Nízké pojistné
částky a spousta nepojištěných domů a bytů. Tak to v současnosti vypadá na trhu
s pojištěním nemovitostí a domácností. Nepojištěný nebo špatně pojištěný
majetek vás přitom může stát miliony. A stačí jen elektrický výboj, zásah
blesku nebo návrat z dovolené zakončený pohledem na vypáčené dveře.
Přestože do zařizování domu nebo bytu věnují lidé spoustu peněz a úsilí, na jeho zabezpečení často příliš nemyslí. A netýká se to jen moderních prostředků, které vás ochrání před řáděním zlodějů, ale také pojištění majetku.
Právě to vám dokáže nahradit škody způsobené počasím, poruchami v elektrorozvodech nebo vandaly.
Abyste svůj domov ochránili, nebo alespoň dokázali co nejlépe řešit vzniklé škody, potřebujete pojištění majetku. Můžete jej rozdělit na 2 části.
A které z nich zvolit? Ideálně obě.
Každé totiž řeší něco jiného.
Než pojištění uzavřete, měli byste vědět, že se nevztahuje pouze na váš dům nebo vybavení, které v něm máte.
Do pojištění nemovitosti můžete zahrnout i další stavby, které jsou na vašem pozemku. Tedy například bazén nebo samostatně stojící garáž. Stejně tak do něj můžete započítat i chatu či chalupu.
V pojišťovacím slangu se takovým nemovitostem říká vedlejší stavby. Pokud chcete, aby pojištění myslelo i na ně, musíte je ve smlouvě jako vedlejší specifikovat a stanovit pro ně pojistnou částku zvlášť.
Některé pojišťovny u nich totiž mají automaticky nastavený limit plnění. Zpravidla to bývá zlomek z hodnoty hlavní stavby (například 10 %), a to nemusí vždycky stačit.
Pozor ale dejte ještě na jednu věc. Pokud máte například garáž stavebně propojenou s domem, není to už vedlejší stavba. Počítá se do stavby hlavní. V takovém případě nezapomeňte její hodnotu přičíst k ceně domu.
A mimochodem, do pojištění hlavní stavby jsou automaticky započítané i přípojky inženýrských sítí na celém pozemku.
Zmínili jsme, že pojištění domácnosti zahrnuje prakticky veškeré vybavení. Od nábytku a elektrospotřebičů až po knížky nebo peníze. A týká se i výbavy, kterou máte například v garáži, nebo věcí uložených v kufru auta.
Oba druhy pojištění se tak navzájem doplňují. A oba dokáží váš majetek chránit před podobnými riziky. Jsou to například:
Neznamená to ale, že se před všemi nebezpečími skutečně pojistit musíte. Naopak si raději předem dobře promyslete, jaké škody vám opravdu hrozí.
Pokud například bydlíte v 8. patře panelového domu, nemusíte se asi bát pádu stromu. A naopak v rodinném domě vám většinou nehrozí, že by vás vyplavil soused. Spíš oceníte, když vám pojišťovna zaplatí věci, které vám ukradnou z (oploceného) pozemku.
Právě od škod, proti kterým se chcete pojistit, se odvíjí cena pojištění. Kromě toho závisí také na:
Právě poslední bod je naprosto zásadní. Pokud chcete, aby vám pojišťovna škodu skutečně zaplatila v plné výši, nesmíte pojistnou částku podceňovat.
Určitě se ji nesnažte podhodnocovat – ušetříte tak možná pár set korun ročně, jenže na tom můžete prodělat miliony koruny!
A vůbec nepřeháníme!
Pokud svou nemovitost nebo vybavení domácnosti podhodnotíte, pojišťovna vám výplatu pojistného plnění zkrátí. A to stejným poměrem, jakým se liší pojistná částka a skutečná hodnota majetku.
V praxi to vypadá zhruba takto:
A stejný princip platí také u pojištění domácnosti.
Je proto důležité hned na začátku správně stanovit hodnotu domácnosti i nemovitosti (s tím vám pomůže pojišťovna nebo znalecký odhad). A také nejméně jednou za 5 let pojistnou částku přehodnotit.
Cena nemovitostí totiž zpravidla roste. A stejně tak se rozrůstá i vybavení domácnosti a jeho hodnota. Proto je potřeba pojistku pravidelně upravovat.
Správně byste měli mít nemovitost i domácnost pojištěné tak, abyste v případě totální škody dokázali z peněz od pojišťovny vše nahradit. Tedy například postavit v dané lokalitě nový srovnatelný dům a pořídit si stejné vybavení, jaké jste měli.
Při počítání pojistné částky nezapomeňte na sublimity. Tedy na limity pojistného plnění, které se týkají konkrétních škod nebo určitého vybavení.
Typicky pojišťovny nastavují sublimity například na:
Pojišťovna přitom může automaticky nastavit sublimit na krádež či poškození elektroniky na 30 000 korun. A pokud jen vaše televize stála 35 000 korun, je jasné, že to stačit nebude.
Také sublimity proto nastavte tak, aby odpovídaly vašim potřebám.
Jakmile si stanovíte rizika, která chcete pokrýt, pojistnou částku a další parametry, pusťte se do výběru. Pomůže vám s tím naše srovnání pojištění domácnosti nebo kalkulačka pojištění nemovitosti.
Počítejte ale s tím, že nabídky se můžou výrazně lišit. Mimo jiné proto, že řada pojišťoven využívá „balíčky”, které zahrnují různé druhy škod. Může se stát, že u některé pojišťovny si vystačíte s jedním, zatímco u jiné jich budete potřebovat víc.
Zároveň v nich může být pojištění proti škodám, které vám nehrozí.
V takovém případě je nejlepší, když si necháte vypracovat individuální nabídku. Porovnáme za vás nabídky jednotlivých pojišťoven.
Podle vašich požadavků sestavíme nejvýhodnější nabídky od všech pojišťoven, ze kterých si vyberete tu nejlepší. Nebudete tak odkázáni na nabídku jednoho nebo dvou poskytovatelů a získáte přehled o celém trhu.
Pamatujte přitom, že správně nastavená pojistka vám dokáže výrazně pomoct s řešením škod. I těch největších.
Dům za vás sice znovu nepostaví a neposkládá z popela ani vaši sbírku známek, ale dá vám peníze, za které si veškerý majetek znovu pořídíte.
Stačí jen při výběru pojistky myslet na několik základních věcí:
Pomůžeme vám vybrat nejvhodnější pojištění majetku podle vašich potřeb. Ušetříte tak hodiny, které byste strávili studováním nabídek jednotlivých pojišťoven. A nebude vás to stát ani korunu!
Krádež, požár nebo třeba povodeň. To jsou jen některé příčiny, které vás mohou připravit o majetek a způsobit vám i milionové škody. Jak je nahradit? Pomůže vám pojištění domácnosti. Stačí jen maličkost – správně ho sjednat a nastavit.
Víc než 50 000 korun za základní ošetření zlomené ruky, čtvrt milionu za operaci slepého střeva nebo přes půl milionu korun za převoz zpátky do České republiky. Tak vysoko šplhají ceny za zdravotní péči v Evropě. Podobnou částku nechce ze svého platit asi nikdo. Abyste se tomu vyhnuli, stačí málo – vybrat si správné cestovní pojištění.
Výdaje na opravu nemovitosti zničené požárem, povodní nebo vichřicí se mohou vyšplhat do milionových částek. Poradíme vám, jak nemovitost správně pojistit, na jaká rizika nesmíte zapomenout, jak vysokou zvolit pojistnou částku a jak předejít podpojištění nemovitosti.
Stačí se jen na chvíli zamyslet… A přehlédnete protijedoucí auto, nedotáhnete kohoutek s vodou nebo v obchodě zakopnete o schod a spadnete do regálu s vystavenou elektronikou. A škody za statisíce nebo dokonce miliony korun jsou na světě. Právě proto je tu pojištění odpovědnosti, které je zaplatí za vás. Podívejte se, jak ho vybrat.
Mám se soustředit na cenu, rozsah pojištění, nebo spíš na spoluúčast? Podobnou otázku si klade skoro každý řidič, který si potřebuje sjednat havarijní pojištění. Podívejte se proto, jak při výběru pojištění vozidla postupovat.
KOMENTÁŘE k článku Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: jak se liší a na co si musíte dát pozor
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.