Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí SJM

SJM


Definice SJM

Společné jmění manželů (SJM) - všechen majetek získaný oběma manželi během manželství mimo darů a dědictví určených výhradně jednomu z manželů. Zúžení SJM lze sepsat u notáře.Dotazy v poradně k SJM

T

#10274, Hypotéka a rozchod, Hypoteční poradna, 29.5.2020

Dobrý den, chceme si s přitělem vzít hypoteku na výstavbu RD. Zajímalo by mne, jak bychom to rešili v připadě rozchodu nebo umrti jednoho z nás. Já mám jedno dite, on tři děti. Je lepší se vdát a sepsat předmanželskou smlouvu? Děkují

Dobrý den,

rozchod ani rozvod nemá na sjednanou hypotéku žádný vliv, oba byste nadále zůstali účastníky úvěrové smlouvy a museli byste hypotéku splácet (pokud byste se třeba nerozhodli nemovitost prodat a hypotéku jednorázově doplatit). Jako svobodní kupujete nemovitost do podílového spoluvlastnictví (např. každý byste vlastnil 50%), jako manželé kupujete nemovitost do SJM (vypořádání SJM řeší v případě rozvodu soud). V případě úmrtí a nesepsané závěti se dědí dle zákona (u svobodných děti, u manželů získává polovinu druhý z manželů a zbytek se dělí rovným dílem mezi druhého z manželů a děti). Sepsání předmanželské smlouvy je možné (máte-li k tomu důvod, resp. víte co a jak chcete v manželství upravit rozdílně od zákonné úpravy).

P

#10225, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 26.5.2020

Dobrý den, zemřel mi manžel. Jako dědic jsem já a nezletilé děti. Bude notář provádět i kontrolu mého majetku (účtů) kvůli SJM? Děkuji.

Dobrý den,

správně by notář měl zmapovat i zůstatky peněz na vašich účtech z důvodu správného vyčíslení SJM, nicméně v praxi se k tomu přistupuje velmi zřídka.

JZ

#10210, Insolvence a výplata důchodu, Exekuce a insolvence, 26.5.2020

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 3. stupně. V tomto měsíci zaslala ČSSZ můj invalidní důchod na účet manžela a banka bez našeho vědomí celý můj invalidní důchod srazila na nedoplatky jeho úvěru. Má na to právo, když manžel nikdy nedal souhlas k zasílání mého invalidního důchodu na jeho účet? K účtu mám také dispoziční právo.

Dobrý den,

váš invalidní důchod nezaslala ČSSZ na účet manžela sama od sebe, musela jste ČSSZ o toto požádat. Dále je třeba si uvědomit, že v manželství ručíte za všechny dluhy společně a nerozlučně. Invalidní důchod nejsou vaše peníze ale společný majetek obou manželů spadající do SJM. Váš příjem tak může být postižen za dluhy manžela. 

DK

#10187, Insolvence a nepřihlášená pohledávka, Exekuce a insolvence, 25.5.2020

Dobrý den, manžel má soudem povolenou insolvenci od 19.2. 2020. Mezi věřiteli, kteří se ve dvouměsíční lhůtě nařízené soudem přihlásili, chybí závazek švagra, který má uzavřen "notářský zápis o dohodě o uznání dluhu s dohodou o souhlasu vykonatelnosti" z 19.2. 2013 a splatností 31.12. 2017. Závazek není k dnešnímu dni plně doplacen. U tohoto samého notáře jsme s manželem podepsali "rozdělení-zúžení rozsahu SJM" dne 30.3. 2009. Můžu nějakým způsobem ručit za závazek manžela z podnikání, případně mi hrozí nějaká exekuce? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

došlo-li k plnému zúžení SJM již v roce 2009, pak od tohoto data neručíte za manželovy závazky z podnikání ani jiné půjčky/dluhy.

LP

#10035, Exekuce v manželství, Exekuce a insolvence, 12.5.2020

Dobrý den, na manžela byla uvalena exekuce. Mně zablokovali účet. Na účtě jsem měla zůstatek cca. 19 000 Kč. Dnes mi exekutorka strhla ze zablokovaného účtu 29 000 Kč. Vzala si zůstatek 19 000 Kč a debet 10 000 Kč. Má na to nárok? Na mě exekuce vedená není. Jak je vůbec možné, že si strhne peníze? Nenechala tam ani existenční minimum. Co s tím můžu dělat? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

manželé ručí za své dluhy společně a nerozlučně, tedy je-li uvalena exekuce na jednoho z nich, exekutor může obstavit majetek i druhého z manželů (peníze máte navíc v manželství společné, jsou součástí SJM - nejedná se o váš výlučný majetek). Exekutor není povinen nechávat dlužníkům na účtu existenční ani jiné minimum. 

Články o SJM

Průvodce hypotékou

Průvodce hypotékou

12.6.2017, Hypotéka

…erpání hypotékya dohodnete si termín čerpání peněz. Zpraxe převažuje jednorázové čerpáníhypotéky (koupě nemovitosti, refinancování úvěru, vypořádání SJM), nicméněpeníze je možné čerpat i postupně, což se týká především případů rekonstrukce avýstavby nemovitostí. Vpřípadě postupného čerpání peněz …

Daň z nabytí nemovitosti platí kupující

Daň z nabytí nemovitosti platí kupující

19.9.2016, Daně

…a navíc jsou i přes svůj název „dotované“ dražší, než komerční úvěry vbankách – viz článek Stání půjčka na bydlení), aby druhým rokem navýšila cenu vlastního bydlení o 4%? Řešením by mohlo být např. osvobození od daně znabytí nemovitosti pro každou rodinu pro první nákup nemovitosti do SJM.Banky v ČR