Banky.cz Banky.cz Chráněný účet

Účet chráněný před exekucí - kdy pomůže dlužníkům a kdy věřitelům?

Od 1.7.2021 si můžeme nechat v bance založit tzv. chráněný účet, na který exekutor nedosáhne, nedokáže z něj nic zabavit. Na první pohled to vypadá spíš jako pohádka - mít účet, kam exekutor nesmí. Pohádka to ale není, chráněný účet před exekucí opravdu ochrání, i když zdaleka ne všechno. Jak je to s chráněným bankovním účtem pro dlužníky, co dokáže před exekutorem nedobytně uzamknout? Kdo si může nechat založit chráněný účet a jak postupovat, dá se z něj pak třeba platit kartou? Kolik stojí chráněný účet a kdy bude dlužníkovi zrušen? To je spousta otázek, na něž je vhodné znát odpovědi ještě předtím, než se do banky pro založení chráněného účtu vydáte.

Články o bankovnictví

Pozor na účet. Hackerských útoků přibývá

Pozor na účet. Hackerských útoků přibývá

25.10.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Počet útoků na bankovní účty letos strmě vzrostl. Za první pololetí jich bylo tolik co za celý loňský rok. Vyplývá to z dat České bankovní asociace.

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

11.9.2021, Běžný účet, Autor: Lenka Rutteová

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si účet založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

1.9.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Představte si, že jdete s kolegy na oběd, který zaplatíte dohromady za ostatní. A dřív, než se vrátíte do práce, už máte od všech peníze poslané. Aniž byste jim museli diktovat číslo účtu. K platbě totiž použili vaše mobilní číslo, které měli uložené v kontaktech.Poradna banky.cz - ptáte se

ILČ

#15680, Přestala mi fungovat platební karta, Běžný účet, 22.10.2021

Dobrý den, bezkontaktní platební karta přestala reagovat při placení bezdotykově a je nutné ji zasunout do zařízení aby reagovala na platbu. Nevím jestli jsem se správně vyjádřil. Děkuji

Dobrý den, vyjádřil jste se správně, ale na špatném místě. Nefunkční platební kartu je třeba reklamovat u vaší banky, resp. požádat o vydání nové.

H

#15666, Výběr z bankomatu DCC, Běžný účet, 21.10.2021

Dobry den, jedna se mi o vyber z bankomatu (bankomat v CR) a to s kartou vydanou v zahranici (Velka Britanie). Pro me je vyhodnejsi si vybrat vyber bez prevodu (teda kurz me banky). Muzete prosim objasnit co je teda DCC (stale situace pouziti platebni karty vydane v U.K. a jeji pouziti v bankomatu v CR, pro vyber cz korun). Jedna se teda o 1 nebo 2 ruzne veci. Co vse muze bankomat nabizet - po zasunuti karty - s prevodem/bez prevodu a DCC. Dekuji predem za objasneni. 

Dobrý den, DCC (Dynamic currency conversion) znamená, že se pro výběr hotovosti z bankomatu použije kurz provozovatele bankomatu a nikoliv kurz vaší banky. Při výběru z bankomatu máte vždy volbu "s/bez DCC". 

MS

#15645, Speciální požadavky na účet, Běžný účet, 19.10.2021

Dobrý den, pátrám po možnosti vložení financí na účet s podmínkou, že na ně budou moct "sáhnout" pouze a výhradně dvě domluvené osoby společně. Ani podmínky zřízeného účtu by nemohla měnit samostatně jedna z uvedených osob. Tím pádem by nebyla zřízena platební karta ani zprovozněno internetové bankovnictví. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, jedná se o poměrně komplikovaný požadavek, kterému velmi pravděpodobně většina bank nevyjde vstříc (určitě ne retailové klientele). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 600 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR