Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Fixace hypotéky

Fixace hypotéky

Definice Fixace hypotéky

Fixace u hypotéky znamená období, kdy máte pevně stanovenou úrokovou sazbu hypotečního úvěru. A také výši splátek. V tomto období zároveň nemůžete vy ani banka změnit podmínky smlouvy.

Fixace hypotéky je vždy stanovená na určitý počet let. Nejobvyklejší fixace na českém trhu jsou na:

  • 1 rok,
  • 3 roky,
  • 5 let,
  • 7 let
  • a 10 let.

Uvedená doba vždy znamená, za jak dlouho od podpisu smlouvy je konec fixace hypotéky.

Možnosti se přitom u jednotlivých poskytovatelů liší. Zatímco některé banky nabízejí i 8leté nebo 15leté termíny, u jiných získáte nanejvýš 5letou fixaci.

Nedá se však jednoznačně říct, jaká doba je nejvhodnější. Záleží na vašich plánech i na tom, jak se budou úrokové sazby v budoucnu vyvíjet.

Pokud jsou nízké a očekáváte, že porostou, vyplatí se zvolit vzdálenější konec fixace hypotéky. Budete tak mít zaručenou nízkou úrokovou sazbu třeba na 10 let.

Když naopak věříte v další pokles úroků, vsaďte na kratší termín. Půjčku tak můžete dřív refinancovat a využít nové podmínky.

Díky refinancování hypotéky v období před koncem fixace totiž můžete půjčku bez jakýchkoliv sankcí přenést k jinému poskytovateli. A získat tak výhodnější úrok nebo například změnit dobu splácení.

Kromě toho zvolte krátkou fixaci také tehdy, když plánujete půjčku brzy doplatit. Vyhnete se tak možným sankcím. S koncem fixace hypotéky totiž máte předčasné splacení půjčky zdarma.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Fixace hypotéky

MV

#13383, Sankce za refinancování hypotéky, Hypoteční poradna, 10.3.2021

Dobrý den, nyní máme hypotéku 2,5 mil, úrok 2,29% a fixací na 7 let (fixace nám končí 14.1.2025). Sankce za účelně vynaložené náklady jsem si zatím na kalkulačce naší banky vypočítala na cca 50 tis. Je reálné dosáhnout snížení ÚVN? Zvažujeme přechod k bance s úrokem 1,89 % a fixací na 10 let. Je to prosím pro nás výhodné? Děkuji.

Dobrý den,

pokud od podpisu úvěrové smlouvy (refixace hypotéky) uplynulo min. 24 měsíců, pak může výše sankce činit max. 1% ze splácené částky a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. Dle výkladu ČNB lze do ÚVN započítat pouze administrativní náklady pracovníka banky (obvykle stokoruny až nižší tisíce). Chce-li po Vás banka více, řešte spor přes Finančního arbitra nebo soudní cestou.

KL

#12359, Mohu odstoupit od smlouvy na refixaci?, Hypoteční poradna, 8.1.2021

Dobrý den, v listopadu 2021 nám končí fixace hypotéky. Banka, kde máme běžný účet nabídla předčasné refinancování a refixaci úrokové sazby. Chci se zeptat, kdybychom akceptovali nabídku banky a podepsali smlouvu o budoucím refinancování, máme možnost bezplatně od té smlouvy odstoupit bez nějakých sankcí a smlouvu zrušit? Jelikož současná úroková sazba platí do 11/2021, předpokládám, že čerpání u nové banky by proběhlo až v listopadu, takže by šlo dát výpověď u nové smlouvy a neplatit za to pokutu. Jde nám o to, že pokud přistoupíme na nabídku nové banky, ale zároveň za pár měsíců se trh změní nebo naše současná banka kde máme hypoteční úvěr nabídne lepší úrokovou sazbu, abychom mohli naše rozhodnutí změnit. Jak velký závazek je předfixace a jsou s tím související rizika? Je lepší teda počkat, nebo akceptovat nabídku nebo v případě, kde dostaneme lepší nabídku, můžeme rozhodnutí změnit? Děkuji

Dobrý den,

pokud smlouvu o refixaci nyní podepíšete, nebude možné od ní odstoupit bez sankce (banky účtují poplatek 2-5% z nevyčerpané částky). Sazby mohou stagnovat, klesat i růst - záleží, čemu věříte. Věříte-li v další pokles sazeb, vyčkejte a nic dnes nepodepisujte. Naopak jestli očekáváte stagnaci a/nebo růst, je lepší refixaci podepsat již nyní. Hypotéku je možné k datu konci fixace refinancovat bez sankce u konkurence, která Vám může nabídnout ještě lepší podmínky. Prostudujte refinancování hypotéky.

RL

#11911, Refixace hypotéky, Hypoteční poradna, 26.11.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně hypotéky. 26.3..2019 jsme podepsali dodatek k hypoteční smlouvě na 7 let 2,69% s tím, že fixace nám končí 24.1. 2021 a že v tuto dobu nesplatíme úvěr ani mimořádnou splátku. 23.10.2020 nám přišlo oznámení k hypotečnímu úvěru, že budeme od 25.1. 2021-2024 mít úrok 1,39%. Začali jsme se o to zajímat a bylo nám řečeno, že to automaticky vyhodnocuje počítač a že jsme podepsali dodatek. Chtěli jsme i jít k jiné bance, ale museli bychom zaplatit pokutu 75 000 Kč. Dá se s tím něco ještě dělat? Děkuji

Dobrý den,

od podepsané refixace můžete odstoupit, ale stálo by Vás to nemalou pokutu za tzv. nenačerpání hypotéky (75 000 Kč). Na druhou stranu, rozdíl v úrokových sazbách (2,69% vs 1,39%) je značný. Bylo by dobré spočítat úsporu z rozdílu sazeb a porovnat ji s pokutou. Refinancování hypotéky u konkurence se může ale nemusí vyplatit. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří Vám toto nezávazně na přání spočítají. 

R

#11053, Pokuta za nečerpanou hypotéku, Hypoteční poradna, 26.8.2020

Dobrý den, v lednu 2021 mi končí fixace hypotéky a než začaly úrokové sazby padat, zajistil jsem si v refinancování u UniCredit Bank. Nyní bych chtěl smlouvu o refinancování vypovědět a využít nízké úrokové sazby u jiné banky. Pracovnice UniCredit Bank mi ale sdělila, že smluvní pokuta bude 38 tis. Kč. Celkově je s ní špatná komunikace. Zdá se mi to nějak moc, když smlouva ještě ani "nenaběhla". Můžete mi sdělit jak vysokou pokutu mohou požadovat dle zákona? Refinancovat se má částka cca 1,7 mil. Kč. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

za nenačerpanou hypotéku banky účtují pokutu až 5% z nečerpané částky. Zákon o spotřebitelském úvěru Vám dává možnost odstoupit od smlouvy do 14 dní od podpisu bez sankce a dále limituje výši pokuty za předčasné splacení hypotéky na max. 1% z předčasné splátky (max. 50 000 Kč) u úvěrů, kde uplynulo 24 měsíců od podpisu. 

VS

#10670, Refixace hypotéky, Hypoteční poradna, 12.7.2020

Dobrý den, mám na své jméno vedenou půjčku, o kterou jsem zažádala ještě za svobodna a řádně ji splácím. Nyní mě chce manžel připsat k hypotéce, která je na jeho jméno, abychom měli nyní při změně fixace větší šanci na nižší úrok jako manželé. Ode mě potřebují jen výpis účtu za 3 měsíce o doložení příjmu rodičovského příspěvku - budou si mě hledat v registrech kvůli půjčkám atd.?

Dobrý den,

ano, každý spolužadatel o hypotéku je kontrolován v registrech (BRKI, NRKI)

Články o Fixace hypotéky

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

22.2.2021, Hypotéka

I když byl loňský rok kvůli koronavirovépandemii a různým opatřením dost specifický, z hlediska hypotečního trhu bylnejúspěšnějším v historii. Ukazují to alespoň dosud zveřejněné statistiky.Například podle hypoindexu si lidé loni půjčili na bydlení přes 250 miliardkorun. O téměř 30 mi…

Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank

Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank

25.1.2021, Hypotéka

…podmínky. Vzhledem k očekávanému vývoji je přitompravděpodobné, že výhodnější refinancování v blízké době nezískáte. Pokud vámtedy letos končí fixace hypotéky, vyplatí se vám sáhnout po některé zaktuálních nabídek. Abyste našli tu nejlepší, stačí využíthypoteční kalkulačku. Zadáte do …

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysokénáklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitost. Jenžeco když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu shypotékou není v praxi žádný problém. Administrativně je jen o trochusložitější než …

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

13.11.2020, Hypotéka

…čního úvěru. Nový dlužník totiž přebírá vaši půjčku i se všemi jejímipodmínkami. Patří mezi ně například: doba splatnosti a výše splátek, doba fixace hypotéky, úroková sazba a RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Právě parametry hypotéky jsou často zásadnípřekážkou, která převodu …

Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

10.11.2020, Hypotéka

Hypotéka pro manžele je jedním z nejčastějšíchzpůsobů, jak vyřešit společné bydlení. Možností, jak na něj s pomocí půjčkydosáhnout, je ale víc. Sáhnout můžete jak po manželské hypotéce, tak pohypotéce jen na jednoho z manželů nebo hypotéce uzavřené ještě předmanželstvím. Podívejte se,…Banky v ČR