Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

17.3.2021 Hypotéka

Konec zlevňování? Zdá se, že ano. Po řadě měsíců, kdy úrokové sazby hypoték padaly, nastal podle všeho obrat. A začalo zdražování, o kterém se mluví už od začátku roku. Pro zvýšení sazeb se totiž po menších bankách rozhodl i jeden z nejvýznamnějších hráčů na českém trhu – skupina ČSOB.

REKLAMA

Ještě na začátku roku přitom vypadala situace pro zájemce o hypotéku na první pohled optimisticky. V lednu totiž klesl průměrný úrok nových hypoték na 1,94 %.

Tedy nejníž od února 2017.

Za první 2 měsíce zdražily 3 banky

Brzy ale opravdu odstartovalo avizované zdražování. Ještě v lednu zvýšily své úroky:

Oba poskytovatelé tehdy zvedli sazby o 0,1 procentního bodu.

V únoru navíc Moneta Money Bank přidala ještě další desetinu. Stejně jako mBank.

Úroky u Moneta Money Bank se tak nakonec zastavily na hodnotě 1,89 % a u mBank na 1,74 %.

V obou případech ale na tuto sazbu dosáhnete jen v případě, že si k hypotéce sjednáte i pojištění schopnosti splácet. A to bývá poměrně nevýhodné.

Bez něj se přitom úroky šplhají na:

  • 2,09 % u Moneta Money Bank
  • a 1,99 % u mBank.

A na stejné sazby narazíte také v případě už zmíněné UniCredit Bank.

Skupina ČSOB: skok až o 2 desetiny

I když ale některé banky zdražovaly už od začátku roku, zdá se, že hlavní zlom přišel teprve před pár týdny. V březnu totiž zvýšila úroky u hypoték skupina ČSOB. Do této skupiny přitom patří nejen samotná ČSOB, ale také:

Nejlepší hypotéka online

V praxi tak najdete vyšší sazby u dvou bank a jedné stavební spořitelny.

Úroky přitom vyskočily o 0,1–0,2 procentního bodu. Konkrétní výše se odvíjí od LTV.

U hypotéky s LTV do 70 % vzrostl úrok jen o desetinu, u 80% hypotéky vyskočil o 0,2 procentního bodu.

Aktuálně tak úrokové sazby hypotečních úvěrů od skupiny ČSOB začínají na 2,19 %. A bez pojištění schopnosti splácet se nedostanete pod 2,39 %.

Brzy se přidají i další

Co je ale nejdůležitější – ČSOB je prvním opravdu velkým poskytovatelem, který se ke zdražování odhodlal.

Právě velké banky přitom určují směr trhu. Dá se proto čekat, že se ke skupině ČSOB brzy přidají i další významní poskytovatelé. A zdražování nabere obrátky.

Ostatní banky navíc podobný krok zdaleka nevyloučily. Ve svých prohlášeních většinou používají obecné fráze typu: „analyzujeme situaci” nebo: „zvažujeme další postup”.

I z toho je jasně patrné, že zvýšení úroků je u ostatních poskytovatelů pouze otázkou času.

Za 2 roky se objem hypoték zdvojnásobil

Už koncem minulého roku přitom analytici upozorňovali, že zdražení je nevyhnutelné. Ve druhé polovině roku 2020 totiž rostly úroky u půjček, které banky používají k zajištění hypotečních úvěrů. Poskytovatelům tak stoupaly náklady spojené s hypotékami.

Nejlepší hypotéka online

Ke zdražení navíc přispívá také enormní zájem o půjčky na bydlení. V posledním čtvrtletí roku 2020 banky každý měsíc rozdaly hodně přes 20 miliard korun. A začátek roku 2021 na tento trend plynule navázal

Letos v lednu si totiž lidé na bydlení půjčili téměř 25 miliard korun. O rok dřív to přitom bylo necelých 17 miliard a začátkem roku 2019 méně než 11 miliard!

Leden 2021 byl z tohoto pohledu dokonce nejúspěšnějším lednem v historii.

Úroky pod 2 % mohou brzy zmizet

K tomu všemu je třeba přičíst také fakt, že úrokové sazby České národní banky jsou od loňska téměř na nule. A očekává se, že letos výrazně porostou. Což se projeví i na úrocích českých bank.

Také proto je zdražování téměř nevyhnutelné. A podle některých ekonomů může dokonce trvat i řadu let.

Pokud tedy uvažujete o hypotéce, raději příliš neváhejte. Zatím můžete využít i sazby pod 2 %. Stačí jen porovnat nabídky poskytovatelů pomocí hypoteční kalkulačky, která vám najde nejvýhodnější hypotéky odpovídající vašim požadavkům.

Poslední šance na výhodné refinancování?

Zpozornět byste měli i v případě, že už hypoteční úvěr máte a v dohledné době končí jeho fixace. V takovém případě zvažte refinancování hypotéky.

Zpravidla vám dokáže přinést výhodnější podmínky, než máte dosud. Stále navíc můžete využít poměrně nízkých sazeb, které panují na trhu. A získat tak zajímavější nabídku, než jakou můžete čekat za několik měsíců.

Opět stačí jen sáhnout po hypoteční kalkulačce. Nebo požádat o radu hypotečního poradce, který vám pomůže vyjednat co nejvýhodnější refinancování.

REKLAMA

ANKETA k článku Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

Porostou letos úrokové sazby u hypotečních úvěrů?

Počet odpovědí: 102

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Odhad ceny nemovitosti nejen pro hypotéku

18.4.2024 Hypotéka

Plánujete žádat o hypotéku? Nebo prodáváte či kupujete nemovitost, případně vás čeká dědické řízení? V těchto případech se pravděpodobně neobejdete bez odhadu ceny nemovitosti. Jak odhad probíhá, jaké faktory mají vliv na odhadní cenu a jaká jsou specifika bankovního odhadu nemovitosti?

Konsolidace: Ušetřete sloučením hypotéky a dalších půjček

12.4.2024 Hypotéka

Potřebujete si udělat pořádek v rodinném rozpočtu a současně snížit celkové výdaje za splátky úvěrů? Vhodným řešením je konsolidace. Sloučením více půjček do jedné ušetříte nemalou částku na poplatcích. A nejen to. Přečtěte si, co obnáší konsolidace úvěrů, jaké půjčky je možné sloučit a jaké výhody konsolidace přináší.

[AKTUÁLNĚ] Nemovitosti výrazně podraží. Očekává se růst cen o 12-15 %

3.4.2024 Hypotéka

Po dvou letech útlumu se realitní trh chystá na oživení. S klesajícími úrokovými sazbami hypoték se zvyšuje poptávka po bydlení. A ceny nemovitostí pravděpodobně prudce vzrostou. Češi mají hlad po vlastním bydlení, a klesající sazby podněcují poptávku po realitách. To se zákonitě neobejde bez vlivu na nabídkové ceny bytů a domů, až na jedinou výjimku.

Alternativní financování bydlení: 4 způsoby, jak financovat bydlení bez banky

3.4.2024 Hypotéka

Úroky u hypoték blížící se k 6 % a stále dražší nemovitosti. Kombinace, která řadě lidí zkomplikovala plány na pořízení vlastního domu či bytu. A přiměla je k pátrání po alternativním financování bydlení. Možností je přitom několik a každá má své plusy i minusy.

Co byste měli vědět, pokud chcete o hypotéku žádat jako samoživitelka?

2.4.2024 Hypotéka

Hypotéka je závazek na dlouho dopředu, ukrajuje každý měsíc velkou část rozpočtu, Když přijde na rozpočet samoživitelů, který je i bez ní dost napjatý, může nastat problém. I přesto se najde řada samoživitelů, kteří mají příjem slušný a o hypotéku žádají. Kdy na ni mají šanci dosáhnout?

Z naší bankovní poradny

Refixace hypotéky a zhoršení bonity

Dobrý den, nevíte prosím, jak zkoumá Hypoteční banka u refixace bonitu klienta? Příští rok končí fixace a můj zdravotní stav se výrazně zhoršil. Nevím jak by banka případně zhodnotila příjem formou invalidního důchodu a nějakého menšího výdělku na částečný úvazek. Na druhou stranu jsem mladý člověk, kde změnu zdravotního stavu a bonity banka neočekává a se splátkami nebyl nikdy problém, zbývající jistina je už malá (cca 1,2 mil. Kč). Takovouto částku lze již půjčit i jako půjčku na cokoliv a vidím na nich někdy i lepší úroky než u hypoték. Opět ale bude banka požadovat doklad o příjmu, což bude asi příští rok problém, pravděpodobně budu na invalidním důchodu a 0,3 úvazku. I když mi moje banky v internetovém bankovnictví nabízí “výhodné půjčky do 1,2mil do 15 minut na účtu” tak asi stejně člověk musí poslat doklad o příjmu. Konec fixace je vice než za rok, je čas, a úroky klesají. Ale rád bych zvážil všechny možnosti. Děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den,

při refixaci hypotéky se znovu neověřuje bonita dlužníka, vstup do invalidního důchodu ani snížení příjmů nemůže být důvodem pro zesplatnění úvěru. Banka Vám nabídne úrokovou sazbu pro další období. Přinejhorším bude úrok o pár desetinek vyšší. Refinancování hypotéky u jiné banky nedoporučuji (zde by se již bonita ověřovala). Taktéž nelze doporučit refinancování hypotéky neúčelovou půjčkou. Mimo ověřování bonity je třeba zvážit i maximální splatnost úvěru (hypotéka až 30 let, půjčky obvykle do 10 let). Čím kratší splatnost, tím vyšší měsíční splátka. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena