Banky.cz Články Komerční sdělení Investice do bitcoinu – nejlepší rozhodnutí v historii, nebo vyhozené peníze?

Investice do bitcoinu – nejlepší rozhodnutí v historii, nebo vyhozené peníze?

Investice do bitcoinu – nejlepší rozhodnutí v historii, nebo vyhozené peníze?

Bitcoin v poslední době prochází bouřlivým obdobím. Pro začátek, v září 2021 byla tato krypto mince oficiálně zavedena jako legální měna v Salvadoru. Jedná se o skutečné světové prvenství, ale ne všichni měli z tohoto mimořádného milníku pozitivní pocity. Zavedení zdaleka neproběhlo hladce, ne všichni obyvatelé Salvadoru jsou se zavedením této digitální měny spokojeni a bitcoin dokonce během hodiny ztratil značnou část své hodnoty. Od pozitivního dopadu k mega zklamání?

REKLAMA

Výše uvedená situace je dokonalým příkladem toho, proč se názory na vlastnictví bitcoinu tak rozcházejí. Nadšenci na něj přísahají, rádi ho každou chvíli zpeněží, nebo jsou trpělivější a usilují o určitou částku či cíl, než si dojdou pro platbu. Pro jiné jsou výkyvy měny noční můrou, což je pro ně dostatečný důvod, aby do této kryptoměny neinvestovali. Protože zatímco trend může rychle stoupat, stejně snadno se může propadnout dolů. Na které straně stojíte vy?

Výhody a nevýhody investování do bitcoinu

O bitcoinech a jejich vlastnictví se hodně mluví, ale průzkum ukazuje, že mnoho lidí o nich mnoho neví. Proto chceme na úvod zdůraznit, že je důležité dozvědět se více o výhodách i nevýhodách bitcoinů. Nezapomínejme, že někdy jde o velké částky peněz, takže rozhodně nejde o žádnou hru. Níže pro vás zdůrazníme několik kladů a záporů.


Výhody

  • Ceny akcií mohou značně kolísat, takže se mohou objevit obrovské vzrůsty
  • Náklady na transakce jsou omezené a transakce jsou rychlé
  • Bitcoiny můžete platit kdekoli na světě, po celý den a mezi různými kontinenty
  • Měnu lze použít i pro menší transakce, například nákupy v supermarketu
  • Systém je velmi dobře zabezpečen. Na rozdíl od fyzických peněz vás navíc nemůže nikdo okrást, pokud přijmete potřebná opatření

Nevýhody

  • Ceny akcií mohou výrazně kolísat, takže může dojít k velkým propadům.
  • Na mnoha místech se bitcoin zatím nepřijímá. Je tedy sice pravda, že za tuto měnu můžete nakupovat menší částky, ale funguje to pouze v případě, že daný supermarket tuto kryptoměnu přijímá
  • Je důležité mít dostatečné znalosti o trhu
  • Jakmile transakci s bitcoiny dokončíte, nelze ji vzít zpět
  • K platbám je nutný internet, off-line platby nejsou (zatím) možné

Vyberte si moudře

Patříte k těm, kteří mají tendenci nakupovat další bitcoiny, jakmile akcie vzrostou, nebo se raději držíte fyzických peněz? Bez ohledu na to, na čí straně stojíte, každý má své vlastní důvody, proč se cítí tak, jak se cítí. Nejdůležitější je, že pokud se rozhodnete investovat, měli byste si vždy nechat řádně poradit. Nejlépe radu od profesionální strany. Rozhodujte se moudře a kdo ví, třeba vás čekají velké věci!


REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Investice do bitcoinu – nejlepší rozhodnutí v historii, nebo vyhozené peníze?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Hypotéka v Německu na nemovitost v Čechách, spoření s německou státní podporou – to vše nabízí Sparkasse.

Hypotéka v Německu na nemovitost v Čechách, spoření s německou státní podporou – to vše nabízí Sparkasse.

S neustálým vývojem finančních trhů je důležité hledat efektivní způsoby, jak optimalizovat úspory a investice. Sparkasse  poskytuje občanům ČR možnost využívat výhodné finanční produkty, včetně fixace hypotéky až na 10 let a půjčky až 90 % z kupní ceny nemovitosti.

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Statistiky ukazují, že se zadluženost českých domácností neustále zvyšuje. Velký podíl na tom mají takzvané spotřební úvěry bez konkrétního úvěru. Mnoho lidí je využívá pro nákup běžného spotřebního zboží. To však může způsobit celou řadu problémů. Pojďte se s námi podívat, proč půjčka na spotřební zboží není dobrý nápad.

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Exchange Traded Funds (ETF), neboli burzovně obchodované fondy, představují jeden z nejoblíbenějších investičních nástrojů dnešní doby. Nabízejí širokou diverzifikaci, nízké náklady a snadnou obchodovatelnost. Přinášíme vám základní informace o tom, jak obchodovat s ETF, a představíme vám klíčové kroky a strategie pro úspěšné investování. ETF je typ investičního fondu, který se obchoduje na burze stejně jako akcie. ETF se skládá z různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo měny, a jejich cílem je sledovat výkonnost konkrétního indexu nebo sektoru. Mezi nejznámější ETF patří ty, které sledují indexy jako S&P 500, NASDAQ 100 nebo FTSE 100.

 Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Lokální investiční nemovitostní fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu neboli DIP. Klientům tak nabízí další alternativu k existujícím penzijním fondům a doplňkovému penzijnímu spoření. Stát chce nově podporovat zodpovědné občany, kteří se nebudou spoléhat pouze na státní důchodový systém. 

Kam investovat peníze v roce 2024

Kam investovat peníze v roce 2024

Rozhodování o tom, kam investovat peníze, je důležitou součástí správy osobních financí a může otevřít cestu k finančnímu zabezpečení a růstu majetku.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena