Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojistné

Pojistné


Definice Pojistné

úplata za pojištění, cena pojištění, platí se obvykle čtvrtletně či ročně, výše pojistného je přímo úměrná sjednané pojistné částce


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojistné

ID

#9097, OSVČ a brigáda, Daně, 27.2.2020

Dobrý den, jsem OSVČ, ale v loňském roce jsem měla ještě další příjem 11 000 Kč. U tohoto zaměstnavatele jsem podepsala prohlášení. Nebylo odvedeno pojistné ani nebyla stržena záloha na daň. Budu zpracovávat přiznání z příjmu z podnikání. Musím i tuto částku přiznat v přiznání v kolonce příjmů ze závislé činnosti? Děkuji

Dobrý den,

ano, od tohoto zaměstnavatele si nechcete vystavit POZP (Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2019) a příjem včetně uplatněné slevy na dani zahrňte do daňového přiznání.

DM

#9010, Pojištění a sleva na dani, Pojištění, 19.2.2020

Dobrý den, doposud mi nepřišlo potvrzení ohledně odpočtu do daní z pojistné smlouvy. U koho bych to mohl urgovat? Děkuji.

Dobrý den,

toto urgujte u pojišťovny, kde máte vedenou pojistnou smlouvu.

L

#8869, Potvrzení o zaplacených úrocích a pojištění schopnosti splácet, Hypoteční poradna, 6.2.2020

Dobrý den, mám všeobecný dotaz ohledně hypotéky a tzv. potvrzení o zaplacených úrocích. Nikdy jsem doteď částku na potvrzení neporovnával se skutečnou výši zaplacených úroků za 12 měsíců. Teď když si vyhotovuji DP FO sám, zjišťuji, že banka přiznává částku úroků nižší, než byla ve skutečnosti zaplacena. Jako zdůvodnění uvádí jakýsi nesmysl „Výše zaplacených úroků je snížena o zaplacené pojištění schopnost splácet úvěr, a to z důvodu, že daňový předpis nezahrnuje jako daňově účinné úroky z pojištění, a proto je výše úroků snížena o daný rozdíl.“ Pokud kontroluji smlouvu o hypo úvěru zmínka o něčem takovém tam není, splátka je stanovena jako jistina + úrok a dost. Splátkový kalendář k hypotéce poskytovaný bankou také jiný údaj než jistinu a úrok nezahrnuje. Dotaz může banka snižovat potvrzení o zaplacených úrocích o částku nějakého pojistného, pokud ani není známo, jakou výši se toto pojistné promítá do měsíční splátky? A navíc míchat poplatek pojistky schopnosti splácet s úrokem z jistiny? Měl jsem za to, co není dáno předem a písemně, tak si banka nemůže uplatňovat, ale asi jsem se mýlil, ČR pořád překvapuje, jak to vlastně je. Děkuji a komentáře.

Dobrý den,

základ daně z příjmu je možné ponížit pouze o zaplacené úroky za úvěr řešící Vaše bytové potřeby. Máte-li k úvěru sjednané pojištění, pak placené pojistné (které je součástí splátek) není možné ke snížení daně využít. Jestliže pojištění k úvěru sjednané nemáte, pak mohlo dojít k pochybení na straně banky - žádejte nápravu.

JS

#8809, Životní pojištění do 60 let, Pojištění, 3.2.2020

Manzel ma uzavrenou pojistku na nemoc a umrti. Pojistku plati asi 12 let. Nikdy nic neuplatnil. Loni v dubnu mel 60 let a na podzim onemocnel. Po skonceni PN sel na pojistovnu Kooperativa a uplatnoval narok na vyplatu. Bylo mu sdeleno, ze pojisteny neni na nic a pojistne bylo sjednano do jeho 60let. Pritom platil porad dal cele pojistne a pojistovna penize brala, aniz by upozornila na to, ze neni pojisten na nic. Takze penize na nemoc nedostal. Pojistku vypovedel 10.1.2020 a musi zaplatit jeste dalsi 3 mes. nez dojde ke zruseni. Má právo chtit po pojistovne penize zpet, protoze pojistovna neupozornila na skutecnost o konci pojisteni?

Dobrý den,

riziková životní pojištění (na nemoc či úraz) se zpravidla sjednávají do 60 let, neboť pojištění může krýt pouze nahodilé události (a po 60 letech se pravděpodobnost realizace těchto rizik začíná limitně blížit jistotě). Ohledně navrácení zaplaceného pojistného - záleží, jak přesně byla pojistná smlouva sepsána. Pokud smlouva platila do 60 let, pak máte nárok na vrácení přeplatku. Naopak jestli smlouva platila bez omezení a pouze od 60 let s výlukami (např. vylučují nemoc), pak žádný přeplatek nevznikl, a tudíž není nárok na jeho vrácení. 

DB

#8770, Životní pojištění a sleva na dani, Pojištění, 30.1.2020

Kdy dostanu potvrzení o zaplaceném pojistném na soukromé životní pojištění pro uplatnění daňového odpočtu k přiznání daně z příjmu fyzických osob za rok 2019?

Dobrý den,

pojišťovny tato potvrzení rozesílají vždy během ledna. Pokud jste doposud nic neobdržela, doporučuji kontaktovat přímo vaši pojišťovnu (a zkontrolovat, zda Vám nebyl dokument zaslán elektronicky).

Články o Pojistné

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

24.2.2020, Pojištění

…ici.Například když se do nehody připlete autobus plný cestujících. Proto je obvykle lepší nastavit vyšší limit.Přestože to znamená mírné zdražení pojistného. A havarijní pojištění? U něj platí, že bypojistná částka měla odpovídat ceně vašeho auta. Myslete i na asistenční službyTaké si dobře…

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

12.2.2020, Pojištění

…dokáží upozorniti na nástrahy, jako jsou: výluky z pojištění podpojištění nebo například nadpojištění Snadno vás totiž dokáží připravit o výplatu pojistnéhoplnění. Anebo ho výrazně zkrátit. Špatně nastavenou pojistku má 70% lidíSprávné nastavení pojistky je pro její správné fungovánízásadní.…

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

27.1.2020, Pojištění

… na5 let a zároveň nejméně do svých 60 let. Pojistník i pojištěná osoba musítebýt vy. Z naspořené částky si nesmítepředčasně vybírat peníze. A na pojistném musíte zaplatitminimálně 24 000 korun ročně (jinak bude příspěvek nižší). Někteří klienti tuto pojistku využili taképroto, že jim na ni …

Daň z příjmu za rok 2019

Daň z příjmu za rok 2019

25.1.2020, Daně

…íDaňové přiznání má pro běžnou nepodnikající fyzickou osobujen dvě stránky, do kterých se s trochou nadsázky vypisují jen tři údaje (hrubýpříjem, pojistné placené zaměstnavatelem a již odvedená záloha na daň), kterénalezneme na POZP vystavené zaměstnavatelem (Potvrzení o zdanitelných příjmec…

Jak na pojištění chaty či chalupy: myslete na počasí i na zloděje

Jak na pojištění chaty či chalupy: myslete na počasí i na zloděje

15.1.2020, Pojištění

…hodnotu věcí. Podpojištění – sjednaná pojistnáčástka je nižší než cena nemovitosti nebo majetku. Když poté dojde ke škodě,poskytovatel vám zkrátí pojistné plnění. A to stejným poměrem, jakým jstemajetek nebo nemovitost podpojistili. Pokud je tedy jejich skutečná hodnota 2miliony korun a uzav…Rychlé odkazy

Banky v ČR