Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

17.3.2021 Hypotéka

Konec zlevňování? Zdá se, že ano. Po řadě měsíců, kdy úrokové sazby hypoték padaly, nastal podle všeho obrat. A začalo zdražování, o kterém se mluví už od začátku roku. Pro zvýšení sazeb se totiž po menších bankách rozhodl i jeden z nejvýznamnějších hráčů na českém trhu – skupina ČSOB.

Ještě na začátku roku přitom vypadala situace pro zájemce o hypotéku na první pohled optimisticky. V lednu totiž klesl průměrný úrok nových hypoték na 1,94 %.

Tedy nejníž od února 2017.

Za první 2 měsíce zdražily 3 banky

Brzy ale opravdu odstartovalo avizované zdražování. Ještě v lednu zvýšily své úroky:

Oba poskytovatelé tehdy zvedli sazby o 0,1 procentního bodu.

V únoru navíc Moneta Money Bank přidala ještě další desetinu. Stejně jako mBank.

Úroky u Moneta Money Bank se tak nakonec zastavily na hodnotě 1,89 % a u mBank na 1,74 %.

V obou případech ale na tuto sazbu dosáhnete jen v případě, že si k hypotéce sjednáte i pojištění schopnosti splácet. A to bývá poměrně nevýhodné.

Bez něj se přitom úroky šplhají na:

  • 2,09 % u Moneta Money Bank
  • a 1,99 % u mBank.

A na stejné sazby narazíte také v případě už zmíněné UniCredit Bank.

Skupina ČSOB: skok až o 2 desetiny

I když ale některé banky zdražovaly už od začátku roku, zdá se, že hlavní zlom přišel teprve před pár týdny. V březnu totiž zvýšila úroky u hypoték skupina ČSOB. Do této skupiny přitom patří nejen samotná ČSOB, ale také:

V praxi tak najdete vyšší sazby u dvou bank a jedné stavební spořitelny.

Úroky přitom vyskočily o 0,1–0,2 procentního bodu. Konkrétní výše se odvíjí od LTV.

U hypotéky s LTV do 70 % vzrostl úrok jen o desetinu, u 80% hypotéky vyskočil o 0,2 procentního bodu.

Aktuálně tak úrokové sazby hypotečních úvěrů od skupiny ČSOB začínají na 2,19 %. A bez pojištění schopnosti splácet se nedostanete pod 2,39 %.

Brzy se přidají i další

Co je ale nejdůležitější – ČSOB je prvním opravdu velkým poskytovatelem, který se ke zdražování odhodlal.

Právě velké banky přitom určují směr trhu. Dá se proto čekat, že se ke skupině ČSOB brzy přidají i další významní poskytovatelé. A zdražování nabere obrátky.

Ostatní banky navíc podobný krok zdaleka nevyloučily. Ve svých prohlášeních většinou používají obecné fráze typu: „analyzujeme situaci” nebo: „zvažujeme další postup”.

I z toho je jasně patrné, že zvýšení úroků je u ostatních poskytovatelů pouze otázkou času.

Za 2 roky se objem hypoték zdvojnásobil

Už koncem minulého roku přitom analytici upozorňovali, že zdražení je nevyhnutelné. Ve druhé polovině roku 2020 totiž rostly úroky u půjček, které banky používají k zajištění hypotečních úvěrů. Poskytovatelům tak stoupaly náklady spojené s hypotékami.

Ke zdražení navíc přispívá také enormní zájem o půjčky na bydlení. V posledním čtvrtletí roku 2020 banky každý měsíc rozdaly hodně přes 20 miliard korun. A začátek roku 2021 na tento trend plynule navázal

Letos v lednu si totiž lidé na bydlení půjčili téměř 25 miliard korun. O rok dřív to přitom bylo necelých 17 miliard a začátkem roku 2019 méně než 11 miliard!

Leden 2021 byl z tohoto pohledu dokonce nejúspěšnějším lednem v historii.

Úroky pod 2 % mohou brzy zmizet

K tomu všemu je třeba přičíst také fakt, že úrokové sazby České národní banky jsou od loňska téměř na nule. A očekává se, že letos výrazně porostou. Což se projeví i na úrocích českých bank.

Také proto je zdražování téměř nevyhnutelné. A podle některých ekonomů může dokonce trvat i řadu let.

Pokud tedy uvažujete o hypotéce, raději příliš neváhejte. Zatím můžete využít i sazby pod 2 %. Stačí jen porovnat nabídky poskytovatelů pomocí hypoteční kalkulačky, která vám najde nejvýhodnější hypotéky odpovídající vašim požadavkům.

Poslední šance na výhodné refinancování?

Zpozornět byste měli i v případě, že už hypoteční úvěr máte a v dohledné době končí jeho fixace. V takovém případě zvažte refinancování hypotéky.

Zpravidla vám dokáže přinést výhodnější podmínky, než máte dosud. Stále navíc můžete využít poměrně nízkých sazeb, které panují na trhu. A získat tak zajímavější nabídku, než jakou můžete čekat za několik měsíců.

Opět stačí jen sáhnout po hypoteční kalkulačce. Nebo požádat o radu hypotečního poradce, který vám pomůže vyjednat co nejvýhodnější refinancování.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

Porostou letos úrokové sazby u hypotečních úvěrů?

Počet odpovědí: 102

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky? Banka zaplatí rekordní pokutu za vysoké poplatky

30.1.2023 Hypotéka

Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena