Banky.cz Články Pojištění 7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním

7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním

31.8.2020, Pojištění

Havarijní pojištění je jen pro nová auta, není potřeba nebo mi stejně dostatečně nepomůže. Kolem tohoto pojištění existuje řada mýtů a omylů. Sepsali jsme proto 7 hlavních, abychom vysvětlili, jak to skutečně je.

1. Havarijní pojištění nepotřebuji, stačí mi povinné ručení

Řada lidí si stále myslí, že když mají povinné ručení, nepotřebují havarijní pojištění. Jenže tak to není. Mezi oběma pojistkami je zásadní rozdíl.

Povinné ručení je od toho, aby zaplatilo škody, které způsobíte vy někomu jinému.

Vztahuje se na škody na majetku, když například nabouráte do jiného auta nebo narazíte do zídky. Zaplatí ale i škody na zdraví, když někoho srazíte a on po vás chce odškodné.

Jak už jeho název napovídá, je tato pojistka povinná a musí ji tedy mít každé vozidlo.

Naopak havarijní pojištění je dobrovolné a řeší škody na vašem autě nebo třeba motorce. Pokud tedy nabouráte do jiného auta, povinné ručení za vás zaplatí rozbitý blatník na cizím autě a havarijní pojištění škody na vašem autě.

2. Pojistka mi nutí něco, co nepotřebuji

Havarijní pojištění se vztahuje na čtyři oblasti:

  • Dopravní nehoda – když narazíte například do auta nebo do sloupu.
  • Krádež a vandalismus – když vám auto ukradnou nebo ho někdo schválně poškodí, například poškrábe lak klíčem.
  • Střet a poškození zvířaty – když například na silnici srazíte srnku, ale také když vám kuna překouše kabely.
  • Živly a přírodní nebezpečí – když vám auto poškodí požár, blesk, povodeň, kroupy, zemětřesení nebo jiné živelné pohromy.

Rozhodně to ale neznamená, že musíte všechny tyto oblasti do pojistky zahrnout. Záleží jen na vás, co zvolíte. Někdy si sice musíte vybrat z předpřipravených balíčků, ale často si můžete sami zvolit, jaká rizika chcete pokrýt.

Pokud tedy s autem jezdíte jen ve městě a parkujete v garáži, můžete vynechat například pojištění proti srážce se zvěří.

3. Havarijko musím mít u stejné pojišťovny jako povinné ručení

Ani toto zdaleka neplatí. I když některé pojišťovny dávají slevu několik procent za to, že si u nich sjednáte povinné ručení a havarijní pojištění zároveň, rozhodně není nutné mít obě smlouvy u stejné pojišťovny.

Pokud například zjistíte, že povinné ručení nabízí výhodněji jedna pojišťovna a havarijní pojištění jiná, můžete si obě pojistky sjednat jinde.

4. Čím starší auto, tím dražší pojištění

Je pravda, že stáří vozidla je jedním z faktorů, které mají vliv na cenu pojištění. Není ale pravda, že starší vozidlo automaticky znamená dražší pojistku.

Cena havarijního pojištění se totiž vypočítává i podle hodnoty vozidla. A ta každý rok klesá. Auto, které jste si koupili před rokem za půl milionu, byste letos prodali třeba o padesát tisíc levněji.

Proto je výhodné smlouvu pravidelně aktualizovat a snížit v ní hodnotu vozidla. U mladších aut každý rok, u starších jednou za dva roky.

Najdou se i pojišťovny, které to za vás udělají automaticky, většinou ale musíte být aktivní vy. Nezapomeňte si proto takovou změnu vyžádat. Případně si sjednat novou smlouvu u jiné pojišťovny.

5. Stejně nedostanu dost peněz na nové auto

Získat od pojišťovny dostatek peněz na nákup jiného auta není ve skutečnosti vůbec vyloučené. Stačí jen správně nastavit smlouvu.

Kolik peněz vám pojišťovna pošle, závisí na 2 faktorech:

Když vám auto ukradnou nebo se při nehodě zcela zničí, od pojišťovny dostanete maximálně tolik peněz, jaká byla hodnota vozu před nehodou nebo krádeží. Pokud jste si tedy před dvěma roky pojistili auto na půl milionu, nyní dostanete třeba jen 400 000 korun.

Pomoci vám dokáže připojištění označované jako GAP. Díky němu vám pojišťovna doplatí i částku do pořizovací hodnoty auta. Jen musíte počítat ještě se sjednanou spoluúčastí.

A samozřejmě platí, že pokud je hodnota vozu 400 000 korun a pojistíte ho na menší částku, dostanete jen tolik, na kolik jste pojištění.

6. Lepší zabezpečení je k ničemu

Pokud máte na autě zabezpečení, které ho chrání před krádeží, můžete počítat se slevou na pojistném. Počítá se například:

  • mechanické zabezpečení, které blokuje řízení nebo řadicí páku,
  • ochranné označení skel
  • nebo systémy aktivního či pasivního vyhledávání.

Nezapomeňte tedy toto zabezpečení při sjednávání smlouvy nahlásit.

7. Vybavení auta vyřeší pojištění zavazadel

Vozíte na autě střešní box nebo třeba nosič kol na tažném zařízení? Započítejte toto vybavení do hodnoty auta už při sjednávání havarijní pojistky. Zatímco pojištění zavazadel se na tuto výbavu nevztahuje, havarijní ho pokrýt dokáže.

Nezapomeňte ale, že pojišťovna potřebuje vybavení vidět a nafotit.

Zásadní je správné nastavení

Sami vidíte, že mýtů, které se točí okolo havarijního pojištění, je celá řada. Přesto tato pojistka není zlý pán, jak si někteří lidé myslí, ale spíš dobrý sluha.

Jen je důležité ho správně nastavit. A pak už ho stačí jen ve vhodnou chvíli využít.

ANKETA k článku 7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním"

Máte sjednané havarijní pojištění?
Počet odpovědí: 118

KOMENTÁŘE k článku 7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat