Banka Expobank se dne 4.10.2022 přejmenovala na Max banka

Přehled banky Expobank

Internetbanking
Adresa:
Na Strži 2097/63, Praha 4, 140 00
14893649
SWIFT
EXPN CZ PP
E-mail
Telefon
Na českém trhu
23.1.1991

Pobočky a bankomaty Expobank

REKLAMA

O bance Expobank

Expobank CZ a.s. je malou bankou poskytující služby převážně firemním klientům s mezinárodním přesahem. Fyzickým osobám poskytuje převážně spořící a investiční produkty. 

Banka dlouhodobě nabízela nadprůměrné úrokové sazby, ale zřejmě z nákladových důvodů v posledních letech silně omezila počet poboček a koncentrovala se na on-line finance. Banka v roce 2017 představila zcela nové internetové bankovnictví Expobanking fungující bez návštěvy pobočky a umožnila zakládání produktů po internetu. Tato strategie se již v roce 2018 projevila pěkným ziskem z hospodaření.

Aktuálním majoritním akcionářem banky je ruský podnikatel Igor Vladimirovič Kim, rovněž také jediný akcionáře AS Expobank (Lotyšsko) a majoritním akcionářem Expobank LLC (Rusko), Expo Capital LLC (Rusko), a také má významný podíl na Orient Express Bank (Rusko). Banka ale již na konci roku 2021 oznámila záměr získat jiné investory (K prodeji měla být síť Expobank v zemích EU). Geopolitická krize ruských bank a sankce z celého světa proti všemu ruskému v únoru 2022 jednání urychlila a Expobank CZ avizuje nové akcionáře. Po schválení ČNB by měla Expobank CZ patřit konsorciu složeném z lotyšské Signet Bank AS a amerických investorů. 

Expobank se banka jmenuje od r.2014 a má celkově pestrou historii. Od roku 2008 vystupovala tato banka pod názvem LBBW Bank CZ a.s. (většinovým vlastníkem byla německá LBBW - Landesbank Baden-Württemberg). Dříve působila od roku 2004 pod názvem BAWAG Bank CZ a.s. (rakouský akcionář), přičemž v roce 2003 banka byla sloučena s Dresdner Bank CZ. Samotné založení dnešní Expobanky švýcarskými a maďarskými vlastníky se datuje do roku 1991. 

Banka je účastníkem státního systému pojištění vkladů, takže jakýkoliv vklad na běžném či spořícím účtu, nebo na termínovaném vkladu je pojištěn.

Nahlásit chybu
REKLAMA

Expertní hodnocení banky Expobank

Banka usilovně pracuje na tom, aby v Česku byla nejlepší alternativou pro spoření a investování. Poskytuje velmi výhodné úrokové sazby u depozit, služby jsou většinou bez poplatků a ve spolupráci s prověřenými partnery nabízí řadu investičních služeb. Své prostředky z účtů pak můžete s pomocí aplikace jednoduše a on-line přemístit do drahých kovů, kryptoměn, nebo start-upů. Pro majetnější skupinu klientů pak banka poskytuje privátní bankovnictví.

Výhody:

  • Výborné sazby u depozitních produktů
  • středně velká moderní univerzální česká banka
  • Propracované internetové bankovnictví, možnost založení běžných produktů on-line
  • pojištění vkladů včetně úroku u garančního fondu (do výše ekvivalentu 100 tisíc EUR)

Nevýhody, obavy:

  • Reputační problémy (šetření ČNB, původ akcionářů)
  • Drahé odchozí platby do zahraničí
  • Nemá vlastní pobočky a bankomaty ani vkladomaty
  • Možné sankce z důvodu útoku Ruska na Ukrajinu
Nahlásit chybu

Zprávy o Expobank

10.3.2022

Expobank CZ již nebude mít ruského vlastníka, když to schválí ČNB.
Expobank vlastněná doposud většinově ruským občanem se jasně distancovala od vojenského konfliktu na Ukrajině. Banka se po 31 letech angažmá na českém trhu nyní soustředí na řádný chod a obsluhu českých klientů. Vlastník této české banky zase avizuje urgentní prodej 100% akcií konsorciu složeném z lotyšské Signet Bank AS a amerických investorů. Transakce je ještě podmíněna souhlasem regulátora českého trhu - České národní banky.

7.5.2020

Expobank za 2019 ve stamilionovém zisku  a připravena na další expanzi
Chystá se i změna vlastníka? Expobank rok 2020  zahájila s novým českým vedením, přitom z orgánů banky zcela vystoupil majitel Igor Kim a jeho dřívější souputníci. Probleskly i zprávy, že se o banku zajímá fond severomoravského miliardáře Tomáše Chenka. Uvidíme jak možné změny katalyzuje koronavirová krize? Digitalizovaná banka se zdá být na další fungování dobře připravenou.

Finanční rok Expobank uzavřela se ziskem 117 mil.Kč, zároveň vykazuje obrovskou míru likvidity 41%. Nadstandardní kapitálová přiměřenost 27% umožňuje ztrojnásobit bilanci, pokud se banka pustí do aktivních úvěrových obchodů.

Expobanka právě spustila i novou éru svého hlavního produktu NEO účet. Nyní mohou klienti založit účet  on-line na pár kliknutí. Dva osobní doklady postačí nafotit mobilem a jednoduše je připojit k elektronické žádosti. Původní formulář vyžadoval deset kroků a po jeho odeslání bylo nutné manuální zpracování.  NEO účet nabízí jednu z nejvyšších úrokových sazeb bez omezení výše a délky vkladu. Prostředky lze kdykoliv investovat přes partnerské služby a většina služeb je bez poplatků.

29.8.2019

Expobank CZ po 28 letech na trhu inovuje, aneb skutečně moderní inteligentní bankovnictví
Chvíli to vypadalo na finanční katastrofu - Expobanka rušila pobočky, produkty a veřejnosti nebylo jasné jakým směrem se hodlá vydat? Nyní ale i název letos nového produktu NEO účet ukazuje, že nešlo o osamělý výkřik. Banka masivně digitalizuje a inovuje. NEO účet jako první umožňuje přímo obchodovat s bitcoiny, nebo investovat do zlata a stříbra. Úroková sazba tohoto účtu poskytuje zajímavý fondem pojištění vkladů garantovaný výnos. Doufejme tedy, že se bance bude dařit i na vysoce konkurenčním trhu hypoték, půjček či kreditních karet. Čili, že bude ziskem dělat radost regulátorovi a vlastním akcionářům.

22.2.2019

ČNB a FAÚ prověřuje Expobank z praní špinavých peněz
Nad českou bankou, která v posledních letech zrušila většinu poboček a prakticky přestala poskytovat služby pro veřejnost se začínají stahovat mraky. Česká národní banka zahájila hlubší prověrku hospodaření Expobanky, ve které jí pomáhá Finanční analytický útvar Ministerstva financí. Zdá se, že hledají praní špinavých peněz, obcházení mezinárodních zákazů a sankcí, nebo nedovolené úvěrování akcionářů a členů orgánů.  Pikantní je, že v dozorčí radě, která má na chod banky dohlížet, jsou dodnes vedeni jeden z minulých členů bankovní rady ČNB a známý český ekonom.
Klienti, kteří v bance ponechali depozita do výše protihodnoty 100 tis. EUR však nemusí být v panice. Tak jako u všech českých bank jsou vklady do 2,6 milionů pojištěny a i v případě odebrání licence by k jejich vyplacení Garančním fondem došlo v horizontu týdnů.

1.12.2017

Expobank CZ brutálně digitalizuje - ruší 4 pobočky s účinností od 30.11.2017
Banka se z důvodu plánovaného přechodu na digitální model obsluhy klientů rozhodla zrušit pobočky:
- 17. listopadu 389, 530 02 Pardubice - Zelené Předměstí
- Dlouhá 194/3, 702 00, Ostrava
- Náměstí P. Otakara II. 90/28, 370 01, České Budějovice 
- Náměstí Republiky 5/4, 301 00, Plzeň
Více informací lze získat na zákaznické lince: +420 844 844 822 (PO - PÁ 8.00-19.00)

Dotazy v poradně k Expobank

Články o Expobank

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena