Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence
19.10.2020, Hypotéka

Vyplacení partnera z hypotéky nebo například vyplacení sourozenců u nemovitosti, kterou jste zdědili nebo dostali od rodičů. I s tím vám pomůže půjčka na bydlení. Jak? Možností je několik. Záleží jen na tom, jakou situaci řešíte.

Zásadní je, na co přesně úvěr potřebujete. Jinak budete postupovat, když:

 • chcete hypotéku na vyplacení podílu z nemovitosti, kterou vám darují rodiče,
 • potřebujete peníze na vyplacení podílu z dědictví,
 • po rozchodu či rozvodu řešíte vyplacení partnera z hypotéky.

Podívejte se, jak v takových případech postupovat.

Hypotéka na vyplacení podílu z darované nemovitosti

Často se stává, že rodiče chtějí dětem darovat svůj dům, byt či chalupu. Předejdou tak případným sporům při řešení dědictví. S darováním jsou navíc spojené menší notářské poplatky než s dědictvím.

Ne vždy ale chtějí nemovitost dělit mezi všechny potomky. Nebo o to nestojí ani sourozenci. V takovém případě dostane nemovitost pouze jeden z nich a je na něm, aby ostatní vyplatil.

Jen málokdo má ale dost peněz, aby to zvládl ze svých úspor. Řešením je proto hypotéka na vyplacení podílu (známá také jako hypotéka na vypořádání majetkových poměrů).

Jak postupovat u hypotéky na vyplacení podílu

Stejně jako u jakéhokoliv jiného hypotečního úvěru platí, že musíte za půjčku ručit nemovitostí. Ideální je ta, kterou jste dostali.

Jakmile o hypotéku požádáte, banka zhodnotí vaši bonitu. Tedy vaše příjmy, majetek a úvěrovou historii. Díky tomu zjistí, jak velké je riziko, že byste se mohli dostat do problémů se splácením. A podle toho rozhodne, zda vám půjčí.

Abyste snížili možnost, že banka vaši žádost zamítne, obraťte se na nezávislého hypotečního poradce.

Ví, jak poskytovatelé posuzují bonitu a pomůže vám najít banku, u které dostanete nejlepší podmínky. Případně vás včas upozorní, že na půjčku nedosáhnete. Jeho služby jsou přitom zdarma.

Následně potřebujete odhad ceny nemovitosti. Od něj se odvíjí maximální částka, kterou můžete dostat. Podle pokynů České národní banky totiž smějí poskytovatelé nabízet hypotéky nanejvýš v hodnotě 90 % z odhadní ceny nemovitosti, kterou ručíte. Jen výjimečně vám můžou půjčit víc.

U hypotéky na vyplacení podílu vám ale obvykle stačí mnohem méně. Jakmile tedy banka vše schválí, stačí jen splnit podmínky potřebné pro výplatu peněz a začít čerpat.

Jak postupovat u hypotéky na vyplacení podílu z darované nemovitosti

 • Sepište s rodiči darovací smlouvu.
 • Se sourozenci se domluvte, jak je z nemovitosti vyplatíte.
 • Požádejte o hypotéku na vyplacení podílu z nemovitosti.
 • U smluvního odhadce dané banky zařiďte odhad ceny nemovitosti. Z odhadní ceny vychází částka, kterou vám může banka půjčit. Zároveň z ní vypočítáte podíl vašich sourozenců.
 • Jakmile poskytovatel žádost schválí, musíte do katastru nemovitostí vložit zástavní právo ve prospěch banky.
 • Poté vám banka umožní čerpání hypotéky na vyplacení podílu z darované nemovitosti.

Hypotéka na vyplacení podílu z dědictví

U hypotéky na vyplacení podílu z dědictví je postup téměř stejný jako v předchozím případě. Je to logické – základní situace je velice podobná. S tím rozdílem, že nemovitost nedostanete ale zdědíte.

Hlavní odlišnost je právě v dědickém řízení. Zatímco u darování nemovitosti stačilo, aby se domluvili rodiče s potomkem a sepsali smlouvu u notáře, nyní musíte počkat na ukončení dědického řízení. To většinou trvá několik týdnů. Může se ale protáhnout i na řadu měsíců.

Dokud není řízení ukončené, není nemovitost právoplatně vaše. A tudíž nemůžete řešit ani hypotéku na vyplacení podílu z nemovitosti.

Teprve když je tento proces uzavřený, můžete banku požádat o hypoteční úvěr. Poskytovatel si opět nejdřív ověří vaši bonitu a počká na odhad ceny nemovitosti. Až pak hypotéku schválí.

Jak postupovat u hypotéky na vyplacení podílu ze zděděné nemovitosti

 • Počkejte na řádné ukončení dědického řízení.
 • Jakmile máte usnesení o dědictví, podle kterého jste majitelem nemovitosti, požádejte o hypotéku na vyplacení podílu ze zděděného domu či bytu.
 • U smluvních odhadců dané banky zařiďte odhad ceny nemovitosti.
 • Jakmile banka vaši žádost schválí, vložte do katastru nemovitostí zástavní právo ve prospěch banky.
 • Poté můžete čerpat hypotéku.

Vyplacení partnera z hypotéky

U vyplacení partnera z hypotéky po rozvodu či rozchodu je situace oproti předchozím případům trochu jiná. Máte totiž víc možností, jak vše řešit.

Problém je, že lidé se často nerozcházejí v dobrém. A to se projevuje na jejich komunikaci. Pamatujte proto, že důležité je mluvit. Jak mezi sebou, tak s bankou. Výrazně vám to usnadní řešení situace a pomůže předejít případným problémům.

A jak přesně při vyplacení partnera z hypotéky postupovat?

 • Můžete si nemovitost nechat a hypotéku převést na sebe.
 • Můžete nemovitost prodat a utržené peníze si rozdělit.

Převod hypotéky na jednoho partnera

První varianta bývá při vyplácení partnera z hypotéky nejčastější. Je ale poměrně problematická.

Bývalí manželé či partneři se při ní dohodnou, že si byt nebo dům nechá jen jeden z nich. A druhému vyplatí jeho podíl na nemovitosti.

V takovém případě ale potřebujete na vyplacení partnera z hypotéky i statisíce korun. A jen málokdo má na účtu dost peněz, aby to zvládl.

Řešením může být navýšení současného úvěru. To se může vyplatit spojit s refinancováním hypotéky, při kterém zpravidla můžete dostat výhodnější podmínky.

Problém je, že už samotný převod hypotéky pouze na jednoho dlužníka musí schválit banka. A protože bonita jednoho člověka bývá menší než u dvou, nemusí to vždy vyjít.

Zároveň hrozí, že když už banka převod na jednoho z partnerů schválí, nepovolí navýšení půjčky. Právě kvůli horší bonitě. A vyplacení partnera z hypotéky může být velký problém.

Prodej společné nemovitosti

Druhá varianta je. Tedy nemovitost prodat a vyplacení partnera z hypotéky řešit pomocí peněz z prodeje. Existují přitom 2 možnosti, jak na to:

 • Prodat nemovitost i s hypotékou. V takovém případě kupec převezme s nemovitostí i půjčku na bydlení a vy ji už dál neřešíte. Zároveň vám zaplatí i zbylou část z ceny domu či bytu (tedy částku, kterou jste už zaplatili). Tyto peníze si pak s bývalým partnerem rozdělíte.
 • Nemovitost prodáte a za utržené peníze hypotéku doplatíte. Zbylou částku si opět rozdělíte s bývalým partnerem.

Pamatujte ale, že v obou případech musí banka váš postup schválit. Pokud tedy prodáváte byt či dům i s hypotékou, musí mít kupec dostatečnou bonitu. Jinak poskytovatel prodej nepovolí.

Jak na vyplacení partnera z hypotéky – výhody a nevýhody

Převod hypotéky na jednoho z partnerů

 • nepřijdete o nemovitost
 •  samostatně máte nižší bonitu, a proto banka nemusí vyvázání druhého partnera schválit
 •  pokud banka převod schválí, hrozí, že nepovolí navýšení (a nezískáte tak peníze na vyplacení partnera z hypotéky)

Prodej nemovitosti

 • prodejem získáte dost prostředků na doplacení úvěru i na vyplacení partnera z hypotéky
 • následně můžete každý sám požádat o nový úvěr na bydlení a předchozí půjčka nezhorší vaši bonitu (pokud jste řádně spláceli)

 • přijdete o nemovitost

ANKETA k článku "Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence"

Řešili jste vyplacení partnera z hypotéky?
Počet odpovědí: 94

KOMENTÁŘE k článku Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

25.11.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Schválení hypotéky je zásadní bod při řešení každého hypotečního úvěru. Na něm záleží, jestli vám banka půjčí. Podívejte se proto, co musíte zařídit, aby bylo schvalování hypotéky co nejhladší, a jak dlouho její schválení trvá.

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Hypotéka na stavbu domu představuje pro řadu žadatelů poměrně velkou výzvu. Nestačí jen požádat, předložit potřebné doklady a půjčku vyčerpat. Pokud podceníte postup stavby nebo možné vícenáklady, může vás to stát spoustu peněz. Podívejte se, na co si dát u hypotéky na výstavbu domu pozor.

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ručení nemovitostí je základní podmínkou hypotéky. Co všechno ale banka do zástavy přijme? Musíte ručit kupovanou nemovitostí nebo to může být i jiná nemovitost? A jde jako záruka použít pozemek nebo chalupa? Možná i vy řešíte podobné otázky. Proto vám na ně nyní odpovíme.

Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

17.11.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Zcela specifická kategorie hypotečních úvěrů. I tak můžeme označit hypotéky pro firmy. Využijete je například k rozšíření provozu, stavbě nových kanceláří nebo k nákupu továrních strojů. Podívejte se, jaké podmínky musíte splnit, abyste na hypotéku pro firmu dosáhli, a čím se tyto půjčky liší od klasických hypotečních úvěrů.

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

16.11.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Koronavirová epidemie růst cen nemovitostí sice zpomalila, ale nezastavila. Domy a byty dál zdražují. Jenže banky to příliš neakceptují a při určování výše hypotéky jsou stále opatrnější. Přibývá tak případů, kdy je bankovní odhad nemovitosti podstatně nižší než prodejní cena.Banky v ČR