Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #23413, Prodej domu v exekuci pro malý dluh

Prodej domu v exekuci pro malý dluh, Exekuce a insolvence

Dobrý den, vytvořil jsem si průser. A mám exekuci, prý paní exekutorka může vydražit můj podíl. I kvůli částce 12 500 Kč. A má otázka zní - splácet teď sice nemohu a myslím že dva měsíce nebudu ani moci, jelikož s exekucí to je 20 000 Kč a já to opravdu nemohu zaplatit v 6 požadovaných splátkách. Já jsem četl o zákoně který říká, že při tak nízkém dluhu by exekuce na nemovitost neměla proběhnout. Soud je ale jiného názoru. Máme vůbec nějaká práva? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

prodej nemovitosti v exekuci by měl být obecně volen až jako poslední možnost, kdy se dluh nedaří vymáhat jinými způsoby (srážka ze mzdy, strhnutí peněz z účtu, prodej movitého majetku). Za určitých okolností (dlužník má v nemovitosti trvalý pobyt, nevymáhá se dluh za výživné, trestný čin, ublížení na zdraví) nelze exekučně prodat dům pro malý dluh (jistina do 100 000 Kč), neodporuje-li tato zvláštní ochrana dlužníka dobrým mravům. Dlužník má práva značná, v nevýhodě je dnes věřitel.