Někdy si půjčku berou lidé jen sami na sebe,
často se ale zadluží v jednom úvěru oba manželé. Buď proto, aby společně
dosáhli na vyšší částku, nebo si podpis smlouvy oběma manželi vyžádá banka.
Pravidelně se tak děje u hypoték a často u manželských úvěrů nad půl milionu korun. Jak
fungují manželské půjčky, kdo za co ručí a kdy je v pořádku vzít si úvěr bez
souhlasu manžela?
Mnoho lidí žije v domnění, že pokud si společně uzavřou manželskou půjčku, bude každý z nich dlužit polovinu z uzavírané částky. Opak je ale pravdou. Za společnou půjčku totiž všichni zúčastnění dluží v plné výši. Jenže to se někdy dozvědí až po té, co se nechali zmanipulovat do manželství na úvěr – a druhý z manželů přestal splácet.
Vždy si pamatujte, že jakmile jeden z manželů ze splácení vypadne (ať už z jakéhokoliv důvodu), ten druhý musí doplatit všechny dluhy z půjčky. Nikoliv jen „svou polovinu“! Uplatňuje se zde totiž princip vzájemného si ručení za dluh toho druhého.
Konkrétní částka, od níž se do půjčky musí zahrnout i manžel/partner, není pevně stanovena. Pravidla si v tomto případě tvoří každý z poskytovatelů. U některých bank se potkáte s nutností souhlasu a společného dlužení již od 300 tisíc, jinde až od půl milionu. Mnoho nebankovních společností jde s částkou ještě výš, případně mnohem dříve zahrnou do úvěru i nemovitosti, aby se mohli vyhnout požadavku na ručitele v podobě manžela/partnera.
Souhlas manžela je například u Moneta Money Bank vyžadován u úvěrů nad 500 tisíc korun. Bez něj tu žadatel, který je v manželství nebo registrovaném partnerství, půjčku nad půl milionu korun nedostane. Dokonce si vedle souhlasu manžela/partnera musí žadatel obstarat i spoludlužníka.
Spoludlužníkem však nemusí být manžel/partner, je možné vzít i příbuzného, známého, zkrátka kohokoliv plnoletého, kde má dostatečnou bonitu. Ale s půjčkou musí manžel/partner souhlasit, i když se nestane spoludlužníkem. Jen pozor, do společného jmění manželů se tento dluh propíše, viz níže.
S manželskou půjčkou se nejčastěji potkáte v podobě hypotéky nebo úvěru na bydlení od státu. Obě půjčky jsou sice k mání i pro samoživitele, ale jakmile je žadatel ve svazku, jsou souhlas partnera a jeho účast v dluhu vyžadovány vždycky.
Se žádostí o souhlas se můžete setkat i u větších neúčelových půjček, či u úvěrů na auto, ale tady už není požadováno zahrnutí manžela/partnera, nýbrž kohokoliv plnoletého a bonitního, kdo s takovým závazkem bude souhlasit. Manžel/partner musí pouze vyjádřit souhlas s úvěrem jako takovým, ale nemusí se do něj zapojit.
Úvěr účelový vs. úvěr neúčelový: Čím se od sebe liší půjčka neúčelová a ta s účelem? Je to jednak v pravidlech, na co lze půjčené peníze využít, jednak v pravidlech, kdy může poskytovatel vyžadovat celou částku ihned zpět.
Účelově vzaté peníze je totiž možné utratit jen za to, co je uvedeno ve smlouvě. Jakmile dlužník poruší účel úvěru, může banka i nebankovní společnost uplatnit své právo na okamžité vrácení peněz i s úroky. A to i přes fakt, že pravidelné splácení probíhá v pořádku.
Naopak neúčelovou půjčku lze zesplatnit až po určité době nesplácení.
I pokud si vezmete půjčku bez vědomí manžela / manželky, stane se tento úvěr součástí společného jmění manželů. Takže při případné exekuci nebo vypořádání majetku při rozvodu se tento dluh bude započítávat oběma.
Pokud zjistíte, že váš životní druh, se kterým jste v manželství (v registrovaném partnerství), se zadlužil bez vašeho souhlasu a nyní nesplácí, bude jedinou pomocí včasný rozvod. Pomocí v čem? Aby dluhy druhého z manželství a náklady na jejich vymáhání nespolykaly i váš osobní majetek.
Pokud se rozvod podaří ještě před zahájením exekučního řízení (a vy jste s úvěrem nesouhlasili), společné jmění manželů zanikne – a s ním i podíl na dluhu. Jenže jakmile bude na úvěrové smlouvě váš souhlas (i když ne spoludlužení), nepomůže ani včasný rozvod.
Rychlý způsob, jak získat peníze pro start podnikání nebo na jeho rozvoj. I tak se můžete dívat na nebankovní půjčky pro podnikatele. Víte ale, jaké mají obvykle podmínky, výhody a rizika? Prozradíme vám to. Snadno tak najdete ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr.
Úleva. To je jeden z hlavních pocitů, který mají lidé, když doplatí hypotéku nebo jinou velkou půjčku. Díky předčasnému splacení úvěru ho přitom můžete prožít i dlouho před plánovaným termínem splatnosti. Přečtěte si, kdy o předčasné splacení požádat, jak postupovat nebo jak se vyhnout poplatkům.
Podvodné půjčky se stávají stále běžnějším problémem, který ohrožuje finanční stabilitu mnoha lidí. Je klíčové naučit se rozpoznat tyto nepoctivé praktiky, aby se jim dalo účinně vyhnout. Nejistota pramení především z touhy získat rychlé finanční řešení, což podvodníky motivuje k častým pokusům o zneužití důvěry.
Úroky z prodlení jsou sankce za pozdní splácení dluhu, ať už jde o půjčky, nedoplatky na daních, nájemném, energiích, pojištění nebo jiných platbách. Tyto úroky mají kompenzovat věřiteli ztrátu z toho, že své peníze nedostal včas. Přečtěte si, jak se úroky z prodlení počítají, jaké jsou zákonné limity a jak se liší v různých sektorech. Dá se jim vyhnout? A může vám je věřitel odpustit?
Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.
KOMENTÁŘE k článku Manželská půjčka
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.