Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

31.3.2021 Hypotéka

Hypoteční trh loni naskočil na rekordní vlnu a zdá se, že ji nehodlá opustit. Ukazují na to alespoň aktuální statistiky. Podle nich si lidé v únoru půjčili téměř 30 miliard korun. Tedy skoro o 5 miliard víc než v lednu a nejvíc v historii českého hypotečního trhu.

Přestože bankovní analytici stále upozorňují, že letos nás další rekordní rok nečeká, první měsíce roku 2021 se to snaží vyvrátit. Jen v lednu si totiž lidé půjčili na bydlení téměř 25 miliard korun. Tedy zhruba o 9 miliard víc než o rok dřív.

A v únoru tato částka ještě narostla – lidé si vzali hypotéky za 29,9 miliardy korun.

Oproti lednu tak půjčená částka stoupla o bezmála 5 miliard. A v porovnání s loňským únorem se zvýšila dokonce o víc než 10 miliard korun!

Padla hranice 3 milionů korun

Letošní únor se stal dokonce historicky nejúspěšnějším měsícem na českém hypotečním trhu. O víc než 200 milionů korun překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy si lidé na bydlení půjčili necelých 29,7 miliardy.

Přispěl k tomu zejména růst průměrné výše hypotečních úvěrů. Poprvé v historii překonala 3 miliony korun a za poslední rok vyskočila o téměř 400 000 korun.

Nejsilnější začátek roku v historii

V praxi to znamená, že objem hypoték roste mnohem rychleji než jejich počet.

Ani ten ale v současnosti příliš nezaostává. Za první dva měsíce roku si totiž lidé vzali 18 328 nových hypotečních úvěrů.

Rychlejší start roku přitom český hypoteční trh ještě nezažil. Dosud nejsilnější byl rok 2017, kdy lidé v lednu a únoru získali celkem 18 078 půjček na bydlení.

Loni ve stejném období banky uzavřely „jen” 13 583 nových hypotečních smluv.

V hlavní roli (stále) koronavirus

Zmíněná čísla potvrzují, že zájem o hypotéky dál roste. Může za to hlavně koronavirová krize.

Lidé se totiž bojí, že se kvůli koronavirové pandemii a jejím následkům situace na trhu brzy zkomplikuje. Zejména toho, že hypoteční úvěry budou dražší a banky budou žadatele o hypotéku přísněji posuzovat.

Proto o půjčku žádají, dokud jsou okolnosti ještě relativně příznivé.

Kromě toho řadu klientů motivuje i nutnost častěji pracovat z domova.

A stále víc si také uvědomují, že vlastní nemovitost zaručuje bezpečné uložení peněz.

Pomohly také nízké úroky

Velkou roli hraje také fakt, že poslední dva roky úroky hypoték skoro nepřetržitě klesají. Koncem února se dostaly na hodnotu 1,93 %. Tedy nejníž za poslední 4 roky.

A o téměř půl procentního bodu níž než loni ve stejnou dobu.

Zároveň je ale potřeba říct, že se tento vývoj brzy změní. S největší pravděpodobností se to promítne už v březnových číslech.

Nasvědčuje tomu nejen to, že zlevňování v posledních měsících výrazně zpomaluje, ale hlavně chování jednotlivých bank. Od začátku roku totiž zdražila například:

Zásadní je ale hlavně v březnové zdražení hypoték u skupiny ČSOB, do které patří:

Všichni tito poskytovatelé tedy v březnu zvýšili úrokové sazby u svých hypoték (případně hypoúvěru u ČSOB stavební spořitelny).

Letošní růst úroků? Možná až ke 3 %

Skupina ČSOB je přitom v objemu spravovaných hypoték největším poskytovatelem na trhu. Dá se tedy čekat, že její krok motivuje ke zdražení i další banky.

První důkaz pro toto tvrzení už dokonce přišel. Zhruba týden po ČSOB totiž zvýšila úroky u hypoték Air Bank. Vzrostly o 0,2 procentního bodu a dostaly se tak znovu nad hranici 2 %. Konkrétně na 2,19 %.

Kromě velké poptávky mají přitom banky pro zdražení ještě jeden důvod – a mnohem pádnější. Je jím růst úroků na světových mezibankovních trzích. Právě ty určují, za kolik si banky půjčují peníze, které používají například k zajišťování hypoték.

Jinak řečeno, poskytovatelům už několik měsíců stoupají náklady spojené s hypotékami. A klesá marže.

Proto se dá čekat, že v příštích měsících úroky výrazně porostou. Podle některých odhadů by mohly rok zakončit zhruba v rozmezí 2,5–3 %.

Nezapomeňte vše porovnat

To vše nahrává tomu, že i v příštích měsících bude zájem o hypotéky vysoký. Dá se totiž čekat, že se lidé pokusí využít výhodné úroky, dokud je to možné.

Zároveň je ale potřeba vždy důkladně zkontrolovat aktuální podmínky u jednotlivých poskytovatelů. Můžou se totiž výrazně měnit.

Nejjednodušším řešením, jak zjistit aktuální možnosti a najít nejvýhodnější úvěr, nabízí hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní několik základních údajů a za okamžik získáte přehled nejvýhodnějších hypoték, které odpovídají vašim požadavkům.

A nemusíte se bát, že sáhnete vedle.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

Porostou letos úroky u hypoték až ke 3%?

Počet odpovědí: 124

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky? Banka zaplatí rekordní pokutu za vysoké poplatky

30.1.2023 Hypotéka

Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena