Banky.cz Články Banka Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

4.8.2021 Banka

Jsou největší na českém trhu. Jedna má nejvíc klientů, druhá zase spravuje největší objem peněz. Řeč je o České spořitelně a Československé obchodní bance, které vedou pomyslný žebříček bank v České republice. Vyplývá to z posledních dat, které finanční instituce zveřejnily.

REKLAMA
REKLAMA

Česká spořitelna se chlubí největším počtem klientů. Celkem jich má víc než 4,5 milionu. Alespoň toto číslo hlásila banka na konci letošního března.

Československá obchodní banka je na tom o něco málo hůř. Podle posledních čísel, která jsou také za první letošní čtvrtletí, měla o necelých 300 000 klientů méně. Konkrétně 4,2 milionu.

U obou bank se jedná o počty za celou skupinu, protože některé finanční instituce podrobnější čísla neuvádějí. V uvedených statistikách jsou tedy kromě klientů bank započtení i klienti jejich stavebních spořitelen a penzijních nebo investičních společností.

Největší objem smluv má ČSOB

Podobná situace je i v pořadí bank podle objemu spravovaných peněz. Jen role obou institucí jsou opačné.

Československá obchodní banka je na prvním místě díky bilanční sumě, která ukazuje součet všech aktiv ve výši víc než 1 823 miliard korun.

Druhá Česká spořitelna je na tom zhruba o 107 miliard hůře. Na konci prvního letošního čtvrtletí hlásila aktiva o celkovém objemu něco přes 1 716 miliard korun.

Bronzovou medaili má Komerční banka

Zatímco na prvních dvou místech se finanční instituce střídají, pomyslná bronzová pozice patří v obou případech shodně Komerční bance.

Rozdíl mezi druhým a třetím místem je ale velmi výrazný. Komerční banka má totiž téměř poloviční počet klientů oproti první České spořitelně – konkrétně 2,3 milionu.

Významný rozdíl je i objemu spravovaných peněz. Komerční banka měla na konci prvního letošního čtvrtletí aktiva o objemu 1 283 miliardy korun.

Za Českou spořitelnou, která je na druhém místě, tak zaostává o více než 400 miliard korun.

Víc než milion klientů má 5 bank

Kromě třech zmíněných institucí jsou v České republice už jen dvě banky, které mají více než 1 milion klientů. Konkrétně to je:

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

První zmiňovaná naposledy hlásila 1,4 milionu klientů. Fio banka jich má lehce přes milion.

Na víc než milion klientů útočí i další banky

Do sestavy bank s více než milionem klientů se mohou brzy dostat i další finanční instituce.

Letos v únoru totiž oznámily spojení dvě významné banky na českém trhu, konkrétně Raiffeisenbank a Equa bank. 1. července 2021 pak Raiffeisenbank zaplatila sjednanou kupní cenu a stala se tak jediným akcionářem Equa bank.

K fúzi má podle posledního vyjádření dojít nejdříve v lednu 2022. Pro klienty se tedy do konce roku nic nemění.

Každopádně je už teď jasné, že pod hlavičkou Raiffeisenbank vznikne banka, která bude mít přes 1,1 milionu klientů. Equa bank totiž naposledy hlásila číslo 477 000 a Raiffeisenbank 680 000 klientů. Nová banka by tak mohla na pátém místě vystřídat Fio banku.

Spojení plánuje i Air bank a Moneta Money Bank

Pořadím bank může do budoucna zamíchat i plánované spojení Monety Money Bank s Air Bank.

Společně by totiž mohly sesadit Komerční banku z bronzové pozice. 1,4 milionu klientů Monety Money Bank by se totiž spojilo s 850 000 klientů Air Bank. Vznikla by tak nová finanční instituce, která by nyní třetí největší bance výrazně dýchala na záda.

U Komerční banky jsme navíc uvedli čísla za celou skupina. Samotná banka jich má 1,6 milionu, takže by v tomto porovnání třetí místo ztratila jistě.

Akcionáři fúzi zatím odmítli

Plánovaná fúze však zatím nemá zelenou od akcionářů, kteří koncem června na mimořádné valné hromadě Moneta Money Bank spojení neschválili. Problémem byla navrhovaná cena ze strany PPF.

Do budoucna je ale spojení spíš pravděpodobné. Záležet bude hlavně na tom, jak se k celé situaci postaví PPF.

Běžný účet bez poplatků

Pro ni je obchod výhodný, protože by díky němu získala v Monetě Money Bank většinu. Přestože je to Moneta, kdo kupuje Air Bank.

Moneta Money Bank chce totiž za spojení z většiny zaplatit akciemi. Díky tomu by skupina PPF držela po fúzi přes 55 % nové banky. A mohla by o dalších krocích této společnosti prakticky neomezeně rozhodovat.

Nejziskovější banky? Žebříček zůstává stejný

Kromě počtu klientů a objemu spravovaných peněz je možné banky porovnávat ještě podle další parametru, a tím je jejich zisk.

I v tomto žebříčku se ale na prvních místech mnoho nemění. Pořadí je následovné:

  • Česká spořitelna hlásila za loňský rok zisk 10 miliard korun,
  • Československá obchodní spořitelna 8,5 miliardy korun
  • a Komerční banka 8,2 miliardy korun.

Tyto zisky jsou však výrazně nižší než v předchozích letech. Na špatných výsledcích se totiž podepsala pandemie nemoci Covid-19.

Má smysl vybrat si největší banku?

Pokud právě vybíráte, které bance svěříte své peníze, pamatujte, že velikost by neměla být hlavní kritériem.

Důležitější jsou hlavně poplatky, které si poskytovatelé účtují. Například za vedení účtu, za výběry z bankomatů nebo za platby v zahraničí. Proto si vždy nejdřív porovnejte aktuální nabídky pomocí srovnání účtů.

ANKETA k článku Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

Vybíráte banku dle její velikosti?

Počet odpovědí: 151

KOMENTÁŘE k článku Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kde vyměnit neplatné koruny, eura, kuny nebo švýcarské franky? Jak dlouho je výměna možná?

26.5.2023 Banka

Třeba jste doma našli neplatné české bankovky, třeba máte schované kuny z předchozí dovolené, a víte, že už neplatí. Co s nimi? Vyhodit je jako bezcenné, nebo půjdou ještě vyměnit za platnou měnu? A kolik taková výměna stojí? Vše potřebné se dozvíte tady.

Nová banka v ČR: Partners Banka by mohla mít licenci již v létě

24.5.2023 Banka

Podle informací, které médiím sdělují zástupci Partners, by se mělo již dvouleté licenční řízení u ČNB brzy chýlit ke konci. Během letních prázdnin by nová banka společnosti Partners mohla spustit svou činnost. Půjde o banku cloudovou v čistě digitálním provedení. Nabídnout chce klientům zjednodušení finančního života, ale i nabídku z celého trhu (nejen z portfolia Partners).

Komerční banka - nové bankovnictví

10.5.2023 Banka

Popis tématu: lepší čistý design bankovnictví, vylepšení produktů, běžný účet + více tarifů - spíše obnova produktu a bankovnictví, hlavní je multiměnový účet, který je úplně nový, co je to multiměnový účet, bankomaty komerčky.

Bankovní produkty – účty a spoření

17.3.2023 Banka

K čemu slouží účet běžný a k čemu ten spořicí? Ke kterému z nich se váže online bankovnictví a platební karta? Jaký je rozdíl mezi debetní a platební kartou? Co je termínovaný vklad, jaká jsou jeho pravidla a čím se liší od vkladní knížky? Jaký účet dostanete ke stavebnímu spoření a k čemu se využívá účet jistotní? Jak je to s chráněným účtem proti exekuci, co umějí prémiové účty a co jsou účty devizové? Má smysl zakládat účet dětský nebo účet studentský? Spousta otázek, ale odpovíme na každou z nich.

Nepojištěné vklady ze Sberbank: kdy kraje a obce zase uvidí své peníze?

10.3.2023 Banka

Je tomu přibližně rok, co čeští klienti zahájili run na ruskou Sberbank, a tím její českou pobočku položili. Pojištěné vklady drobných střadatelů již byly vyplaceny. Čeká se na výplatu těch ostatních. Vysoké vklady měly u Sberbank především kraje a obce. Kdy se svých peněz dočkají a jaká bude výtěžnost z probíhajícího insolvenčního řízení Sberbank? Nadějí na brzké řešení je zájem dvou bank odkoupit zdravé úvěry. A těch měla Sberbank většinu. 

Z naší bankovní poradny

Proč musím v penzijním spoření spořit minimálně 2 roky?

18.2.2024 Spoření

Dobrý den, jsem starobní důchodce. Spořím 1 000 Kč měsíčně jeden rok. Proč Penzijní společnost KB neumožní ukončení smlouvy bez vynucování plateb minimálně ještě jeden rok? Já jako účastník jsem nic neporušil a bohatá banka mi blokuje peníze a nutí mě spořit minimálně ještě jeden rok?

Dobrý den,

dodržování těchto pravidel (spoření min. 2 roky) po Vás nevynucuje banka ani penzijní společnost, ale platná legislativa, kterou si musí banky/penzijní fondy řídit. Předpokládám, že jste toto pravidlo znal před sjednám penzijního spoření. Pokud jste s tímto pravidlem nesouhlasil, neměl jste si tento produkt sjednávat. 

Penzijní spoření je nástroj pro celoživotní spoření na penzi. Není to vhodný produkt pro krátkodobé uložení peněz na dobu kratší než 5 let. Chcete-li penzijní spoření ukončit z důvodu omezení státních příspěvků pro starobní důchodce, doporučuji ve spoření pokračovat ještě 1 rok. Máte 2 možnosti:

spořit ještě 1 rok s minimálními měsíčními vklady (nemusíte vkládat celých 1 000 Kč) a po odspoření 2 let dostanete zpět vaše vklady a výnosy/zhodnocení (nedostanete státní příspěvky)spořit ještě 4 roky, do 7/2024 celých 1 000 Kč/měsíc (do této doby budete dostávat státní příspěvky 230 Kč/měsíc), následně snížit měsíční úložky na nejnižší možné minimum a po odspoření 5 let dostanete zpět vaše vklady, výnosy/zhodnocení i státní příspěvky

Pro krátkodobé spoření/uložení peněz doporučuji:

spořicí účettermínovaný vkladstavební spoření (se státní podporou 1 000 Kč/rok) - peníze možno vybrat až za 6 let
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena