Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Fixace hypotéky

Fixace hypotéky

Definice Fixace hypotéky

Fixace u hypotéky znamená období, kdy máte pevně stanovenou úrokovou sazbu hypotečního úvěru. A také výši splátek. V tomto období zároveň nemůžete vy ani banka změnit podmínky smlouvy.

Fixace hypotéky je vždy stanovená na určitý počet let. Nejobvyklejší fixace na českém trhu jsou na:

  • 1 rok,
  • 3 roky,
  • 5 let,
  • 7 let
  • a 10 let.

Uvedená doba vždy znamená, za jak dlouho od podpisu smlouvy je konec fixace hypotéky.

Možnosti se přitom u jednotlivých poskytovatelů liší. Zatímco některé banky nabízejí i 8leté nebo 15leté termíny, u jiných získáte nanejvýš 5letou fixaci.

Nedá se však jednoznačně říct, jaká doba je nejvhodnější. Záleží na vašich plánech i na tom, jak se budou úrokové sazby v budoucnu vyvíjet.

Pokud jsou nízké a očekáváte, že porostou, vyplatí se zvolit vzdálenější konec fixace hypotéky. Budete tak mít zaručenou nízkou úrokovou sazbu třeba na 10 let.

Když naopak věříte v další pokles úroků, vsaďte na kratší termín. Půjčku tak můžete dřív refinancovat a využít nové podmínky.

Díky refinancování hypotéky v období před koncem fixace totiž můžete půjčku bez jakýchkoliv sankcí přenést k jinému poskytovateli. A získat tak výhodnější úrok nebo například změnit dobu splácení.

Kromě toho zvolte krátkou fixaci také tehdy, když plánujete půjčku brzy doplatit. Vyhnete se tak možným sankcím. S koncem fixace hypotéky totiž máte předčasné splacení půjčky zdarma.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.14 %

Dotazy v poradně k Fixace hypotéky

B

#14447, Banka mi pro refixaci nabízí vysoký úrok, Hypoteční poradna, 2.6.2021

Pokračování dotazu č. 14443: Děkuji za předchozí odpověď. Po 5 letém řádném splácení jsme od banky dostali návrh na nepřiměřený úrok téměř 5%. Bohužel naše bonita bude vhodná k refinancování úvěru za 3 měsíce po termínu fixace. Po návratu do práce z rodičovské dovolené budeme mít další stabilní příjem. Chtěla bych se zeptat, zda je možné refinancovat za tak krátkou dobu po nové fixaci? Předpokládám, že po nás bude banka požadovat nějaké sankce. Jak vysoké by mohly být při původně půjčené částce 3 miliony a zbývající 2 miliony? Dočetla jsem se, že maximálně 50 tisíc. Nicméně se má jednat pouze o poplatek za administrativní úkony v řádu tisíců korun? Je toto obhajitelné? Nebylo by nakonec výhodnější, domluvit fixaci jen na rok a pak refinancovat? Obávám se však, že nám banka již jiný návrh nedá. Již jednou nám oznámila, že toto je jejich konečná nabídka. Je toto standartní chování banky k bezproblémovému řádně platícímu klientovi s čistým rejstříkem? Velice děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úrok 5% je u účelové hypotéky na bydlení extrémně vysoký. Sazby pro fixaci na 5 let se dnes běžně pohybují pod 2,5%. Zejména u prověřeného a řádně splácejícího klienta je toto nepochopitelné. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří ověří možnost refinancování hypotéky nyní i s Vámi na rodičovské. Rodičovskou lze uznat částečně jako doplňkový příjem, splácení by šlo protáhnout při refinancování až na 30 let a měsíční splátka by pak vycházela jen na cca 7 500 Kč, na což by vám s manželem stačily i poměrně nízké příjmy. 

Pokuta max. 1% ze splácené částky (max. 50 000 Kč) se týká jen smluv, u kterých uplynulo min. 24 měsíců od podpisu (museli byste tak s refinancováním vyčkat dalších 24 měsíců od refixace hypotéky). 

B

#14443, Refixace hypotéky, Hypoteční poradna, 2.6.2021

Dobrý den, brzy nám skončí fixační období u hypotéky na dům. Banka nám zaslala dopis s nabídkou nové úrokové sazby a délky nového fixačního období. Zároveň v dopise uvádí, že není nutné z naší strany uskutečnit žádné kroky a tato sazba nám bude nastavena automaticky. Není nutné podepsat nové podmínky osobně? Je tento postup právně korektní? Dále banka nabízí fixaci na 3, 7 a 10 let s vysokým úrokem. Je možné nastavit fixaci jen na 1 rok a poté refinancovat?

Dobrý den,

určitě byste měla mít možnost si vybrat nové podmínky hypotéky (délka fixace a výše úrokové sazby) nebo hypotéku refinancovat u konkurence a to zcela bez sankce. Chcete-li hypotéku refinancovat u konkurence, doporučuji tak učinit nyní (za rok budou sazby výše). 

L

#14430, Manžel mě nevyvázal ze smlouvy, Hypoteční poradna, 1.6.2021

Dobrý den, vzali jsme si s manželem před lety hypotéku na byt, který zůstal v mém os. vlastnictví po rozvodu s tím, že hypotéka bude splacena manželem a zastaven jeho dům. Domluveno bylo, že mě vyváže ze stávajících dluhu, ale to se nestalo. Nyní mě žádá, abych podepsala nižší úroky, jinak že budu splácet úroky dosavadní a vysoké. Bohužel nemám smlouvu, pouze číslo smlouvy, nevím, zda mi smlouvu v bance vůbec ukážou, či sdělí konkrétní informace jen na základě, že jsem uvedena jako druhý z dlužníků. Co to pro mě přesně vše znamená? A mám nárok na nahlédnutí do smlouvy? Jsme z malého města, a proto raději ptám, než se někam vydám. Děkuji za info

Dobrý den,

coby účastník úvěrové smlouvy máte určitě právo do smluv nahlížet, což bych Vám vřele doporučil obecně před podpisem jakékoliv smlouvy. Pokud jste smlouvu ztratila nebo neobdržela (což je nepravděpodobné, neboť každý podepisující účastník smlouvy dostává jedno vyhotovení), požádejte svou banku o vystavení kopie. Manžel Vás pravděpodobně žádá o podepsání refixace hypotéky, čímž Vás ze smlouvy nevyváže. Doporučuji náš článek Převod hypotéky.

MV

#13383, Sankce za refinancování hypotéky, Hypoteční poradna, 10.3.2021

Dobrý den, nyní máme hypotéku 2,5 mil, úrok 2,29% a fixací na 7 let (fixace nám končí 14.1.2025). Sankce za účelně vynaložené náklady jsem si zatím na kalkulačce naší banky vypočítala na cca 50 tis. Je reálné dosáhnout snížení ÚVN? Zvažujeme přechod k bance s úrokem 1,89 % a fixací na 10 let. Je to prosím pro nás výhodné? Děkuji.

Dobrý den,

pokud od podpisu úvěrové smlouvy (refixace hypotéky) uplynulo min. 24 měsíců, pak může výše sankce činit max. 1% ze splácené částky a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. Dle výkladu ČNB lze do ÚVN započítat pouze administrativní náklady pracovníka banky (obvykle stokoruny až nižší tisíce). Chce-li po Vás banka více, řešte spor přes Finančního arbitra nebo soudní cestou.

KL

#12359, Mohu odstoupit od smlouvy na refixaci?, Hypoteční poradna, 8.1.2021

Dobrý den, v listopadu 2021 nám končí fixace hypotéky. Banka, kde máme běžný účet nabídla předčasné refinancování a refixaci úrokové sazby. Chci se zeptat, kdybychom akceptovali nabídku banky a podepsali smlouvu o budoucím refinancování, máme možnost bezplatně od té smlouvy odstoupit bez nějakých sankcí a smlouvu zrušit? Jelikož současná úroková sazba platí do 11/2021, předpokládám, že čerpání u nové banky by proběhlo až v listopadu, takže by šlo dát výpověď u nové smlouvy a neplatit za to pokutu. Jde nám o to, že pokud přistoupíme na nabídku nové banky, ale zároveň za pár měsíců se trh změní nebo naše současná banka kde máme hypoteční úvěr nabídne lepší úrokovou sazbu, abychom mohli naše rozhodnutí změnit. Jak velký závazek je předfixace a jsou s tím související rizika? Je lepší teda počkat, nebo akceptovat nabídku nebo v případě, kde dostaneme lepší nabídku, můžeme rozhodnutí změnit? Děkuji

Dobrý den,

pokud smlouvu o refixaci nyní podepíšete, nebude možné od ní odstoupit bez sankce (banky účtují poplatek 2-5% z nevyčerpané částky). Sazby mohou stagnovat, klesat i růst - záleží, čemu věříte. Věříte-li v další pokles sazeb, vyčkejte a nic dnes nepodepisujte. Naopak jestli očekáváte stagnaci a/nebo růst, je lepší refixaci podepsat již nyní. Hypotéku je možné k datu konci fixace refinancovat bez sankce u konkurence, která Vám může nabídnout ještě lepší podmínky. Prostudujte refinancování hypotéky.

Články o Fixace hypotéky

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

5.7.2021, Hypotéka

…ce do 3let. Zdroj: ČNB Výhodnost dlouhých fixací klesneNěkteří poskytovatelé se už nyní snaží seklienty motivovat, aby vyhledávali spíš kratší fixace hypotéky. Nabízejí u nichproto výhodnější úroky. Přesto zůstávají fixace nad 5 let nejlevnější.Dokazují to statistiky České národní ban…

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

26.5.2021, Hypotéka

…tr si proto musíte pohlídatu nového úvěru i při refinancování hypotéky. Hlídejte i fixaci a poplatkyKromě RPSN sledujte například také možnostifixace hypotéky. Fixace totiž určuje, jak dlouho platí úroková sazbahypotečního úvěru. A také, kdy můžete půjčku na bydlení zdarma refinancova…

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

4.5.2021, Hypotéka

…i 40 let) můžete si půjčit také na pořízení chaty,chalupy nebo stavebního pozemku předčasné splacení celé hypotéky zdarma jemožné jen ke konci fixace hypotéky 100% hypotéka pro mladé? Je ve hřeSpeciální půjčky pro mladé ale nabízí jenněkteré banky na českém trhu. Změnit to má novela z…

Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

3.5.2021, Hypotéka

… Můžetetak přizpůsobit výši splátek svým možnostem. Zároveň můžete každý rok bez jakýchkolivsankcí mimořádně splatit až 25 % z úvěru. Ke konci fixace hypotéky navíc můžeteúvěr zcela doplatit. Opět bez poplatků. A jaké jsou podmínky pro získání hypotéky naauto? Prakticky stejné jako u …

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

22.2.2021, Hypotéka

I když byl loňský rok kvůli koronavirovépandemii a různým opatřením dost specifický, z hlediska hypotečního trhu bylnejúspěšnějším v historii. Ukazují to alespoň dosud zveřejněné statistiky.Například podle hypoindexu si lidé loni půjčili na bydlení přes 250 miliardkorun. O téměř 30 mi…Banky v ČR