Banky.cz Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti

Střechu, stěny, strop, okna nebo například dveře. To všechno kryje pojištění nemovitosti. Lidé si ho často pletou s pojištěním domácnosti, jenže na rozdíl od něj se vztahuje pouze na stavbu – tedy nemovitost. Jeho součástí není pojištění majetku. Pojištění domácnosti naopak řeší věci movité, tedy vybavení domu či bytu.

Do pojištění nemovitosti spadají také vedlejší stavby na pozemku. Zahrnuje tedy například:

 • rodinný dům (i rozestavěný),
 • byt v osobním vlastnictví,
 • družstevní byt,
 • bytový dům,
 • chatu a chalupu pro rekreaci,
 • samostatnou garáž,
 • bazén, zahradní domek, plot, skleník a další stavby na vašem pozemku.

Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

89% klientům najdeme výhodnější pojištění

Odesláním souhlasíte s obchodními podmínkami a se zpracováním osobních údajů.

Jaké škody pojištění nemovitosti řeší

Obecně platí, že pojištění bytu či rodinného domu kryje škody způsobené zloději, vandaly a živelnými událostmi. Konkrétně jsou to například:

Při sjednávání pojištění bytu či domu si ale musíte dát pozor na jednu věc. Rozlišujte povodeň a záplavu.

Při sjednávání smlouvy si proto pohlídejte, jestli pojistka myslí jen na povodně nebo jsou v ní započítané i záplavy. Ne každá pojišťovna je do smlouvy automaticky zahrnuje.

 

Jak stanovit pojistnou částku nemovitosti
Naprosto zásadní pro cenu pojištění nemovitosti je stanovení pojistné částky. Musí být taková, abyste za ni při úplném zničení svého domu dokázali na daném místě postavit dům nový.

Existují 3 typické způsoby, jak pojistnou částku nemovitosti stanovit.

 1. Výpočet pojišťovny – každá pojišťovna má interní kalkulačku pro pojištění nemovitosti. Díky ní dokáže odhadnout cenu, na kterou byste měli nemovitost pojistit. Záleží přitom na několika faktorech, jako jsou typ nemovitosti, její rozloha, lokalita a technické provedení.
 2. Cena stanovená pojistníkem – pokud víte, za jakou cenu by se dala nemovitost postavit v dané lokalitě od základu znovu, můžete si pojistnou částku stanovit sami.
 3. Odhad znalce – třetí možností je využít služeb znalce, který ocení vaši stavbu. Běžně se tento postup využívá při žádostech o hypotéku.

Proč si dát pozor na podpojištění

Při stanovení pojistné částky svou nemovitost rozhodně nepodceňujte. Pokud to uděláte, váš dům či byt bude podpojištěný a pokud budete řešit jakoukoliv pojistnou událost, dostanete podstatně méně peněz.

Pojišťovna totiž v takových případech krátí pojistné plnění poměrnou částí.

Příklad: Když máte nemovitost pojištěnou na 2 000 000 Kč, ale její reálná hodnota jsou 4 000 000 Kč, dostanete v případě totální škody pouze 1 000 000 Kč. Pojišťovna krátí pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém jste nemovitost podpojistili.

Doporučení banky.cz:

Abyste neskončili bez střechy nad hlavou, řiďte se těmito pravidly:

 1. Nemovitost, ve které bydlíte, si řádně pojistěte.
 2. Dobře zvažte rizika, která vám reálně hrozí.
 3. Jednou za čas si pojištění aktualizujte. Vyhnete se podpojištění a případnému krácení plnění. Pokud jste dům pojistili například před 10 lety, je pravděpodobné, že měl jinou hodnotu než dnes.
 4. Nové pojištění uzavřete na novou cenu. Tedy na cenu, za kterou jste schopní v daném místě a čase stejnou nebo srovnatelnou nemovitost pořídit znovu. Pokud vám například shoří dům, měli byste ho být schopní z pojistného postavit znovu.

Pro aktualizaci pojištění je nejjednodušší využít online kalkulačku pojištění nemovitosti. Získáte tak přehled o aktuálních nabídkách. Navíc pak pojištění nemovitosti sjednáte i online, aniž byste museli kamkoliv chodit.

 

Jak získat nejlevnější pojištění nemovitosti

V první řadě využijte kalkulačku pojištění nemovitosti. Díky ní získáte srovnání pojištění nemovitosti, ze kterých pak stačí vybrat to nejvýhodnější.

Cena pojištění nemovitosti se odvíjí od několika faktorů:

Na co při pojištění nemovitosti nezapomenout

Stejně jako u pojištění domácnosti, také u pojištění bytu či domu doporučujeme k pojistce přidat i pojištění odpovědnosti. Vztahuje se například na případy, kdy

Toto pojištění se zpravidla vztahuje na všechny členy vaší rodiny. Platí tedy i v případech, že škodu způsobily vaše děti.

Při pojistné částce 2 000 000 Kč získáte pojištění odpovědnosti běžně za zhruba 500 Kč ročně.

Pojištění nemovitosti nabízí i asistenční služby

Jakmile pojistku uzavřete, nezapomeňte, že s ní často získáváte různé asistenční služby. Většina pojišťoven je v současnosti nabízí zdarma i k základnímu pojištění.

S čím vším vám asistenční služby pomůžou? Například:

Jak pojistku sjednat

Nejrychlejší a nejjednodušší je sjednat pojištění nemovitosti online. Vše zvládnete z pohodlí svého křesla a nemusíte nikam chodit.

Jednoduše využijte naši kalkulačku pojištění nemovitosti. Zadejte do ní potřebné údaje a pak už si jen vyberte z nabídek to nejlepší pojištění nemovitosti a objednejte.

Stačí jen pár kliknutí a nemusíte se bát škody, kterou vám způsobí zloději, požár ani povodně.

Na co se nejčastěji ptáte u pojištění nemovitosti

Co když nebudu mít na svém autě povinné ručení?

V takovém případě po vás může Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vymáhat příspěvek za celou dobu, kdy vaše vozidlo povinné ručení nemělo. Výše příspěvku do fondu ČKP se přitom liší podle typu vozidla a pokuta se může výrazně prodražit (zejména u aut s vyšším objemem motoru).
Pokud navíc způsobíte nehodu a nemáte povinné ručení, musíte zaplatit škodu z vlastní kapsy. A to jak škodu na majetku, tak i za poškození zdraví. Například v případě trvalých následků se škody často pohybují i v řádech milionů korun.
Jestli nechcete auto v blízké době využívat a zbytečně platit zákonné pojištění vozidel, nezapomeňte jej vyřadit z provozu.

Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?

Pojištění nemovitosti kryje stavbu (tedy stěny, okna, střechu, stropy) bez vnitřního vybavení, jeho součástí tedy není pojištění majetku.
Pojištění domácnosti kryje škody vzniklé na věcech movitých – na vybavení domácnosti (nábytek, elektronika, koberce, záclony, oblečení, ceniny a další věci). Mezi pojištění domácnosti se mnohdy zahrnují i stavební součásti, jako jsou například plovoucí podlaha nebo kuchyňská linka. Kryje také věci uložené v garáži, sklepě a dalších vedlejších prostorech.

Jak si ověřím, jestli je moje nemovitost v povodňové zóně?

Ozvěte se nám a my to zjistíme. Každá pojišťovna stanovuje pojistné zóny jinak, proto se může stát, že někteří poskytovatelé vaši nemovitost do povodňové zóny zahrnou a další ne.

Poradíte mi i s pojištěním mobilního domu (mobilheim)?

Ano, rádi vám poradíme. Zdaleka ne každá pojišťovna totiž takové pojištění nabízí. Pokud jej potřebujete, určitě neváhejte a ozvěte se nám. Společně najdeme to správné pojištění.

Můžu si pojistit i rozestavěný dům?

Ano, můžete. Pojištění nemovitosti si sjednáte už od zahájení stavby. I na stavbě totiž hrozí poškození způsobené například povodní, záplavou, požárem, vichřicí, pádem stromu nebo vandalismem. Pojištění stavby se navíc většinou vztahuje i na stavební materiál a vybavení. Pojišťovna vám tak pomůže třeba v případě, že vám tyto věci ukradnou zloději.
Obecně platí, že je pojištění na rozestavěnou nemovitost levnější. Po zkolaudování proto musíte pojištění změnit na dokončenou nemovitost.

Moje pojišťovna mi nechce rodinný dům pojistit pro případ povodně, protože se prý nacházím v záplavové oblasti. Mám šanci ho pojistit někde jinde?

Určitě ano. Každá pojišťovna přistupuje k rizikům povodně jinak. Může se tedy stát, že některá pojišťovna vás proti povodni bez problému pojistí.

Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena