Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojistné plnění

Pojistné plnění


Definice Pojistné plnění

náhrada vzniklé škody/výplata sjednaného obnosu pojišťovnou v případě realizace rizika/pojistné události


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojistné plnění

E

#10148, Pojistné plnění za úraz, Pojištění, 20.5.2020

Dobrý den, mám dotaz k postupu pojišťovny, která vyřizuje odškodnění za úraz mého manžela. Úraz se stal v září v r. 2019 v penzionu v ČR a až v lednu nás pojišťovna požádala o veškeré podklady a zdravotní dokumentaci, které jsme jí poskytli. Nyní v květnu, ještě není celá věc uzavřená. Důvodem je údajně to, že hotel, kde se stal úraz, neposkytl této pojišťovně potřebné podklady, a dokonce nás zástupce pojišťovny požádal, abychom do hotelu zavolali sami a požadované dokumenty zaurgovali. Sice jsme to udělali, ale tento požadavek nám připadá zcela nepřijatelný. Na závěr doplním, že se hotel "vymlouvá" na pandemii, s tím, že má zavřeno a věc bude řešit po otevření. Chtěli bychom vědět jak dále postupovat, když z naší strany byly všechny dokumenty v pořádku předány, avšak celá věc není stále vyřízena. Děkuji

Dobrý den,

o jakou pojistku se jedná a kdo si sjednal? Žádáte o plnění ze své úrazové pojistky nebo z pojištění hotelu?

VN

#9954, Proč platím dvoje pojištění domácnosti?, Pojištění, 4.5.2020

Dobrý den, mám smlouvu pojištění domácnosti od 23.3. 2016 za 1 000 Kč. Zároveň mám jinou smlouvu poj. domácnosti, kde platím vždy v říjnu 1 156 Kč. Vůbec nevím jak došlo k tomu, že platím obě smlouvy. Prosím o přezkoumání tohoto nedorozumění. První smlouvu platím na kód banky Raiffeisen, druhou na kód banky 0800. Děkuji za zprávu.

Dobrý den,

2 pojištění domácnosti platíte pravděpodobně proto, že jste si 2 pojistky sjednala. Je to stejné, jako byste se nás ptala, proč máte doma 2 křesla (pravděpodobně jste se rozhodla si 2 křesla koupit). Doporučuji jednu pojistku zrušit, protože pojistné plnění nemůže být vyšší než způsobená škoda (z každé pojistky byste dostala pak pouze 50%). 

HZ

#7420, Výplata pojistného plnění v insolvenci, Osobní a rodinné finance, 2.9.2019

Dobrý den, jsem rok v insolvenci, platím si úrazové pojištění (pojištění mám uzavřené z doby před insolvencí). Pokud bych měla úraz a pojišťovna by mi vyplatila nějaké peníze za úraz, budu je muset odevzdat insolvenčnímu správci? A ještě jedna otázka - přemýšlím o zrušené té pojistky, to co ušetřím, si raději chci dávat na důchodové spoření, neb je mi již 50 let. Nebude to problém? Děkuji z odpověď.

Dobrý den,

pojistné plnění je mimořádným příjmem, který by bylo třeba odevzdat insolvenčnímu správci. Z nezabavitelného minima si určitě můžete spořit na doplňkovém penzijním spoření (tento jediný produkt nelze v insolvenci postihnout).

V

#6023, Úrazové pojištění, Pojištění, 17.2.2019

Dobrý den, po jaké době od uzavření úrazového pojištění může člověk žádat pojistné plnění? Kamarád měl také pojistku a měl problém skrz tohle s pojišťovnou. A jak by se měl bránit? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vše záleží na pojistných podmínkách, které jste si s pojišťovnou podpisem smlouvy sjednal. Některé pojišťovny poskytují pojistné plnění již od prvního dne pojistky, jiné mají výluky (např. neplní první měsíc, aby se předešlo pojistným podvodům).

JJ

#5921, Pojistné plnění a mimořádný příjem v insolvenci, Exekuce a insolvence, 5.2.2019

Dobrý den, z nezabavitelné částky 9 338 Kč si platím pojištění, které obsahuje i denní odškodné v době nemocenské. Pokud by tato situace nastala, má na tuto částku insolvenční správce nárok? I když mám zaplaceno 40% a z nemocenské se rovněž splácí .

Dobrý den,

pojistné plnění je mimořádným příjmem, který je třeba odevzdat insolvenčnímu správci. Peníze jsou následně použity na rychlejší umoření Vašich dluhů. V rámci insolvence se snažíte splatit z dluhů co nejvíce (ideálně celých 100%), ale pro zdárné dokončení insolvence postačí 30%. Insolvenční správce Vám proto nemůže říct "už máte splaceno 40%, teď po Vás tolik peněz chtít nebudu".

Články o Pojistné plnění

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

25.5.2020, Pojištění

…lednému uzavření hranic a zrušení zájezdů. Někteří lidé poté žádali peníze od pojišťovny. Jenženeúspěšně. U pojištění dovolené totiž nemáte na pojistné plnění nárokjen proto, že se zájezd nekoná. Nebo když se ze strachu z nákazy rozhodnetenecestovat. Na výplatu peněz dosáhnete pouze v…

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

13.5.2020, Běžný účet

…ednotlivé banky tato rizika různě kombinujído balíčků, ze kterých si vyberete ten, který je pro vás nejvýhodnější. Ovšem pozor. Abyste získali pojistné plnění,musíte splnit několik podmínek. Každá banka je má přitom nastavené trochujinak. Obvykle však platí, že: Peníze za pracovní nes…

Pandemie mezi výlukami? Některé pojišťovny kvůli COVID-19 mírně ustupují

Pandemie mezi výlukami? Některé pojišťovny kvůli COVID-19 mírně ustupují

11.5.2020, Pojištění

…latě pojistného plnění překážkou. Alespoň podle současného postupupojišťoven, které s touto výlukou pracují. Jejich klienti mají totiž šanci napojistné plnění, i když se jich dotkla pandemie koronaviru COVID-19. Nárok alenemají automaticky. V předchozím článku o možnostech pojištění v…

Pojištění v čase koronaviru. Podívejte se, jak cestovní a životní pojištění řeší COVID-19

Pojištění v čase koronaviru. Podívejte se, jak cestovní a životní pojištění řeší COVID-19

22.4.2020, Pojištění

…tátem nařízená karanténatotiž obvykle trvá jen 14 dní. Jiná věc je, když vás do karantény pošle lékařnebo hygienik. V takovém případě nárok na pojistné plnění máte. A to, i když jste v karanténě v zahraničí.Ovšem pouze ve státech, na které se vaše pojištění vztahuje. Obvykle tedy vzem…

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

23.3.2020, Pojištění

… 3. Stanovte správnou pojistnou částkuDalším důležitým bodem je sjednání správnévýše pojistné částky. Od ní se odvíjí jak výše pojistného, tak pojistné plnění,které vám pojišťovna vyplatí. Pojistná částka nesmí být příliš nízká. Jinakzískáte jen zlomek peněz, které ve skutečnosti potř…Banky v ČR