Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence
19.10.2020, Hypotéka

Vyplacení partnera z hypotéky nebo například vyplacení sourozenců u nemovitosti, kterou jste zdědili nebo dostali od rodičů. I s tím vám pomůže půjčka na bydlení. Jak? Možností je několik. Záleží jen na tom, jakou situaci řešíte.

Zásadní je, na co přesně úvěr potřebujete. Jinak budete postupovat, když:

 • chcete hypotéku na vyplacení podílu z nemovitosti, kterou vám darují rodiče,
 • potřebujete peníze na vyplacení podílu z dědictví,
 • po rozchodu či rozvodu řešíte vyplacení partnera z hypotéky.

Podívejte se, jak v takových případech postupovat.

Hypotéka na vyplacení podílu z darované nemovitosti

Často se stává, že rodiče chtějí dětem darovat svůj dům, byt či chalupu. Předejdou tak případným sporům při řešení dědictví. S darováním jsou navíc spojené menší notářské poplatky než s dědictvím.

Ne vždy ale chtějí nemovitost dělit mezi všechny potomky. Nebo o to nestojí ani sourozenci. V takovém případě dostane nemovitost pouze jeden z nich a je na něm, aby ostatní vyplatil.

Jen málokdo má ale dost peněz, aby to zvládl ze svých úspor. Řešením je proto hypotéka na vyplacení podílu (známá také jako hypotéka na vypořádání majetkových poměrů).

Jak postupovat u hypotéky na vyplacení podílu

Stejně jako u jakéhokoliv jiného hypotečního úvěru platí, že musíte za půjčku ručit nemovitostí. Ideální je ta, kterou jste dostali.

Jakmile o hypotéku požádáte, banka zhodnotí vaši bonitu. Tedy vaše příjmy, majetek a úvěrovou historii. Díky tomu zjistí, jak velké je riziko, že byste se mohli dostat do problémů se splácením. A podle toho rozhodne, zda vám půjčí.

Abyste snížili možnost, že banka vaši žádost zamítne, obraťte se na nezávislého hypotečního poradce.

Ví, jak poskytovatelé posuzují bonitu a pomůže vám najít banku, u které dostanete nejlepší podmínky. Případně vás včas upozorní, že na půjčku nedosáhnete. Jeho služby jsou přitom zdarma.

Následně potřebujete odhad ceny nemovitosti. Od něj se odvíjí maximální částka, kterou můžete dostat. Podle pokynů České národní banky totiž smějí poskytovatelé nabízet hypotéky nanejvýš v hodnotě 90 % z odhadní ceny nemovitosti, kterou ručíte. Jen výjimečně vám můžou půjčit víc.

U hypotéky na vyplacení podílu vám ale obvykle stačí mnohem méně. Jakmile tedy banka vše schválí, stačí jen splnit podmínky potřebné pro výplatu peněz a začít čerpat.

Jak postupovat u hypotéky na vyplacení podílu z darované nemovitosti

 • Sepište s rodiči darovací smlouvu.
 • Se sourozenci se domluvte, jak je z nemovitosti vyplatíte.
 • Požádejte o hypotéku na vyplacení podílu z nemovitosti.
 • U smluvního odhadce dané banky zařiďte odhad ceny nemovitosti. Z odhadní ceny vychází částka, kterou vám může banka půjčit. Zároveň z ní vypočítáte podíl vašich sourozenců.
 • Jakmile poskytovatel žádost schválí, musíte do katastru nemovitostí vložit zástavní právo ve prospěch banky.
 • Poté vám banka umožní čerpání hypotéky na vyplacení podílu z darované nemovitosti.

Hypotéka na vyplacení podílu z dědictví

U hypotéky na vyplacení podílu z dědictví je postup téměř stejný jako v předchozím případě. Je to logické – základní situace je velice podobná. S tím rozdílem, že nemovitost nedostanete ale zdědíte.

Hlavní odlišnost je právě v dědickém řízení. Zatímco u darování nemovitosti stačilo, aby se domluvili rodiče s potomkem a sepsali smlouvu u notáře, nyní musíte počkat na ukončení dědického řízení. To většinou trvá několik týdnů. Může se ale protáhnout i na řadu měsíců.

Dokud není řízení ukončené, není nemovitost právoplatně vaše. A tudíž nemůžete řešit ani hypotéku na vyplacení podílu z nemovitosti.

Teprve když je tento proces uzavřený, můžete banku požádat o hypoteční úvěr. Poskytovatel si opět nejdřív ověří vaši bonitu a počká na odhad ceny nemovitosti. Až pak hypotéku schválí.

Jak postupovat u hypotéky na vyplacení podílu ze zděděné nemovitosti

 • Počkejte na řádné ukončení dědického řízení.
 • Jakmile máte usnesení o dědictví, podle kterého jste majitelem nemovitosti, požádejte o hypotéku na vyplacení podílu ze zděděného domu či bytu.
 • U smluvních odhadců dané banky zařiďte odhad ceny nemovitosti.
 • Jakmile banka vaši žádost schválí, vložte do katastru nemovitostí zástavní právo ve prospěch banky.
 • Poté můžete čerpat hypotéku.

Vyplacení partnera z hypotéky

U vyplacení partnera z hypotéky po rozvodu či rozchodu je situace oproti předchozím případům trochu jiná. Máte totiž víc možností, jak vše řešit.

Problém je, že lidé se často nerozcházejí v dobrém. A to se projevuje na jejich komunikaci. Pamatujte proto, že důležité je mluvit. Jak mezi sebou, tak s bankou. Výrazně vám to usnadní řešení situace a pomůže předejít případným problémům.

A jak přesně při vyplacení partnera z hypotéky postupovat?

 • Můžete si nemovitost nechat a hypotéku převést na sebe.
 • Můžete nemovitost prodat a utržené peníze si rozdělit.

Převod hypotéky na jednoho partnera

První varianta bývá při vyplácení partnera z hypotéky nejčastější. Je ale poměrně problematická.

Bývalí manželé či partneři se při ní dohodnou, že si byt nebo dům nechá jen jeden z nich. A druhému vyplatí jeho podíl na nemovitosti.

V takovém případě ale potřebujete na vyplacení partnera z hypotéky i statisíce korun. A jen málokdo má na účtu dost peněz, aby to zvládl.

Řešením může být navýšení současného úvěru. To se může vyplatit spojit s refinancováním hypotéky, při kterém zpravidla můžete dostat výhodnější podmínky.

Problém je, že už samotný převod hypotéky pouze na jednoho dlužníka musí schválit banka. A protože bonita jednoho člověka bývá menší než u dvou, nemusí to vždy vyjít.

Zároveň hrozí, že když už banka převod na jednoho z partnerů schválí, nepovolí navýšení půjčky. Právě kvůli horší bonitě. A vyplacení partnera z hypotéky může být velký problém.

Prodej společné nemovitosti

Druhá varianta je. Tedy nemovitost prodat a vyplacení partnera z hypotéky řešit pomocí peněz z prodeje. Existují přitom 2 možnosti, jak na to:

 • Prodat nemovitost i s hypotékou. V takovém případě kupec převezme s nemovitostí i půjčku na bydlení a vy ji už dál neřešíte. Zároveň vám zaplatí i zbylou část z ceny domu či bytu (tedy částku, kterou jste už zaplatili). Tyto peníze si pak s bývalým partnerem rozdělíte.
 • Nemovitost prodáte a za utržené peníze hypotéku doplatíte. Zbylou částku si opět rozdělíte s bývalým partnerem.

Pamatujte ale, že v obou případech musí banka váš postup schválit. Pokud tedy prodáváte byt či dům i s hypotékou, musí mít kupec dostatečnou bonitu. Jinak poskytovatel prodej nepovolí.

Jak na vyplacení partnera z hypotéky – výhody a nevýhody

Převod hypotéky na jednoho z partnerů

 • nepřijdete o nemovitost
 •  samostatně máte nižší bonitu, a proto banka nemusí vyvázání druhého partnera schválit
 •  pokud banka převod schválí, hrozí, že nepovolí navýšení (a nezískáte tak peníze na vyplacení partnera z hypotéky)

Prodej nemovitosti

 • prodejem získáte dost prostředků na doplacení úvěru i na vyplacení partnera z hypotéky
 • následně můžete každý sám požádat o nový úvěr na bydlení a předchozí půjčka nezhorší vaši bonitu (pokud jste řádně spláceli)

 • přijdete o nemovitost

ANKETA k článku "Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence"

Řešili jste vyplacení partnera z hypotéky?
Počet odpovědí: 104

KOMENTÁŘE k článku Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

11.10.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

„Předpokládáme, že se na konci roku bude průměrný úrok hypoték pohybovat okolo 3 %.” Taková byla předpověď bankovních analytiků předloni, loni i začátkem tohoto roku. Zatímco v předchozích dvou letech se zdaleka nesplnila, letos k tomu může být opravdu blízko. Hypotéky totiž zdražují už od února. A stále rychleji.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.Banky v ČR