Banky.cz Články Hypotéka Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

1.3.2021 Hypotéka

Nejlevnější v historii. To můžou k reklamám na své úvěry připsat stavební spořitelny. Na konci minulého roku totiž klesl průměrný úrok u zajištěných úvěrů ze stavebního spoření na 1,89 %. Níž ještě nikdy nebyl.

REKLAMA

Pokles průměrných úrokových sazeb u úvěrů ze stavebního spoření potvrzují data České národní banky. Podle nich půjčky od stavebních spořitelen loni výrazně zlevnily a od podzimu se jejich průměrný úrok pohybuje pod 2 %.

Zároveň je třeba říct, že Česká národní banka sleduje zajištěné úvěry ze stavebního spoření. Tedy půjčky, u kterých dáte do zástavy nemovitost nebo u kterých máte ručitele.

Průměrná úroková sazba těchto úvěrů tak klesla dokonce ještě níž než u hypoték. U nich se podle centrální banky průměrný úrok loni zastavil na hodnotě 1,97 %. Tedy o 0,08 procentního bodu výš než u půjček ze stavebního spoření.

Pomohlo i snížení sazeb ČNB

Také hypotéky přitom loni výrazně zlevnily. Jejich průměrný úrok po několika letech klesl pod 2 %.

Banky tak reagovaly na covidovou krizi a na snížení úrokových sazeb u peněz, které si samy půjčují k zajištění hypotečních úvěrů. Ke zlevnění navíc přispěl i výrazný pokles sazeb České národní banky.

Právě tento faktor se promítl také do nižší ceny úvěrů ze stavebního spoření. Spořitelny navíc musely reagovat na bankovní konkurenci.

Jinak řečeno: i pokles ceny hypoték přispěl ke zlevnění půjček ze stavebního spoření.

Zlevňují také nezajištěné úvěry

I když Česká národní banka sleduje data u zajištěných úvěrů ze stavebního spoření, úrokové sazby loni klesaly také u nezajištěných překlenovacích úvěrů. Aktuálně se pohybují i pod 4 %.

Nezajištěné úvěry přitom nabízí vyšší úroky a nižší částky než úvěry zajištěné. Je to dané tím, že tyto půjčky jsou pro poskytovatele rizikovější.

Maximální objem nezajištěných překlenovacích úvěrů tak bývá až 1 milion korun. U zajištěných úvěrů je přitom i několikanásobně vyšší. Konkrétní částka ale vždy záleží na daném poskytovateli a vaší bonitě.

Rok 2020: 2. nejúspěšnější za 10 let

Nízká úroková sazba loni přispěla i k růstu poptávky po půjčkách ze stavebního spoření. Podle odhadů, se kterými přišla v lednu ČTK, si lidé od stavebních spořitelen půjčili 68,3 miliardy korun. Tedy zhruba o 35 % víc než v roce 2019.

Nejlepší hypotéka online

Odhadovaný objem úvěrů je tak druhý nejvyšší za posledních 10 let. A výrazně se přiblížil k číslům z rekordního roku 2018, kdy si lidé půjčili 72,7 miliardy korun.

Stavební spořitelny už půjčily 1 bilion korun

Loni také padla jedna významná hranice týkající se celkového objemu úvěrů ze stavebního spoření. Celková hodnota všech půjček od roku 1993, kdy začalo stavební spoření v České republice fungovat, překonala 1 bilion korun.

Tedy 1 000 miliard.

Neboli milion milionů.

„Za bilion korun byste dnes a v dnešních cenách koupili asi 170 tisíc průměrných bytů v Praze a zhruba 558 tisíc bytů v Ostravě,“ poznamenal k tomu tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Zároveň upozornil, že za posledních 15 let stoupla cena bytů v České republice zhruba o 140 %. V roce 2005 by vám tak na byt stačila necelá polovina částky, kterou potřebujete nyní.

Vyšší poptávce pomohl koronavirus

Vyšší poptávku po úvěrech podpořila kromě nižšího úroku také už zmíněná koronavirová krize. Lidé začali trávit víc času doma, a proto hledají způsob, jak si svůj domov zvelebit. A pomocí úvěru ze stavebního spoření financují jeho rekonstrukci.

Nebo rovnou vymění panelákový byt za bydlení blíž přírodě, případně požádají o úvěr na nákup chaty či chalupy.

Lidé navíc nákup nemovitosti vnímají jako bezpečný způsob uložení peněz. Z historických údajů totiž vyplývá, že investice do nemovitostí jsou druhé nejvýhodnější hned po akciích.

Řádný vs. překlenovací úvěr

Pokud o úvěru ze stavebního spoření také uvažujete, musíte především zvážit, jaký typ půjčky chcete. Nebo přesněji – na jaký dosáhnete.

Nejlepší hypotéka online

Kromě hypoúvěru, který funguje podobně jako hypotéka, stavební spořitelny nabízí:

  • překlenovací úvěr (meziúvěr)
  • a řádný úvěr ze stavebního spoření.

Překlenovací úvěr má tu výhodu, že ho můžete získat hned, jakmile si založíte spoření. Jenže zároveň musíte posílat peníze na spoření. A navíc dlouho splácíte pouze úroky – tedy nikoliv jistinu.

Takto vše funguje až do doby, než naspoříte požadovanou částku. Obvykle je to 30 %–50 % z výše úvěru, přesná hodnota ale záleží na podmínkách konkrétního poskytovatele.

Zároveň musíte spořit alespoň 2 roky a získat dostatečné hodnoticí číslo. Teprve poté se překlenovací úvěr změní v řádný úvěr ze stavebního spoření a vy začnete splácet i půjčenou částku.

Z těchto požadavků vplývají i podmínky pro získání řádného úvěru. Abyste na něj dosáhli, musíte:

  • spořit alespoň 2 roky,
  • mít dostatečné hodnoticí číslo
  • a naspořenou požadovanou částku.

Pokud tyto podmínky nesplňujete, musíte si vzít nejdřív meziúvěr. Ideální přitom je, když se mu můžete vyhnout nebo ho splácet pouze krátce. Protože u něj nesplácíte jistinu, dokáže půjčku citelně prodražit.

REKLAMA

ANKETA k článku Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

Máte sjednaný úvěr ze stavebního spoření?

Počet odpovědí: 100

KOMENTÁŘE k článku Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

21.5.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Je možné získat hypotéku s negativním záznamem v registru?

21.5.2024 Hypotéka

Plánujete si vzít hypotéku na bydlení, ale máte negativní záznam v registru dlužníků? V tom případě vás pravděpodobně zajímá, jak banky na záznamy v registrech nahlížejí a jestli existuje šance, že vám banka i přes negativní záznam vaši žádost schválí. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak je to s hypotékou v případě negativního záznamu v registru dlužníků.

Úrokové sazby klesají pomaleji, naopak poptávka po hypotékách zrychlí

15.5.2024 Hypotéka

Česká národní banka (ČNB) potřetí v řadě snížila úrokové sazby, tentokrát o 0,5 procentního bodu. Hlavní sazba ČNB tak klesla na 5,25 %, nejníže od května 2022. Guvernér Aleš Michl ale zároveň varuje, že další snižování bude probíhat opatrněji. Proč? A co to znamená pro spoření nebo hypotéky a pro vývoj cen nemovitostí?

Je možné získat hypotéku, když máte smlouvu na dobu určitou?

8.5.2024 Hypotéka

Hypotéka je pro velké procento Čechů jedinou cestou, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Podle statistik z roku 2024 aktuálně splácí hypotéku každý třetí Čech a o sjednání hypotéky uvažuje zhruba dalších 13 % populace. Ideální je, pokud má žadatel o hypotéku smlouvu na dobu neurčitou. V některých případech je však možné získat hypotéku i s pracovní smlouvou na dobu určitou. Jak na hypotéku dosáhnout?

Bydlení pro mladé: Jak na něj dosáhnout?

3.5.2024 Hypotéka

Bydlení je dnes pro mladé sice dosažitelné, ale s komplikacemi. Beznadějná však touha po vlastním bydlení není, ani v mladém věku. Pojďme se podívat, jak na bydlení dosáhnout s využitím hypotéky nebo jejích alternativ. Zastavíme se u dotací na vlastní bydlení a u zvýhodněných úvěrů pro žadatele mladšího věku. Ukážeme nejčastější problémy při pořizování prvního bydlení na co si dát pozor.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena