Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí SJM

SJM


Definice SJM

Společné jmění manželů (SJM) - všechen majetek získaný oběma manželi během manželství mimo darů a dědictví určených výhradně jednomu z manželů. Zúžení SJM lze sepsat u notáře.Dotazy v poradně k SJM

TV

#15685, Rozvod, Osobní a rodinné finance, 22.10.2021

Dobrý den, s manželem se rozvádíme. Brali jsme se v roce 1997. Mám doklady na finanční prostředky v mém vlastnictví před vstupem do manželství ve výši 650 tis. Při jednání jak v nesporném nebo sporném rozvodu soudem je zohledněna nějakým způsobem inflace? Druhý dotaz se týká darů rodičů v průběhu manželství, které byly poukázány na můj účet. Nikdy jsme neměli s manželem společný účet, o těchto platbách rodiče budoucího exmanžela neinformovali. Rodiče nežijí, takže doložit dary mohu pouze výpisy z mého účtu. Je to dostatečné nebo by v případě sporného rozvodu zkoumal soud, zda byly určeny výhradně mně? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

jak byste prosím u rozvodu chtěla zohledňovat vliv inflace na vaše úspory, se kterými jste vstupovala do manželství před 25 lety? Hodnota 650 000 Kč ve vašem výhradním vlastnictví samozřejmě za poslední čtvrtstoletí klesla, ale určitě si tuto ztrátu nemůžete sanovat ze SJM (vliv inflace na váš výhradní majetek se neřeší, není důvod). Výhradní dary nabyté během trvání manželství jsou vaším výhradním majetkem a nespadají do SJM. V případě sporu by ale bylo nutné doložit, že se jednalo o dary výhradně pro Vás.

#15679, Svatba v insolvenci, Exekuce a insolvence, 22.10.2021

Dobrý den, budu se ženit, jsem v insolvenci již pár měsíců. Mojí nastávající jsem poznal až po schválení insolvence a rozhodně s mými dluhy nemá nic společného (je to cizinka). Ty začaly dopravní nehodou díky prasklému čepu řízení v roce 2018, která mi obrátila život naruby. Mám strach, aby se mé závazky nějak nedotkly mé nastávající manželky. Děkuji za reakci. S pozdravem

Dobrý den,

doporučuji odložit svatbu až po skončení insolvence nebo u notáře sepsat dohodu o zúžení SJM. Dnem svatby začínáte ručit za všechny závazky společně a nerozlučně (za určitých okolností i za část dluhů druhého vzniklých před manželstvím). A zatímco Vy byste byl před výkonem exekuce dál chráněn insolvencí, vaše manželka nikoliv.

JV

#15602, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 14.10.2021

Dobrý den, prosím o odpověď na dotaz. Žijí s přítelem 32 let. Každý máme svůj účet. Přítel má děti z prvního manželství a chci se optat, kdybychom se vzali a příteli se něco stalo, tak jestli by jeho děti dědily i z mého účtu. Děkuji.

Dobrý den,

majetek nabytý za dobu trvání manželství spadá do SJM a v případě úmrtí jednoho z manželů by předmětem dědického řízení byla polovina SJM. Pokud by zůstavitel nesepsal závěť, došlo by k dědění majetku dle zákona. Dědictví by se dělilo rovným dílem mezi zákonné dědice (manželka, děti). Majetek (peníze) nabyté před vstupem do manželství do SJM nespadají.

PF

#15574, Exekuce a blokace účtu manžela, Běžný účet, 12.10.2021

Dobrý den, jsem v exekuci. Prosím, nezablokují účet manžela? Tam mi chodí důchod, ale zítra si ho jdu převést na svůj účet. Bojím se.

Dobrý den,

exekutor může postihnout všechny účty, na kterých se nachází peníze dlužníka. Nemáte-li rozdělené SJM, ručíte v manželství za dluhy společně a nerozlučně. Exekucí tak může být postižen i manžel.

MC

#15569, Rozchod, Osobní a rodinné finance, 12.10.2021

Dobrý den, rozešla se se mnou partnerka. Nebyli jsme manželé. Žili jsme spolu 4 roky v pronajatém bytě. Celou dobu jsem platil nájem já. Další výdaje společně. Před 10 měsíci jsme si předělali tento byt v nájmu. Vzala si půjčku 150 tisíc na vybavení bytu. Tvrdí, že je všechno její a chce po mně peníze. Co mám prosím dělat a jak se zachovat? Děkuji. 

Dobrý den,

na rozdíl od rozvodů a dělení SJM nejsou rozchody právně upravené (zákoník zná pouze pojmy "manželé, SJM a rozvod" a neupravuje stav, kdy spolu dva jen chodí). Nemáte tak společný majetek a není oficiálně co dělit. Je téměř nemožné vše zpětně vyčíslovat a vyrovnávat se ex-post. Někdo platil nájem, jiný investoval do vybavení bytu. Stejně tak jeden pral a druhý třeba vařil. Těžko budete odhadovat, kdo co pro koho dělal a jestli to tak bylo správně. Doporučuji vám se na rozchodu rozumně domluvit. 

Články o SJM

Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

10.11.2020, Hypotéka

Hypotéka pro manžele je jedním z nejčastějšíchzpůsobů, jak vyřešit společné bydlení. Možností, jak na něj s pomocí půjčkydosáhnout, je ale víc. Sáhnout můžete jak po manželské hypotéce, tak pohypotéce jen na jednoho z manželů nebo hypotéce uzavřené ještě předmanželstvím. Podívejte se, jaká jsou j…

Průvodce hypotékou

Průvodce hypotékou

12.6.2017, Hypotéka

…erpání hypotékya dohodnete si termín čerpání peněz. Zpraxe převažuje jednorázové čerpáníhypotéky (koupě nemovitosti, refinancování úvěru, vypořádání SJM), nicméněpeníze je možné čerpat i postupně, což se týká především případů rekonstrukce avýstavby nemovitostí. Vpřípadě postupného čerpání peněz …

Daň z nabytí nemovitosti platí kupující

Daň z nabytí nemovitosti platí kupující

19.9.2016, Daně

…a navíc jsou i přes svůj název „dotované“ dražší, než komerční úvěry vbankách – viz článek Stání půjčka na bydlení), aby druhým rokem navýšila cenu vlastního bydlení o 4%? Řešením by mohlo být např. osvobození od daně znabytí nemovitosti pro každou rodinu pro první nákup nemovitosti do SJM.Banky v ČR