Banky.cz Články Hypotéka Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020 Hypotéka

Poplatky za předčasné splacení hypotéky straší spoustu lidí, kteří o takovém kroku uvažují. V současnosti se ale ve většině případů žádných závratných částek bát nemusíte. A při správném postupu je mimořádné splacení hypotéky dokonce zcela zdarma. Bez ohledu na to, u jaké banky jste si půjčili.

Ze zákona máte na předčasné splacení hypotéky nárok kdykoliv. A to u naprosté většiny už existujících půjček. Dávno tak neplatí, že vám v tom může poskytovatel bránit nebo si účtovat horentní poplatky.

Zcela zdarma je ale doplacení hypotéky pouze některých případech.

Kdy je mimořádné splacení hypotéky zdarma

Abyste za mimořádné splátky ani za předčasné splacení hypotečního úvěru neplatili žádné poplatky, musíte vše dobře načasovat.

Zdarma je předčasné splacení hypotéky:

  • na konci fixace,
  • 3 měsíce po stanovení nové fixace,
  • v těžké životní situaci, která ovlivňuje splácení (obvykle je to například těžká nemoc nebo úmrtí jednoho z partnerů, kteří získali hypotéku společně)
  • a kdykoliv u hypoték s pohyblivou sazbou.

Na mimořádné splacení úvěru máte samozřejmě nárok i jindy. Počítejte ale s tím, že vám za něj banka naúčtuje určité poplatky.

Pozor na staré hypotéky

Postoj bank k předčasným a mimořádným splátkám se přitom změnil v prosinci 2016, kdy začal platit nový zákon o spotřebitelských úvěrech. A klientům přinesl mimo jiné větší možnosti předčasného splacení i mimořádných splátek úvěrů včetně hypoték.

Jeho nařízení platí pro všechny úvěry uzavřené po 1. prosinci 2016. A také pro hypotéky, u kterých jste po tomto datu využili refinancování nebo refixaci.

Pouze pokud máte starší půjčku na bydlení, u které jste v posledních letech podmínky neměnili, banka může předčasné splacení hypotéky odmítnout. Nebo si za něj účtovat vysoké poplatky.

Předčasné splacení hypotéky: za co zaplatíte

Také poplatky za dřívější doplacení hypotéky zaznamenaly v minulých letech výraznou změnu ve prospěch klientů. Česká národní banka totiž v březnu 2019 stanovila, co do těchto poplatků poskytovatelé počítat smějí a co nikoliv.

Obecně se dá říct, že si banky mohou účtovat poplatky pouze za nutné náklady spojené s předčasným ukončením smlouvy. Týká se to například peněz za tisk a kopírování dokumentů nebo za notářské úkony.

„Naopak příkladem nákladů, jejichž náhrada není přípustná, je provize vyplacená poskytovatelem zprostředkovateli za zprostředkování spotřebitelského úvěru na bydlení. Nákladem vzniklým v souvislosti s předčasným splacením spotřebitelského úvěru na bydlení není ani snížení úrokových výnosů poskytovatele po předčasném splacení spotřebitelského úvěru na bydlení, ani jeho úrokové náklady z dluhů,” upozornila tehdy mluvčí České národní banky Markéta Fišerová.

hypoteka-poplatky-mimoradna-splatka.png

I když se tedy rozhodnete doplatit hypotéku ještě před skončením fixace, nemusíte se bát žádných vysokých sankcí. Poplatky vás obvykle vyjdou jen na několik set korun. V nejhorším případě na pár tisíc.

Každý rok zdarma zaplatíte 25 % úvěru

S bezplatným splacením hypotečního úvěru vám pomůžou také mimořádné splátky. Díky nim můžete výrazně snížit částku, která vám zbývá ještě doplatit. Aniž byste museli platit poplatky za předčasné splacení hypotéky.

Ze zákona totiž máte možnost každoročně mimořádně splatit až 25 % z celkové výše úvěru, a to bez jakýchkoliv poplatků. Na takovou mimořádnou splátku máte nárok vždy 1 měsíc před výročím uzavření smlouvy.

Pokud jste tedy hypoteční smlouvu uzavřeli například 1. dubna 2020, kdykoliv v březnu 2021 můžete zaplatit mimořádnou splátku a banka vám za ni nesmí naúčtovat žádné poplatky.

Pohlídejte si termín splátky

Předčasné splacení hypotéky: poplatky za mimořádnou splátku

U mimořádných splátek hypotéky je důležitý nejen termín zaplacení, ale také jejich výše (tedy maximálně 25 % z celkové výše půjčky). Pokud některou z těchto podmínek nedodržíte, banka vám opět může poplatky naúčtovat.

Také v tomto případě platí stejné pravidlo jako u předčasného splacení hypotéky. Poskytovatel od vás tedy smí požadovat pouze peníze za nutné náklady, které mu mimořádnou splátkou vznikly. Žádné zásadní zdražení hypotéky vám proto nehrozí.

Poplatky za mimořádnou splátku nebo předčasné splacení hypotéky jsou maximálně několik tisíc korun.

Pozor na zdánlivě lákavé nabídky

Kromě uvedených možností mimořádných splátek a předčasného splacení hypotéky, které jsou dané zákonem, se setkáte také se speciálními nabídkami jednotlivých bank. Jejich podmínky se ale výrazně liší.

Zatímco někde vám umožní doplatit hypotéku nebo poslat mimořádnou splátku prakticky kdykoliv a bez ohledu na výši splátky, jinde si musíte takovou službu sjednat zvlášť a počítat s pevně danými limity.

Předčasné splacení hypotéky: hypoteční kalkulačka

Navíc dávejte pozor ještě na jednu věc. Řada bank láká na předčasné splacení či mimořádné splátky zdarma, ve skutečnosti ale nabízí pouze to, co jim ukládá zákon. Nezískáte tedy nic navíc oproti ostatním poskytovatelům.

Vždy si proto podmínky u jednotlivých bank předem důkladně prověřte. Pomůže vám s tím hypoteční kalkulačka, s jejíž pomocí si nejen spočítáte výši splátek, ale získáte také přehled těch nejvýhodnějších nabídek na trhu.

Pomocí hypoteční kalkulačky najdete nejvýhodnější nabídky, které jsou aktuálně na trhu.

Ušetříte také pomocí refinancování

Kromě předčasného splacení hypotéky máte na konci fixace ještě další možnost – refinancování. Díky němu zpravidla získáte výrazně výhodnější podmínky, než jaké jste měli dosud. Ať už v podobě nižší úrokové sazby, flexibilních mimořádných splátek či doplacení hypotečního úvěru zdarma.

O nabídku refinancování můžete ostatní banky požádat i rok před koncem fixace. Včas si tak ověříte, jestli získáte výhodnější podmínky než u stávajícího poskytovatele.

Základní přehled vám poskytne srovnání hypoték zaměřených na refinancování. Díky němu porovnáte základní podmínky všech poskytovatelů na trhu a zjistíte, jestli se vám vyplatí převést hypoteční úvěr jinam.

Ještě lepší je opět využít hypoteční kalkulačku, která vám spočítá podmínky na míru. Často tak dosáhnete na výhodnější sazbu, než čekáte.

Zvolte správnou dobu fixace

Pokud víte, že máte reálnou šanci na předčasné splacení hypotečního úvěru (například čekáte zvýšení platu), přizpůsobte tomu délku fixace. A to jak u nové hypotéky, tak při refinancování.

U krátké fixace vás sice čeká o něco vyšší úrok, ale zato rychleji získáte možnost půjčku doplatit bez administrativních poplatků. Proto si nezapomeňte předem spočítat, co se vám víc vyplatí.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Využíváte možnosti splatit každoročně navíc až 25%?

Počet odpovědí: 280

KOMENTÁŘE k článku Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Přidejte nový komentář

Predcasne splaceni hypo uveru., Komentoval(a): Oldrich Mach

23.12.2020 20:25:34
Dobry den,
Banka mi tvrdi, ze jako poplatek za predcasne splaceni si budou ucto at uslou urokovou sazbu. Je to mozne? Z vaseho clanku chapu ze to mozne neni. Dekuji Oldrich Mach

RE: Předčasné splacení hypo, Komentoval(a): Petr Jermář

23.12.2020 21:28:53
Dobrý den, pokud od podpisu smlouvy uplynulo min. 24 měsíců, pak toto možné není. Zákon o spotřebitelském úvěru jasně stanovuje max. výši sankce (max. 50 000 Kč a max. 1% z předčasně splácené částky), přičemž se musí jednat o účelně vynaložené náklady banky (které ČNB svým vysvětlením omezila na administrativní náklady a explicitně vyloučila ušlý zisk a úrokové ztráty).

Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Vojtěch Holý

21.1.2021 02:06:34

Dobrý den, takže pokud tomu správně rozumím, půjčím si od banky 5 mil. Kč. S tím že vím, že po 30 letech bych měl přeplatit např 1,35 mil. Kč. Celkem 6,35 mil. Kč. Ale během 10 let budu schopný splatit celých 5 mil. Kč a zbývající úroky po mně banka ze zákona už vymáhat nemůže? Děkuji

Re: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

21.1.2021 10:06:06

Dobrý den, ano, je to přesně tak. Banka Vám pouze vyčísluje, kolik byste zaplatil za 30 let, kdybyste hypotéku splácel celých 30 let bez mimořádných splátek a změn úrokové sazby (která se bude měnit na konci každé fixace). 

Příklad: Dnes si půjčíte 5 mil. Kč s úrokem 2%, za rok na úrocích zaplatíte 100 000 Kč a úvěr doplatíte mimořádnou splátkou. Celkem byste takto zaplatil 5,1 mil. Kč.

Výše splátek po částečné uhradě, Komentoval(a): Dino Čolič

21.1.2021 23:52:27
Dobrý den, když uhradím předčasně část hypotéky, např. 25% po roce, tak délka hypotéky zůstane stejná, ale sníží se mi měsíční splátky ? Nebo se zkrátí délka hypotéky při stejně vysokých splátkách ?Jak to prosím funguje ? Děkuji.

Re: Výše splátek po částečné úhradě, Komentoval(a): Petr Jermář

22.1.2021 23:31:23

Dobrý den, na úpravě podmínek hypotečního úvěru se domluvíte s bankou. Buď se Vám sníží výše měsíčních splátek nebo dojde ke zkrácení splatnosti úvěru.

Zrušení (výpověď) hypotéky, Komentoval(a): Vladimír

25.1.2021 09:46:19
Dobrý den, prosím o radu. Máme hypotéku na dům. Dopředu jsme uzavřeli novou hypotéku u KB na refinancování staré hypotéky teď 03.2021. Dříve uzavřená hypotéka je nyní ale s horším úrokem než nabídka stávající UNB banky. Lze nově uzavřenou hypotéku KB vypovědět ještě před čerpáním bez sankce na zajištění finančních prostředků dle sazebníku KB?
Děkuji za odpověď.

Doplacení hypotéky , Komentoval(a): Jirka

25.1.2021 10:27:53
Dobrý den, chtěl bych se zeptat.
Mám hypotéku na 10 let teď bude končit 5 letá fixace a já požádal o doplacení zbytku hypotéky. Dostal jsem vyúčtování o doplatku a banka si tam účtuje zbylých 5 let s úrokem jaký jsem doteď platil. Je to v pořádku nebo by to měl být zbytek bez úročení. Děkuji a přeji příjemný den.

Re: Zrušení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

25.1.2021 10:30:52

Dobrý den, úvěrovou smlouvu můžete vypovědět i před načerpáním hypotéky, nicméně banka by Vám účtovala sankční poplatek za nenačerpání úvěru (obvykle 2-5% z nenačerpané částky).

Re: Doplacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

25.1.2021 10:33:41

Dobrý den, hypotéku můžete doplatit zcela bez sankcí ke konci fixace (banka Vám nemůže účtovat ušlé úroky za budoucí období).

změna banky v době fixace, Komentoval(a): jaroslav bernard

25.1.2021 20:01:39

Dobrý den, můj dotaz se týká změny banky a předčasného splacení hypotéky v době fixace. Hypotéku máme od roku 2019 s fixaci do roku 2025. Nyní mě kontaktoval zaměstnanec mé banky a nabídl mi převedení hypotéky s lepším úrokem i před vypršením fixace u stávající banky. I na tyto převody se vztahuje doporučení ČNB ohledně poplatků při předčasném splacení hypotéky? Za odpověď mockrát děkuji.

Re: Změna banky v době fixace, Komentoval(a): Petr Jermář

25.1.2021 22:48:18

Dobrý den, limity pro pokuty za předčasné splacení úvěru (Zákon o spotřebitelském úvěru) a doporučení ČNB se týkají hypoték, kde od podpisu smlouvy uplynulo min. 24 měsíců.

Predcasne splaceni, Komentoval(a): Jaroslav

26.1.2021 11:23:14
Dobry den,
chtel bych si vzit hypoteku 1,5 mil na stavbu domu (Unicredit) a pripadne ji predcasne splatit (prijdou mne mozna nejake finance za rok a pul) a dum a pozemek vyvazat ze zastavy. Fixace 1 nebo 3 roky. Jak velke by byly sankce ze strany banky? Dekuji.

Re: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

27.1.2021 08:11:50

Dobrý den, hypotéku můžete splatit bez sankcí vždy ke konci fixace. Chcete-li úvěr splatit předčasně za 1,5 roku, volte fixaci na 1 nebo 3 roky (v případě fixace na 1 rok můžete za rok opět zvolit fixaci na další 1 rok). Hypotéku tak doplatíte bez sankcí za 1,2 nebo 3 roky. Případně prosím kontaktujte naše hypoteční poradce, kteří Vám poradí vhodnější banku (UniCredit Bank neposkytuje fixace na 1 rok).

Vyčíslení nákladů banky na předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Tomáš Venkrbec

3.2.2021 12:20:48
Dobrý den, pročetl jsem si článek i komentáře, ale nejsem si jistý jednou situací. Dne 24.07.2014 jsem uzavřel hypoteční smlouvu s fixací 5 let. Dne 13.6.2019 jsem přistoupil na novou fixaci na 3 roky s novou úrokovou sazbou. Nové fixační období bylo bankou řešeno jako dodatek původní smlouvy. V současné době chci refinancovat hypotéku a banka ve vyčíslení nákladů na ukončení hypotéky uvádí i částku úrokových nákladů. Ve Vašem článku je ale jasně uvedeno, že toto banka nemůže udělat "Jeho nařízení platí pro všechny úvěry uzavřené po 1. prosinci 2016. A také pro hypotéky, u kterých jste po tomto datu využili refinancování nebo refixaci". Zkoušel jsem prostudovat Zákon č. 257/2016 Sb., ale jasné změní tohoto problému jsem nenašel. Předem děkuji za odpověď

Re: Vyčíslení nákladů, Komentoval(a): Petr Jermář

3.2.2021 15:58:03

Dobrý den, Zákon o spotřebitelském úvěru a dovysvětlení ČNB omezující účtované náklady se týká pouze úvěrových smluv, u kterých uplynulo 2 roky od podpisu. Pokud jste refixaci podepsal 6/2019, vyčkejte ještě pár měsíců do 6/2021. Některé banky nad rámec zákona účtují nižší sankce i před uplynutím této lhůty, jiné banky naopak v rozporu se zákonem požadují vyšší sankce i po uplynutí 2 let (pak je na místě spor řešit přes Finančního arbitra nebo soudní cestou).

Refinancovani versus mimoradna splatka, Komentoval(a): Martina

4.2.2021 18:38:47
Dobrý den, v listopadu 2021 mi končí fixace a hypotéku mám sjednanou na dalších 25let. Můj plán je v období fixace složit mimořádnou splátku 40 - 50% současného stavu hypotéky. Přesnou částku budu samozřejmě vědět později, řekněme 4 měsíce před koncem fixace. Momentálně mě ale oslovil finanční poradce s nabídkou refinancování a tak se chci zeptat, zda vůbec lze uzavřít smlouvu u jiné banky, když ještě nebyla složena ta mimořádná splátka a zda by nebylo spíš lepší počkat blíže k datu fixace? Předpokládám také, že má současná banka mi nabídne výhodné podmínky, abych je neopustila. Děkuji předem za odpověď.

Re: Refinancování a mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

4.2.2021 21:34:32

Dobrý den, z mého pohledu není kam spěchat. Během roku 2021 neočekávám zásadní růst úrokových sazeb. Můžete tak v klidu vyčkat např. do léta, vše si propočítat, požádat současnou banku o nabídku sazeb na další období a s touto nabídkou oslovit hypotečního poradce, zdali by Vám uměl zajistit ještě lepší podmínky. 

úvěr, Komentoval(a): Jitka Šmrhová

12.2.2021 18:17:23
Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující, půjčili jsme si od nebankovní společnosti 2750000, již 6 let splácíme pravidelnou splátku.Nikdy jsme se neopozdili, skončila nám i fixace, splátka se i tak nezměnila. Teď když chceme bankou přeúvěrovat tuto nebankovní společnost tak jsme si nechali vyčíslit celkovou částku při celkovém doplacení úvěru. Zbývající částka u úvěru je cca 2312000, společnost si ale naúčtovala cca 1250000 poplatek za předčasné doplacení úvěru. Tudíž kdybychom chtěli teď po 6 letech splácení úvěru 2750000 předčasně doplatit chtějí po nás cca 3600000. Je toto možné? Chápu že se zde bavíte jen o bankách, ale toto by mě opravdu zajímalo. Přijde mi to na hlavu postavené. děkuji moc za odpověď

Re: Úvěr, Komentoval(a): Petr Jermář

15.2.2021 11:26:18
Dobrý den, limity pro max. výše pokut za předčasné splacení úvěru (Zákon o spotřebitelském úvěru) se týkají jen úvěrových smluv podepsaných po 12/2016. Půjčovat si miliony od nebankovních společností, to je cesta do pekel (viz vaše vlastní zkušenost).

Predcasne splaceni hypoteky, Komentoval(a): S

22.2.2021 04:16:13
Dobry den,

rada bych se zeptala, v jakem okamziku je nejvyhodnejsi predcasne splatit hypoteku, abych zaplatila co nejmene na poplatcich souvisejicich s predcasnym splacenim.

V soucasne dobe mi zbyva splatit cca 530 000,- z celkove vypujcene castky 1 890 000,-. Obdobi vyroci fixace je az za 7 let v zari (smlouva uzavrena v rijnu 2018). Rada bych se zeptala, jaky postup byste doporucili tak, abych minimalizovala dodatecne naklady souvisejici s timto krokem.

Dekuji a preji hezky den

Re: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

22.2.2021 16:51:28

Dobrý den, u hypoték podepsaných nebo refixovaných po 12/2016 je možné každoročně splatit až 25% zcela bez poplatku (k datu výročí fixace). Za 7 let Vám fixace končí, ale výročí fixace máte každý rok.

mimořádná splátka (do 25%) - je možno hned od prvního výročí a jak pak dále?, Komentoval(a): Jan

27.2.2021 09:24:39
Dobrý den,
už zde podobný dotaz padl, ale přesto:
- lze mimořádnou splátku (do 25%) měsíc před výročím uzavření hypo úvěru zaplatit hned v prvním výročí
nebo je to nějak omezeno, tzn. např. až za 2 roky?
- musím banku o tom dopředu informovat?
- mám potom na výběr, zda-li si zkrátit dobu splácení nebo si zmenšit splátky?
- co je z Vašeho pohledu lepší? viz otázka výše? délka vs. splátka (z finančního hlediska samozřejmě)

Velice děkuji.

S pozdravem
Jan

Re: Mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

27.2.2021 21:53:51

Dobrý den, mimořádnou splátku hypotéky do výše 25% můžete provést hned po uplynutí prvního roku (nemusíte čekat min. 2 roky). Banku o tomto předem informujte. Obvykle máte na výběr mezi snížením měsíční splátky nebo zkrácením doby splatnosti (každému se vyplatí něco jiného, není univerzálně lepší řešení).

hypo a Rajfka, Komentoval(a): David

7.3.2021 12:06:08

V minulosti jsem Rajfku požádadal o pozastavení 2 měsíců splátek, abych překlenul finanční problémy. Ty dvě splátky činily dohromady jen 3 400 Kč. Banka u které jsem byl v té době už dlouhá léta, mi dala "fér" nabídku. Splátky mi mohou posunout za jednorázový poplatek 5 000 Kč!!! Předpokládám, že příspěvek smažete. Každopádně další produkty jsem už řešil u jiných bank. Rajfka u mě skončila.

dotaz na měsíční poplatek, Komentoval(a): David

7.3.2021 12:18:49
lze se zbavit 150 korunového měsíčního poplatku za vedení hypotéky u 15 let staré hypotéky? Jedná se o poplatek, který si už banka u nových smluv nesmí účtovat (jestli se nepletu)... Beru to jako výpalné, za to, že jsem měl k Rajfce kdysi ještě důveru ... Jedná se o malou částku, refinancování není řešení. Lze na banku zatlačit, aby tento poplatek již neúčtovala?

RE: Hypo v RB, Komentoval(a): Petr Jermář

7.3.2021 21:17:22

Dobrý den, většina bank si za odklad splátek účtuje fixní poplatek 2 000 - 5 000 Kč. Odklad splátek se Vám vždy propíše do registru dlužníků, tedy žádat o odložení 2 splátek v měsíční výši 1 700 Kč nedává smysl (více Vás bude bolet negativní záznam v BRKI než samotný poplatek - dalších 5 let budete mít problém získat jakoukoliv půjčku či stávající hypotéku refinancovat).

RE: Poplatek za vedení úvěru, Komentoval(a): Petr Jermář

7.3.2021 21:23:52

Dobrý den, žádná legislativa bankám nezakazuje účtovat měsíční poplatek za vedení hypotéky. Banky pouze musí zdůvodnit, za co přesně poplatek účtují (jaké služby klient za tento poplatek dostává). Většina bank tak místo poskytování zdůvodnění tento poplatek raději přestala účtovat. Nelíbí-li se Vám poplatková politika vaší banky, refinancujte hypotéku u konkurence.

Účelně vynaložené náklady - předčasné splacení, Komentoval(a): David

9.3.2021 07:24:02
Dobrý den, v KB jsme byli řešit předčasné splácení hypotéky (1,3 mil), úroková sazba 2.9%. Důvodem je sloučení mé a manželčiny hypotéky v jiné bance (úrok 1,8%). V KB nám paní vyčíslila výši ÚVN (ke dni splacení do konce března) částku 75.000,- o týden později jsme stejný krok zopakovali a ÚVN dle "kalkulačky" vyšel na cca 60.000,- Pracovnice KB nám nebyla schopna vysvětlit čeho konkrétně ÚVN týkají (jak došli k této částce). Prý je pak potřeba jednat s někým "vyšším" v KB osobně. Lze se proti tomuto přístupu KB, který je dle mého soudu plně v rozporu s tím co explicitně uvádí ČNB (ÚVN = skutečně jen poplatek za to, že někdo se mnou požadavek vyřeší, kopírování, tisk, notář...) účinně bránit? Velmi děkuji za odpověď a popř. rady "co a jak dál".

RE: Účelně vynaložené náklady, Komentoval(a): Petr Jermář

9.3.2021 12:54:09

Dobrý den, limit pro sankce za předčasné splacení hypotéky (max. 1% ze splácené částky, max. 50 000 Kč a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky dle upřesnění ČNB) se týká jen úvěrových smluv podepsaných po 12/2016, u kterých uplynulo od podpisu smlouvy min. 24 měsíců. Pokud tyto podmínky splňujete a KB Vám chce účtovat sankce v rozporu se zákonem, braňte se právní cestou. Spor můžete též řešit přes Finančního arbitra.

Předčasné splacení hypotéky , Komentoval(a): Taťána

10.3.2021 09:01:15

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, máme hypotéku na 1,4 mil. Kčs úrokem 1,99 %, splatnost 20 let, období fixace 5 let. Máme v plánu doplatit hypotéku s koncem fixace za 5 let. Částka kterou máme celkové zaplatit je 1 706 529 Kč. Když každý rok vložíme 25% a před koncem fixace doplatíme hypotéku, snížíme tím úroky? O jakou částku se tím úroky dají snížit? Děkuji.

RE: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

10.3.2021 13:02:23
Dobrý den, 1 706 529 Kč je teoretické číslo, kolik byste bance celkem splatili za 20 let při zachování současného úroku 1,99%. Roční úrok 2% z částky 1,4 mil. Kč činí 28 000 Kč (15% dostanete zpět na daních), tedy i bez mimořádných splátek byste za 5 let na úrocích zaplatili max. 140 000 Kč (s mimořádnými splátkami méně).

Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Irena

10.3.2021 22:36:08
Dobrý den,
ráda bych předčasně doplatila hypotéku ( na byt). k datu 25.3.2021. K tomuto datu byla vyčíslená výše k doplacení. Datum splátky byla 4.3.2021. V potvrzení o výši mimořádné splátky k doplacení úvěru je věta : "Inkaso k účtu ze kterého odcházely splátky úvěru, můžete zrušit nejdříve následující měsíc po úplném splacení úvěru, jinak bychom Vám nemohli inkasovat poslední pravidelnou splátku úvěru". To mi ještě strhnou další splátku , která bude již po datu celkového doplacení ?
Děkuji

Re: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

11.3.2021 11:35:57

Dobrý den, inkaso pro splátky hypotéky zůstává obvykle nastavené o měsíc déle, aby banka případně mohla inkasovat nedoplatek na úrocích (pokud by vznikl). Nemusíte se obávat, že byste zaplatila více než jste měla.

Předčasné splacení, Komentoval(a): David

19.3.2021 21:55:42
Dobrý den, v 08/2016 jsem si vzal hypotéku na 765 000 Kč se 7letou fixací (na 30 let, měsíční splátka asi 2700,- Kč). Dnes bych ji chtěl doplatit, ale banka požaduje přes 100 000,- poplatek za předčasně splacení. Je to oprávněné? Ty nové podmínky ČNB se nevztahují na smlouvy uzavřené před 1.12.2016?

Re: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

19.3.2021 22:30:37

Dobrý den, novela Zákona o spotřebitelském úvěru stanovující strop pro sankce za předčasné splacení hypotéky (max. 1% ze splácené částky, max. 50 000 Kč) se vztahuje na hypoteční úvěry podepsané nebo refixované po 12/2016. Vy jste úvěrovou smlouvu podepsal před tímto datem a doposud úvěr nerefixoval (to Vás čeká až 8/2023). Doporučuji tak hypotéku splácet další 2 roky a následně ji ke konci fixace doplatit (to je bez sankce).

Předčasné splacení, Komentoval(a): Pavel Šťastný

22.3.2021 10:37:41
Dobrý den,
kdy je možné hypotéku předčasně splatit? Je to možné kdykoli? Jde mi o to, že nyní jsme v době kdy zatím jen platíme úroky a jistinu začneme splácet až po kolaudaci a doložení dokladů. Na to máme 1/2 roku od ukončení čerpání (srpen 2021). Je možné i v tuto dobu hypotéku umořit, samozřejmě za podmínek výše popsaných (1% max 50 tisíc)? Děkuji za odpověď.

RE: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

22.3.2021 11:42:15

Dobrý den, podmínky po max. výši pokuty za předčasné splacení hypotéky (1%, max. 50 000 Kč) se týkají jen úvěrových smluv, u kterých uplynulo od podpisu min. 24 měsíců.

Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Pavel Šťastný

22.3.2021 11:50:43
Dobrý den,
smlouvu jsme podepsaly 19. 3. 2019. To znamená že již dva roky uplynuly. Jiná podmínka tam nění?
Jak říkám zatím nesplácíme jistinu, pouze úroky, protože stavba není ještě zkolaudována.

Mimořádná splátka s následným celkovým splacením, Komentoval(a): Jan

23.3.2021 21:58:04
Dobrý den. Máme hypotéku ve výši 1.100.000,- Kč , smlouva datovaná 19. 6. 2013, běží nám druhé pětileté fixní období do 11. 6. 2023. Aktuální zůstatek úvěru 660 884,- Kč. Rád bych se z toho letos úplně vyvázal a mám takovou představu že zažádám o provedení mimořádné splátky měsíc před výročím uzavření smlouvy v povolené plné výši 25%, po provedení této platby a ponížení dlužné častky zažádám o doplacení zbylé částky dluhu, pravděpodobně s nějakou malou sankcí. Toto řešení mi připadá nejekonomičtější s ohledem na ztráty. Mohu prosím znát Váš názor? Děkuji Vám....

Refinancování, Komentoval(a): Karel

24.3.2021 09:48:15
Dobrý den, aktuálně bych chtěl refinancovat hypotéku, kterou jsem uzavíral v 6.2015 s fixací na 7 let tzn. do 6.22. Rád bych stihl ještě zajímavé sazby. Nechal jsem si vyčíslit poplatek za ukončení a KB účtuje něco přes 40tis Kč. Mám čekat ješte rok, abych neplatitl 40tis, ale obávám se že sazby budou mnohem výše než dnes nebo zkusit banku žádat o snížení takto vysokého poplatku? Když je smlouva před 2016 tak asi nemám moc silnou vyjednávací sílu chtít jen administrativní poplatek max cca do 10tis? děkuji

Re: Mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

24.3.2021 10:35:24

Dobrý den, u které banky máte hypotéku? Váš přístup je samozřejmě teoreticky nejekonomičtější, ale většina bank účtuje za předčasné splacení úvěru pouze fixní poplatek do 1 000 Kč (nezávisle na výši splácené částky). V praxi byste tak třeba mohl vše doplatit již nyní.

RE: Refinancování , Komentoval(a): Petr Jermář

24.3.2021 10:40:58

Dobrý den, úrokové u sazby u hypoték letos porostou, pravděpodobně blíže ke 3%. Refinancování hypotéky za rok Vás tak vyjde dráže než dnes. Na Vás se bohužel nevztahuje novela Zákona o spotřebitelském úvěru platná od 12/2016, tedy o moc nižší poplatek žádat nemůžete (resp. zkusit to můžete, ale šance na úspěch není velká). Nejlepším řešením se tak zdá být sjednání refinancování hypotéky již dnes za dnešních podmínek (úrok do 2%) s čerpáním za 12 měsíců. Tedy dnes podepíšete úvěrovou smlouvu o refinancování, zafixujete si úrok a za rok refinancování provedete. Jediným rizikem je poplatek za nenačerpání hypotéky (až 5%), pokud byste si vše rozmyslel a úvěr nakonec nečerpal.

Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Pavel Šťastný

24.3.2021 16:28:44
Máme uzavřenou hypotéku u Unicredit Bank. Hypotéku jsme uzavřely 19. 3. 2019 s fixací na 3 roky. Čerpání hypotéky bylo ukončeno 9. 3. 2021. Stavba není stále zkolaudována a termín pro kolaudaci je dle smlouvy 6 měsíců po ukončení čerpání (tedy 9. 9. 2021). V současné době bychom, ale rádi využili §117 zákona 257/2016 – tedy předčasné splacení spotřebitelského úvěru. Kde je výslovně uvedena tato věta“ Spotřebitel je oprávněn spotřebitelský úvěr zcela nebo zčásti splatit kdykoliv po dobu trvání spotřebitelského úvěru.“. Nicméně banka nám tvrdí, že úvěr je možný splatit až v době kdy je úvěr „vyčerpaný a splácen“. Což podle nich v současné době není. Dále jsem se v zákoně 257/2016 dozvěděl, že podmínky předčasného splacení musí být uvedeny v příloze „Evropský standardizovaný přehled o spotřebitelském úvěru“. Tento přehled byl součástí hypoteční smlouvy, ale žádné podmínky, které by stanovily, proč nemohu úvěr nyní zcela splatit zde uvedeny nejsou. Na můj dotaz na základě, jakého dokumentu

Předčasné splacení hypoteky 2 čast, Komentoval(a): Pavel Šťastný

24.3.2021 16:30:29
...nemohu úvěr nyní splatit mi pracovnice banky odpovídá vyhýbavě a zatím mi tento dokument nepředala, pouze tvrdí že to tak je. Co si tom myslíte? Má banka opravdu nárok nám bránit předčasnému splacení?
Děkuji za odpověď

RE: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

25.3.2021 13:40:01

Dobrý den, každá banka k tomuto přistupuje trochu jinak. Zatímco např. Česká spořitelna a ČSOB jsou více pro-klientské, Komerční banka a UniCredit Bank naopak výrazně méně a klientům mnohdy účtují výrazně vyšší poplatky než umožňuje Zákon o spotřebitelském úvěru. Máte-li pocit, že banka postupuje v rozporu s platnou legislativou, můžete svůj spor řešit např. přes Finančního arbitra nebo soudní cestou.

Mimořádná splátka s následným celkovým splacením, Komentoval(a): Jan

25.3.2021 16:58:48
Dobrý den. Děkuji za odpověď na můj dotaz že dne 23.3. a ještě k tomu tedy dodávám že hypotéka je u Hypoteční banky.

Mimořádná splátka hypotéky, Komentoval(a): Eva

1.4.2021 15:10:14
Dobrý den, v květnu 2018 jsem refinancovala hypotéku. Dostala jsem úvěr ve výši 602000, ale čerpala pouze 482000. Chci vložit maximální možnou výši k datu výročí. Počítá se 25% z 602000 nebo z čerpaných 482000? Moc Vám děkuji za odpověď.

Re: Mimořádná splátka hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

1.4.2021 18:02:38

Dobrý den, výše mimořádné splátky se počítá ze skutečně načerpané hypotéky (482 000 Kč).

Hypotéka z r. 2015, Komentoval(a): Hana

2.4.2021 08:37:26
Dobrý den, pochopila jsem správně, že pokud jsme hypotéční smlouvu uzavřeli před 1.12. 2016, banka si skutečně může účtovat vysoké poplatky za předčasné splacení, tj. ochrana spotřebitele se neuplatní? Děkuji za informaci, Hana

Hypotéka z roku 2015, Komentoval(a): Petr Jermář

2.4.2021 09:16:30

Dobrý den, novela Zákona o spotřebitelském úvěru (která výrazně rozšířila práva spotřebitelů a omezila nároky bank) se vztahuje pouze na hypoteční úvěry podepsané nebo refixované po 12/2016. Pokud jste hypotéku z roku 2015 již refixovala (např. původně jste měla sjednanou fixaci na 5 let, která Vám uplynula v roce 2020), řídí se váš smluvní vztah s bankou dle nových pravidel platných od 12/2016.

Hypotéka s možností flexibilní splátky, Komentoval(a): Sabina Kabešová

5.4.2021 21:00:40
Dobrý den, existuje prosím na českém trhu hypotéka s možností jakékoli dodatečné splátky nad rámec běžné měsíční splátky, která se dá depozitovat prakticky kdykoliv, s možností splácet hypotéku rychleji? Pár let dozadu byl takový produkt na trhu na Slovensku v Tatrabance, klient mohl vložit i malé zůstatkové sumy třeba každý týden. Děkuji.

Re: Flexibilní splátky, Komentoval(a): Petr Jermář

6.4.2021 21:24:11

Dobrý den, u všech hypotečních úvěrů sjednaných po 12/2016 můžete každý rok splatit až 25% zcela bez sankce k datu výročí fixace. Většina bank tak další flexibilitu splátek neumožňuje, neboť již ze zákona máte velmi silná práva. Při každé mimořádné splátce se Vám přepočítává doba splatnosti nebo výše měsíčních splátek. U některých bank si výměnou za vyšší úrok můžete dodatečnou flexibilitu sjednat, ale spíše se Vám to nevyplatí (je lepší mít nižší úrok a provádět mimořádné splátky 1x ročně).

Mimořádná splátka k datu uzavření, Komentoval(a): Pavel

7.4.2021 07:27:26
Dobrý den, uzavřel jsem hypotéku (po roce 2016) s délkou fixace 7 let. V průběhu splácení bych chtěl využít mimořádné splátky (do 25 % z výše hypotéky) k výročí uzavření hypotéky. Jak vysoké pokuty a poplatky si může účtovat banka, pokud tímto způsobem splatím hypotéku před uplynutím fixace? Děkuji za odpověď.

RE: Mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

7.4.2021 11:46:35

Dobrý den, u hypoték sjednaných po 12/2016 můžete každý rok (vždy k výročí fixace) splatit zcela zdarma až 25%. Nebudete tak platit žádné poplatky.

Zrušení hypotéky, Komentoval(a): Tomáš

7.4.2021 13:49:20
Dobrý den, od 3/2019 máme hypotéku na výstavbu RD (nyní dostavěno asi 85 %, hypotéka zatím nedočerpaná). Úrok, který se blíží hranici 3 % je vzhledem k dnešním sazbám vysoký a chtěl jsem se Vás tak zeptat, zda je nějaká možnost současnou hypotéku zrušit (byť je doba fixace na 8 let) a vzít si hypotéku jinde za aktuální úroky kolem 1,8 %. Zda se to i s ohledem na nějaké případné saknce (jaké?) vyplatí a zda je to vůbec ze zákona možné. Předem mockrát děkuji za odpověď.

RE: Zrušení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

8.4.2021 17:39:45

Dobrý den, za nevyčerpání hypotéky účtují banky sankce 2-5% z nevyčerpané částky (obvykle však máte možnost 10-20% nevyčerpat bez sankce). Pokud od podpisu úvěrové smlouvy uplynuly min. 2 roky, měl byste mít možnost hypotéku refinancovat či doplatit bez větších sankcí (banky v takovém případě mohou účtovat jen administrativní náklady v řádu stokorun).

Fixace hypotéky s ohledem na možnost předčasného splacení, Komentoval(a): Kristýna

11.4.2021 20:04:28
Dobrý den, zdědili jsme dům, který chceme zrekonstruovat. Na rekonstrukci si musíme vzít hypotéku, kterou bychom pak chtěli předčasně splatit, jakmile se po dokončení rekonstrukce přestěhujeme a prodáme náš současný byt. Jaká je nejlepší cesta? Nastavit fixaci na 1 rok a poté splatit celou částku najednou? Předem děkuji za odpověď

Re: Fixace hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

12.4.2021 13:06:08

Dobrý den, doporučuji sjednat fixaci na očekávanou dobu rekonstrukce a hypoteční úvěr následně doplatit zcela bez sankce k datu ukončení fixace.

Náhrady účelně vynaloženýchnákladů, Komentoval(a): Lukáš Hoffer

19.4.2021 13:58:53
Dobrý den, momentálně řešíme refinancování hypotéky z důvodu rekonstrukce domu. Hypotéka byla sjednána u KB 11/2018 se splatností od 11/2020 a s fixací do 11/2025. Nyní chceme převést hypotéku k jiné bance z důvodu lepších podmínek. Avšak stávající banka si účtuje náhradu účelně vynaložených nákladů ve výši 41 000 Kč. Domnívám se, že toto jednání je v rozporu se zákonem č. 257/2016 Sb. a na tuto částku nemají nárok. Odmítám tuto částku uhradit a banku jsem již požádal o opětovné vyčíslení. Prosím o váš názor. Děkuji

Re: Náhrady účelně vynaložených nákladů, Komentoval(a): Petr Jermář

20.4.2021 11:32:51
Dobrý den, pokud od podpisu úvěrové smlouvy uplynulo min. 24 měsíců, může banka účtovat max. 1% z předčasně splácené částky, max. 50 000 Kč, a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky, které ČNB svým výkladem omezila na administrativní náklady (nelze účtovat úrokové náklady, ušlý zisk, atd.). Většina banka tak účtuje 700-1 000 Kč.

Penále za splácení mimo fixaci, Komentoval(a): Zuzana Č.

26.4.2021 08:08:04
Dobrý den máme hypotéku u Sberbank, uzavřena byla 3/2018, protože byla na výstavbu anuitní splácení bylo od 1/2020. Nyní máme možno přejít za lepší úrok k Monetě mimo fixaci. Nemáte zkušenost, zda Sberbank dává klientovi k úhradě pouze administrativní náklady, či si účtuje i ušlý zisk? Jednoduše řečeno zajímá mě jestli bychom zaplatili "pokutu" v řádech tisícovek nebo desítek tisíců? A ještě jeden dotaz lze takto refinancovanou hypo nadále odečítat z daní po změnách, které loni nastaly? Děkuji

RE: Penále za splácení, Komentoval(a): Petr Jermář

26.4.2021 09:00:30
Dobrý den, dle Zákona o spotřebitelském úvěru a výkladu ČNB Vám banka nesmí účtovat ušlý zisk, úrokové náklady, atd. (pouze administrativní náklady). Pokud by Vám Sberbank toto účtovala, doporučuji spor řešit přes Finančního arbitra nebo soudní cestou.

Penále za splácení mimo fixaci, Komentoval(a): Zuzana Č.

26.4.2021 09:21:56
My zatím odchod od Sberbank zvažujeme. Když jsem chtěla od klientského centra zjistit, kolik budou účtovat. Jen za vyčíslení nákladů chtěli 1000 Kč, takže asi tak... Jak je tedy možné, že některé banky si zkouší účtovat penále v řádech desítek tisíc i u hypoték zavřených po r. 2016, když už platil nový občanský zákoník a je to v rozporů s výkladem ČNB a účtují si tedy ušlé úroky? Např. Příbuzný chtěl odejít od UniCredit mimo fixaci a vypočítali mu penále cca 47tis?

RE: Penále za splácení mimo fixaci, Komentoval(a): Petr Jermář

27.4.2021 10:40:47
Dobrý den, některé banky vědomě porušují Zákon o spotřebitelském výkladu, resp. dovysvětlující výklad ČNB, nesouhlasí s ním, a klientům účtují v rozporu s těmito pravidly penále v řádu desítek tisíc korun. V takovém případě je třeba se bránit právní cestou.

Mimořádná splátka před čerpáním, Komentoval(a): Jan Gestler

27.4.2021 15:11:18
Dobrý den,

před rokem jsem si s manželkou vzal hypotéku 6 200 000 Kč na novostavbu, která byla ještě ve výstavbě. V hypoteční smlouvě máme napsáno, že můžeme bezsankčně nevyčerpat až 20% úvěru, maximálně 1 milion a každý rok splatit 25% jistiny v rámci mimořádné splátky. V rámci dědictví jsem zdědil dům, který budeme se ženou prodávat. Je možné požádat banku o mimořádnou splátku měsíc před výročím smlouvy i když se hypotéka ještě nečerpala ? Jde nám o to, že bychom aktuálně již tak vysokou hypotéku nepotřebovali a napadlo nás, zda je možné nějak těch 25% bezsankční mimořádné splátky využít i když se ještě hypotéka nečerpala (čeká se s čerpáním až na kolaudaci, dříve to možné není). Určitě budeme čerpat méně než můžeme (o ten milion), rádi bychom však využili i té možnosti mimořádné bezsankční splátky, aby ta hypotéka byla co nejnižší a nemuseli jsme čekat rok a platit úroky. Děkuji

Re: Mimořádná splátka před načerpáním hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

30.4.2021 13:29:48

Dobrý den, toto bohužel možné není. Nejprve je třeba ukončit čerpání hypotéky a až následně můžete začít splácet (řádně či mimořádně). Úvěr nelze začít splácet před ukončením čerpání.

Mimořádná splátka, Komentoval(a): Jana

1.5.2021 12:55:48
Dobrý den, rozumím tomu správně že mimořádná splátka 25% se vztahuje ke dni podpisu hypoteční smlouvy a ne ke dni načerpání kompletního HÚ? Tedy pokud jsme smlouvu podepsali 1.2., hypotéku celou dočerpali až 1.9., tak mohu vložit mimořádný vklad zdarma k 1.2. následujícího roku?
Děkuji za odpověď, Jana.

Náhrady účelně vynaložených nákladů, Komentoval(a): Lukáš Hoffer

5.5.2021 15:26:56
Dobrý den, výše jsme se bavili ohledně UVN, kde si KB naúčtovala částku ve výši 41000,-Kč. Pochopitelně jsem se proti tomuto rozhodnutí odvolal. KB upravila sazbu na částku 38 631,- Kč.
Část obsahu zdůvodnění KB: "Z nich vyplývá, že náklady účelně vynaložené bankou v souvislosti s předčasným splacením úvěru nezahrnují pouze administrativní náklady, nýbrž i úrokové náklady s ohledem na ekonomickou podstatu fixace úrokové sazby...V případě předčasného splacení úvěru vzniká bance ztráta, jejíž výše závisí mj. na délce fixace úvěru, výši úvěru, výši úrokové sazby, aktuální výši úrokových sazeb apod.
Již jsem se obrátil na kancelář finan. arbitra. Mohu vědět, jaké právní kroky dále podniknout? Respektive, kam se obrátit? Mohu tuto částku žádat zpětně? Nemohu čekat až se arbitr vyjádří.

Re: Náhrady účelně vynaložených nákladů, Komentoval(a): Petr Jermář

5.5.2021 15:47:54
Dobrý den, spor s bankou je třeba řešit soudní cestou. Najměte si právníka, pošlete bance předžalobní výzvu a v případě neakceptace vaše návrhu banku žalujte pro porušení Zákona o spotřebitelském úvěru.

předčasné splacení pojištění, Komentoval(a): Luda Urbi

13.5.2021 17:53:51
Prosím o radu. V dubnu mi skončilo životní pojištění a pojišťovna bez souhlasu banky nemůže vyplatit odbytné. To je vyšší než dluh hypotečního úvěru (podpis 2003, průběžně refixován). Banka nechce dát potvrzení na vyplacení pojistky. Jak řešit situaci, když úvěr bude splacen v prosinci tohoto roku - 8 posledních splátek. Počkat nebo splatit úvěr předčasně. Banka tvrdí, že si při předčasném splacení srazí různé poplatky v řádu jednotek tisíců, protože se jedná o dodatek úvěrové smlouvy atd..

Refinancovani hypoteky, Komentoval(a): Martin

15.5.2021 08:20:00
Dobrý den, refinancoval jsem hypotéku u komerční banky ke dni fixace, tj. ke 14. byla částka převedena na účet KB. Dnes jsem si četl zadost o předčasné splacení, kde je požadovaný termín splacení sice 14., ale v žádosti mimo to je, ze se zavazuji uhradit částku nejpozději den před výročí fixace. Má na tohle prosím banka nárok, aby peníze měla den před výročí fixace? Děkuji.

Refinancování hypotéky , Komentoval(a): Radek

17.5.2021 22:39:24
Dobrý den. Chci vás poprosit o informaci jaký zákon se vztahuje na můj případ. Hypotéka z fixací na pět let založena 11.1.2012,dne 16.5.2016 podepsána nová fixace s platností od 1.1.2017 na 10 let,rád bych hypotéku refinancoval u jiné banky případně doplatil,budou se na to vztahovat sankce před 1.12.2016 a nebo po tomto datu. Jedná se o Česko spořitelnu kde zbývá doplatit cca 112000,jaké můžou být cca sankce. Děkuji a přeji hezký den.

RE: Refinancování hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

19.5.2021 11:08:43

Dobrý den, pokud jste smlouvu o refixaci hypotéky podepsala před 12/2016, nevztahuje se na Vás novela Zákona o spotřebitelském úvěru platná od 12/2016. Výše sankce za předčasné splacení tak není omezena zákonem.

Doplacení hypotéky , Komentoval(a): Marek

21.5.2021 10:48:55
Dobrý den , prodávám nemovitost a z kupní ceny bude dopalcena a vyrovnána má hypotéka.Budu muset rušit souhlas s inkasem (částka , kterou si banka automaticky strhává jako splátku hypotéky) nebo k tomu dojde automaticky?V internetovém bankovnictví nikde nevidím možnost zrušit souhlas s inkasem u hypotečního úvěru. Děkuji.

Re: Doplacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

21.5.2021 17:42:36

Dobrý den, banka Vám inkaso hypotéky zruší automaticky po doplacení úvěru (Vy ho zrušit nemůžete).

předčasné splacení neúčelové hypotéky, Komentoval(a): Petra Nečasová

25.5.2021 20:21:58
Dobrý den, v případě předčasného splacení neúčelové hypotéky (Ameriky) se mě také týkají podmínky viz výše Vaše komentáře? čili po 24 měsících 25% při výročí jinak jen účelně vynaložené náklady? nebo je zde vždy poplatek 1%? děkuji, Petra

Re: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

26.5.2021 08:55:56
Dobrý den, mimořádnou splátku ve výši až 25% můžete provést každý rok k datu výročí fixace (nemusíte čekat na uplynutí 24 měsíců). Poplatek za předčasně splácenou hypotéku mimo výročí a konec fixace může činit dle Zákona o spotřebitelském úvěru max. 1% ze splácené částky (max. 50 000 Kč).

Kučera, Komentoval(a): Josef

28.5.2021 08:33:01
Dobrý den, těch 25 % pro mimořádnou splátku se počítá z počáteční částky hypotéky nebo z aktuálního zůstatku dluhu? Např. pokud budu mít hypotéku na 1 000 000 Kč a každý rok budu chtít mimořádně splatit 25 %, tak můžu každý rok splatit 250 000 Kč, nebo se ta částka bude snižovat, jelikož dluh se také časem snižuje? Děkuji.

Rada při financování nemovitosti, Komentoval(a): Lenka Rousová

31.5.2021 16:00:25
Dobrý den,
potřebovali bychom koupit větší byt (za cca 9 mil) a cca 2/3 nového bytu zaplatit prodejem starého bytu (aktuální odhad ceny bytu cca 6.5 mil). Nechceme si brát dlouhodobě hypotéku a rozdíl máme k dispozici. Jaký produkt byste nám doporučil? Vzít si hypotéku s roční fixací a po prodeji bytu to splatit (prodej starého bytu do cca půl roku) s maximálním poplatkem 50 000? Nebo existuje nějaká jiná varianta? Děkuji.

RE: Financování nemovitosti, Komentoval(a): Petr Jermář

1.6.2021 11:05:02

Dobrý den, doporučuji hypoteční úvěr s roční fixací. K datu ukončení fixace budete moci úvěr doplatit zcela bez sankce (nebude platit oněch "max. 50 000 Kč").

Mimořádná splátka, Komentoval(a): František Jedlička

20.6.2021 11:32:24
Dobrý den, chtěl bych zaplatit mimořádnou splátku ve výši 25% z původního úvěru, na což mám ze zákona právo (loni jsem ji platil také). Letos mi však banka ani po 2 týdnech od mé žádosti na zaslání údajů potřebných k platbě, žádné údaje neposlala. Tvrdí, že poslali obyčejný dopis na korespondenční adresu, ale je to již 10 dní a žádný dopis nepřišel. Zatím mám ještě několik dní čas, než mi vyprší "okno" pro zaplacení mimořádné splátky bez sankce, ale začínám být trochu nervózní, aby se to stihlo. A chování banky nechápu. Je možné, v případě že se obdržení údajů k platbě bude dále protahovat, na banku nějak "zatlačit", aby mi údaje poslali třeba e-mailem, nebo na pobočku, kde bych si je mohl vyzvednout? Je možné se případným obstrukcím ze strany banky nějak bránit? A jak postupovat v případě, že bych vinou banky (pozdním dodáním údajů k platbě) nemohl mimořádnou splátku provést před výročím hypotéky. Děkuji za informaci.

RE: Mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

21.6.2021 15:39:35

Dobrý den, ono se ani nemusí jednat o záměr či obstrukci ze strany banky. Banky jsou nyní obecně velmi přetížené, čekací lhůta na každý úkon ohledně hypotéky může být i několik týdnů. Doporučuji banku důrazně urgovat a psát remindery třeba každý třetí den.

Předčasné splacení a 10% sankce, Komentoval(a): Jan R.

15.7.2021 11:12:38

Dobrý den,  uzavřel jsem hypotéku 2.11. 2016 se 7 letou fixaci. Chtěl jsem nyní refinancovat a RB mě poslala vyčíslení s 10% sankcí za předčasné splacení. Je takový poplatek zákonný a lze ho nějak snížit? Děkuji za odpověď.

Re: Předčasné splacení a 10% sankce, Komentoval(a): Petr Jermář

15.7.2021 14:54:08

Dobrý den, s tímto bohužel mnoho nenaděláte, neboť jste si hypotéku sjednal těsně před datem účinnosti novely Zákona o spotřebitelském úvěru (12/2016), která sankce za předčasné splacení výrazně snížila (max. 1%, max. 50 000 Kč). Refinancovat hypotéku budete moci bez sankce k datu ukončení fixace.

Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Zuzana

1.8.2021 00:38:39
Dobrý den, hypotéku mám od 11/2010. V roce 2020 byla potřetí změněna fixace. Zhruba do půl roku bych chtěla doplatit zůstatek hypotéky. Vztahuje se na můj případ novela zákona? Děkuji

Re: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

1.8.2021 22:48:22

Dobrý den, neboť došlo k podpisu refixace po 12/2016, vztahuje se na Vás novela Zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016 (sankce max. 1% z předčasně splácené částky, max. 50 000 Kč a musí se jednat o účelně vynaložené náklady). Tato pravidla je však možné aplikovat jen v případě, kdy od podpisu refixace/smlouvy uplynulo min. 24 měsíců.

Dotaz, Komentoval(a): Renata

6.8.2021 20:37:49
Dobrý den,mám hyp.na byt,v době výročí fixace jsem že zbylé částky 980tis.zaplatila mim.splátku 800tis.,zbývá 180tis.Banka si hodně snížila splátky,chtěla bych to příští rok vše doplatit,jakou pokutu dostanu?Jedná se o půjčku u ČSOB. Děkuji za odpověď Horáková

Re: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

11.8.2021 07:56:56

Dobrý den, dotaz na výši sankce doporučuji směřovat přímo na ČSOB (dle našich zkušeností tato banka účtuje jen administrativní náklady do 1 000 Kč). Požádejte o tzv. vyčíslení zůstatku pro předčasné splacení hypotéky.

Ověření scénáře, Komentoval(a): Honza

16.8.2021 18:01:33
Dobrý den, děkuji za tyto stránky, hodně jsem se zde poučil o principech hypotéčních úvěrů. Mám hypotéku u mBank, podepsáno před 3 lety, fixace na 5 let mi tedy končí za 2 roky. Dělal jsem si různé modelové výpočty na předčasné splacení třeba i částečné, jako nejvýhodnější mi vychází splácet dál běžné splátky, počkat do konce fixace, následně doplatit jen chybějící jistinu. Rád bych si ověřil, že jsem pochopil dobře, že při skončení fixce je možné mimořádně doplatit celý zbývající úvěr, jen ve výši dlužné jistiny, žádné uroky si banka nesmí napočítat a tato pravidla platí pro všechny banky i mBank. Píšu to správně? Díky za reakci, HonzaP

RE: Ověření předčasného splacení, Komentoval(a): Petr Jermář

17.8.2021 12:38:41

Dobrý den, ke konci fixace můžete bez sankcí hypotéku refinancovat u konkurence, doplatit ji nebo provést mimořádnou splátku. Vždy se jedná o aktuálně dlužnou částku (kolik budete bance dlužit k datu konce fixace, tedy jistina bez budoucích úroků).

maximálně 25 % z celkové výše půjčky, Komentoval(a): Marek Adam

27.9.2021 08:46:50
Dobrý den,
Chci se zeptat na mimořádnou splátku ve výši maximálně 25 % z celkové výše půjčky.
Příklad: Hypotéku mám na 900 000,- mimořádná splátka může činit až 225 000,- mohu tuto částku zaplatit každý rok výroční smlouvy?
děkuji za odpověď.

RE: Mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

28.9.2021 08:42:28

Dobrý den, ano, splátku hypotéky ve výši až 25% můžete provést každý rok (vždy k datu výročí fixace).

poplatek za mimořádnou splátku, Komentoval(a): Miroslav

2.10.2021 14:11:29
Dobrý den, jsem 3 týdny od ročního výročí fixace a chtěl bych udělat mimořádnou splátku do 25%. Aplikace banky mi nabízí splátku bez poplatku v případě "zachování délky hypotéky a snížení měsíční splátky". Já ale požaduji variantu "zachování měsíční splátky a snížení délky hypotéky" - v tomto případě mi banka ale účtuje poplatek 5000Kč při mimořádné splátce 100 000kč. Má na tento poplatek banka právo, když se jedná o mimořádnou splátku do 25% a jsem v období před ročním výročím? Děkuji za odpověď.

Mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

2.10.2021 23:59:28
Dobrý den, dobré banky nabízejí bez poplatku obě varianty. Z hlediska platné legislativy je ale požadavek nabízet bezplatně pouze první variantu (snížení splátky, zachování doby splatnosti).

Dotaz na mimořádnou splátku, Komentoval(a): Tomáš

4.10.2021 14:48:18

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je lepší postupovat při mimořádných splátkách. Mám hypotéku, kdy platím platbu cca 9 000 Kč (úrok 2,35 %) měsíčně a ročně jsem schopen si odložit postupným střádáním cca 24 000 Kč na mimořádnou splátku. Má otázka zní - je lepší každý rok provést mimořádnou splátku v této výši a nebo peníze někde investovat a posléze vložit např. 75 000 Kč jedenkrát za tři roky?

RE: Mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

4.10.2021 18:06:03
Dobrý den, přijde na to, zdali máte pro úspory alternativní využití či je umíte zhodnotit investováním více než o 2,35% ročně. Pokud ano, pak se Vám vyplatí peníze spíše držet, resp. investovat.

Mimoř. splátka a refinancování u konkurence, Komentoval(a): Lenka

13.11.2021 17:13:31
Dobrý den. Hypotéka z 6/2014 u Č.spořitelny fixovaná na 8 let. Ráda bych ji k výročí doplatila, nebo alespoň zaplatila něco přes polovinu a zbytek refinancovala třeba u jiné banky na 1-2 roky. Jak na to?

RE: Mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

14.11.2021 22:32:25

Dobrý den, informujte vaši banku o svém záměru doplatit hypotéku k datu konce fixace. Můžete tak učinit zcela bez sankcí. Hypoteční úvěr tím zanikne.

Dvořáková, Komentoval(a): Ema

15.11.2021 17:37:47
Dobrý den, chci doplatit hypotéku uzavřenou 6.2016. Banka si naúčtovala 80.000.- poplatek za předčasné splacení. Je toto v pořádku? Hypotéka 3.000 000 na 25 let. Děkuji

Re: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

16.11.2021 11:32:33

Dobrý den, novela Zákona o spotřebitelském úvěru stanovující max. výši poplatku za předčasné splacení hypotéky (max. 50 000 Kč, resp. max. 1% z předčasně splácené částky) se vztahuje pouze na úvěry sjednané/refixované po 12/2016. Pro dříve sjednané úvěr tyto limity neplatí (resp. začnou platit po první refixaci).

Předčasné splacení Hypoteky , Komentoval(a): Pavka

17.12.2021 13:49:19
Dobrý den, uzavřela jsem hypotéku u hypoteční banky v 12/2020, nyní prodávám byt na který byl úvěr, jakou si banka muže účtovat sankci za předčasné splacení když jsem nedodrželi 24 měsíců od podpisu smlouvy. Úrok mám 1,86. Děkuji

RE: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

19.12.2021 21:20:28

Dobrý den, Zákon o spotřebitelském úvěru reguluje max. výši sankcí za předčasné splacení hypotéky jen v případech, kdy od podpisu smlouvy uplynulo min. 24 měsíců. Výši sankce poptejte přímo u vaší banky.

Mimořádná splátka 25%, Komentoval(a): Pavel

29.12.2021 14:28:44
Dobrý den, mám HU uzavřený cca před 3 lety za podmínek s pěknou úrokovou sazbou cca 2,2% s fixem na 7 let. Rád bych nyní provedl mimořádnou splátku 25% úvěru. Chápu, že by banka měla změnit parametry HU ve smyslu zkrátit dobu splácení nebo snížit splátky. Ale nemůže náhodou také změnit (zvýšit) výši úrokové sazby dle aktuální sazby? To bych nerad. Nebo je úroková sazba opravdu fixní po celou dobu fixace, bez ohledu na aktuální sazby v době zaplacení mimořádné splátky? Děkuji

RE: Mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

30.12.2021 09:41:48
Dobrý den, úroková sazba je fixní po celých 7 let a nemění se s prováděnými mimořádnými splátkami.

Splátka hypotéky, Komentoval(a): Maras

12.1.2022 22:02:33
Dobrý den,
zajímalo by mě, zda je nyní vhodné částečně splatit hypotéku (třeba těch 25% k výročí uzavření hypotéky) a umořit tak část splátky. Zajímá mě to hlavně nyní vzhledek k inflaci, která nyní je, díky.

Mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

14.1.2022 16:57:58

Dobrý den, přijde na to, jak vysoký úrok platíte u hypotéky a za jak vysoký úrok máte uložené nebo investované své úspory. Příklad: Úrok na hypotéce 4% a peníze uloženy za 2% => vyplatí se provést mimořádnou splátku. Úrok na hypotéce 2% a peníze uloženy za 4% => nevyplatí se provést mimořádnou splátku.

Hypotéka na byt, Komentoval(a): Ludovit

17.1.2022 02:51:45
Dobrý večer. Moji rodiče mají v plánu si vzít hypotéku na 6,3mil Kč. Úroková sazba je prý 4%. Mají ale v plánu byt který díky hypotéce koupí v “zápětí” prodat za cca 7,5mil Kč a během prvního roku splatit hypotéku. Chci se zeptat. Vyplatí se tento krok a nebo to nedává smysl ? Nejsou tam nějaké vyšší sankce? Plánují fixaci na 1rok. Je vůbec možnost v době prvního roku a v době fixace hypotéku vyplatit? Děkuji

předčasné splacení hypotečního úvěru, Komentoval(a): Marie

26.1.2022 11:42:17
Dobrý den, končí mi fixace hyp. úvěru. Již jsem obdržela návrh banky s novou výší úrokové sazby na další období. Chci úvěr zcela splatit. Podle mě nemá banka v takovém případě nárok na náhradu jakýchkoli nákladů za předčasné splacení. Bylo mi však sděleno, že po mně budou požadovat úhradu úroků, což jak se domnívám, jsou také náklady. Má na to banka právo? A pokud ano, k jakému dni mají být úroky z úvěru vypočteny? Ke dni splacení úvěru?

Re: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

27.1.2022 00:09:41

Dobrý den, hypoteční úvěr můžete doplatit bez sankcí ke konci fixace.

předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Jana

27.1.2022 15:43:55
Dobrý den, je možné aby při předčasném splacení hypotéky, hypotéka uzavřena v roce 2021 na 20 let s úrokem 2% na půjčku 1 milion s fixací na 3 roky. Banka nemá žádné poplatky za předčasné splacení (ověřeno u banky), dle výpočtu banky by byl doplatek 1 220 000 tzn. jen na úroky by bylo zaplaceno 220 000, je to možné? Počítala jsem, že asi bude banka chtít doplatit úroky do konce fixačního období ale taková velká částka se mi nezdá. Jak se při předčasném splacení počítají úroky, platí se aktuální úrokovou sazbou dle ČNB nebo úrokovou sazbou sjednanou v hypotéce? A při předčasném splacení tedy doplácíme úroky, které bychom standardně platili do konce období fixace nebo dokonce do konce celého sjenaného období? Domnívala jsem se, že ke dni doplacení doplatíme aktální úrokovou sazbou, což mi při výpočtu vycházelo něco kolem 20 000 ale 200 000 je už někde úplně jinde a pokud nemá banka jiné poplatky jako že nemá, tak tomu nerozumím.... děkuji

Re: Předčasné splacení hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

30.1.2022 11:02:20

Dobrý den, při předčasném splacení hypotéky účtuje banka účelové a prokazatelné náklady, které s předčasným splacením má (v souladu se Zákonem o spotřebitelském úvěru). Určitě se nedoplácí úroky do konce fixace či za 20 let dopředu.

Doplacení hypotéky mimořádnou výroční splátkou , Komentoval(a): Eva

13.2.2022 10:44:11
Dobrý den. Je možné využít možnost 25% mimořádné výroční splátky k úplnému doplacení hypotéky bez sankce ? Dejme tomu, že k výročí fixace nejsem schopná doplatit hypotéku, ale mohla bych následující rok nebo 2... udělám mimořádnou splátku do 25%, která vykryje zbývající dlužnou částku. Je to možné takto udělat ? Jsou s tím spojené nějaké poplatky?

mimořádná splatka, Komentoval(a): Bohdan

15.2.2022 10:44:22

Dobry den, chci si vzit hypoteku na RD 6 mil a po koupi prodat byt a dat na hypoteku mimoradnou splatku. Musim cekat rok na vyroci smlouvy? Muze si banka uctovat usle uroky za mimoradnou splatku mimo vyroci smlouvy? Dekuji za odpoved

RE: Mimořádná splátka, Komentoval(a): Petr Jermář

16.2.2022 08:36:12
Dobrý den, mimořádná splátka bez sankcí je vždy pouze k datu výročí fixace. Tedy pokud byste chtěl splátku provést dříve než za 12 měsíců od sjednání úvěrové smlouvy, můžete čelit sankcím ze strany banky. Dovoluji si též upozornit, že max. sankce dané zákonem o spotřebitelském úvěru (1%, max. 50 000 Kč) se týkají jen smluv, u kterých uplynulo od podpisu min. 24 měsíců. Pro vaši situaci doporučuji fixaci na 1 rok a splacení hypotéky po jednom roce.

ukončení čerpání , Komentoval(a): Jitka

24.2.2022 05:27:41
Dobrý den, má banka povinnost upozornit klienta o ukončení čerpání hypotéky? Přestože není celá částka vyčerpaná? Banka nás neupozornila včas a dle smlouvy vypršel datum čerpání a my nestihli bance oznámit že chceme prodloužit datum čerpání.

Stará vs. Nová hypo smlouva, Komentoval(a): Martin

13.3.2022 08:35:02
Dobrý den, je reálné navýšit starou hypotéku, tak získat podmínky hypo úvěru po 12/2016, zaplatit dvě splátky a vyplatit hypotéku komplet? Výše v textu čtu že hypo úvěr musím platit min 24 měsíců. Mám obavy ať se neupíši něčemu co je aktuálně nevýhodné. Děkuji za odpověď.

RE: Stará vs. nová hypo smlouva, Komentoval(a): Petr Jermář

15.3.2022 22:53:52
Dobrý den, za nové smlouvy ze dle Zákona o spotřebitelském úvěru považují též všechny refixace. Pokud jste tedy úvěr po 12/2016 již aspoň jednou refixoval, vztahují se na Vás nové podmínky. Lhůta 24 měsíců platí od podepsání smlouvy nebo od poslední refixace.

Předčasné splacení hypotečního úvěru z roku 2015, Komentoval(a): Radka

25.4.2022 21:57:41
Dobrý den. V listopadu roku 2015 jsem uzavřela hypoteční úvěr na bydlení u ČSOB s fixací na 7 let. Fixace končí tedy letos v listopadu. Nedošlo k refinancování. Mohu předčasně splatit celý úvěr již nyní, nebo mám čekat až na dobu po skončení fixace? Lze toto vůbec učinit? A jaký postup by byl pro mě nejvýhodnější? Předem děkuji za odpověď.

RE: Předčasné splacení staré hypotéky, Komentoval(a): Petr Jermář

28.4.2022 23:08:55

Dobrý den, bezplatně můžete hypoteční úvěr doplatit k datu konce fixace. Doporučuji tak s úhradou vyčkat na listopad 2022 (6 měsíců). Pokud byste trvala na dřívějším doplacení hypotéky, mohla by Vám ČSOB účtovat poplatky.

limit, Komentoval(a): Zdeněk Vala

12.5.2022 13:58:37
Dobrý den,
existuje prosím zákonný časový limit, do kterého mi banka musí vystavit potvrzení o zůstatku hypotéky?
Lze v případě, že chci doplatit hypotéku a banka mi v tom brání tím, že nevystaví potvrzení, banku soudně napadnout?
Děkuji

RE: Limit, Komentoval(a): Petr Jermář

17.5.2022 14:15:04
Dobrý den, banky tyto požadavky vyřizují ve standardní lhůtě 30 kalendářních dnů. Pokud Vám banka odmítá vyjít vstříc, doporučuji spor nejprve řešit přes Finančního arbitra.

Vyplaceni z hypoteky, Komentoval(a): Pavla Lomoznikova

30.7.2022 06:49:22
Dobrý den,vzaly jsme si s přítelem hypotéku před 12 lety na částku 765000.Zbyva nám doplatit 547 411.Potrebovala bych vědět z jaké částky vyplatit přítele z hypotéky?Chceme tady totiž z dětmi zůstat.Děkuji

Fixace a refinancování, Komentoval(a): Pavel

18.8.2022 10:07:28
Dobrý den, aktuálně prodlužuji starou hypotéku, kde mi zbývá doplatit 1 milion Kč. Pokud se rozhodnu pro fixaci na 3 roky, ale za rok budu chtít opět refinancovat (kvůli nižšímu úroku :-D ), jaké poplatky mi banka může naúčtovat? Z banky mi napsali, že to mohou být poplatky max. ve výši nesplacených úroků do konce fixace (tj. cca 100 tisíc Kč za ty 2 roky), ale že si aktuálně účtují pouze správní poplatek 1000,-. Jakou mám jistotu, že to bude 1 tisíc a ne 101 tisíc? Díky za odpověď!

RE: Fixace a refinacování, Komentoval(a): Petr Jermář

18.8.2022 12:04:10
Dobrý den, jistotu nemáte žádnou, úrokové sazby a poplatky bank se mohou v čase měnit. Chcete-li hypotéku za rok refinancovat, doporučuji fixaci na 1 rok.

Předčasné splacení, Komentoval(a): Pavel

18.8.2022 12:24:53
Dobrý den, rád bych se zeptal na předčasné splacení hypotéky. Pokud zaplatím předčasně například 20% a domluvím se s bankou, že chci aby se doba hypotéky o to zkrátila, jak se mění úroky? "Odkrojí" se například úroky, za posledních 5 let, kterým 20% splátky odpovídá? Nebo se to překalkuluje? Ptám se proto, že velká část úroků je zaplacena hned v prvních letech hypotéky a pak výrazně klesají.
Děkuji.

RE: Předčasné splacení, Komentoval(a): Petr Jermář

30.8.2022 16:54:25
Dobrý den, úroky se počítají a platí z aktuálně dlužné částky na konci každého měsíce.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky? Banka zaplatí rekordní pokutu za vysoké poplatky

30.1.2023 Hypotéka

Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena