Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník BRKI (Bankovní Registr Klientských Informací)

BRKI (Bankovní Registr Klientských Informací)

Definice BRKI (Bankovní Registr Klientských Informací)

Jedná se o registr, který provozuje společnost CBCB (Czech Banking Credit Bureau) a kde se nachází každá fyzická osoba, která má ať už s bankou nebo stavební spořitelnou aktuálně uzavřenou úvěrovou smlouvu, nebo v minulosti uzavřenu smlouvu měla případně, jestli aktuálně někde žádá. V BRKI jsou evidovány tyto typy úvěru: hypoteční úvěr, úvěr ze stavebního spoření, spotřebitelský úvěr, kreditní karta, kontokorent, leasing. Tento registr vypovídá o bonitě neboli platební morálce fyzických osob. Při každé žádosti o hypoteční úvěr podepisujete souhlas, že banka může nahlédnout do tohoto registru a je důležitým faktorem při rozhodování, jestli vám bude úvěr schválen. Jedná se o soubor klientských informací, kterým vznikl ať už v minulosti nebo současnosti jakýkoliv závazek proti bance nebo stavební spořitelně.Dotazy v poradně k BRKI (Bankovní Registr Klientských Informací)

P

#7587, Blokace účtu, Banka, 27.9.2019

Dobrý den, můžu si u jiné banky zařídit účet, když mám stávající účet zablokovaný bankou bez toho, abych měl nový účet taky zmražený? Nejsem v exekuci ani v insolvenci.

Dobrý den,

proč Vám banka zablokovala účet? Nezapomeňte, že banky sdílejí informace o svých klientech prostřednictvím BRKI (Bankovní registr klientských informací). Pokud u jedné banky např. dlužíte peníze a chcete přeběhnout ke druhé bance, druhá banka bude o Vašem dluhu skrz BRKI vědět.

JO

#5840, Předávají si banky informance o klientech?, Banka, 26.1.2019

Dobrý den, když si změním banku, předají si banky informace o historii klienta? Nebo klient s ukončeným účtem u jedné banky má u druhé úplně novou identitu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky si informace o klientech nepředávají. Ani nemohou, neboť musí zachovat bankovní tajemství. Nicméně úvěrová historie klientů (pozitivní i negativní) je zaznamenávána v BRKI (Bankovní registr klientských informací). Zde si banky lustrují všechny žadatele o úvěr.Banky v ČR