Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojistné

Pojistné


Definice Pojistné

úplata za pojištění, cena pojištění, platí se obvykle čtvrtletně či ročně, výše pojistného je přímo úměrná sjednané pojistné částce


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojistné

MP

#11835, Pojištění platební karty, Běžný účet, 19.11.2020

Dobrý den, rád bych se zeptal, jakým způsobem jsou pojištěné platební karty proti krádeži a následnému neoprávněnému zneužití dle platné evropské legislativy. Popřípadě výše pojistného krytí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ze zákona činí spoluúčast klienta na škodě při ztrátě platební karty max. 50 EUR (cca 1 300 Kč) do momentu nahlášení ztráty karty bance. Od momentu nahlášení ztráty ručí za vše banka. Výjimku z těchto pravidel představují případy, kdy klient hrubě porušil pravidla bezpečnosti (např. měl u karty napsaný PIN) nebo se jednalo o podvod či úmysl. 

MK

#11728, Složenka na zaplacení pojistného, Pojištění, 10.11.2020

Dobrý den, platím pojistku za auto čtvrtletně. Vždy mi pojišťovna zasílá složenku na zaplacení, jenomže teď mi nic nezaslali. Volal jsem na Pojištovnu AXA a vůbec se nemohu dovolat. Provolal jsem 300 Kč a nikdo se neozval. Ozval se jen ten slavný automat, který mluví 2 minuty než mě spojí. Děkuji.

Dobrý den,

ohledně nezaslané složenky s předepsaným pojistným doporučuji kontaktovat přímo vaši pojišťovnu (Axa). Nemůžete-li se jim dovolat, navštivte nejbližší pobočku Axa. Nejste-li spokojen se službami vaší pojišťovny, poohlédněte se u konkurence. Na trhu máme množství pojišťoven, které Vám rády nabídnou povinné ručení i havarijní pojištění.

TVI

#11629, Pojištění ztráty platební karty, Běžný účet, 2.11.2020

Dobrý den, mám aktivní pojištění proti odcizení a ztrátě platební karty, kterou jsem před několika měsíci zničil, nechtěně. Pokud požádám o novou kartu, probíhá to tak, že mi banka nejprve naúčtuje poplatek, který mi následně vrátí. Bude třeba těch 300 korun poukázat ins. správci? Já s tím paušálně nemám problém, splácím několik procent měsíčně, jen nechci udělat úplně nesmyslnou chybu.

Dobrý den,

příjem z pojistného plnění je klasifikován v osobním bankrotu jako mimořádný příjem a je třeba ho odevzdat ins. správci (resp. se Vám započítá do celkového měsíčního příjmu, ze kterého se vypočte nezabavitelné minimum - v závislosti na výši celkového příjmu a počtu vyživovaných osob). 

KM

#11599, Nezaplacené pojistné, Pojištění, 29.10.2020

Dobrý den, dne 7.10. 2020 jsem poslala havarijní pojištění 1 127 Kč na účet 2727/2700, VS 763354373 bankovním převodem z účtu 1489527063/0800. Každý den chodí SMS a email, že tato platba není evidovaná. Děkuji

Dobrý den,

doporučuji kontaktovat vaši pojišťovnu Allianz a ověřit stav platby. Číslo účtu je pro neživotní pojištění (havarijní pojištění) správně, ale možná došlo k překlepu ve VS. 

J

#11544, Pojištění nemovitosti a dědictví, Pojištění, 22.10.2020

Dobrý den, když druhý dědic chce, abych u pojišťovny zrušil pojistku na nemovitost, kterou jsme dědili a je to chvíle co byla zaplacena zesnulou (takže je jasné, že by vraceli peníze). To by byl podvod, protože nebyly peníze v dědickém řízení a o pojištění nemovitosti jsem nevěděl. Poradíte mi co dělat prosím? Pojištění je psané na zesnulou. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pojištění nemovitosti vychází u průměrné nemovitosti na pár tisíc korun ročně. Právě jste zdědili nemovitost s hodnotou v řádech statisíců až milionů korun. Přijde Vám přiměřené se s dědici handrkovat kvůli vratce pojistného a hovořit o podvodu? Pojistku v případě úmrtí pojištěného zrušit můžete (pojišťovně je třeba předložit úmrtní list). 

Články o Pojistné

Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny

Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny

23.11.2020, Pojištění

…íců. Přesně tak v současnosti funguje trh spovinným ručením. V běžných situacích totiž máte ze zákona nárokna ukončení pojistky jen v době výročí pojistné smlouvy. Výpověď přitom musípojišťovna dostat nejméně 6 týdnů předem. Rychlejší změna? Pomůžou měsíční platbyVýhodou je, když pojišťovny …

Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

9.11.2020, Pojištění

…aviru. Bojí setotiž, že se pojištění na novou nemoc vztahovat nebude. Takové obavy ale bývají zbytečné. Pokud je součástí životního pojištění taképojistné plnění pro případ onemocnění, jeho následků nebo napříkladhospitalizace kvůli nemoci, můžete být v klidu. Zpravidla se tato rizikavztahuj…

Skupina Uniqa dokončila převzetí společností Axa a stala se pětkou na trhu

Skupina Uniqa dokončila převzetí společností Axa a stala se pětkou na trhu

26.10.2020, Pojištění

…nsakce pro skupinu Uniqa znamená, že vČesku, Polsku a na Slovensku dohromady získá zhruba 5 milionů zákazníkůspolečností Axa. A s nimi také roční pojistné 800 milionů eur. Tedy přibližně21,6 miliardy korun. Počet klientů v celé Evropě tak navýší nacelkových 15 milionů. „Díky získání společno…

Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci

Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci

12.10.2020, Pojištění

…e tak mít problémy sesplácením hypotéky či spotřebitelských úvěrů. A navíc nemusíte slevovat zesvých standardů. Počítejte ale s tím, že čím vyšší pojistnéplnění si nastavíte, tím více za pojištění zaplatíte. Životní pojištění a koronavirusStejně jako v případě pojištění ztrátyzaměstnání rost…

Na co si dát pozor u hypotéky: 4 hlavní rizika a jak se jim vyhnout

Na co si dát pozor u hypotéky: 4 hlavní rizika a jak se jim vyhnout

12.10.2020, Hypotéka

…platíte víc. Problém je i v tom, že: obvykle kryje pouze jednoho zžadatelů, platí pouze po dobu fixace, kryje jen některá rizika a maximální výše pojistného plněnímůže být menší než zbývající část hypotéky. [comparison c=23 d=2020-10-12  id=1119a707a1161a1058a1231a1014a184a705] I když bez po…Banky v ČR