Banky.cz Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti

Střechu, stěny, strop, okna nebo například dveře. To všechno kryje pojištění nemovitosti. Lidé si ho často pletou s pojištěním domácnosti, jenže na rozdíl od něj se vztahuje pouze na stavbu – tedy nemovitost. Jeho součástí není pojištění majetku. Pojištění domácnosti naopak řeší věci movité, tedy vybavení domu či bytu.

Do pojištění nemovitosti spadají také vedlejší stavby na pozemku. Zahrnuje tedy například:

 • rodinný dům (i rozestavěný),
 • byt v osobním vlastnictví,
 • družstevní byt,
 • bytový dům,
 • chatu a chalupu pro rekreaci,
 • samostatnou garáž,
 • bazén, zahradní domek, plot, skleník a další stavby na vašem pozemku.

Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

89% klientům najdeme
výhodnější pojištění
POVINNÉ
Váš telefon


Jaké škody pojištění nemovitosti řeší

Obecně platí, že pojištění bytu či rodinného domu kryje škody způsobené zloději, vandaly a živelnými událostmi. Konkrétně jsou to například:

 • Požár, výbuch a imploze, pád letadla, rázová vlna, kouř, úder blesku.
 • Krupobití, srážky, vichřice, tíha sněhu, pád stromu, sesuv půdy.
 • Povodeň a záplava, zával, zemětřesení, sněhová lavina.
 • Vodovodní škoda, ztráta vody, mráz.
 • Vandalismus, loupežné přepadení, krádež vloupáním.
 • Náraz vozidla, rozbití skla, rozbití sanitárního zařízení, přepětí a podpětí, poškození fasády zvířaty, technická porucha.

Při sjednávání pojištění bytu či domu si ale musíte dát pozor na jednu věc. Rozlišujte povodeň a záplavu.

 • Povodeň je způsobená tím, že se rozlije voda z řeky, rybníku nebo například přehrady a zaplaví výš byt či dům. Nevztahuje se ale na případy, kdy vás vytopí přívalový déšť.
 • Pod záplavou se naopak skrývá vytopení srážkami. Ať už to jsou přívalové deště, tající sníh nebo bláto splavené deštěm.

Při sjednávání smlouvy si proto pohlídejte, jestli pojistka myslí jen na povodně nebo jsou v ní započítané i záplavy. Ne každá pojišťovna je do smlouvy automaticky zahrnuje.

 

Jak stanovit pojistnou částku nemovitosti
Naprosto zásadní pro cenu pojištění nemovitosti je stanovení pojistné částky. Musí být taková, abyste za ni při úplném zničení svého domu dokázali na daném místě postavit dům nový.

Existují 3 typické způsoby, jak pojistnou částku nemovitosti stanovit.

 1. Výpočet pojišťovny – každá pojišťovna má interní kalkulačku pro pojištění nemovitosti. Díky ní dokáže odhadnout cenu, na kterou byste měli nemovitost pojistit. Záleží přitom na několika faktorech, jako jsou typ nemovitosti, její rozloha, lokalita a technické provedení.
 2. Cena stanovená pojistníkem – pokud víte, za jakou cenu by se dala nemovitost postavit v dané lokalitě od základu znovu, můžete si pojistnou částku stanovit sami.
 3. Odhad znalce – třetí možností je využít služeb znalce, který ocení vaši stavbu. Běžně se tento postup využívá při žádostech o hypotéku.

Proč si dát pozor na podpojištění

Při stanovení pojistné částky svou nemovitost rozhodně nepodceňujte. Pokud to uděláte, váš dům či byt bude podpojištěný a pokud budete řešit jakoukoliv pojistnou událost, dostanete podstatně méně peněz.

Pojišťovna totiž v takových případech krátí pojistné plnění poměrnou částí.

Příklad: Když máte nemovitost pojištěnou na 2 000 000 Kč, ale její reálná hodnota jsou 4 000 000 Kč, dostanete v případě totální škody pouze 1 000 000 Kč. Pojišťovna krátí pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém jste nemovitost podpojistili.

Doporučení banky.cz:

Abyste neskončili bez střechy nad hlavou, řiďte se těmito pravidly:

 1. Nemovitost, ve které bydlíte, si řádně pojistěte.
 2. Dobře zvažte rizika, která vám reálně hrozí.
 3. Jednou za čas si pojištění aktualizujte. Vyhnete se podpojištění a případnému krácení plnění. Pokud jste dům pojistili například před 10 lety, je pravděpodobné, že měl jinou hodnotu než dnes.
 4. Nové pojištění uzavřete na novou cenu. Tedy na cenu, za kterou jste schopní v daném místě a čase stejnou nebo srovnatelnou nemovitost pořídit znovu. Pokud vám například shoří dům, měli byste ho být schopní z pojistného postavit znovu.

Pro aktualizaci pojištění je nejjednodušší využít online kalkulačku pojištění nemovitosti. Získáte tak přehled o aktuálních nabídkách. Navíc pak pojištění nemovitosti sjednáte i online, aniž byste museli kamkoliv chodit.

 

Jak získat nejlevnější pojištění nemovitosti

V první řadě využijte kalkulačku pojištění nemovitosti. Díky ní získáte srovnání pojištění nemovitosti, ze kterých pak stačí vybrat to nejvýhodnější.

Cena pojištění nemovitosti se odvíjí od několika faktorů:

 • Místo pojištění – adresa nemovitosti. Pokud jste teprve začali se stavbou a adresu ještě nemáte, stačí parcelní číslo.
 • Povodňová zóna – v případě, že chcete pojištění proti povodni, je potřeba u pojišťovny ověřit povodňovou zónu. Každá pojišťovna ji stanovuje jinak. Pokud vás tedy jedna pojišťovna odmítne proti povodni pojistit, neznamená to, že jinde neuspějete.
 • Rozloha nemovitosti v m2.
 • Rizika, proti kterým chcete pojistit.
 • Spoluúčast, jakou se podílíte uhrazení škody. O tuto výši se snižuje pojistné plnění. Vyšší spoluúčast vám ale přinese nižší platby pojistného. Běžně nabízené spoluúčasti jsou:
  • 500 Kč,
  • 1 000 Kč,
  • 3 000 Kč,
  • 5 000 Kč,
  • 10 000 Kč

Na co při pojištění nemovitosti nezapomenout

Stejně jako u pojištění domácnosti, také u pojištění bytu či domu doporučujeme k pojistce přidat i pojištění odpovědnosti. Vztahuje se například na případy, kdy

 • vytopíte souseda v paneláku,
 • někdo uklouzne na vašem chodníku,
 • na kolemjdoucího spadne ze střechy sníh
 • nebo v obchodě shodíte drahé zboží.

Toto pojištění se zpravidla vztahuje na všechny členy vaší rodiny. Platí tedy i v případech, že škodu způsobily vaše děti.

Při pojistné částce 2 000 000 Kč získáte pojištění odpovědnosti běžně za zhruba 500 Kč ročně.

Pojištění nemovitosti nabízí i asistenční služby

Jakmile pojistku uzavřete, nezapomeňte, že s ní často získáváte různé asistenční služby. Většina pojišťoven je v současnosti nabízí zdarma i k základnímu pojištění.

S čím vším vám asistenční služby pomůžou? Například:

 • Se zajištěním zámečníka, který vám otevře zabouchnuté dveře.
 • S objednáním opraváře, který vám spraví například nefunkční topení.
 • pozáruční opravou spotřebičů.
 • Se zajištěním náhradního ubytování v případě, že je váš byt či dům neobyvatelný kvůli pojistné události.

Jak pojistku sjednat

Nejrychlejší a nejjednodušší je sjednat pojištění nemovitosti online. Vše zvládnete z pohodlí svého křesla a nemusíte nikam chodit.

Jednoduše využijte naši kalkulačku pojištění nemovitosti. Zadejte do ní potřebné údaje a pak už si jen vyberte z nabídek to nejlepší pojištění nemovitosti a objednejte.

Stačí jen pár kliknutí a nemusíte se bát škody, kterou vám způsobí zloději, požár ani povodně.

FAQ

 • Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?

  Pojištění nemovitosti kryje stavbu (tedy stěny, okna, střechu, stropy) bez vnitřního vybavení, jeho součástí tedy není pojištění majetku.
  Pojištění domácnosti kryje škody vzniklé na věcech movitých – na vybavení domácnosti (nábytek, elektronika, koberce, záclony, oblečení, ceniny a další věci). Mezi pojištění domácnosti se mnohdy zahrnují i stavební součásti, jako jsou například plovoucí podlaha nebo kuchyňská linka. Kryje také věci uložené v garáži, sklepě a dalších vedlejších prostorech.

 • Jak si ověřím, jestli je moje nemovitost v povodňové zóně?

  Ozvěte se nám a my to zjistíme. Každá pojišťovna stanovuje pojistné zóny jinak, proto se může stát, že někteří poskytovatelé vaši nemovitost do povodňové zóny zahrnou a další ne.

 • Poradíte mi i s pojištěním mobilního domu (mobilheim)?

  Ano, rádi vám poradíme. Zdaleka ne každá pojišťovna totiž takové pojištění nabízí. Pokud jej potřebujete, určitě neváhejte a ozvěte se nám. Společně najdeme to správné pojištění.

 • Můžu si pojistit i rozestavěný dům?

  Ano, můžete. Pojištění nemovitosti si sjednáte už od zahájení stavby. I na stavbě totiž hrozí poškození způsobené například povodní, záplavou, požárem, vichřicí, pádem stromu nebo vandalismem. Pojištění stavby se navíc většinou vztahuje i na stavební materiál a vybavení. Pojišťovna vám tak pomůže třeba v případě, že vám tyto věci ukradnou zloději.
  Obecně platí, že je pojištění na rozestavěnou nemovitost levnější. Po zkolaudování proto musíte pojištění změnit na dokončenou nemovitost.

 • Moje pojišťovna mi nechce rodinný dům pojistit pro případ povodně, protože se prý nacházím v záplavové oblasti. Mám šanci ho pojistit někde jinde?

  Určitě ano. Každá pojišťovna přistupuje k rizikům povodně jinak. Může se tedy stát, že některá pojišťovna vás proti povodni bez problému pojistí.

Články o pojištění v pojišťovacím magazínu

Bonus k životnímu pojištění? Až půl milionu navíc za trvalé následky

1.11.2021, Autor: Jan Klusák

Lepší podmínky zaručující vyšší odškodnění a přitom za stejnou cenu. S takovou nabídkou životního pojištění přišly v minulých týdnech dvě pojišťovny. Jejich klienti tak mohou získat statisíce korun navíc.

Číst článek

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Číst článek

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

16.8.2021, Autor: Jan Klusák

Pojišťovny už vyřídily přes 45 % škod po silných bouřkách a řádění tornáda na jižní Moravě. Zatím vyplatily 1,1 miliardy korun. Celkově ale počítají s tím, že lidem zaplatí zhruba 5x tolik.

Číst článek
Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Dotazy k pojištění v naší poradně

Ukončení životního pojištění

18.1.2022

Dobrý den, dne 15.3. 2022 mi končí AXA investiční životní pojištění. Jak mám dále postupovat?Výpovědní lhůta apod. a kam se obrátit? Hezký den

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, doporučuji kontaktovat přímo Axa pojišťovnu, požádat o ukončení životního pojištění a domluvit se na formě výplaty. 

Číst článek

Mohu sama vypovědět životní pojištění?

17.1.2022

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné sama vypovědět smlouvu životního pojištění, která je sjednána prostřednictvím finančního poradce. S poradcem si moc nerozumíme a není ochotný mi smlouvy zrušit. Mohu tak zajít na pobočku dané pojišťovny a zrušit smlouvu sama? Jednalo by se o zrušení do 2 měsíců od uzavření smlouvy. Moc děkuji

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, smlouvu můžete zrušit sama a kdykoliv. Finanční poradce Vám smlouvu zrušit nechce, protože z vás má tučnou provizi, o kterou by přišel. Velmi pravděpodobně však přijdete o již vložené částky (což může být stále výhodnější než si spořit v takto nevýhodném produktu). Životní pojištění je dobré pro krytí rizik (úmrtí, úraz), ale zcela nevhodné ke spoření.

Číst článek

Pojišťovna mě nechce pojistit

12.1.2022

Dobrý den, jsem v insolvenci a Česká pojišťovna mi zrušila pojistku na podnikání, i když jsem jí řádně platil a neměl jsem žádné škodní události. Je na českém trhu pojišťovna, jenž by mne na podnikání jenž mám soudem povolené a je mým jediným příjmem pojistila? Jak se bránit proti vypovězené pojistce ze strany České pojišťovny?

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, Česká pojišťovna nemá povinnost vás pojistit. Proti vypovězení pojistky se tak bránit nelze (pokud tak bylo učiněno v souladu se smluvními podmínkami). Vyplňte prosím poptávku v sekci pojištění - pokusíme se Vám pojišťovnu najít.

Číst článek
Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 2000 přehledně členěných dotazů