Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Fixace hypotéky

Fixace hypotéky

Definice Fixace hypotéky

Fixace u hypotéky znamená situaci, kdy je úroková sazba pevně stanovena na určitý počet let dopředu, zároveň není možné v tomto období smlouvu změnit. Při výročí fixace se sjednává nová sazba na další období, během výročí fixace je také možné úvěr refinancovat u konkurence či doplatit hypotéku zcela/částečně bez sankcí. Jen nezapomeňte, že změnit cokoliv k datu fixace znamená jednat s vlastní či konkurenčními bankami několik měsíců předem, aby mohl proběhnout scoring, vyhodnocení a schválení.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Fixace hypotéky

R

#11053, Pokuta za nečerpanou hypotéku, Hypoteční poradna, 26.8.2020

Dobrý den, v lednu 2021 mi končí fixace hypotéky a než začaly úrokové sazby padat, zajistil jsem si v refinancování u UniCredit Bank. Nyní bych chtěl smlouvu o refinancování vypovědět a využít nízké úrokové sazby u jiné banky. Pracovnice UniCredit Bank mi ale sdělila, že smluvní pokuta bude 38 tis. Kč. Celkově je s ní špatná komunikace. Zdá se mi to nějak moc, když smlouva ještě ani "nenaběhla". Můžete mi sdělit jak vysokou pokutu mohou požadovat dle zákona? Refinancovat se má částka cca 1,7 mil. Kč. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

za nenačerpanou hypotéku banky účtují pokutu až 5% z nečerpané částky. Zákon o spotřebitelském úvěru Vám dává možnost odstoupit od smlouvy do 14 dní od podpisu bez sankce a dále limituje výši pokuty za předčasné splacení hypotéky na max. 1% z předčasné splátky (max. 50 000 Kč) u úvěrů, kde uplynulo 24 měsíců od podpisu. 

VS

#10670, Refixace hypotéky, Hypoteční poradna, 12.7.2020

Dobrý den, mám na své jméno vedenou půjčku, o kterou jsem zažádala ještě za svobodna a řádně ji splácím. Nyní mě chce manžel připsat k hypotéce, která je na jeho jméno, abychom měli nyní při změně fixace větší šanci na nižší úrok jako manželé. Ode mě potřebují jen výpis účtu za 3 měsíce o doložení příjmu rodičovského příspěvku - budou si mě hledat v registrech kvůli půjčkám atd.?

Dobrý den,

ano, každý spolužadatel o hypotéku je kontrolován v registrech (BRKI, NRKI)

RJ

#8991, Hypotéka a rozvod, Hypoteční poradna, 17.2.2020

Dobrý den, moc prosím o radu. V případě, že se pár právě rozvádí, tzn. sepisuje rozvodové papíry a zároveň mu dobíhá 5ti letá fixace hypotéky, která ovšem nespadá do SJM, jelikož se byt pořizoval před svatbou, jak nejlépe jednat? Pokud neuděláme nic, hypotéka se nám na 5 let otočí s horším úrokem. Pokud budeme o rok chtít smlouvu prodloužit, protože do té doby počítám, že budeme rozvedeni, spadne nám hypoteční úvěr do SJM dodatkem? Děkuji za pomoc, nevím si rady.

Dobrý den,

musíte se s partnerem domluvit, jak chcete s nemovitostí a hypotékou v rámci rozvodu naložit. Chcete-li nemovitost nadále společně vlastni a splácet, nebo nemovitost prodáte a z výtěžku doplatíte hypotéku anebo si nemovitost ponechá jeden z Vás a druhého vyplatí. Pozor, v případě třetí možnosti banka nemá povinnost vyvázat druhého z hypotéky (na to rozvod nemá vliv). Vyvázání z hypotéky je možné pouze v případě, kdy by druhý spoludlužník byl sám dostatečně bonitní na pokrytí celého úvěru.

VK

#8931, Refinancování mimo výročí fixace, Hypoteční poradna, 12.2.2020

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. S přítelem jsem prováděli rekonstrukci rodinného domu, na což máme od roku 2018 hypoteční úvěr s fixací na 10 let a vzhledem k nedostačujícím peněžním prostředkům na vybavení domácnosti jsme si byli nuceni vzít ještě v loňském roce neúčelový úvěr. Je možné tyto dva úvěry nějakým způsobem konsolidovat a následně refinancovat ještě v době fixace hypotéky, aniž bychom doplatili na sankce / poplatky ze strany banky, případně je vůbec sloučení možné? Děkuji za Váši odpověď.

Dobrý den,

refinancování mimo výročí fixace je možné (včetně sloučení úvěrů u nové banky). Požádejte svou banku o vyčíslení penále a následně se rozhodněte, zda se Vám refinancování s tímto penále vyplatí či nikoliv. Penále může činit max. 1% z výše předčasné splátky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o tzv. účelně vynaložené náklady (které s Vámi banka bude mít při předčasném doplacení úvěru).

ZT

#5333, Minimální zůstatek na účtu, Běžný účet, 24.10.2018

Dobry den, rada bych se zeptala, zda ma banka opravneni blokovat zustatek ne uctu ve vysi 200 Kc z duvodu "ochrany klienta" pred nepovolenym debetem. Samozrejme na to upozornuji, ale ve chvili, kdy si musite k hypotece otevrit v bance ucet, tak nemate jinou moznost nez podepsat, ale nelibi se mi, ze mi blokuji 200 Kc, ktere mohu v ostatnich bankach normalne vyuzit. Dekuji

Dobrý den,

každá banka si může stanovit minimální zůstatek na účtu. Většina bank tento instrument dnes již nepoužívá, ale stále se najde několik institucí, které požadují 100-200 Kč. Vy zas máte možnost zvolit si svobodně banku - na trhu jich máme přes 30, určitě je z čeho vybírat. To samé platí i pro hypotéky. Nejste-li spokojena se smluvními podmínkami své banky (jak na běžném účtu, tak u hypotéky), není nic snazšího než změnit banku (nejpozději při dalším výročí fixace hypotéky). 

Články o Fixace hypotéky

Hypotéka na koupi a rekonstrukci nemovitosti: jak funguje a na co si dát pozor

Hypotéka na koupi a rekonstrukci nemovitosti: jak funguje a na co si dát pozor

26.9.2020, Hypotéka

Nechcete dávat mnoho milionů korun za nákupnovostavby? Řešením je koupit starší dům a opravit ho podle svého. I na to alepotřebujete dost peněz. S jejich získáním vám pomůže hypotéka na koupi arekonstrukci nemovitosti. Podívejte se, jak funguje. Ceny novostaveb už několik let prudce s…

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

18.9.2020, Hypotéka

…ti s hypotékou můžete úvěr doplatit. Potřebujete k tomu ale mít dostprostředků na splacení půjčky. Zároveň se vyplatí počkat na dobu, kdy končífixace hypotéky. Měsíc před jejím skončením vám totiž při doplacení úvěrunehrozí žádné poplatky. nejbezpečnější řešení potřebujete dost prostř…

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka

Poplatky za předčasné splacení hypotéky strašíspoustu lidí, kteří o takovém kroku uvažují. V současnosti se ale ve většiněpřípadů žádných závratných částek bát nemusíte. A při správném postupu jemimořádné splacení hypotéky dokonce zcela zdarma. Bez ohledu na to, u jakébanky jste si pů…

Pokles úrokových sazeb hypoték zrychluje. Do zlevňování se pustily i velké banky

Pokles úrokových sazeb hypoték zrychluje. Do zlevňování se pustily i velké banky

15.6.2020, Hypotéka

… poměrně velký. Pokles sazeb pomáhá také refinancováníSoučasné i další očekávané zlevňování nahrává také lidem,kterým letos a příští rok končí fixace hypotéky. Mohou tak požádat o refinancováníúvěru u jiné banky, aniž by kvůli tomu platili jakékoliv poplatky. Zpravidla díky tomu dosáh…

Čekají nás dostupnější hypotéky? Nahrává tomu ČNB i situace ve světě

Čekají nás dostupnější hypotéky? Nahrává tomu ČNB i situace ve světě

13.4.2020, Hypotéka

…jistý a může místo něj přijít zlevňování. Úrok pod 2% najdete už nyníOčekávaný pokles úrokových sazeb nahrává také klientům,kterým letos končí fixace hypotéky. Mohou požádat o refinancování hypotéky azískat mnohem výhodnější podmínky. Zvlášť pokud úroky opravdu klesnou hlubokopod 2%. …Banky v ČR