Banky.cz Havarijní pojištění

Havarijní pojištění

Zatímco povinné ručení mít musíte, zřízení havarijního pojištění vám zákon neukládá. Jenže zatímco první typ pojistky řeší pouze škody, které způsobíte ostatním, havarijní pojištění chrání vás a vaše vozidlo. A to nejen před škodami, které vzniknou při nehodě, ale i před těmi, které vám způsobí vandalové nebo rozmary počasí.

Na co se havarijní pojištění vztahuje

Pojištění auta řeší škody, které vzniknou například:

  • při dopravní nehodě,
  • srážkou se zvěří,
  • ukradením vozidla,
  • vandalismem (například poškrábání, polití barvou nebo ulámání zrcátek),
  • živelnými katastrofami (například povodněmi, pádem stromu nebo kroupami)
  • nebo pádem předmětu.

Je jen na vás, proti jakým rizikům se pojistíte. Pojišťovny většinou nabízí balíčky, které pokrývají různé škody. Z nich si vyberete takový, který vám nejvíc vyhovuje.

Zvolit můžete i variantu all-risk. Tedy komplexní pojištění auta, které vás ochrání před všemi uvedenými událostmi. Toto pojištění bývá sice nejdražší, zároveň se ale nemusíte bát škody, na kterou byste nebyli připravení.

 

Na čem závisí cena havarijního pojištění

Stejně jako v případě povinného ručení, také cenu havarijního pojištění ovlivňuje řada faktorů. Patří mezi ně:

Jak stanovit vhodnou pojistnou částku

S výběrem nejlevnějšího havarijního pojištění vozidel vám pomůže jejich srovnání nebo online kalkulačka. Ještě předtím byste ale měli mít představu, na jakou částku vlastně auto či motorku pojistit.

Obecně platí, že:

A pokud si nejste jistí, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme určit nejvhodnější pojistnou částku tak, aby pokryla případné škody a zároveň vás nevyšla zbytečně draho.

Upozornění banky.cz: Naše rady týkající se pojistné částky nejsou závazné. Konečnou pojistnou částku vozidla si stanovuje klient sám na vlastní odpovědnost.

Důležité je nastavit také vhodnou spoluúčast. Podle toho, do jaké míry jste schopní a ochotní se na uhrazení škody podílet. Pojišťovny obvykle nabízejí tyto možnosti:

Teprve následně si udělejte srovnání havarijního pojištění vozidel, a to na základě požadovaných podmínek.

Jaké doplňkové služby využít

Pojišťovny zpravidla nabízejí také další doplňkové služby, které nejsou zahrnuté v základní ceně havarijního pojištění. Patří mezi ně:

Tyto služby sice cenu havarijního pojištění zvyšují, přesto je určitě zvažte. Vyplatí se to zejména u pojištění skel. Odletujícím kamínkům na cestách se totiž nevyhnete a výměna skla u některých aut stojí i víc než 10 000 Kč.

Pokud na cestách trávíte velké množství času, rozhodně promyslete také rozsah asistenčních služeb. Díky nadstandardním asistenčním službám máte jistotu, že se o vás pojišťovna postará, i když zůstanete sedět o půlnoci v nepojízdném autě.

Jak získat nejlevnější havarijní pojištění

Pro základní orientaci využijte srovnání havarijního pojištění vozidel nebo online kalkulačku. Jednoduše zadejte potřebné informace, včetně výše pojistného a míry spoluúčasti, a porovnejte výsledné nabídky. Pak už jen vyberte tu nejvýhodnější a pojištění si objednejte.

U nás to zvládnete:

 

Doporučení banky.cz: Chcete získat co nejvýhodnější pojištění? Obraťte se na nás rovnou. Rádi vám pomůžeme získat nabídku, která bude co nejlépe odpovídat vašim potřebám.

Pamatujte, že s věkem hodnota vozu klesá. Pokud tedy smlouvu neupravujete, už po roce začínáte pojistku přeplácet. Nezapomínejte proto na pravidelné srovnání havarijního pojištění vozidel. Díky němu získáte vždy nejvýhodnější nabídku.

Havarijní pojištění přitom můžete vypovědět:

Vypočítejte si nové havarijní pojištění v naší kalkulačce a vyberte si to nejvýhodnější.

Na co se nejčastěji ptáte u havarijního pojištění

Platí havarijní pojištění i v zahraničí?

U havarijního pojištění si musíte územní planost ověřit v pojistných podmínkách vaší pojišťovny.  Některé pojišťovny poskytují slevu za havarijní pojištění, které platí pouze na území ČR. Proto je možné, že pojištění v zahraničí ve vaší pojistce není. Určitě si proto rozsah krytí pohlídejte.

Na co se havarijní pojištění nevztahuje?

Havarijní pojištění nehradí škody, které způsobíte třetím osobám. K tomu slouží povinné ručení.

Můžu si sjednat havarijní pojištění i na starší auto?

Ano, některé pojišťovny nabízejí pojištění i pro 13 let stará vozidla. Není to ale standardem. Z naší zkušenosti doporučujeme, abyste si u starších aut raději nechali spočítat varianty s havarijním pojištěním i bez něj. Podle toho se pak rozhodněte.

Mám bonusy pouze z povinného ručení. Můžu je využít i na havarijní pojištění?

Ano, většina pojišťoven umožňuje převod bezeškodního průběhu z povinného ručení i na havarijní pojištění. Pokud tak máte bonusy z povinného ručení, můžete díky nim získat i slevu na pojistném.

Může pojišťovna zkrátit nebo zcela odmítnout plnění?

V některých situacích ano. Jsou to například případy, kdy způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. V takovém případě reálně hrozí, že vám pojišťovna nic nezaplatí.
O peníze z pojistky přijdete také v případě, že vozidlo není ve způsobilém technickém stavu a nemá platnou technickou kontrolu (STK). Stejně tak se plnění krátí, když například v zimě havarujete na letních pneumatikách.

Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena