Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat
10.11.2020, Hypotéka

Hypotéka pro manžele je jedním z nejčastějších způsobů, jak vyřešit společné bydlení. Možností, jak na něj s pomocí půjčky dosáhnout, je ale víc. Sáhnout můžete jak po manželské hypotéce, tak po hypotéce jen na jednoho z manželů nebo hypotéce uzavřené ještě před manželstvím. Podívejte se, jaká jsou jejich specifika a jak je získat.

Pokud uzavíráte hypotéku až v manželství, automaticky o ni žádáte společně. Ve většině případů je to výhodné – získáte díky tomu lepší bonitu.

Existují ale i výjimky. A právě v takové situaci je lepší hypotéka jen na jednoho z manželů.

Stejně tak se občas vyplatí s půjčkou nečekat a požádat o hypotéku ještě před manželstvím. Sami se tak můžete rozhodnout, jestli si úvěr vezmete společně nebo ho necháte jen na jednom z vás.

A jaká z těchto variant je nejvýhodnější? Záleží to vždy na vaší situaci a požadavcích.

Pojďme si tedy jednotlivé možnosti projít podrobněji.

Manželská hypotéka

Společná hypotéka pro manžele je typickou variantou, pokud o půjčku na bydlení žádáte až v manželství. Spolu se svatbou totiž vzniká společné jmění manželů. Znamená to, že se s manželem či manželkou o všechno dělíte rovným dílem.

Včetně bydlení a hypotečního úvěru.

O hypotéku pro manžele tím pádem musíte požádat oba společně. Každý z vás musí například:

 • podepsat žádost o úvěr,
 • doložit svou totožnost občanským průkazem a dalším dokladem,
 • předat bance potvrzení o výši příjmů nebo daňové přiznání
 • a informovat ji o svých aktuálních závazcích.

Výhodou je, že když žádáte dva, máte zpravidla vyšší bonitu. Vaše příjmy se totiž sčítají. Můžete tak dosáhnout na vyšší hypoteční úvěr.

Zároveň se ale sčítají i vaše výdaje. Což může být nevýhodou například ve chvíli, kdy jeden z vás platí výživné na děti z předchozího manželství nebo splácí nějaké půjčky.

Navíc musíte počítat s tím, že dluh u banky máte oba společně. Pokud tedy jeden z vás přestane na splácení hypotečního úvěru přispívat, musí vše platit druhý. Jinak vám oběma hrozí vážné problémy.

Nejen, že můžete přijít o bydlení, ale problémy se splácením se projeví i v registrech dlužníků. V budoucnu tak bude podstatně složitější dosáhnout například na novou půjčku na bydlení.

Podobné situace přitom nejsou nijak výjimečné – zejména při rozvodu. V takovém případě je důležité, abyste s bankou komunikovali a zkusili společně najít řešení. Například prodloužení doby splácení a snížení splátek.

Výhody a nevýhody společné hypotéky pro oba manžele

 • společně máte většinou vyšší bonitu – snadněji tak půjčku získáte a můžete dosáhnout na víc peněz
 • kromě příjmů se sčítají i vaše výdaje, což může být problém, pokud například platíte výživné na děti z předchozího manželství
 • pokud se jeden z manželů přestane na splácení úvěru podílet, musí vše platit druhý

Hypotéka jen na jednoho z manželů

Může se také stát, že společnou hypotéku pro manžele nechcete. Třeba proto, že jeden z vás má dluhy, které by mohly poznamenat vaši bonitu. Nebo měl v minulosti problémy se splácením a má negativní záznamy v registrech dlužníků.

V takovém případě může banka vaši žádost o půjčku zamítnout.

Řešením je tedy hypotéka jen na jednoho z manželů.

Abyste ji získali, musíte ještě před žádostí o hypoteční úvěr sepsat notářský zápis o zúžení společného jmění manželů. Díky němu určíte, že pořizovaná nemovitost do společného vlastnictví manželů nespadá. Oficiálně ji tak získá pouze jeden z vás. Obvykle ten, který má vyšší bonitu a který pak požádá o půjčku.

Ovšem pozor. Pamatujte, že musíte mít dostatečné příjmy, aby vám banka opravdu půjčila potřebnou částku. A to může být u jednotlivce problém.

V takovém případě zkuste najít jiného spolužadatele – například své rodiče či tchána nebo tchyni.

Hypotéka na jednoho z manželů má také tu výhodu, že časem můžete manžela či manželku k úvěru přidat. Ideálně na konci fixace. Pokud se tedy mezitím jeho bonita zvýšila (například díky zvýšení platu nebo doplacení některého z dřívějších úvěrů).

Například při refinancování hypotéky pak díky tomu můžete získat výhodnější podmínky.

O změnu smlouvy a přistoupení druhého z manželů k úvěru můžete požádat kdykoliv. Pokud to ale bude mimo termín fixace hypotéky, zaplatíte poplatek za dodatek k úvěrové smlouvě.

Výhody a nevýhody hypotéky na jednoho z manželů

 • vyhnete se problémům se schválením hypotéky v případě, že má jeden z manželů záznamy v registrech dlužníků
 • druhý z manželů může časem k hypotéce přistoupit
 • musíte zařídit notářský zápis o zúžení společného jmění manželů
 • vaše příjmy budou nižší, než když žádáte společně, může se tak stát, že nezískáte dost vysokou hypotéku

Hypotéka uzavřená před manželstvím

Poměrně časté také je, že lidé žádají o hypotéku ještě před manželstvím. V takovém případě máte 2 možnosti:

 • požádat o hypotéku společně
 • nebo žádat každý sám.

V každém případě přitom nepotřebujete žádný notářský zápis.

Situace je v podstatě velmi podobná tomu, když žádáte o hypotéku pro manžele. Stejně jako u manželské hypotéky, také u hypotéky pro partnery platí, že společně máte obvykle vyšší bonitu. A když se později vezmete, jednoduše dál pokračujete ve společném splácení.

Pokud naopak žádá jen jeden z partnerů, druhému nevzniká dluh. A tedy ani zápis v registrech dlužníků. V budoucnu tak snadněji dosáhne na jinou půjčku. To se může hodit, když například kromě nákupu bytu plánujete i rekonstrukci chalupy.

A jak vše funguje, pokud si hypotéku před manželstvím vzal jeden z partnerů a následně jste se rozhodli pro svatbu? Úvěr je dál vedený pouze na jednoho z vás. Opět ale můžete po čase požádat o změnu smlouvy a přistoupení dalšího dlužníka.

Výhody a nevýhody hypotéky před uzavřením manželství

 • sami si vyberete, jestli o hypotéku požádá jen jeden z vás nebo oba společně – nepotřebujete k tomu notářský zápis
 • podobně jako u manželské hypotéky musíte počítat s menší bonitou (pokud žádá jen jeden z partnerů), nebo se společným dluhem, který musíte platit, i když druhý z partnerů splácet přestane

Pokud si nejste jistí, jaká varianta je pro vás nejlepší, obraťte se na hypotečního poradce. Jeho služby jsou zdarma a podle vaší situace vám poradí, jak co nejlépe postupovat. A kde získat nejvýhodnější úvěr.

Hypotéka pro manžele a rozvod

Největším problémem u hypotéky pro manžele je vždy rozvod. V takovém případě musíte řešit, co uděláte se společným dluhem i majetkem.

Pokud máte notářský zápis o zúžení společného jmění a hypotéku jen na jednoho z manželů, vše je jednoduché. Nemovitost i dluh dál zůstávají stejnému člověku.

U společné hypotéky pro manžele je ale situace složitější. Obvykle máte na výběr 3 základní řešení:

 • vyvázat a vyplatit partnera z hypotéky a úvěr si nechat,
 • nemovitost prodat, doplatit hypotéku a rozdělit se o zisk
 • nebo hypoteční úvěr dál splácet společně.

Jak přesně v těchto případech postupovat, vám poradí náš článek Hypotéka a rozvod.

ANKETA k článku "Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat"

Máte v manželství společnou hypotéku?
Počet odpovědí: 130

KOMENTÁŘE k článku Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

1.12.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Výměna střechy, nová kuchyň nebo celková oprava domu. To jsou jen některé práce, se kterými vám pomůže hypotéka na rekonstrukci domu nebo bytu. Získáte díky ní dost peněz na potřebné úpravy

Hypotéka vs. úvěr: jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je výhodnější

Hypotéka vs. úvěr: jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je výhodnější

27.11.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Hypotéka vs. hypoúvěr a další úvěry. Tak vypadá „věčný” souboj o to, jak co nejvýhodněji získat peníze na nákup, stavbu nebo rekonstrukci vlastního bydlení. Mezi hypotékou a úvěrem je přitom několik zásadních rozdílů. Podívejte se na ně a zjistěte, jaká půjčka se vám víc vyplatí.

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

25.11.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Schválení hypotéky je zásadní bod při řešení každého hypotečního úvěru. Na něm záleží, jestli vám banka půjčí. Podívejte se proto, co musíte zařídit, aby bylo schvalování hypotéky co nejhladší, a jak dlouho její schválení trvá.

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Hypotéka na stavbu domu představuje pro řadu žadatelů poměrně velkou výzvu. Nestačí jen požádat, předložit potřebné doklady a půjčku vyčerpat. Pokud podceníte postup stavby nebo možné vícenáklady, může vás to stát spoustu peněz. Podívejte se, na co si dát u hypotéky na výstavbu domu pozor.

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ručení nemovitostí je základní podmínkou hypotéky. Co všechno ale banka do zástavy přijme? Musíte ručit kupovanou nemovitostí nebo to může být i jiná nemovitost? A jde jako záruka použít pozemek nebo chalupa? Možná i vy řešíte podobné otázky. Proto vám na ně nyní odpovíme.Banky v ČR