Banky.cz Bankovní poradna zdarma #335, Dotaz v bankovní poradně

Je možné jednorázově přikoupit akcie z kuponové privatizace?

Dobrý den, chtěl bych si jednorázově přikoupit akcie firmy, které vlastním již z kuponové privatizace. Při informaci v KB mi bylo sděleno, že to již jak v minulosti není možné. Že je nutné si otevřít u vaší banky účet, jehož spravování ale nebude zadarmo. Prosím o sdělení zda je tomu tak i když by šlo o jednorázovou záležitost, protože trvale obchodovat s akciemi nechci. Děkuji za odpověď. S pozdravem Jiří Chochola.

Dobrý den,

nejsme banka, ale bankovně poradenský portál.

Dnes se již s akciemi skutečně nedá obchodovat jako v dobách kuponových privatizací a je třeba mít otevřený účet v Centrálním depozitáři cenných papírů (pro český akciový trh), který bude otevřen a spravován Vámi vybraným tzv. účastníkem CDCP. Mezi ony účastníky patří většina větších banka (Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, etc.), ale i vybrané banky menší, jako např. FIO banka. Každý z těchto účastníků má svůj sazebník, kde najdete veškeré informace o tom, kolik Vás spravování účtu a samotné obchody budou stát. Jsou zde velké rozdíly, takže studujte pečlivě. Osobně vidím jako jasnou volbu FIO banku, kde je vedení účtu zdarma a vypořádání ochdodů je jedno z nejlevnějších.