Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

31.3.2021 Hypotéka

Hypoteční trh loni naskočil na rekordní vlnu a zdá se, že ji nehodlá opustit. Ukazují na to alespoň aktuální statistiky. Podle nich si lidé v únoru půjčili téměř 30 miliard korun. Tedy skoro o 5 miliard víc než v lednu a nejvíc v historii českého hypotečního trhu.

REKLAMA

Přestože bankovní analytici stále upozorňují, že letos nás další rekordní rok nečeká, první měsíce roku 2021 se to snaží vyvrátit. Jen v lednu si totiž lidé půjčili na bydlení téměř 25 miliard korun. Tedy zhruba o 9 miliard víc než o rok dřív.

A v únoru tato částka ještě narostla – lidé si vzali hypotéky za 29,9 miliardy korun.

Oproti lednu tak půjčená částka stoupla o bezmála 5 miliard. A v porovnání s loňským únorem se zvýšila dokonce o víc než 10 miliard korun!

Padla hranice 3 milionů korun

Letošní únor se stal dokonce historicky nejúspěšnějším měsícem na českém hypotečním trhu. O víc než 200 milionů korun překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy si lidé na bydlení půjčili necelých 29,7 miliardy.

Přispěl k tomu zejména růst průměrné výše hypotečních úvěrů. Poprvé v historii překonala 3 miliony korun a za poslední rok vyskočila o téměř 400 000 korun.

Nejsilnější začátek roku v historii

V praxi to znamená, že objem hypoték roste mnohem rychleji než jejich počet.

Ani ten ale v současnosti příliš nezaostává. Za první dva měsíce roku si totiž lidé vzali 18 328 nových hypotečních úvěrů.

Rychlejší start roku přitom český hypoteční trh ještě nezažil. Dosud nejsilnější byl rok 2017, kdy lidé v lednu a únoru získali celkem 18 078 půjček na bydlení.

Loni ve stejném období banky uzavřely „jen” 13 583 nových hypotečních smluv.

V hlavní roli (stále) koronavirus

Zmíněná čísla potvrzují, že zájem o hypotéky dál roste. Může za to hlavně koronavirová krize.

Lidé se totiž bojí, že se kvůli koronavirové pandemii a jejím následkům situace na trhu brzy zkomplikuje. Zejména toho, že hypoteční úvěry budou dražší a banky budou žadatele o hypotéku přísněji posuzovat.

Proto o půjčku žádají, dokud jsou okolnosti ještě relativně příznivé.

Nejlepší hypotéka online

Kromě toho řadu klientů motivuje i nutnost častěji pracovat z domova.

A stále víc si také uvědomují, že vlastní nemovitost zaručuje bezpečné uložení peněz.

Pomohly také nízké úroky

Velkou roli hraje také fakt, že poslední dva roky úroky hypoték skoro nepřetržitě klesají. Koncem února se dostaly na hodnotu 1,93 %. Tedy nejníž za poslední 4 roky.

A o téměř půl procentního bodu níž než loni ve stejnou dobu.

Zároveň je ale potřeba říct, že se tento vývoj brzy změní. S největší pravděpodobností se to promítne už v březnových číslech.

Nasvědčuje tomu nejen to, že zlevňování v posledních měsících výrazně zpomaluje, ale hlavně chování jednotlivých bank. Od začátku roku totiž zdražila například:

Zásadní je ale hlavně v březnové zdražení hypoték u skupiny ČSOB, do které patří:

Všichni tito poskytovatelé tedy v březnu zvýšili úrokové sazby u svých hypoték (případně hypoúvěru u ČSOB stavební spořitelny).

Letošní růst úroků? Možná až ke 3 %

Nejlepší hypotéka online

Skupina ČSOB je přitom v objemu spravovaných hypoték největším poskytovatelem na trhu. Dá se tedy čekat, že její krok motivuje ke zdražení i další banky.

První důkaz pro toto tvrzení už dokonce přišel. Zhruba týden po ČSOB totiž zvýšila úroky u hypoték Air Bank. Vzrostly o 0,2 procentního bodu a dostaly se tak znovu nad hranici 2 %. Konkrétně na 2,19 %.

Kromě velké poptávky mají přitom banky pro zdražení ještě jeden důvod – a mnohem pádnější. Je jím růst úroků na světových mezibankovních trzích. Právě ty určují, za kolik si banky půjčují peníze, které používají například k zajišťování hypoték.

Jinak řečeno, poskytovatelům už několik měsíců stoupají náklady spojené s hypotékami. A klesá marže.

Proto se dá čekat, že v příštích měsících úroky výrazně porostou. Podle některých odhadů by mohly rok zakončit zhruba v rozmezí 2,5–3 %.

Nezapomeňte vše porovnat

To vše nahrává tomu, že i v příštích měsících bude zájem o hypotéky vysoký. Dá se totiž čekat, že se lidé pokusí využít výhodné úroky, dokud je to možné.

Zároveň je ale potřeba vždy důkladně zkontrolovat aktuální podmínky u jednotlivých poskytovatelů. Můžou se totiž výrazně měnit.

Nejjednodušším řešením, jak zjistit aktuální možnosti a najít nejvýhodnější úvěr, nabízí hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní několik základních údajů a za okamžik získáte přehled nejvýhodnějších hypoték, které odpovídají vašim požadavkům.

A nemusíte se bát, že sáhnete vedle.

REKLAMA

ANKETA k článku Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

Porostou letos úroky u hypoték až ke 3%?

Počet odpovědí: 124

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Konsolidace: Ušetřete sloučením hypotéky a dalších půjček

12.4.2024 Hypotéka

Potřebujete si udělat pořádek v rodinném rozpočtu a současně snížit celkové výdaje za splátky úvěrů? Vhodným řešením je konsolidace. Sloučením více půjček do jedné ušetříte nemalou částku na poplatcích. A nejen to. Přečtěte si, co obnáší konsolidace úvěrů, jaké půjčky je možné sloučit a jaké výhody konsolidace přináší.

[AKTUÁLNĚ] Nemovitosti výrazně podraží. Očekává se růst cen o 12-15 %

3.4.2024 Hypotéka

Po dvou letech útlumu se realitní trh chystá na oživení. S klesajícími úrokovými sazbami hypoték se zvyšuje poptávka po bydlení. A ceny nemovitostí pravděpodobně prudce vzrostou. Češi mají hlad po vlastním bydlení, a klesající sazby podněcují poptávku po realitách. To se zákonitě neobejde bez vlivu na nabídkové ceny bytů a domů, až na jedinou výjimku.

Alternativní financování bydlení: 4 způsoby, jak financovat bydlení bez banky

3.4.2024 Hypotéka

Úroky u hypoték blížící se k 6 % a stále dražší nemovitosti. Kombinace, která řadě lidí zkomplikovala plány na pořízení vlastního domu či bytu. A přiměla je k pátrání po alternativním financování bydlení. Možností je přitom několik a každá má své plusy i minusy.

Co byste měli vědět, pokud chcete o hypotéku žádat jako samoživitelka?

2.4.2024 Hypotéka

Hypotéka je závazek na dlouho dopředu, ukrajuje každý měsíc velkou část rozpočtu, Když přijde na rozpočet samoživitelů, který je i bez ní dost napjatý, může nastat problém. I přesto se najde řada samoživitelů, kteří mají příjem slušný a o hypotéku žádají. Kdy na ni mají šanci dosáhnout?

Znáte nejčastější důvody pro zamítnutí hypotéky?

27.3.2024 Hypotéka

Rozhodnutí financovat pořízení vlastního bydlení pomocí hypotečního úvěru předchází pečlivé počítání, vybírání nemovitosti, hledání jiných možných řešení. Když na něj ale dojde, pak každý doufá, že mu banka žádost schválí. Není tomu tak ale vždy, banka prověřuje celou řadu informací, pokud žadatel její podmínky nesplní, pak žádost zamítne. Víte, z jakých důvodů k tomu dochází nejčastěji?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena