Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí SJM

SJM


Definice SJM

Společné jmění manželů (SJM) - všechen majetek získaný oběma manželi během manželství mimo darů a dědictví určených výhradně jednomu z manželů. Zúžení SJM lze sepsat u notáře.Dotazy v poradně k SJM

ET

#11483, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 13.10.2020

Dobrý den, prosím o informaci ohledně dědictví po manželovi. Mám na své jméno FLEXI, majetkový účet a Stavební spoření. Zahrnují se tyto produkty do dědictví (manželka a syn)? Děkuji

Dobrý den,

předmětem dědického řízení je majetek zemřelého k datu jeho úmrtí. Na peníze uložené na produktech vedených na Vaše jméno lze pohlížet jako na součást SJM, nicméně v praxi notáři do dědictví zahrnují jen produkty vedené na jméno zemřelého. 

RJ

#11385, Refinancování hypotéky, Hypoteční poradna, 1.10.2020

Dobrý den, mám zájem o refinancování hypotéky. Splácím 13 let, zbývá ještě 11 let. Před deseti lety jsem se oženil a refinancování chceme provést společně s ženou. Je v tom nějaký problém? Musím manželce svoji polovinu darovat nebo stačí při refinancování jen sepsat novou hypoteční smlouvu, kde budeme vlastníky nemovitosti uvedeni oba? Jakým způsobem to lze provést? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, 

majitelem nemovitosti je vždy ten, kdo je zapsán v katastru nemovitostí (data z katastru jsou v tomto ohledu podkladem pro sepsání smlouvy o úvěru - není možné ve smlouvě uvádět jako vlastníky oba manžele, pokud je na KN zapsán jako majitel pouze jeden z manželů). 

Chcete-li darovat manželce polovinu nemovitosti nebo celou nemovitost vložit do SJM, vše lze zařídit sepsáním příslušných smluv (např. u notáře). 

Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou, doporučí nejlepší možné řešení a v případě zájmu Vám zajistí refinancování hypotéky na klíč zcela bez poplatků.

S

#11330, Exekuce v manželství, Exekuce a insolvence, 25.9.2020

Dobrý den, jsem ručitelem firmy, která si vzala půjčku a dostala potom exekuci, protože nenapsala žádost o odklad splátek. Teď ta exekuce visí na mně, protože jsem ručitelem. Půjčku si brala firma ještě před mým manželstvím a teď jsem ženatý. Může ta exekuce přejít i na moji manželku? Trvalý pobyt mám jinde než žijí a moje manželka žije u rodičů. Můžou po ní vymáhat částku nebo zabavit věci co má u rodičů v bytě? Přišel ji papír s exekucí, ale v těch papírech bylo moje jméno a ona nikde. Exekutor mi bere peníze z výplaty. Zmrazil mi jak firemní tak i osobní účty, na každém účtu je jiná částka. Celkový dluh by měl být 200 000 Kč. Prý existují nějaké firmy, které můžou splatit exekuci a já bych jim to splácel jako úvěrem. Děkuji

Dobrý den,

za Vaše dluhy vzniklé před manželstvím částečně ručí i Vaše manželka (nejste-li je schopen sám splácet a nemáte-li sepsané zúžení SJM). Exekuce tedy může být uvalena i na Vaší paní, přičemž není podstatné, kdo má kde trvalé bydliště. Jako fyzické osobě Vám nikdo v exekuci nepůjčí na vyplacení dluhů. Coby právnické osobě Vám někdo půjčit teoreticky může, ale spíše bych se těmto firmám vyhnul (budou to extrémně nevýhodné podmínky, nemá cenu si pro 200 000 Kč ničit život)

V

#11306, Může být hypotéka jen na manžela?, Hypoteční poradna, 23.9.2020

Dobrý den, jelikož mám z minulosti záznamy v registrech dlužníků, které mi budou smazány až za 2-3 roky, nemůžeme si s manželem vzít hypotéku. Bylo nám navrhnuto, že by si ji vzal pouze manžel, s tím, že si u notáře rozdělíme majetkové jmění, abych v hypotéce nefigurovala. Jelikož manžel souhlasí, je možné, abych i já v tomhle případě byla spoluvlastníkem nemovitosti? A po vymazání z registru rozdělení společného jmění zase u notáře zrušili? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

určitě je možné sepsat zúžení SJM u notáře pouze na tuto jednu akci (nákup nemovitosti). Pak by vlastníkem nemovitosti a účastníkem úvěrové smlouvy byl pouze manžel. Ostatní scénáře (manžel účastníkem úvěrové smlouvy, Vy spoluvlastníkem nemovitosti) nemusí být akceptovatelné pro všechny banky. Taktéž změna vlastníka nemovitosti v průběhu splácení hypotéky (přepis poloviny nemovitosti na Vás či celé nemovitosti do SJM) by podléhala souhlasu banky.

LB

#11250, Spořicí účet a dědictví, Spoření, 17.9.2020

Dobrý den, půjde do dědictví i můj účet (Sporožiro) a spoření, když zemře manžel a má dvě děti z prvního manželství? Notář tvrdí že ano. Děkuji

Dobrý den,

předmětem dědictví je v případě manželů majetek v SJM a peníze na Vašich účtech jsou pravděpodobně součástí SJM. Obvykle se do dědictví účty vedené na jiná jména než zemřelého nezahrnují (přestože na nich může být část peněz v SJM), nicméně budete-li se na toto explicitně notáře dotazovat, pak mu nezbude než takový účet do dědického řízení zahrnout.

Články o SJM

Průvodce hypotékou

Průvodce hypotékou

12.6.2017, Hypotéka

…erpání hypotékya dohodnete si termín čerpání peněz. Zpraxe převažuje jednorázové čerpáníhypotéky (koupě nemovitosti, refinancování úvěru, vypořádání SJM), nicméněpeníze je možné čerpat i postupně, což se týká především případů rekonstrukce avýstavby nemovitostí. Vpřípadě postupného čerpání peněz …

Daň z nabytí nemovitosti platí kupující

Daň z nabytí nemovitosti platí kupující

19.9.2016, Daně

…a navíc jsou i přes svůj název „dotované“ dražší, než komerční úvěry vbankách – viz článek Stání půjčka na bydlení), aby druhým rokem navýšila cenu vlastního bydlení o 4%? Řešením by mohlo být např. osvobození od daně znabytí nemovitosti pro každou rodinu pro první nákup nemovitosti do SJM.Banky v ČR