Banky.cz Banky.cz Články Spoření Víc než 3 000 000 smluv. Stavební spoření je opět nejpopulárnější

Víc než 3 000 000 smluv. Stavební spoření je opět nejpopulárnější

Víc než 3 000 000 smluv. Stavební spoření je opět nejpopulárnější
5.4.2021, Spoření

Když spoření, tak stavební! Zhruba tak se dá shrnout názor většiny lidí. Prokazují to alespoň průzkumy. Podle březnového Barometru obliby spoření, je právě „stavebko” nejpopulárnějším spořicím produktem na českém trhu. Preferuje ho 57 % lidí.

Stavební spoření se drží na úplně špici (případně těsně pod ní) řadu let. A aktuální výsledky Barometru obliby spoření ukazují, že na tom nic nezměnila ani koronavirová krize. Spíš naopak – i díky ní je pozice stavebka jako nejoblíbenějšího spořicího produktu stále pevná.

Podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého to tak bude i nadále. „V době nejistoty způsobené koronavirovou pandemií se lidé uchylují ke stabilnímu a bezpečnému nástroji zhodnocení peněz. Stavební spoření přitom přesně tato kritéria splňuje. Dá se předpokládat, že i do budoucna bude jeho obliba vysoká, zejména kvůli jednoduchosti, nadstandardnímu zhodnocení a univerzálnosti,“ upozornil Šedivý.

Zhodnocení i 3,5 %

Ve prospěch stavebního spoření mluví zejména fakt, že si jako jediné z klasických spořicích produktů dokáže poradit s inflací. A to i přesto, že aktuálně jsou úroky u všech stavebních spořitelen přesně 1 %. Dokládá to například porovnání stavebního spoření.

„Stavebko” ovšem těží ze státní podpory, která je až 2 000 korun za rok. Na tuto částku dosáhnete, když v daném roce naspoříte alespoň 20 000 korun.

Měsíčně tak stačí posílat na stavební spoření necelých 1 700 korun. A získáte roční zhodnocení přes 3 %.

Pokud se vám navíc podaří sjednat si stavební spoření v době, kdy vám spořitelna odpustí vstupní poplatek, může se zhodnocení vyhoupnout i přes 3,5 %.

Není to přitom nijak nemožné. Loni jste měli hned 45% šanci, že vám banka vstupní poplatek odpustí.

Zajímavější než spořicí i termínovaný účet

Právě kombinace zajímavého zhodnocení a bezpečného uložení peněz dělají ze stavebního spoření zajímavější produkt, než jakým je spořicí účet nebo termínovaný vklad. Potvrzují to už zmíněné výsledky Barometru obliby spoření.

  • Stavební spoření označilo za zajímavé 57 % oslovených lidí.
  • Spořicí konto vnímá jak atraktivní 42 % dotázaných.
  • A termínovaný vklad zaujal jen 25 % lidí.

Stavební spoření tak vyhrává i přesto, že u něj musíte počítat s šestiletou vázací dobou.

V tomto termínu ho tedy nesmíte zrušit. Pokud to uděláte, přijdete o dříve získané státní příspěvky. A můžou vás čekat i poplatky spojené s předčasným ukončením smlouvy.

Nejvíc smluv od roku 2016

Popularitu stavebního spoření potvrzuje i fakt, že loni lidé podepsali téměř 462 000 nových smluv. A u dalších téměř 58 000 navýšili cílovou částku.

Spořitelny tak loni uzavřely druhý nejvyšší počet nových nebo navýšených smluv za posledních 6 let. Víc jich bylo jen v roce 2019.

Koncem minulého roku tedy lidé spořili prostřednictvím téměř 3,25 milionu smluv. Víc jich stavební spořitelny evidovaly naposledy v roce 2016.

A částka, kterou měli lidé na „stavebku” uloženou, přesáhla dokonce 362 miliard korun.

Průměrná půjčka se zvýšila o 84 %

Ještě výrazněji popularitu stavebního spoření dokreslují úvěry. Koncem minulého roku totiž klienti spláceli půjčky ze stavebního spoření v hodnotě 293,5 miliardy korun.

Je to nejvíc za posledních 10 let a podobně jako v roce 2011. Zatímco tehdy ale spořitelny rozdělily 293,1 miliardy korun mezi víc než 950 000 lidí, koncem minulého roku evidovaly „jen” zhruba 520 000 úvěrových smluv.

Znamená to, že průměrná výše půjčky vzrostla o zhruba 84 %. Z necelých 307 000 korun v roce 2011 na současných víc než 564 000 korun.

Jen loni si tak lidé půjčili přes 65 miliard korun. Oproti roku 2019 tak objem půjček vzrostl o téměř 18 miliard korun.

Úrok klesl i pod 2 %

Také pod nárůst úvěrů ze stavebního spoření se výrazně podepsala koronavirová krize a omezení, která jsou s ní spojená. Lidé totiž méně cestují a víc času tráví doma. K tomu přispívá i víceméně povinný home office v řadě firem.

Zatímco dřív lidé doma trávili (kromě spánku) často jen pár hodin denně, nyní je to většina dne. Proto víc přemýšlí o tom, jak své domovy zvelebit, aby se jim v nich lépe žilo i pracovalo.

Stále častěji se tedy pouštějí do menších i větších rekonstrukcí. A právě s nimi jim pomáhají úvěry ze stavebního spoření.

Nahrávají tomu i poměrně nízké úrokové sazby. Zatímco u nezajištěných úvěrů můžou klienti získat úrok okolo 3 %, u zajištěných půjček (například u hypoúvěrů) dosáhnou na podobné sazby jako u klasické hypotéky. Tedy i na méně než 2 %.

Pro rekonstrukci domu, bytu nebo například chalupy jsou tak úvěry ze stavebního spoření často ideálním řešením.

ANKETA k článku "Víc než 3 000 000 smluv. Stavební spoření je opět nejpopulárnější"

Máte sjednané stavební spoření?
Počet odpovědí: 112

KOMENTÁŘE k článku Víc než 3 000 000 smluv. Stavební spoření je opět nejpopulárnější

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

23.8.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak získat nejlepší stavební spoření? Podle aktuálního srovnání ho nabízejí Raiffeisen stavební spořitelna a ČSOB Stavební spořitelna. Má to však háček. Pro získání prémií si musíte založit u dané banky běžný účet.

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

26.7.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Sjednat si stavební spoření je od července výrazně výhodnější. ČSOB Stavební spořitelna totiž jako první na našem trhu definitivně zrušila poplatek za založení „stavebka”. Časem by se navíc mohli přidat i další poskytovatelé. Dosud přitom spořitelny podobnou možnost nabízely jen v různých akcích.

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

14.7.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Po víc než roce sáhla Česká národní banka ke zvýšení svých úrokových sazeb. Koncem června zvedla základní i lombardní sazbu o 0,25 procentního bodu. Beze změny zatím zůstala jen diskontní sazba. Centrální banka tím chce přibrzdit vysokou inflaci.Banky v ČR