Banky.cz Články Spoření Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

18.1.2021, Spoření

Stačilo mít jen trochu štěstí a mohli jste loni při založení stavebního spoření ušetřit i několik tisíc korun. Stavební spořitelny se totiž předháněly v akcích, při kterých klientům odpouštěly vstupní poplatek. Šance, že se do takové akce trefíte, byla 45 %. Vychází to z analýzy serveru stavebky.cz.

Poskytovatelé minulý rok s různými akcemi vůbec nešetřili. Šance, že při založení stavebního spoření narazíte na slevu, tak byla opravdu velká. Zvlášť, pokud jste měli správný věk.

Hlavně pro mladé a lidi nad 55 let

Někteří poskytovatelé odpouštěli mladým nebo naopak starším klientům vstupní poplatek celoročně. Tuto výhodu nabízely:

Na podobné slevy ale mohl při různých akcích dosáhnout kdokoliv. A dá se předpokládat, že letos bude situace podobná. I když zatím není jasné, na kdy jednotlivé spořitelny své zvýhodněné nabídky neplánují.

V každém případě se vyplatí tyto slevy nepropást. Jak na to?

Stačí si aktuální nabídky zkontrolovat pomocí srovnání stavebního spoření. V něm zjistíte, které spořitelny vám v současnosti vstupní poplatek odpustí. Nebo nabídnou jiné bonusy.

Obvyklá úspora? Maximálně 2 000 korun

Vstupní poplatek při uzavření stavebního spoření je 1 % z cílové částky. Bez něj jste tak mohli ušetřit i několik tisíc korun. Tedy alespoň teoreticky.

V praxi totiž byla maximální sleva limitovaná konkrétní sumou nebo zastropováním cílové částky. Zpravidla jste tak mohli ušetřit maximálně 2 000 korun.

Bonus 4 500? Ano, ale za další produkty

Našli se ale také poskytovatelé, u kterých jste mohli vydělat i víc než zmíněné 2 000 korun. Týká se to například Českomoravské stavební spořitelny (tedy známého spoření s liškou).

U ní jste mohli teoreticky ušetřit i 4 500 korun. Stačilo ke stavebnímu spoření přidat i další produkty.

  • Pokud jste si ke „stavebku” zřídili i běžný účet u ČSOB  (nebo jste ho už měli), získali jste automaticky bonus 2 500 korun na stavební spoření.
  • Při sjednání tohoto účtu prostřednictvím Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) a jeho aktivním využívání se navíc bonus zvedl o další tisícikorunu.
  • A když jste k tomu přidali ještě penzijní spoření od ČSOB Penzijní společnosti, vyšplhala se odměna dokonce na 4 500 korun.

ČMSS začala rok s novou akcí

Několikatisícový bonus od ČMSS získáte i nadále. Zmíněná akce stále pokračuje.

Navíc k ní spořitelna začátkem tohoto roku přidala ještě další zvýhodněnou nabídku. Bonus 500 korun získáte, když si stavební spoření založíte on-line a přivedete spořitelně ještě dalšího klienta. Zmíněných 500 korun je pak vaše odměna za doporučení.

Ovšem pozor. Pokud vy nebo známý, kterého jste přivedli, ukončíte spoření do 6 let, o bonus přijdete.

Obecně ale platí, že ukončení stavebního spoření před koncem šestileté vázací lhůty byste se měli vyhnout. Při předčasném ukončení „stavebka” totiž přijdete o státní bonus, který je až 2 000 korun ročně.

Vaše vklady se tak zhodnotí pouze o smluvený úrok. Ten je přitom v současnosti u všech stavebních spořitelen pouze 1 %. Se státní podporou se ale zhodnocení vašich úspor vyšplhá i přes 3,5 %.

Meziroční růst překonal 10 %

Právě díky různým akčním nabídkám loni zájem o stavební spoření rostl. Vyplývá to alespoň z informací, které v září zveřejnila Asociace českých stavební spořitelen. Podle nich byl meziroční růst počtu nových smluv víc než 10 %. Aktuálnější údaje zatím asociace nemá.

Za prvních osm měsíců roku tak lidé uzavřeli víc než čtvrt milionu nových smluv o stavebním spoření. A jejich celková cílová částka překonala 100 miliard korun. Tedy nejvíc v historii!

A to i přesto, že rok 2020 vešel do dějin jako rok koronavirové pandemie, lockdownu a omezení ekonomiky u nás i ve světě.

„S ohledem na uplynulé měsíce a nenadálou epidemickou situaci, která ovlivnila i finanční trhy, jsou dosavadní výsledky stavebního spoření výborné. Úvěrové obchody se dokonce přibližují rekordní úrovni z roku 2018,“ poznamenal v tiskovém prohlášení Asociace českých stavebních spořitelen její předseda Jan Jeníček.

Překvapivá motivace ke spoření

Právě koronavirová krize stavebnímu spoření paradoxně nahrála. Lidi víc motivovala k vytváření finančních rezerv. A protože právě „stavebko” nabízí díky státní podpoře nejvyšší zhodnocení ze všech spořicích produktů, poptávka po něm logicky rostla.

Lidé si navíc uvědomili, že investice do vlastního bydlení se jim vyplatí. Hodnota nemovitostí totiž i přes propad české ekonomiky výrazně rostla.

Pořízení vlastního bytu či domu tak nabízí způsob, jak bezpečně a spolehlivě zhodnotit peníze. A neriskovat, že při příchodu ekonomické krize ztratí hodnotu.

ANKETA k článku Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %"

Platili jste poplatek za sjednání stavebního spoření?
Počet odpovědí: 132

KOMENTÁŘE k článku Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat