Banky.cz Články Hypotéka Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

1.3.2021, Hypotéka

Nejlevnější v historii. To můžou k reklamám na své úvěry připsat stavební spořitelny. Na konci minulého roku totiž klesl průměrný úrok u zajištěných úvěrů ze stavebního spoření na 1,89 %. Níž ještě nikdy nebyl.

Pokles průměrných úrokových sazeb u úvěrů ze stavebního spoření potvrzují data České národní banky. Podle nich půjčky od stavebních spořitelen loni výrazně zlevnily a od podzimu se jejich průměrný úrok pohybuje pod 2 %.

Zároveň je třeba říct, že Česká národní banka sleduje zajištěné úvěry ze stavebního spoření. Tedy půjčky, u kterých dáte do zástavy nemovitost nebo u kterých máte ručitele.

Průměrná úroková sazba těchto úvěrů tak klesla dokonce ještě níž než u hypoték. U nich se podle centrální banky průměrný úrok loni zastavil na hodnotě 1,97 %. Tedy o 0,08 procentního bodu výš než u půjček ze stavebního spoření.

Pomohlo i snížení sazeb ČNB

Také hypotéky přitom loni výrazně zlevnily. Jejich průměrný úrok po několika letech klesl pod 2 %.

Banky tak reagovaly na covidovou krizi a na snížení úrokových sazeb u peněz, které si samy půjčují k zajištění hypotečních úvěrů. Ke zlevnění navíc přispěl i výrazný pokles sazeb České národní banky.

Právě tento faktor se promítl také do nižší ceny úvěrů ze stavebního spoření. Spořitelny navíc musely reagovat na bankovní konkurenci.

Jinak řečeno: i pokles ceny hypoték přispěl ke zlevnění půjček ze stavebního spoření.

Zlevňují také nezajištěné úvěry

I když Česká národní banka sleduje data u zajištěných úvěrů ze stavebního spoření, úrokové sazby loni klesaly také u nezajištěných překlenovacích úvěrů. Aktuálně se pohybují i pod 4 %.

Nezajištěné úvěry přitom nabízí vyšší úroky a nižší částky než úvěry zajištěné. Je to dané tím, že tyto půjčky jsou pro poskytovatele rizikovější.

Maximální objem nezajištěných překlenovacích úvěrů tak bývá až 1 milion korun. U zajištěných úvěrů je přitom i několikanásobně vyšší. Konkrétní částka ale vždy záleží na daném poskytovateli a vaší bonitě.

Rok 2020: 2. nejúspěšnější za 10 let

Nízká úroková sazba loni přispěla i k růstu poptávky po půjčkách ze stavebního spoření. Podle odhadů, se kterými přišla v lednu ČTK, si lidé od stavebních spořitelen půjčili 68,3 miliardy korun. Tedy zhruba o 35 % víc než v roce 2019.

Odhadovaný objem úvěrů je tak druhý nejvyšší za posledních 10 let. A výrazně se přiblížil k číslům z rekordního roku 2018, kdy si lidé půjčili 72,7 miliardy korun.

Stavební spořitelny už půjčily 1 bilion korun

Loni také padla jedna významná hranice týkající se celkového objemu úvěrů ze stavebního spoření. Celková hodnota všech půjček od roku 1993, kdy začalo stavební spoření v České republice fungovat, překonala 1 bilion korun.

Tedy 1 000 miliard.

Neboli milion milionů.

„Za bilion korun byste dnes a v dnešních cenách koupili asi 170 tisíc průměrných bytů v Praze a zhruba 558 tisíc bytů v Ostravě,“ poznamenal k tomu tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Zároveň upozornil, že za posledních 15 let stoupla cena bytů v České republice zhruba o 140 %. V roce 2005 by vám tak na byt stačila necelá polovina částky, kterou potřebujete nyní.

Vyšší poptávce pomohl koronavirus

Vyšší poptávku po úvěrech podpořila kromě nižšího úroku také už zmíněná koronavirová krize. Lidé začali trávit víc času doma, a proto hledají způsob, jak si svůj domov zvelebit. A pomocí úvěru ze stavebního spoření financují jeho rekonstrukci.

Nebo rovnou vymění panelákový byt za bydlení blíž přírodě, případně požádají o úvěr na nákup chaty či chalupy.

Lidé navíc nákup nemovitosti vnímají jako bezpečný způsob uložení peněz. Z historických údajů totiž vyplývá, že investice do nemovitostí jsou druhé nejvýhodnější hned po akciích.

Řádný vs. překlenovací úvěr

Pokud o úvěru ze stavebního spoření také uvažujete, musíte především zvážit, jaký typ půjčky chcete. Nebo přesněji – na jaký dosáhnete.

Kromě hypoúvěru, který funguje podobně jako hypotéka, stavební spořitelny nabízí:

  • překlenovací úvěr (meziúvěr)
  • a řádný úvěr ze stavebního spoření.

Překlenovací úvěr má tu výhodu, že ho můžete získat hned, jakmile si založíte spoření. Jenže zároveň musíte posílat peníze na spoření. A navíc dlouho splácíte pouze úroky – tedy nikoliv jistinu.

Takto vše funguje až do doby, než naspoříte požadovanou částku. Obvykle je to 30 %–50 % z výše úvěru, přesná hodnota ale záleží na podmínkách konkrétního poskytovatele.

Zároveň musíte spořit alespoň 2 roky a získat dostatečné hodnoticí číslo. Teprve poté se překlenovací úvěr změní v řádný úvěr ze stavebního spoření a vy začnete splácet i půjčenou částku.

Z těchto požadavků vplývají i podmínky pro získání řádného úvěru. Abyste na něj dosáhli, musíte:

  • spořit alespoň 2 roky,
  • mít dostatečné hodnoticí číslo
  • a naspořenou požadovanou částku.

Pokud tyto podmínky nesplňujete, musíte si vzít nejdřív meziúvěr. Ideální přitom je, když se mu můžete vyhnout nebo ho splácet pouze krátce. Protože u něj nesplácíte jistinu, dokáže půjčku citelně prodražit.

ANKETA k článku Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %"

Máte sjednaný úvěr ze stavebního spoření?
Počet odpovědí: 100

KOMENTÁŘE k článku Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat