Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard
31.3.2021, Hypotéka

Hypoteční trh loni naskočil na rekordní vlnu a zdá se, že ji nehodlá opustit. Ukazují na to alespoň aktuální statistiky. Podle nich si lidé v únoru půjčili téměř 30 miliard korun. Tedy skoro o 5 miliard víc než v lednu a nejvíc v historii českého hypotečního trhu.

Přestože bankovní analytici stále upozorňují, že letos nás další rekordní rok nečeká, první měsíce roku 2021 se to snaží vyvrátit. Jen v lednu si totiž lidé půjčili na bydlení téměř 25 miliard korun. Tedy zhruba o 9 miliard víc než o rok dřív.

A v únoru tato částka ještě narostla – lidé si vzali hypotéky za 29,9 miliardy korun.

Oproti lednu tak půjčená částka stoupla o bezmála 5 miliard. A v porovnání s loňským únorem se zvýšila dokonce o víc než 10 miliard korun!

Padla hranice 3 milionů korun

Letošní únor se stal dokonce historicky nejúspěšnějším měsícem na českém hypotečním trhu. O víc než 200 milionů korun překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy si lidé na bydlení půjčili necelých 29,7 miliardy.

Přispěl k tomu zejména růst průměrné výše hypotečních úvěrů. Poprvé v historii překonala 3 miliony korun a za poslední rok vyskočila o téměř 400 000 korun.

Nejsilnější začátek roku v historii

V praxi to znamená, že objem hypoték roste mnohem rychleji než jejich počet.

Ani ten ale v současnosti příliš nezaostává. Za první dva měsíce roku si totiž lidé vzali 18 328 nových hypotečních úvěrů.

Rychlejší start roku přitom český hypoteční trh ještě nezažil. Dosud nejsilnější byl rok 2017, kdy lidé v lednu a únoru získali celkem 18 078 půjček na bydlení.

Loni ve stejném období banky uzavřely „jen” 13 583 nových hypotečních smluv.

V hlavní roli (stále) koronavirus

Zmíněná čísla potvrzují, že zájem o hypotéky dál roste. Může za to hlavně koronavirová krize.

Lidé se totiž bojí, že se kvůli koronavirové pandemii a jejím následkům situace na trhu brzy zkomplikuje. Zejména toho, že hypoteční úvěry budou dražší a banky budou žadatele o hypotéku přísněji posuzovat.

Proto o půjčku žádají, dokud jsou okolnosti ještě relativně příznivé.

Kromě toho řadu klientů motivuje i nutnost častěji pracovat z domova.

A stále víc si také uvědomují, že vlastní nemovitost zaručuje bezpečné uložení peněz.

Pomohly také nízké úroky

Velkou roli hraje také fakt, že poslední dva roky úroky hypoték skoro nepřetržitě klesají. Koncem února se dostaly na hodnotu 1,93 %. Tedy nejníž za poslední 4 roky.

A o téměř půl procentního bodu níž než loni ve stejnou dobu.

Zároveň je ale potřeba říct, že se tento vývoj brzy změní. S největší pravděpodobností se to promítne už v březnových číslech.

Nasvědčuje tomu nejen to, že zlevňování v posledních měsících výrazně zpomaluje, ale hlavně chování jednotlivých bank. Od začátku roku totiž zdražila například:

Zásadní je ale hlavně v březnové zdražení hypoték u skupiny ČSOB, do které patří:

Všichni tito poskytovatelé tedy v březnu zvýšili úrokové sazby u svých hypoték (případně hypoúvěru u ČSOB stavební spořitelny).

Letošní růst úroků? Možná až ke 3 %

Skupina ČSOB je přitom v objemu spravovaných hypoték největším poskytovatelem na trhu. Dá se tedy čekat, že její krok motivuje ke zdražení i další banky.

První důkaz pro toto tvrzení už dokonce přišel. Zhruba týden po ČSOB totiž zvýšila úroky u hypoték Air Bank. Vzrostly o 0,2 procentního bodu a dostaly se tak znovu nad hranici 2 %. Konkrétně na 2,19 %.

Kromě velké poptávky mají přitom banky pro zdražení ještě jeden důvod – a mnohem pádnější. Je jím růst úroků na světových mezibankovních trzích. Právě ty určují, za kolik si banky půjčují peníze, které používají například k zajišťování hypoték.

Jinak řečeno, poskytovatelům už několik měsíců stoupají náklady spojené s hypotékami. A klesá marže.

Proto se dá čekat, že v příštích měsících úroky výrazně porostou. Podle některých odhadů by mohly rok zakončit zhruba v rozmezí 2,5–3 %.

Nezapomeňte vše porovnat

To vše nahrává tomu, že i v příštích měsících bude zájem o hypotéky vysoký. Dá se totiž čekat, že se lidé pokusí využít výhodné úroky, dokud je to možné.

Zároveň je ale potřeba vždy důkladně zkontrolovat aktuální podmínky u jednotlivých poskytovatelů. Můžou se totiž výrazně měnit.

Nejjednodušším řešením, jak zjistit aktuální možnosti a najít nejvýhodnější úvěr, nabízí hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní několik základních údajů a za okamžik získáte přehled nejvýhodnějších hypoték, které odpovídají vašim požadavkům.

A nemusíte se bát, že sáhnete vedle.

ANKETA k článku "Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard"

Porostou letos úroky u hypoték až ke 3%?
Počet odpovědí: 124

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.Banky v ČR