Banky.cz Banky.cz Banky v ČR Česká národní banka
ČNB (Česká národní banka)

ČNB (Česká národní banka)

  Web: www.cnb.cz
  Adresa: Na Příkopě 28, 115 03 Praha 1 
  IČ: 48136450 
  SWIFT: CNBA CZ PP 
  Kód banky: 0710 
  Na českém trhu:  
  SROVNEJTE PRODUKTY S AKTUÁLNÍ NABÍDKOU OSTATNÍCH BANK

  O bance ČNB (Česká národní banka)

  ČNB je ústřední (centrální) bankou České republiky a orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb. (pdf, 233 kB), o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů, a dalšími právními předpisy. Je právnickou osobou veřejného práva se sídlem v Praze. Sedm regionálních zastoupení se nachází v Praze, Ústí nad Labem, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Brně a Ostravě. S vlastním majetkem, včetně devizových rezerv, hospodaří ČNB s odbornou péčí. Do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona.

  ČNB je součástí Evropského systému centrálních bank a podílí se na plnění jeho cílů a úkolů. Dále je součástí Evropského systému dohledu nad finančními trhy a spolupracuje s Evropskou radou pro systémová rizika a evropskými orgány dohledu nad finančními trhy.

  Nejvyšším řídicím orgánem ČNB je bankovní rada, jejímiž členy jsou guvernér, dva viceguvernéři a čtyři další členové bankovní rady. Všechny členy bankovní rady jmenuje prezident republiky na nejvýše dvě šestiletá období.

  Podle článku 98 Ústavy ČR a v souladu s primárním právem EU je hlavním cílem činnosti ČNB péče o cenovou stabilitu. Dosažení a udržení cenové stability, tj. nízkoinflačního prostředí v ekonomice, je trvalým příspěvkem centrální banky k vytváření podmínek pro udržitelný hospodářský růst. Předpokladem účinnosti měnových nástrojů vedoucích k cenové stabilitě je nezávislost centrální banky. ČNB dále pečuje o finanční stabilitu a bezpečné fungování finančního systému v ČR. Za tímto účelem vytváří makroobezřetnostní politiku tím, že identifikuje rizika ohrožení stability finančního systému a přispívá k jeho odolnosti. Rovněž podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády a hospodářské politiky v Evropské unii, pokud není tento vedlejší cíl v rozporu s cílem hlavním.

  V souladu se svým hlavním cílem ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí a dohlíží na peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a směnárnami. K zajištění stanovených úkolů ČNB zpracovává a vytváří statistické informace. Jako ústřední banka poskytuje ČNB bankovní služby státu a veřejnému sektoru. Vede účty organizacím a osobám napojeným na státní rozpočet. Na základě dohody s Ministerstvem financí provádí v souladu s rozpočtovými pravidly operace spojené s emisemi státních dluhopisů a investicemi na finančních trzích.

  Dotazy v poradně k ČNB (Česká národní banka)

  JV

  #4590, Poškozený šek, Banka, 17.4.2018

  Dobrý den. Přišel mi bankovní šek z USA, ale bohužel se mi při vybalování z obálky natrhl. Nejsou poškozeny žádné kódy a čísla. Chtel bych se zeptat, zda to vadí nebo ne? Děkuji moc za odpověď.

  Dobrý den, poškozené šeky zpravidla banky neproplácí. Bude zřejmě záležet na směrnicích či vůli úředníka v té které bance.
  Např. ČSOB v podmínkách uvádí: „Šeky nečitelné, poškozené nebo šeky, které nebyly šekovníkem proplaceny, vrací banka klientovi. Padělané a pozměněné šeky je banka povinna zadržet, o čemž Klientovi vystaví potvrzení.“ Zákon směnečný a šekový (č.191/1950 Sb.) výslovně poškození šeku nezmiňuje. Tj. lze-li váš natržený šek šetrně opravit, můžete s ním pak zkusit štěstí v bance.
  Na rozdíl od šeků by kterákoliv banka neměla odmítnout přijmout poškozenou bankovku. Resp. konečným arbitrem ve zkoumání poškozené bankovky je Česká národní banka, která má v česku 4 pobočky využitelné i občany.

  L

  #2886, Broker Consulting, Podvod, 7.7.2016

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost řešení svého problému. Před 10 lety jsem byla podvedena fin. poradcem renomované firmy Broker Consulting s následkem zmařené investice do firmy Immofinanz. Poradce místo mne vyplňoval dotazník, kam napsal, že jsem zkušený investor, neboť mám prý stav.spoření - byla jsem oklamána tím, že mi investice byla prezentována jako druh spoření na důchod. Byl mi slibován zisk v bezrizikovém produktu atd. Podle informace poradce se může trh zahýbat např. o 10 %, ale v dlouhodobém horizontu vždycky akcie vydělávají. I když jsem zdůrazňovala, že o vložené prostředky nechci přijít, byla jsem uklidňována, že nic podobného nehrozí. Nyní, kdy jsem přišla o téměř celou vloženou částku a ještě jsem musela navíc zaplatit vstupní poplatek a poplatek za vedení účtu to se mnou nikdo nechce řešit. Poradce má prý zakázáno se mnou mluvit, právní oddělení Broker Consulting píše, že má stížnost je nedůvodná a že jsem podepsala dotazník, kde je uvedeno, že hodnota investice se může snížit, tj. ve výkladu poradenské firmy totéž, co ztratit vše. Navíc se ve firmě Immofinanz děly věci, kvůli nimž byla vyšetřována policií. I když jsem kvůli tomu volala svému poradci ve chvíli, kdy začaly akcie prudce klesat, zase jsem byla jen uklidňována, že nic nehrozí a přitom v Rakousku byla na Immofinanz podána akcionáři hromadná žaloba. Můj poradce mne o ničem neinformoval a přerušil se mnou veškerý kontakt. Než se investice (nemám jen jednu) dostaly do ztráty, tak mi poradce pravidelně volal, ale pak ztratil o mne zájem. Obrátila jsem se na ombudsmana, ale ten to neřeší. Ani Česká národní banka mi nepomohla. Myslíte, že by pro mne bylo nějaké řešení ? Nejde mi už o žádné zhodnocení peněz, ale jen o vrácení vložených prostředků. Předem děkuji za radu ! L.K.

  Dobrý den,

  pokud jste skutečně podepsala dotazník, kde jste byla vykreslena jako poučený investor uvědomělý možné ztráty, pak Vám bohužel není pomoci. Tímto aktem jste dala poradci písemný důkaz, že všemu 100% rozumíte. Je jedno, kdo dotazník vyplnil - důležitý je Váš podpis. Kdybyste nepodepsala takovýto dotazník, pak by pomoc byla snadná - šlo by nárokovat škodu či podat podnět ČNB k prošetření. 

  Osobně jsem ještě neviděl nikoho, komu by finanční poradce dobře poradil. Nikdo to s Vašimi financemi nemůže myslet upřímněji než Vy sama. Svěřovat své finance cizím lidem je poměrně nerozumné. Viz náš článek Finanční poradenství po Česku. Pokud poradce neplatíte přímo Vy sama, ale je placen provizně od prodaného kusu, pak Vám bude doporučovat vždy takový produkt, ze kterého má nejvyšší provizi. A nejvyšší provize bývají z nejvíce neprodejných produktů, které jsou špatné.

  M

  #2706, Platná licence, Banka, 21.4.2016

  Dobry den, jak muzu zjistit jestli banka ma platnou licenci?

  Dobrý den,

  seznam bank (a jiných regulovaných subjektů - pojišťovny, etc.) s platnými licencemi je k dispozici na webu regulátora finančního trhu - ČNB (Česká národní banka).

  J

  #1798, Dotaz na banku, Banka, 18.2.2015

  Dobrý den. Řeším už delší čas jednu zaležitost.Otec žije v zahraničí a po nehodě zůstal ochrnutý a není schopen žádného transportu( pro jistotu to máme potvrzeno i lékařem)..Má účet u Reiffeisen Banky u nás v Čr.Měl svou bankovní poradkyni,která znala jeho stav a vyšla vstřict,když bylo třeba.Bohužel mu byla přidělena nova a nebyla schopna dát potřebné informace po telefou,což je pochopitelné.Tak jsme se rozhodli řešit to plnou mocí.Byla jsem na pobočce jak máme postupovat,když je situace jaká je.Jeden zaměstnanec byl moc ochotný a poslal mi elektronicky jejich formulář.Generální plnou moc banka neakceptuje.Ten jsme nechali přeložit a u notáře v Rakousku ověřit.Notář s překladatelkou nám zapečetil formulář v Českém jazyce jelikož to je do Čr. Dnes sem byla v bance s dotazem zda nemám náhodou jít i pro rázitko k notaři u nás v Čr. a po těch útrapách mi sdělili,že to chcou v nemčině (nechápu) a apostilu ve Francoužtině.A ještě k tomu,že mám špatný formulář.Je pouze jejich interní,který jsem vůbec neměla dostat do rukou a když jsem se ptala zda mi tedy může dát jiný,správný tak mi paní odpověděla,že ne.Mohla bych si stěžovat na chybně podané informace bankou?Bylo to velmi nákladné a asi ješté bude.Pokud by jste mohl poradit,byla bych ráda.Dékui Vám. Juřičková

  Dobrý den,

  Váš případ je poměrně unikátní, a tedy pro něj není žádný precedent z minulosti. Čeho chcete stížností dosáhnout - uhrazení vynaložených nákladů? Česká národní banka coby dohledový orgán nad bankovním trhem může s bankou zahájit řízení a nějak ji případně sankcionovat, ale Vám náhradu přiznat stejně nemůže, tedy by byl nutný soud/občanskoprávní spor. Jak v případě sankcí tak vymáhání náhrady škody soudně je třeba mít veškeré chybné pokyny od banky (vedoucí ke způsobené škodě) velmi dobře zdokumentované, jinak je to bez šance na úspěch. Přidejte k tomu pomalou vymahatelnost práva v ČR a své další úsilí a výsledkem je, že se stížnosti bohužel nevyplatí.

  Proto bych doporučil se zkusit obrátit na interního ombudsmana Raiffeisenbank či centrálu, kde by se co nejlépe popsaly chybné kroky pracovníků banky a způsobená škoda.

  Nebylo by případně jednodušší vše vyřešit přes internetbanking ze zahraničí? Pro pouhý převod z účtu by to jistě bylo pro všechny zúčastněné pohodlnější řešení.

  AV

  #558, Dotaz v bankovní poradně, , 12.12.2012

  Dobrý den, Žádám o informaci, zda by bylo možné ve vaší bance vyměnit poškozené eurobankovky a za jakých podmínek. Jedná se o poškození ohořením ve vrchní části uprostřed. Cca ohoření v průměru 0,5 mm. Jde o bankovky 100, 50 a 20 euro v hodnotě 13.000,-Kč. Za vaší odpověď předem děkuji. Arnošt Véle

  Dobrý den,

  nejsme banka, ale pouze bankovně poradenský portál.

  Poškozené bankovky mění vždy centrální banka, která bankovky vydala Tedy v případě CZK mění poškozené bankovky a mince Česká národní banka, v případě EUR se budete muset podívat do zahraničí.

  Vybrané české banky vykupují poškozené bankovky cizích měn za poplatek dle druhu měny a rozsahu poškození.

  Články o ČNB (Česká národní banka)

  Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

  Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

  4.11.2019, Hypotéka

  …pohled tak výrazné, projevují se v celém přístupu lidí kpůjčkám na bydlení. Co upravily loňsképokyny ČNBNejprve si ale zopakujeme, co přesně Česká národní bankaloni změnila. Stanovila totiž jasné hranice pro: DTI (debt to income) – poměr celkového dluhužadatele vůči čistému ročním…

  Propad hypoték v září výrazně zrychlil. Úroky jsou nejnižší za poslední rok a půl

  Propad hypoték v září výrazně zrychlil. Úroky jsou nejnižší za poslední rok a půl

  28.10.2019, Hypotéka

  … současné situace jsou stálestejné. Příliš drahé nemovitosti a zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték,se kterým v minulých letech přišla Česká národní banka. Tyto faktory vedou k tomu, že lidé nedosáhnouna takový úvěr, který potřebují. Stále častěji proto o půjčku na bydlení z…

  Skoro polovina žadatelů o hypotéku jsou singles. A zřejmě jich bude přibývat

  Skoro polovina žadatelů o hypotéku jsou singles. A zřejmě jich bude přibývat

  9.10.2019, Hypotéka

  …o jen mírněTrochu překvapivě se na zájmu singles o vlastní bydlenínijak zásadně neprojevila ani loňská a předloňská opatření centrální banky.Česká národní banka přitom už před dvěma lety zrušila 100% hypotéky a omezilapočet těch, které pokrývají víc než 80 % z ceny zastavené nemov…

  ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

  ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

  19.4.2017, Aktuálně

  …akmile spekulant poptá eura a prodá koruny, dojde k oslabenínaší měny. To jsou dvě hybné síly, které jdou proti sobě.Na neutrální půdě stojí Česká národní banka, která dohlíží na stabilitu měny abude případnými dalšími intervencemi bránit prudkému posilování či oslabováníkoruny. V…

  Nová česká banka a další aktuality ze světa financí

  Nová česká banka a další aktuality ze světa financí

  26.10.2016, Banka

  …ravděpodobně tunelována. Říjen byl na novinky ze světa tuzemského bankovnictví skutečně bohatý. Záložna Creditas získala bankovní licenci Česká národní banka udělila největší tuzemské záložně Creditas bankovní licenci. Družstvo se změní na banku od 1/1/2017. Zcelkem 3 záložen, …  Rychlé odkazy

  Banky v ČR