Střechu, stěny, strop, okna nebo například dveře. To všechno kryje pojištění nemovitosti. Lidé si ho často pletou s pojištěním domácnosti, jenže na rozdíl od něj se vztahuje pouze na stavbu – tedy nemovitost. Jeho součástí není pojištění majetku. Pojištění domácnosti naopak řeší věci movité, tedy vybavení domu či bytu.
Do pojištění nemovitosti spadají také vedlejší stavby na pozemku. Zahrnuje tedy například:
Obecně platí, že pojištění bytu či rodinného domu kryje škody způsobené zloději, vandaly a živelnými událostmi. Konkrétně jsou to například:
Při sjednávání pojištění bytu či domu si ale musíte dát pozor na jednu věc. Rozlišujte povodeň a záplavu.
Při sjednávání smlouvy si proto pohlídejte, jestli pojistka myslí jen na povodně nebo jsou v ní započítané i záplavy. Ne každá pojišťovna je do smlouvy automaticky zahrnuje.
Jak stanovit pojistnou částku nemovitosti
Naprosto zásadní pro cenu pojištění nemovitosti je stanovení pojistné částky. Musí být taková, abyste za ni při úplném zničení svého domu dokázali na daném místě postavit dům nový.
Existují 3 typické způsoby, jak pojistnou částku nemovitosti stanovit.
Při stanovení pojistné částky svou nemovitost rozhodně nepodceňujte. Pokud to uděláte, váš dům či byt bude podpojištěný a pokud budete řešit jakoukoliv pojistnou událost, dostanete podstatně méně peněz.
Pojišťovna totiž v takových případech krátí pojistné plnění poměrnou částí.
Příklad: Když máte nemovitost pojištěnou na 2 000 000 Kč, ale její reálná hodnota jsou 4 000 000 Kč, dostanete v případě totální škody pouze 1 000 000 Kč. Pojišťovna krátí pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém jste nemovitost podpojistili.
Doporučení banky.cz:
Abyste neskončili bez střechy nad hlavou, řiďte se těmito pravidly:
Pro aktualizaci pojištění je nejjednodušší využít online kalkulačku pojištění nemovitosti. Získáte tak přehled o aktuálních nabídkách. Navíc pak pojištění nemovitosti sjednáte i online, aniž byste museli kamkoliv chodit.
V první řadě využijte kalkulačku pojištění nemovitosti. Díky ní získáte srovnání pojištění nemovitosti, ze kterých pak stačí vybrat to nejvýhodnější.
Cena pojištění nemovitosti se odvíjí od několika faktorů:
Stejně jako u pojištění domácnosti, také u pojištění bytu či domu doporučujeme k pojistce přidat i pojištění odpovědnosti. Vztahuje se například na případy, kdy
Toto pojištění se zpravidla vztahuje na všechny členy vaší rodiny. Platí tedy i v případech, že škodu způsobily vaše děti.
Při pojistné částce 2 000 000 Kč získáte pojištění odpovědnosti běžně za zhruba 500 Kč ročně.
Jakmile pojistku uzavřete, nezapomeňte, že s ní často získáváte různé asistenční služby. Většina pojišťoven je v současnosti nabízí zdarma i k základnímu pojištění.
S čím vším vám asistenční služby pomůžou? Například:
Nejrychlejší a nejjednodušší je sjednat pojištění nemovitosti online. Vše zvládnete z pohodlí svého křesla a nemusíte nikam chodit.
Jednoduše využijte naši kalkulačku pojištění nemovitosti. Zadejte do ní potřebné údaje a pak už si jen vyberte z nabídek to nejlepší pojištění nemovitosti a objednejte.
Stačí jen pár kliknutí a nemusíte se bát škody, kterou vám způsobí zloději, požár ani povodně.
Co když nebudu mít na svém autě povinné ručení?
V takovém případě po vás může Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vymáhat příspěvek za celou dobu, kdy vaše vozidlo povinné ručení nemělo. Výše příspěvku do fondu ČKP se přitom liší podle typu vozidla a pokuta se může výrazně prodražit (zejména u aut s vyšším objemem motoru).
Pokud navíc způsobíte nehodu a nemáte povinné ručení, musíte zaplatit škodu z vlastní kapsy. A to jak škodu na majetku, tak i za poškození zdraví. Například v případě trvalých následků se škody často pohybují i v řádech milionů korun.
Jestli nechcete auto v blízké době využívat a zbytečně platit zákonné pojištění vozidel, nezapomeňte jej vyřadit z provozu.
Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?
Pojištění nemovitosti kryje stavbu (tedy stěny, okna, střechu, stropy) bez vnitřního vybavení, jeho součástí tedy není pojištění majetku.
Pojištění domácnosti kryje škody vzniklé na věcech movitých – na vybavení domácnosti (nábytek, elektronika, koberce, záclony, oblečení, ceniny a další věci). Mezi pojištění domácnosti se mnohdy zahrnují i stavební součásti, jako jsou například plovoucí podlaha nebo kuchyňská linka. Kryje také věci uložené v garáži, sklepě a dalších vedlejších prostorech.
Jak si ověřím, jestli je moje nemovitost v povodňové zóně?
Ozvěte se nám a my to zjistíme. Každá pojišťovna stanovuje pojistné zóny jinak, proto se může stát, že někteří poskytovatelé vaši nemovitost do povodňové zóny zahrnou a další ne.
Poradíte mi i s pojištěním mobilního domu (mobilheim)?
Ano, rádi vám poradíme. Zdaleka ne každá pojišťovna totiž takové pojištění nabízí. Pokud jej potřebujete, určitě neváhejte a ozvěte se nám. Společně najdeme to správné pojištění.
Můžu si pojistit i rozestavěný dům?
Ano, můžete. Pojištění nemovitosti si sjednáte už od zahájení stavby. I na stavbě totiž hrozí poškození způsobené například povodní, záplavou, požárem, vichřicí, pádem stromu nebo vandalismem. Pojištění stavby se navíc většinou vztahuje i na stavební materiál a vybavení. Pojišťovna vám tak pomůže třeba v případě, že vám tyto věci ukradnou zloději.
Obecně platí, že je pojištění na rozestavěnou nemovitost levnější. Po zkolaudování proto musíte pojištění změnit na dokončenou nemovitost.
Moje pojišťovna mi nechce rodinný dům pojistit pro případ povodně, protože se prý nacházím v záplavové oblasti. Mám šanci ho pojistit někde jinde?
Určitě ano. Každá pojišťovna přistupuje k rizikům povodně jinak. Může se tedy stát, že některá pojišťovna vás proti povodni bez problému pojistí.
Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.
Roky vzorně platíte pojistku, ale když se něco stane, od pojišťovny dostanete zaplacenou jen část škody. Přesně tak vypadá typický příklad podpojištění. V praxi kvůli němu můžete prodělat i miliony korun.
Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.
Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.