Taktéž nazývána jako investiční hypotéka, která slouží klientům pro pořízení nemovitosti za účelem pronájmu třetí osobě. Při posuzování bonity klienta se tak kromě standardních aktuálně doložitelných příjmů může počítat i s příjmem z budoucího pronájmu nemovitosti, kdy tento příjem je většinou krácený určitým poměrem z důvodů možného rizika výpadku příjmu. Tento typ hypotéky má zpravidla kratší splatnost než klasický hypoteční úvěr a to maximálně 25 let a také daleko nižší LTV, maximálně do 60%.
Ať už si pořizujete nemovitost z jakéhokoliv důvodu, tak v případě, že splňujete jednu z níže uvedených podmínek, tak automaticky spadáte do hypotéky na pronájem:
Metodika příjmů se mezi bankami značně liší. Obecně se dá říci, že některé banky zohledňují příjem z daňového přiznání, jiné banky jsou schopny posoudit příjmy doložením nájemních smluv. Dalšími podmínkami také může být, že banka bude chtít vidět výpisy z běžného účtu, kam vám příjmy z pronájmu chodí nebo LV pronajímané nemovitosti, kde musíte být uvedeni jako majitelé.
Záleží, kterou banku zvolíme při výběru, převážná většina banka si při hypotéce za účelem pronájmu účtuje přirážku k sazbě, avšak některé poskytnou hypotéku za standardní sazby.
Jedna z možností je ocenění nemovitosti výnosovou metodou, kdy odhadce stanoví hrubý předpoklad budoucího nájemného v závislosti na lokalitě nemovitosti. Tento výnos je koeficientem banky ponížen. Druhou možností je zohlednění budoucího příjmu při doložení nájemních smluv nebo budoucích nájemních smluv. Tento příjem je rovněž koeficientem banky snížen a kontrolován supervizí banky.
V případě rekonstrukce či výstavby tento příjem nelze použít.
Pro odpočet úroků úvěru na bydlení vycházíme ze zákonných podmínek. Dle § 15 zákona o dani z příjmu si u hypotečního úvěru na pronájem nelze snížit daňový základ o zaplacené úroky.
Délka úvěru a splatnost jsou u většiny bank standardní. Krom nižšího 60% LTV, pozor ještě na DTI (poměr všech dluhů k ročním příjmům) a DSTI (poměr splátky úvěru k čistému měsíčnímu příjmu). Banka počítá, že se nejedná o jediný úvěr, proto může dojít k přísnějšímu posouzení s ohledem na riziko banky a potencionální předluženost klienta.
Každý měsíc stoupá objem sjednaných úvěrů na
bydlení a celkový objem hypoték za rok 2020 útočí na absolutní rekord. Taková
je situace na hypotečním trhu. Přestože je kvůli koronavirové epidemii a
vládním opatřením řada podniků zavřená a některé už ohlásily svůj konec, zájem
o půjčky na bydlení roste.
Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké
náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitost. Jenže
co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s
hypotékou není v praxi žádný problém. Administrativně je jen o trochu
složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.
Výměna střechy, nová kuchyň nebo celková
oprava domu. To jsou jen některé práce, se kterými vám pomůže hypotéka na
rekonstrukci domu nebo bytu. Získáte díky ní dost peněz na potřebné úpravy.
Dobrý den, mám hypoteční úvěr od Hypoteční banky a v návaznosti na situaci se snižujícími se úroky uvažuji o refinancování mimo fixační období. Je možné obrátit se na specialistu, který by pomohl provést refinancováním, vč. komunikace se stávající bankou? Narážím na doporučení ČNB z 2019 ohledně druhů účtovaných nákladů bank na předčasné splácení úvěrů (mimo fixaci) a následné dění ve smyslu, kdy si některé banky začaly zákon vykládat po svém a údajně klientům účtují i jiné než administrativní náklady. Je účtování jiných než administrativních nákladů od banky v této souvislosti přímo protizákonné nebo banky našly skutečně nějaké skulinky, o co by nárokování finančních nákladů opřely?
Dobrý den, kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří Vám zajistí refinancování hypotéky včetně odborného posouzení stávající situace (zdali banky účtují poplatek za předčasné splacení úvěru v souladu se Zákonem o spotřebitelském úvěru, atd.).
Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu. Máme refinancovat hypotéku již po druhé. Můžeme si i po druhém refinancování hypotéky uplatnit úroky v daňovém přiznání? Děkujeme.
Dobrý den, refinancování hypotéky nemá žádný dopad na uplatňování úroků v daňovém přiznání. Od každé banky dostanete potvrzení o zaplacených úrocích za daný kalendářní rok. O takto zaplacené úroky můžete ponížit svůj základ daně z příjmu (při splnění ostatních podmínek: nemovitost užíváte k bydlení, jste účastníkem úvěrové smlouvy a majitelem nemovitosti).
Dobrý den, jsem v dluhové spirále. Mohu do insolvence, když mám hypotéku? Nepřijdeme o bydlení?Děkuji
Dobrý den, do insolvence vstoupit můžete, ale zachování vlastní střechy nad hlavou Vám nikdo garantovat nemůže. Každá banka postupuje trochu jinak. Banka je v pozici zajištěného věřitele (má váš úvěr jištěn zástavním právem k nemovitosti), tedy na rozdíl od nezajištěným věřitelů může banka postupovat dle svého uvážení. Některé banky počkají 5 let na konec insolvence a pak se pokračuje ve splácení, jiné hypotéku zesplatní a nemovitost v zástavě prodají.