Banky.cz Hypoúvěr

Hypoúvěr

Je název pro zajištěný úvěr ze stavebního spoření, který nabízí pouze stavební spořitelny. Tento úvěr má srovnatelné parametry jako hypotéka pouze s tím rozdílem, že se stejně jako u úvěru ze stavebního spoření zakládá tzv. technická vkladová část, která má dobu trvání dva roky a je tam pouze z toho důvodu, aby byla splněna podmínka, kterou udává zákon na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření. U tohoto typu úvěru není podmínkou založit klasickou spořící vkladovou část, jak tomu bývá u úvěrů ze stavebního spoření.

Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Text o LTV
Text o LTV
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 3.54 %


Možnosti využití hypoúvěru

 • Koupě bytu nebo rodinného domu
 • Rekonstrukce nebo stavba rodinného domu
 • Koupě stavebního pozemku
 • Pořízení družstevního bytu s podmínkou převodu do osobního vlastnictví
 • Koupě nemovitosti v insolvenčním řízení
 • Refinancování stávajícího úvěru


Obecné parametry hypoúvěru

Podmínky a parametry hypoúvěru jsou velmi podobné jako u hypotečního úvěru.

 • zpracování a vedení hypoúvěru je zdarma
 • zaplacené úroky si můžete odečíst z daní
 • splatnost až na 30 let
 • půjčení až 80 nebo 90 % z hodnoty zajištění
 • minimální úvěr se zajištěním od 200 000 Kč
 • standardní anuitní splácení - na rozdíl od standardního překlenovacího úvěru
 • standardní nabízené fixace 3,6 a 10 let
 • na účtu stavebního spoření nemusíte mít žádné prostředky

FAQ

 • Nabízejí hypoúvěr všechny stavební spořitelny?

  V tuto chvíli se nejedná o standardní nabídku všech stavebních spořitelen.

 • Čím budu ručit?

  Ručení je stejné jako u hypotečního úvěru, vždy ručíte nemovitostí.

 • U hypotečního úvěru je sazba garantována pouze po dobu fixace. Je pravdou, že u hypoúvěru mi může stavební spořitelna po celou dobu garantovat sazbu, kterou nemůže překročit?

  Při hypoúvěru si standardně volíte dobu fixace jako u hypotečního úvěru. U hypoúvěru máte navíc ve smlouvě, že po uplynutí fixační doby úrok nesmí přesáhnout určitou hladinu (obvykle 5 – 6 %).

 • V metodice banky jsem se dočetl, že hypoúvěr je druh překlenovacího úvěru. Vysvětlete mi prosím, čím se tak zásadně hypoúvěr odlišuje o standardního, běžně nevýhodného překlenovacího úvěru.

  Po dobu standardního překlenovacího úvěru ze stavebního spoření splácíte bance pouze úroky z celé půjčené částky. U hypoúvěru, stejně jako u hypotečního úvěru se dluh splácí již od počátku – tzn. běží standardní anuitní splácení.

 • Prozatím nemám vybranou nemovitost, ale rád bych měl bankou nebo spořitelnou předschválený úvěr a měl tak připravené peníze. Lze to provést?

  Některé stavební spořitelny umožní tzv. pohotovostní úvěr. Prozatím nemáte vybranou konkrétní nemovitost, ale máte bankou schválený úvěrový limit. Jakmile si nemovitost najdete, tak čerpáte prostředky. Tento typ pohotovotního úvěru ale nedoporučujeme, jelikož má spoustu rizik a nevýhod.

 • Moje banka mi nepůjčí peníze na družstevní byt, prý se pro banku nejedná o vhodnou zástavu. Pomůže mi s tímto hypoúvěr?

  Je pravda, že pro některé banky není družstevní byt vhodnou zástavou. Řešením ale může být tzv. předhypoteční úvěr od banky nebo i hypoúvěr od spořitelny, kdy vám společnosti stanoví termín 12 měsíců na převedení do osobního vlastnictví.

Články o hypotékách v hypotečním magazínu

Získat hypotéku bude letos mnohem těžší. I kvůli přísnějším podmínkám ČNB

3.1.2022, Autor: Luboš Gregor

Poslední tři měsíce. Tolik času mají zájemci o hypotéku na to, aby tento úvěr získali za výhodnějších podmínek. Od dubna se totiž výrazně zpřísní požadavky na žadatele o hypotéku. Vyplývá to z pokynů České národní banky.

Číst článek

Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %

6.12.2021, Autor: Martin Silný

Hypotéka s úrokem pod 3,5 %? V dnešní době téměř bez šance. Sazby u těchto půjček totiž výrazně rostou. A to i přesto, že statistiky z předchozích měsíců ukazují průměrný úrok kolem 2,5 %.

Číst článek

Mezigenerační hypotéky: podle bank řešení krize, podle ČNB cesta do pekel

8.11.2021, Autor: Luboš Gregor

S rostoucími cenami nemovitostí přibývá i počet lidí, kteří si nemohou bydlení ve vlastním dovolit. Na hypotéku v potřebné výši totiž nedosáhnou. Česká spořitelna proto přišla s myšlenkou, že začne nabízet splatnost až 40 let. V současné době je přitom maximální doba splácení zpravidla o deset let nižší.

Číst článek
Přejít do magazínu
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Dotazy k hypotékám v naší poradně

Navýšení hypotéky

20.1.2022

Dobrý den, měl bych dotaz. Mám v plánu výstavbu a prodej RD. Sám mám na svou nemovitost hypoteční úvěr. Je možné do výše odhadu své nemovitosti navýšit mou hypotéku a tyto prostředky použit na koupi jiného pozemku a poté výstavbu dalšího RD? Ten bych po dokončení chtěl prodat. Dekuji

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, obecně toto možné při splnění všech podmínek (LTV, DSTI) je. Jednou nemovitostí je možné ručit za úvěry pouze u jedné banky, tedy navýšení/nová hypo bude muset být u stejné banky.

Číst článek

Mimořádná splátka

19.1.2022

Dobrý den ,mám dotaz ohledně mimořádně splátky k výročí smlouvy. Refinancoval jsem 2020 zbývajících 8 let fixace u UniCreditBank, kde mám i stávající hypoteční smlouvu. Zbývající částka 180 000 Kč z úvěru 1,4mil. Má otázka zní - když provedu mimořádnou splátkou k výročí smlouvy a tím bych doplatil zbylou část hypotéky, jestli mě banka muže vyčíslit nějaké další poplatky nebo v tomto případ jsem osvobozen od všech poplatků. V loňském roce jsem měl mimořádnou splátku taky ve výši 300 tis. a bylo vše bez poplatku . Děkuji za odpověď.

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, každý rok můžete zdarma splatit až 25% z výše hypotéky formou mimořádné splátky k datu výročí fixace (toto je zcela bez poplatků). 

Číst článek

Hypotéka a odpočet úroků

18.1.2022

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v roce 2017 jsem si vzala hypotéku na byt. Spoludlužníky jsou moji rodiče. Teď jsem na rodičovské dovolené, tudíž nemůžu uplatňovat daně. Chci se tedy zeptat -  můžou daně uplatnit moji rodiče, když jsou napsáni v hypoteční smlouvě? Ale vlastníkem bytu jsem pouze já. Děkuji za odpověď.

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, toto bohužel možné není. Pro nárok na odpočet úroků z hypotéky je třeba: nemovitost vlastnitbýt účastníkem úvěrové smlouvyužívat nemovitost k vlastnímu bydlení

Číst článek
Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 2000 přehledně členěných dotazů