Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojistné plnění

Pojistné plnění


Definice Pojistné plnění

náhrada vzniklé škody/výplata sjednaného obnosu pojišťovnou v případě realizace rizika/pojistné události


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojistné plnění

LS

#11189, Náhrada škody, Pojištění, 9.9.2020

Dobrý den, do domu mi narazilo vozidlo. Uplatňovala jsem škodu z povinného ručení vozidla u pojišťovny, kde bylo pojištěné. S pojišťovnou jsme se dlouho dohadovali, až se nárok z povinného ručení promlčel. Můžeme tedy škodu uplatňovat podle §2811? Jaká je promlčecí lhůta v tomto případě?

Dobrý den,

došlo-li k promlčení lhůty pro náhradu škody, pak už svůj nárok uplatňovat nemůžete. §2811 NOZ říká pouze: Při škodovém pojištění poskytne pojistitel pojistné plnění, které v ujednaném rozsahu vyrovnává úbytek majetku vzniklý v důsledku pojistné události.

M

#11080, Havarijní pojištění a povinné ručení, Pojištění, 31.8.2020

Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně postupu pojišťovny při likvidaci pojistné události. 29.7. jsem měla na parkovišti malou nehodu, u které asistovala i Policie. Řízení policie bylo uzavřeno jako zavinění 50:50. Vše jsem okamžitě nahlásila na svou i pojišťovnu protistrany. Bohužel likvidátor v rámci "šetření času" chtěl zaslat fotografie poškození mého vozu. Z fotek do dvou dnů rozhodl o totální likvidaci, zároveň mi zaslal protokol, kde byla vypsaná výbava mého vozu, ale víc jak polovina věcí tam nebyla vypsaná a hned chtěl zaslat všechny doklady od vozu. S likvidací jsem nesouhlasila neboť je poškozený pravý přední blatník, pravé přední i zadní dveře. Za cca dva dny se mi ozval další člověk z pojišťovny, abychom zaslali rozpočet oprav, to jsme učinili 15.8., ale bohužel do dnešního dne žádná odezva a nevím jak dále postupovat. Když jsem sama kontaktovala pojišťovnu, byla jsem upozorněna abych raději nikoho neuháněla. Za případnou odpověď velice předem děkuji. 

Dobrý den,

obvyklá reakční doba může být až 30 dnů, tedy pokud jste pojišťovně dodala vyžádané podklady 15/8, vyčkejte do 15/9. Nevím o jak staré auto se jednalo a jak byla vyčíslena škoda (nad 100 000 Kč, jestli byla přivolána Policie ČR?), ale pojišťovny Vám nemohou vyplatit více než zůstatkovou hodnotu vozidla (proto možná bylo rozhodnuto o totální likvidaci - resp. v této cenové relaci by bylo možné dohodnout opravu). 

K havarijnímu pojištění je možné sjednat i připojištění GAP, v rámci kterého je možné v případě totálních škod vyplatit pojistné plnění v plné výši pořizovací ceny vozu. Doporučuji náš článek 7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijní pojištění.

J

#11024, Pojistné plnění a rozvod, Pojištění, 20.8.2020

Dobrý den, s manželem máme sjednáno společné úrazové pojištění. Budeme se ale rozvádět a já měla před půl rokem úraz ruky. Zůstala jsem v invalidním důchodu a nyní mi bude vyplaceno plnění za úraz. Patří toto plnění do SJM a budu se muset o toto odstupné podělit s manželem? On si na to dělá nárok, ale úraz a trvalé následky mám jen já. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o Vašem sporu bude muset pravděpodobně rozhodnout soud. Do SJM spadá všechen majetek a peníze získané za dobu trvání manželství (mimo výlučných darů a dědictví). V případě pojistného plnění je situace komplikovanější. Vliv na rozhodnutí může mít i to, kdo pojistné platil, komu se stal úraz, o jaké pojištění se přesně jednalo, jaká byla riziková a případně rezervotvorná část atd.

D

#11009, Životní pojištění a pojistné plnění, Pojištění, 19.8.2020

Dobrý den, mám životní pojištění od roku 2012 (hospitalizace, úraz nebo nemoc 300 Kč/den, pojištění pracovní neschopnosti - nemoc, plnění od 15. dne 200 Kč/den). Pojišťovna se odvolává na to, že jsem měla tři nemocenské stejné diagnozy (C50.9- rakovina prsu a L91-hypertrofická onemocnění kůže). Byly to tři samostatné operace po určité době, proto mi proplatila jen určitý počet dnů. Ve smluvních podmínkách o tom, že se toto sčítá a o diagnóze, nic není, ani že se jedná o nové škodní události. Jak se bránit?

Dobrý den,

neznám detaily vaší pojistné smlouvy ani smluvní podmínky vaší pojišťovny, tedy nemohu být schopen posoudit, zda-li pojišťovna pochybila či nikoliv. Pokud jste skutečně byla pojišťovnou poškozena, domáhejte se svých práv a výplaty pojistného plnění soudní cestou.

MT

#10927, Insolvence a výše splátky, Exekuce a insolvence, 10.8.2020

Dobrý den, dcera je v insolvenci. Rozhodnutím soudu jí byla vyměřena nižší splátka (8 000 Kč). V době první vlny "Koronaviru" jí zaměstnavatel nechal doma na 70% . Na insolvenční splátku to spolu s nezabavitelným minimem stačilo (má v péči syna). V červnu si zlomila doma ruku a začala pobírat nemocenskou, i tak 8 000 Kč na insolvenci bylo. Již několik let před insolvencí si platí úrazovou pojistku. Za dobu léčení úrazu má nárok na plnění od pojišťovny. Bude i toto plnění předáno insolvenčnímu správci, i když má soudem stanovenu částku 8 000 Kč? (pokud z plnění nic nedostane, tento měsíc již nemocenská nepokryje ins. 8 000 Kč a nezabavitelnou část) Děkuji

Dobrý den,

má-li Vaše dcera sjednanou fixní výši splátky, pak ji pojistné plnění zůstane. Naopak při variabilních srážkách by část pojistného pravděpodobně připadla ins. správci.

Články o Pojistné plnění

7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním

7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním

31.8.2020, Pojištění

Havarijní pojištění je jen pro nová auta, nenípotřeba nebo mi stejně dostatečně nepomůže. Kolem tohoto pojištění existujeřada mýtů a omylů. Sepsali jsme proto 7 hlavních, abychom vysvětlili, jak toskutečně je. 1. Havarijní pojištění nepotřebuji, stačí mipovinné ručeníŘada lidí si stál…

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

3.8.2020, Pojištění

…, odškodné pro případ pracovní neschopnosti, ato od 29. dne: 350 Kč za den, riziko trvalých následků úrazu s progresí (uprogrese poskytovatelé pojistné plnění násobí podle závažnosti tělesnéhopoškození; plnění tak může přesáhnout i 100 %): 1 000 000 Kč, riziko závažného onemocnění: 70…

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

6.7.2020, Pojištění

… při: úrazech, vážných onemocněních, trvalých následcích úrazů i nemocí, invaliditě či hospitalizaci v nemocnici. A vašim blízkým přinese také pojistné plnění v případě vašísmrti. Pomoc při onemocnění a jeho následcíchDůležitý je zejména fakt, že se životní pojistka vztahuje ina nemoc…

Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

22.6.2020, Pojištění

Ještě před pár měsíci se zdálo, že nadovolenou v zahraničí musíte letos zapomenout. V posledních týdnech se alesituace stabilizovala a od minulého týdne mohou Češi cestovat do většinyevropských zemí. A to i přesto, že pandemie koronaviru COVID-19 trvá. Podívejtese proto, jak je na to …

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

8.6.2020, Pojištění

…epším technickém stavu a navícčasto mívají moderní vybavení, které pomáhá nehodám zabránit. Pojišťovnám tímpádem klesá riziko, že budou platit pojistné plnění. A můžou vám nabídnoutlevnější pojistku. Experti přitom předpokládají, že s rozvojem inteligentníchasistenčních systémů bude t…Banky v ČR