Banky.cz Články Spoření Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

18.1.2021 Spoření

Stačilo mít jen trochu štěstí a mohli jste loni při založení stavebního spoření ušetřit i několik tisíc korun. Stavební spořitelny se totiž předháněly v akcích, při kterých klientům odpouštěly vstupní poplatek. Šance, že se do takové akce trefíte, byla 45 %. Vychází to z analýzy serveru stavebky.cz.

Poskytovatelé minulý rok s různými akcemi vůbec nešetřili. Šance, že při založení stavebního spoření narazíte na slevu, tak byla opravdu velká. Zvlášť, pokud jste měli správný věk.

Hlavně pro mladé a lidi nad 55 let

Někteří poskytovatelé odpouštěli mladým nebo naopak starším klientům vstupní poplatek celoročně. Tuto výhodu nabízely:

Na podobné slevy ale mohl při různých akcích dosáhnout kdokoliv. A dá se předpokládat, že letos bude situace podobná. I když zatím není jasné, na kdy jednotlivé spořitelny své zvýhodněné nabídky neplánují.

V každém případě se vyplatí tyto slevy nepropást. Jak na to?

Stačí si aktuální nabídky zkontrolovat pomocí srovnání stavebního spoření. V něm zjistíte, které spořitelny vám v současnosti vstupní poplatek odpustí. Nebo nabídnou jiné bonusy.

Obvyklá úspora? Maximálně 2 000 korun

Vstupní poplatek při uzavření stavebního spoření je 1 % z cílové částky. Bez něj jste tak mohli ušetřit i několik tisíc korun. Tedy alespoň teoreticky.

V praxi totiž byla maximální sleva limitovaná konkrétní sumou nebo zastropováním cílové částky. Zpravidla jste tak mohli ušetřit maximálně 2 000 korun.

Bonus 4 500? Ano, ale za další produkty

Našli se ale také poskytovatelé, u kterých jste mohli vydělat i víc než zmíněné 2 000 korun. Týká se to například Českomoravské stavební spořitelny (tedy známého spoření s liškou).

U ní jste mohli teoreticky ušetřit i 4 500 korun. Stačilo ke stavebnímu spoření přidat i další produkty.

  • Pokud jste si ke „stavebku” zřídili i běžný účet u ČSOB  (nebo jste ho už měli), získali jste automaticky bonus 2 500 korun na stavební spoření.
  • Při sjednání tohoto účtu prostřednictvím Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) a jeho aktivním využívání se navíc bonus zvedl o další tisícikorunu.
  • A když jste k tomu přidali ještě penzijní spoření od ČSOB Penzijní společnosti, vyšplhala se odměna dokonce na 4 500 korun.

ČMSS začala rok s novou akcí

Několikatisícový bonus od ČMSS získáte i nadále. Zmíněná akce stále pokračuje.

Navíc k ní spořitelna začátkem tohoto roku přidala ještě další zvýhodněnou nabídku. Bonus 500 korun získáte, když si stavební spoření založíte on-line a přivedete spořitelně ještě dalšího klienta. Zmíněných 500 korun je pak vaše odměna za doporučení.

Ovšem pozor. Pokud vy nebo známý, kterého jste přivedli, ukončíte spoření do 6 let, o bonus přijdete.

Obecně ale platí, že ukončení stavebního spoření před koncem šestileté vázací lhůty byste se měli vyhnout. Při předčasném ukončení „stavebka” totiž přijdete o státní bonus, který je až 2 000 korun ročně.

Vaše vklady se tak zhodnotí pouze o smluvený úrok. Ten je přitom v současnosti u všech stavebních spořitelen pouze 1 %. Se státní podporou se ale zhodnocení vašich úspor vyšplhá i přes 3,5 %.

Meziroční růst překonal 10 %

Právě díky různým akčním nabídkám loni zájem o stavební spoření rostl. Vyplývá to alespoň z informací, které v září zveřejnila Asociace českých stavební spořitelen. Podle nich byl meziroční růst počtu nových smluv víc než 10 %. Aktuálnější údaje zatím asociace nemá.

Za prvních osm měsíců roku tak lidé uzavřeli víc než čtvrt milionu nových smluv o stavebním spoření. A jejich celková cílová částka překonala 100 miliard korun. Tedy nejvíc v historii!

A to i přesto, že rok 2020 vešel do dějin jako rok koronavirové pandemie, lockdownu a omezení ekonomiky u nás i ve světě.

„S ohledem na uplynulé měsíce a nenadálou epidemickou situaci, která ovlivnila i finanční trhy, jsou dosavadní výsledky stavebního spoření výborné. Úvěrové obchody se dokonce přibližují rekordní úrovni z roku 2018,“ poznamenal v tiskovém prohlášení Asociace českých stavebních spořitelen její předseda Jan Jeníček.

Překvapivá motivace ke spoření

Právě koronavirová krize stavebnímu spoření paradoxně nahrála. Lidi víc motivovala k vytváření finančních rezerv. A protože právě „stavebko” nabízí díky státní podpoře nejvyšší zhodnocení ze všech spořicích produktů, poptávka po něm logicky rostla.

Lidé si navíc uvědomili, že investice do vlastního bydlení se jim vyplatí. Hodnota nemovitostí totiž i přes propad české ekonomiky výrazně rostla.

Pořízení vlastního bytu či domu tak nabízí způsob, jak bezpečně a spolehlivě zhodnotit peníze. A neriskovat, že při příchodu ekonomické krize ztratí hodnotu.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Platili jste poplatek za sjednání stavebního spoření?

Počet odpovědí: 132

KOMENTÁŘE k článku Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější spoření? Podruhé v historii vede spořicí účet

23.1.2023 Spoření

Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2023

20.1.2023 Spoření

Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.

Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka. Nabízí úrok 6,15 %

26.12.2022 Spoření

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

Zhodnocení u stavebka je už víc než 6 %. A vstupní poplatek definitivně končí

17.10.2022 Spoření

Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena