Banky.cz Penzijní fondy

Penzijní fondy

Srovnání výnosů, poplatků a rizika všech penzijních fondů najdete v našem unikátním přehledu a porovnání penzijního spoření. Přes kliknutí na logo níže můžete také pokračovat na detail vybrané penzijní společnosti a její fondy.

Co to je penzijní fond?

Penzijní fond je nástroj, do kterého během zaměstnání spoříte, aby vám v důchodovém věku naspořenou částku i s výnosy vracel formou privátní penze nezávislé na státu.

Penzijní fondy spravují soukromé instituce. Každá banka má v nabídce více účastnických fondů, které se dělí podle profilu výnosu a rizika na fondy konzervativní, vyvážené a dynamické/růstové.

Penzijní fondy pro vás získávají státní podporu a daňové úlevy. Do penzijních fondů může přispívat váš zaměstnavatel.

Spoření na penzi během produktivního věku je velmi důležité, protože se očekává že stát nebude mít peníze na zvyšování státních důchodů, možná ani na jejich výplatu.

Jak se liší penzijní fondy?

Konzervativní penzijní fondy jsou vhodné zejména pro klienty s kratší dobou do důchodového věku. Konzervativní fondy investují většinou do státních dluhopisů a krátkodobých vkladů. Výnosy v konzervativních penzijních fondech jsou většinou nízké, ale nízká jsou i rizika této investice.

Vyvážené penzijní fondy využijí klienti spořící déle než deset let. Vyvážené fondy nabízejí kompromis mezi výnosem a rizikem, jejich portfolio se skládá z akcií a dluhopisů.

Dynamické penzijní fondy jsou vhodné pro uvědomělé klienty, kteří spoří na důchod již od mládí. Jejich portfolio zahrnuje akcie i jiné rizikovější položky. Akcie jsou dlouhodobě nejlepším aktivem uchování a růstu hodnoty peněz.

Transformované penzijní fondy mají záruku nezáporného zhodnocení a možnost výběru jednorázového vyrovnání, nebo výsluhové penze. Transformované fondy vznikly z původních penzijních fondů podle zákona o penzijním připojištění. Do transformovaných fondů od r.2013 nejde nově vstoupit - jen z nich můžete přestoupit do ostatních fondů penzijního spoření.

Tím, že spoříte v penzijních fondech se vyhnete riziku krachu vaší investice a máte zajištěnu profesionální správu. Majetek penzijních fondů je vždy oddělen od hospodaření penzijních společností, které si mohou brát jen limitovaný poplatek za správu. Státní politika doplňkového penzijního spoření (dříve penzijního připojištění) vám rovněž zajišťuje každoročně státní příspěvek a daňové slevy. Prostředky umístěné v penzijních společnostech ale nekryje bankovní pojištění vkladů!

Jaké penzijní společnosti u nás působí?

Na českém trhu působí 9 penzijních společností, které spravují přes 40 penzijních fondů. Jde o tyto firmy - Allianz Penzijní společnost, Česká spořitelna Penzijní společnost, CONSEQ Penzijní společnost, ČSOB Penzijní společnost, Generali Penzijní společnost, KB Penzijní společnost, NN Penzijní společnost, RENTEA Penzijní společnost a UNIQA Penzijní společnost, Vy jste jen krůček od vyhledání detailů těchto penzijních společností - stačí kliknout výše na logo penzijní společnosti na začátku této stránky.

Někdy uživatelé hledají Penzijní společnost České pojišťovny - tak se dříve označovala Generali Penzijní společnost. Při vyhledávání AXA Penzijní společnosti záhy zjistíte, že se přeimenovala na UNIQA Penzijní společnost. Rovněž se někdy hledá Penzijní společnost ING - takto se již dávno označovala NN Penzijní společnost. Nationale Neederlanden je velká nizozemská pojišťovací skupina, která zahrnuje životní a penzijní pojištění i banku ING.

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Slevy i vyšší plnění. Pojišťovny přicházejí s výhodnějšími produkty

24.1.2022, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Výhodnější spoluúčast, slevy za ujeté kilometry i zrušení limitů. Pojišťovny na českém trhu se poslední dobou pustily do výraznějších inovací nabízených produktů. Dobrou zprávou je, že na všech inovacích vydělají hlavně klienti.

SMS půjčka FRIENDLY CASH

20.1.2022, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Přátelská SMS půjčka FRIENDLY CASH je jako přítel, na kterého se můžete spolehnout kdykoliv, když Vám chybí peníze! Nyní navíc probíhá akce pro nové klienty – první SMS půjčku až do výše 8000 Kč budete mít zdarma: 0 % úrok, 0 Kč poplatek, RPSN 0 % - kolik si půjčíte, tolik i vrátíte!

TOP 5 investiční rady expertů pro rok 2022

18.1.2022, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Máme tu nový rok a s ním také příležitost začít s čistým štítem. Jak ale zajistit, aby byl tento rok lepší, než ten předchozí? Nabízí se investice do lepších informací a vzdělání obecně. V investicích, tradingu a na trzích obecně to platí dvojnásob. 

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

J

#16579, Musím podat daňové přiznání k nemovitosti?, Daně, 24.1.2022

Dobrý den, chci se zeptat, jestli musím podat daňové přiznání, jestliže jsem od bratra dostal jeho 1/4 chaty. Chatu vlastním s otcem, každý teď polovinu. Na chatu už daň z nemovitosti platím. Děkuji.

Dobrý den, po změně vlastnických podílů je třeba podat nové přiznání k dani z nemovitých věcí. 

VD

#16578, Kdo platí daň z prodeje?, Reality, 24.1.2022

Dobrý den, při prodeji zahrady platí daň prodávající nebo kupující?

Dobrý den, daň z nabytí nemovitosti byla zrušena, takže kupující nic neplatí. Příjem z prodeje nemovitosti daní v rámci daňového přiznání kupující (nesplní-li podmínky pro osvobození).

P

#16577, Jsem v insolvenci a potřebuji půjčku, Půjčka, 24.1.2022

Dobrý den, mám insolvenci a potřeboval bych kvůli dočasné PN mikro-půjčku bez registru, as 1 000 Kč. Bylo by to možné? A u jakých mikropůjček nechtějí výpis z registrů? Děkuji

Dobrý den, dlužníkovi v insolvenci nikdo peníze nepůjčí (všichni poskytovatelé úvěrů ověřují žadatele v ins. rejstříku). Navíc byste tím porušil podmínky insolvence, během které na sebe nesmíte brát další závazky (nesmíte si brát další půjčky) - insolvence by Vám byla ukončena.

E

#16576, Lze zpochybnit starý dar nemovitosti?, Reality, 23.1.2022

Dobry den, babicka darovala byt svemu synovi pred 6 lety, mému otci, nastesi v nem muze dozit. Stejne tak mu darovala sumu penez, ale ponechala si dispozicni právo. 5 tydnu pred smrti otec 1/2 bytu napsal na svoji manzelku. Sve nemovitosti take prepsal, daroval je dceri nove manzelky. Obe zeny na nej mely vliv, sdileli domacnost v jeho nemoci. Babicka by ten darovany byt ovsem radeji videla v rukou svych vnucek. Je mozne nejak zpochybnit prepsani bytu a vratit ho do rukou babicky? Zminenou sumu penez jen par dni pred smrti meho otce babicka prevedla zpet na svuj ucet a ted se bojí, ze ji nova manzelka za to muze napadnout a chtit je zahrnout do dedictvi po otci. Kdo bude dedicem movitych veci po babicinne smrti? Deti ani manzela nema, pouze vnucky a povedenou snachu.

Dobrý den, babička byt svému synovi darovala před 6 lety evidentně dobrovolně a za plného vědomí. Nelze si vše po 6 letech a úmrtí syna rozmyslet s tím, že by to všechno chtěla jinak. Jak sama píšete, syn mezitím navíc byt dále přepsal na jinou osobu a umřel. Převedení peněz z účtu syna na účet babičky pár dnů před úmrtím je napadnutelné a takové peníze lze za určitých okolností zahrnout do dědictví. Nemá-li babička děti ani manžela, hledalo by se vzdálenější příbuzenstvo. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 900 přehledně členěných dotazů