Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí SJM

SJM


Definice SJM

Společné jmění manželů (SJM) - všechen majetek získaný oběma manželi během manželství mimo darů a dědictví určených výhradně jednomu z manželů. Zúžení SJM lze sepsat u notáře.Dotazy v poradně k SJM

DV

#8950, Půjčka a rozvod, Půjčka, 14.2.2020

Dobrý den, mám dotaz ohledně půjčky. Rozvádíme se s manželem, ale zatím máme za sebou jen péči o dítě. V rámci vyrovnání jsem zakoupila dům, na jehož rekonstrukci si potřebuji půjčit alespoň 300 tis. korun. Manžel se zcela pochopitelně nechce pod úvěr podepsat. Mám nějaké možnosti? Rozvod může trvat, ač je dohodou a já nutně potřebuji začít s rekonstrukcí, abych se mohla co nejdříve odstěhovat. Děkuji za odpověď. Hezký den

Dobrý den,

jediným řešením je uspíšit rozvod, neboť za dluhy vzniklé v manželství ručí oba manželé (proto se manžel nechce pod úvěrovou smlouvu podepsat). Pokud byste neměli před rozvodem a přesto chtěli omezit vzájemné ručení za úvěry, šlo by sepsat u notáře dohodu o zúžení SJM (nicméně to ve Vašem případě rozvodu už nedává smysl). 

D

#8872, Rozvod a dary, Osobní a rodinné finance, 7.2.2020

Dobrý den, jsem ženatý, právě se ovšem pohybujeme na hranici rozvodu. Rodiče mi chtějí darovat peníze. Je možno darovat peníze z účtu na účet? Je třeba aby příjemce zřizoval k této operaci nový účet? Pokud dojde k rozvodu, jak se bude prokazovat, jestli jsem utrácel společné peníze či peníze z daru? Musí darovací smlouvu potvrzovat notář? Děkuji.

Dobrý den,

při rozvodu dochází k dělení majetku v SJM. Výlučné dary a dědictví nespadají do SJM. Za normálních okolností by stačilo, aby Vám rodiče převedli peníze na účet, nicméně s přihlédnutím k probíhajícímu rozvodu doporučuji vše smluvně podchytit (darovací smlouva a převod peněz na nově zřízený účet, kde by neprobíhaly žádné operace). Vůbec nejlepší by bylo s darem počkat na ukončení rozvodu.

T

#8707, Insolvence a manželství, Exekuce a insolvence, 25.1.2020

Dobrý den, prosím o radu. Byla mi schválena insolvence, jsem ženatý a manželka mi dala darovací smlouvu na 4 500 Kč. Teď ji přišel dopis z Prahy od soudu, je tam spisová značka stejná na lístku jako já mám na usnesení o povoleni oddlužení. Musí tedy soud informovat i manželku, že jsem v insolvenci? Děkuji

Dobrý den,

manželé by do insolvence vždy měli vstupovat společně (nemají-li zúžené SJM), neboť ručí za své dluhy společně a nerozlučně. Pokud jste ženatý, manželka Vám podepsala darovací smlouvu a Vy jste vstoupil do insolvence, nedává to absolutně žádný smysl, neboť exekutoři začnou velmi brzy vaše dluhy vymáhat po vaší manželce (Vy budete chráněn insolvencí, ona nikoliv). O insolvenci zažádejte společně.

M

#8616, Dědictví a SJM, Osobní a rodinné finance, 19.1.2020

Dobrý den, je-li to možné, poprosila bych Vás o radu a Váš názor. V říjnu mi po vážné nemoci zemřel tatínek. Maminka je vážně nemocná a tuto situaci špatně nesla, tak jsem zařizovala pohřeb a vše spojené s ním. Teď jsme byli předvoláni na předběžné řízení, kam jsem si vše potřebné připravila. Po návštěvě notářské kanceláře jsem chápala, že byt a garáž, který byl psán na oba rodiče jde do dědického řízení. Zarazilo, že chtěli do dědictví číslo maminčina osobního účtu, auto, které je psané na maminku. Předložila jsem dokumenty spojené se zařízením pohřbu (oblek pro tatínka, fakturu za pohřeb, drobné pohoštění pro rodinu) - myslela jsem si, že se o toto sníží částka majetku po tatínkovi, kterého se s bratrem budeme vzdávat ve prospěch maminky a bylo mi řečeno, že toto se tam nedává a náklady se máme podělit v rodině. Nejde mi o peníze, jen jsem čekala, že se částka sníží o náklady okolo pohřbu. Pokud bude odměna notáři vyměřena z hodnoty bytu a garáže, mi přijde logické. To tedy maminka, která si léta spořila, bude platit i z tohoto? Proč notář nemůže zahrnout náklady na pohřeb? Ještě musím zajistit odhad převedeného družstevního bytu do OV a garáže. To co zaplatím za odhad, můžu dát do dědického řízení nebo také ne? Hlavně pro maminku to byl velký šok - úmrtí tatínka, výdaje spojené s pohřbem a teď trne v obavách, kolik si vyčíslí notář z toho všeho odměnu. Můžete mi, prosím, poradit buď odpovědí nebo nějakým odkazem? Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

u manželů je většina majetku obvykle v SJM (společné jmění manželů), přestože se třeba peníze nacházejí na účtu, který je veden pouze na jednoho za manželů (příjmy obou manželů jsou součástí SJM). Polovina ze SJM po úmrtí zůstavitele připadá druhému z manželů a zbytek se dělí rovným dílem mezi zákonné dědice (manžel a děti) - nebyla-li sepsána závěť. Náklady na pohřeb nelze zahrnout do dědictví (vliv pohřbu např. za 30 000 Kč na odměnu notáře je zcela zanedbatelný). Na otázku "proč tomu tak je" je stejná odpověď jako např. proč je sazba daně z příjmu právě 15%, nebo proč se v obcí jezdí max. 50 km/h. Takto pravidla hry stanovuje platná legislativa. 

PP

#8595, Úmrtí a dědictví, Osobní a rodinné finance, 18.1.2020

DOBRÝ DEN, POKUD BY NASTAL PŘÍPAD, ŽE JEDEN Z MANŽELŮ TĚŽCE ONEMOCNÍ A DRUHÝ JEHO FINANCE PŘEVEDE NA SVŮJ ÚČET A NÁSLEDNĚ PRVNÍ Z MANŽELŮ ZEMŘE, NEMOHOU NASTAT NĚJAKÉ PROBLÉMY V DĚDICKÉM ŘÍZENÍ? DĚKUJI.

Dobrý den,

většina majetku manželů (včetně peněz na účtu) bude pravděpodobně součástí SJM, které se rozdělí na poloviny a polovina po zemřelém bude dále předmětem dědického řízení. Ohledně možných stížností na převod peněz před úmrtím - záleží na vztazích v rodině. Dědictví lze řešit pomocí závěti. Jinak dochází k dělení majetku mezi zákonné dědice (manžela a děti). Většina rodin má dobré vztahy a je schopna se rozumně na všem dohodnout. U rozhádané rodiny můžete spíše čekat právní komplikace.

Články o SJM

Průvodce hypotékou

Průvodce hypotékou

12.6.2017, Hypotéka

…erpání hypotékya dohodnete si termín čerpání peněz. Zpraxe převažuje jednorázové čerpáníhypotéky (koupě nemovitosti, refinancování úvěru, vypořádání SJM), nicméněpeníze je možné čerpat i postupně, což se týká především případů rekonstrukce avýstavby nemovitostí. Vpřípadě postupného čerpání peněz …

Daň z nabytí nemovitosti platí kupující

Daň z nabytí nemovitosti platí kupující

19.9.2016, Daně

…a navíc jsou i přes svůj název „dotované“ dražší, než komerční úvěry vbankách – viz článek Stání půjčka na bydlení), aby druhým rokem navýšila cenu vlastního bydlení o 4%? Řešením by mohlo být např. osvobození od daně znabytí nemovitosti pro každou rodinu pro první nákup nemovitosti do SJM.Rychlé odkazy

Banky v ČR