Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojistné

Pojistné


Definice Pojistné

úplata za pojištění, cena pojištění, platí se obvykle čtvrtletně či ročně, výše pojistného je přímo úměrná sjednané pojistné částce


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojistné

AP

#14502, Jak zrušit položku na SIPO?, Platba, 8.6.2021

Dobrý den, potřebuji zrušit na SIPO položku pojistné 1000 Kč, jelikož jsem ukončila životní pojištění. Musím zajít na banku nebo poštu osobně?

Dobrý den,

o zrušení předpisu platby na SIPO požádejte instituci, která Vám tuto platbu předepisuje (v případě životního pojištění pojišťovna).

JS

#14491, Pojišťovna odmítla plnění z důvodu výluky, Pojištění, 7.6.2021

Dobrý den, pojišťovna odmítla plnit havarijní pojistku. Auto po asi nedostatečném zabrzdění se samovolně rozjelo a narazilo do zdi. Prý je to špatná obsluha auta a je na to výluka z plnění. Jaký na to prosím máte názor? A má cenu jít s pojišťovnou do sporu? Děkuji

Dobrý den,

neznám pojistné podmínky, které jste si s pojišťovnou sjednal (jaké máte výluky, spoluúčast, atd.). Proto nemohu posoudit správnost postupu pojišťovny u vašeho havarijního pojištění.

M

#14393, Musela jsem si sjednat životní pojištění, Pojištění, 28.5.2021

Dobrý den, banka mě přinutila ke sjednání životního pojištění. Musela jsem sdělit výšku a váhu. Musela jsem dát kontakty na své lékaře. Dále jim mám jim poslat kopie lékařských zpráv. Na to má banka právo? Na tyto důvěrné informace, které přísluší jen mě, příp.rodinným příslušníkům? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nerozumím tvrzení "banka mě přinutila ke sjednání životního pojištění". Jste dospělá svéprávná osoba. Pokud Vám banka nabízí produkt a Vy ho nechcete, stačí říct "ne". Nikdo Vám nemůže nic nutit. Nelíbí-li se Vám jednání vaší banky, ukončete s ní veškerou spolupráci a přejděte ke konkurenci.

Životní pojištění kryje riziko úmrtí, nemocí a úrazů. Aby Vám mohlo být správně zkalkulováno pojistné, musíte bance sdělit všechny údaje o svém zdraví. Jedná se o vysoce citlivé údaje. Mimo výšky, váhy a např. počtu cigaret, které denně vykouříte, bude pojišťovna detailně studovat i vaše lékařské zprávy a optá se na Vás praktika. Před sjednáním pojistky musí pojišťovna vědět, jak jste zdráva. Bez toho není možné životní pojištění sjednat.

JT

#14353, Exekuční srážky, Exekuce a insolvence, 24.5.2021

Dobrý den, chci se zeptat, nastoupila jsem do nového zaměstnání. V tomto zaměstnání jsem podepsala růžovku, abych mohla ve výplatě uplatnit slevu na poplatníka a dále i daňové zvýhodnění na 3 děti. Dále mám exekuci a splácím přednostní pohledávku. Vše jsem zaměstnavateli dopředu uvedla. Po první výplatě jsem byla v šoku, když mi přišla výplata, která neodpovídala ani životnímu minimu rodiny ze 3 dětmi. Zjistila jsem, že opomenuli mi zahrnout ruzovku do mzdy a tím pádem jsem byla posuzována jako svobodná a bez dětí. Takže žádné slevy na poplatníka, ani na děti a mnohonásobně vyšší částka stržena na exekuci. Účetní přes HR jen suše zdědila, no bohužel stane se. Slevu na dani za sebe a děti hold dostanete za rok a exekutor vám nic vracet nebude. Tím to pro ni bylo vyřešeno. Teď přišla druhá výplata, už tam slevy byly, ale nezdá se mi ta srážka na exekuci. Mám hrubou mzdu 37 012 Kč a čistou mzdu 34 596 Kč a to je včetně daňového zvýhodnění na 3 děti ve výši 4 901 Kč a zajímá mě jestli se srážka na exekuce počítá s té čisté mzdy včetně toho bonusu na děti a nebo to je počítáno s čisté mzdy bez těch 4 901 Kč? Tvrdí mi že se nejedna o daňový bonus na děti, který je exekučně nepostižitelný, ale že je to zvýhodnění a to je rozdíl, proto srážku dělá včetně těch 4 901 Kč,tak chci vědět jestli to je opravdu tak jak říká, nebo ne. Komunikace s paní účetní je zcela nemožná, jedná se o velmi arogantní dámu, která dělá neustále chyby, ale dává všem na jevo, že ona je bezchybná a my všichni jsme ... Děkuji Vám moc za radu. Přeji hezký den!

Dobrý den,

exekuční srážky se vždy počítají z čisté mzdy. I kdybyste měla tak vysoké daňové slevy, že by Vám nebyla srážena žádná záloha na daň z příjmu (což je se třemi dětmi možné), stále byste z hrubé mzdy platila min. pojistné (zdravotní a sociální) ve výši 11%. Čistá mzda tak bude vždy min. o 11% nižší než hrubá mzda.

Exekučně je nepostižitelný daňový bonus na děti, což je nevyčerpaná sleva na dani za děti vyplácení FÚ v rámci ročního zúčtování daní při splnění podmínek. Měsíčně čerpaná daňová sleva na děti exekučně postižitelná je. 

Došlo-li k pochybení na straně mzdové účetní, je možné provést korekci a nečekat na daňový přeplatek až do dalšího daňového přiznání.

J

#14351, Nechá mi správce část mimořádného příjmu?, Exekuce a insolvence, 24.5.2021

Dobrý den, prosím vás, mám dotaz ohledně vyplacení pojistného plnění po zesnulé babičce. Jedná se o částku cca 70 000 Kč a zajímá mě jen jedna věc, zda se dá nějak domluvit se správcem na zaplacení cca 60 000 Kč s tím, že na mé režie by zbylo 10 000 Kč. Nebo se musí automaticky odevzdávat úplně celá částka? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

mimořádný příjem je třeba nahlásit ins. správci, který rozhodne o dalším postupu. Bude záležet na výši ostatních příjmů a počtu vyživovaných osob.

Články o Pojistné

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

24.5.2021, Pojištění

…a cestovním pojištěním. U životního pojištění je vše jednoduché –stačí v pojistce myslet i na nemoc (tedy nejen na úrazy) a pojišťovna vámvyplatí pojistné plnění například za: hospitalizaci, trvalé následky Covidu nebo v případě úmrtí na tutonemoc. Jen se musíte ujistit, že mezi výlukami nej…

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

7.5.2021, Hypotéka

…ankyobvykle nabízejí nižší úrok. A to i o několik desetin procentního bodu, jakukazuje srovnání hypoték. Výhodou je také snadné sjednání. A stejnépojistné bez ohledu na váš věk či zaměstnání. Pojištění proti neschopnosti splácet: pozor narozsahOvšem pozor. To všechno neznamená, že se vámpoji…

Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

3.5.2021, Hypotéka

…čky. Například při krádeži vozidla nebo totálníškodě na autě tak míří náhrada škody do leasingové společnosti. Teprve od nípak dostanete podíl na pojistném plnění, který odpovídá už zaplacenému podílu naautě. V případě leasingu máte také omezený výběrdoby splácení. Ze zákona si smíte tuto pů…

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

26.4.2021, Pojištění

…lepojišťovny Slavia přesně 43 %. A většinou se to týká smluv starších 7 let. Základní důvody jsou obvykle stejné: Lidé se příliš soustředí na výšipojistného. A zároveň zapomínají pojistku aktualizovat. Chyba č. 1: Hlavně nízké pojistnéPrávě důraz na nízké pojistné je zásadníchybou. Když kvůl…

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit

29.3.2021, Pojištění

…aší profese. A pokud něco takového najdete, poohlédnětese po podnikatelské pojistce raději jinde. Jestli tedy provozujete například restauraci av pojistné smlouvě je výluka pro případ rozšíření nakažlivé nemoci, hledejtejinou pojistku. Pokud by se totiž ve vašem podniku objevila salmonela,po…Banky v ČR