Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?
17.3.2021, Hypotéka

Konec zlevňování? Zdá se, že ano. Po řadě měsíců, kdy úrokové sazby hypoték padaly, nastal podle všeho obrat. A začalo zdražování, o kterém se mluví už od začátku roku. Pro zvýšení sazeb se totiž po menších bankách rozhodl i jeden z nejvýznamnějších hráčů na českém trhu – skupina ČSOB.

Ještě na začátku roku přitom vypadala situace pro zájemce o hypotéku na první pohled optimisticky. V lednu totiž klesl průměrný úrok nových hypoték na 1,94 %.

Tedy nejníž od února 2017.

Za první 2 měsíce zdražily 3 banky

Brzy ale opravdu odstartovalo avizované zdražování. Ještě v lednu zvýšily své úroky:

Oba poskytovatelé tehdy zvedli sazby o 0,1 procentního bodu.

V únoru navíc Moneta Money Bank přidala ještě další desetinu. Stejně jako mBank.

Úroky u Moneta Money Bank se tak nakonec zastavily na hodnotě 1,89 % a u mBank na 1,74 %.

V obou případech ale na tuto sazbu dosáhnete jen v případě, že si k hypotéce sjednáte i pojištění schopnosti splácet. A to bývá poměrně nevýhodné.

Bez něj se přitom úroky šplhají na:

  • 2,09 % u Moneta Money Bank
  • a 1,99 % u mBank.

A na stejné sazby narazíte také v případě už zmíněné UniCredit Bank.

Skupina ČSOB: skok až o 2 desetiny

I když ale některé banky zdražovaly už od začátku roku, zdá se, že hlavní zlom přišel teprve před pár týdny. V březnu totiž zvýšila úroky u hypoték skupina ČSOB. Do této skupiny přitom patří nejen samotná ČSOB, ale také:

V praxi tak najdete vyšší sazby u dvou bank a jedné stavební spořitelny.

Úroky přitom vyskočily o 0,1–0,2 procentního bodu. Konkrétní výše se odvíjí od LTV.

U hypotéky s LTV do 70 % vzrostl úrok jen o desetinu, u 80% hypotéky vyskočil o 0,2 procentního bodu.

Aktuálně tak úrokové sazby hypotečních úvěrů od skupiny ČSOB začínají na 2,19 %. A bez pojištění schopnosti splácet se nedostanete pod 2,39 %.

Brzy se přidají i další

Co je ale nejdůležitější – ČSOB je prvním opravdu velkým poskytovatelem, který se ke zdražování odhodlal.

Právě velké banky přitom určují směr trhu. Dá se proto čekat, že se ke skupině ČSOB brzy přidají i další významní poskytovatelé. A zdražování nabere obrátky.

Ostatní banky navíc podobný krok zdaleka nevyloučily. Ve svých prohlášeních většinou používají obecné fráze typu: „analyzujeme situaci” nebo: „zvažujeme další postup”.

I z toho je jasně patrné, že zvýšení úroků je u ostatních poskytovatelů pouze otázkou času.

Za 2 roky se objem hypoték zdvojnásobil

Už koncem minulého roku přitom analytici upozorňovali, že zdražení je nevyhnutelné. Ve druhé polovině roku 2020 totiž rostly úroky u půjček, které banky používají k zajištění hypotečních úvěrů. Poskytovatelům tak stoupaly náklady spojené s hypotékami.

Ke zdražení navíc přispívá také enormní zájem o půjčky na bydlení. V posledním čtvrtletí roku 2020 banky každý měsíc rozdaly hodně přes 20 miliard korun. A začátek roku 2021 na tento trend plynule navázal

Letos v lednu si totiž lidé na bydlení půjčili téměř 25 miliard korun. O rok dřív to přitom bylo necelých 17 miliard a začátkem roku 2019 méně než 11 miliard!

Leden 2021 byl z tohoto pohledu dokonce nejúspěšnějším lednem v historii.

Úroky pod 2 % mohou brzy zmizet

K tomu všemu je třeba přičíst také fakt, že úrokové sazby České národní banky jsou od loňska téměř na nule. A očekává se, že letos výrazně porostou. Což se projeví i na úrocích českých bank.

Také proto je zdražování téměř nevyhnutelné. A podle některých ekonomů může dokonce trvat i řadu let.

Pokud tedy uvažujete o hypotéce, raději příliš neváhejte. Zatím můžete využít i sazby pod 2 %. Stačí jen porovnat nabídky poskytovatelů pomocí hypoteční kalkulačky, která vám najde nejvýhodnější hypotéky odpovídající vašim požadavkům.

Poslední šance na výhodné refinancování?

Zpozornět byste měli i v případě, že už hypoteční úvěr máte a v dohledné době končí jeho fixace. V takovém případě zvažte refinancování hypotéky.

Zpravidla vám dokáže přinést výhodnější podmínky, než máte dosud. Stále navíc můžete využít poměrně nízkých sazeb, které panují na trhu. A získat tak zajímavější nabídku, než jakou můžete čekat za několik měsíců.

Opět stačí jen sáhnout po hypoteční kalkulačce. Nebo požádat o radu hypotečního poradce, který vám pomůže vyjednat co nejvýhodnější refinancování.

ANKETA k článku "Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?"

Porostou letos úrokové sazby u hypotečních úvěrů?
Počet odpovědí: 101

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

7.5.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Sleva na úrocích a hlavně klid. To vám nabízí pojištění hypotéky. Většina lidí si pod tímto pojmem představí pojištění proti neschopnosti splácet, ve skutečnosti ale s hypotečním úvěrem souvisí i další pojistky. Podívejte se, jaké to jsou. A které z nich se vám opravdu vyplatí.

Jak získat hypotéku pro OSVČ

Jak získat hypotéku pro OSVČ

6.5.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dostatečné příjmy jsou základem každé hypotéky. Jenže zatímco zaměstnancům stačí předložit potvrzení od zaměstnavatele, podnikatelé a živnostníci musí doložit daňové přiznání prokazující dostatečný zisk. Je přitom několik způsobů, jak ho banky počítají. Podívejte se, který z nich se u hypotéky pro OSVČ vyplatí právě vám.

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

4.5.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Dosáhnout na vlastní bydlení je zejména pro mladé lidi často komplikované. Potřebují totiž dost úspor, které přitom ještě nestihli našetřit. Řešením je takzvaná hypotéka pro mladé. Podívejte se, jak funguje a kdo na ni dosáhne.

Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

3.5.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Plánujete si pořídit nové auto, ale nemáte dostatečné úspory? Řešení je jednoduché – sáhnout po půjčce. Ideálním řešením může být hypotéka na auto. Má totiž nejnižší úroky a díky dlouhé splatnosti se nemusíte bát příliš vysokých splátek.

Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

28.4.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tady. Po několika měsících, kdy analytici předpovídali zdražování hypoték, průměrná sazba nových hypotečních úvěrů opravdu stoupla. Zatím sice jen na 1,94 %, dá se ale čekat, že brzy půjde ještě výš. I díky enormnímu zájmu z posledních měsíců.Banky v ČR