Banky.cz Banky.cz Chráněný účet

Účet chráněný před exekucí - kdy pomůže dlužníkům a kdy věřitelům?

Od 1.7.2021 si můžeme nechat v bance založit tzv. chráněný účet, na který exekutor nedosáhne, nedokáže z něj nic zabavit. Na první pohled to vypadá spíš jako pohádka - mít účet, kam exekutor nesmí. Pohádka to ale není, chráněný účet před exekucí opravdu ochrání, i když zdaleka ne všechno. Jak je to s chráněným bankovním účtem pro dlužníky, co dokáže před exekutorem nedobytně uzamknout? Kdo si může nechat založit chráněný účet a jak postupovat, dá se z něj pak třeba platit kartou? Kolik stojí chráněný účet a kdy bude dlužníkovi zrušen? To je spousta otázek, na něž je vhodné znát odpovědi ještě předtím, než se do banky pro založení chráněného účtu vydáte.

Články o bankovnictví

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

7.7.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přesně 10 let uplynulo v červnu od první bezkontaktní platby kartou v České republice. Za tu dobu zažil tento způsob placení veliký boom – v současnosti ho využívá 96 % obyvatel. Sahají přitom po bezkontaktní platební kartě, telefonu nebo hodinkách, už brzy ale budou platit i prstenem.

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

9.6.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přijít do banky, vyndat z peněženky hotovost a předat ji pokladní. Taková scéna může být už brzy minulostí. Banky totiž čím dál častěji ruší na svých pobočkách pokladny a nahrazují je vkladovými bankomaty – tedy vkladomaty.

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

27.4.2021, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Většina bank nabízí mimo korunového účtu i běžný devizový účet. Kromě eur a dolarů jsou populární též rubly, franky a libry. Poradíme, kdy se Vám vyplatí cizoměnový účet.Poradna banky.cz - ptáte se

KT

#14898, Disponent vybral peníze z účtu před smrtí zůstavitele, Běžný účet, 23.7.2021

Dobrý den, mám prosím dotaz. Jak je tomu v případě, kdy člen rodiny má kartu a dispoziční právo, aby v době nemoci pomohl např. svému sourozenci. Ten zemřel a dva dny před smrtí byla z účtu vybrána 2x velká suma (několika statisíc) tak, aby v příp. blokace účtu nepřešlo toto do dědického řízení. To už proběhlo a při přepisování účtu se na toto přišlo. Může s tím dědic něco dělat? Vadí mi mimo jiné také to, že byl okraden vlastně umírající člověk, který důvěřoval. Dříve se k tomu nikdo nedostal. Děkuji.

Dobrý den, s tímto bohužel mnoho nenaděláte. Byť bylo jednání disponenta z morálního hlediska značně pokulhávající, jednalo se o svobodné rozhodnutí zůstavitele (umožnit disponentovi vybrat kdykoliv libovolné množství peněz). 

F

#14897, Blokace účtu v exekuci, Běžný účet, 23.7.2021

Dobrý den přeji, chtěl jsem se zeptat, jak dlouho může banka držet zablokovaný účet, když mám exekuci zaplacenou. Mám dva účty, jeden mi odblokovali, ale u KB banky je furt zablokovaný. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den, banka sama od sebe účet odblokovat nemůže - musí vyčkat na pokyn exekutora. Odblokování účtu urgujte u exekutora, který Vám účet zablokoval.

L

#14886, Banka si započetla dluh vůči zůstatku na účtu, Běžný účet, 21.7.2021

Zdravím, chci se zeptat, na mém účtu mám kontokorent, vyčerpaný z minulého měsíce -20 000 Kč. Na tento účet přišly sirotčí důchody děti, celkem 16 000 Kč. Tedy aktuálně zůstatek cca -3 000 Kč. Jsem v insolvenci a tím pádem nemůžu tyto důchody na jména děti prý požadovat zpět, jelikož v insolvenci nelze kontokorent používat. Je nějaká šance, jak tyto peníze určené přímo na jména děti získat zpět?

Dobrý den, banka může dle smluvních podmínek započíst dluh oproti zůstatku na účtu. Navrácení peněz byste se tak musel domáhat soudní cestou s tím, že stržené peníze Vám nenáležely. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 14 900 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR