Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #6094,Insolvence a péče o rodinu

Insolvence a péče o rodinu, Exekuce a insolvence

Dobrý den, zbývá mi 1 rok do splacení insolvence. Jsem svobodná matka se 2 dětmi 11 a 15 let, starám se o nemocnou maminku, tedy o osobu blízkou, pobíráme společně s mým otcem příspěvek na péči, bydlíme každý zvlášť, tudíž se dělíme o peníze napůl. Mám sepsanou smlouvu o důchodu se svým bratrem na částku 4 000 Kč, kterou platím pravidelně. Jde mi o to, teď v 7/19 mají příspěvek navýšit z 13 200 Kč na 19 200 Kč a prý mi z těchto peněz vezmou nějakou část na splátku insolvence, tudíž budu platit více. Je to prosím možné? Vím, že to mám jako příjem, ale nejsem na to přeci sama, nemohu se starat 24h denně sama o nemohoucí maminku a k tomu vychovávat 2 děti, už takto to finančně nezvládám, moc děkuji za informaci, nevím kam se obrátit, kdo by mi poradil.

Dobrý den,

Vaše životní situace není určitě lehká a péče o celou rodinu zaslouží respekt. Na druhou stranu toto není důvodem pro věřitele, aby Vám odpustili ještě větší část dluhu, než Vám již v insolvenci promíjejí. Stát se snaží být solidární a pomáhat Vám ve Vaší nelehké situaci zvýšenými sociálními dávkami. Ale pokud si naděláte dluhy, budete je muset také zaplatit (péče o rodinu nepředstavuje generální pardon v placení závazků).

V rámci insolvence máte nárok pouze na nezabavitelné minimum. Vše ostatní nad tuto hranici náleží insolvenčnímu správci, který peníze používá k umoření Vašich dluhů. S rostoucím příjmem (vyšší výplata, vyšší dávky, atd.) Vám ale zůstává nezabavitelné minimum téměř stejné, takže většina dodatečného příjmu jde na úmor dluhů.