Banky.cz Články Pojištění 7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištění

7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištění

31.8.2020 Pojištění

Havarijní pojištění je jen pro nová auta, není potřeba nebo mi stejně dostatečně nepomůže. Kolem tohoto pojištění existuje řada mýtů a omylů. Sepsali jsme proto 7 hlavních, abychom vysvětlili, jak to skutečně je.

REKLAMA
REKLAMA

1. Havarijní pojištění nepotřebuji, stačí mi povinné ručení

Řada lidí si stále myslí, že když mají povinné ručení, nepotřebují havarijní pojištění. Jenže tak to není. Mezi oběma pojistkami je zásadní rozdíl.

Povinné ručení je od toho, aby zaplatilo škody, které způsobíte vy někomu jinému.

Vztahuje se na škody na majetku, když například nabouráte do jiného auta nebo narazíte do zídky. Zaplatí ale i škody na zdraví, když někoho srazíte a on po vás chce odškodné.

Jak už jeho název napovídá, je tato pojistka povinná a musí ji tedy mít každé vozidlo.

Naopak havarijní pojištění je dobrovolné a řeší škody na vašem autě nebo třeba motorce. Pokud tedy nabouráte do jiného auta, povinné ručení za vás zaplatí rozbitý blatník na cizím autě a havarijní pojištění škody na vašem autě.

2. Pojistka mi nutí něco, co nepotřebuji

Havarijní pojištění se vztahuje na čtyři oblasti:

  • Dopravní nehoda – když narazíte například do auta nebo do sloupu.
  • Krádež a vandalismus – když vám auto ukradnou nebo ho někdo schválně poškodí, například poškrábe lak klíčem.
  • Střet a poškození zvířaty – když například na silnici srazíte srnku, ale také když vám kuna překouše kabely.
  • Živly a přírodní nebezpečí – když vám auto poškodí požár, blesk, povodeň, kroupy, zemětřesení nebo jiné živelné pohromy.

Rozhodně to ale neznamená, že musíte všechny tyto oblasti do pojistky zahrnout. Záleží jen na vás, co zvolíte. Někdy si sice musíte vybrat z předpřipravených balíčků, ale často si můžete sami zvolit, jaká rizika chcete pokrýt.

Pokud tedy s autem jezdíte jen ve městě a parkujete v garáži, můžete vynechat například pojištění proti srážce se zvěří.

3. Havarijko musím mít u stejné pojišťovny jako povinné ručení

Ani toto zdaleka neplatí. I když některé pojišťovny dávají slevu několik procent za to, že si u nich sjednáte povinné ručení a havarijní pojištění zároveň, rozhodně není nutné mít obě smlouvy u stejné pojišťovny.

Životní pojištění od expertů

Pokud například zjistíte, že povinné ručení nabízí výhodněji jedna pojišťovna a havarijní pojištění jiná, můžete si obě pojistky sjednat jinde.

4. Čím starší auto, tím dražší pojištění

Je pravda, že stáří vozidla je jedním z faktorů, které mají vliv na cenu pojištění. Není ale pravda, že starší vozidlo automaticky znamená dražší pojistku.

Cena havarijního pojištění se totiž vypočítává i podle hodnoty vozidla. A ta každý rok klesá. Auto, které jste si koupili před rokem za půl milionu, byste letos prodali třeba o padesát tisíc levněji.

Proto je výhodné smlouvu pravidelně aktualizovat a snížit v ní hodnotu vozidla. U mladších aut každý rok, u starších jednou za dva roky.

Najdou se i pojišťovny, které to za vás udělají automaticky, většinou ale musíte být aktivní vy. Nezapomeňte si proto takovou změnu vyžádat. Případně si sjednat novou smlouvu u jiné pojišťovny.

5. Stejně nedostanu dost peněz na nové auto

Získat od pojišťovny dostatek peněz na nákup jiného auta není ve skutečnosti vůbec vyloučené. Stačí jen správně nastavit smlouvu.

Kolik peněz vám pojišťovna pošle, závisí na 2 faktorech:

Když vám auto ukradnou nebo se při nehodě zcela zničí, od pojišťovny dostanete maximálně tolik peněz, jaká byla hodnota vozu před nehodou nebo krádeží. Pokud jste si tedy před dvěma roky pojistili auto na půl milionu, nyní dostanete třeba jen 400 000 korun.

Pomoci vám dokáže připojištění označované jako GAP. Díky němu vám pojišťovna doplatí i částku do pořizovací hodnoty auta. Jen musíte počítat ještě se sjednanou spoluúčastí.

Životní pojištění od expertů

A samozřejmě platí, že pokud je hodnota vozu 400 000 korun a pojistíte ho na menší částku, dostanete jen tolik, na kolik jste pojištění.

6. Lepší zabezpečení je k ničemu

Pokud máte na autě zabezpečení, které ho chrání před krádeží, můžete počítat se slevou na pojistném. Počítá se například:

  • mechanické zabezpečení, které blokuje řízení nebo řadicí páku,
  • ochranné označení skel
  • nebo systémy aktivního či pasivního vyhledávání.

Nezapomeňte tedy toto zabezpečení při sjednávání smlouvy nahlásit.

7. Vybavení auta vyřeší pojištění zavazadel

Vozíte na autě střešní box nebo třeba nosič kol na tažném zařízení? Započítejte toto vybavení do hodnoty auta už při sjednávání havarijní pojistky. Zatímco pojištění zavazadel se na tuto výbavu nevztahuje, havarijní ho pokrýt dokáže.

Nezapomeňte ale, že pojišťovna potřebuje vybavení vidět a nafotit.

Zásadní je správné nastavení

Sami vidíte, že mýtů, které se točí okolo havarijního pojištění, je celá řada. Přesto tato pojistka není zlý pán, jak si někteří lidé myslí, ale spíš dobrý sluha.

Jen je důležité ho správně nastavit. A pak už ho stačí jen ve vhodnou chvíli využít.

ANKETA k článku 7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištění

Máte sjednané havarijní pojištění?

Počet odpovědí: 123

KOMENTÁŘE k článku 7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištění

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vyplácení životního pojištění: Co vás čeká a jak postupovat

29.1.2024 Pojištění

Po těžkých úrazech, při vážné nemoci nebo dlouhodobé hospitalizaci vám dá jistotu, že nezůstanete bez prostředků. Přesně to umí životní pojištění. A v případě vaší smrti pomůže zajistit rodinu. Stačí jen požádat o peníze. Podívejte se, jak vyplácení životního pojištění funguje.

Jaká je cena životního pojištění a jak ji můžete ovlivnit

26.1.2024 Pojištění

Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.

Pojištění pro motorky: Podívejte se, co umí a jak vybrat to pravé

13.11.2023 Pojištění

Nahá i oblečená, učesaná i neučesaná. Přesně taková byla chytrá horákyně. Proč to zmiňujeme? Protože pojištění motorky je takovou chytrou horákyní na pojistném trhu. V porovnání s pojištěním auta je totiž levnější i dražší, platíte ho i neplatíte… Podívejte se, jak je to možné.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: Víte, jak se liší?

30.10.2023 Pojištění

Jedno chrání nábytek a elektroniku, druhé stěny, podlahy a střechu. Tak se dá zjednodušeně popsat hlavní rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Pokud bydlíte ve vlastním domě nebo bytě, potřebujete obě pojistky. Podívejte se, proč to tak je, co všechno tato pojištění řeší a na co si dát pozor.

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku

23.10.2023 Pojištění

Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ na více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibude spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.

Z naší bankovní poradny

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena