Hypotéka vs. hypoúvěr a další úvěry. Tak
vypadá „věčný” souboj o to, jak co nejvýhodněji získat peníze na nákup, stavbu
nebo rekonstrukci vlastního bydlení. Mezi hypotékou a úvěrem je přitom několik
zásadních rozdílů. Podívejte se na ně a zjistěte, jaká půjčka se vám víc
vyplatí.
Je třeba říct, že hypotéka, hypoúvěr i
například spotřebitelský úvěr mají své výhody. Která varianta se vám nejvíc
vyplatí, tedy záleží na různých okolnostech. Důležité je například:
A jaké možnosti máte konkrétně na výběr? Obvykle jsou to:
Hypoteční úvěr je nejčastější způsob, jak si lidé půjčují na pořízení vlastního bydlení. Logicky. Je to totiž produkt vytvořený speciálně k tomuto účelu.
Jeho prostřednictvím můžete získat i mnoho milionů korun.
Kolik přesně vám banka půjčí, závisí na vašich příjmech i na ceně pořizované nemovitosti. Podle aktuálních podmínek pro získání hypotéky totiž výše úvěru nesmí přesáhnout 90 % z hodnoty domu nebo bytu, kterým za úvěr ručíte.
Ručení nemovitostí je přitom jednou ze základních charakteristik hypotéky.
A jak přesně se hypotéka liší od dalších úvěrů? To se dozvíte na následujících řádcích.
Poměrně oblíbenou možností je také hypoúvěr. Je to v podstatě hypotéka ze stavebního spoření, kterou získáte, i když nemáte na tomto spoření uložené žádné peníze.
Nabízí podobné parametry jako hypoteční úvěr a je také zajištěná nemovitostí. V praxi proto bývá srovnání hypoúvěr vs. hypotéka velmi vyrovnané.
Dokazuje to i naše porovnání hypoték, ve kterém si můžete srovnat aktuální nabídky bank i stavebních spořitelen.
Výhody a nevýhody hypoúvěru
U stavební spořitelny můžete kromě hypoúvěru získat také klasickou půjčku. Pokud přitom váháte, jestli zvolit úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku, musíte si v první řadě dobře spočítat, kolik už máte na stavebním spoření uložených peněz.
Tato půjčka má totiž 2 varianty:
Ideální je, když se můžete překlenovacímu úvěru vyhnout nebo ho splácet pouze krátce. Protože u něj nesplácíte jistinu, dokáže půjčku citelně prodražit.
Pokud tedy řešíte, zda zvolit úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku, nezapomeňte to vzít v úvahu.
Výhody a nevýhody úvěru ze stavebního spoření
Další možností, jak získat peníze na nákup, stavbu nebo rekonstrukci nemovitosti, může být americká hypotéka. Stejně jako u klasické hypotéky za ni ručíte domem či bytem. Získáte tak nižší úrokovou sazbu než u spotřebitelského úvěru.
Zároveň u ní nemusíte dokládat účel půjčky. Je tedy jen na vás, jak ji využijete. Zda na opravu bytu, nákup auta nebo například vybavení domácnosti.
Oproti běžné hypotéce ale počítejte s vyšším úrokem a kratší splatností. Obvykle vám navíc banka půjčí méně než u klasické hypotéky. Ta je proto k pořízení vlastního bydlení vhodnější.
Výhody a nevýhody americké hypotéky
Od roku 2018 můžou mladí lidé žádat také o půjčku na bydlení od státu. Je určená pro lidi do 36 let a její úroková sazba se odvíjí od Základní sazby EU pro ČR (minimální hodnota úroku je 1 %).
V řadě případů tak můžete získat výhodnější úrok než u hypotéky.
Není to ale pravidlem. Například začátkem roku 2020 nabízelo mnoho poskytovatelů hypoteční úvěry s nižším úrokem než u státních půjček.
Hlavní problém státní půjček je ale v jejich limitech. Získáte nanejvýš:
Výhody a nevýhody státního úvěru
Poslední variantou je spotřebitelský úvěr. V praxi se k pořízení nemovitosti příliš často nepoužívá, pokud ale potřebujete nižší částku, můžete se setkat i s touto možností.
Právě výše úvěru je spolu s úrokovou sazbou hlavním rozdílem mezi úvěrem a hypotékou. Obecně přitom platí, že mnohem výhodnější je hypoteční úvěr.
Pokud tedy zvažujete, jestli pořízení nemovitosti financovat (nebo dofinancovat) pomocí úvěru nebo hypotéky, zpravidla se vyplatí zvolit druhou variantu.
Spotřebitelský úvěr se hodí jen výjimečně.
Výhody a nevýhody spotřebitelského úvěru
Pokud tedy řešíte, jestli pro vás bude lepší hypotéka nebo jiný typ půjčky, zvažte nejdřív svou situaci.
V takovém případě může být nejvýhodnější úvěr ze stavebního spoření. Minimální limit hypotéky je totiž 300 000 korun. Pokud potřebujete menší půjčku, pomůžou vám právě peníze od stavební spořitelny.
I v případě překlenovacího úvěru navíc nízké částky poměrně rychle naspoříte. Zároveň přitom získáte nižší úroky než u spotřebitelské půjčky.
Přesto se u překlenovacího úvěru vyplatí vše dobře spočítat a porovnat s možnostmi spotřebitelského úvěru. Zvlášť, pokud chcete stavební spoření teprve založit. U částek, které dokážete rychle splatit, může být výhodnější i spotřebitelský úvěr.
Zkuste státní půjčku. Její úroky mohou být ještě nižší než u hypoték. Za to počítejte s náročnějším vyřizováním.
Pokud si nevíte rady, tak můžete požádat o pomoc s výběrem půjčky hypotečního poradce, který s vámi projde i veškerou administrativu.
Pamatujte také, že sazba státní půjčky se může průběžně měnit. I když je třeba v současnosti výhodnější než u hypotéky, za dva měsíce může být vše jinak.
Vsaďte na hypotéku nebo hypoúvěr. Získáte až 90 % z hodnoty zastavené nemovitosti, nízkou úrokovou sazbu a splatnost i 30 let.
Stačí jen pomocí hypoteční kalkulačky vybrat tu nejvýhodnější nabídku, která je aktuálně na trhu.
Když navíc přidáte k ručení další dům, byt nebo pozemek, můžete získat celou částku potřebnou k pořízení vybrané nemovitosti.
Nebo můžete půjčku dofinancovat úvěrem ze stavebního spoření. Pokud vám chybí jen pár set tisíc, nemusíte u něj ručit nemovitostí, a proto ho můžete zkombinovat i s hypotékou.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéka vs. úvěr: jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je výhodnější
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.