Kdybyste svou nemovitost pronajímala, mohla byste si říct o 10 000 Kč měsíčně. Průměrná délka života v ČR je 80 let, tedy pokud je Vám např. 60 let, uvažujeme dobu dožití 20 let. 

Hodnota věcného břemene dožití by byla 10 000 Kč měsíčně x 12 měsíců x 20 let =  2,4 mil. Kč. Za prodej své nemovitosti s právem dožití byste tak dnes inkasovala 0,6 mil. Kč. 

Na trhu je několik nebankovních společností, které se na tento typ transakcí specializují (tzv. reverzní hypotéka). Výslednou cenu může ovlivnit mnoho dalších parametrů: lokalita, očekávaný růst/pokles cen realit, výplata peněz (jednorázově nebo měsíční renta) atd. Za byt v Praze při výplatě měsíční rentou získáte více než za byt v Ostravě s jednorázovým vyrovnáním. 

Reverzní hypotéka má smysl především pro bezdětné páry, které nemají komu odkázat svůj majetek (nebo díky špatným vztahům ho nechtějí odkázat svým dětem). Všem ostatním se jinak vyplatí spíše domluva v rámci rodiny ("milé děti, přispívejte mi k důchodu měsíčně pár tisíc korun, a já na vás přepíšu nemovitost"). V rámci principu "vyšší spravedlnosti" by pak rodič vždy měl odkázat/darovat dětem aspoň stejnou hodnotu majetku, jakou sám dostal od svých rodičů. 

Články o 80% Hypotéka

Pokles úrokových sazeb hypoték zrychluje. Do zlevňování se pustily i velké banky

Pokles úrokových sazeb hypoték zrychluje. Do zlevňování se pustily i velké banky

15.6.2020, Hypotéka

O 14 desetin procentního bodu. Tak výrazně v květnu kleslaprůměrná úroková sazba hypoték, kterou banky nabízí novým klientům. Ukázal toindex GOFI, který sleduje právě nabídky poskytovatelů hypoték na českém trhu.Vše navíc nasvědčuje tomu, že v červnu budou úroky ještě nižší. Na 2,29% kle…

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.Prověřujeme od 13.3.2020aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech.Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na …

Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

1.1.2020, Hypotéka

Rok 2019 byl pro hypoteční trh v několika ohledechpřelomový. Výrazně opadl zájem o nové úvěry, průměrná výše hypotéky poprvépřekonala 2,5 milionu korun a na trhu se opět objevily půjčky s úrokem pod 2 %.Podívejte se proto na největší změny, které rok 2019 přinesl do světa českýchhypotečn…

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

Větší zájem o nájemní bydlení, častější využíváníspolužadatelů nebo menší počet nových úvěrů. To jsou některé následky loňskéhozpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Od jejich zavedení na podzimuplynul už rok. Podívejte se, jak se za tu dobu změnil hypoteční trh. V souvislosti s loň…

Propad hypoték v září výrazně zrychlil. Úroky jsou nejnižší za poslední rok a půl

Propad hypoték v září výrazně zrychlil. Úroky jsou nejnižší za poslední rok a půl

28.10.2019, Hypotéka

Situace na hypotečním trhu nabírá naobrátkách. Počet nových úvěrů oproti minulým letům výrazně klesá a spolu s nímtaké úroková sazba hypoték. V září se propadla dokonce na 2,47%. Je taknejnižší od loňského března. Je to letos vůbec poprvé, co je výše průměrnéúrokové sazby nižší než loni …Banky v ČR