Banky.cz Články Banka Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

4.8.2021, Banka

Jsou největší na českém trhu. Jedna má nejvíc klientů, druhá zase spravuje největší objem peněz. Řeč je o České spořitelně a Československé obchodní bance, které vedou pomyslný žebříček bank v České republice. Vyplývá to z posledních dat, které finanční instituce zveřejnily.

Česká spořitelna se chlubí největším počtem klientů. Celkem jich má víc než 4,5 milionu. Alespoň toto číslo hlásila banka na konci letošního března.

Československá obchodní banka je na tom o něco málo hůř. Podle posledních čísel, která jsou také za první letošní čtvrtletí, měla o necelých 300 000 klientů méně. Konkrétně 4,2 milionu.

U obou bank se jedná o počty za celou skupinu, protože některé finanční instituce podrobnější čísla neuvádějí. V uvedených statistikách jsou tedy kromě klientů bank započtení i klienti jejich stavebních spořitelen a penzijních nebo investičních společností.

Největší objem smluv má ČSOB

Podobná situace je i v pořadí bank podle objemu spravovaných peněz. Jen role obou institucí jsou opačné.

Československá obchodní banka je na prvním místě díky bilanční sumě, která ukazuje součet všech aktiv ve výši víc než 1 823 miliard korun.

Druhá Česká spořitelna je na tom zhruba o 107 miliard hůře. Na konci prvního letošního čtvrtletí hlásila aktiva o celkovém objemu něco přes 1 716 miliard korun.

Bronzovou medaili má Komerční banka

Zatímco na prvních dvou místech se finanční instituce střídají, pomyslná bronzová pozice patří v obou případech shodně Komerční bance.

Rozdíl mezi druhým a třetím místem je ale velmi výrazný. Komerční banka má totiž téměř poloviční počet klientů oproti první České spořitelně – konkrétně 2,3 milionu.

Významný rozdíl je i objemu spravovaných peněz. Komerční banka měla na konci prvního letošního čtvrtletí aktiva o objemu 1 283 miliardy korun.

Za Českou spořitelnou, která je na druhém místě, tak zaostává o více než 400 miliard korun.

Víc než milion klientů má 5 bank

Kromě třech zmíněných institucí jsou v České republice už jen dvě banky, které mají více než 1 milion klientů. Konkrétně to je:

První zmiňovaná naposledy hlásila 1,4 milionu klientů. Fio banka jich má lehce přes milion.

Na víc než milion klientů útočí i další banky

Do sestavy bank s více než milionem klientů se mohou brzy dostat i další finanční instituce.

Letos v únoru totiž oznámily spojení dvě významné banky na českém trhu, konkrétně Raiffeisenbank a Equa bank. 1. července 2021 pak Raiffeisenbank zaplatila sjednanou kupní cenu a stala se tak jediným akcionářem Equa bank.

K fúzi má podle posledního vyjádření dojít nejdříve v lednu 2022. Pro klienty se tedy do konce roku nic nemění.

Každopádně je už teď jasné, že pod hlavičkou Raiffeisenbank vznikne banka, která bude mít přes 1,1 milionu klientů. Equa bank totiž naposledy hlásila číslo 477 000 a Raiffeisenbank 680 000 klientů. Nová banka by tak mohla na pátém místě vystřídat Fio banku.

Spojení plánuje i Air bank a Moneta Money Bank

Pořadím bank může do budoucna zamíchat i plánované spojení Monety Money Bank s Air Bank.

Společně by totiž mohly sesadit Komerční banku z bronzové pozice. 1,4 milionu klientů Monety Money Bank by se totiž spojilo s 850 000 klientů Air Bank. Vznikla by tak nová finanční instituce, která by nyní třetí největší bance výrazně dýchala na záda.

U Komerční banky jsme navíc uvedli čísla za celou skupina. Samotná banka jich má 1,6 milionu, takže by v tomto porovnání třetí místo ztratila jistě.

Akcionáři fúzi zatím odmítli

Plánovaná fúze však zatím nemá zelenou od akcionářů, kteří koncem června na mimořádné valné hromadě Moneta Money Bank spojení neschválili. Problémem byla navrhovaná cena ze strany PPF.

Do budoucna je ale spojení spíš pravděpodobné. Záležet bude hlavně na tom, jak se k celé situaci postaví PPF.

Pro ni je obchod výhodný, protože by díky němu získala v Monetě Money Bank většinu. Přestože je to Moneta, kdo kupuje Air Bank.

Moneta Money Bank chce totiž za spojení z většiny zaplatit akciemi. Díky tomu by skupina PPF držela po fúzi přes 55 % nové banky. A mohla by o dalších krocích této společnosti prakticky neomezeně rozhodovat.

Nejziskovější banky? Žebříček zůstává stejný

Kromě počtu klientů a objemu spravovaných peněz je možné banky porovnávat ještě podle další parametru, a tím je jejich zisk.

I v tomto žebříčku se ale na prvních místech mnoho nemění. Pořadí je následovné:

  • Česká spořitelna hlásila za loňský rok zisk 10 miliard korun,
  • Československá obchodní spořitelna 8,5 miliardy korun
  • a Komerční banka 8,2 miliardy korun.

Tyto zisky jsou však výrazně nižší než v předchozích letech. Na špatných výsledcích se totiž podepsala pandemie nemoci Covid-19.

Má smysl vybrat si největší banku?

Pokud právě vybíráte, které bance svěříte své peníze, pamatujte, že velikost by neměla být hlavní kritériem.

Důležitější jsou hlavně poplatky, které si poskytovatelé účtují. Například za vedení účtu, za výběry z bankomatů nebo za platby v zahraničí. Proto si vždy nejdřív porovnejte aktuální nabídky pomocí srovnání účtů.

ANKETA k článku Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB"

Vybíráte banku dle její velikosti?
Počet odpovědí: 104

KOMENTÁŘE k článku Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat