Banky.cz Hypotéka na chatu

Hypotéka na chatu

Specifická. A s řadou omezení. I tak se můžete dívat na hypotéku na chatu či chalupu. Žádáte totiž o půjčku na objekt, který neslouží k trvalému bydlení, a proto jsou banky opatrnější. Nabízejí méně peněz (LTV je zpravidla do 80 %, víc nabízí jen někteří poskytovatelé) a chata musí splňovat řadu podmínek.

Základní podmínky hypotéky na chatu

Zatímco hypotéku na dům či byt nabízí prakticky všechny banky na českém trhu, u hypotéky na chatu či chalupu to tak není. Někteří poskytovatelé se soustředí pouze na půjčky na trvale obývané nemovitosti.

Jenže rekreační objekty takovým typem nemovitosti nejsou, a proto se s hypotékou na chatu setkáte jen v některých bankách.

Vždy přitom musíte v první řadě splnit základní podmínky pro získání hypotéky. Patří mezi ně například:

Právě hodnota nemovitosti je u hypotéky na chatu či chalupu obzvlášť důležitá. Většina bank vám totiž půjčí nanejvýš 80 % z ceny zastavené nemovitosti, i když u některých poskytovatelů můžete počítat s LTV až 90 %.

Pokud na to vaše úspory nestačí, můžete ručit ještě další nemovitostí. Zvýšíte tím hodnotu zástavy a banka vám tak může půjčit vyšší částku.

Na co si dát u stavebního pozemku pozor

Pokud žádáte o hypotéku na stavební pozemek, prostudujte si také informace z katastru nemovitostí, územního plánu a povodňové mapy. Vyhnete se tak nečekaným překvapením, které vám mohou získání úvěru výrazně zkomplikovat.

Patří mezi ně například:

 • věcné břemeno, které vázne na kupovaném pozemku,
 • existující zástavní právo k pozemku – v takovém případě hypotéku dostanete, jen když koupí pozemku současné zástavní právo zanikne, případně při převzetí hypotéky od jejího současného držitele,
 • poloha pozemku v záplavové zóně.

Hypotéka na chatu vs. americká hypotéka

Kromě klasické hypotéky na chatu máte ještě jednu možnost, jak získat peníze na nákup rekreační nemovitosti. Je jí americká hypotéka.

Její výhodou je, že nemusíte dokládat účel půjčky. Je tak jen na vás, jak peníze využijete. Pokud přitom za půjčku ručíte navíc například bytem nebo domem, můžete získat dost peněz na celou pořizovací cenu chaty či chalupy.

Teoreticky tak můžete získat víc peněz než u hypotéky na chatu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem a kratší dobou splácení. Obvykle je proto výhodnější běžný hypoteční úvěr.

Podmínky ručení u hypotéky na chatu

Za hypotéku na chatu či chalupu nemusíte ručit jen kupovanou nemovitostí. Do zástavy můžete dát také svůj dům či byt.

Pokud se ale rozhodnete ručit pořizovanou nemovitostí, pamatujte, že musí splňovat 5 podmínek:

 1. Musí mít evidenční či popisné číslo

  Evidenční číslo mají stavby určené k rekreaci. Pokud chcete získat hypotéku na chatu, musí ho mít.
  Ideální je, když má číslo popisné, kterým jsou označené stavby určené k celoročnímu obývání.

 2. Musí mít odpovídající vybavení.

  Banky zpravidla požadují, aby i chaty a chalupy umožňovaly celoroční bydlení. A tomu musí odpovídat jejich vybavení. Poskytovatelé proto sledují, jestli má nemovitost například koupelnu, kuchyň nebo vytápění.

 3. Musí mít pitnou vodu a připojení k elektřině.

  Pokud na chatě není pitná voda či elektřina, není podle poskytovatelů vhodná k celoročnímu obývání. Tím pádem jí nemůžete ručit.
  Podobně se banky často dívají také na kanalizaci. Nicméně v jejím případě nebývají tak striktní.

 4. Musíte vlastnit pozemek, na kterém chata či chalupa stojí

  Když máte pozemek jen dlouhodobě pronajatý, banka tuto zástavu neakceptuje. Nemá totiž jistotu, že majitel pozemku například nevypoví smlouvu a nenakáže stavbu odstranit. Zástava pak nemůže plnit svou funkci a takový úvěr je mnohem rizikovější.

 5. K chatě musíte mít bezproblémový přístup

  Pokud cesta vede přes cizí pozemek, musíte prokázat, že je na něm věcné břemeno cesty a stezky, které vám umožní přístup k chatě či chalupě. Nebo alespoň předložit písemnou smlouvu s majitelem pozemku, která vám průjezd a průchod k chatě povoluje

Další podmínky hypotéky na rekreační objekt

Kromě požadavků týkajících se ručení pracují poskytovatelé ještě s dalšími podmínkami, které ovlivňují, zda hypotéku na chalupu či chatu získáte. Jsou to například:

 • Cena chaty.

  Minimální výše půjčky je obvykle 200 000–300 000 korun. Pokud si tedy potřebujete půjčit méně, banka vám hypoteční úvěr neposkytne. Místo něj vám tedy nabídne jiný úvěr. U něj ale musíte počítat s vyššími úroky než u hypotéky.

 • Velikost nemovitosti.

  Některé banky podmiňují poskytnutí hypotéky na chatu minimální velikostí podlahové plochy (například 60 m2). Ujistěte se proto, že je objekt dost velký.

 • Lokalita.

  Někdy může atraktivní lokalita výrazně zvýšit cenu nemovitosti. Navíc vám dává poměrně velkou šanci, že cena vaší chaty či chalupy v budoucnu poroste. V takovém případě může být banka shovívavější při posuzování předchozích podmínek.

Pamatujte ale, že se požadavky jednotlivých poskytovatelů liší. Pokud tedy chcete mít jistotu, že hypotéku na chatu či chalupu získáte, obraťte se nejdřív na hypotečního poradce. Podle vašich možností a požadavků najde vhodné nabídky a pomůže vám vybrat tu nejvýhodnější půjčku.

Podívejte se, jaké jsou podmínky pro získání hypotéky v roce 2022

Ještě před pár lety stačilo prokázat dostatečné příjmy a dosáhli jste i na 100% hypotéku. Nyní je ale vše mnohem složitější. Podmínky se totiž stále častěji mění.

Potřebujete poradit s výběrem hypotéky?
Náš hypoteční poradce je vám zdarma k dispozici.

Založíme vám hypoteční bankovnictví, kde si vyberete svoji nejvýhodnější hypotéku. Úrokové sazby aktualizujeme několikrát denně, abyste vybírali vždy z aktuálních možností.

Za asistence online hypotečního specialisty si můžete hypotéku uzavřít ve vašem bankovnictví, a to bez nutnosti osobních schůzek z pohodlí vašeho domova.

Hlídáme, porovnáváme a zasíláme vám do bankovnictví aktuální možnosti refinancování hypotečního úvěru, abyste měli vždy tu nejlepší hypotéku.


Zavoláme, poradíme.

Zadejte telefon, a náš hypoteční specialista se vám ozve.

Na co se nejčastěji ptáte u hypotéky na chatu

Můžu získat peníze na nákup celé chaty?

Ano. Musíte ale ručit jinou nemovitostí, která je dražší než vaše chata či chalupa (případně více nemovitostmi). Obvykle je to byt či dům. V takovém případě se zvýší hodnota zástavy. A můžete tak získat dost peněz na nákup celé chaty.

Jak dlouhá je doba splácení?

Splácení hypotéky na chatu či chalupu trvá zpravidla stejně dlouho jako u běžné hypotéky. Někteří poskytovatelé nabízí splatnost až 30 let.

Chci si koupit chatu, která stojí na pozemku Lesů ČR. Máme tento pozemek dlouhodobě pronajatý. Dostanu hypotéku?

Hypotéku získat můžete, ale pouze v případě, že ručíte jinou trvale obyvatelnou nemovitostí. Obecně však investici do takovéto nemovitosti nedoporučujeme. Může se totiž stát, že vás vlastník pozemku vypoví z nájmu a dá vám povinnost stavbu odstranit.

Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena